Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:37 pm

KULTURIM MJEKĖSOR
prezenca e bimėve mjekėsore
Bimėt medicinale eterovajore e tanifere
dhe leverdia e tyre ekonomike

Si rrjedhojė e pozicionit shtrirės gjeografik, e konfiguracionit kombinues tė ultėsirės dhe prezencės sė shkėmbenjve malorė, nga ku e kanė lindėsinė burimet e shumta ujore si dhe kombinacioni me kullotat e pasura malore gjatė stinės sė pranverės, flora e trevės sė Zagories ėshtė e shumėllojshme. Vlen tė evidentohet nė kėtė prezencė tė florės bimėsia medicinale, eterovajore dhe tanifere. Ajo qė ėshtė mė thelbėsore, ėshtė prania e kėsaj tė fundit nė tė gjithė trevėn me njė pėrhapėsi tė gjerė.
Nga burimet e informacionit, studimet e studiuesve tė kėsaj fushe, duhet tė evidentohet njė lidhėsi midis prezencės totale tė bimėve tė njohura tė kėsaj fushe qė nė rang vendi ėshtė rreth 300 tė tilla, njė pasuri e madhe kualitative llojesh, dhe Zagoria nė sipėrfaqen e saj shtrirėse ka rreth 180 - 200 lloje.
Duhet theksuar se, si rrjedhojė e kėsaj pasurie, popullsia inteligjente e kėsaj zone ka njohuri teoriko - praktike pėr rritjen, kultivimin e tyre natyror, vjeljen e kėtyre bimėve, grumbullimin sipas kualiteteve, shėrbesėn pėr tė arritur njė kuotizim tė cilėsisė si dhe njohuri pėr efektin dobiprurės nė shėrimin e sėmundjeve tė ndryshmee prezente (mjekėsia popullore). Tė pranishme nė kėtė trevė janė: kamomili, lulėkuqja, tėrfilet, ēaji i mali, qumėshtorja, thundėrmushka, mullagat, bishtkali, hithrat, shtogu, manaferrat, rigoni i bardhė, gjethe delli, pelini, zhumbrica, dėllinjat, murrizi, trėndafili i egėr (byllurinja), sherebeli, salepi, murrizi e tjerė.
Kėto lloje bimėsh prezente nė trevė njihen pėr vlerat e tyre kurative ndaj sėmundjeve tė ndryshme, qė ėshtė provuar nga praktika. Duhet theksuar edhe vlerat e mėdha qė kanė kėto lloj bimėsh edhe nė fushėn prodhimeve (bukurative) kozmetike, tė farmaceutikės, industrisė sė lehtė e ushqimore dhe pėrdorim tė gjerė nė praktikėn e jetės sė pėrditshme. Pra, Zagoria ka njė natyrė me njė shumėllojshmėri biologjike kualitative, e cila ėshtė faktor determinues, pėrcaktues, pėr zhvillimin e turizmit si dhe pėr pėrtėritjen fizike dhe bukurinė shpirtėrore.
Specialistėt e kėsaj fushe, studiues, kanė ngritur herė pas herė shqetėsimin e tyre pėr tė organizuar dhe pėr tė shfrytėzuar kėtė pasuri tė madhe tė krahinės, duke organizuar grumbullimin nė natyrė, pėrpunimin paraprak dhe dorėzimin nė organizma bisnezi tė ligjėsuara dhe tė linēensuara pėr tė realizuar eksportin e kėtyre llojeve bimėsh. Kjo pėrvojė e grumbullimit ka ekzistuar nė krahinė shumė kohė pėrpara dhe ka dhėnė pozitivitet. Kėshtu, siē theksuam edhe mė lart, nė kėtė grumbullim duhet si kujtesė tė respektohen me rigorozitet ligjet dhe udhėzimet e veēanta si ligji Nr. 7722, datė 15. 06 1993 i Kuvendit Popullor “Pėr mbrojtjen e fondit tė bimėve mjekėsore, eterovajore e tanifere natyrore” dhe udhėzime tė tjera. Nga specialistėt shtrohet zbatimi fanatik i kritereve teknike tė vjeljes, pasi ka pasur dhe ka keqpėrdorime nė disa specie si: dafina, ēaji i malit, sherebeli, trumza, rigoni dhe salepi rrezikojnė tė zhduken. Nė kėtė kuadėr ėshtė i nevojshėm edhe interesimi e ndikimi i Komunės qė grumbullimi i kėtyre bimėve tė bėhet jo me spontaneitet, por i organizuar edhe i disiplinuar dhe bashkėpunimi me partnerėt tė jetė sa mė afatgjatė dhe serioz. Mendimi se kėtė “operacion” mbledhės, grumbullues, duhet ta organizojė njė shoqėri, firmė zagorite, e drejtuar nga ndonjė specialist zagorit, i cili duhet tė investojė nė kėtė fushė, tė ligjėsohet, tė krijojė organogramėn e firmės, me qėllim qė tė centralizohet edhe tė fitojė edhe krahina nė zhvilimin e saj. Kėshtu do tė kishte njė pėrqėndrim tė prodhimit tė trevės dhe tė pasurisė prezente tė kėtyre lloje bimėsh me rėndėsi edhe ekonomike.
Mendimi se pėr evitimin e volumit tė madh tė transportit, pėr disa bimė si sherebeli, trumza, rozmarina, borziloku e tjerė, mund tė bėhet pėrpunimi i tyre me njė desklortor tė thjeshtė, duke i kthyer nė esencė qė janė shumė tė kėrkuara nga eksporti dhe lehtėsisht tė trasportueshme, ėshtė njė mendim specialisti qė duhet tė praktizohet.
Efiēente ėshtė se toka e Zagorisė, ėshtė njė tokė, e cila siguron me pėrbėrjen e saj kimike kultivimin e kėtyre bimėve. Kjo vjen edhe se ato nuk kanė shumė kėrkesa tė veēanta pėr agroteknikė dhe nė kushtet e klimės sonė zhvillohen normalisht e japin rendimente tė larta me shpenzime tė pakta. Nga bimėt, qė mund tė kultivohen mė mirė janė: ēaji i malit, rigoni, borziloku, rozmarina e shumė tė tjera. Leverdia ekonomike ėshtė e madhe, sidomos disa pėrllogaritje tė bėra del se nga 1 dylym mund tė sigurohen 300 - 500 mijė lekė tė reja dhe nga disa bimė shumėvjeēare arrin deri 700.000 lekė pėr dylym.
Nga ana e specialistėve dhe studiuesve ngrihet problemi i shfrytėzimit tė burimeve tė tjera tė natyrės, prodhimet e dyta tė pyjeve dhe kullotave, qė kanė leverdi ekonomike si esencat bimore, lėndėt tonike( regjėse) qė gjenden te dushqet, shqerro, volanidhi e tjera……….. prodhime nga pėrpunimi termik i drurit qė janė qymyri i drurit, eshka e kovaēit dhe kotronet. Nė Zagori nuk ka pėrvojė pėr kėto prodhime, por rezervat janė tė mėdha dhe kėrkesat e tregut tė brendshėm e eksportet janė tė shumta. Ka vend edhe kultivimin e thuprave tė shelgut, traditė kjo pėr prodhimin e koshereve dhe kanistrave. Leverdi ka dhe dhe grumbullimi i frutave dhe farave pyjore natyrale ose tė kultivuara siē janė: arrat, lajthitė, thanat, manaferrat, gorricat, boronicat, kulumbritė, dėllinjat e shumė tė tjera. Pėr kėto realizohet mbledhja tradicionale dhe konsumohen freskėt apo pėrpunohen. Njė rezervė tjetėr nga prodhimet e dyta tė pyllit e kullotave janė kėrpudhat. Prezenca e tyre: pylli i Zhejit, Rapavicė, Dermaz, Ēajup e kudo ku ka bimėsi drunore.
Kėto qė pėrmendėm mė lart nė kėtė trajtesė tregojnė resurset e mėdha qė ka krahina, qė duhet tė shfrytėzohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:38 pm

Bimėt mjekėsore
Njėsia Mundėsia Ēmimi Sasia pėr Tė ardhurat
Nr. Emri shqip e matjes e grumbull. Mes. 10 vjet pėr 10 vjet
kv/vit lek/vit ton 000 lek

1. Dėllinjė kv 230 6000 2300 13800
2.Rigoni kv 14 12000 140 1680
3.Ēaji i malit kv 5 25000 50 6250
4.Kokrra trėndafili kv 43 8000 430 3440
2.Murrizi (kokrra) kv 7.55 1200 75.5 906
3.Sherebela kv 490 9000 4900 44100
4.Pelin kv 0.8 36000 8 288
5.Sanze kv 0.5 700000 5 3500
6.Tėrfil (lule) kv 0.02 40000 0.2 8
7.Cermedel kv 2 12000 20 240
8.Xanė (lule) kv 2 90000 20 1800
9.Totali 76022

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:38 pm

Ēaji i malit (Sideritis Roseri Boiss)
Emėrtimi nė gjuhėn popullore: Njihet me tė njėjtin emėr.
Pėrshkrimi: ėshtė bimė barishtore shumėvjeēare. Ka njė sistem rrėnjor tė dobėt e jo tė futur thellė nė tokė. Lartėsia e bimės arrin 10 - 5cm. E gjithė bima ėshtė e veshur me push tė bardhėllimėt nė tė hirtė. Gjethet kanė pėrmasa 10 - 60 mm tė gjata dhe 6 -20 mm tė gjera. Ato kanė formė gjatore deri nė tė ngushta vezake, tė pėrmbysura, tė plota ose me dhembėza. Lulesa ėshtė e pėrbėrė nga 5 - 20 qerthuj tė rėnė dhe secili ka 6 - 10 lule tė verdha deri nė tė verdhurėn e ēelur. Lulėzon zakonisht nė muajt qershor - korrik, nė vartėsi me kushtet klimatike dhe nga lartėsia nga niveli i detit. Lidhja e farės fillon nga korriku,vazhdon gjatė gushtit dhe rrallė shkon deri nė 15 shtator.
Pėrhapja: Ēaji i malit konsiderohet si specie endemike e Ballkanit. Nė vendin tonė ėshtė mė i pėrhapur nė pjesėn juglindore, por gjendet edhe nė krahinat nė jug tė Shkumbinit. Nė Zagori ėshtė i pėrhapur nė Dhėmbel, Ēajup e Mali i Rapovicės.
Klima dhe toka: i pėrket zonave me klimė mesatare qė shtrihen nė lartėsitė 1200 - 1800 m mbi nivelin e detit dhe tokave me formacione tė thata gėlqerore, vende shkėmbore, vend eme gurė tė rrallė dhe substrat tė butė.
Kultivimi: Bima shtohet me farė tė marra nga flora spontane dhe fidanė tė pėrgatitur nė fidanishte. Pėr mbjelljen direkt me farė, materiali mbjellės (fara) merret gjatė muajit korrik nga bimė tė shėndosha. Pasi lihet qė tė thahet, pėr pak ditė, ajo pastrohet dhe pėrgatitet pėr t’u hedhur nė arė. Parapraktisht ara duhet tė jetė e pėrgatitur pėr mbjellje. Me anėn e punimeve ajo duhet tė jetė e shkriftėruar mirė. Afati i mbjelljes ėshtė muaji prill. Mbjellja bėhet me rreshta 60 deri nė 70 cm larg dhe kur bėhet rrallimi bimėt lihen 20 - 30 cm larg njėra - tjetrės. Sasia e farės pėr njė ha duhet 10 kg. Rezultate tė mira jep mbjellja me fidanė tė pėrgatitur nė fidanishte dhe mbjellja me filiza tė marrė nga bimėt mėmė. Praktikisht edhe nga ana ekonomike mė mirė ėshtė mbjellja me filiza tė marrė nga bimėt mėmė. Si afat mbjellje, mė tė mira janė mbjelljet e nėntorit pėr nė vjeshtė dhe ato tė prillit nė pranverė.
Pasi ka zėnė fidani, vitet e para tė jetės jep rozetė me gjethe, ndėrsa vitin e dytė dalin kėrcejtė lulembajtės. Kėrcejtė e vegjėl janė tė shumtė, deri nė dyzet vitin e parė, ndėrsa nė vitin e dytė ato rriten dhe dyfishohen nė numėr.
Vjelja e prodhimit
Ēaji ka njė periudhė tė gjatė lulėzimi. Kjo fillon nga fundi i muajit qershor, intesifikohet nė muajin korrik dhe gusht dhe fillon tė bjerė nė ditėt e para tė shtatorit. Nė fillim lulėzojnė lulėritė e degėve kryesore, pastaj nė periudhat e mėvonshme, nga degėzimet e dyta dalin lulėri tė tjera. Kėshtu dhe vjelja e lulėrive duhet tė kryhet periodikisht me lulėzimin e plotė duke i prerė me gėrshėrė deri nė nivelin e kaēubes. Lulet e prera lidhen nė tufa tė vogla dhe dėrgohen pėr t’u tharė nė vendin e caktuar. Ekonomikisht nuk mund tė pėrcaktojmė leverdinė e kultivimit tė ēajit, pasi kėrkesat e tregut tė jashtėm janė tė pakta, por mjafton tė themi se nga njė ha tokė tė mbjellė me ēaj merren rreth 10000 tufėza lulėrie (nga 1 tufėz pėr ēdo m2). Ēdo tufė lulėrie ēaji nė tregun e brendshėm shitet rreth 30 lek, kėshtu qė i bie qė pėr ēdo ha tė merren mbi 300 mijė lekė tė ardhura.

Marrė nga libri “Zagoria Perla Profil i biskuar” i Kristaq F. Shabanit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:38 pm

BARI I PEZMIT

Akchillea millefolium L.

BARI I PEZMIT
Radhitet si njė ndėr ilaēet mė tė njohur dhe mė tė pėrdorshmit si nga brenda dhe nga jashtė. Ai ėshtė i shijes sė hidhur.. Dikur nė shkollat mjekėsore pėrjetonte zė tonik tė lartė, stimulant, kundėrspazmodik. Ka njė ndikim tė fuqishėm kundėr hemioroideve. Pėrdoret pėr shumė lloj sėmundjesh. Barin e pezmit e pėrdorim edhe tė shtypur nėpėr plagėt tė llojeve tė ndryshme (pėrshkak tė ndikimit shėrues tė taninit qė pėrmban, azulentit si dhe cinertės), por e gjithė kėrkon kėrkim. Ėshtė i kėshillueshėm tė jepet pėr luftėn kundėr ndezjes sė lukthit dhe tė zorrėve, kundėr ngatėrresave nė veshka, mėlēi e tjerė. Populli ka besim nė aftėsitė kurative tė tė kėsaj bime. Ng prakticiteti ėshtė vėrteuar se kjo bimė mjekuese ėshtė njė nga bimėt mjekuese mė efekprurėse.
Bari i pezmit ka njė karakteristikė tipike se nuk mbart veti helmuese, nuk le £shprehi” dhe mund tė pėrdoret ēdo ditė pėr forcimin e organizimit. Ai hyn nė numrin e madh tė bimėve pėr ēajra tė kombinuara, me shije tė hidhur e tė athėt si dhe ka erna tė ndryshme. Pėrdoret pėr forcimin e organizmit, pėr shtimin e oreksit. Pihet nga njė lugė tinture....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:38 pm

Pasioni im i kahershėm : bimėt mjekėsore dhe kurimi prej tyre
I nderuari lexues!
Pas daljes sė parė dy vėllimeve poetikė vendosa tė ridal dhe tė hedh hapa tė tjera nė lėmin e fushės sė Mjekėsisė Alternative. Kjo ka qenė njė nga pasionet e mia tė kahershme. I kisha qejf dhe i kam lulet, si ēdo njeri, qė e dėshiron tė bukurėn, por unė nuk shihja te lulja, apo te fruti vetėm bukurinė apo shijshmėrinė e saj. Unė isha e shtytur nga njė shtysė e brendshme: Si duhet tė pėrdoren kėto lule dhe kėto fruta nė favor tė mirėshėndetit njerėzor. Ndaj m’u shtua pasioni. Kundroja te lulet dhe te frutat anėn e tyre terapike pėr tė kuruar sėmundje tė shumta, qė pėrhapen te njerėzit, pėr tė disiplinuar indisiplinimet trupore. Pėr kėtė njė nga pasionet e mia ishte ky kėndvėshtrim dhe trajtesė, ndaj pėr shumė dekada u mora me bimėt mjekėsore, tė cilat janė aq tė shumta, tė llojeve tė ndryshme nė territorin e vendit tonė. Fillova qė tė lexoj libra tė karakterit tė tillė, qė realizonin njohjen dhe pėrdorimin e tyre (tė bimėve mjekėsore). Qysh nė sistemin e mėpėrparshėm i kisha vėnė vetes pėr detyrė tė njihesha dhe me aftėsinė teorike dhe praktike kurative qė realizonin mjekėt alternative tė suksesshėm. Dr. Arqile Boti ka qenė pika ime e referimit, modeli i suksesit nė kurimin me bimė mjekėsore. Kisha dėgjuar gjithmonė, pra shpesh, pėr ēuditė e tij. Njerėzit e sėmurė viheshin nė radhė pėr t’u konsultuar dhe pėr tė marrė kėshillat mjekėsore tė Dr. Arqile Botit. Unė e ndiqja nė ēdo emision televiziv me shumė kujdes, duke mbajtur shėnime tė shumta. Dhe kėshtu kjo shtysė e madhe mė tha me njė zė tė brendshėm se Unė mund tė bėja diēka dhe tė merresha me kėtė veprimtari. Fillova tė pėrpija tė gjitha librat, qė dilnin pėr Mjeksėinė Alternative. Pasi mora njė teori tė tillė, u njoha konkretisht me tė gjitha bimėt dhe me pėrgatitjen e tyre pėr tė kuruar sėmundjet e ndryshme. Por njė nga prirjet e mia ishte pėrgatitja e barnave me receta tė diktuara. Por me shpejtėsi unė arrita tė bėj eksperimente tė ndryshme dhe tė ndjek hap pas hapi aftėsitė kurative tė barnavave, qė pėrgatitja dhe jepja te njerėzit, qė kishin nevojė pėr to. Duke qenė shumė e ngulur nė kėtė lloj pune, unė arrita qė tė kisha suksese. Mė ka ndihmuar nė kėtė proces dhe studimi i librave tė mjekėsisė alternative greke si dhe librae e botuara nė vendin tonė pėr kėtė mjekėsi nga mjeku aternativ Hysni Dankshi.

Gjirokastėr, janar 2012
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:39 pm

POETIKA E BUKURIMIT


Venka Capa, Tiranė

Jam grua

Hedh vėshtrimin,
Zbehtėsisė sė dritės…
Jam cung, drutharė,
Pėrplasur nga fati,
Rrahur nga mėshira,
Nė stinė hipokrizie.
Malli qė baris pėr jetėn,
Mė dhuron kėmbėt e lisit,
Lutem para Shėn Mėrisė:

Jam grua, kam shpresa,
Mė vlon dėshirė e shenjtė,
Mė hidh njė degė tė pafaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:39 pm

Pema e dashurise

nga Lindita Prenga

Gdhenda nė vetmi pemėn e dashurisė,
stolisun me diamantin e zemrės.
Rrethuar me zogjtė e ndjenjave tė mia
e qendisur me merakun e ndjenjės .

Bukuria e saj me mahniti shpirtin,
yjet shkėlqimvezullues shpėrndanė.
Natyra lėshoi tė madhin kushtrim,
jeta mė dha ėndrrėn, dikur tė vrarė.

Lulėzoi pema mrekulli, gjallėrim,
lėshoi aromėn e ndjenjės fisnike.
Trokiti ėndrra njė botė piedestal,
gdhendje ndenjash labirinte romantike .

Romanticizmi ndjek rrugėn e vazhdimėsisė,
Dashuria rend tė gjejė strehėn e dashurinė.
Ėndrrat morėn tė vetmen rrugė tė jetės,
Koha besoi ligjėrimin, lirshmėri e vetėvetes.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:39 pm

SA PAK KĖRKON NJE GRUA…

nga Nexhi Baushi , Tiranė

Njė grua s’kėrkon shumė…
Pakėz vėmendje,
njė pėrkėdheli.
Lotin t’ia fshijė
Njė dorėz e butė,…
Nje shushėrimė ėmbėlsirė nė vesh.
Tingullin e Bethovenit
ta kthejė nė sinfoni…
S’kėrkon kostelacion pa fund:
Vetėm njė yllėsi tė zbresė
nė gjinjtė e saj.
Sa pakėz kėrkon njė grua,
sa pakėz…

Ti, mos u kur...se:
Njė petal nga trėndafili
dėshirimi saj…
Me aromatizim tėrė jetėn ta pėrplotojė.
Njė telefonatė tė vetme, pritėsi me ankth.
Nje dritėz tė kuqe sipar pėrndritur nė chat….
Njė grua s’ kėrkon shumė.
Ta marrėsh pėrdorė ta synosh drejt vetes sė saj .
Herėt nė pranverim tek ajo tė shkosh,
Si gonxhe ta vjelėsh
Mbėshtetur nė gjoks - rritėsi jete.
Njė grua s’ kėrkon shumė, pak , fare pak:
Nga gryka llavėskuqur e Vezuvit plak,
Pendėn ta ngjyesh me zjarr tė pashuar.
dhe nė mantelin e bardhė tė Agimit
Fjalėn magjike ta dritėshkruash…
Sa pakėz,
sa pakėz,
kėrkon
njė
grua!…

Tiranė, 03. Gusht 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:39 pm

DORINA VEDRA MUSHI

Nė flakėt e dashurisė


Flakės sė dashurisė
me mijėra zemra bėhen hi,
ndaj bėji lutėsi Perėndisė,
prushimin tė ta ndezi nė gji.
Flakės sė dashurisė
gjaku vėlon nė damar,
njė pikėzim dashurie tė tė fal…
Flakės sė dashurisė
krijohen tėrmetet e zemrės,
ndaj lutju Perėndisė
se i dha jetėsi femrės!
Nė flakėt e dashurisė
tė gjithė do tė digjemi
e do tė shndėrrohemi nė hi...
Por sėrish bėj ritualin,
lutju Perėndisė,
qė tė dha emrin e madh Njeri.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:40 pm

Lefteri Sema

Folkloristika e bukuruar

Mė trete, syzezė…

O, seē e more rrugėn,
Drejt, o moj, nė Janinė.
Them tė vij dhe unė me ty,
Oh, pėr shoqėrinė.

Ē’tė bėj unė i mjeri,
Tė hodha sevdanė,
Kudo qė tė jem, moj,
Dua tė tė kem pranė.

M’i nxitoje, moj, ato hapa,
Ti pėrpara, unė nga prapa.


Refreni
Tė ngela pas te fustani,
M’u dogj shpirti, m’u dogj xhani.
Mendo pėr mua tė mjerin,
Qė mė trete si sheqerin.
Mė trete, syzezė, mė trete,
vrapoj ku shkon e ku vete.


Thėllėzė e malit

Mbi gishtat e kėmbės
M’i zbrisje sokatėt,
Moj thėllėzė e malit,
Tė mos zgjosh zambakėt.

Refreni
Zambakėt e prillit
Mbushur plot aromė.
U shkon pranė e pranė,
Sikur fluturon.

Bilbilat mbi lisa
Kėngės seē ia thonė.
U shkon pranė e pranė,
Sikur fluturon.

Bilbilat mbi lisa
Kėngės seē ia thonė.
Moj thėllėzė e bukur,
Ku vete ku shkon.

Vetullat si hark,
Mė ecėn si flutur,
Nuk tė lė pa marrė,
Ty, moj belkėputur.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:40 pm

Nehas Sopaj

Tu fazes nascer dentro de mim uma chama

Tu és murmśrio ruidoso e fragrāncia de oliva
que vem do mar espumar-se em mim.

Tu és calor estivo com zumbido de abelhas
que vem de outras eras na longa noite.

Tu és perfume de amor na longa noite,
claridade velada que vem despertar em mim o canto.

Tu és o meu renascimento sóbrio sobre a relva,
que bate, como a chuva, na janela do meu quarto,
fazendo nascer, dentro de mim, uma chama."


ESCRITOR ALBANŹS*


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:40 pm

AFERDITA KRASNIQI THYEN HESHTJEN...
Para disa kohėsh shfaqa njė bukuri fizionomie, sot po shfaq tė njėjtėn , Aferdita Krasniqin, por nga njė plan tjetėr: shkathtėsi mendjeje dhe thurje poetike... Vendosje nė njė plan dezilucioni,... Ėshtė njė gjetje e pėrmbushur me poetizėm dhe figurim... Protagonistimi nė kėtė poezi pėrgjysmon diellin e kėndvėshtruar nga njė pozicion real, i cili ēuditėrisht ndrit, hėnėn e ndason. Kjo poezi reale jep leksionim pėr gjetje rrugėdalje nga dezilucioni dhe dalje nė hapėsirė tė gjėrė ... Ėshtė njė poezi e thurur ne thurje shpresimi...

KRISTAQ F. SHABANI I.W.A, W.P.S


POEZI NGA
AFERDITA KRASINIQI

PĖR MUA S'KA MĖNGJES

Unė,
S'kam mė besim,
Nė besnikėrinė,
e bregut tė kuq.

Si duket,
Bukuria mė dėnoi,
Si qyqe endem,
Me dashurinė e zjarret.

Amshimi.........
Nė sytė e mi - jetė shpirti,
Duke u pėrplasur,
Nėpėr valėt e detit!..
*
Mė vjen nė ndihmė papritur
"njė "SOS" fluturimthi
i lėshuar nga hemisferat e Shpresės
dhe tė Kepit te Mirė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:40 pm

Shtatė ngjyra
nga Gjergj Nikolla
Shtatė ngjyra kthehen,
nė njė pėr ty,...
shtatė ditė e netė
nė njė tė vetme pėr ty,...
diell e hėnė e yje nė sy,
je ti,...vetėm ti!

Penėn marr me fletėn nė qiell
tė shkruaj pėr ty,
poezinė e radhės,...
penelin lė nė tryezėn qelq,
fytyrėn tėnde puth...
Kur dielli ndrit a yjet ndizen,
kur hėna shkėlqimin merr nga ti,
ti dije zemėr dije,
nė buze mė je,
nė sy mė rri...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:41 pm

Jozefina Traboini


Fin + Sinfoni Bet'hoven

Me notat e tua Bet’hoven
Do melodioja me gjithė botėn
Me tingujt e tu, qaj gjithė kohėt…
Bet’hoven, krijesė e pėlqesė
Pėrjetimet e jetės
falė teje i kam gazmim
Lumturoj ēdo ēast,
kur tė dėgjoj e shoqėroj
Sinfonitė nga e para tek e nėnta…

I ke pikturuar me jetė
I ke partituar mendjenjė…,
I bėlbezoj nė heshtje,
nė vetmi t’i dėgjoj fantazisht ,
I dua vetėm pėr vete…

Bekohem,
trishtohem,
Natyrėn thėrras…
Momente,
melankoli,
mall
tė gjitha mė pėrgjigjen…
Hesht,
dhe fantazoj me dashurinė time
ta pėrshkruaj tė jetuarit…
Mbrėmjeve - nota
Muzikėn tėnde kėrkoj nė kėrkim ...

Kujtesė,
mendim,
shpresė,
dashurinė dhurim
Atij
qė dua mė shumė
se jetėn time.

Kur tė vdes
me muzikėn tėnde
dua tė mė shoqėrojnė,
deri nė varr…

Atje do gjej Qetėsinė
sepse i jetoja,
por nuk munda kurrė,
t’i zotėroja ēastet…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:41 pm

TAKIMI I BARDHĖ

Nga Linditė Ramushi


Dora jote prek

Pėllėmbėn e dorės time

Gjersa rrėshket nga djersa me ėndje.Kur dora shtatit pėrshkohet si rrathė

Rrathė valėsh liqeni

Tė liqenit qė sjell vorbullėn e rrumbullaktė

Takohen trupat tanė nė pikėn e mesit.Dora e shtruar nė shtrat tė valėve

Liqenit i sillen si fustan

E unė sillem si shtojzovalle e nusėruar

Tė kryqėzoj takimin e bardhė.Buzėt tė kuqe jo nga ngjyra

Por nga malli i shijes

Qė pret tė ēel njė puthje tėnden

Si qershi e parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:41 pm

Mirlinda Musaj

FURI NDJENJASH

Do i ndalė ndritimin hėnės,
do i ndalė kėngėn gjinkallės,
do i ndalė retė e qiellit,
do i ndalė rrezet e diellit!

Aromėn lulės do t'i helmoj,
tė mbushė vrerė tė tėrbuar,
trup e gjeth t'i ndėshkoj,
fara tė mbetėt e mallkuar!

Zogun e malit rob ta bėj,
kėngėn e tij ta ndiejė mall,
edhe stina acar mbetur,
s'do vijė mė pranverė-behar!

Yjėsinė e magjishme,
do e bėj ushtri antike,
mbrėmjen e pafund,
do bėj muze historike!

Flakadanin e vetėtimės
do tė ndal e ta urdhėroj,
Mbretit fatkeq, korb-djallit,
t'i rikthehet tė tėrboj!

Edhe dėborėn majėthepisur,
do ta zgjojė pa dhembshuri,
Kurorėn e saj tė kahershme,
do ia flak shkrumb e hi...

Tani kohėn e ndal,
shkėmb e dru do ndryshoj,
Mbret i errėsirės do tė bėhem,
ėndrrėn pa realitet tė amshoj!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:41 pm

Tė ndjekėsh rrugėtimin e dashurisė...
Skicim
Nga Majlinda Shabani (Aleksandra)

Ora kishte vendosur tė ikte shumė larg! Une kisha varur nė qafė njė metamorfoze kapluese, tė stisur prej vetes sime...Tik - taket e orės kishin kapėrcyer hapat mbremėsore dhe ishin nisur pėr diku, nė kėrkim tė njė adrese dashurore... Shpeshherė kėto “tik – take” mė ngjanin tė gjata nė pakuptimėsi, duke mė dhuruar emocione tė pandalshme, mė kryqėzonin fuqishėm, mė bėnin pjesė tė tyre pa fund.. Mendova bindshėm me vetdialoguesen time, se, ndoshta kėtė herė, ajo hija e mbetur e njė ore tė larguar do tė kėpuste sėrish yje mėngjesore sėbashku me mua... Me pas ato do t'i vendosnim me grimca delikatese nė tokėn e paduruar, nė trajtė germash pėr dashurinė e ēdo ditė, do tė nėnshkruanim njė emėr dashurie shumė thellėsisht me ndjenja tė hekurta shpirti... Ndoshta, kur tė zgjohesha do tė isha ende i rrethuar nga fjalet e saj, nga pėshpėritjet e ndjera tė nje dashurie me titull tė papėrfunduar, tė stiluar krejt ndryshe nga e zakonshmja... Thjesht do tė ishte njė zgjim i mirėseardhur nga njė gjumė vrastare ėndrrash tė lotueshme, i veshur me shumė petka hijesh tė ngjeshura pas trupit me shkėlqim trishtimi mbi veten, mbėshtjellur aq shumė, tė cilat do tė mė ngjasonin me rrokullisjet e ngadalta tė njė breshke nėpėr rrugėtimin e saj, sikur do tė ndanim njė bashkejetesė tė ēuditshme... I pari mendim mė mbėrtheu, vendosi tė mė gjunjėzojė para ekzistencės sė tij... Me pas e vendosa zemrėn time pėr njė ēast te dora ime dhe fillova tė mendoj pėr zemren tėnde; s'arrija t'i dėgjoja frymėmarrjet e saj, t'i ndjeja ethshėm... Dhe njė herė tjeter orvatesha me shpresėn e kėputur, nėse ende arrinte tė njihte dhe tė pranonte frymė brenda atyre arterieve tė saj, mos ndoshta ato ishin ngushtuar nga ky rrugėtim, ku pushtuar prej dhimbjes mėkatare, ishte e pamundur t'i zhbllokoje nga kjo rrymė negative nė vetvete... E joshur, e tunduar, afrohesha tė dėgjoja mė tepėr, por stopohesha nė njė udhėkryq pa krye, pa fund nė dukje dhe me kohėn tė ikur prej duarve tė mia, me nocion tė numėruar... Njė moment i mbylla sytė e mi, solla ndėrmend njė tėrėsi perceptimesh, shumė burime ndjesish... Doja tė takohesha me ēaste tė bukura. Doja tė ndalesha i tėri aty, si emėr, si qenie, si frymė, si kuptim, si njė ligj i natyrės... Doja tė isha protagoniste e njė akti tė pėrjetshėm pėr ėndrrat, doja tė pėrulesha brenda nė atė lumturi tė dubluar, afatshkurtėr. Endesha me kėmbėt e mia tė kėrkoja mė tepėr... Endesha t'ia nisja sėrish nga diku, nga diēka, s’e dija se ē’mund tė kėrkoja mė shumė se aq, ndoshta mund tė mė dukej diēka ajo ēka mė falte ai pėrjetim... Doja t'ia nisja dhe aty, ku kishte ndalur hera e fundit... Njė dashuri fliste me zė tė mekur brenda meje, mė rrėfente njė dhimbje tė madhe, kėndonte aq trishtė, nė notat e saj luhesha si njė melodi e veēantė, pafund... E strukur nė ankthin e ditėnetėve rrokullisėse dhe, sonte, si pėr ēdo ditė, mundohesha ta pasuroja me njė dritė shumė tė madhe zemre, por ajo e kishte radhitur vendimin e saj nė kėtė rrugėtim, tė fikej vetvetiu. Nis t'i ulėras ndjenjės sime, por ajo s'ėshtė fajtore, e njeh rritjen mė tepėr ēiltėrsisht si njė femijė, ndjen dhe provon shumė lumturi e dhimbje, kontraste jete njėkohėsisht. Ky ėshtė fundi i rrugės ndoshta... Kam mbėrritur nė destinacion... Dashuri, mundohu ta shikosh dhimbjen time nė sy, lexoji rreshtat e saj, thuaji dhimbjes tė largohet.... Lutėsisht tė drejtohem: “Sillma lumturinė kėtu... Lejoje tė hapi krahėt sa tė doje nė mua; bėje pėr tė fundit herė, lejoje tė paktėn, vetėm sonte, te lutem...!!! "


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:41 pm

Flutura Maēi , Poete, piktore, kitariste… Flutura Maēi, piktore , poete, skenografe, kitariste…,nje rast epokal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:42 pm

Jorgo Telo

Sumbulla poetike
PAJA

-Do marr ca re tė bardha,
mbi to do mbjell mjaft yje.
A nuk tė erdhi
pėr vello
radha?
“Pres tė mė sjellėsh
si pajė
blunė e njelmėt tė syve.

MARTESĖ
Nė dasmėn tonė, e dashur,
pėr orkestėr do kemi
tinguj qielli.
Si dasmorė –
buqeta rrezesh dielli.
Do doja tė kishim pėrqark
valle yjesh dhe dritė hėne.
Ndoshta tė tėra
do na bujisin
nė shtrat
nė pragmbrėmje.

TRAZIM…
Ti mė trazon
me rrezet e syve tė tu.
Nė kopshtin e Edenit
e gjej veten.
Ti kristalon te njė qiell blu.
Unė
qaj,
qesh,
dehem.


ZILIA

Merakshėm ujis lulet
nė ballkon.
Mbi ēdo lule – fytyra jote
e qeshur.
Njė bletė te ēdo lule
cazė qėndron.
E kundroj dhe
mbetem i zilepsur…

MOS U DRUAJ

Mbėshtetu te zemra ime!
Mos u druaj
nėse hijen time ma shkel!
Mbushma shpirtin me kėngėrime,
Zogėz e derdhur,
gonxhe qė ēel…!

MESMAJ

Na u mblodhėn
gjithė muajt e vitit
kėtė mesmaj:
Ti si Borėbardha,
unė si princi.
Tė tillė veten e mbajmė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:42 pm

Jeni tė mirėpritur ne Qytetin muze….

Qyteti Muze i Gjirokastrės, qytet i UNESCOS, njė pasuri fantastike botėrore. Manitje nga prezenca dhe famiitja e tij nė sytė njerėzorė, i arkitekturuar nga mendėsia njerėzore...Kjo tregon inteligjencėn njerėzore prezente ...
Kalaja madhėshtore e Gjirokastrės

Poetėt nė kalanė e Gjirokastrės


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:42 pm

Nga Lefteri Sema

Jeta jonė ėshtė mė e gjallėruar, kur pėrdorim bimė, tė cilat kanė vitaminat e nevojshme pėr trupin tonė. Bimėt me veti kuruese na i ka falur vetė natyra. Mjekėsia e sotme e ka kthyer shikimin nė bimėt medicinale, tė cilat janė njohur qė nė vitet e lashta. Natyra dhuron, mjekėsia shėron. Pėrdorimi i frutave, perimeve dhe bimėve medicinal janė jetėgjatėsia jonė. Kjo te ne ėshtė trashėgimtare dhe brez pas brezi duhet tė bėhen mė tė njohura pėr vlerėn e tyre mjekuese dhe ushqyese. Sa mė i gjerė dhe mė i njohur tė jetė kulturimi ynė nė thellėsi, aq mė tė shėndetshėm dhe tė gjallėruar do tė jemi. Kurimet dhe dietat na sjellin jetėgjatėsinė. Nė ushqimet e pėrditshme ėshtė mirė tė vendosim sa mė shumė vitana aromatike.
Kam vite qė merrem me studimin e bimėve medicinale dhe vlerėn e tyre mjekuese. Dėshira pėr tė shtuar njohuritė e mia, nė kėtė drejtim, mė ka lejuar qė tė bėj edhe eksperimente tė ndryshme pėr disa problem shėndetėsore. Nga rezultatet e marra mora mė shumė kurajė pėr tė vazhduar mė tej. Cilat ishin disa prej syresh:Nė uljen e sheqerit nė gjak, tė kolesterolit… Nė kurimin e ftomės dhe sėmundjeve tė lėkurės.
Duhet tė dimė se bimėt e thara nė hije ruajnė vlerėn e tyre rreth 18 muaj.
Nė problemet e hipertensionit gjithashtu ka shumė rezultate tė mira.
Ndodhem nė lagjen Manalat Gjirokastėr. I mirėpres pyetjet pėr probleme tė ndryshme.
Mobil: ++355695840719Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:43 pm

Kryeredaktore e revistės : Majlinda Shabani (Aleksandra)
ZėvendėsKryeredaktorė: Lindita Ramushi, Kristo Stoja
Redaktore: Lefteri Sema,
SPONSOR I REVISTĖS :Lefteri Sema,
Kryetare e Shoqatės Mjekėsore Alternative
Adresa e LNPSHA “PEGASI”: Rruga “Alqi Kondi”
LNPSHA “Pegasi” ALBANIA *Internet Kafe”, kati i dytė
Mobil ++355693846682
Shtypur ne shtypshkonjėn e Shtėpisė Botuese “MARIN BARLETI ” TIRANĖMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 1:43 pm

POETJA ZYLI GAXHOLLI, PERFAQESUESE DINJITOZE E BUKURISE SHQIPTARE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)   Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra) - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pegasi, Bukuria, Shendeti nga Majlinda Shabani (Aleksandra)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: