Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Stilistika e Lirisė" e poetes Majlinda Shabani ( Aleksandra

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Stilistika e Lirisė" e poetes Majlinda Shabani ( Aleksandra Empty
MesazhTitulli: "Stilistika e Lirisė" e poetes Majlinda Shabani ( Aleksandra   "Stilistika e Lirisė" e poetes Majlinda Shabani ( Aleksandra EmptySun Mar 20, 2016 5:43 pm


“Trajtė dhe dimension nė lirizmin e shpirtit”
Recensė pėr librin "Stilistika e Lirisė" tė poetes Majlinda Shabani ( Aleksandra).
Nga Bashkim ABAZI, studiues dhe shkrimtar, filozof
Brenda formave ekzistenciale gjuhėsore, mozaiku dhe ikona e poezisė rendin burimore drejt etjes sė panjohur tė lirisė sė shpirtit. Mė besoni, tė nderuar kėtu nė sallė, kėshtu mendova, pasi e pėrfundova librin e Majlindės. E kam tė vėshtirė me poezinė dhe ngatėrrestare mbetet filozofia. Midis "njė gjė"-je dhe "gjithēka"-je, endet magjia e mendimit dhe meditimit. Ka gjėra, tė cilat i vlejnė njė ēasti, njė periudhe, por ka vlera, qė u rezistojnė kohėrave. Vargu poetik i Majlinda Shabanit ėshtė i tillė. Ajo ka ngurtėsuar kohėn me tė gjithė ngjyrat e saj, duke i dhėnė gjuhės, kulturės dhe shoqėrisė njė etyd lirik dhe pedagogjik pėr jetėn.
E ngjashme me njė shekspiriane, ajo i ka prezantuar me kurajė risi tė formave dhe strukturave gramatikore, duke pėrcjellė te lexuesi fjalė dhe numerologji tė reja; nė kundėrshti me rregullin dhe nė pėrputhje me dramėn dhe tragjikomiken e tė pėrditėshmes, ka dhėnė kontribut tė prekshėm nė standartizimin e drejtshkrimit dhe gramatikės sė gjuhės sė pasur shqipe. Nė veprėn "Stilistika e Lirisė", autorja Majlinda (Aleksandra) kapėrcen pėrtej gjuhės dhe vetvetes. Fjalėt, subjektet, personazhet dhe trillet e shpirtit tė saj tė frymėzojnė dhe tė mėrmėrisin lehtėsisht nė brendėsi dhe ekstreme lirie. E ngjashme me Kate Tempest tek vepra "Shekspiri im", Majlinda Shabani lodron midis njė realiteti tė tjerrur butėsisht dhe e rrok tė padukshmen dhe tė pėrjetshmen nė ēdo ēast tė vetmuar, nė ēdo fjalė tė pėrshpėritur xhelozie, nė ēdo shpirt nanuritės, qė nuk gjen prehje nė marrėzi dashurie pėr qenien dhe mosqenien, ekzistencėn dhe jo ekzistencėn, pėr idealen dhe materialen, pėr gjithēka qiellore dhe Universale.
Sinqerisht, gjatė leximit jam ndjerė i dyzuar, i tradhtuar, i mikluar dhe i lumtur. Dimensionet e vargut poetik tė Aleksandrės janė tė shumta. Mė lejoni, nė njė model modest dhe tė pritshėm tė rradhis:
Majlinda Shabani prezanton profil tė kompletuar nė formimin e saj krijues. Pa e tepėruar, do ta konsideroja njė profil euridit, tė stratifikuar - pas ndjenjės dhe kuptimit tė dukurive dhe fenomeneve pėrtej tokėsores dhe qiellores nė njė kolanė me njohuri shkencore dhe multidisiplinare. Kjo prurje e moshės dhe e maturimit tė saj intelektual i ka shpalosur bindshėm kapacitetin e saj edukues njė tendencė mikluese dhe egoizmi klasik; vargjet e prodhuara jo vetėm tek "Stilistika e Lirisė" tė imponojnė dėshirėn pėr mė tej nė pėrmirėsimin etik dhe estetik tė gjuhės poetike dhe tė rrisin besueshmėrinė selektive dhe krahasuese tė dijes.
Trajta emocionale, meditative dhe krijuese e vargut tė Majlndės (Aleksandrės) e ruan deri nė fund ndikimin e saj tė qėndrueshėm, herė — herė tė rreptė, urdhėrues dhe herė — herė tė zbutur, dinak, joshės. Shprehjet dhe fjalėt "...mė zhvish, prekėm, kundro, puthmė, mos u ndal... apo trajtat dėshirore "...ah, eh, si dua tė vdes sėrish..." i kapėrcejnė pritjet lakuriqe, lodhjet pėrbetuese dhe frymėmarrjet me shushurima dashurie dhe rendin te vorbullat e eres sė shpirtit tė saj lirik.
Si njė talent krijues, autorja endet e zbavitur nė fushat e pashkelura e tė fshehura tė shpirtit poetik. Eshtė i dukshėm dimensioni frymėzues i gjithė kolanės poetike tė Majlindės(Aleksandrės). Telajot e dashurisė, misticizmi numerologjik, dashuria e madhe pėr trendin gjuhėsor, tkurrjet dhe shfrimet ndaj tragjedive tė mėdha tė njė kohe tė largėt dhe afėrt historike...dhe jo vetėm kėto...por edhe prezantimet shkencore apo pėrjetime tė njė rregullimi tėrėsor tė energjisė shpirtėrore me dritėn, errėsirėn, mjegullėn, enigmėn e pashkruar, ēastin e pathėnė...mbushin kullėn e shpirtit.
"...brenda ekuacionit tė njė pike/me pikėn mė tė ėmbėl tė puthem/me giurmėn e saj kėrkoj tė dehem/ta bashkoj me veten atė prekje ta vendos, si njė unazė nė shpirt, Asaj pikės sime tė lumturisė..." fq.8
Njė imagjinatė riprodhuese dhe e pakufizuar, njė instikt i brendshėm krijues pėr jetėn dhe njeriun, mjedisin dhe botėn shtazore, elementėt astrologjik dhe tė kozmosit ...dhe mjaft tė tjera...tė fusin nė njė botė pėrfshirėse dashurie, tė ngjashme dhe tė dallueshme me tė gjitha kohėrat e njerėzores. Autorja, nė njė panoramikė dancimi lirik i ka renditur distancės sė jetės dhe vdekjes njėzet e nėntė etiketa engjėllore, magjike, pa kufij dhe kohė, me ngjyra, endėrrimtare, planetare, eklipsore, misterioze, humnerė...lumturi etj, duke e quajtur atė jeta dhe vdekja ime.
Nuk jam ekspert i analizės kritike tė prozės. Arkivi i pamasė poetik ruan, ngjason dhe dallon tipologji tė diferencuara. Nė rastin e poetes Majlinda Shabani do tė shfaqem modest dhe i paqėm me vijueshmėrinė e lekturės leksikologjike, psikologjike dhe numerologjike.
"...si njė presje e shtangur, e rrokullis veten time nė numėrim/ njė pikė, dy, tre, katėr, pesė, gjashtė, shtatė pika...Pafund pika…/Pėrmalluar shikimin/ ta thelloj brenda pikave.../ I pres prej qiellit/prej botės tjetėr t'i shkėput/ nė kėrcimin tim jetėsor!...". Fq.7
Jashtė formės, qė pėr mua ėshtė jo e rėndėsishme , dhe brenda thelbit, nė kuptimin e pėrmbajtjes dhe jo tė lėndės, autorja i rreket informacionit sintetik - shkencor, me bazė ligjėsitė e disiplinave ngjizėse me magjinė e numrave, tė simboleve, ngjyrave dhe konvencioneve tė fjalės.
" ...E kuqe nė kornizė, Femėr e bardhė nė natyrė,/ Fėmijė/ e gjelbėr nė qelizat e frymėmarrjeve transparente,/ Mashkull/e zezė nė tė bukurėn e mundshme,/ moshė e artė nė rininė e pėrjetėshme...". Fq.85
Ikona e Universit dhe e Qiellit i jepet lexuesit nė kapėrcim gjigand nga njė kohė e pafjetur, e pajetuar nė njė ndėrvarėsi shpirti me gjysmėbotėn. Djallėzisht, poetja e fsheh pjesėn tjetėr pėr ta kalėruar tė purpurtė nė pentagrame dashurie dhe simbioza antropoIogjike, mjedisore dhe jetėsore.
...Frymė e mbytur… Shshsh…/ Numėroj 1,2,3/ hesht…./ mekem pa fjalė… Ndaloj...belbėzoj… qetėsi… Kaloj pėshtymėn…/rrokullisje… bėrtas.../Mė nė fund, fjala mė puth…/ dua tė dal jashtė me gjithė frymė "fq.44
Hartografia e shenjave tė drejtshkrimit gjuhėsor u kacavirren ndenjave, instikteve dhe shpėrthimeve erotike, qė nė sfondin tėrėsor tė autores sfidojnė Tek "Kurora e pronorit" ajo e trajton si "...portret, rrahje, idil, ngjyrėunike, diamant zemre, gėrmė e dashurisė, flutur e qendisur , kumbim timbrash meridianesh, legjendė e endur notave tė patretura, melodi e pakufizuar me sinjal koncerteve tė zemrės, diell i paperėnduar nė shikim tė shpirtit, romancė e paanshme vėrtitur nė liritė e lisharėseve , hije e artė , ardhje, pėrqafim i munguar,njė lule bore e pėrjetėsuar , ēast i lindur I rastėsisė, tingull I lartė , shkėndijė moshe , orakull i dėshirave , kurorė, rrezesh e stėr, rebel I pamposhtur, zot I dritės , syri I njė dimri tė pėrlotur, akrep i njė ore tė pandalur,mbret I dashurisė kurorėzuar me lule Narcisius, e shenjtė puthje e paprekur , qiell I pagėrvishtur gjurmėve tė ėndrrės sė pafjetur ..." fq.76-79.
Majlinda (Aleksandra) niset nga pika deri tek numri shtatė , i cilėsuar numri i krijuesit dhe kundėr traditės tipologjike tė vargut nga katėr shpėrthen zhurmueshėm nė tridhjetė e njė. Tė jepet ideja e njė loje midis vetvetes dhe fatit, duke e valėzuar fatalitetin e qenieve dhe gjallesave, tė formėzimeve tė fonemave gjuhėsore midis qiellit dhe universit ekzistencial. Shprehjet "...po kėrkoj ylberin brenda vetes; dua tė dhuroj mė shumė buzėqeshje; zhurma ėshtė adrenalina ime..., " i zmadhojnė dimensionet e karakterit dhe personalitetit dhe hapin shtrat lirie. Si njė paraepilog nė pavetėdije, autorja vrapon drejt epilogut tė Stilistikės sė lirisė. "...brenda njė ylberi jetėsor, dilema e nuancave mrekulluar, ekuacioni ngjyror...plot fat habitet...". Fq.85
Si njė gjuhė me shumė kuptime, e plotėsuar si kriptogramė, alfabet krahasimesh, antitezė, simbolikė, personifikim, kontrast, hiperbolė, metaforė, retorikė, tė gjitha kėto tė vendosura nė njė paralelizėm ideal tė qenies me mosqenies, libri "Stilistika e lirisė" i poetes Majlinda Shabani ( Aleksandra) meriton rezonancė tė arsyes logjike si dhe privilegjin e endjes dhe qendistarisė sė poezisė, si njė etje e pashuar drejt lirisė.
Urime autores nė rrugėtimet shpirtėrore tė fjalės dhe shkrimit.
Tiranė, janar 2016
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
"Stilistika e Lirisė" e poetes Majlinda Shabani ( Aleksandra
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: