Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptySat Jun 18, 2011 12:48 am

PROFILE

PIKTORJA POETE, NJĖ BINOM INTERESANT, QĖ ME AFTĖSI TĖ VEĒANTĖ NGJYRON DHE NATYRA ĒUDITET ME NATYRĖN E SAJ PIKTURORE, TĖ GJALLĖ, TĖ NDRITSHME, TĖ SHĖNDETSHME DHE ZILIA E MIRĖ I MBULON FIZIONOMITĖ E TYRE…NĖ NJĖ KONKURRIM TĖ DENJĖ DHE AKTIV…
E TILLĖ ĖSHTĖ GRUAJA PIKTORE DHE POETE ME EMĖR FLUTUR…“PEIZAZHI DHE LIRIKA”
MBRESIME LIRIKO-HISTORIKE

KUMTESE

nga Flutura Maēi LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

MBAJTUR GJATE SIMPOZIUMIT TE KATĖRT NDĖRKOMBĖTAR “MUZA POETIKE PEGASI 2011” LIRIZMI NĖ LETĖRSI DHE ARTE” 16. O4.2011 UNIVERSITETI “VITRINA” TIRANĖ
Gjinia e peizazhit e ka “Brenda” liriken.Tė lejon tė interpretosh edhe kur objekti ėshtė i pasur me arkitekturė. Kur piktori del nė natyre, ai ndien vetvetiu njė ēlirim, frymėmerr thelle dhe si bėn gati materialet peneluese, fillon me “poezi” tė hedhė ngjyrat e para. Ato fillojnė tė plotėsojnė njėra - tjetrėn, tė harmonizohen, derisa peizazhi merr formėn pėrfundimtare. Kėsaj gjinie tė rėndėsishme tė artit figurativ, nuk i ka anashkaluar asnjė piktor. Njeriu ėshtė bir i natyrės e kėsisoj nuk mund tė jetė indiferent ndaj saj. Pėrpara bukurive tė jashtzakonshme tė mėmės natyrė, tė gjithė bėhen artistė, piktorė. Ēdokush mendon ta hedhė pėrjetimin e veēantė diku, nė formė ditari, poezie, prozė,pikturė etj. Mė ka rastisur tė mė thonė shpesh:” Tė kemi kujtuar, kur ishim kėtu, atje, qoftė duke parė njė perėndim dielli, pemė tė bukura ngjyrė trėndafili, lule shumėngjyrėshe etj. Mė kujtojnė mua, piktoren, duke mė barazuar me personin qė do t’ u mundėsonte hedhjen e ndjenjes sė tyre nėpėrmjet ngjyrave nė telajo, nė pėrjetėsi. Unė nė studion time kam plot peizazhe tė “vjetra” e tė reja, i qėndroj besnike kėsaj gjinie tė artit figurative, e cila gjallon me lirikėn e saj plot ngjyrime….Aty nuk dallohen vetėm pemė e lumenj, dete e liqene, por edhe kėshtjella tė lashta e monumete tė tjera tė vjetra shqiptare, njė histori peizazhi lirik. Po bėj njė lidhje direkte, apo ilustrim penelativ me kėte rast me pershkrimin e perjetimeve tė mia lirike gjatė realizimit tė tablos “Kalaja e Borshit”. E marr si nje shembull simbol tė origjinės sime borshiote dhe njėrit prej perjetimeve me pikante gjatė realizimit tė njė vepre marramendėse nė kontekstin bukuror , historik dhe pėrēurėsjellės…:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptySat Jun 18, 2011 12:49 am

“Kalaja e Borshit”…
Eshtė njė tablo e pikturuar me 2 seanca. I perket vitit 1988, vit, kur me gjithė origjinėn time borshiote, vizitova fshatin e bukur Borsh, pėr herė tė parė. Mbresat ishin aq tė fuqishme, sa m’u deshėn mė pas 6 muaj, pėr t’ u riambientuar me tė zakonshmen e jetės sė Tiranės, ku kisha lindur, isha rritur e shkolluar si piktore nė degėn pikturė monumentale. Bregdeti shtrihej madhėshtor, malet po ashtu e kupola qiellore mes tyre e rriste kėtė madhėshti. Kėto tė gjitha mė madhėshtuan dhe mua e pikturova bukur andej .Fuqia e natyrės ndihej sidomos natėn, kur zhaurima e detit, errėsira, qielli me hėnė e yje, e benin tė papėrfillshme ēdo ndjesi tjetėr. Ndonjėhere kisha frikė dhe mezi prisja tė agonte…Nė njė nga kėto mėngjese, pa zbardhur dita akoma, u nisėm me shoqeruesen e pėrhershme tė rrugės artistike, mamane time, tė pikturoja “Kalanė e Borshit”.Qe njė ndėrtim qė ngrihej mes maleve nė njė pikė strategjike tė jashtzakonshme, nga ku dukej si nė pėllėmbė tė dorės gjithe fusha e Borshit me detin nė horizont. Ecėm shumė nėpėr monopate, ku herė- herė kalonin vetėm dhitė. Gjithė rrugėn na shoqėroi njė qen i zi, tė cilin e kam fiksuar edhe nė tablo… Kur rrezet e para tė diellit po konturonin siluetat e bukura tė kalasė, fillova punėn. Qe gusht dhe mė vonė do tė fillonte vapa, prandaj mamaja nisi tė ngrinte njė mur pėrbri meje, me gurė tė mėdhenj qė ishin rrotull. Nė fund i vuri sipėr degė me gjethe tė thara pėr tė mė bėrė hije tė mjaftueshme. Mua kjo zhurmė e punės sė saj, mė kujtonte ndoshta sklleverit, qė kishin ndėrtuar kalanė, pra me ēonte nė njė kohė tjetėr. Unė po e ndėrtoja kalanė me penel e ngjyra. Si mbaroi punė e u lodh, ajo u shtri rrėze murit tė saj e fjeti. Befas filloi tė fryjė njė erė e madhe dhe gurėt filluan tė lėvizin. Njeri e preku nė kokė dhe ajo u zgjua e trėmbur dhe e vrarė… Unė u tmerrova! Isha gati tė hidhesha nė humnerė, po t’ i ndodhte gjė asaj! Per fat erdhėn disa fėmijė tė vegjėl dhe i dėrgova urgjent tė merrnin ujė nė shtėpitė e tyre afėr kalasė. Mė pas vajtėm pėr njė kafe nė njėrėn prej atyre shtėpive mikpritėse tė Borshit tė vjetėr, ku kanė banuar dikur paraardhesit e mi. Dikur u kthyem nė banesėn me qera buzė detit Jon. Kaluan 2-3 ditė dhe njė mbremje mamaja mė thote: ”Nesėr do tė ēohemi herėt qė tė vemi tė mbarosh pikturėn e kalasė!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptySat Jun 18, 2011 12:49 am

“Si tė shkon ndėr mend tė vemi atje prapė, pas asaj qė tė ndodhi?”-i thashė e ēuditur dhe e trembur.
“Epo, duhet mbaruar puna!”-mė tha ajo.
U ngritėm herėt nė mėngjes dhe u nisėm… Siluetat e kalasė filluan tė pėrvijoheshin nga rrezet e para tė diellit, qė po dilte mbi mal. Seanca e dyte e kėsaj pikture ishte me pėrgjegjėsi tė madhe. Sakrifica donte njė shperblim. Shpėrblimi ishte: Kryevepra me titull “KALAJA E BORSHIT”!
Tiranė, prill 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:07 pm

LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Plotėfigurim… dhe risi

Dymbėdhjetė kanatat e dritares penelatuese tė Flutura Maēit LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Libri “Luvri im”
Nga Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S
PRESIDENT I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA


NĖ KUADRIN E DITĖS SĖ PREZANTIMIT TĖ NESĖRMTĖ KĖTIJ LIBRI NĖ TIRANĖ

1. Hyrėsi

Njė ndjesim i graduar nė njė shkallim sipėror… Njė rrėfimtari aristokratik nė njė plan ndjesish nėpėrmjejt njė stilizmi origjinal. Nė librin me njė titull shumėdomethėnės dhe sinjifikativ “Luvri im” tė autores Flutura Reshat Maēi shpaloset me njė bukurim estetik, dinamik, ēiltėrsi, finesė, humanizėm, dashuri dhe dashurizėm, etikė, moralitet, penelim nė fuqi tė dytė bota e nje artisteje shumėplanshe dhe sidomos e nje piktore-poete, pra e njė binomi artistik marrarendės dhe marramendės konturor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:07 pm

2.Zjarrmimi i njė bote feminile hapėsirėgjerė

Duke shfletuar dhe duke u ndalur nė kėtė kalendar ”shkrimor” s’ke si tė mos vėsh re pulsimet, vibrimet, tentimet e bukuruara, qasjet dhe pėrqasjet, praninė dhe kėnaqėsinė njerėzore, adhurimin e tė qenurit “njeri”e “femėr”, kendvėshtrimet me objekt dhe sy vėzhgues profesional,, ndjesitė e njė bote tė guximtė dhe hapėsirėgjerė, qė pushton dinamikisht dhe penelatisht hapėsira shpirtėrore dhe natyrore. S’ka si tė mos vėrejė njė shikim lexues kritik njė pasuri tė patundshme dhe tė paluajtėshme kreative… Tė gjitha kėto komponentė aktivė zjarrmojnė nė njė botė feminile kėrkuese, moderatore, plot frymėmarrėsi qė jep leksionim ėmbėlsor dhe mesazhe tė panumėrta te ata qė marrin nė dorė kėtė “Luvėr” dhe luvrojnė nė njė shpirt qiellor, tė mbushur me lulime plot jetė dhe afreske perėndore tė shfaqura me urdhra Zotash…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:07 pm

3. Lajmotivi gėtian nė njė shtysė origjinale…

Referimi nismor apo fillesa mėngjesore e kėsaj “DITE” jetėsore tė Flutura Maēit sinjalizon nė korsi me njė domėthėnėsi gėtiane: “Kini ndjenjėn, pasionin, zjarrin! Kjo ėshtė e gjitha!... Edhe ēmenduria? Duhet shumė njė ēikė”.
Pėrzgjedhja e kėtij lajmotivimi pėrshkron bukurisht dhe jep shtysė nė rrėfenjėn aristokratike tė autores, prodhuese apo organ i lindur vetėm pėr tė rrėfyer ndjeshėm me arsye tė lartė dhe tė penelojė me shumė aftėsim…
Kjo ėshtė njė ēmenduri e mitrė qė do ta kishin zili dhe krijuesit mė tė mėdhenj!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:07 pm

4. Kėndvėshtrimi i syrit “Flutur”

Nė kėtė libėr dita gjithmonė ėshtė e aguar, e ndriēuar me dlirėsi tė pafundme, me ushqim shpirtėror tė pamatė , me sinqeritet ekstrem, me aftėsi kundruese sipėrore, nė zbulesėn e mė tė imtės, imcakes…nė dallesėn e kryemadhėshtisė dhe nė “dhėnien e gjakimit pėr tė lėvizur nė arterie shkrimi vrullshėm qė aorta e mendimit tė funksionojė me ritėm tė plotuar …
Evidente janė ngjasi qė tė nguliten nė kujtesė: performimi i trajtesės sė ngjasive tė ngulitura, sikundėr ėshtė ajo e dėftesės vlerėsues tė klasės sė parė, e cila jep mesazh interesant dhe prekės, ngulitės..
Pėlqesa librore e trajtuar nga syri “Flutur” ngulit njė dėshirim tė njė krijese qė hap e rihap porta menēurore.. Fjalėartat e pėrdorura nga Margarite Duras pėr aktin e tė shkruarit: “Tė shkruash duhet guxim pėr tė hapur derėn e frikshme tė vetvetes, kur tė gjithėve u pėlqen tė largohen nga kjo jetė, duke lėnė pas tė mbyllur njė herė e pėrgjithmonė derėn e frikės ,derėn e vetvetes…” janė shkėlqimtare dhe udhėrrėfyese…
5.Ambicioziteti arritėsi i qėllimit
Me shumė elegancė rrėfehet me ēiltėritet dhe figurativisht pėlqesa dhe drejtimi qė do tė marrė protagonistja, nė njė startin arti jo tėzakontė: pikturim… Njė sinjal sinjifikativ pėr t’u nisur nė njė preludim tė pazakontė, por mbushur me shpresime dhe vullnetizėm tė pashoq.. Pahizmi dhe ekzistenca e asaj qe po tė dojė del e para, merr pozicionime tė hatashme dhe ambicioze…
Njė nisje e bukur dhe njė dalje te pasioni dhe talenti… Pėrvijime, lartime, cekja emėdrrės nė Akademinė e Artevetė Bukura; pėrfundime shkollimi dhe pėrfundesa nė departamentin e dekorit tė Tv…Pasione, pėrkushtim, arritje, spikatje…kjo periudhe aktive e Fluturės krahėengjellore dhe mendimtare pėrrallore, duarartės peneliane…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:10 pm

6.Ekspozita e parė

Endrra e mirė hap portat, transformacion memorior… Ekspozita e parė nė muret e shtėpisė atėrore dhe shenimi i njė hapjeje qė duhet tė mbahet mend: Ekspozita e parė personale pikturore nė Shqipėri! Mban pra emrin e Flutura Maēit.. Viti 1991… Historia shėnon nė kujtesėn e saj, o njerėz tė Artit!.. …
Vijon pėrkushtimi, pėrsiatjet, pėrvijimi, pikturimi nė “sfondin krijues” vetiak dhe tė lirė profesionist..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:10 pm

7.Dritimi shkrimor i ditės…

Nė kėtė “roman” i shkruar me njė metodė krejt origjinale bėhet fjalė pėr dritimin shkrimor tė ditės, pėr faqen e parė tė kujtesės sė shkruar: Ditarin vetiak, ditarin unik, siē pėrkufizon autorja … Dhe ky ditar shpaloset me kitarėn,kalanė e Borshit, pikturimet e tjera, diagramat e pikturimit, ngjitjen nė tėė pėrpjetat e pikturimit dhe tė plotėformimit artistik, pėrvijimet nė rrugė tė mundimshme tė njohjes, ku zė vend Sfilimi Nr.1 i familjes Maēi, njė familje me konturime tė plota artistike e quajtur “Metriada” dhe publikimi i saj…nė median e shkruar dhe elektronike.. Protagonistėt nisin pėrvijimin dhe njohen globiane…
Nė kėtė ”roman” jetėsor tė prejardhur nga ditari unik shpalosen marset e bukura, rrugėtimet me profil, protagonistėt pritės, kafetė dhe intervistat, motivet me prezencė diellore, protagonist madhorė tė Artit botėror skluptori i madh francez August Roden dhe linja dashurore Kamil Klodel, Diego Ribera, piktori i madh meksikan dhe Frida Kahlo, shembėllimi dashuror I fortėsisė i dy tė rinjve moskovitė Natalia Gonēarova dhe Mihail Larioniov, tė cilėt dhanė kontribut nė rinovimin e artit rus…duke krijuar mė pas Raxhizmin, lėvizjen e avagardės ruse’ impresionistėt Van Gogh, Gogen, Gustave Courbet, Renoir, Leonardo Davinēi, apo stilistėt e famshėm: Victoria’s Secret, Isak Mizrahi, Polo Dona Karan, Nine Ėest, Klein.. apo shkrimtarin amerikan Irving Stoun,i cili flet pėr jetėn dhe krijimtarinė e Vicent van Gogut…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:12 pm

7.Dritimi shkrimor i ditės…

Nė kėtė “roman” i shkruar me njė metodė krejt origjinale bėhet fjalė pėr dritimin shkrimor tė ditės, pėr faqen e parė tė kujtesės sė shkruar: Ditarin vetiak, ditarin unik, siē pėrkufizon autorja … Dhe ky ditar shpaloset me kitarėn,kalanė e Borshit, pikturimet e tjera, diagramat e pikturimit, ngjitjen nė tėė pėrpjetat e pikturimit dhe tė plotėformimit artistik, pėrvijimet nė rrugė tė mundimshme tė njohjes, ku zė vend Sfilimi Nr.1 i familjes Maēi, njė familje me konturime tė plota artistike e quajtur “Metriada” dhe publikimi i saj…nė median e shkruar dhe elektronike.. Protagonistėt nisin pėrvijimin dhe njohen globiane…
Nė kėtė ”roman” jetėsor tė prejardhur nga ditari unik shpalosen marset e bukura, rrugėtimet me profil, protagonistėt pritės, kafetė dhe intervistat, motivet me prezencė diellore, protagonist madhorė tė Artit botėror skluptori i madh francez August Roden dhe linja dashurore Kamil Klodel, Diego Ribera, piktori i madh meksikan dhe Frida Kahlo, shembėllimi dashuror I fortėsisė i dy tė rinjve moskovitė Natalia Gonēarova dhe Mihail Larioniov, tė cilėt dhanė kontribut nė rinovimin e artit rus…duke krijuar mė pas Raxhizmin, lėvizjen e avagardės ruse’ impresionistėt Van Gogh, Gogen, Gustave Courbet, Renoir, Leonardo Davinēi, apo stilistėt e famshėm: Victoria’s Secret, Isak Mizrahi, Polo Dona Karan, Nine Ėest, Klein.. apo shkrimtarin amerikan Irving Stoun,i cili flet pėr jetėn dhe krijimtarinė e Vicent van Gogut…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:12 pm

8. “Platforma tė guxuara dhe shėmbėlltyra…
Linja tė bukura tė kėtij “romani’ jetėsor dhe rrėfimor, tė cilat nxjerrin nė pah protagonist tė afėrt tė autores” babai, mėma , motra , dy vajzat , gjyshja, mikeshat dhe kolegėt… Nėpėr trotuaret dhe shtėpitė e kėtij “romani” ecin njerėzit qė frymėzojnė dhe fytyrėzohen.. njerezit e trajtuar me dashuri nėpėrmjet rrefenjes plot ndjesi tė autores…Autorja jep mesazhe tė plotėformuara me qėndrimin e saj, e sjelljen e saj humane, me afėrsinė prezente nė zgjedhjen e “platformave tė saj tė guxuara dhe shėmbėlltyra… idilike… Ky ėshtė katėrcipėrisht njė manifestimi i njė shpirti tejet njerėzor…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:13 pm

9.Figurim natyral dhe tejnatyral

Hapje ekspozitash vetike nė shumė vende dhe demonstrim i artit tė sigurt dhe konkurrues, marrje pėrgėzimesh tė jashtėzakonshme, inkuruese dhe jot ė rastėsishme.. njė talent i rritur dhe i demonstruar… Skicime tė ēastit me njė forcė tė madhe shprehėse dhe “konkurruese” tė denja tė figurimit natyral…
Detyrimisht njė ndalje stacionare duhet tė bėhet nė kėtė pėrsiatim te “studio Arti Maēi” te personazhet dritėdhėnės tė kėtij arti: Hajrie e Enda…,por edhe Flutura, njė trio dinamike artistėsh, qė pushton me magjinė e prezencės sė artit tė tyre: Italinė, Greqinė, Gjermaninė, Spanjėn, Francė, Zvicrė, Turqinė, Amerikėn , Hong Kongun… e tjerė,… Njė histori e shkruar me forcėn e dritės!… Ēmime tė akorduar, elitarizėm i kulturės, reagime, filmime dhe shfaqje tė guxuara, emocionante nė Paris… Televizioni “Arte”.. dokumentari 26 minuta “Bienvenue chez Enda!” Epikėzuar Shqipėria , e rritur nė shtrirje nga kjo magji pasqyrimi.….. Dhe njė frazė e bukuruar shndritėse e regjisores Laborey, e cila deklaroi nga Parisi “Arte e ka pėlqyer shumė (very, very much) dokumentarin “Bienvenue chez Enda!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:13 pm

10.Binom dhe binjakėzim…
Flutura tregon profesionalizmin e saj edhe nė refleksione, edhe nė intervistime, edhe nė mendime kritike, edhe nė botėn e femrės…
Ky “roman” ka njė protagonist aktiv dhe qė duhet mbajtur mend: vetė autoren.. njė binom , apo njė binjakėzim tė bukur…
Ėshtė njė vepėr me njė gjuhė stilistike tė pasur dhe me gjetje …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:14 pm

11. Ilustrimi

Ilustrimi ėshtė njė anė tjetėr e “Luvri im”, i cili natyrisht do t’i jepte mė shkėlqim librit , nė rast se do tė ishte me ngjyra pėr t’u ulur bukur nė kėto pikturime dinjitoze, sikundėrse ndodh me koperturėn dhe paskoperturėn… Por mundėsia nuk mundėsohet…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI EmptyWed Jun 29, 2011 10:15 pm


12. Pėrfundesė… e gjelbėruar…

Ku mund tė jetė sot Flutura? Kjo femėr e kohės moderne,me njė tejnjohje sot nė “meridiane dhe paralele globi?”.. Po udhėton, po pi kafe, po hedh meditime, po shkruan nė ditarin unik, po sjell ndėrmend retrospektivėn e saj dhe gjithė qenien e saj tė pėrzgjedhur njerėzore?… Apo po projekton ardhmėrinė e saj mė tė peneluar?… Apo udhėton nė rrugėtime ajrore pėr nė vendet e saj tė preferuara? Skicon personazhe tipikė?.. Flurtura e botės sė madhe femėrore natyrisht jep mend…
Ky roman jetėsor zbuloi anė tė pazbuluara tė botės fėmėrore, e cila kurrė s’ka pėr t’u plotuar…
Mos ndoshta sot gjendet nė Luvėr?!…
Dhe ke tė drejtė” Luvri im”.. , Yti, i tė Gjithėve ..

Gjirokastėr, Albania, mė 29.06.2011
LNPSHA “PEGASI” ALBANIA Plotėfigurim… dhe risi Dymbėdhjetė kanatat e dritares penelatuese tė Flutura Maēit LNPSHA “PEGASI” ALBANIA Libri “Luvri im” Nga Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S PRESIDENT I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA NĖ KUADRIN E DITĖS SĖ PREZANTIMIT TĖ NESĖRMTĖ KĖTIJ LIBRI NĖ TIRANĖ 1. Hyrėsi Njė ndjesim i graduar nė njė shkallim sipėror… Njė rrėfimtari aristokratik nė njė plan ndjesish nėpėrmjejt njė stilizmi origjinal. Nė librin me njė titull shumėdomethėnės dhe sinjifikativ “Luvri im” tė autores Flutura Reshat Maēi shpaloset me njė bukurim estetik, dinamik, ēiltėrsi, finesė, humanizėm, dashuri dhe dashurizėm, etikė, moralitet, penelim nė fuqi tė dytė bota e nje artisteje shumėplanshe dhe sidomos e nje piktore-poete, pra e njė binomi artistik marrarendės dhe marramendės konturor. 2.Zjarrmimi i njė bote feminile hapėsirėgjerė Duke shfletuar dhe duke u ndalur nė kėtė kalendar ”shkrimor” s’ke si tė mos vėsh re pulsimet, vibrimet, tentimet e bukuruara, qasjet dhe pėrqasjet, praninė dhe kėnaqėsinė njerėzore, adhurimin e tė qenurit “njeri”e “femėr”, kendvėshtrimet me objekt dhe sy vėzhgues profesional,, ndjesitė e njė bote tė guximtė dhe hapėsirėgjerė, qė pushton dinamikisht dhe penelatisht hapėsira shpirtėrore dhe natyrore. S’ka si tė mos vėrejė njė shikim lexues kritik njė pasuri tė patundshme dhe tė paluajtėshme kreative… Tė gjitha kėto komponentė aktivė zjarrmojnė nė njė botė feminile kėrkuese, moderatore, plot frymėmarrėsi qė jep leksionim ėmbėlsor dhe mesazhe tė panumėrta te ata qė marrin nė dorė kėtė “Luvėr” dhe luvrojnė nė njė shpirt qiellor, tė mbushur me lulime plot jetė dhe afreske perėndore tė shfaqura me urdhra Zotash… 3. Lajmotivi gėtian nė njė shtysė origjinale… Referimi nismor apo fillesa mėngjesore e kėsaj “DITE” jetėsore tė Flutura Maēit sinjalizon nė korsi me njė domėthėnėsi gėtiane: “Kini ndjenjėn, pasionin, zjarrin! Kjo ėshtė e gjitha!... Edhe ēmenduria? Duhet shumė njė ēikė”. Pėrzgjedhja e kėtij lajmotivimi pėrshkron bukurisht dhe jep shtysė nė rrėfenjėn aristokratike tė autores, prodhuese apo organ i lindur vetėm pėr tė rrėfyer ndjeshėm me arsye tė lartė dhe tė penelojė me shumė aftėsim… Kjo ėshtė njė ēmenduri e mitrė qė do ta kishin zili dhe krijuesit mė tė mėdhenj!… 4. Kėndvėshtrimi i syrit “Flutur” Nė kėtė libėr dita gjithmonė ėshtė e aguar, e ndriēuar me dlirėsi tė pafundme, me ushqim shpirtėror tė pamatė , me sinqeritet ekstrem, me aftėsi kundruese sipėrore, nė zbulesėn e mė tė imtės, imcakes…nė dallesėn e kryemadhėshtisė dhe nė “dhėnien e gjakimit pėr tė lėvizur nė arterie shkrimi vrullshėm qė aorta e mendimit tė funksionojė me ritėm tė plotuar … Evidente janė ngjasi qė tė nguliten nė kujtesė: performimi i trajtesės sė ngjasive tė ngulitura, sikundėr ėshtė ajo e dėftesės vlerėsues tė klasės sė parė, e cila jep mesazh interesant dhe prekės, ngulitės.. Pėlqesa librore e trajtuar nga syri “Flutur” ngulit njė dėshirim tė njė krijese qė hap e rihap porta menēurore.. Fjalėartat e pėrdorura nga Margarite Duras pėr aktin e tė shkruarit: “Tė shkruash duhet guxim pėr tė hapur derėn e frikshme tė vetvetes, kur tė gjithėve u pėlqen tė largohen nga kjo jetė, duke lėnė pas tė mbyllur njė herė e pėrgjithmonė derėn e frikės ,derėn e vetvetes…” janė shkėlqimtare dhe udhėrrėfyese… 5.Ambicioziteti arritėsi i qėllimit Me shumė elegancė rrėfehet me ēiltėritet dhe figurativisht pėlqesa dhe drejtimi qė do tė marrė protagonistja, nė njė startin arti jo tėzakontė: pikturim… Njė sinjal sinjifikativ pėr t’u nisur nė njė preludim tė pazakontė, por mbushur me shpresime dhe vullnetizėm tė pashoq.. Pahizmi dhe ekzistenca e asaj qe po tė dojė del e para, merr pozicionime tė hatashme dhe ambicioze… Njė nisje e bukur dhe njė dalje te pasioni dhe talenti… Pėrvijime, lartime, cekja emėdrrės nė Akademinė e Artevetė Bukura; pėrfundime shkollimi dhe pėrfundesa nė departamentin e dekorit tė Tv…Pasione, pėrkushtim, arritje, spikatje…kjo periudhe aktive e Fluturės krahėengjellore dhe mendimtare pėrrallore, duarartės peneliane… 6.Ekspozita e parė Endrra e mirė hap portat, transformacion memorior… Ekspozita e parė nė muret e shtėpisė atėrore dhe shenimi i njė hapjeje qė duhet tė mbahet mend: Ekspozita e parė personale pikturore nė Shqipėri! Mban pra emrin e Flutura Maēit.. Viti 1991… Historia shėnon nė kujtesėn e saj, o njerėz tė Artit!.. … Vijon pėrkushtimi, pėrsiatjet, pėrvijimi, pikturimi nė “sfondin krijues” vetiak dhe tė lirė profesionist.. 7.Dritimi shkrimor i ditės… Nė kėtė “roman” i shkruar me njė metodė krejt origjinale bėhet fjalė pėr dritimin shkrimor tė ditės, pėr faqen e parė tė kujtesės sė shkruar: Ditarin vetiak, ditarin unik, siē pėrkufizon autorja … Dhe ky ditar shpaloset me kitarėn,kalanė e Borshit, pikturimet e tjera, diagramat e pikturimit, ngjitjen nė tėė pėrpjetat e pikturimit dhe tė plotėformimit artistik, pėrvijimet nė rrugė tė mundimshme tė njohjes, ku zė vend Sfilimi Nr.1 i familjes Maēi, njė familje me konturime tė plota artistike e quajtur “Metriada” dhe publikimi i saj…nė median e shkruar dhe elektronike.. Protagonistėt nisin pėrvijimin dhe njohen globiane… Nė kėtė ”roman” jetėsor tė prejardhur nga ditari unik shpalosen marset e bukura, rrugėtimet me profil, protagonistėt pritės, kafetė dhe intervistat, motivet me prezencė diellore, protagonist madhorė tė Artit botėror skluptori i madh francez August Roden dhe linja dashurore Kamil Klodel, Diego Ribera, piktori i madh meksikan dhe Frida Kahlo, shembėllimi dashuror I fortėsisė i dy tė rinjve moskovitė Natalia Gonēarova dhe Mihail Larioniov, tė cilėt dhanė kontribut nė rinovimin e artit rus…duke krijuar mė pas Raxhizmin, lėvizjen e avagardės ruse’ impresionistėt Van Gogh, Gogen, Gustave Courbet, Renoir, Leonardo Davinēi, apo stilistėt e famshėm: Victoria’s Secret, Isak Mizrahi, Polo Dona Karan, Nine Ėest, Klein.. apo shkrimtarin amerikan Irving Stoun,i cili flet pėr jetėn dhe krijimtarinė e Vicent van Gogut… 8. “Platforma tė guxuara dhe shėmbėlltyra… Linja tė bukura tė kėtij “romani’ jetėsor dhe rrėfimor, tė cilat nxjerrin nė pah protagonist tė afėrt tė autores” babai, mėma , motra , dy vajzat , gjyshja, mikeshat dhe kolegėt… Nėpėr trotuaret dhe shtėpitė e kėtij “romani” ecin njerėzit qė frymėzojnė dhe fytyrėzohen.. njerezit e trajtuar me dashuri nėpėrmjet rrefenjes plot ndjesi tė autores…Autorja jep mesazhe tė plotėformuara me qėndrimin e saj, e sjelljen e saj humane, me afėrsinė prezente nė zgjedhjen e “platformave tė saj tė guxuara dhe shėmbėlltyra… idilike… Ky ėshtė katėrcipėrisht njė manifestimi i njė shpirti tejet njerėzor… 9.Figurim natyral dhe tejnatyral Hapje ekspozitash vetike nė shumė vende dhe demonstrim i artit tė sigurt dhe konkurrues, marrje pėrgėzimesh tė jashtėzakonshme, inkuruese dhe jot ė rastėsishme.. njė talent i rritur dhe i demonstruar… Skicime tė ēastit me njė forcė tė madhe shprehėse dhe “konkurruese” tė denja tė figurimit natyral… Detyrimisht njė ndalje stacionare duhet tė bėhet nė kėtė pėrsiatim te “studio Arti Maēi” te personazhet dritėdhėnės tė kėtij arti: Hajrie e Enda…,por edhe Flutura, njė trio dinamike artistėsh, qė pushton me magjinė e prezencės sė artit tė tyre: Italinė, Greqinė, Gjermaninė, Spanjėn, Francė, Zvicrė, Turqinė, Amerikėn , Hong Kongun… e tjerė,… Njė histori e shkruar me forcėn e dritės!… Ēmime tė akorduar, elitarizėm i kulturės, reagime, filmime dhe shfaqje tė guxuara, emocionante nė Paris… Televizioni “Arte”.. dokumentari 26 minuta “Bienvenue chez Enda!” Epikėzuar Shqipėria , e rritur nė shtrirje nga kjo magji pasqyrimi.….. Dhe njė frazė e bukuruar shndritėse e regjisores Laborey, e cila deklaroi nga Parisi “Arte e ka pėlqyer shumė (very, very much) dokumentarin “Bienvenue chez Enda!” 10.Binom dhe binjakėzim… Flutura tregon profesionalizmin e saj edhe nė refleksione, edhe nė intervistime, edhe nė mendime kritike, edhe nė botėn e femrės… Ky “roman” ka njė protagonist aktiv dhe qė duhet mbajtur mend: vetė autoren.. njė binom , apo njė binjakėzim tė bukur… Ėshtė njė vepėr me njė gjuhė stilistike tė pasur dhe me gjetje … 11. Ilustrimi Ilustrimi ėshtė njė anė tjetėr e “Luvri im”, i cili natyrisht do t’i jepte mė shkėlqim librit , nė rast se do tė ishte me ngjyra pėr t’u ulur bukur nė kėto pikturime dinjitoze, sikundėrse ndodh me koperturėn dhe paskoperturėn… Por mundėsia nuk mundėsohet… 12. Pėrfundesė… e gjelbėruar… Ku mund tė jetė sot Flutura? Kjo femėr e kohės moderne,me njė tejnjohje sot nė “meridiane dhe paralele globi?”.. Po udhėton, po pi kafe, po hedh meditime, po shkruan nė ditarin unik, po sjell ndėrmend retrospektivėn e saj dhe gjithė qenien e saj tė pėrzgjedhur njerėzore?… Apo po projekton ardhmėrinė e saj mė tė peneluar?… Apo udhėton nė rrugėtime ajrore pėr nė vendet e saj tė preferuara? Skicon personazhe tipikė?.. Flurtura e botės sė madhe femėrore natyrisht jep mend… Ky roman jetėsor zbuloi anė tė pazbuluara tė botės fėmėrore, e cila kurrė s’ka pėr t’u plotuar… Mos ndoshta sot gjendet nė Luvėr?!… Dhe ke tė drejtė” Luvri im”.. , Yti, i tė Gjithėve .. Gjirokastėr, Albania, mė 29.06.2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty
MesazhTitulli: Re: PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI   PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PROFIL PEGASI INTERNACIONAL PIKTORIA POETE FLUTURA MAĒI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: