Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:06 am

Eftihia Kapardheli

“Zambak i egėr”

ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΓΡΙΟΚΡΙΝΑ”Hajk“Pegasi” 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:07 am
Eftihia Kapardheli


“Zambak i egėr” Hajk

“ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΓΡΙΟΚΡΙΝΑ”

Redaktor: Kristaq F. Shabani

Libri u botua nė kujdesin e Aleksandra Shabanit,

Lidhja e Krijuesve “Pegasi” Gjirokastėr, Albania

Pėrkthyen dhe shqipėruan nga origjinali:

Kosta Gaxhoni, Kristaq F. ShabaniShtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpinė botuese

”Marin Barleti” Tiranė.2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:07 am

Eftihia Kapardheli lindi nė Athinė dhe jeton nė Patra. Ėshtė pėrfshirė nga njė shpėrthim i pandalshėm letrar duke shkruar nė tė gjitha gjinitė letrare e sidomos poezi, tregime, ngjarje tejet reale, novela si dhe lėvron hajkun. Merr pjesė nė korin katolik si soprano. Ka pėrfunduar studimet e larta nė Athinė

Ka njohuri tė mira nė gjuhėt anglisht dhe italisht. Ėshtė vlersuar me ēmime tė ndryshme nė shumė konkurse tė organizuara nė Greqi, jo vetėm pėr poezi, por edhe pėr hajk, skicime, novela, pėrralla e tjerė. Punimet e saj janė botuar nė mjaft revista letrare dhe antologji tė vendit tė saj. Poezi tė Eftihia Kapardhelit janė botuar nė gazetėn letrare” PEGASI’ dhe nė Antologjinė Poetike “KORSI E HAPUR”. Botimet e saj fillojnė nė vitin 2006 dhe vijojnė me ritme tė shpejta, gjė qė tregon pėr njė talent dhe seriozitet tė saj. Libri “Zambaku i egėr” (hajk) ėshtė libri i parė i saj i pėrkthyer nė shqip. Ėshtė dhe anėtare e Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” Albania.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:07 am

Nė njė kėndvėshtrim analitik tė veprės sė poetes, prozatores Kapardheli, vėren tendencėn e pozitivitetit tė konceptuarit dhe tė arkitekturuarit tė mendimit tė saj nė substratin filozofik, gjė qė nxjerr nė pah vlera tė tė shkruarit nė kuadėr tė analizės deduksionale tė kohės, nė tė cilėn jetojmė si dhe tė njė perspektive tė sė nesėrmes. Larmia e tematikės sė prekur flet pėr njė pasuri e pasurim tė ndėrveprimit si dhe tė njė logjizmi prezent me rol parėsor nė qartėsim tė hapėsirės mendimore, kjo e pėrpunuar me njė simbolizėm tė bukur, tė thellė, ndritės. Motivet, qė pėrkryhen e qėndisen nė kėtė vepėr, tė pasionojnė si dhe tė hapin horizont pėr rrugė tė reja ėndėrrimi. Spikat e papritura, e cila del te kthesimi i mendimit me trajektore e qė kėrkon pozicion dhe trajtesė vėmendjeje pėr t’u asimiluar. Pa dyshim ėshtė kjo meritė dhe pėrcaktuese nė daljen krahė bardhė dhe fluturuese nė simbolizim dhe vlerėsim tė kėtij hajku.Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S

President i Lidhjes sė Krijuesve ‘PEGASI” ALBANIA dhe President i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIAMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:08 am

Zaharulla Gaitanaki I.W.A, W.P.S,

poete dhe pėrkthyese, Anėtare Nderi e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA pėr kėtė vepėr midis tė tjerash shkruan:

“…Bukuri dhe vėrtetėsi ka dhe kjo pėrmbledhje e poetes Eftihia Kapardheli me ato mendime tė saj tė hajkut, shkruar me ndjenjė dhe nė veprėn e saj del gjithė menēuria e jetės sė saj. Dhimbja nuk mungon, siē fatmirėsisht nuk mungon as ėndrra e njė bote me ėndėrr dhe dritė. Bota me ēnjerėzoren e saj qė plagos dhe dhėmb, njerinė, ēka kundėrshton mendimet e ndritshme ka pėr tė kundėrshtuar mendimet e ndritshme tė protestės ėshtė njė pjatė e madhe kristaline. Petalet e lules tė mbushura, lulet bojėdeti kane freskinė, aromėn, ngjyrat e pastėrta tė natyrės, larminė e mendimit tė saj dhe ndritshmėrinė e mendimit tė saj pėr njė dimėr, qė nuk ka ardhur siē duhej pranvera, paraqet dhe pėrcakton zotėsinė e saj edhe Eftihia me njė buqetė (tufė) bojė deti servir lule poetike tė mrekullueshme dhe qė aromatika e mendimit sjell rilindjen dhe bukurinė nė shpirtin tonė edhe nė jetėn tonė…”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:08 am

1.* * *Sytė e tejhapur

robėrojnė me inat

dritėn e agimit.

1
Τά όρθάνοιχτα μάτια
πεισματικά αιχμαλωτίζουν
τό φώς της Αυγής
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:09 am

* 2

Me ndjenjėn e butėsisė

mbuloj trupin

e ėndrrave tė shpirtit.

2
Με το συναίσθημα της τρυφερότητας
σκεπάζω τό σώμα τών όνείρων
τής ψυχής.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:09 am* 3Me tė rreckosura

nuk rikthehem

nė hijen e dashurisė.
3
Με φθαρμένες ιδέες δεν
ξαναγυρνώ στόν ίσκιο τής
Αγάπης.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:09 am

* 4

Shpresa e shpėtimit

ėshtė kalimi.
4
Η έλπίδα σωτηρίας είναι τό
Πέρασμα.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:09 am

* 5

Ecuria shekullore nė hapėsirėn qiellore

ėshtė e vetmja rrugė

e ikjes pėr shpėtim.
5
Η Αιώνια πορεία στο σύμπαν
είναι ό μοναδικός δρόμος
τής διαφυγής.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:09 am

*6

Kur mendja nuk njeh tė menduarit

ėshtė pa formė

dhe dhimbja ėshtė e pėrhapur.
6
Όταν ό νούς αγνοεί
ή σκέψη είναι άμορφη καί
ό πόνος διαχυτος.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:10 am

*7

Duart e tua tė zhveshura,

si degėt e zhveshura i pėrhap nė kujtesė,

fole tė bėhen pėr zogjtė e lirė.
7
Τά χέρια μου γυμνά κλαριά
τά απλώνω στήν μνήμη
φωλιές νά γίνουν για τά
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:10 am

*8

Stuhitė kaluan

qiejt janė zgjeruar,

tani qetėsi absolute.
8
Οί μπόρες πέρασαν
πλάτυναν οί ουρανοί
τώρα γαλήνη.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:10 am

*9Zemrat i kemi ravijėzuar

tek ata

qė kemi dashuruar.

9
Τις καρδιές ραγίσαμε
σε αυτούς πού άγαπήσαμε.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:10 am

*10

Rrjedhja e kohės e pakoēarje

ėshtė njė dhuratė

trashėgimi shekullor.

10
Ο χρόνος ξέγνοιαστη ροή
προσφορά στήν Αίώνια κληρονομιά.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:11 am

*11Me kurthe nė vit

nuk na dėgjon njeri.
11
Παγιδευμένος στον χρόνο
δέν μέ άκούει κανείς .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:11 am

*12

Nė botėn njerėzore

tė zileps zėmėrimi,

fillon tė bėrtasė.

12
Στόν σκληρό απάνθρωπο κόσμο
ή καρδιά μου αρχίζει να κραυγάζει
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:12 am

* 13

Faraqetat mbijnė

nė zemėr dhe nė mendje

njė agim i purpurt.
13
Σπόροι γαλήνης
φυτρώνουν στήν καρδιά
καί τόν νού μιάς ρόδινης αύγής.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:12 am

*14

Pres degėt e njė peme

dhe yjet fillojnė

tė dridhen.
14
Κόβω τά κλαριά ενός
δένδρου καί τά αστέρια αρχίζουν
να τρέμουν.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:12 am

*15

Shtrėngoj erėn e stuhimtė,

i kėrkoj Botės

zogjtė e gjuajtur.

15
Σφίγγω τον Ανεμο
ψάχνω τού κόσμου
τά κυνηγημένα πουλιά.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:12 am

*16

Humnerat e mendjes,

bredhjet nė tė padukshmen

e botės.16
Η χίμαιρα του νού
ή περιπλάνηση στό αφανέρωτο
τού κόσμου.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:13 am

*17

Dashuri lulebardhė

qė mbėshtetet nė tė gjakosurėn

zemrėn time.

17
Αγάπη άσπρο λουλούδι
πού ακουμπά στήν ματωμένη
καρδιά μου.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:13 am

*18

Nuk mė le tė hapur

qiellin pėr tė vėrtetėn time,

nė botėn time.18
Δεν μού αφησες ανοιχτό
ουρανό γιά τήν δική μου
Αλήθεια τόν δικό μου κόσμο.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:13 am

*19

Nė ikonostasin e shpirtrave

prindėrit e mi

nderoj.
19
Στο εικονοστάσι τών ψυχών
τούς γονείς μου τιμώ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:13 am

20 *

Logjizmi i ndritshėm….

Pėrmbledh kujtimet

e pezmatuara.
20
Ο λογισμός φωτεινός
δαμάζει τίς ενθυμήσεις
πεισματικά.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: