Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Lajmet nga Rajoni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyTue Dec 20, 2011 6:53 pm

merkel erdhe ne kosove mi vizitue ushtaret e vete .
E keta fare koqovari than ka ardhe me vizitue ,,kosoven" haaaa po budall gjin bre ska ne bote kesi njerez me budall!
As qe ja nin per kosove ,vetem ja ka gre veshet disave ,mos bani za nen serbi mirruni veshe me serbet per bashkim vllaznimmmin e ri !!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyThu Dec 22, 2011 1:03 pm

Danaj: Historia korigjohet, pastaj rishkruhet
Publikuar mė 21 dhjetor, 2011 nė orėn 22:02 ( Para 13 orėve ) Dr. Koēo Danaj | Lajme |
Rrit madhėsinė e shkronjave
Ne nje deklarate per media, kryetari i Listes per Shqiperi natyrale ka folur rreth tezave dhe ideve mbi nevojen e rishkrimit te historise te perseritura disa here nga politikane te larte shqiptare ne Tirane, Prishtine dhe Shkup.

Sipas danaj, rishkruarja e historise brenda shqiptare eshte e nevojshme, por ajo do te ishte pa asnje lloj perfitimi per kombin shqiptar, neqoftese nuk njihet dhe nuk korigjohet edhe historia e shovinizmit fqinj serb, malazez, grek dhe perkrahesve te tyre ne Europe dhe bote mbi kombin dhe teritoret shqiptare.

Historia duhet te korigjohet, pastaj te rishkruhet. Per shembull: A e dine shqiptaret historine e shovinizmit serbo, greko malazez mbi ata dhe teritoret e tyre? Nuk e dine. Ata nuk e dine se cili eshte vendimi qe Ulqini ju ankesua Malit te Zi, ata nuk e dine se ku eshte vendimi qe 19 mije kilometra katrore ju dhane Serbise ne 1913. Ata nuk e dine qe kete siperfaqe, Edwards Grey e konsideroi me perbuzje: disa fshatra shqiptare. Ata nuk e dine qe Selaniku ne 1913 ishte 75 mije hebrenj, 25 mije greke dhe 12 mije shqiptare, ata nuk e dijne se si i shfarosi shovinizmi grek, hebrenjte dhe shqiptaret, ata nuk e dijne qe Edwards Grey deklaron ne kujtimet e tij se nuk moren asnje vendim per trojet shqiptare, ata nuk e dijne qe Pol Kambon deklaron ne Kujtimet e tij ne 1913 se Kufijte e Shqiperise jane dhe do te mbeten problemi me i madh i pazgjidhur, ata nuk e dijne qe Ahmet Zogu nuk u njoh si mbret ne vitin 1940 kur shkoi ne Londer, sepse zemerohej mbreti i Jugosllavise Peter dhe ai i Greqise Jorgo qe ishin ne Londer sebashku me qeverite e tyre ne mergim dhe qe ju ishte premtuar ndarja e shqiperise pas lufte, deri ne shkumbin greqia dhe pjesen tjeter jugosllavia.
Ata nuk e dijne se Lufta e dyte boterore filloi ne 7 prill 1939 kur u pushtua Shqiperia dhe jo ne 1 shtator 1939 kur u pushtua Polonia. Ata nuk e dijne qe ne jalte nuk u diskutua fare per shqiperine, sepse ishte vendosur te fshihej nga harta e Europes. Ata nuk i dijne dy referatet e Cubrillovicit, te 1937 dhe 3 nendor 1944 mbi shfarosjen e shqiptareve te Kosoves qofte edhe me Ushtri. Ata nuk e dijne se vendimet e Konferences se Potsdamit e detyrojne Greqine te lejoje shqiptaret te kthehen ne trojet e tyre ne Cameri. Ata nuk e dijne se cfare coptimi barbar i ka bere Diktatura shoviniste e fqinjeve e mbeshtetur nga disa fuqi te medha europiane. kombit dhe trojeve shqiptare etj etj. Por as politikanet e tyre shqiptare, as akademite e tyre servile ndaj politikaneve, as profesoret e te drejtes nderkombetare po kaq servile ndaj tyre nuk do tua thone. Pse? Sepse kane frike nga te huajt qe sot i kemi aleate, apo se gjoja na prishet fqinjesia e mire. Ndersa te huajt demokrate te pas viteve 90-te, i pohojne vete keto barbari dhe padrejtesi, sic beri i madh Robik Kuk, qe deklaroi para deputeteve britanike se ne duhet te riparojme te gjitha padrejtesite ndaj kombit shqiptar. Dhe riparim do te thote, korigjim i historise, do te thote Shqiperi Natyrale.
Vetem pas kesaj historia mund te rishkruhet. Disa politikane shqiptare jetojne me shprese se shqiptaret po kozmopolitizohen, kur po ndodh e kunderta, shqiptaret po shqiptarizohen jo ne menyre folklorike, por europeiste. Keto jane fjale mund te thote dikush. Sakte, por nuk duhen harruar dy momente: I pari qe plumbi vret nje, ndersa fjala vret 10, 100, 1000 kur ben per vehte zemrat dhe ndergjegjen nacionale. Dhe e dyta: Mos e harroni sentencen e Lasgush Pogradecit se: Fjala eshte gjeme e valeve te renda, gjema del perjashta, Vala Zien brenda.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyFri Dec 23, 2011 3:24 am
Heqja e barrikadave nuk ėshtė mė kryesorja pėr KFOR-in


Publikuar: 22.12.2011 - 12:47

Prishtinė, 22 dhjetor – Zėdhėnėsi i KFOR-it Uve Novicki ka deklaruar sot se forcat ndėrkombėtare nė Kosovė do tė vazhdojnė heqjen e barrikadave, por barrikadat nuk janė “ēėshtja kryesore dhe mė e rėndėsishme’ e zgjidhjes sė situatė nė veri tė Kosovės.

"Heqja e barrikadave bėn pjesė nė kontekstin e situatės sė pėrgjithshme nė veri tė Kosovės, por ato nuk janė mė kryesoret dhe mė tė rėndėsishmet. Ēėshtja kryesore ėshtė tė arrihet situata nė tė cilėn tė gjitha palėt do tė bisedojnė ndėrmjet veti dhe ato tė shikojnė nė tė ardhmen dhe tė veprojnė nė pėrputhje me kėtė", ka thėnė Novicki pėr Tanjug.

KFOR, sipas fjalėve tė tij, “ndoshta edhe nė ardhmen do tė detyrohet tė heqė barrikadat, sepse sigurimi i lėvizjes sė lirė ėshtė njėra nga detyrat qė ka FKOR - i nė Kosovė.

Novicki ka thėnė se KFOR lejon protesta por nuk do tė lejojė dhunė kundėr pjesėtarėve tė tij.


ew ew shkas po nin njeri pernime nuk po na rrok kurrfar ligji e as konvent nderkombetare...Tani thojn se po thojn shkit me naj fal mitrvicen ose kush del knena ju vrasim jav bajm ma zi se KFORIT....AP BABO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptySat Dec 24, 2011 1:02 pm

serbia ka filluar te implementoje marreveshjet
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptySat Dec 24, 2011 10:29 pmGoditja shqiptare


Publikuar: 24.12.2011 - 20:16

Pas Serbisė, Bosnjės e Maqedonisė, tash edhe Shqipėria na trajton si hiēgjė. Bllokada unilaterale e disa produkteve kosovare ėshtė treguesi i fundit i indiferencės sė Tiranės drejt bashkimit potencial ekonomik aq tė kėrkuar nė Prishtinė

Retorika e bashkimit ekonomik shqiptar edhe njė herė mori formė. Shqipėria pėr tė dytėn herė nė dy vjet vendos marrėdhėnie unilaterale ekonomike nė dėm tė prodhuesve kosovarė. Kėtė vit ēdo prodhues patateje apo vere merr trajtim bllokues nga Tirana. Qeveria shqiptare pa ndonjė njoftim paraprak, pa brengėn mė tė vogėl dhe me arrogancėn mė tė madhe tė mundshme duke mos na bėrė hesap fare, vendos ēmime reference (prej 18 centė) ndaj patateve kosovare si dhe kuotime sasiore pėr verėn. Pėr tė parėn i bie qė Shqipėria do tė taksojė kilogramin e patates me ēmim shumė herė mė tė lartė se ai real (i prodhimit), duke e bėrė tė njėjtėn gjė mė tė kushtueshme dhe rrjedhimisht fare tė konkurrueshme nė tregun shqiptar. Pėr tė dytėn, masat kuotuese kufizojnė sasinė qė Kosova ka tė drejtė tė eksportojė nė Shqipėri, duke shkaktuar kėshtu tepricė vere tek prodhuesit qė paraprakisht kishin llogaritur njė treg tė tėrė. Tė dy masat vijnė pas njė sėrė marrėveshjesh tė pėrbashkėta me qėllim tė unifikimit tė tregut.E keshtu duht dhe keshtu vjen bashkimi kombetar, me pansllavist-e grek.?


Te rroj sa malet Baca Salih KALI....???
Ta lavdroj pak se po hidhrohen shokt e forumit.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptySat Dec 24, 2011 10:37 pm

Te rroij ore Xhem, te rroij pasi kishte mbait premtimin, apo ndoshta nga friga e tetes Mimoz.
Te jesh i bindur se nuk do hidhrohem, e di pse sepse si ju, edhe une ne menyra te ndyshme e doim bashkimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptySat Dec 24, 2011 10:42 pm

Drini nuk po e kuptoj ket formulen tende,zbethema pak,(si e dojm bashkimin ne mnyra te ndryshme) shtjelloje pak mos po ma fiton zemren qe mu ka ber gur kunder ktyre bastard te siperpermendur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptySat Dec 24, 2011 10:58 pm

Xhem ti e do me shpat, e une une Xhem kur po e shoh qe nuk kemi me te mir, po them te rroij keta se dikur ishte edhe me keq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptySat Dec 24, 2011 11:05 pm

Drini je ba si Adem Demaqi,thonte se Thaqi esht mafioz i kulluar e para ca ditve thonte se skem ma te mir,ew ew je ber dhe ti plotikan i zdervjellt beli,me flakove krejt...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptySat Dec 24, 2011 11:25 pm

Ore Xhem sikur keta mos te ishin tant do veproja si ty, ndoshta edhe me keq . Ama more Xhem vllai ime kur po lexoi shkrime e komente si ky qe po sijelli.

ore!
ku ka shqiptar ka konflikt dhe pik!
si nuk e kuptoni kte?
prandaj qe te mbyllen konfliktet jepini hurin shqiptarve, hurin kurrizit kudo jane, ne kosov shqipni e gjete.
nuk bahet shtet me shqiptart ore mik!
shqiptari asht vec me mbush burgjet...

Po them te rroin nga zemra e plasur.
E sa i perket Baces une nuk mundem ti ofrohem as te thembra e kembes se ti ore Xhem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptySun Dec 25, 2011 1:04 am

KOHAnet

Tirane, 24 dhjetor- Agjensite botrore te vlersimit Moody's dhe Standard and Por's e kane vlereuar Shqiperine respektivishtme B1dhe B+ injeti pozicion qe eshte mbajtur edhe vitin e kaluar, raporton Balkan Web.
.................................
..........................................
..............................................
...................................................................
Ne kete menyre, te dyja kompanite kane vlersuar si te qendrushme edhe me potencial te fprte rritjeje ekonomine shqiptare, duke konfirmuar suksesin e reformave te qeverise.
...........................................
..............................................................
...........................................................................
......................................................................................

Ky vleresim vjen ne nje kohe ku thuaj se te gjitha vendet e rajonit dhe eurozones jane perballur me ulje te vlersimit te profilit te riskut, apo minimalisht me perkeqesim te kendveshtrimit te prospekteve afatmesme te tyre nga "stabel" ne "negative".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyMon Dec 26, 2011 2:27 am

Drini pom qeshet shum mir i ke than Detektivit,per vatikanin se si po ju beson,veq edhe un pot tham ty, apo ju beson ktyre gazetav tona...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyMon Dec 26, 2011 3:48 pm

Xhem nuk jam nga ata qe i besoi te gjithat, e shume pak disa gazeta qe jane ne ndikimin politik.
Por ajo qe me shtyri me shume te sjelli ket vlersim per ekonomin e shqiperis nga keto agjensi nderkombtare, ishte nje faqe e netit te nje gazete opozitare ne shqiperi dhe pashe se si ishte cenzuru ky vlersim pozitive.
Hapa edhe disa faqe te netit e ne fund qe te kuptoi me mire te verteten edhe KOHENnet dhe vetum ateher u binda per cenzuren e ber, xhem ka ikur ajo kohe e manipolimve tek ne themi fshati qe shifet kallauz nuk do, beso kontrollo, une nje gje te tille e ber dhe pashe se 4 gazeta kishin te njetin shkrim , vetum nje jo e kjo ishte njera nder ato qe shume i fryen zjarrit per perqarje, urrejtje, e vllavrasje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyMon Dec 26, 2011 11:31 pm

Po vazhdon mdoket kanga e vjeter por tash disi nė mnyr mė tė dekokratizuar , por me avazhiv e vjetėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyThu Dec 29, 2011 1:21 am

Drini mos e ke fjalen per gazeten BOTA SOT, mendoj se jan katastrof,apo andej nga Tirana.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyFri Dec 30, 2011 1:09 pm

Eshte nga Tirana me ad, infot mendoi i merr diku tjeter ashtu si BS.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyFri Dec 30, 2011 1:29 pm

I vihet flaka librit tė Blendi Fevizut
Shkruan: Kosovapress 29 Dhjetor 2011
12Libri mė i ri publicistik i Blendi Fevziut “Enver Hoxha” ėshtė djegur tė mėrkurėn nė Ferizaj, nga pėrkrahėsit e “Frontit popullor pėr kultivimin e veprės revolucionare tė Enver Hoxhės”. Ata vlerėsuan se ky libėr nuk pėrfaqėson asgjė tjetėr, por njė propagandė tė egėr kundėr kėsaj figure, qė tashmė po bėjnė njė grup i caktuar nė Shqipėri, sikurse ėshtė nipi i Esat Pashė Toptanit - Blendi Fevziu.
Profesori i filozofisė, Remzi Hasani, nė cilėsinė e kryetarit tė Frontit, fillimisht para tė pranishmėve ka sjell dy libra, njėrin tė shkruara para 30 viteve nga 12 gazetarė tė Tanjugut me titull “Shqipėria e Enver Hoxhės” dhe tjetrin, kėtė tė fundit tė Blendi Fevziut.

Ai me kėtė rast ka thėnė se kėto dy libra nuk dallojnė shumė ndėrmjet vete, ngase nė fokus tė shkrimit kanė pasur tė njėjtin personazh.

“Dallimi qėndron nė atė se para 30 viteve pėr Enverin shkruanin ata tė cilėt e konsideronin si armikun numėr njė pėr shtetin jugosllav, ndėrsa tash po bėhet nga njė autor, i cili ėshtė ushqyer me propagandė dhe urrejtje pėr kėtė figurė tė ndritshme tė kombit. Dallimi qėndron nė atė se ky i dyti ėshtė shqiptar dhe ėshtė nipi i Esat Pashė Toptanit”, ka thėnė Hasani.

Pasi ka dhėnė njė mori arsyesh, se pse duhet tė digjet ky libėr, fillimisht Hasani dhe bashkėmendimtarėt e tij me kujdes i kanė mėnjanuar nga kopertinat e dy librave, fotografin e hartės sė Shqipėrisė me njė bunker para dhe emrin e Enver Hoxhės dhe mė pastaj i kanė vėnė flakėn tė dy librave.

“Kopertina e librit tė Blendi Fevizut, ėshtė mė e vrazhdė se ajo e gazetarėve tė Tanjugut, kjo tregon se libri kryekėput ka qenė propagandues, i porositur dhe i plasuar me qėllime tė caktuara nga njerėzit e caktuar. Blendistėt e kėtyre 20 viteve tė fundit nė Shqipėri pasi nė vitet e nėntėdhjeta dogjėn Shqipėrinė, sot po e djegin historinė e saj”, theksoi Hasani.

Ndryshe, Frontistėt edhe kėsaj radhe nuk kanė lėnė pa pėrmendur meritat e Enver Hoxhės, duke thėnė se ai ka merita tė pakontestuara, sepse e luftoj fashizmin, nuk e pranoj kartėn e Helsinkut, zhvilloi shtetin, ushtrinė, arsimin shėndetėsinė, ērrėnjosi analfabetizimin e gjakmarrjen, e shumė punė tė tjera, duke pėrmendur edhe ndihmesat qė ai ka bėrė pėr Kosovėn nė rrafshin e arsimimit tė shumė brezave./Kosovapress/

Ju lumte ju trimave te UCK-se se ky eshte nip i hesat pash Toptanit dhe mik i Sali berishes e fazliqit,vetem Enveri i ka ardhe hak shpijuneve dhe tradhtareve te shqiperise..e sote keta tradhtare akuzojne Enverin pse ka vra shpijunet dhe tradhtaret.
ne ate kohe skishte grek as serbe e sote na kane bere shqiperine pershehshe sale komunisti dhenderri serbe qe fal det e toke shqiptare si mu kan e babes se vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyFri Dec 30, 2011 1:40 pm

Mbase ka pase edhe te mira po sa kishte te kqija ato si len vend per te falenderu Enverin.te lutem e mbajti te izoluar shqiperin per vite nuk mbrohet vendi ne izolim i fort eshte ai se din te udhheqe vendin kur eshte edhe ne goj te ujkut e jo ta mbaj ne vakum vendin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyMon Jan 02, 2012 12:25 pm

Obama pėr tėrheqjen nga Kosova?
10:13 / 2.01.2012

Qeveria e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ka vendosur qė tė tėrhiqet ushtarakisht nga Republika e Kosovės, por lajmi ėshtė pritur keq nga disa analistė dhe diplomatė shqiptaro-amerikanė tė cilėt alarmojnė pėr pasiguri tė mundshme nė Kosovė.

Zyrtarisht Washingtoni thotė se ka vendosur qė pėr vitin qė sapo ka hyrė tė ekzekutojė shkurtime nė buxhetin e Departamentit tė Mbrojtjes dhe kjo do tė pėrfshijė mbylljen e disa bazave ushtarake amerikane nė SHBA dhe jashtė vendit e mes tyre Kosova, raporton NOA.

Nisur nga ky fakt, kryetari i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane, Joe DioGuardi, Kėshilltarja pėr Ēėshtje tė Ballkanit, Shirley Cloyes DioGuardi, dhe disa anėtarė tė Komitetit Ekzekutiv tė Bordit tė Drejtorėve tė LQSHA-sė, janė takuar kėto ditė me Kongresistin Buck McKeon (R-CA) nė Manhattan.un nuk besoj ne nji levizje te till te Amerikanve por e kam cek shpesheher se Aleancat nuk jan te perjetshme.
Duhet menduar edhe ket por nuk di sa kta prisit tan sharllatan sa e kan pas dhe sa e kan parasyshket problem,ta shofim....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyMon Jan 02, 2012 7:22 pm

Rizė Berisha rrėfen se si u mundua ta vras Enver Hoxhėn
Shkruan: Kosovapress 31 Dhjetor 2011

Agjenti i CIA-s nga Peja, Rizė Berisha, nė njė rrėfim ekskluziv pėr Kosovapress, tregon se si 62 viteve mė parė ishte angazhuar nė njė mision tė CIA-s pėr ta rrėzuar Partinė Komuniste nė Shqipėri dhe pėr ta vrarė Enver Hoxhėn, nė mėnyrė qė siē thotė ai, Shqipėria tė jetė e lirė dhe demokratike.

Plaku 95 vjeēar nga Novosella e Pejės, Rizė Berisha e fillon rrėfimin e historisė sė tij me momentin e inkuadrimit nė forcat nacionaliste gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, si ushtar i Ballit Kombėtar dhe humbja e luftės sė tyre nė pėrballje me komunistėt jugosllavė nė Kosovė, por edhe akuzat pėr bashkėpunim me pushtuesit, e detyruan atė tė arratiset pėr nė Greqi, ku qėndroi pėr katėr vite dhe pastaj e dėrguan nė Itali dhe nga aty nė Rohrabh tė Gjermanisė, pėr ta destinuar si diversant me katėr shok tė tjerė pėr nė Shqipėri “nė luftėn kundėr komunizmit”.

“Kemi shkuar prej Italisė, ka qenė ai Komiteti atje, ata ishin tė lidhur me ata, e ne shkuam atje u veshėm nė rroba ushtarake, bėmė trajnime, kemi bėrė roje, ne ishim shumė”, ka thėnė Berisha.

E para se tė nisėn pėr misionin nė Shqipėri, ai kujton edhe fjalėt e drejtuesve tė CIA-s nė Gjermani.

“Na thanė ata amerikanėt: Nuk kemi mundėsi me iu ndihmuar dhe nėse iu kapin do tė iu mbysin, 99 % jeni tė vrarė, kurse nė Jugosllavi, edhe nėse iu kapin, jugosllavėt nuk kanė me iu prek askush me dorė”, ka thėnė Berisha.

Berisha tregon edhe misionin qė kishe ai me shokėt e tij, pėr ta rrėzuar Partinė Komuniste nė Shqipėri.

“Me rrėzuar Partinė Komuniste, Enver Hoxhėn, amerikanėt na dėrguan. Ka qenė Mit’hat Frashėri i Shqipėrisė i lidhur me ata, edhe Sahit Kryeziu i Gjakovės, edhe ai ka qenė me ta, pastaj Zefi dhe Kaqigoga, kanė qenė me amerikanėt dhe qė kanė punuar me ne”, tregon ai.

Berisha kujton edhe tradhtinė e drejtuesit rus tė shkollės nė Gjermani, i cili e informon Rusinė dhe kėta tė fundit Enver Hoxhėn pėr kohėn e lėshimit tė agjentėve tė CIA-s nė malet e Shqipėrisė.

“Kemi pas me zbrit me njė lendinė, na treguan ata, e kemi pas hartėn, por i kish pas lajmėruar ai qė ka qenė aty, por fati jonė qė piloti nuk guxoi tė na lėshojė nė atė lendinė dhe na lėshoi mė larg nė mal dhe shpėtuam”, ka thėnė Berisha.

Pas, lėshimit nė Malėsinė e Tropojės nė mes tė nėntorit tė vitit 1949, Berisha sė bashku me Halil Nergutin e Ramadan Cenen nga Kukėsi dhe Miftar Malokun nga Prizreni, u ballafaqua me shumė vėshtirėsi gjatė dy viteve tė qėndrimit nėpėr male, kur edhe organizuan atentatin e parė ndaj Enver Hoxhės dhe bashkėpunėtoreve tė tij, i cili dėshtoi.

“U munduam po nuk patėm mundėsi, shokėt u vranė dhe u arrestuan. 65 mijė ushtarė i ka pas Shqipėria, por edhe rusėt kanė qenė aty. Shkuam ia minuam shtėpinė, sepse nga gazetat qė i binin shokėt u njoftuam se Enver Hoxha sė bashku me ata tė partisė, donte tė mbante njė fjalim, dhe ne shkuam e minuam, por ai kishte shkuar para kohe dhe kishin mbajtur fjalim dhe pasi largohen Enveri me tė tjerėt u ndez ajo, por nuk i mbyti ministrat”, ka thėnė ai.

Pa cigares e ēajit, Berisha rrėfen pėr vėshtirėsitė e tė jetuarit nėpėr male tė Shqipėrisė pėr mė shumė se dy vite, duke thėnė se nuk i besonin askujt, sepse lajmėronin siē thotė ai “spiunėt” e Enverit dhe vriteshin, kėshtu qė ata vendosėn tė largohen pėr nė ish-Jugosllavi, ku nxihen dhe futen nė burg pėr mė shumė se 13 muaj.

“Mendja donte me mė lanė, njė herė mė kanė mbajt nė qeli disa muaj, dikur me kanė dėrguar nė njė dhomė pa asnjė xham dhe u bėnte akulli sa dora jote”, kujton vėshtirėsitė qė pėrjetoi sa ishte i ri.

Pas 13 muajve, Berisha thotė se u lirua nga burgu me intervenimin e CIA-s dhe ėshtė kthyer te familja e tij, ku e zuri edhe lufta e fundit. Kurse, pesė vite pas pėrfundimit tė luftės, ai e kujton edhe njė takim qė nuk e harron kurrė.

“E kanė ditė amerikanet qė kam shpėtuar, erdhėn me Thaēin, e me Xhavitin tonė, pastaj ai Ēeku qė ka qenė oficeri i ushtrisė dhe ata shtatė, shtatė derisa unė isha nė oborr, ka pas edhe tė fshatit, ka pas prej Jabllanicės sė Madhe, prej Hoqes, fotografonin, mė kapnin e qa bėnin!”, ka thotė ai.

Gjatė kėtij takimi, sipas Berishės, shtatė agjentėt e CIA-s, i dhanė edhe njė medalje dhe 36 mijė dollarė pėr ta ndėrtuar shtėpinė e djegur nga ushtria dhe policia serbe. “E kam marr veē me kokėn nė rrezik”, thotė Berisha.

Kurse, nė fund tregon edhe pėr strategjinė e amerikanėve, tė cilėt thotė se nuk ngutėn dhe punėt i kryejnė dal nga dal.

“Amerikanet veē duan ta ndezin zjarrin, i qesin pak dru qė mos tė ndalet. Ata nuk nguten, por punėt i kryejnė dal nga dal, se ata kanė gjėra sa tė duash”, shpjegon Berisha.

Duke shikuar vetėn nė kujtimet e sė kaluarės si njė i ri, i gjatė dhe i pajisur me armatim tė pėrsosur, Berisha kujton edhe tė vrarėt e shumtė qė bashkėpunonin nė Shqipėri me tė dhe tre shokėt e tij./Kosovapress/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyMon Jan 02, 2012 7:49 pm

Shpijunat e udbes serbe jane mundue ta vrasin dhe shpijunat grek e udba jugosllave me udbashet shqiptare.
Sepse ne ate kohe shqiperise ja kishin frigen te gjithe fuqit boterore
e sote me sal sllobodanka as minjet nuk tuten
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyThu Jan 05, 2012 2:43 pm

Deklarata origjinale e pavarėsisė sė Shqipėrisė gjendet nė Beograd
05.01.2012, ora 12:30
Nė 100 vjetorin e shpalljes sė Pavarėsisė, gazeta nga Shkupi “Lajm” ka publikuar sot dokumentin origjinal tė aktit tė ngritjes sė flamurit nė Elbasan dhe shpalljes sė pavarėsisė nė kėtė qytet.

Dokumenti qė daton nga vjeshta e tretė e vitit 1912 shkruan: “Na gjindja e Elbasanit pa ndonjė shtrėngim sė jashtmi apo sė brendshmi, por nga dėshira pėr tė qenė tė lirė sė bashku me tė gjithė qytetet e Shqipėrisė po i bajmė tė ditur tė gjithė botės sė qytetėruar se sot shpallim vehten tonė fare tė shkėputur nga mbretėria Otomane, si njė komb i lirė i tė madhit Zot, mbrojtėsit tė tė gjithė kombeve shpreson se do tė qeveriset me nder e drejtėsi…”.

Historiani Skėnder Hasani, i cili e ka gjetur kėtė dokument nė arkivin e Institutit tė Historisė Nacionale tė Shkupit gjatė hulumtimeve tė tij shkencore thotė se ky dokument ka njė rėndėsi shumė tė madhe historike pėr popullin shqiptar.
“Dihet fort mirė se Pavarėsia e Shqipėrisė ishte pjekur mjaft kohė dhe kulmoi me aktin e shpalljes sė pavarėsisė, qė ishte paraparė tė ndodhtė ne kryeqendrėn dardane, nė Shkup, por pėr shkak tė rrethanave historike u shpall nė Vlorė”, thotė Hasani duke shtuar se ky ėshtė njė dokument autentik i skanuar nga origjinali dhe do tė ishte mirė qė tė gjithė kėto dokumente tė mblidheshin nė Tiranė dhe tė pasuronin mė tepėr dokumentacionin e atyre viteve.

Ky dokument gjendet nė mikrofilm i dokumentuar nė arkivin e Institutit tė Historisė Nacionale tė Maqedonisė ėshtė sjellė nga Beogradi, ku dhe gjenden edhe plot dokumente tė rėndėsishme tė historisė shqiptare tė atyre viteve, kur dhe ushtria serbe depėrtuan furishėm nė Shqipėrinė e mesme dhe me gjasė i kanė marrė dokumentacionet me vete.

“Ne si historianė kėto dokumente do ti shpalosim nėpėr konferencat shkencore qė do tė organizohen nė Shkup, Prishtinė dhe Tiranė nė 100 vjetorin e Pavarėsisė”, thotė ai.

Arkivit tė Shqipėrisė i mungojnė plot akte origjinale tė shpalljes ė pavarėsisė nėpėr qytetet e ndryshme, pėrfshirė kėtu edhe dokumentin origjinal tė shpalljes sė Pavarėsisė nė Vlorė. /albeu.com/Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyThu Jan 05, 2012 10:43 pm

Pas njė infrakti, tė enjten nė orėt e mesditės, ka ndėrruar jetė gjeneral Shaban Shala, i cili njihėt si veprimtar i hershėm i lėvizjes pėr ēlirim dhe kontribuues i jashtėzakonshėm nė luftėn e UĒK-sė, por gjithashtu edhe i angazhuar nė ristrukturimin dhe sistemimin e gjithė ushtarėve tė UĒK-sė dhe tė TMK-sė.
Ceremonia e homazheve do tė mbahet nesėr nė Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė, duke filluar nga ora 11.00 deri nė orėn 12.00, ndėrsa prej orės 12.00 po nė tė njėjtin vend, mbahet akademi komemorative, kurse nė orėn 14.00, nė kompleksin e varrezave tė dėshmorėve nė Prishtinė, do tė mbahet ceremonia e varrimit.

Ndryshe, Shaban Shala rrjedhė nga njė familje atdhetare, i cili ka qenė i burgosur politik dhe veprimtar i hershėm i lėvizjes pėr ēlirim, ka qenė aktivist i dalluar i KMDLNJ-sė, kurse gjatė luftės ēlirimtare ka dhėnė njė kontribut tė madh nė themelimin e celulave tė para tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, strukturimine saj. Shala ishte dhe anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė.

I ndjeri po ashtu, ka qenė bashkėluftėtar i komandantit legjendar Adem Jashari, ndėrkaq pas luftės ishte pjesėtar i TMK-sė me gradėn gjeneral dhe deri nė momentin e fundit u angazhua nė ristrukturimin dhe sistemimin e gjithė ushtarėve tė UĒK-sė dhe tė TMK-sė.

Shaban Shala ėshtė vėlla i dėshmorit, gjeneral Bedri Shala./Kosovapress/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptyThu Jan 05, 2012 10:50 pm

Me keq ardhje morrem lajmin per vdekjen e atdhetarit dhe komandantit ish anetarit te shtabit te uck-Shaban Shala
Injorimi i atdhetareve nga disa pjestare te ish uck-se si ai i Shaban Shales qe nuk u ngrit ne pozicvione ne politik ishte mjerim i politikaneve servile dhe atyre te shitur qe bashkpunojne me udbashet dhe servilet tradhtaret e i harruan atdhetaret me te mire te kombit siq ishte Shaban Shala.
Ne kohen e fundit e punesuan ne ministrine per kthim te serbeve.
Ky ishte poshtersia me e madhe qe ju be atij ,ofendimi me i madhe ....
Poveprat e Shabanit te jetojne per gjithmone kurse ata qe e perbuzen Zoti do ti denoje shume keq.
Te qofte dheu i lehte O Shaban Shala ,qe ne momentin kur pritem me shume nga ti na lave ne ne kete mjerim....
Paq paq e jete te qete ....
Me pikellim te gjithe shoket nga Diaspora....do ju kujtojme gjithmone per kontributin tende para lufte gjate luftes dhe pas luftes se uck-se qe kurre su lekunde per kosoven shtet te mirefillte e su pajtove kurre me shpalljen e kosoves multietnike pa komb e pa flamur kombetare.
lavdi.lavdi lavdi.....me lot ne sy te perkujtojne shoket nga Gjermania....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 EmptySun Jan 08, 2012 10:46 pm

Meqenėqė po flasim pėr embargon, ėshtė botuar nė Shqipėri nga revista Mapo pjesė nga libri i ish-presidentit malazez Bulatoviē. Nė kėto kujtime ai bėn publik takimin qė ka bėrė me presidentin e asaj kohe Berisha dhe me kryeministrin aktual nė vitin 1993, behet fjalė pėr marrėveshjen pėr tė shkelur embargon e naftės ndaj ish-Jugosllavisė nga OKB nė kohėn kur Millosheviē vazhdonte masakrat nė Bosnje, nė Kroaci dhe nė Kosovė. A keni dijeni pėr njė marrėveshje me Berishėn nė 15 shtator tė vitit 1993 qė tė shkelej embargo?A mund tė behej marrėveshje midis palėve, tė arrihej tė thyhej embargoja? Mendoni qė mund tė kishte hyrje tė naftės pa pasur njė marrėveshje midis dy krerėve?Shumė gjėra qė kanė funksionuar nė atė kohė nuk ishin tė mbuluara me ndonjė nėnshkrim nė dokumentat zyrtare, thjesht jeta ka funksionuar me rregullat e saj, ne kemi patur komunikim me vendet fqinje, kishim mirėkuptimin e fqinjėve tanė. Kishin dhe interesa aty dhe nė atė kohė kishte tregti. Ai qė i ka dhėnė ato karburante nuk e ka bėrė falas. Ato karburante janė shitur me ēmime mė tė larta sesa nė kushte normale. Pra kishte dhe interesa aty. Por para se tė gjithash ishte ai mirėkuptimi, solidariteti dhe gatishmėria qė tė ndihmoheshin fqinjėt tė jetojnė nė njė kohė tė vėshtirė.Gjukanoviē:

E vėrteta e kontrabandės sė naftės dhe roli i Berishės

EDHE KTI I THON BIZNIS SE JO MAHI KSHTU BEHET BIZNIS KUR NUK KE GJAK SHQIPTARI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 5 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet nga Rajoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: