Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajmet nga Rajoni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 68
Age : 54
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Sep 13, 2010 12:21 am

Driniii un skame kunder kesaj goce gje por te sjellesh tema serbi ketu dhe te thuash duhet ti ndertojme mardhenjet me armikun kjo eshte nje absurditet fare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Sep 13, 2010 12:22 am

Cito :
Driniii un skame kunder kesaj goce gje por te sjellesh tema serbi ketu dhe te thuash duhet ti ndertojme mardhenjet me armikun kjo eshte nje absurditet fare

Per te ber gar me armikun duhet tja njohesh strategjin'' dikur dikush ma ka then kete''dhe mbaj mend
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Sep 13, 2010 12:29 am

Oi goce ne nuk jemi duke ber gara, ajo perdite ne menyra te ndryshme po e lufton popullin shqiptare, me serbin munde te bisedoshe vetum me grykgjaten, kote u mundu rogova me vite.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 68
Age : 54
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Sep 13, 2010 12:31 am

Po si moj zonjushe nuk ja mesove qe 50 vjet dhe tani pse duhet kure kosova eshte e roberuar nga nderkombetare nuk rezikohet nga lufta sa per strategji pse duke lexuar serbet ne duhet te mbrojme veten tone ne duhet te dime se cfare jemi dhe cfare kerkojme serbi le te thote te veten por vetedijen tone nuk duhet te largojme nga ajo qe deshirojme apo jo
e qarte tani goce
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Sep 13, 2010 12:43 am

Cito :
Po si moj zonjushe nuk ja mesove qe 50 vjet dhe tani pse duhet kure kosova eshte e roberuar nga nderkombetare nuk rezikohet nga lufta sa per strategji pse duke lexuar serbet ne duhet te mbrojme veten tone ne duhet te dime se cfare jemi dhe cfare kerkojme serbi le te thote te veten por vetedijen tone nuk duhet te largojme nga ajo qe deshirojme apo jo
e qarte tani goce

Cfare mendon ti ,ka shqiptare amam shqiptare me ZEMER qe don te bashkpunim me sllavin qe na sundoj me shekuj?Jo zotri gabon sepse ai qe ka perjetu luften dhe humbjn e familjarve nuk e deshiron nje gje till kurren e kurres,por ti shum me mir se un edi sepse qenke ne mosh bajagi te madhe se kosoven nuk e ka sundu vetem serbi apo ,po turku,austiaku bugari e cdo kush qe ka qen me i zoti se Shqiptari ,por sote aleate me te forte kemi turkin austriakun e shum vende tjera te EU..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Sep 13, 2010 12:46 am

Dhe ti mendon se neser edhe serbin apo. Cka nuk ndegjon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Sep 13, 2010 5:51 pm

pse po lodhi a vellezen kote ,siq tha Drini 10 vjet Rugova u lute e u permut me shkijet po as nje cop buk sja dhane.
me shkaun duhet fole shqip eshkurt me gryk te pushkes.
Ti armatosim 300.000 vete dhe te dalin ne Rashke e shef se qyshe te njef menjehere bota dhe shkau.
Po e ka pa se do qe luftuan ishin ne bashkpunim me shkaun ata te miret u vrane nga shkau do e do nga vete shqiptaret ..
Dhe nuk mbet patriot po kane mbet do klyshe te shkaut qe naten hajne e pijne me te e diten ankohen kinse ...
JO pasha ty pa i vjerre 100 udheheqes ne konop si ne irak sadamin me shoke
kurre liri ske me pase..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Wed Sep 22, 2010 12:16 am

Daēiq: Serbia nuk ka pėsuar disfatė kur e ka pranuar Rezolutėn e kompromisit me Bashkimin Evropian

Duke folur pėr bisedimet e ardhshme nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit zyrtar, kryetari i Partisė Socialiste tė Serbisė dhe zėvendėskryeministri i saj, Ivica Daēiq, ka nėnvizuar se negociatat nuk do tė jenė tė lehta, meqė Beogradi insiston nė bisedime pėr statusin e Kosovės ndėrsa Prishtina pėr ēėshtjet teknike. Daēiq ka nėnvizuar mė tutje se Serbia nuk ka pėsuar disfatė kur e ka pranuar Rezolutėn e kompromisit me Bashkimin Evropian mbi mendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė. Serbia do tė pėsonte disfatė sikur nė atė dokument tė vihej pika nė statusin e Kosovės.Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut vlerėsoi se dhuna nė Rahovec nė rastin e protestės sė vreshtarėve ishte e panevojshme, pėr shkak se pėrveē pėrdorimit tė sasisė sė madhe tė gazit lotsjellės, pati edhe pėrdorim tė shufrave nga ana e policisė, ndėrsa gjuajtje me gurė dhe dėmtim tė traktorėve nga ana e atyre qė protestuan. Nė njė reagim tė KMDLNJ-sė thuhet se ky Kėshilli me kujdes po i pėrcjell zhvillimet nė Rahovec, tė cilat pėr pasojė patėn ndėrhyrjen e Policisė sė Kosovės, pėrkatėsisht Njėsitit special. “KMDLNj ka pėrkrahur protestat e vreshtarėve tė Rahovecit tė cilėt kėrkonin qė rrushi i tyre tė grumbullohej nga bodrumi ‘Stone Castle’ apo qė tė gjendet zgjidhje tjetėr nė mėnyrė qė atyre t’u kompensohej dėmi nga mos shitja eventuale e rrushit. Protestat e vreshtarėve tė Rahovecit dhe kėrkesat e tyre kanė qenė shumė tė drejta dhe tė realizueshme dhe ato kanė filluar si protesta paqėsore prandaj ata qė kanė urdhėruar pėrdorimin e forcės kundėr vreshtarėve ėshtė dashur ta kenė parasysh kėtė fakt, andaj ėshtė dashur tė tregohen tė pėrmbajtur”, thuhet mes tjerash nė reagim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Wed Sep 22, 2010 12:41 pm

Me ne fund edhe serbia ka fillu te nise proceset integruese dhe politikat jo konfliktuoze ne rajon sidomos me kosoven kuptohet me ndihmen e botes demokratike .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Wed Sep 22, 2010 3:57 pm

o rrimtaf sa shkurt pames je ,kurre serbija se leshon kosoven .
po edhe kosova seshte shtet fare,vetem po ja fut kuturu.
Okb eulex unmik kfor nato e shofin kosoven nen serbi sipas rez.1244.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatbardhi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 50
Vendi : Gjilan
Registration date : 23/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Fri Sep 24, 2010 12:08 pm

Edhe njė platformė serbe qė Kosovėn do ta linte sakate
Publikuar: E enjte, mė 23 shtator 2010

Artikuj tė ngjashėm

Diēka po zihet nė shėrbimet sekrete nė Maqedoni

Edhe njė platformė serbe qė Kosovėn do ta linte sakate
Kesiq: Sė shpejti bisedimet Serbi-Kosovė

Revizioni nė ministritė qė i drejtojnė shqiptarėt

Beograd, 23 shtator - Qendra e Beogradit pėr Politikė tė Re (QPRB) ka hartuar njė Propozim platformė pėr bisedime ndėrmjet Serbisė e Kosovės, njofton sot e pėrditshmja serbe, “Politika”. Ky dokument edhe nė kėtė rast propozon “zgjidhje” qė Kosovėn do ta linin edhe mė sakate se qė ishte nėn Milosheviqin, ku jetėn politike e zhvillimore do ta bėnin tė paperspektivė. Po e botojmė, me fare pak shkurtime, qė tė shihet ky synim.
Sipas kėsaj gazete, Qendra nė propozimin e saj niset nga “bindja se pėr arritjen e ujdisė serbo-shqiptare vendimtare ėshtė marrėveshja mbi pavarėsinė funksionale tė Kosovės dhe mbi njohjen e statusit tė veēantė pėr komunitetin serb”.
Autorėt e kėtij dokumenti nisen nga qėndrimi se serbėve dhe shqiptarėve nė Kosovė u duhet ujdia mbi jetėn e pėrbashkėt dhe ardhmėrinė.
“Qėllimi i kėtij propozimi ėshtė zgjidhja funksionale, sipas tė cilės serbėt nė Kosovė do tė fitonin ndėrlidhjen e institucionalizuar ndėrkomunale, dhe nė anėn tjetėr Serbia nuk do tė pengonte hyrjen e Kosovės nė institucionet ndėrkombėtare dhe pavarėsinė e saj funksionale”, thuhet nė dokument, tė cilin sot e ka publikuar ekskluzivisht vetėm gazeta “Politika”.
Sipas Propozimit6, Marrėveshja duhet tė zgjidhė tri probleme: Ēėshtjen e sovranitetit, Ēėshtjen e pėrfshirjes sė Kosovės nė institucionet ndėrkombėtare, dhe Ēėshtjen e marrėdhėnieve midis bashkėsisė serbe dhe asaj shqiptare nė Kosovė.
Marrėveshja ndėrmjet Serbisė e Kosovės kur ėshtė fjala pėr bartjen e pavarėsisė legjislative do tė merrte model mė sė shumti Marrėveshjen e Uesministrisisė (Statute of Westminster), tė cilėn Mbretėria Britanike e kishte nėnshkruar me Australinė, Zelandėn e Re, Kanadanė e Afrikėn e Jugut mė 1931. Me kėtė marrėveshje kėto vende fituan pavarėsinė legjislative, por sovraniteti nė parim i mbetej Britanisė.
Problemi qėndron nė emėrtimin e kėsaj marrėveshje, konsideron qendra, sepse do t’i jepte njė ngjyrim negativ kolonial.
Po ashtu, marrėveshja me Kosovėn rreth ēėshtjes sė pėrfshirjes sė Kosovės nė institucionet ndėrkombėtare do tė bėhej sipas Marrėveshjes themelore ndėrmjet dy Gjermanive (Grundlagenvertrag), kurse pėr nga raporti kushtetues i dy bashkėsive nacionale sipas marrėveshjes sė Ohrit e tė Dejtonit (de facto njihet pavarėsia e nė shteti me kushtėzimin e strukturės sė brendshme tė tij shteti).
Bazė e pavarėsisė funksionale tė Kosovės (nga pikėvėshtrimi serb) do tė ishte marrėveshja me Serbinė, nė tė cilėn ajo bart kompetencat sovrane (pavarėsinė legjislative) nė Kosovė, duke e kushtėzuar atė me detyrimet e palės sė Prishtinės qė kanė tė bėjnė me entitetin serb. Bazė e pavarėsisė funksionale nuk mund tė jetė Kushtetuta e Kosovės, por vetėm Marrėveshja e Serbisė, e Kosovės dhe e BE-sė, si garantuese (me autorizimin e KB-ve pėrmes njė rezolute tė re. Sovraniteti i Serbisė do tė pranohej deklarativisht me marrėveshje tė ndėrsjellė nė tė cilėn do tė thuhej se kompetencat sovrane (delegohen) nė Kosovė, qė juridikisht do tė thoshte se Kushtetuta e Serbisė mbetet burim i kėtyre kompetencave qė mund tė jetė shumė thelbėsore nė rast tė shkeljes sė marrėveshjes nga ana e Kosovės kundruall komunitetit serb.
Gjatė negociatave duhet tė amendamentohen ligjet e Kosovės mbi organizimin territorial dhe Ligjit mbi vetadministrimin lokal, qė janė mė thelbėsorėt pėr komunitetin serb (korrigjimi i Planit tė Ahtisaarit nė kėtė fushė). Aty duhet gjetur baza pėr formimin e lidhjes sė komunave me sa mė shumė kompetenca: arsimi, shėndetėsia, mbrojtja sociale, gjyqėsia, policia. Ndoshta mė sė miri ėshtė qė disa ēėshtje tė ndjeshme (policia) tė jenė formalisht nė nivel qendror tė Kosovės, por qė mund ose duhet tė barten nė nivel komunal, pėrkatėsisht nė nivel ndėrkomunal (me marrėveshje nė mes tė disa komunave) qė pastaj ajo tė mund tė shėrbente edhe si zgjidhje pėr enklavat serbe. Nė kėtė mėnyrė do tė kishte siguri pėr serbėt pa entitet territorial, por de facto me polici serbe. Insistimi nė entitetin territorial pėrkujton Dejtonin, qė BE-ja dhe SHBA-ja kurrė mė nuk do ta pranojnė, meqė kėtė e konsiderojnė problem.
Nuk ėshtė e dėshirueshme tė kėrkohet ēfarėdo forme e autonomisė territoriale pėr veriun e Kosovės, meqė dihet se shumica e serbėve jetojnė nė jug tė Ibrit: nė vend tė kėsaj duhet tė shkohet nė forcimin e kompetencave tė komunave.
Projekti thekson se bashkėsia serbe pėr tė gjitha kėto duhet tė ketė garanci kushtetuese (numėr tė caktuar deputetėsh nė Parlament, ligjet kryesore tė cilat duhet tė kenė shumicėn e votave tė deputetėve serbė), pastaj participim nė Gjykatėn Kushtetuese, nė Komisionin Republikan Zgjedhor:
Ruajtja e sistemit parlamentar, ku kryetari zgjidhet nė Kuvend. Kjo do t’i jepte peshė faktorit serb. Pala serbe duhet tė ketė disa kompetenca specifike tė rezervuara, siē ėshtė ministria pėr Kthim.
Kosova fiton pushtetin legjislativ, gjyqėsor, ekzekutiv dhe monetar.
Sipas propozimit fillimisht do tė nėnshkruhej marrėveshja, e pastaj rezoluta e re e KS tė KB, e pastaj vjen dėrgimi i misionit tė BE-sė nė Kosovė, nė tė cilin Serbia do tė kishte njė rol tė vetin.
Sipas modelit tė Grundlagenvertrag, pas nėnshkrimit tė marrėveshjes duhet tė pasojė akti ynė i njėanshėm me tė cilin vėrtetojmė sovranitetin burimor tė Serbisė, i cili do tė aktivizohet nė rast tė shkeljes sė sovranitetit.
Trupi i pėrbashkėt trelateral i pėrbėrė nga Serbia, Kosova dhe BE-ja mbikėqyr zbatimin e marrėveshjes dhe i raporton KB-ve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sun Oct 24, 2010 6:50 pm

Lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ishte e drejtė dhe demokratike. Ky ėshtė leksioni qė po marrin sė fundi studentėt e Fakultetit pėr Studime tė Sigurisė, nė Universitetin e Beogradit. Profesoresha Dragana Duliq, ligjėruese nė Fakultetin pėr Sigurinė, u shpjegon studentėve nė Universitetin e Beogradit nga libri se “UĒK ėshtė njė grup demokratik”.

Nė librin “Etika e luftės”, tė autorėve Dragana Duliq dhe Brandon Romqeviq jepen teori pėr luftėn e drejtė tė UĒK-sė.

Mediat serbe raportojnė se ka pasur shumė reagime nga pedagogė dhe studentė, ku sipas tyre, libri nuk paraqet opinione tė ndryshme, por ai ėshtė jashtėzakonisht i njėanshėm dhe tendencioz.

“Nė librin prej 273 faqesh pėrmenden edhe shembuj tė qeverisė sė Serbisė, e cila u kthye egėrsisht kundėr popullit tė saj, duke pėrdorur forcat e armatosura nė njė seri tė masakrave ndaj njė numri tė madh tė qytetarėve tė saj”, raportojnė mediat serbe
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Oct 25, 2010 10:25 pm

po tallen serbet me ne...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Nov 01, 2010 11:32 pm

Beograd, 1 nėntor – Zėvendėskryeministri i Serbisė, Bozhidar Gjeliq, sipas medieve tė Beogradit ėshtė shprehur se nė pyetjen e pėrfshirė nė pyetėsorin e Komisionit Evropian mbi kufirin, territorin dhe numrin e banorėve, pėrgjigja do tė jepet duke llogaritur Kosovėn pjesė tė saj.

Gjeliq dhe ish-ambasadori i SHBA-sė nė Serbi, William Montgomery, pajtohen se pėr hyrjen e Serbisė nė BE ėshtė e domosdoshme normalizimi i marrėdhėnieve me Prishtinėn.

Nė njė emision tė B92 – “Utisak nedelje” (Mbresa e javės), nėnkryetari i qeverisė serbe i ngarkuar pėr integrimet evropiane ka thėnė se heqja dorė nga Bashkimi Evropian do tė thoshte hap mbrapa.

Po ashtu, kjo do tė thoshte edhe hapje e rrugės anėtarėve tė BE-sė qė Kosovėn ta trajtojnė si vend tė ri anėtar, qė pėr Serbinė nuk do tė ishte mirė, ka thėnė Gjeliq.

“Ėshtė fakt se nė Ballkanin perėndimor, tė gjitha vendet dėshirojnė BE-nė dhe, siē thotė Montgomery, nuk do tė mund tė shkojmė nė BE, derisa tė mos zgjidhim statusin e Kosovės, por as Prishtina. Nė fakt, kjo ėshtė njė nxitje pėr tė gjetur njė kompromis. Hyrja nė BE nxit pėr kompromis. Sikur tė hiqnim dorė nga hyrja, do tė shkonim njė hap mbrapa”, ėshtė shprehur Gjeliq. William Montgomery konsideron se kufijtė ndėrkombėtarė nė Ballkan pėr bashkėsinė ndėrkombėtare, siē thotė ai, janė tė ēimentuara dhe tė gjithė pėrmes bisedimeve dėshirojnė vendosjen nė procesin e normalizimit.

“Nuk e di nėse kėtu do tė ketė farė kushtesh nė ndonjė moment negociatave nė lidhje me BE-nė, por jam i sigurt se kurrė nuk do tė hynim nė BE derisa tė mos ketė normalizim tė vėrtetė. Jonjohja formale e Kosovės si qeveri, si shtet, por duhet tė ketė normalizim tė plotė dhe kjo ėshtė diēka me tė cilėn kjo qeveri duhet tė pajtohet herėt a vonė”, konsideron ai.

Nė emisionin “Utisak nedelje” ėshtė biseduar edhe pėr ndarjen eventuale tė Kosovės. “A ėshtė ndarja e vetmja gjė logjike nė tė ardhmen? Unė nuk e them, e as nuk ėshtė vendi e as formati, por ėshtė fakt se ne kemi dy bashkėsi, tė cilat nuk shikojnė nė tė njėjtėn korpus politik, dhe kjo ėshtė diēka qė duhet tė ketė njė ndikim tė caktuar nė zgjidhje qė nė fund do tė miratohet”, ka thėnė Gjeliq.

Montgomery thotė se ai vetė vazhdimisht ka mbėshtetur idenė e ndarjes, por nė qeverinė e SHBA-sė askush nuk e mbėshtetė kėtė opsion.
“E them me siguri tė plotė, askush nė qeverinė e SHBA-sė nuk e mbėshtet mendimin tim. unė vite me radhė derisa isha pjesė e qeverisė jam pėrpjekur pėr kėtė ide dhe e di se ata janė tė bindur qė tė gjithė, se Kosova duhet tė mbetet e pavarur”, ka thėnė Montgomery.

“I frikėson ideja e ndarjes pėr shkak tė pasojave qė mund tė kishte nė rajon, nė Maqedoni, nė Bosnjė. Janė fare tė pavullnetshėm ta shqyrtojnė kėtė ide. Kjo ėshtė ide e imja tash e njė kohė tė gjatė, por sapo kalon koha gjasė qė kjo tė ndodhė janė gjithnjė e mė tė vogla dhe mendoj se vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė qė e kishim atėherė dhe tani kjo Rezolutė e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė KB, tash janė gjasat zero qė kjo tė ndodhė”, ka shtuar ai.

Dita e fillimit tė negociatave midis Beogradit e Prishtinės do tė mund tė ishte pėrafėrsisht e ditur gjatė kėsaj jave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Tue Nov 02, 2010 12:34 am

Fionaa
une kam thene dhe them se Kosova eshte nen sovranitetin e serbise
po me nje vetqeverisje multietnike pa komb pa flamur pa sovranitet pa ushtri.
Pra republik nen serbi sipas rez1244.
keta politikan e dijne po dojne me mashtrue popullin budall.
Bota okb unmik eulex e njef kosoven republik sipas rez.1244.
e kjarte eshte kjo per ata analiste qe i njohin politiken.
Po Partit opozit e pozit e dijne po i kane duart e lidhura .
Shiqo te gjithe PDK AKK LDD LDK AKR jane me kushte ne politik dhe i kane duart e lidhura nga te huajte ja punoni siq themi ne ja ne Byruc
Krimi ,hajnia ,Korrupsioni allashveresh i kan zan pick.
Shiqo sa vet jane ne listen e zez te Interpollit dhe Administrates Amerikane.
te gjithe Politikanet..
Mos pritni me shume se mashtrim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Mar 28, 2011 2:11 am

Presidenti i Serbisė, Boris Tadiq, ka thėnė se nė Kosovė ekziston njė realitet i cili duhet respektuar.

“Realitet ėshtė se shqiptarėt kurrė nuk do tė pranojnė sovranitetin e Serbisė, siē ėshtė realitet se serbėt nga veriu i Kosovės kurrė nuk do tė pranojnė sovranitetin e Kosovės”, ka thėnė Tadiq, raporton B92.

Ai ka shtuar se pėr kėtė shkak ēdo marrėveshje lidhur me Kosovėn duhet tė niset nga realiteti nė terren.

Duke marrė pjesė nė forumin e Brukselit “Afrimi i Ballkanit nė BE”, Tadiq ka theksuar se pėr kėtė realitet dialogu Beograd-Prishtinė ka filluar me ēėshtje teknike qė tė vijė pastaj te zgjidhja e ēėshtjeve tė vėshtira.

I pyetur se ēka tė bėhet nėse serbėt nė Kosovė do tė ndiheshin si “nė shtėpi”, presidenti Tadiq ėshtė pėrgjigjur se njė gjė e tillė nuk do tė ndodhė.

“Nėse pyetni serbėt se a janė kosovarė, do t’u thonė: ‘Nuk jemi, ne jemi serbė’”.

“Serbia po bėn pėrpjekje qė me kompromis tė zgjidh problemin historik ndėrmjet serbėve e shqiptarėve, i cili ėshtė i vjetėr 100 vjet, nė mėnyrė qė mos tė ndodhė qė njėra palė t’i fitojė tė gjitha dhe tjetra tė humb krejt”, ka thėnė Tadiq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Mar 28, 2011 1:53 pm

Serbet nuk jane servile si shqiptaret qe heqin kombin e tyre e flamurin kombetare ,per ate ata fitojne qka te deshirojne e ne kena humber si mos me keq ,sepse i prijme te keqes ....a lavderomi shume ,zanat ja kemi ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Mar 28, 2011 11:40 pm

Cito :
Serbet nuk jane servile si shqiptaret qe heqin kombin e tyre e flamurin kombetare ,per ate ata fitojne qka te deshirojne e ne kena humber si mos me keq ,sepse i prijme te keqes ....a lavderomi shume ,zanat ja kemi ..

dhe un pajtohem se vertet jan atdhetar edhe pse jan armiq te shqiptarve duhet pranu ky fakt real .Shqiptaret kan koh per te mesu edhe shum !


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Mar 28, 2011 11:46 pm

E kush e pat formu shtetin dhe kombin jugosllav, mos thoni ju dy qe shqiptaret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Mar 28, 2011 11:49 pm

Beogradi kėrkon tė negociojė me Tiranėn zyrtare mbi konfliktet territoriale qindravjeēare mes serbėve dhe shqiptarėve. Kėshtu deklaroi presidenti serb Boris Tadic, gjatė njė forumi tė organizuar nė Bruksel nga German Marshall Fund. Sipas tij, nuk ekziston termi “kosovar”, por nė kėtė territor ka vetėm shqiptarė dhe serbė.

“Qėllimi im ėshtė tė zgjidhim konfliktet historike qė ekzistojnė nė Ballkan”, ka deklaruar Tadic.
“Ne do tė dėshironim tė zgjidhnim konfliktet historike qė ekzistojnė pėr mė shumė se 100 vjet mes serbėve dhe shqiptarėve. Kjo ėshtė saktėsisht ajo qė po pėrpiqemi tė arrijmė, qė do tė thotė tė arrijmė njė kompromis. Dhe jo tė kemi njė palė qė humbet gjithēka dhe njė tjetėr qė fiton gjithēka. Ėshtė e thjeshtė”, ėshtė pėrgjigjur Tadic.

Sipas presidentit serb, dialogu Prishtine-Beograd duhet tė nisė me ēėshtje teknike pėr tė lehtėsuar jetėt e njerėzve, por duhet tė pėrfundojė me tema tė dhimbshme, ēka nėnkuptonte ndarjen e Kosovės.

“Pėrsa i pėrket Kosovės ne duhet tė nisemi nga realiteti nė terren. Shqiptarėt sot, njėsoj si nė tė kaluarėn, nuk pranojnė ēatinė e sovranitetit serb. Mė sė shumti serbėt e veriut nė Kosovė nuk duan tė pranojnė ēatinė e njė sovraniteti shqiptar mbi kėshtjellė, dhe ky ėshtė realiteti ku po jetojmė. Nėse do tė mė pyesnit ēfarė mund t`i ofrojnė zyrtarėt shqiptarė nė Prishtinė serbėve tė veriut nė Kosovė…”, ka vijuar Tadic.

Kjo ėshtė hera e parė qė presidenti i Serbisė shtron publikisht nevojėn e njė dialogu me Shqipėrinė pėr tė zgjidhur historinė qindra vjeēare mes dy popujve, duke pėrfshirė kėtu dhe njė pazar pėr territoret
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Wed Apr 06, 2011 11:30 am

Po, cilat janė favoret e Serbisė nė aspektin Strategjik:

E para tė pengohet konsolidimi i pavarėsisė sė Kosovės dhe shtrirja e sovranitetit tė saj, dhe, e dyta, pėrmes sindromit grek qė duke kėrkuar atė qė s’tė pėrket ta mbash atė qė e ke marrė pa tė drejt si rasti i Ēamėrisė e qė pėr Serbinė ėshtė jo Lugina e Preshevės siē mendojnė disa shqiptarė, por pėrveē saj, ēėshtja ėshtė mė shumė te e drejta historike e Nishit, Vrajės, Toplicės dhe e Kurshumlisė, sepse kontrata historike fatale e marrėveshjes qindvjeēare e mbrojtur dhe e sponsorizuar nga Evropa e atėhershme pėr ndarjen dhe copėtimin e vilajeteve (tokave) shqiptare skadon nė vitin 2012-2013. Dhe Tadiqi duke pas parasysh kėtė skadim kontrate, gjoja si njė shpėtimtar i vorbullės sė zjarrtė ballkanike tenton qė tė fus nė lojėn e pėrgjakshme shqiptarėt, qė nė kėtė moment favorizues pėr ne, tė ngarkojė mbi shpinėn tonė tėrė konfliktin, luftėn dhe urrejtjen ballkanike nė mėnyrė qė tė pėrfitojė sikurse sot e njė qind vjet mė parė.

Do tė ishim nė gjendje si komb, tė bėnim njė ridefinim tė padrejtėsive historike kundėr nesh dhe njė kompromis tė quajtur pajtim historik mes shqiptarėve, serbėve dhe tė gjithė fqinjėve tanė, nė mėnyrė demokratike, me dialog dhe marrėveshje vetėm atėherė kur tė ndodhte bashkimi Shqipėri Kosovė, sepse atėherė do tė kishim njė shtrirje solide gjeografike, gjeostrategjike, gjeoekonomike dhe gjeopolitike, njė ekonomi dhe njė treg tė konsoliduar dhe tė mjaftueshėm pėr veten dhe tė tjerėt, resurse tė mjaftueshme humane dhe tė tjera, kėshtu qė do tė ishim nė gjendje t’i bėnim ballė me lehtėsi sfidave tė sigurisė ballkanike dhe mė gjerė. Vetėm kėshtu do t’i dėshironim mirė se ardhje dhe suksese zotit Tadiq nė pajtimin jo vetėm shqiptaro-serb, por edhe ballkanik, si dhe nė ridefinimin e kufijve ballkanik, aq tė domosdoshėm sidomos pėr ne shqiptarėt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Wed Apr 06, 2011 11:53 pm

Xhem tash kontarta te reja se atyre u skadon afati edh eku se qfar dollaveri dot luhet tash leje Nishin e Toplicen po e mer edhe mitrovicen e graqanicen e ku ka shkije i ban shtet ne shtet e kta let flej .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Thu Apr 07, 2011 12:26 am

Cito :
Po, cilat janė favoret e Serbisė nė aspektin Strategjik:

E para tė pengohet konsolidimi i pavarėsisė sė Kosovės dhe shtrirja e sovranitetit tė saj, dhe, e dyta, pėrmes sindromit grek qė duke kėrkuar atė qė s’tė pėrket ta mbash atė qė e ke marrė pa tė drejt si rasti i Ēamėrisė e qė pėr Serbinė ėshtė jo Lugina e Preshevės siē mendojnė disa shqiptarė, por pėrveē saj, ēėshtja ėshtė mė shumė te e drejta historike e Nishit, Vrajės, Toplicės dhe e Kurshumlisė, sepse kontrata historike fatale e marrėveshjes qindvjeēare e mbrojtur dhe e sponsorizuar nga Evropa e atėhershme pėr ndarjen dhe copėtimin e vilajeteve (tokave) shqiptare skadon nė vitin 2012-2013. Dhe Tadiqi duke pas parasysh kėtė skadim kontrate, gjoja si njė shpėtimtar i vorbullės sė zjarrtė ballkanike tenton qė tė fus nė lojėn e pėrgjakshme shqiptarėt, qė nė kėtė moment favorizues pėr ne, tė ngarkojė mbi shpinėn tonė tėrė konfliktin, luftėn dhe urrejtjen ballkanike nė mėnyrė qė tė pėrfitojė sikurse sot e njė qind vjet mė parė.

Do tė ishim nė gjendje si komb, tė bėnim njė ridefinim tė padrejtėsive historike kundėr nesh dhe njė kompromis tė quajtur pajtim historik mes shqiptarėve, serbėve dhe tė gjithė fqinjėve tanė, nė mėnyrė demokratike, me dialog dhe marrėveshje vetėm atėherė kur tė ndodhte bashkimi Shqipėri Kosovė, sepse atėherė do tė kishim njė shtrirje solide gjeografike, gjeostrategjike, gjeoekonomike dhe gjeopolitike, njė ekonomi dhe njė treg tė konsoliduar dhe tė mjaftueshėm pėr veten dhe tė tjerėt, resurse tė mjaftueshme humane dhe tė tjera, kėshtu qė do tė ishim nė gjendje t’i bėnim ballė me lehtėsi sfidave tė sigurisė ballkanike dhe mė gjerė. Vetėm kėshtu do t’i dėshironim mirė se ardhje dhe suksese zotit Tadiq nė pajtimin jo vetėm shqiptaro-serb, por edhe ballkanik, si dhe nė ridefinimin e kufijve ballkanik, aq tė domosdoshėm sidomos pėr ne shqiptarėtKush esht autor i keti shkrimt?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Fri Apr 08, 2011 1:20 pm

FIONA-ndalu pak dhe analizoj shkrimet e mija, dhe shum leht mund te konkludosh se kush jam,shifet kjart se kshtu dhe kto jan opinione te mija.........!

PS,am mos po don ta qes dhe emrin komplet.....!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Fri Apr 08, 2011 10:12 pm

Cito :
FIONA-ndalu pak dhe analizoj shkrimet e mija, dhe shum leht mund te konkludosh se kush jam,shifet kjart se kshtu dhe kto jan opinione te mija.........!

PS,am mos po don ta qes dhe emrin komplet.....!?

Xhem me vjen keq jashzakonisht se me duhet ta demantoj kete lajm se nuk eshte mendimi juaj ase shkrimi se nuk ka shanc far hiq.Po pse mundohesh te behésh intelekt me mendimet e huaja !po nuk eshte mir kjo o xhem me mir tjesh i knaqur me ate se je se me ate se pretendon (kjo eshte keshill miqesor)

nuk eshte hera e par se te kam then kujdes me shkimet cop-pas pa nuk eshte ne rregull bre xhem ti vjedhim autorit shkrimin kjo eshte pirateri ,ti shiko shkimet ku nuk perdore askun shenjat e piksimet as germe (e) kurr nuk i qet kaqurrelet fare Sad prandaj kujdes herav tjera verja emrin autorit se mos do kerkoj demshperblim pastaj ai ose ajo Mad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet nga Rajoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: