Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajmet nga Rajoni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sat Apr 09, 2011 9:59 pm

xhem un pres pergjigjen se eshte hera e 2 se mi ik kesaj pytjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sun Apr 10, 2011 12:46 pm

FIONA-Skam qka te pergjigjem un qendroj at qe tham, pra klm.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sun Apr 10, 2011 11:03 pm

Cito :
FIONA-Skam qka te pergjigjem un qendroj at qe tham, pra klm.......

do thot qendron mbase genjeshtres tend! ke pershendetje nga un xhem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Apr 11, 2011 10:39 am

FLM,Fiona per kompliment,pra sdot replikoj mé me ty.....!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sat Apr 16, 2011 1:03 am

Cito :
FLM,Fiona per kompliment,pra sdot replikoj mé me ty.....!

Po pse o xhem e mere si fyse ti ket debatin paraprak?xhem 3 gjera nuk i toleroj sikur edhe xhelatin do e shof me sy nen1)genjeshtren nen2)higjenen jo nivel te duhur dhe e 3)moralin e dopt keto jan jasht kompetencave te mija
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sat Apr 30, 2011 1:55 am

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, kishte urdhėruar bombardimin e ambasadės kineze nė Beograd gjatė bombardimeve tė NATO-s nė Serbi nė vitin 1999.

Sid Franes, ish-shefi i Inteligjencės sė Marinės Amerikane ka thėnė pėr agjencinė “The Land of Free”, se presidenti Clinton kishte urdhėruar bombardimin e ambasadės kineze.

Ai tha se kishte marrė urdhrin, pasi qė nga njėsitet e inteligjencės tokėsore ishin njoftuar se nė ambasadėn kineze ishte instaluar aparatura qė pėrgjonte fluturimet mbi Beograd.

Ish-shefi i lartė i inteligjencės amerikane ėshtė larguar nga detyra e tij dhe tani punon si njė detektiv policie. Ai gjithashtu ka thėnė se kishte marrė urdhra gjatė bombardimeve nė luftėn e Kosovės qė tė mos kursej asgjė pėr municionet dhe armatimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sat Apr 30, 2011 1:58 am

do thot nuk paskan shiku harten e vjeter !!deri tani eshte then se ishte gabim heh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sat Apr 30, 2011 2:10 am

Shkėmbimet tregtare me Serbinė pritet tė rriten akoma e mė shumė, kurse me Kosovėn mund edhe tė pėrkeqėsohen. Me stadin aktual tė tarifave doganore, Shqipėria ka kryer volume tė mėdha tregtie me shtetin e Beogradit, ndėrsa me vendin mė tė afėrt, Kosovėn, niveli nuk paraqitet aty ku duhej, por me ndryshimin e fundit tė taksave raporti me kėto vende do tė thellohet.

Njė tjetėr marrėveshje e tregtisė sė lirė me vendet e rajonit, nė kuadėr tė CEFTA-s pritet tė miratohet sė shpejti nga Kuvendi i Shqipėrisė. Gazeta “Shqip” ka mėsuar strukturėn e re tė tarifave doganore me vendet e CEFTA-s, ku futen Mali i Zi, Kroacia, Moldavia, Maqedonia, Serbia dhe Shqipėria. Mes kėtyre vendeve do tė shkėmbehen mallra pa paguar tarifė doganore, mbi bazė tė kuotave (nė ton), qė shkojnė deri nė 15 pėr qind.

Mes kėtyre vendeve duhet tė kishte pėrfituar edhe Kosova, por pėr shkak statusit tė njohjes ndėrkombėtare, nuk ka pranuar tė nėnshkruajė protokollin shtesė tė marrėveshjes. Pakti mes 6 shteteve tė CEFTA-s ėshtė firmosur mė 12 nėntor 2010, nė Beograd tė Serbisė, ku ashtu si Kosova, edhe Bosnjė-Hercegovina nuk ka pranuar tė firmosė marrėveshjen, madje nuk kishte negociuar me asnjė nga shtetet, kurse qeveria e Prishtinės kishte nisur bisedimet prej kohėsh me Kroacinė dhe Maqedoninė, por nė fund u tėrhoq.

Sipas Ministrisė sė Jashtme, marrėveshja e re pėr tregtinė e lirė mes vendeve erdhi pas pėrfundimit tė periudhės tranzitore tė reduktimit tė tarifave doganore pėr produktet industriale. Pėr kėto mallra tarifat aktualisht janė zero dhe tani radha i vjen reduktimit dhe heqjes sė taksave pėr produktet bujqėsore dhe blegtorale, apo tė vezės, verės dhe peshkut.

“Referuar shkallės sė pėrfitimit nga tarifat preferenciale pėr shkak tė origjinės tė produkteve bujqėsore tė importuara (rreth 35-40 pėr qind) dhe tarifės doganore mesatare prej 2.4 pėr qind, qė rezulton nė kėtė periudhė, efekti minus nė buxhetin e shtetit nga reduktimi i taksave nuk shkon mė shumė se 60 milionė lekė”, pohon Ministria e Ekonomisė, ndėrsa ajo e Financave shprehet se me rritjen e shkėmbimeve tregtare, do tė ketė zhvillim pozitiv nė arkėtimet e taksės sė TVSH-sė
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sun May 01, 2011 12:47 pm

Zėvendėskryeministri serb, Bozidar Djelic ka thėnė se nuk ėshtė kush pėr marrja datės pėr negociata rreth anėtarėsimit tė Serbisė nė BE arritja e njė marrėveshje me Prishtinėn.

“Serbia ka propozuar hapjen e dialogut me Prishtinės me qėllim tė gjetjes sė njė zgjidhje pėrfundimtare pėr ēėshtjen mė tė rėndė – ēėshtjen e statusit tė Kosovės”, ka thėnė Djelic.

Sipas zėvendėskryeministrit serb tė angazhuar pėr integrime evropiane, nuk duhet t’i shkohet rrotull gjėrave rreth Kosovės.

“Qė tė hyjė nė BE, Serbia patjetėr duhet tė gjejė zgjidhje pėr Kosovėn, sikurse edhe Prishtina, nė qoftė se dėshiron tė shkon mė tutje nė integrimet evropiane”, ka thėnė Djelic pėr gazetėn Blic.

Zėvendėskryeministri serb ka potencuar se kompromisi midis Beogradit dhe Prishtinės ėshtė nė interes tė Evropės dhe botės, sepse do tė eliminonte ndarėsit ekzistuese rreth ēėshtjes kontestuese pėr Kosovėn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sun May 01, 2011 12:50 pm

[quoteSipas zėvendėskryeministrit serb tė angazhuar pėr integrime evropiane, nuk duhet t’i shkohet rrotull gjėrave rreth Kosovės][/quote]Pse u lodhet ju duke shku indirekt cdo her!Sa te veshtire e kan te ndahen nga kosova ja ase shqiptaret nuk e duan me shum vendin e vete kosoven, sikur se serbet se duan apo e dashurojn. Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Tue May 03, 2011 12:30 am

Greqi, pėrleshje e pėrgjakshme shqiptari vret grekun


ATHINE-Njė pėrleshje e dhunshme mes grupeve greke dhe shqiptare, pėrfundoi tragjikisht, me njė person tė vrarė.
Ngjarja ndodhi tė shtunėn nė Athinė, kur 2 grupe tė rinjsh grekė dhe shqiptarė, tė armatosur me thika e kacavida, u takuan para kishės sė Shėn Pavlit tė lagjes Glifadha, pėr tė zgjidhur disa mosmarėveshje.
Konfilikti arriti kulmin kur dy tė rinj, njėri grek 23 vjec e tjetri shqiptar 22 vjec, u pėrballėn “kokė mė kokė” dhe ky i fundit, i nxitur nga fyerjet e grekut, nxori pistoletėn dhe e qėlloi nė gjoks. I riu grek vdiq nė spital nga plaga e marrė, ndėrkohė qė gjithė tė pranishmit u larguan nga vendngjarja dhe policia ėshtė nė kėrkim tė tyre.
Mėsohet se shqiptari qė bėri vrasjen njihet nga policia si i akuzuar pėr pėrdhunimin e njė vajze, por ishte i liruar me kusht.
Sot, bėhet varrimi i tė riut grek dhe polica thotė se ka marrė masa pėr tė shmangur ndonjė veprim tė dhunshėm si shenjė hakmarrjeje nga miqtė e viktimės
.


http://www.balkanweb.com/rajoni/2687/greqi-perleshje-e-pergjakshme-shqiptari-vret-grekun-61195.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Tue Jul 12, 2011 6:12 pm

Basesku: Shqiptarėt janė “magjup” tė m...


Rumania nuk e njeh Kosovėn, ndėrsa presidenti i kėtij vendi ka shpėrthyer nė akuza raciste ndaj shqiptarėve dhe Kosovės. Presidenti rumun, Trajan Basesku ka folur pėr shqiptarėt, Kosovėn dhe arsyen pse vendi i tij nuk e njeh “pavarėsinė e njėanshme tė Kosovės”.

Basesku i ka quajtur shqiptarėt “magjup” dhe plehra tė m…. dhe ka shtuar se kjo ėshtė arsyeja qė vendi i tij nuk do ta njeh kurrė pavarėsinė e Kosovės, raporton Indeksonline.

“Pavarėsia ėshtė ilegale. Rumania nuk do ta njohė Kosovėn si shtet tė pavarur. Shqiptarėt janė plehra dhe m…, si ‘magjuptė’”, ėshtė pėrgjigjur Basesku pas pyetjeve nėse Rumania do ta njohė pavarėsinė e Kosovės.

Deklarata ėshtė trajtuar nė mediat rumune.
http://www.koha.mk/aktuale/6309.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Tue Jul 12, 2011 10:59 pm

Fyrjet e Baseskut, vepėr e njė hakeri serb!
http://www.albeu.com/kryetitull/fyrjet-e-baseskut,-veper-e-nje-hakeri-serb!/41078/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Thu Jul 14, 2011 11:41 am

Arvizu: Shqipėria, e vetmja nė Europė qė kufizon me imunitet hetimin e zyrtarėve
Transmetuar me: e Enjte, 14 Korrik 2011 09:38
0

Aleksadėr Arvizu

Tiranė, 14 korrik 2011, NOA – Ambasadori amerikan Aleksandėr Arvizu deklaroi se Shqipėria ėshtė i vetmi vend nė Europė qė kufizon me imunitet tė plotė hetimin e zyrtarėve tė shtetit.

Gjatė ceremonisė pėrmbyllėse pėr komponentin e 6 tė Programit tė Sfidės sė Mijėvjeēarit pėr Shqipėrinė, faza e dytė, ambasadori amerikan i bėri apel autoriteteve shqiptare tė ndryshojnė ligjin pėr imunitetin e zyrtarėve, nė mėnyrė qė lufta kundėr krimit, korrupsionit dhe pastrimit tė parave tė mos pėrballet me asnjė pengesė.

“Diskutimi pėr ligjin pėr imunitetin nė Shqipėri nuk ėshtė asnjėherė i plotė. Shqipėria ėshtė e vetmja qė kufizon tė gjitha hetimet mbi zyrtarėt publikė pėrmes imunitetit. Kam shprehur shqetėsimin se ėshtė i vėshtirė tė kryesh hetime tek zyrtarėt me imunitet. Andaj ju inkurajoj qė tė ndryshoni ligjet pėr hetimin e zyrtarėve me imunitet”, theksoi zoti Arvizu.

Ai apeloi qė ligjet duhet tė zbatohen njėlloj pėr tė gjithė.

Duke vlerėsuar programin si tė suksesshėm, ambasadori amerikan ēmoi prokurorinė nė punėn e saj nė luftėn kundėr krimit e korrupsionit duke nėnvizuar se prokurorėt kanė rol tė rėndėsishėm nė hetim.

Duke folur pėr suksesin nė ngritjen e njėsive tė pėrbashkėta tė hetimit Arvizu tha se “Koncepti i taskforcave ėshtė i vėshtirė e kėrkon durim dhe bashkėpunim tė ngushtė mes institucioneve. Qasja e punės nė grup ka bėrė qė tė funksionojė ngritja e njėsive tė pėrbashkėta tė hetimit”, shtoi diplomati amerikan, duke nėnvizuar se gjatė programit nė dy vitet e shkuara ka patur si suksese edhe zhgėnjime.

mit/NOA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Tue Nov 22, 2011 9:52 pm

Shqiptarėt nė vitet e 90-ta kishin dashur ta vrisnin Slobodana Milosheviqin, por atentatin e kishte penguar terroristi m i njohur i botės Iliq Ramirez Sanēez,i njohur si Shakal

Sipas asaj qė shkruan sot Slobodna Dalmacija e qė e transmeton Index. Hr, detajet pėr pjesėmarrjen e Shakalit nė shpėtimin e Milosheviqit nė librin e vet ”Anatomia e kutėrbimit global” i ka paraqitur Dragan M. Filipoviq, ish-kryeshef i Drejtoratit Policisė Sekrete Serbe dhe dikur ish-kandidat pėr kreun e UDB-sė sė Serbisė.

Autori dhe pohuesi i kėsaj, siē shkruan Slobodna Dalmacija, ėshtė person me “biografi interesante" dhe shtohet se Filipoviq njė kohė tė gjatė ka jetuar nė manastirin budist Shaolin dhe ėshtė mjeshtėr i aftėsive luftarake. Ai nė librin e vet flet pėr aksionet e policisė sekrete serbe.

Milosheviqin, sipas dėshmimit tė Filipoviq, shqiptarėt kanė dashur ta vrisnin nė vitet e 90-ta dhe pėr kėtė qėllim kishin angazhuar "Kolonėn e hekurt” e cila ka qenė rrjet i armatės sė fshehtė revolucionare tė Shakallit qė kishte vepruar nė Rumani dhe Hungari. Megjithatė ky rrjet u shpėrbė pas rėnie sė Murit tė Berlinit dhe anėtarė tė tij ose u vranė ose u arrestuan.

Kur shėrbimet sekrete serbe morėn vesh pėr planet e shqiptarėve pėr atentatin dhe shumėn e paguar pėr kėtė, u tėrhoqėn lidhjet deri te Karlosi vetė .

Kjo dhe nuk ishte vėshtirė pasi qė Karlos Shakal kishte qenė i angazhuar si vrasės i paguar i policisė sekrete tė RSFJ-sė qė kishte shėrbyer pėr qėrim hesapesh me emigracionin ustash dhe pėr kėto shėrbime ai pushonte qetė nė Dubrovnik, Split e Zagreb me bekimin e Titos.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Tue Nov 22, 2011 10:02 pm


Ēedomir Jovanoviē
Kryetari i Partisė Liberal Demokratike nė Serbi, Cedomir Jovanovic, ka thėnė se qeveria e Serbisė synon qė serbėve nga veriu i Kosovės t’ua bėjė atė qė ua bėri Slobodan Milosevici serbėve nė Kroaci dhe Bosnje e Hercegovinė.

“Serbėt nga veriu i Kosovės sot kanė mė shumė tė drejtė sesa nė korrik kur qeveria i nxori nė barrikada, u ofroi mbėshtetje qė sot, e pėrballur me faktin se po e humb tė drejtėn pėr t′u ulur nė dy karrige, vendosi qė pėr shkak tė rėndėsisė sė (karriges) ′evropiane′, me serbėt nga veriu tė bėjė atė qė bėri Milosevici me serbėt nė Kroaci dhe Bosnje”, ka deklaruar Jovanovic.

Ai i ka mohuar kritikat se dokumenti “Ndryshim” ėshtė tradhti, duke sqaruar se ky dokument nuk do tė thotė njohje e pavarėsisė sė Kosovės, por njė pikėpamje e re ndaj botės dhe definim i shtetit serb, ndėrsa, sipas tij, njohja e pavarėsisė sė Kosovės dhe humbja e sovranitetit serb nė Kosovė, mund tė jetė vetėm pasojė e njė politike.

Sipas tij, nėse Serbia kujdeset pėr serbėt nė Kosovė, atėherė duhet tė zhvillojė politikė tė tillė qė atyre t’u mundėsojė jetė normale, qė do tė thotė “politikė, e cila do t’ua garantojė atė shkallė tė tė drejtave tė domosdoshme pėr jetė normalė nė bashkėjetesė me shqiptarėt, tė cilėt, po ashtu, kanė tė drejtė pėr jetė normale”.

“A ėshtė kjo jetė brenda kufijve tė Serbisė? Nuk ėshtė qė nga viti 1999 dhe kapitullimi nė Kumanovė dhe Rezoluta 1244”, ka shtuar Jovanovic
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Fri Nov 25, 2011 9:20 pm

Nuk u ngopen me politiken etyre lavire , por nuk faj kur te tjeret flejn ata i kryejn punet e tyre .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Sat Nov 26, 2011 9:48 pm

Serbise nuk i mjaftoi nje lufte me NATOn tash po krekoset si ne kohen e milloshevicit se do beje prape lufte me kosovaret,.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Nov 28, 2011 10:39 pm

rrezik!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Dec 05, 2011 10:15 pm

nga rajoni po presin lajme nga brukseli per udherrefyesin e liberalizimit te vizave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Thu Dec 15, 2011 4:05 pm

Premtimet e politikaneve per fillimin e liberalizimit te vizave erdhen ne fund ,tash po thone se seshte me rendesi kur fillojne bisedimet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Dec 19, 2011 12:00 am

Liberalizimi i vizave e ka nji te mir shum te madhe?... se dot dalin shqiptart pak jasht dota shijon perendimin,dot hargjojn para posht e lart,disa dot ngelin ne perendim disa dot pendohen,disa dot martohen,keshtu qe nese kan para.
Por ne fund,jeta dhe fati,jan dy faktor interesant,qe disa dot pendohen e disa dot krekosen.....!Mas miri esht qe ta shijosh vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Dec 19, 2011 10:51 pm

Kufiri mes Serbisė dhe Kosovės, qė ėshtė subjekt i marrėveshjes pėr Menaxhimin e Integruar tė Kufirit mes Beogradit dhe Prishtinės, “kurrė nuk ėshtė pėrkufizuar”, thonė historianėt serbė, transmeton Telegrafi.

Momēilo Pavloviq, drejtor i Institutit pėr Historinė Moderne, thotė se komuna e Leposaviqit ishte jashtė Kosovės deri nė vitin 1959.

“Nuk ekziston asnjė konferencė ndėrkombėtare e pranuar apo vendim nė bazė tė sė cilės mund tė pėrfundohet se cili ėshtė kufiri i Serbisė dhe i Kosovės. Kosova nuk ėshtė trajtuar nė takimin e dytė tė AVNOJ-it, e as nė Komisionit e Badinderit, nė bazė tė sė cilės janė pėrkufizuar ish republikat jugosllave”, thotė Pavloviq, sipas tė cilit pėrkufizimi i vetėm mes Kosovės dhe Serbisė ka ndodhur pas bombardimeve tė NATO-s, kur me marrėveshjen e Kumanovės ėshtė pėrcaktuar zona e sigurisė tokėsore.

Pero Simiq, publicist serb, thotė se Leposaviqi i bashkohet Kosovės, sepse Petar Stamboliq ėshtė zgjedhur nga ky rajon pėr deputet dhe ka dashur tė fitoj. Versioni zyrtar, sipas tij, ishte se kjo pjesė graviton te Mitrovica, ku punonin shumė njerėz tė kėtij rajoni. Ndėrsa, versioni tjetėr jozyrtar ishte se kėshtu komunistėt donin ta shtonin numrin e serbėve nė Kosovė.

Ai pėrmend bisedėn e regjistruar tė Stalinit dhe Kardelit, tė mbajtur mė 19 prill 1947, kur Kardeli ka thėnė se udhėheqja jugosllave mendon qė Kosova t’i bashkohet Shqipėrisė.

“Stalini ėshtė pėrgjigjur: ‘Mirė shumė, kjo ėshtė e drejtė’. Tito, nė pranverėn 1945, gjatė takimit me gazetarė tė huaj, ka thėnė diēka qė mė vonė ėshtė censuruar, se ‘planet pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėri nuk mund tė realizohen ,sepse nuk ėshtė caktuar pėrfundimisht as pozicioni i Shqipėrisė’”, thotė Simiq.

Historian Predrag Markoviq thotė se kufiri i parė mes Serbisė dhe Kosovės ėshtė tėrhequr pėr herė tė fundit gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Sipas tij, kufiri ishte nė lumin Ibėr, “ku ndahet veriu i Kosovės nga kontrolli i pushtetit tė Prishtinės”.

“Hitleri nė atė kohė ishte mė i favorshėm ndaj Serbisė se Angela Merkel. Ajo e ka tejhitlerizu Hitlerin. Duhet vėrtetuar se nė bazė tė cilit princip historik apo dokumenti caktohet ku nis Serbia. Tė gjithė zgjedhin kufijtė qė u pėrshtaten, pos kur ėshtė fjala te Serbia”, thotė Markoviq
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Mon Dec 19, 2011 10:56 pm

ce kan kthy historin nga 47 ajde mendje ajde akoma nuk pajtohen se e kan humb K-O-S-O-V-E-N keta palaqet cheers

meqe ra fjal nuk fol edhe shum Angela kemi prit me shum ng kjo vizit po nejse:shock:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Tue Dec 20, 2011 6:46 pm

Shqiptaret skan fitue asgja vetem te trashet e sules ,e disa ende mendojne se serbia ka humb!
vetem ja futin kote keta fare koqovaret ,merkel si do fare shqiptaret po shkijet me shume...
keta kerkojne qe koqovaret te kene me shume te drejta ne ,,republiken nen serbi!
haa po budall gjin kemi.. bejne mashallah si ne kohen e Rrahman Morines...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet nga Rajoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: