Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 13 ... 26  Next
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyMon Jul 12, 2010 2:48 pm

Prishtinė, 12 korrik - Presidenti i Kosovės
Fatmir Sejdiu nė fjalimin
vjetor para deputetėve tė Kosovės i ka
bėrė sot thirrje Beogradit qė tė
distancohet nga stimulimi i dhunės
nė Kosovė, ndėrsa u ka bėrė me dije
tė gjithė atyre qė pretendojnė
ndryshimin e kufijve tė Kosovės, se kjo
nuk do tė ndodh kurrė. Po
ashtu Presidenti Sejdiu kėrkoi nga deputetė
dhe institucionet qė tė
punohet mė shumė nė luftimin e krimit dhe
korrupsionit, tė forcohet
ekonomia, ndėrkohė qė nga Komisioni Evropian
kėrkoi pėrkrahje qė
edhe Kosova tė pėrfshihet nė procesin e
liberalizimit tė vizave.
Fjalimi
vjetor para Kuvendit tė Kosovės
ėshtė obligim kushtetues pėr
presidentin. Deputetėt e Lidhjes
Demokratike tė Dardanisė nuk kanė
qėndruar nė Kuvend gjatė fjalimit tė
presidentit Sejdiu.
Pasi iu
ka rikujtuar deputetėve dhe
pėrfaqėsuesve diplomatikė tė huaj, tė
akredituar nė Prishtinė, se mė 9
korrik 2009 kishte mbajtur
fjalimin e fundit vjetor, ai ka shtuar se
gjatė kėsaj periudhe
dymbėdhjetėmuajshe ka pasur ngjarje dhe vendime tė
rėndėsishme pėr
tė mirėn e vendit tonė, ka vazhduar progresi,
konsolidimi dhe
forcimi si shtet sovran e demokratik. Me kėtė vėshtrim
ai ka
pėrmendur se Republika e Kosovės, gjatė kėtyre dy viteve e gjysmė

pavarėsimit tė saj, ka arritur tė bėj hapa vendimtarė pėr t’i
ndėrtuar
institucionet e saj demokratike; ka arritur tė ketė Kushtetutėn
dhe
Ligjet, Gjykatėn Kushtetuese, Agjencinė e Inteligjencės dhe Forcėn e
Sigurisė sė Kosovės dhe tė gjitha i ka bėrė nė pėrputhshmėri tė plotė
me
Pakon e Ahtisarit, duke garantuar plotėsisht tė drejtat e
komuniteteve
pakicė, pra me njė konsensus cilėsor dhe tė gjerė. Me kėtė
veprime,
Kosova ka arritur t’i kryejė obligimet qė mori ndaj bashkėsisė
ndėrkombėtare
dhe qytetarėve tė saj dhe hodhi poshtė tė gjitha prognozat
e kėqija
qė u lansuan para pavarėsisė sė vendit. Sot me krenari mund tė

themi se ėshtė mbajtur stabiliteti i pėrgjithshėm, megjithėse jo pa
sfida
dhe probleme, kurse shteti ynė ėshtė bėrė faktor e kontribues
aktiv
dhe i rėndėsishėm i paqes dhe i stabilitetit nė rajon.
Gjatė
muajit
nėntor ne patėm zgjedhjet pėr pushtetin lokal, tė cilat ishin tė
parat
qė u organizuan nga institucionet e vendit. Megjithėse pati edhe
vėrejtje
dhe lėshime, kėto zgjedhje morėn vlerėsime pozitive si nga
vėzhguesit
e brendshėm, ashtu edhe nga ata tė jashtėm. Procesi i
konsolidimit
tė pushtetit lokal dhe i decentralizmit, me qėllim tė
afrimit sa mė
ta madh me qytetarin, mori njė shtysė tė rėndėsishme para
pak
javėsh, me zgjedhjet e mbajtura nė Komunėn e re tė Parteshit. Nė
zgjedhjet
e kėsaj komune, tė banuar me shumicė komuniteti serb, morėn
pjesė
rreth 65 pėr qind e qytetarėve me tė drejtė vote. Kjo pjesėmarrje
kaq
e lartė ėshtė njė tregues faktik se Republika e Kosovės po ec sigurt
drejt standardeve mė tė avancuara tė shtrirjes sė pushtetit lokal sa mė
pranė qytetarėve.
Nė rrafshin ndėrkombėtar, Republika e Kosovės ēdo
ditė e mė shumė po e ndėrton shtetėsinė dhe po punon pėr thellimin e
marrėdhėnieve
me institucionet, organizatat dhe aleatėt e saj kudo nė
botė. Deri
tani kemi njohjen nga 69 shtete dhe kemi ndėrtuar njė rrjet
diplomatik
solid, i cili po kryen punė tė mirė pėr ndėrtimin e imazhit
dhe
mbrojtjen e interesave tė Kosovės nėpėr botė.
Duhet tė konstatoj
se edhe kėtė vit, fatkeqėsisht, Serbia po e vazhdon qasjen destruktive,
me qėllim qė tė parandalojė njohjen e mėtejme tė Kosovės. Megjithatė,
ne
jemi tė sigurt se ky proces sado qė duket se ka pengesa, nuk mund tė
parandalohet,
sepse liria dhe pavarėsia e vendit tonė janė mė tė
fuqishme se
smira dhe urrejtja e kundėrshtarėve, se procesi ėshtė
krejtėsisht i
pakthyeshėm.
Ndėr veprimet joracionale tė Serbisė
ishte edhe
paraqitja e kėrkesės pėr mendim kėshillėdhėnės tė Gjykatės
Ndėrkombėtare
tė Drejtėsisė pėr ligjshmėrinė e pavarėsisė sė Kosovės.
Presidenti
ua kujtoi deputetėve edhe vizitat qė ka zhvilluar gjatė kėtyre
dymbėdhjetė
muajve nė vende tė ndryshme tė botės me mision tė forcimit

bashkėpunimit me miqtė qė tashmė kanė njohur Kosovėn dhe pėr tė
vendosur
miqėsi tė reja me vende tė tjera.
Ai pėrmendi edhe
Botėrorin qė
sapo ka pėrfunduar dhe shfaqi keqardhjen qė Kosova nuk mund

ishte pjesėmarrėse e tij.”Kosova ka qenė gjithnjė pėrplot me
sportistė
shumė tė shkathtė, tė cilėt kanė arritur rezultatet tė
admirueshme
nė arenėn ndėrkombėtare. Tė tillė ka pėrplot edhe sot, por
atyre u
mohohet padrejtėsisht e drejta pėr tė konkurruar me tė tjerėt.

Afrikėn e Jugut kombėtarja e Zvicrės pati tre pėrfaqėsues nga Kosova,
shumė kombėtare tė tjera nė tė gjithė Evropėn kanė nė pėrbėrjet e tyre
lojtarė
tė lindur nė Kosovė. Por, fatkeqėsisht, ata nuk mund tė luajnė
me
fanellėn e Kosovės, ngase atdheut tė tyre tė origjinės nuk i lejohet

jetė pjesė e kėtyre garave.

Nė shumė takime me liderė dhe
pėrfaqėsues institucionesh
ndėrkombėtare kam theksuar se nėse sporti
ėshtė ambasador i paqes dhe i
miqėsisė mes popujve, nėse sporti
ėshtė urė lidhėse e miqėsive tė reja
nė mes vendeve, vėrtet ėshtė
shumė johumane qė tė rinjve tė Kosovės t’u
mos u lejohet pjesėmarrja
nė aktivitetet sportive tė rangut
ndėrkombėtar”, u shpreh
Presidenti Sejdiu para Kuvendit tė Kosovės.

Ne
jemi tė
inkurajuar qė sė bashku me fqinjėt tanė po ndėrtojmė raporte qė
i
kontribuojnė shpejtimit tė rrugės sonė tė pėrbashkėt drejt
integrimeve
euroatlantike, tha Sejdiu nė adresimin vjetor para
ligjvėnėsve tė
vendit. Shtetet e rajonit kanė dėshmuar pėrkrahjen e
tyre duke e
njohur pavarėsinė e Kosovės nė momentet mė kritike dhe duke
vendosur
marrėdhėnie diplomatike me shtetin tonė. Deri mė tash, Kosova
ka
nėnshkruar njė numėr tė madh tė marrėveshjeve bilaterale me shumė
shtete
nė rajon dhe kėto kanė ndėrtuar bazėn ligjore pėr ta konkretizuar

bashkėpunimin nė shumė fusha.

Me fqinjėt tanė tė parė,
Maqedoninė, Shqipėrinė dhe Malin e Zi, ne
tashmė kemi ndėrtuar
raporte tė shkėlqyeshme, tė cilat po zhvillohen nė
mėnyrė konkrete
ēdo ditė e mė shumė. Unė pata nderin qė gjatė muajit
qershor tė
kėtij viti tė jem nikoqir i Samitit tė Tretė tė liderėve tė
rajonit,
i cili u mbajt nė njė ndėr vendet me tė bukura tė Kosovės, nė
Prevallė
tė Prizrenit. Sikur edhe dy takimet e para, tė mbajtura nė
Vlorė
dhe nė Ohėr, edhe takimi i mbajtur nė Prizren dėshmoi gatishmėrinė

tonė tė pėrbashkėt qė tė gjejmė mėnyra praktike pėr ta lehtėsuar
lėvizjen
e lirė tė qytetarėve si bazė e rėndėsishme pėr proceset
integruese.
Nė kėto tri takime, unė kam pėrsėritur idenė qė kam
paraqitur qysh
nė fillim tė vitit 2008, pėr njė Mini-schengen ballkanik,
qė do t’ua
lehtėsonte lėvizjen e ndėrsjellė qytetarėve tė shteteve tona
dhe do
tė nxiste edhe mė shumė bashkėpunimin nė aspektin ekonomik dhe

tė gjitha fushat e tjera. Pėrveē me fqinjėt e parė, Republika e
Kosovės
ēdo ditė po i thellon marrėdhėniet e mira me shtetet e tjera tė
rajonit,
tha ai duke pėrmendur vizitat dhe bashkėpunimin me Kroacinė,
Slloveninė,
Hungarinė, Bullgarinė, Turqinė dhe vendet e tjera.

Konstatoj
me kėnaqėsi se FSK-ja dita-ditės po rritet, profesionalizohet dhe
modernizohet,
vazhdoi Presidneti. Ajo po bėhet njė institucion serioz
dhe i
besueshėm, reflektues dhe mbėshtetės pėr tė gjithė qytetarėt e
Kosovės.
FSK-ja shumė shpejt do tė jetė nė gjendje tė marrė pėrgjegjėsi
shtesė.

takime me drejtuesit politikė e ushtarakė tė NATO-s unė jo
njė herė
kam kėrkuar qė pjesėtarėt e FSK-sė, qoftė edhe nė mėnyrė
simbolike,
tė jenė pjesė e misioneve paqėsore nė botė dhe besoj se kjo
ditė
nuk ėshtė e largėt.

Duke folur pėr angazhimet rreth integrimeve
evropiane, presidenti
Sejdiu theksoi se

derisa tė arrihet
liberalizimi i viziva me vendet e
BE-sė, do tė angazhohet qė tė
gjitha shtetet anėtare tė ndihmojnė nė
procesin e fascilitimit tė
vizave me Kosovėn, nė mėnyrė qė sadopak tė
lehtėsohet lėvizja e lirė
e qytetarėve tė Kosovės nė kėtė periudhė,
Bashkėsia ndėrkombėtare
dhe sidomos Bashkimi Evropian duhet tė kėrkojė
nga Serbia qė ajo tė
luajė njė rol mė konstruktiv nė iniciativat pėr
bashkėpunim rajonal,
meqė, pėr fat tė keq, kjo nuk ka ndodhur deri mė
sot. Ne besojmė
fuqishėm se e ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin
Evropian, siē
ėshtė edhe ajo e mbarė rajonit.

Njė nga fushat e angazhimit tim
tė pėrhershėm nė kėtė periudhė
kishte tė bėnte me funksionimin e
shtetit ligjor, sundimin e rendit,
sepse ligji nuk guxon tė mbetet
detyrė vetėm e sistemit tė drejtėsisė.
Pėrkundrazi, ėshtė obligim i
secili qytetar dhe i secilit institucion tė
Republikės tė bėhet krah
i punės dhe i suksesit tė domosdoshėm tė kėtij
sistemi. Tė gjithė
miqtė ndėrkombėtarė, tė gjitha institucionet nė tė
cilat synojmė tė
anėtarėsohemi na thonė qartė se luftimi i krimit tė
organizuar dhe i
korrupsionit ėshtė sot detyra kryesore qė duhet tė
bėjmė nė Kosova.
Kėtė tė vėrtetė nuk kemi pse ta fshehim, as ta
relativizojmė.
Dukuria aq e pėrfolur e korrupsionit duhet tė hiqet
njėherė e
pėrgjithmonė nga fjalori i ditės dhe kjo nuk bėhet vetėm me
fjalė,
por me veprime konkrete, tė cilat duhet t’i bėjnė institucionet
pėrkatėse,
prokuroritė dhe gjykatat.


Republika e Kosovės nuk guxon
tė lejojė qė tė shihet nga tė tjerėt
si njė vend transiti, aq mė pak
si njė vend i krimit tė organizuar, i
shpėrndarjes sė narkotikėve, i
trafikut me njerėz apo i formave tė tjera
qė e njollosin imazhin e
saj. Prandaj, nevojitet veprim i pakompromis,
me qėllim qė tė gjitha
dukuritė qė e dėmtojnė shtetin dhe prestigjin e
tij, tė mposhten qė
nė zanafillė.


Vlerėsoj se ėshtė bėrė njė veprim i duhur
nė muajt e fundit kur unė
emėrova gjyqtarėt dhe prokurorėt. Etapa e
parė dhe e dytė tashmė kanė
pėrfunduar me sukses, ndėrsa pres qė
etapa e tretė tė realizohet nė
tetor 2010.


Kam
tėrhequr vėrejtjen se pėr tė mundėsuar funksionimin mė efikas tė

gjyqėsorit, duhet tė miratohet sa mė parė Ligji pėr Gjykatat, sė bashku
me disa ligje tė tjera qenėsore pėr gjyqėsorin, siē ėshtė edhe Ligji
pėr
Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės

Dua tė pėrsėris se temė e
veēantė
sot ėshtė lufta kundėr korrupsionit nė institucione, e cila
mbetet
pengesė pėr proceset tona zhvillimore dhe integruese. Luftimi
i
korrupsionit nga organet e drejtėsisė nuk bėn tė mbetet vetėm
slogan,
mirėpo duhet tė vendosen mekanizmat qė e luftojnė
korrupsionin nė ēdo
nivel. Lufta kundėr korrupsionet ėshtė interes
nacional dhe ai duhet tė
shndėrrohet nė njė prioritet qenėsor.

Sundimi
i ligjit kėrkon njė sistem efikas dhe njė bashkėpunim tė
pashkėputshėm
nė mes prokurorisė, policisė dhe gjykatave, po edhe tė
EULEX-it nė
pjesėn e vet tė pėrgjegjėsive. Prandaj, unė kam pėrkrahur tė
gjitha
veprimet qė krijojnė hapėsira pėr bashkėpunim efikas dhe
kontribues
nė mes institucioneve tė Republikės sė Kosovės dhe EULEX-it, i
cili
ėshtė kėtu me ftesėn tonė pėr tė na ndihmuar nė procesin jetik tė
sundimit
tė ligjit nė tė gjithė vendin. Andaj, bashkėrendimi i
pėrpjekjeve
nga tė gjitha palėt e interesit, si vendėse, ashtu edhe
ndėrkombėtare,
si dhe bashkėpunimi dhe koordinimi i tė gjitha
institucioneve tė
sundimit tė ligjit: organeve tė ndjekjes, prokurorisė
dhe
gjyqėsorit, ėshtė i domosdoshėm.


E ripėrsėris,
funksionimi i shtetit demokratik nėnkupton pavarėsinė e
plotė tė
sistemit prokurorial dhe gjyqėsor dhe moslejimin e asnjė lloj
ndėrhyrjeje
politike nė punėt e tyre.


Presidenti tha se ekonomia
mbetet sfida kryesore e shtetit tė ri tė
Kosovės, sepse ajo ėshtė
parakusht pėr tė gjitha zhvillimet e tjera nė
vend. Pėrderisa bota
ka njohur krizėn globale, kėto vitet e fundit, ne
nė mėnyrė
konstante kemi pasur njė rritje modeste tė ekonomisė. Sipas
ekspertėve
tė kėsaj fushe, sivjet kjo rritje mund tė jetė pėrafėrsisht 4
pėr
qind. Ndonėse nė aspektin statistikor ky duket njė trend pozitiv,
kjo
rritje natyrisht qė nuk ėshtė e mjaftueshme, kur dihet se nė Kosovė
kemi
shkallė shumė tė lartė tė papunėsisė dhe jemi ndėr vendet mė tė
varfra
tė Evropės.Investimet e huaja tė drejtpėrdrejta, aq
tė rėndėsishme pėr
ekonominė e brishtė tė vendit tonė, varen edhe
nga mėnyra se si i
trajtojmė dhe si u qasemi ne vetė investitorėve
para hyrjes sė tyre nė
Kosovė, shtoi ai.


Nė Kosovė
duhet tė pėrmirėsohet edhe qeverisja e korporatave, tė
cilat, nga
ana e tyre, duhet tė kenė parime tė qėndrueshme tė qeverisjes
duke
pėrfshirė kontrollin dhe pėrcaktimin e mjeteve me tė cilat synojnė

tė arrijnė caqet qė ia vėnė vetes, por edhe monitorimin dhe pėrdorimin
efikas
tė burimeve tė tyre.


Duhet tė kemi mė shumė vėmendje pėr
arsimin dhe kulturėn. Arsimi
cilėsor ėshtė ēelėsi kryesor pėr
realizimin e shumė reformave tė
nevojshme pėr zhvillimin e vendit
tonė.Nė institucionet e Kosovės ende ka njė mungesė
tė theksuar tė punės
kėrkimore-shkencore. Pa institute tė ngritura
kėrkimore-shkencore, nuk
ka ndonjė vend qė ka njohur zhvillim
dinamik ekonomik dhe human.Fatkeqėsisht, nė
Republikėn tonė ende ka tė rinj, tė cilėt nuk e
pėrfundojnė arsimin
primar. Kjo duhet tė na shqetėsojė dhe tė na
alarmojė tė gjithėve.
Braktisja e shkollės nga nxėnėsit duhet tė ndalet.

Presidenti
i Kosovės, Fatmir Sejdiu tha se ende veprojnė forca
krimi qė
vazhdojnė ta pengojnė suksesin e Kosovės, duke nxitur e duke
krijuar
skena dhune e terrori nė pjesė tė caktuara tė vendit, veēmas nė
veri
tė Mitrovicės. Ato janė drejtpėrdrejt nėn urdhrat e atyre qė e
pėrgjakėn
nė mėnyrė brutale Kosovėn edhe nė dekadėn e fundit tė
shekullit XX.
Para pak ditėsh, pak kilometra nga ky Kuvend, ne i dėgjuam
thirrjet
“Vrasje shqiptarėve!”. Kėto thirrje kobzeza, pėr fat tė keq,
na i
rikujtojnė skenat e dikurshme tė thirrjeve shoviniste antishqiptare

tė grupeve ekstremiste tė Sllobodan Millosheviqit, tė cilat e ēuan
rajonin
nė lufta tė pėrgjakshme, plagėt e tė cilave popujt e kėsaj pjese

botės ende nuk po mund t’i shėrojnė.

Ne kemi detyrim kushtetues
dhe ligjor ndaj qytetarėve tė Kosovės pėr
t’u siguruar jetėn nė
paqe dhe tė pacenuar nga banda tė orkestruara.
Paqja jonė tė mos i
mashtrojė kėto grupe se mund tė kthehen sėrish me
arsenale krimi.


Ftoj
zyrtarėt e Beogradit, edhe presidentin Tadiq, tė distancohet
nga
grupet e tilla qė nxiten dhe pėrkrahen pėr tė shkaktuar tensione dhe
dhunė. Fryma e nxitjes doli nė pah edhe pas incidentit tė fundit nė
Mitrovicė,
nė tė cilin pėsoi njė qytetar i komunitetit boshnjak, ndėrsa
dhjetė
tė tjerė, pjesėtarė tė komunitetit serb, u plagosėn. Po kėshtu,
edhe
sulmin ndaj deputetit tė kėtij kuvendi, z. Petar Miletiq, i cili
njėkohėsisht
ėshtė kryetar i Grupit parlamentar tė Partisė Liberale
Serbe dhe
drejtues i Kėshillit Konsultativ pėr Komunitete nė kuadėr tė
Zyrės
sė Presidentit, Beogradi zyrtar u pėrpoq ta paraqesė si “pasojė e
shpalljes
sė njėanshme tė pavarėsisė sė Kosovės” duke provuar ta gjuajė
gurin
dhe ta fshehė dorėn.


Kėrkoj, edhe nga kėtu, qė aktorėt e
krimeve tė tilla tė gjenden dhe
tė marrin dėnim tė merituar. Bandat e
krimit nuk duhet tė lejohen tė
vazhdojnė me shkaktimin e trazirave
dhe incidenteve qė prore kanė pasoja
tė rėnda njerėzore dhe
ekonomike pėr Kosovėn, rajonin dhe paqen nė
tėrėsi.


Prandaj,
ritheksoj thirrjen tonė pėr bashkėsinė ndėrkombėtare, nė
rend tė
parė pėr Bashkimin Evropian, qė Serbisė t’i thuhet shkurt dhe
hapur
se ajo nuk mund tė synojė anėtarėsimin nė familjen evropiane pa
hequr
dorė nga politika e saj nacional-hegjemoniste, e cila solli pasoja

tė tmerrshme pėr tė gjithė popujt e rajonit, duke pėrfshirė edhe vetė
popullin
serb, prijėsit e tė cilit ende nuk po mund tė distancohet nga
ajo
politikė.


Ne kemi dhėnė aq shumė dėshmi dhe po japim ende
se jemi pėr paqe,
pėr bashkėpunim dhe normalizim marrėdhėniesh me
Serbinė. Por, edhe pse
ripėrsėritja ka rrezik tė shndėrrohet nė
refren, ne do tė vazhdojmė tė
mbajmė kėtė kurs tė kujdesit dhe tė
retorikės sė matur, edhe pse
gatishmėrisė sonė pėr bashkėpunim pala
tjetėr i pėrgjigjet pėrherė me
destruksion.


Njėkohėsisht,
ritheksojmė se me Serbinė mund tė bisedojmė kudo dhe
kurdo pėr tė
gjithat temat qė janė me interes pėr dy shtete sovrane dhe
fqinje,
por asnjėherė pėr ēėshtjen e pavarėsisė dhe tė integritetit
territorial
tė Republikės sė Kosovės, sepse kjo ēėshtje ėshtė pėrmbyllur

njėherė e pėrgjithmonė mė 17 shkurt 2008.


Nga ky Kuvend,
ne ju themi sėrish tė gjithė atyre flasin pėr
ndryshime kufijsh dhe
shkėmbime territoresh nė mes Kosovės dhe Serbisė,
se ne e
kundėrshtojmė forcėrisht ēdo ide tė tillė tė pamatur, sepse
ēmojmė
realitetet ekzistuese nė kėtė pjesė tė Evropės Juglindore. Pra,
secili
zot nė shtėpi tė vet, pasi qė ne nuk kemi asnjė pėllėmbė tokė pėr

t’i falur askujt.


Idetė pėr lėvizje kufijsh janė
gjithmonė tė rrezikshme, por ato janė
veēmas tė rrezikshme nė
rajonin tonė. Burizanėt e kėtyre ideve duhet ta
dinė se njė
eksperiment i tillė do tė hapte Kutinė e Pandorės pėr krejt

Ballkanin Perėndimor, sepse ēėshtje tė ngjashme mund tė hapeshin lehtė

tė gjitha vendet e kėsaj hapėsire.Duke pėrfunduar
fjalėn e tij para ligjvėnėsve tė Kosovės, presidenti
Fatmir Sejdiu u
bėri thirrje tė gjithėve, “juve qė jeni nė pushtet dhe
juve qė jeni
nė opozitė, juve qė merreni aktivisht me politikė dhe juve
qė nuk
keni ndonjė angazhim politik, moto tė angazhimit tuaj ta keni
gjithmonė
interesin e qytetarit dhe tė shtetit tė Kosovės.


Ne jemi
kalimtarė, i pėrhershėm ėshtė vetėm interesi i qytetarit,
ėshtė
atdheu ynė”, pėrfundoi ai duke bekuar Republikėn e Kosovės dhe
miqtė
e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sportisti
Fillestar/e
Fillestar/e
Sportisti

Male
Numri i postimeve : 36
Age : 28
Vendi : prishtine
Registration date : 12/07/2010

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyMon Jul 12, 2010 10:31 pm

Pa lidhje teme.

Sot ndegjova emisionin "Hajt Pak" E nje far trullani tha se:Tony Bleri per popullin Shqiptare eshte me i madh se Skenderbeu" ec e vazhdo te shkruash me tutje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyTue Jul 20, 2010 6:32 pm

Cito :
Pa lidhje teme.

Sot ndegjova emisionin "Hajt Pak" E nje far
trullani tha se:Tony Bleri per popullin Shqiptare eshte me i madh se
Skenderbeu" ec e vazhdo te shkruash me tutje.
Po presim te na sjellesh ti ndonje tem me lidhje !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyThu Jul 22, 2010 6:47 pm

Lajmi me i forte kunder serbis ishte sote.....Berisha: GJND-ja iu dha fund pazareve me tokat shqiptare
Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, nė njė konferencė tė
drejtpėrdrejtė pėr media, menjėherė pas shpalljes sė opinionit rreth
ligjshmėrisė sė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, vlerėsoi se vendimi i
sotėm i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė ėshtė historik pėr tė
ardhmen e shtetit tė Kosovės.

Ai tha se pavarėsia ishe e njohur nga bota e lirė nė tėrėsinė e saj, por
ky vendim i GJND-sė sipas tij mbetet vendim hyjnor pėr Kosovėn dhe pėr
tė gjithė shqiptarėt.

“Analiza ishte e kristaltė, fitorja ishte bindėse. Ishte e tillė sepse e
drejta ishte nė anėn e shqiptareve. Madje ky vendim pritej edhe nga ato
vende qe nuk e njohur Kosovėn, sepse shumica e tyre kishte respekt te
madh pėr vuajtjet dhe sakrificat qė pėrjetuan shqiptarėt e Kosovės pėr
njė shekull”.

Kryeministri Berisha falėnderoi Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe
aleatėt evropian pėr kontributin qė kanė dhėnė qė populli i Kosovės tė
jetojė i lirė dhe i pavarur.

Berisha tha se Shqipėria deri tani ka bėrė ēdo pėrpjekje tė mundshme pėr
tė ndikuar nė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe do tė vazhdojė
lotimin, i cili sipas tij tani do tė jetė mė i lehtė, “sepse vendimi
GJND-sė i ka dhėnė mbėshtetjen mė tė fuqishme kėtij procesi”.

Kryeministri Berisha tha se GJND-ja me vendimin qė mori tė enjten i dha
fund edhe kapitullit tė pazareve territoriale tė tokave shqiptarėve, e
nė radhė tė parė tė Kosovės


Urime..urime..urime.............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyThu Jul 22, 2010 7:15 pm

ishte nje vendim teknik
qe ska te beje me rudiksionin juridik.
Kosova eshte shtet sipas rez 1244 multietnik pa komb dhe pa flamur kombetare ,pa ushtri dhe pa sovranitet.
me enklava serbe e coptueme e skakatueme
sipas marrveshjes se kumanoves
qdo kushe qe per5krahe kosoven multietnike sipas rez 1244 planit te Ahrtizarit ,plan antishqiptare me enklava serbe jane te qmendur
nuk ka komb kosovare po shqiptare ..
ata qe perkrahin kombin kosovare nuk shofin me large se hundes se vete.
Kosoven e presin edhe 100 qind probleme..
kete status pritet qe te njef edhe Rusia dhe Serbia se shpejti sepse ,nuk eshte shtet sovran po njofen vetem kufijte administrative ..
urime kosoven multietnike sipas rtez 1244 pa komb,dhe me enklava te pasrtra serbe.. multietnik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyThu Jul 22, 2010 11:18 pm

Tamam si Jeremiqi je pergjigje ''vendim teknik''!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyThu Jul 22, 2010 11:19 pm

Washington, 22 korrik – sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton
pėrsėriti sot se Kosova ėshtė shtet i pavarur, territori i sė cilės
ėshtė i pacenueshėm, dhe foti ato shtete qė ende nuk e kanė bėrė, ta
njohin Kosovėn.

Clinton tha se mendimi i GJND-sė “vendosmėrisht pėrputhet” me qėndrimin
afatgjatė tė SHBA-sė se deklarata pėr pavarėsinė e Kosovės ėshtė nė
pėrputhje mew tė drejtėn ndėrkombėtare.


“Ky ėshtė qėndrim qė e kemi shprehur edhe nė mbrojtjen gojore nė dhjetor
tė vitit tė kaluar nė GJND. Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe territori i
saj ėshtė i pacenueshėm”, tha Clinton nė komunikatėn e lėshuar nga
ambasada amerikane nė Beograd, qė e transmeton FoNet.


Sipas fjalėve tė saj, Serbia dhe Kosova janė miq dje partnerė tė SHBA-sė.


“Tashti ėshtė koha qė tė lihen mėnjanė dallimet dhe tė ecet para, tė
punojnė nė mėnyrė konstruktive bashkė nė zgjidhjen e problemeve praktike
dhe pėrmirėsimin e jetės sė popullit nė Kosovė, Serbi dhe rajon”,
porositi Clinton.


Kjo ėshtė rruga drejt perspektivės sė tyre evropiane, sqaroi sekretarja
Clinton dhe pėrshėndeti pėrpjekjet e Unionit Evropian pėr t’i ndihmuar
nė realizimin e orientimeve evropiane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyThu Jul 22, 2010 11:20 pm

22 korrik – Presidenti i Serbisė, Boris Tadiq vlerėsoi sot se vendimi i
GJND-sė pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė “i rėndė pėr
Serbinė”, por qė vendi i tij do tė vazhdojė qė ekskluzivisht me mjete
politike tė mbrojė integritetin e saj territorial.

"Ėshtė e qartė se gjykata nuk ėshtė pėrcaktuar pėr tė drejtėn nė
shkėputje, por ka vendosur tė trajtojė ekskluzivisht pėr pėrmbajtjen
teknike tė deklaratės sė pavarėsisė. . Gjykata ka shmangur tė japė
mendimin pėr ēėshtjen thelbėsore dhe ka vendosur qė pėr tė gjitha
implikimet politike tė debatohet nė organin mė tė lartė tė KB-se”, u tha
tadiqi gazetarėve, transmeton “Blic”.


Tadiqi ka paralajmėruar se gjatė ditėve tė ardhshme tė gjitha organet
shtetėrore do tė analizojnė vendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė
Drejtėsisė, kurse gjatė kėtij vikendi emisarėt e tij do tė shpėrndajnė
mesazhin personal tė tij pėr shefat e 55 vendeve nė botė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyFri Jul 23, 2010 10:44 am

fionaa,
Tamam si Jeremiqi je pergjigje ''vendim teknik''!
po tamman se ju jeni si serbia jetoni me lajka e mashtrime

po e verteta eshte se kosova eshte ,,shtet"sipas rez 1244
dhe marrveshjes se kumanoves kete e thote Nato Kfor
E enklavizume pa komb pa identitet kombetare
Titiste servile me gjak perzier e perkrahin kete statuse
per ate si jemi punet i kemi ,popull kosovare i krahasuar me magjup serb turq malazeze egjiptas ,multietnik
e ju knaqi sepse turpi ska kufi marrija servilizmi..
hesat Pasha ishte tradhtare servile i evropes
kjo politik antikombetare me disa njerez antikombetare jane bere me servile ndaj te huajve.
ky vendim eshte marre me qellim qe te vazhdojne bisedimet ne dem te popullit shqiptare ..qe te binden se jane kosovare dhe ja ,,jeni shtet" pa shtet pa sovranitet ,me enklava serbe.
keshtu populli heshte dhge fillon dialogu per status te ri ,coptim te tokave shqiptare
kosova ka nje status special qe e njef evropa bota ,po me vone edhe serbija rusija sepse nuk jena shtet sovran...
po te meqem jeni ju sidomos ju fionaaa..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sportisti
Fillestar/e
Fillestar/e
Sportisti

Male
Numri i postimeve : 36
Age : 28
Vendi : prishtine
Registration date : 12/07/2010

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyFri Jul 23, 2010 2:07 pm

Lajmi i fundit: Sot ne Prishtine ka protesta per mbrojtjen e Ramushit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhevati

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 53
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyFri Jul 23, 2010 5:39 pm

Protesta per mbrojtje te hajnave banditeve
qe u pasunuan duke i vrare shqiptaret
me hajni
Protesta per Ramush Rugoven sepse udbashet e Rugoves i mbron ramush Rugova
ky bene politiken e Rugoves sepse Rugova e shpetoi nga haga dhe prap ne hage.
Kurre mos dalte sepse shume dem eshte ti ba popullit ,krejt at pasuni pa njeres me hajni
10 vjet per ramushin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptySat Jul 24, 2010 3:05 pm

Cito :
fionaa,
Tamam si Jeremiqi je pergjigje ''vendim teknik''!
po tamman se ju jeni si serbia jetoni me lajka e mashtrime

po e verteta eshte se kosova eshte ,,shtet"sipas rez 1244
dhe marrveshjes se kumanoves kete e thote Nato Kfor
E enklavizume pa komb pa identitet kombetare
Titiste servile me gjak perzier e perkrahin kete statuse
per ate si jemi punet i kemi ,popull kosovare i krahasuar me magjup serb turq malazeze egjiptas ,multietnik
e ju knaqi sepse turpi ska kufi marrija servilizmi..
hesat Pasha ishte tradhtare servile i evropes
kjo politik antikombetare me disa njerez antikombetare jane bere me servile ndaj te huajve.
ky
vendim eshte marre me qellim qe te vazhdojne bisedimet ne dem te
popullit shqiptare ..qe te binden se jane kosovare dhe ja ,,jeni shtet"
pa shtet pa sovranitet ,me enklava serbe.

keshtu populli heshte dhge fillon dialogu per status te ri ,coptim te tokave shqiptare
kosova ka nje status special qe e njef evropa bota ,po me vone edhe serbija rusija sepse nuk jena shtet sovran...
po te meqem jeni ju sidomos ju fionaaa..avash avash se na trembe mo ha?
Sikur te ishte rezultat ne favore te serbis si do reagoje ti?jam kureshtar te di ? avash mo njeri se nuk shkojn ashtu gjerat si ne duam
. e sa per te meqme pa dyshim hehehe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyMon Jul 26, 2010 11:05 pm

shtet ,kosovare flamur multietnik rez 1244
enklava serbe mitrovica e coptume
haj medet haj popull kosovare nje komb i ri baraz me magjup hashkali turq e ashkali malazez e melez..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyTue Jul 27, 2010 10:42 pm

Rrug te coptume , pa uje pa rregull,
katastrofa neper zyre , komunale nuk kush qka dhe si punon , per nje dokument lipet nje histori dokumentesh e qe nuk kan vler as per hiq , rrena ne tv puna kurkund hiq ksaj i thuhet perparsi
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyWed Jul 28, 2010 10:15 am

trishtim o bashkom,ska jete as prespektive
keta Polkitikan jane bere pasuni per veti me drog e hajni
dhe shkaterrun kombin
te huajve nuk ja nin knaqen me keta servile
se edhe ata sna dojne hiq,po tallen me ne
pse mos mu tall ku kane pa se shqiptaret jane ne gjendje me heq kombin identitetin flamurin gjuhen kulturen e qka jo
futja nje status kataru,se budalles i pelqen qka tiu dhashe
keta jane ne gjendje edhe grat mi nda me ta...per interes..te huaj
kurre prespektive ska me pase ne kosove as shqiperi as ne maqedoni as ne presheve e bujanovce as ne mal te zi
se shqiptaret te zi ishin kane ,edhe mutit i thojne i mire...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyThu Jul 29, 2010 12:25 am

Ksaj i thon kur mazi del para peles .
Edhe kto ja kan ni zanin Politikes ja kan nis me u mar me ta pa pa lidhje se qe do te thot Politik.
(Zhaba e kish pas pa tu e math bullun , edhe ajo nisi me qu kamen me e math )edhe kto qashtu jan ka ja bajn ku jav nijn te huajve ata po vijn pi i mbushin kontot e tyre dhe po ikin prap , e po e vuan Popullata prap varfrin e skajshme .
(Po ne anene tjeter nuk asht varfri kur sejcila shtepi ka nga dy apo tri makina , telefona celular ka sa te duash , shitoret plot e per plot me mallra te serbis e shteteve tjera , kam mrri edhe perj kines te sjellin gjera te ndrishme ,per mendin timin kjo quhet varfi luksose , )ka me te vertet varfri po kush qan hallin per ta ,fundi fundit vet jan fajtor pse ja u japin voten hajnave dhe dollavergjive qe ti sjellin ne pozita te larta .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyThu Jul 29, 2010 9:41 pm

OKB: Rezoluta e Serbise per Kosoven e papranueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyThu Jul 29, 2010 11:05 pm

Po rrėshet si thiu(derri) nė akull kadal dale .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyFri Jul 30, 2010 10:25 pm

krejt jane te pranueshme o drin
po keto jane lojra te evropes dhe te huaja
sepse behen me qellim me kete popull budall e politikan tradhtare
te gjithe e njofin planin antishqiptare te Ahrtisarit dhe rez 1244
kjo behet me qellim me mashtrue popullin..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptySun Aug 01, 2010 2:40 pm

Aktualisht Kosova nuk ka perspektivė evropiane

Duhet tė jeni shtet, pėr tė pasur perspektivė evropiane. Duhet tė jeni shtet i njohur nga BE-ja dhe institucionet e saj. Aktualisht, BE-ja nuk e njeh Kosovėn si shtet dhe aktualisht Kosova nuk ka perspektivė evropiane. Kėshtu ka thėnė Gerald Knaus, drejtor i Iniciativės Evropiane pėr Stabilitet, nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė.
Ai thotė se edhe pse opinioni i GJND-sė, globalisht ėshtė parė si fitore pėr Kosovėn, “nė anėn tjetėr, kur ėshtė fjala pėr Evropėn, qė nė disa mėnyra ėshtė sfida mė e rėndėsishme pėr Kosovėn, vendimi i GJND-sė nuk ka ndryshuar asgjė deri mė tash”, pasi qė “Kosova ende nuk ka mundėsi qė tė ketė ēfarėdo marrėdhėnieje zyrtare kontraktuale me Bashkimin Evropian.
“Meqė ky ėshtė njė parakusht pėr anėtarėsim nė njė tė ardhme nė BE, kjo sigurisht se ėshtė zhgėnjyese. Mbetet shumė e paqartė, se kur, nėse jo tash, pesė vendet e BE-sė, qė nuk e kanė njohur Kosovėn, do ta rishikojnė politikėn e tyre”, thotė Knaus, duke shtuar se “sa i pėrket BE-sė, vendimi i GJND-sė mund t’ia vėshtirėsojė jetėn Serbisė, por jo domosdoshmėrisht duke e ndihmuar Kosovėn... tė paktėn jo deri mė tash”.
Ai e ka qartėsuar se “edhe pse politikanėt evropianė flasin pėr perspektivėn evropiane tė rajonit, nuk ka perspektivė evropiane pėr Kosovėn, derisa nuk njihet nga 27 vendet anėtare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyMon Aug 09, 2010 10:25 pm

Rusia ndalon eksportin e drithrave?Kryeminsitri rus, Vladimir Putin,
deklaroi se tė korrat nė Rusi kėtė vit do tė jenė 10 milionė tonė mė pak
sesa vitin qė kaloi. Shkak pėr kėtė janė bėrė zjarret e shumta dhe i
nxehti i paparė nė 1 000 vjet qė shoqėrohet me thatėsira tė theksuara.


Kjo e ka detyruar qeverinė ruse tė
marrė vendimin qė duke filluar nga 15 gushti tė ndėrpresė eksportin e
drithrave, veprim i cili ėshtė pasur nga rritja e ēmimit nė tregun
global tė miellit.

Rusia ėshtė prodhuesja e tretė e drithėrave nė
botė. Pėrveē prodhimit tė dobėt Rusia gjatė kėtij viti humbi 10 milionė
hektarė tokė si pasojė e zjarreve.

Si mendoni?Do jen ne gjendje populli ti perballoj ngritjen e qmimit te bukues?kur kemi parasyshe papunsin qe mbretron ne vendin ton ku vetem 45 % e popullates jan te punsuar?Sa do arri qmimi i bukes deri ne vitin e ardheshme, kur nga sot 35% eshte ngrite qmimi?Do jet ne gjenje populli ti perballoj kesaj krizes?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kaqurrelja
Fillestar/e
Fillestar/e
kaqurrelja

Female
Numri i postimeve : 60
Age : 32
Vendi : deutschland
Registration date : 11/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyFri Aug 13, 2010 9:13 pm

Qfarė veprohet pa drejtpeshim korret me pasoja.Kosova ka vend tė begatshėm pėr tė fituar bukėn:E keqja se kėtė begati fshatarėt e KS po e pėrbuzin duke lėnė tokat dhe drejtuar qyteteve ku bukėn e gojės e fitojnė duke u bėrė bartės karrocash.Nesėr nuk do kemi drithėra as miell,ata do ti kthehen tokės,por ajo do tė humbas efektin e vet nga se nga njė tokė e lėnė djerrė me vite nuk pritet prodhim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptySat Aug 14, 2010 8:20 pm

Thaqi flet per kontrabandistet e si duket ka harru se qe ma sa mijra her te njejen kang ,fjal fjal dhe vetem fjal sepse ne veri nuk guxon te ja prish qetsin Tadiqit dhe pa lejen e tij ky as do te ndermarr diqka por mashtron popullaten apo ishte vetem per te verifiku se mos vall po jav prish kush timin e duhanit .
Qe 10 vite flitet dhe as gje nuk behet si i thuhet ksaj pune ?


Kontrabandistėt dhe kriminelėt i kanė ditėt e numėruara, sepse edhe nė kėtė pjesė tė territorit tė Kosovės do tė vihet rendi dhe ligji”, ka thėnė Thaēi.
Ai gjatė kėsaj vizite, ishte nė shoqėri tė ministrit tė Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, dhe ministrit tė Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, zėvendėsministrit tė Ekonomisė dhe Financave, Bedri Hamza dhe kryetarit tė Mitrovicės, Avni Kastrati.
Gjatė inspektimit tė punimeve nė renovimin e shtėpive nė kėtė lagje Thaēi u ka premtuar banorėve se brenda vitit do tė kthehen nė shtėpitė e tyre dhe u ka garantuar atyre siguri. Ai ka diskutuar me kryetarin e Mitrovicės pėr njė projekt tė ri tė qeverisė pėr ndėrtimin edhe tė rreth 200 shtėpive tė tjera nė veri pėr kthimin e banore tė veriut nė shtėpitė e tyre, projekt ky i cili do tė kushtojė 5 milion euro. Ai ka thėnė se kėtė projekt do ta prezantoj nė qeveri. Thaēi gjithashtu ka falėnderuar banorėt pėr gatishmėrinė e tyre pėr bashkėpunim me zyrėn e qeverisė tė hapur nė veri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptySun Aug 15, 2010 10:28 am

krejt keto premtime o bashkom i kemi qe 20 vjet.
fjale te kota .
kombi na u nderrue flamuri historia kultura e ne flasim jo keshtu jo ashtu.
Nuk dije se sa me keq mundet me qen per ne vetem edhe serbe me na thene ska met tjeter .
Nuk po dije se pse po lavderohen disa ,perqka,per kosovarizem e per flamur multietnik e per kosove multietnike
perpara i kane thene bashkim vllaznim e tashe i thojne multietnik
ali hoxha hoxh alia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina EmptyTue Aug 17, 2010 5:53 pm

he ,dikuj po i doket mire me kete status ...!!!!!
Mu pas kan naj popull tjeter moti i kishte perzane keta politikane qe naj nderruan qka ka shqiptare ne emer te ,,demokracise" tradhtise.
keta qe perbuzin amanetin dhe gjakun e deshmoreve duke aluduar se uck paska luftue per Planin e Ahrtizarit dhe kosoves multietnike ,püer popullin kosovare e qka jo shqiptare.
per flamurin multietnik etj.
Po te ngriten deshmoret ne kembe prap do ja krisnin luftes kunder serbit dhe kunder ketyre ,,shokeve te tyre qe i tradhtuan per karrig e pushtet pa shtet .
Qe jane pasunue per nje dite ne emer te luftes qe paskan bere per interesa personale.
Gjaku i deshmoreve i mbulofte keta manipulues qe shfrytezuan luften per interesa personale ,per pushtet pa shtet.
Kurre dite skane me pa as sjane tuj pa.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 26Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 13 ... 26  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: