Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyTue May 11, 2010 4:08 am

Grekėt do tė provokojnė destabilizimin e Shqipėrise mė 16 Maj nė
Delvinė
Lajme nga Shqiperia Arben-llalla
“Ēdo tubim qė organizohet pėr Autonominė e
Vorioepirit udhėhiqet nga priftėrinj grekė tė cilėt mbajnė grada tė
lartė si Mitropolitė. Siē duket kėta Mitropolit grek i kanė zgjidhur
punėt shpirtėrore me Perėndinė dhe tashmė kėrkojnė tė nxisin luftėra
midis popujve nė Ballkan”.


Nga Arben LLALLA

Nė prag tė diskutimit nė BE pėr heqjen e vizave pėr Shqipėrinė nė
fillim tė muajt qershorit grekėt e Greqisė do tė mbėshtesin fuqishėm
minoritarėt grek pėr tė destabilizuar Shqipėrinė nė emėr tė Autonomisė
sė Vorioepirit. Kėto protesta do tė udhėhiqen nga Kisha greke me nė krye
Mitropolitin e Dropullit, Pogonisė dhe Konicės Andreas. Protestat do tė
organizohen me rastin e pėrkujtimit tė nėnshkrimit tė Protokollit tė
Korfuzit tė 17 Maj 1914. Ky protokoll erdhi si pasojė e shpalljes nga
grekėt e Athinės mė 14 shkurt 1914 Autonomin e Vorioepirit. Qeveria
autonome e vetėshpallur dhe e njohur vetėm nga Athina nė atė vit
udhėhiqej nga grekė tė Greqisė dhe jo grek tė cilėt jetonin nė
Shqipėrisė.
Sipas trashėgimtarėve tė propagandės antishqiptare tė udhėhequr pėr
shumė vite nga i ndjeri Mitropolit Sebastianos, tubimi do tė mbahet me
fillim nė Delvinė mė 16 Maj 2010. Fjalimin qendrorė tė kėsaj proteste do
ta mbajė Mitropoliti i Dropulli, Pogonisė dhe Konicės Andreas. Nė kėtė
fjalė prifti i Republikės Greke i cili nė mėnyrė tė dhunshme do tė
shkeli tokėn e Republikės sė Shqipėrisė do tė shfaqi trishtimin e tij
nga politikanėt grekė tė cilėt nuk po bėjnė asgjė pėr shpalljen e
Autonomisė sė Vorioepirit dhe frenimin e Shqipėrisė pėr tu anėtarėsuar
nė BE. Programi i cili ėshtė botuar nė faqen e internetit tė organizatės
ekstremiste greke www.sfeva.gr dhe tė faqes sė rinisė ekstremiste
Vorioepiriote www.neb.gr, tė pranishmėve nė tubim do ti bėhet thirrje
organizatave ndėrkombėtare qė tė ndalin propagandėn pėr zgjidhjen e
ēėshtjes ēame. Mbajtja e kėtij tubimi ka pėr qėllim edhe pėrkujtimin pėr
tė gjithė ushtarėt grek tė rėnė nė tokėn shqiptare pėr ta ēliruar dhe
bashkuar me Greqinė pjesėn e jugut tė Shqipėrisė qė grekėt e njohin si
Vorioepir. Ky bashkim sipas organizatorėve ėshtė njė borxh i madh qė ua
kanė grekėt e sotėm tė rėnėve pėr realizimin e kėsaj ėndrre. Mė tej
aktiviteti do tė vazhdojė me njė lutje hyjnore nė kishėn e Delvinės ku
Mitropoliti Andreas do tė bėj mallkimet e radhės ndaj shqiptarėve dhe
Shqipėrisė dhe bekimin e grekėve dhe Greqisė. Pra, sipas programit tė
shpallur qė para njė muaj grekėt dhe priftėrinjtė e tyre ende vazhdojnė
avazin e propagandės sė luftės siē kanė bėrė vite mė parė prifti Kozmas,
Mitropoliti Foti, i vrarė nga shqiptarėt mė 1906, Mitropoliti
Sebastianos etj.
Nė tė vėrtetė nuk ėshtė hera e parė qė grekėt e Athinės vijnė nė
Shqipėrisė dhe pėrkujtojnė shpalljen e Autonomisė sė Vorioepirit dhe
nėnshkrimin e Protokollit tė Korfuzit. Ata pėr ēdo vit shkelin tokėn
shqiptare duke provokuar dhe shkelur ēdo ligj kombėtar dhe ndėrkombėtar.
Nė maj tė vitit 2006 u mbajt njė tubim i ngjashėm qė ėshtė paraparė tė
mbahet tė dielėn mė 16 qershor tė kėtij viti. Kėto tubime janė pėrkrahur
fuqishėm nga organizata e rinisė Voriepiriote dhe nga disa politikanė
tė Greqisė dhe Shqipėrisė me origjinė greke. Shteti grek edhe pse ėshtė
nga prag tė falimentimi ai financon dhe nxit organizata tė ndryshme pėr
destabilizimin e Shqipėrisė nė momente tė caktuara kur Evropa jep nota
pozitive pėr zhvillimet politike dhe ekonomike.
Mė 24 shkurt tė kėtij viti nė Athinė u mblodhėn nė qendėr tė
kryeqytetit grekė dhe minoritar duke parakaluar me pankarta dhe flamuj
tė Autonomisė sė Vorioepirit duke hedhur edhe parrulla antishqiptare. Ky
parakalim u bė nxitės qė vetėm disa ditė mė pas mė 25 mars 2010 nė
paradėn qendrore shtetėrore me rastin festimit tė pavarėsisė sė Greqisė
njė tog ushtarake tė kėndojė kėngė urrejtje kundėr kombit shqiptar. Kėto
incidente zyrtare tė Athinės nuk janė tė rastėsishme, ato burojnė nga
brendia e shpirtit tė urrejtjes kulturore greke kundėr shqiptarėve dhe
fqinjėve tė tjerė. Ndjenjat e urrejtjes sė grekėve janė probleme
psikologjike tė shoqėrisė politike dhe fetare tė tyre qė drejtojnė kėtė
shtet, anėtarė i NATO-s dhe i BE-s. Ato vijnė nė ēaste tė caktuara pėr
tė dalė nė sipėrfaqe dhe pėr tė treguar fytyrėn e vėrtetė tė fqinjit
jugor me Shqipėrisė.
Ngjarje e provokimit tė radhės qė pritet tė ndodhi nė Delvinė e Sarandė
mė 16 Maj 2010, paraqet provokimin mė tė drejtpėrdrejt, nga ana e
elementeve greke, tė integritetit dhe sovranitetit territorial tė
Shqipėrisė. Ku nė tė njėjtėn kohė nga Tirana zyrtare dėrgohen sinjale
pozitive nė Athinė si hapja e shkollės shtetėrore nė gjuhėn greke nė
Himarė, lejimi i dy varrezave tė ushtarėve grek tė vrarė nė luftėn
italo-greke 1940-1941, etj. (Varreza qė nė tė ardhmen mund tė pėrdoren
si mjet pėr tė kėrkuar Autonominė e Vorioepirit sepse grekėt thonė:
“Atje ku ėshtė njė varr grek ajo tok i pėrket Greqisė”).
Mė 23 janar 2008 Mitropoliti Andreas i shkroi njė letėr Ministres sė
Jashtme sė atėhershme tė Greqisė znj.Dora Bakojanit ku i kėrkonte qė ti
bėnte presion Shqipėrisė pėr pranimin e Autonomisė sė Vorioeprit,
pranimin e mbi 250 mijė minoritarėve grek qė jetojnė nė Shqipėri,
mbylljen e ēėshtjes ēame, kėrkesė SH.B.A, Britanisė dhe Rusisė pėr
njohjen e Autonomisė sė Vorioepirit. Ndėr tė tjera Mitropoliti Andreas i
kėrkon qė tė jetė mė kėmbėngulėse pėr kėrkimin e tokave tė Pirros dhe
tė mos mjaftohet vetėm me gurėt e varrit qė do vendosen. Zhvillimet qė
po ndodhin nė Kosovė duhet tė shfrytėzohen pėr nė Vorioepir…Pra, shihet
qartė se vizita e kėtij njeriu nėn petkat e Mitropolitit janė
qėllimdashėse nė dėm tė Shqipėrisė, por edhe nė dėm tė vetė politikave
paqėsore tė Ballkanit.
Edhe pse pėr shumė vite politikanė pėrparimtar grek dhe shqiptar po
punojnė pėr paqe dhe harmonin midis popujve nė Ballkan ka njerėz tė
sėmurė tė cilėt punojnė pėr nxitjen e luftės midis Greqisė dhe
Shqipėrisė. Lejimi i mbajtjes sė kėtij tubimi nė Delvinė dhe Sarandė nga
ana e organeve shtetėrore do tė jetė njė gabim dhe shkelje tė
Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė. Lajme nga Shqiperia Foto-nga-tubimi-i-mbajtur-me-14-Maj-2006-Delvin%C3%AB.-N%C3%AB-kujtim-t%C3%AB-Protokollit-t%C3%AB-Korfuzit-17-Maj-1914.-300x225
Foto
nga tubimi i mbajtur me 14 Maj 2006, Delvinė. Nė kujtim tė Protokollit
tė Korfuzit 17 Maj 1914.
Lajme nga Shqiperia 2Foto-nga-tubimi-i-mbajtur-me-14-Maj-2006-Delvin%C3%AB.-N%C3%AB-kujtim-t%C3%AB-Protokollit-t%C3%AB-Korfuzit-17-Maj-1914.-300x224
2Foto
nga tubimi i mbajtur me 14 Maj 2006, Delvinė. Nė kujtim tė Protokollit
tė Korfuzit 17 Maj 1914.
Lajme nga Shqiperia Pankarta-q%C3%AB-lajm%C3%ABron-p%C3%ABr-tubimin-q%C3%AB-do-t%C3%AB-mbahet-n%C3%AB-Delvin%C3%AB-m%C3%AB-16-Maj-2010-n%C3%AB-kujtim-t%C3%AB-Protokollit-t%C3%AB-Korfuzit.-222x300
Pankarta qė lajmėron pėr tubimin qė do tė mbahet
nė Delvinė mė 16 Maj 2010, nė kujtim tė Protokollit tė Korfuzit.
Lajme nga Shqiperia Mitropoliti-Andreas-i-Dropullit-Pogonit-dhe-Konic%C3%ABs-cili-do-t-mbaj-fjalimin-qendror%C3%AB-p%C3%ABr-Autonomin%C3%AB-e-Voriepirit-m%C3%AB-16-maj-n%C3%AB-Delvin%C3%AB.-226x300
Mitropoliti Andreas i Dropullit, Pogonit dhe
Konicės cili do t; mbaj fjalimin qendrorė pėr Autonominė e Voriepirit mė
16 maj nė Delvinė.

Lajme nga Shqiperia Foto-nga-tubimi-i-mbajtur-pak-dit%C3%AB-m%C3%AB-par%C3%AB-n%C3%AB-Konic%C3%AB-p%C3%ABr-Autonomin%C3%AB-e-Vorioepirit.-300x225
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
arberia

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 39
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyTue May 11, 2010 1:55 pm

do te jete nje krim ,ndaj Shqiperise dhe shqiptareve,n.q.s. do te lejohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyTue May 11, 2010 5:08 pm

Jo moj zojush po pse moj krim kta jan vllezer tan nuk ka lidhje se ne jem te njejt se ju ndihmojn vllezerve tan ortodokx,dhe SALA esht patriot i madh ju lejon ushtris fashiste varre ne shqipri dhe HITLERIT nji varr se ka mbet pa te, se tek ne shqiptaret gjejn vend te gjith besa mbas disa viteve vllezrit ortodokx dot ia ngrisin edhe Sllobodanit nji Permendore siq e ceki dhe e tha peshkopi i jon ne Amerik QIRA e keshtu me rradh. na beft mir e hagshim me te shnosh ne varr, vetum ne vet qe po ja bejm varrin vetes me ndihmen tuj dhe perkrahseve te tij se ti je perkrase e devotshme e tij shko fol me SALEN e mos vajto ktu ne forume ti dhe shum te tjer!!!!???.........)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyTue May 11, 2010 5:29 pm

Krim eshte sali Sllobodanka berisha
fatkeqesia e shqiptareve qe shkaterron qka ka shqiptare
ju erdhe fundi te gjithe ata qe perkrahin kete tradhtare lete shkojne bashke te miqte e tije kah beogradi,ju ka ardhe koha bolle ma luajte me shqiptare...
dale ngadal ne te gjitha trojet shqiptare po fillon nje revulucion i ri ku dote pastrohen trojet tona nga plehrat gjakperzier..
Po fillon me zhdukjen e tradhtareve dhe servileve gjakperzier..
funde...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyFri May 14, 2010 10:32 pm


Lajme nga Shqiperia Spacer
Bosch: PD-PS kanė nė tavolinė
zgjidhjen e krizės
Lajme nga Shqiperia Spacer

Lajme nga Shqiperia Spacer
Lajme nga Shqiperia 32753_1
TIRANE- Demokratėt dhe socialistėt kanė nė tavolinė njė
zgjidhje kompromisi dhe duhet ta pranojnė atė. Ky fakt ėshtė zbuluar nga
shefi i prezencės sė OSBE-sė nė Tiranė, Robert Bosch i cili duke mos u
futur nė detajet e marrėveshjes sė kompromisit, tha se negociatat mes
palėve dhe pranimi i kėsaj matrrėveshje do ti japė fund krizės politike
nė vend. Sipas Bosch marrėveshja ka mbėshtetjen e BE, OSBE dhe SHBA-ve
dhe palėt duhet ta pranojnė atė pėr hir tė interesave tė vendit, duke
shmangur interesat e tyre personale.

“Ka njė mundėsi shumė tė
mirė kompromisi mbi tryezė dhe nė emėr tė shumicės sė ndėrkombėtarėve do
ti inkurajoja udhėheqėsit qė ta kenė parasysh kėtė kompromis, tė
tregojnė kurajo , tė tregojnė se janė burra shteti. Shikoni interesat e
vednit, mos mendoni sė pari pėr interesin tuaj personal dhe bėni hapin e
madh, koha ėshtė tani. Ky kompromis ka mbėshtetjen e BE-sė Shteteve tė
Bashkuara dhe OSBE-sė”.

Kėtė mesazh, ambasadori i OSBE-sė e dha
nga Gėrdeci ku u inaugurua rindėrtimi i njė shkolle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptySun May 16, 2010 12:33 am

Greva e urisė, Rama: Dakord
me
draftin e ndėrkombėtarėve.
Berisha: S'kam asnjė pakt
Lajme nga Shqiperia Spacer

Lajme nga Shqiperia 33812
Lajme nga Shqiperia 33823
Lajme nga Shqiperia 33813
Lajme nga Shqiperia 33829


Lajme nga Shqiperia Spacer
Nė ditėn e 15-tė tė grevės sė urisė deputetėt PS
kanė reaguar pozitivisht pas draftit te propozuar nga ndėrkombėtarėt pėr
zgjdhjen e krizės politike nė vend. Ndėrsa kreu i PS
nė njė konferencė propozon formulėn e zgjidhjes, sipas sė cilės hapja e
kutive i lihet njė pale tė tretė si Komisioni i Venecias. Berisha: Rama
tė hapė tendat sic kėrkon tė hapė kutitė, dhe tė lejojė mjekėt.
Rendohet gjendja e grevisteve, 39 veta ne spital.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Hapat e gabuara tė drejtuesve te PS rrezikojnė stabilitetin   Lajme nga Shqiperia EmptySun May 16, 2010 10:50 am

Hapat e gabuara tė drejtuesve te PS rrezikojnė stabilitetin e Shqipėrisė

Written by Gazeta SOT
Saturday, 15 May 2010 00:00
Nga Pirro PRIFTI

..........

Nėse mė lejohet tė analizoj veprimet e tanishme nuk mund tė mos bėsh paralele me historinė e 20 viteve tė fundit pėrsa i pėrket paqėndrueshmėrisė sė shtetit shqiptar dhe tė qeverive shqiptare. Po tė kujtojmė gjatė gjithė periudhės 1991-1999, pra deri kur u ēlirua Kosova, sa herė qė Serbia kishte problem nė vendin e saj dhe mė ish Republikat Jugosllave, edhe Shqipėria kishte probleme ekonomike, politike, financiare dhe gjithmonė kishte trazira tė kamufluara me problemet e mėsipėrme si dhe me ato sociale.

Mbajtja e njė vendi tė pastabilizuar politikisht dhe ekonomikisht mesa duket kishte lidhje me fqinjėt tė cilėt kishin interesa direkte nė Shqipėri, dhe nė rastin e konkret serbėve u interesonte qė Shqipėria tė ndihmonte Kosovėn, e nė kėtė rast pėrpiqeshin ta mbanin tė destabilizuar e tė pafuqishme qoftė nga ana politike qoftė nga ana ekonomike. Kėshtu ndodhi deri nė momentin kur NATO- me SHBA nė krye ēliruan Kosovėn, dhe interesat serbe pėr njė Shqipėri tė destabilizuar avulluan sepse filluan tė merren direkt me Kosovėn. Individėt qė kishin gėlltitur “lugėn e prishur tė ēorbės sė tradhtisė” e qė ishin shitur pėr “50 aspra tek serbi”, pas 99 u treguan tė gatshėm tė shiteshin tek fqinji tjetėr grek nėpėrmjet jo direkt qeverisė greke e cila zyrtarisht ka mbajt qėndrim korrekt, por mesa duket qarqeve reaksionare greke atyre qarqeve qė lejojnė tė kėndojnė kėndė racistė 90 vjeēare tė vjetra.

Historia pra, vazhdon tė pėrsėritet. Janė kėto qarqe qė nuk e duan Shqipėrinė tė stabilizuar dhe qė pas 1999 e deri mė sot, individė pro qarqeve reaksionare greke tė future nė PPDNJ, OMONIA, nė Opozitėn shqiptare (por dhe disa edhe nė maxhorancėn e stome), po bėjnė ēmos tė ndihmojnė fqinjin e fuqishėm duke u pėrpjekur ta mbajnė Shqipėrinė tė destabilizuar. Nuk ishte rastėsi lehtėsia e varrezave, nuk ishte rastėsi problemet detare, nuk janė rastėsi thirrjet vorio-epirote nė Himarė, nuk janė rastėsi sot pas 28 qershorit kur Greqisė i kanė rėnė brekėt nė fund tė kėmbėve qė individė tė caktuar potencojnė thirrjet sofiste pėr “transparencė”, pėr “mosbindje civile”, pėr “demonstrata tė fuqishme”, pėr krijimin e situatave artificiale revolucionare, etj, etj.

Qėllimi kryesor ėshtė i kamufluar: tė mbahet Shqipėria e destabilizuar nė kohėn kur Greqia ėshtė keq, nė mėnyrė qė shqiptarėt tė mos i kėrkojnė gjė Greqisė nė kėto moment! E kėshtu po ndodh! Ējerrjet e Spartak Ngjelės pėr “revolucion”, pėrbetimet e V. Dules pėr mos futjen nė BE tė Shqipėrisė nėse nuk dėgjohen fjalėt e tij 8 kupto tė reaksionit grek), kanė kėtė kuptim tė mėsipėrm. Nė konkluzion, PS duhet tė distancohet e tė arrijė marrėveshje mė maxhorancėn bazuar nė kushtetutė! Ndryshe do tė quhen tradhtarė tė atdheut!

http://www.sot.com.al/index.php?opti...tid=55:komente


ja video e qytetareve te Tiranes qe akuzojne Edi Ramen per bllokimin e rrugeve duke e
quajtur ate "gjarper me zile"....
//

Lajme nga Shqiperia Default
YouTube - Qytetarƫt akuza Ramƫs per bllokimin a rrugƫve


Fakte tė reja/Para nė dorė protestuesve pėr mbėshtetje ndaj Edi Ramės (Video)
(Linku pėr tė parė videon)

pjesa e pare//

Lajme nga Shqiperia Default
YouTube - Paret e Edi Rames pjesa 1.mpg Mbylle
2You need to upgrade your Flash Player2

pjesa e dyte

//

Lajme nga Shqiperia Default
YouTube - Paret e Edi Rames pjesa 2.mpg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptySun May 16, 2010 11:01 am

LAvdi e nder e respekt kesaj Trimereshes..
Ia numeron tana te zezat ramedver pyges dhe sejmeneve ti!
ramoRuqongjela jan tre gjarpenit. neprkat qe duan te helmojen shqyptarin!//

Lajme nga Shqiperia Default
YouTube - Qytetaret kunder Edi Rames.MP4
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptySun May 16, 2010 11:02 am

Rama, grevisteve: Shoke, kutite nuk hapen, por ju rrini dhe pak
Lajme nga Shqiperia 20100515203931_artikull Kryetari socialist Rama, eshte shprehur se opozita eshte e gatshme per zgjidhjen e krizes politike, ndersa shton se transparenca eshte ne themel te saj. Kreu i PS kerkon hapjen e kutive te te gjithe dokumentacionit zgjedhor, ndersa shton se kutite e votimit i lihen ne dore nje pale te trete, sic eshte Komisioni i Venecias. "Nderkombetaret kerkojne zgjidhje dhe e presin nga ne. Krizen e zgjidhim me...

Lohan: Zgjidhja e ngercit politik, ne respekt te Kushtetutes dhe transparences
Ambasadori i Komisionit Evropian, Helmut Lohan, tha dje se zgjidhja e ngercit politik ne vend, duhet te behet ne respektim te parimeve baze te nje shteti demokratik, qe jane Kushtetuta dhe transparenca. Pa dashur te komentoje aspak ate cka dy dite me pare ambasadori i OSBE-se, Robert Bosh, tha per ekzistencen e nje pakti per zgjidhjen e krizes politike,...

PS, para ne dore protestuesve
Teksa kryetari Edi Rama falenderonte protestuesit per pjesemarrjen ne mitingun e djeshem duke u dhene edhe kuraje, nga ana tjeter edhe i paguante ata. Nje kamera amatore ka dokumentuar qe edhe protestuesit e kane falenderuar Ramen, pas pageses per pjesemarrjen ne proteste, pamje keto te nxjerra ne Tv "Klan". Dy personazhe jane protagonistet e ketyre...

Berisha: Nuk ka draft, zgjidhja sipas KiE-se
Kryeministri Sali Berisha hodhi poshte dje, deklaratat per ekzistencen e nje drafti apo pakti per zgjidhjen e ngercit politik ne vend. Nje deklarate kjo e bere nga ambasadori i OSBE-se, Robert Bosh, dy dite me pare, por qe kreu i qeverise nuk ka preferuar qe ta komentoje. "Nuk kam pare dhe nuk kam mbi tavolinen e zyres asnje draft apo pakt, por kam deklaraten e...

me teper elxoni Koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: LAJMET KRYESORE   Lajme nga Shqiperia EmptySun May 16, 2010 11:47 am

LAJMET KRYESORE


Qeveria rrėzon propozimin e Edi Ramės pėr hetimin e materialeve zgjedhore

15-05-2010 13:20 / Gazeta 55
Drejtori i kabinetit tė kryeministrit Berisha Oerd Bylykbashi thotė se propozimi i opozitės bie ndesh me Kodin Zgjedhor[/size]
Propozimi i Kryetarit tė Partisė Socialiste, Edi Rama, pė...


Ndėrkombėtarėt tjetėr apel opozitės: Zgjidhja vetėm nė parlament dhe nė respekt me kushtetutėn dhe ligjet nė fuqi

15-05-2010 10:42 / Gazeta 55
Bashkimi Evropian pėrsėrit edhe njėherė se marrėveshja pėr kapėrcimin e ngėrēit politik duhet tė bazohet nė kushtetutėn e vendit dhe nė transparencė. She...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Edhe studentėt, peticion kundėr grevės sė urisė   Lajme nga Shqiperia EmptyWed May 19, 2010 10:32 pm

Edhe studentėt, peticion kundėr grevės sė urisė

19-05-2010 / Gazeta 55
Rreth 7000 studentė kanė firmosur peticionin
Kėshilli Kombėtar Studentor (KKS), prej dy ditėsh ka iniciuar njė peticion tė studentėve shqiptarė nė tė gjitha universitetet publike dhe private tė vendit kundėr grevės sė opozitės nė Bulevardin “Dėshmorėt e Kombit”, qė sipas tyre, po dėmton procesin e integrimit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Europian si dhe procesin e liberalizimit tė vizave. Me anė tė njė deklarate pėr shtyp, kryetarit i KKS-sė, Qamil Dika, theksoi se “Mos pengoni ėndrrėn tonė pėr tė lėvizur tė lirė nė hapėsirėn europiane. Mos vononi procesin e pandalshėm tė integrimit tė Shqipėrisė nė BE dhe vlerave qė ajo pėrfaqėson . studentėt me firmat e tyre po dėshmojnė qė iniciativat e opozitės janė tė pashpresa dhe tė papėrgjegjshme". Sipas Dikės, "deri tani janė plot 7000 studentė, qė kanė firmosur peticionin, ku i bėjnė thirrje kryetarit tė Partisė Socialiste dhe njėkohėsisht kryetar i bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, qė tė mos pengojė ėndrrėn e tė rinjve shqiptarė pėr tė udhėtuar tė lirė nėpėr Europė. Mos pengoni lėvizjen e lirė tė studentėve dhe tė ēdo shqiptari tjetėr. Mos u mundoni me tentativa tė panumėrta tė pengoni procesin e pandalshėm tė integrimit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Europian dhe vlerat qė ajo pėrfaqėson”, shkruhej nė peticionin e studentėve Sipas KKS-sė, ky peticion do tė vazhdojė tė firmoset nga studentėt edhe nė ditėt nė vazhdim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyWed May 19, 2010 10:32 pm

Kapitullon opozita, mbyllet greva e urisė

19-05-2010 / Gazeta 55
UPDATE- Edvini i pėrcjell lajmin e kobshėm protestuesve dhe grevistėve tė urisė, tė cilėt prej 19 ditėsh me radhė u mėsuan me jetėn e kampistit, duke besuar verbėrisht nė njė kauzė tė drejtė dhe legjitime, por qė rezultoi e kundėrta. Pėr 19 ditė me radhė u mbodh dhe u korr vetėm dėshtimi
[size=9]Mbyllet greva e urisė e Partisė Socialiste. Edvin Rama pranon dėshtimin e plotė tė kauzės sė udhėhequr prej muajsh tė tėrė, duke u konfirmuar kėshtu para socialistėve tė thjeshtė si aksioni i skupeve dhe interesave personale. Protesta e pasdites pas deklaratave tė Spartakut, Blendi, Ilirit, Edvini nuk doli nė podium pėr minuta tė tėra, nga turpi i pranimit tė bllofit pėrpara dhjetėra protestuesve dhe grevistėve.
Kryesocialisti doli si zakonisht tė pėrshėndesė protestuesit dhe grevistėt, por jo si gjithmonė, kėtė herė i duhej tė merrte mbi supe njė pėrgjegjėsi akoma edhe mė tė madhe, pasi do t’u pėrcillte atyre lajmin e kobshėm tė mbylljes sė grevės sė urisė, duke firmosur kėshtu kapitullimin e kauzės opozitare.
“Ju shpreh tė gjithėve mirėnjohjen e thellė, pėr mbėshtetjen, kurajėn, pėr pasionin me tė cilin jeni bėrė pjesė nė kėtė rrugė tė vėshtirė. Kjo mirėnjohje ėshtė pėr ju qė jeni kėtu, ėshtė pėr tė gjithė ata qė na ndjekin sot, nėpėrmjet kamerave tė televizioneve qė nuk i janė ndarė kėsaj proteste tė pandalshme. Nesėr, pėrfaqėsuesit e majtės dhe tė djathtės evropiane, presin nė tryezė tė dyja palėt, pėr tė kėrkuar zgjidhjen dhe pėr t’i hapurr rrugėn transparencės, por edhe sfidave pėrballjes me sfidat e integrimit. Jemi tė gatshėm t’i japim zgjidhje kėsaj krize, t’i hapim rrugėn e integrimit tė vėrtetė tė Shqipėrisė drejt Bashkimit Evropian. Ky nuk ėshtė fundi i betejės sonė, por njė moment i besueshėm, por njė moment pėr tė shprehur tė gjithė vullnetin tonė njė zgjidhja dhe transparenca tė bėhet. Ne jemi tė gatshėm t’i japim zgjidhje krizės sė krijuar, ne jemi tė gatshėm tė hapim rrugėn e liberalizimit tė vizave dhe tė integrimit tė vėrtetė tė Shqipėrisė, drejt Bashkimit Evropian. Prandaj dėshiroj qė tė gjithė sė bashku t’u bėjmė njė ftesė atyre qė janė ende nė sakrificėn e grevės sė urisė, qė tė bien nė tė njėjtėn mendje me ne pėr ta ndalur atė. Ne nuk e kemi harruar pėr asnjė sekondė tė vetme se nė ē’moment ėshtė vetė Shqipėria dhe se njė pjesė e rrugės sonė drejt Bashkimit Evropian ėshtė vendi ynė i pėrbashkėt”- u shpreh kryesocialisti nė fjalėn e tij pėrpara protestuesve dhe grevistėve, duke u munduar tė bindė ata se mbyllja e grevės bėhet pėr arsye tė forta dhe jo pėr dėshtimin e kauzės opozitare, njė kauzė e paqenė dhe pa asnjė bazė ligjore, morale dhe etike.
Pas 19 ditėsh torture nė bulevardin qendror tė kryeqytetit, grevistėt nga dita e sotme do kenė mundėsi tė shkojnė nėpėr shtėpitė e tyre, duke shėnuar kėshtu mbylljen e njė cikli tė dėshtuar migracioni, pasi gjithēka u nis nga opozita dhe u mbyll po nga ajo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyThu May 20, 2010 2:08 pm

BE kėrcėnon Tiranėn: Ndėrpresim anėtarėsimin nėse nuk zgjidhni
krizėnLajme nga Shqiperia Thumbnail.php?file=eua_418723718

Pėrballė krizės politike shqiptare qė po zgjat qė prej
zgjedhjeve tė fundit tė pėrgjithshme, Bashkimi Evropian ka aktivizuar
mekanizmin e “shkopit”. Ndėrsa

shqiptare qė po zgjat qė prej zgjedhjeve tė fundit tė pėrgjithshme,
Bashkimi Evropian ka aktivizuar mekanizmin e “shkopit”. Ndėrsa nė rastin
e Maqedonisė ėshtė Greqia ajo qė ka bllokuar deri me sot proceset
integruese euro-atlantike, nė rastin e Shqipėrisė ėshtė vetė Bashkimi
Evropian qė tė mėrkurėn lėshoi kėrcėnime qė nuk ishin dėgjuar qė nga
koha e qeverisjes socialiste tė para 5 viteve nė kėtė vend.
Kryetarėt
e grupimeve kryesore politike tė Parlamentit Evropian, Joseph Daul pėr
tė djathtėt dhe Martin Schulz pėr tė majtėt, nėpėrmjet njė letre tė
pėrbashkėt, ftuan Kryeministrin Sali Berisha dhe kryetarin e opozitės
Edi Rama nė njė darkė negociatash pėr zgjidhjen e krizės, tė enjten nė
Strasburg. “Pėrndryshe ne do tė preferonim tė kėrkonim ndėrprerjen e
procesit tė anėtarėsimit deri nė kohen e arritjes sė njė marrėveshjeje
tė bazuar nė kompromis”, kėrcėnuan Daul dhe Schultz, tė cilėt nuk
harruan tė theksojnė se vendi rrezikon njė rekomandim negativ pėr
statusin kandidat pėr shkak tė mos-funksionimit tė demokracisė nė vend
qė prej 9 muajsh.
Me nisjen e grevės sė urisė nga ana e opozitės, akt
qė pėrshkallėzoi krizėn politike nė vend, burime diplomatike evropiane
rrėfyen pėr Alsat M se kėta tė fundit kanė zhvilluar negociata sekrete
me qeverinė dhe opozitėn shqiptare rreth njė drafti me pesė pika pėr
arritjen e njė kompromisi mes palėve. Letra e Daul dhe Schultz dhe
kėrcėnimi i hapur ishte dhe ēelėsi pėr mbylljen e grevės 19 ditore nga
socialistėt dhe uljen nė njė tavolinė tė kreut tė qeverisė Sali Berishės
dhe atij tė opozitės Edi Ramės, tė cilėt nuk arritėn tė gjejnė rrugėn e
dialogut pėr tė zgjidhur vetė krizėn politike shqiptare.
Nė ‘darkėn e
Strasburgut’ ka konfirmuar pjesėmarrjen edhe Komisioneri pėr zgjerim
Stefan Fule, i cili anuloi udhėtimin e tij zyrtar nė Algjeri pėr tė
ndėrmjetėsuar bisedimet mes liderėve shqiptarė. Ky i fundit deklaroi
disa ditė mė parė se nuk do tė ndėrmjetėsonte, por burime pranė
kabinetit tė tij konfirmuan pėr Alsat-M se tė mėrkurėn ka bindur
nėpėrmjet telefonatave Berishėn dhe Ramėn qė tė shkojnė nė Strasburg.
Negociatat
me ndėrhyrjen e qartė tė ndėrkombėtarėve pritet tė zhvillohen tė enjten
nė mbrėmje nė ambientet e selisė sė dytė tė Parlamentit Evropian nė
Francė, ku nėse nuk arrihet ndonjė zgjidhje, parashikohet qė bisedimet
tė vazhdojnė edhe tė premten paradite.
http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/40544.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyThu May 20, 2010 7:38 pm

Arbėr. shkruajti:
BE kėrcėnon Tiranėn: Ndėrpresim anėtarėsimin nėse nuk zgjidhni
krizėnLajme nga Shqiperia Thumbnail.php?file=eua_418723718

Pėrballė krizės politike shqiptare qė po zgjat qė prej
zgjedhjeve tė fundit tė pėrgjithshme, Bashkimi Evropian ka aktivizuar
mekanizmin e “shkopit”. Ndėrsa

shqiptare qė po zgjat qė prej zgjedhjeve tė fundit tė pėrgjithshme,
Bashkimi Evropian ka aktivizuar mekanizmin e “shkopit”. Ndėrsa nė rastin
e Maqedonisė ėshtė Greqia ajo qė ka bllokuar deri me sot proceset
integruese euro-atlantike, nė rastin e Shqipėrisė ėshtė vetė Bashkimi
Evropian qė tė mėrkurėn lėshoi kėrcėnime qė nuk ishin dėgjuar qė nga
koha e qeverisjes socialiste tė para 5 viteve nė kėtė vend.
Kryetarėt
e grupimeve kryesore politike tė Parlamentit Evropian, Joseph Daul pėr
tė djathtėt dhe Martin Schulz pėr tė majtėt, nėpėrmjet njė letre tė
pėrbashkėt, ftuan Kryeministrin Sali Berisha dhe kryetarin e opozitės
Edi Rama nė njė darkė negociatash pėr zgjidhjen e krizės, tė enjten nė
Strasburg. “Pėrndryshe ne do tė preferonim tė kėrkonim ndėrprerjen e
procesit tė anėtarėsimit deri nė kohen e arritjes sė njė marrėveshjeje
tė bazuar nė kompromis”, kėrcėnuan Daul dhe Schultz, tė cilėt nuk
harruan tė theksojnė se vendi rrezikon njė rekomandim negativ pėr
statusin kandidat pėr shkak tė mos-funksionimit tė demokracisė nė vend
qė prej 9 muajsh.
Me nisjen e grevės sė urisė nga ana e opozitės, akt
qė pėrshkallėzoi krizėn politike nė vend, burime diplomatike evropiane
rrėfyen pėr Alsat M se kėta tė fundit kanė zhvilluar negociata sekrete
me qeverinė dhe opozitėn shqiptare rreth njė drafti me pesė pika pėr
arritjen e njė kompromisi mes palėve. Letra e Daul dhe Schultz dhe
kėrcėnimi i hapur ishte dhe ēelėsi pėr mbylljen e grevės 19 ditore nga
socialistėt dhe uljen nė njė tavolinė tė kreut tė qeverisė Sali Berishės
dhe atij tė opozitės Edi Ramės, tė cilėt nuk arritėn tė gjejnė rrugėn e
dialogut pėr tė zgjidhur vetė krizėn politike shqiptare.
Nė ‘darkėn e
Strasburgut’ ka konfirmuar pjesėmarrjen edhe Komisioneri pėr zgjerim
Stefan Fule, i cili anuloi udhėtimin e tij zyrtar nė Algjeri pėr tė
ndėrmjetėsuar bisedimet mes liderėve shqiptarė. Ky i fundit deklaroi
disa ditė mė parė se nuk do tė ndėrmjetėsonte, por burime pranė
kabinetit tė tij konfirmuan pėr Alsat-M se tė mėrkurėn ka bindur
nėpėrmjet telefonatave Berishėn dhe Ramėn qė tė shkojnė nė Strasburg.
Negociatat
me ndėrhyrjen e qartė tė ndėrkombėtarėve pritet tė zhvillohen tė enjten
nė mbrėmje nė ambientet e selisė sė dytė tė Parlamentit Evropian nė
Francė, ku nėse nuk arrihet ndonjė zgjidhje, parashikohet qė bisedimet
tė vazhdojnė edhe tė premten paradite.
http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/40544.html
Kercenim me vende se KETA nuk po din kur eshte mjaf,ama edhe populli ka nje pjes bukur te madh te fajit, se mbeshtet keta politikan qe nuk kan vlere aspak....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyWed Jun 02, 2010 8:35 am

Masakra e Tivarit Ramiz Alia i pėrgjigjet akuzave tė Berishės
Lajme nga Shqiperia 34306TIRANE-
Ish presidenti Ramiz Alia komenton akuzat e kryeministrit Berisha nė
drejtim tė tij, tė lidhura me masakrėn e Tivarit, tė ndodhur nė mars tė
vitit 1945, kur UDB-ja jugosllave, sipas udhėzimeve tė qeverisė sė saj
nė Beograd, ekzekutoi rreth 4000 kosovarė tė pafajshėm.


“Unė kam
njė tė keqe tė madhe, qė nuk e dėgjoj Berishėn. Tivari ėshtė nė Mal tė
Zi dhe kur ka ndodhur ngjarja ne kemi qenė nė Bosnjė. Ėshtė njė ngjarje e rėndė pėr kosovarėt dhe le tė pėrgjigjen vetė ata ose mė mirė serbėt qė e organizuan. Berishėn cdo gjė e shqetėson, ashtu ėshtė formuar ai.
Kur ka halle dhe probleme do tė krijojė gjullurdi, tė kapet diku tė krijojė njė problem” u shpreh ish presidenti.


Deklarata e tij erdhi
pas interesimit tė gazetarėve gjatė ceremonisė sė promovimit tė librit
tė tij “Jeta ime”.
“Sundimtarėt berishianė janė njė pengesė e
vėrtetė pėr vendin tonė. Ajo qė ėshtė shqetėsuese ėshtė pėrpjekja pėr ti pėrcarė njerėzit.” vazhdoi mė tej Alia.

Kryeministri Sali
Berisha gjatė mbledhjes sė tė hėnės tė grupit parlamentar te PD-se
akuzoi drejpėrdrejt ish presidentin Ramiz Alia, se ka pasur dijeni por
dhe ka dhėnė miratimin pėr masakrėn e Tivarit.
“I vetmi qė pėrkrahu
grevėn ėshtė Ramiz Alia, diktari i fundit dhe ndėr mė tė ligjtė e
diktaturės, sepse ky ishte njė vrasės tinzar i tyre. Qė nga rinia e tij,
ky ka ngrėnė njėri pas tjetrit me spiunlliqe dhe padira inteligjencėn
shqiptare, sic ėshtė rasti i Dhambi Zeēishtit qė e coi para skuadrės sė
pushkatimit vetėm se tha Mehmet Shehu nuk ėshtė vetėvrarė. Pėr tė mos
hyrė mė pas nė kapitullin mė tė zi tė kėtij xhelati gjersa nuk
zbėrthehet pėr masakrėn e Tivarit. Jemi vend qė kemi nė fuqi ligjin
kundėr gjenocidit, duhet tė pėrgjigjet pėr masakrėn e Tivarit. Ėshtė
krimi mė monstruoz i kryer nė gadishullin e Ballkanit gjatė Luftės sė
dytė Botėrore. Ėshtė njė Katil i dytė dhe ėshtė bėrė gjithcka me
dijeninė dhe miratimin e tij”, - tha kryeministri

(e.n/BalkanWeb) http://bw.balkanweb.com/kryesore/1/masakra-e-tivarit-ramiz-alia-i-pergjigjet-akuzave-te-berishes-12614.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyWed Jun 02, 2010 11:32 am

Po me ven e ka ramiz Alia se ky e shpetoje shqiperine.
Kurse sale komunisti dhenderri i serbise pe shkaterrone shqiperine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyWed Jun 02, 2010 11:17 pm

Pronat e minoritetit Greqia inventar bregdetit shqiptar
Lajme nga Shqiperia Spacer
Lajme nga Shqiperia Spacer
Lajme nga Shqiperia 34302ATHINE-
shpejti do tė kryhet njė inventar nė bregdetin e jugut shqiptar per
evidentimin e pronave tė minoritetit grek nė Shqipėri sipas njė
financimi tė qeverisė greke me OSBE. Ministri alterativ i Punėve tė
Jashtme tė Greqisė Dimitris Droutsas e bėri tė ditur kėtė fakt gjatė njė
fjalimi mbrėmjen e sė hėnės nė Parlamentin grek, ku iu pėrgjigj
pyetjeve tė subjektit politik, L.A.O.S.
Sic citon Ministria e
Jashtme Greke ne faqen zyrtare, Droutsas duke bėrė njė analizė tė punės
sė dikasterit tė tij u fokusua nė marrėdhėniet e Greqisė me Shqipėrinė
duke deklaruar se Greqia dominon fort me ekonominė e saj nė Shqipėri,
dhe kjo falė programeve dhe projekteve tė fondeve dhėnė nė ndihmė tė
fuqizimit tė minoritetit grek nė Shqipėri.

“Vihet re njė prani e
fortė e ekonomisė sė Greqisė nė Shqipėri kjo falė krijimin e kushteve
tė duhura pėr pjesėtarėt e pakicave kombėtare greke nė Shqipėri, qė ata
tė qėndrojnė nė vatrat e tyre, dhe pėr ata qė i kanė lėnė kėto vatra, tė
mund tė kthehen atje tė sigurt".

Ministri alternativ i puneve
te jashtme nė kėtė kuadėr pėrmend projektin e qeverisė greke me OSBE pėr
pronat e pakicave greke nė Shqipėri, qė sipas Droutsas po has
vėshtirėsi pėr shkak tė cėshtjes ende tė pazgjidhur tė pronave nė
Shqipėri. “Pėr tė forcuar pozitėn e pakicave kombėtare greke, dhe
perspektiva pėr ata qė kanė mbetur pėr t'u kthyer, ėshtė shumė e
rėndėsishme qė tė zgjidhet problemi lidhur me pronėn nė Shqipėri. Pėr
kėtė qėllim, Ministria e Jashtme greke ėshtė bashkėfinancuese e njė
programi tė OSBE-sė pėr inventarizimin e parė dhe tė plotė tė pronės sė
minoritarėve nė bregdetin jugor tė Shqipėrisė”, tha Droutsas.

Numri
njė i diplomacisė greke shpreson se kjo do tė bėhet e mundur, jo vetėm
pėr marrdhėniet e ardhshme mes Shqipėrisė dhe Greqisė, por respektimi i
te drejtave te minoritetit grek, ėshtė kusht i BE ndaj shtetit shqiptar.

“Nė ēdo rast, kursi evropian qė po ndjek Shqipėria do tė ketė
rėndėsi kyēe pėr tė ardhmen e marrėdhėnieve greko-shqiptare. Pėrparėsi e
Shqipėrisė nė kėtė drejtim ėshtė gjithashtu tė sigurojė interesat e
Pakicave Kombėtare Greke”.
Si njė kusht qė po plotėsohet karshi
pakicave greke, Droutsas pėrshėndeti edhe regjistrimin e popullsisė
sipas etnisė ndėrmarrė nga qeveria shqiptare qė pritet tė bėhet brenda
vitti 2011
“Njė nga detyrimet qė Shqipėria duhet tė kryejė sipas BE,
ėshtė tė bėjė regjistrimin e popullsisė brenda vitit 2011. Dhe ne e
shohim pozitiv faktin qė studimi i pėrgatitur nga autoritetet shqiptare
pėrfshin njė pyetje pėr origjinėn etnike, e cila ka qenė njė kėrkesė e
mbetur pezull kaq kohė nga Pakicat Kombėtare Greke”.

Gjate
fjales se tij, Droutsas mė pas u fokusua dhe nė marrėdhėniet e Greqisė
me Qipron, Turqinė dhe pėr rastin e sulmit izraelit mbi anijet
humanitare propalestineze qė njė ditė mė parė shkaktuan 19 tė vdekur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
arberia

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 39
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyThu Jun 03, 2010 11:14 am

xhiti shkruajti:
Po me ven e ka ramiz Alia se ky e shpetoje shqiperine.
Kurse sale komunisti dhenderri i serbise pe shkaterrone shqiperine.


E nga kush e ka shpetu ai skilja-plake dhe kriminel Shqiperine more Lajme nga Shqiperia Icon_eek
Ē'a po thu more zotni i nderuar Lajme nga Shqiperia Icon_eek
Po ai eshte me kriminel se Enver Hoxha more.
Po nen hunden e tij sigurimi i shtetit ka terhequr zvarre te rinjte qe u munduan te kalojne kufirin,per nje jete me te mire,pasi ketu kishte ardh shpirti me dale....Po sa i pushkatuan ne kufi ......hajde,hajde...sa keq me ardhka per dizinformimin qe ke ose qe po ben ketu ne kete Forum Patriot dhe Dinjitoz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mixha Selim
Fillestar/e
Fillestar/e
Mixha Selim

Male
Numri i postimeve : 27
Age : 68
Vendi : Prizren
Registration date : 26/05/2010

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyThu Jun 03, 2010 12:58 pm

O MOJ BIJ PO PERKRAHE ATA QE PO PUNOJN KUNDER SHQIPTAREVE
APO JENI QERRU BRE BIJ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyThu Jun 03, 2010 9:10 pm

Disa lajme duhet ti mireni mė seriozisht , jo gjitheher me parti politike .. ''MASAKRA E TIVARIT'' ishte tragjedija kombėtare , dhe masakrimi mė i madh ndaj shqiptarėve :

Gjatė kėtyre operacineve tė pėrgjakshme kėto forca kryen krimet mė tė
shėmtuara qė njeh historia e njerėzimit
, ndaj popullatės shqiptare, si
dhe konfiskuan, plaēkitėn, dogjėn e shkatėrruan pamėshirshėm pronat e
tyre. Gjatė kėsaj periudhe janė vrarė e masakruar nė mėnyrat mė mizore
47.300 shqiptarė.
Kėshtu, nė:

1. Gjilanė janė vrarė 7854 veta,

2.
Prishtinė 3.675

3. Drenicė 4.820

4. Mitrovicė 1.970

5.
Pejė 3.540,

6. Ferizaj 1.260,

7. Podujevė 1.670,

8.
Prizren 1.200,

9. Gjakovė 800,

10. Rahovec 750,

11.
Suharekė 420,

12. Dragash 500,

13. Preshevė 690,

14.
Shkup 1.450

15. Tetovė 4100,

16. Gostivar 715,

17.
Kėrcovė 490,

18. Sangjak (Jeni Pazar) 1.410,

19.
Kumanovė 780

20. Tutin 900,

21. Bihor 3820,

22.
Plavė e Guci 710,

23. Ulqin 515 dhe

24. Tivarė e Dalmaci
2.600 shqiptarė

Neve duam qe te dale ne drite se si ndodhi , pse ndodhi , kush ishte fajtori ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyThu Jun 03, 2010 9:15 pm

Lajme nga Shqiperia Alert
NJE NGA ATA I THIRUR NE MBLEDHJEN SEKRETE VITI 1990 (T) ne 01 June, 2010 02:22:46
Lajme nga Shqiperia Avatar.php?gravatar_id=d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e&default=http%3A%2F%2Fwww.24-ore.com%2Fthemes%2Ftpl_4001%2Fimg%2Favatar O Ramize "Ramis Alia" Sali Sllobanka e ka ekzakt se 1945 "partizanet e Meladin Dushan (popovicve) bete kerdin ne "Kosov" O shqiptare Edini Ju sepese Sali Berisha e "dine" Sepese Sali ishte dhe eshte i UDB...Ramis me Sabri Godon bene kerdin ne Kosov dhe ne Veri, Mbas kerdis se Kosove , Ramis Alia E EMERON Godon si "komisar me graden Toger, vetem e vetem per te pastruare (trimat e veriut", O sa shume gjera kane bere keta kelyshe te Meladinit e te Dushanit..O ZONJA Ramize Alia ne se Ju nuk publikoni Realitetin si e organizove dhe si e COVE KE Studentet Salin,Sales para se ti viret Litari ne fyte, Saliu do te VRASE QE CDOGJE TE NGELET E PA VERTETUAR...

24-ore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyThu Jun 03, 2010 9:27 pm

Arbere do na sjellesh nje dite ti lajme te mira apo veq kronik te zez!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhevati

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 53
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyFri Jun 04, 2010 9:19 pm

serbija po ju jep gaze sales.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyMon Jun 07, 2010 7:17 am

Po ky lajem ku e ka vendin dhe si duhet te mirret si kronik e zeze apo lajm i mire per shqyptar?
ju lutem me ndihemoni si ta kupetojem kete propozim te ministrit dr Sali Berishes dhe si duhet ta kupetojem pergjigjen e Enver Hoxhaj, ate te daskallovces e di hyq pa e thene ai ja di menimin. Po si duhet ti marrim veshet politikanet tone!

----------------------------------------------------------
Mėsim i unifikuar pėr tė gjithė shqiptarėt nė Ballkan?

Ministri Hoxha kundėr kryeministrit Berisha pėr unifikimin e arsimit!

Pėrfaqėsuesit e shqiptarėve nė Maqedoni me njė dozė rezerve kanė mbėshtetur nismėn e Kryeministrit Sali Berisha qė shqiptarėt nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia tė mėsojnė me tekste tė unifikuara shkollore.
Nė fund tė majit nė Tiranė u mbajt takimi i kryeministrit shqiptar Sali Berisha me delegacionin e Komisionit pėr Arsim dhe Shkencė tė Kuvendit tė Kosovės. Me kėtė rast kryeministri Berisha ka theksuar: "Ne duhet tė shkojmė drejt teksteve tė pėrbashkėta, me pėrmbajtje tė unifikuar, sepse tė vėrtetat janė unike, ndėrsa pėrgjegjėsia e shkencės ėshtė pėr tė hequr pluhurin e sė kaluarės prej tyre. Sistemet e arsimit tė Shqipėrisė dhe Kosovės duhet tė jenė tė njėjta, pėr tė arritur aspiratat e pėrbashkėta nė arsim".
Kėrkesa e Berishės
Kryeministri shqiptarė Sali Berisha pėr herė tė parė kėtė nismė e nxori nė pah mė 8 mars tė kėtij viti nė Tiranė, gjatė takimit me delegacionin kosovar pėr arsim tė kryesuar nga ministri Enver Hoxhaj.
"Ne kemi nevojė tė kalojmė nė programe dhe tekste tė pėrbashkėta nė shumė lėndė dhe nė tė gjitha nivelet e arsimit, duke filluar nga shkollimi fillor deri nė nivelin universitar, me pėrmbajtje tė pėrkthyera fundamentale. Kjo ėshtė njė pėrparėsi nė bashkėpunimin mes ministrive tė tė dy vendeve".
Pak kohė pas takimit nė Tiranė, ministri kosovar pėr Arsimin Enver Hoxhaj i pėrgjigjet nismės sė kryeministrit shqiptar Sali Berisha pėr mėsimin e unifikuar shqip. "Nuk do tė ketė unifikim tė teksteve shkollore me Shqipėrinė. Kosova ėshtė njė shtet i pavarur me sistemin e vet arsimor, ajo do tė zhvillojnė bashkėpunimin nė fushėn e arsimit edhe me shtete tjera", publikon shtypi shqiptar deklaratėn e ministrit kosovar Hoxhaj.
Iniciativat e Berishės kanė ngjallė shpresat mes shqiptarėve nė Maqedoni dhe nxėnėsve shqiptarė nė kėtė vend pėr tė mėsuar nga tekstet e unifikuara, me ato tė Kosovės dhe Shqipėrisė. Nuhi Dardhishta, kryetar i Bashkimit tė Arsimtarėve Shqiptarė nė Maqedoni tha se ideja e Berishės: "Ėshtė e dobishme dhe e mirėseardhur, e sidomos nė mėsimin e historisė, ku nuk do tė ketė mė libra tė shkruara nga autorė tė rrejshėm".
Shtypi shqiptar nė Maqedoni transmeton deklaratėn e gjuhėtarit dhe dekanit tė Fakultetit tė Albanologjik nė Shkup, Asllan Hamidi, i cili propozon: "Formimin e njė grupi ekspertėsh qė do tė pėrgatisė tekste tė pėrbashkėta pėr shqiptarėt nga tė tre vendet".
Agim Poloska, profesor i gjuhės shqipe nė tė njėjtin universitet, pėr Dojēe Velen thekson, se angazhimi i Sali Berishės ėshtė pėr tu pėrshėndetur: "Pasi qė me realizimin e kėsaj ideje shqiptarėt tė cilėt jetojnė nė shtete tė ndryshme do tė mėsojnė prej librave tė njėjta, me gjuhė amtare tė standardizuar dhe nė kėtė mėnyrė do tė kontribuohej mė shumė nė afrimin e gjuhės shqipe me gjuhėt e tjera nė rajon, nė frymėn e njė ideje tė lashtė pėr formimin e "Bashkimit Gjuhėsor Ballkanik".
Ideja e Berishės e volitshme
Ndėrsa pro-rektori nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, Ismail Ahmedi, shprehet:
"Ideja e Sali Berishės ėshtė shumė e volitshme, kjo ėshtė me interes tė veēantė pėr shqiptarėt, sepse ajo shkon sė bashku me trendėt bashkėkohore tė zhvillimit nė Evropė dhe mė gjerė. Unė mendoj se kjo nismė ėshtė edhe nė frymėn e "Deklaratės sė Bolonjės pėr funksionimin e universiteteve."
Zėvendėsministrja e Arsimit Lindita Qazimi pėr nismėn e mėsimit shqip tė unifikuar me kėtė rast pėrgjigjet shumė shkurt: "Unė nuk mund tė komentoj diēka qė nuk e kam dėgjuar. Ne do tė prononcohemi pėr kėtė ēėshtje, vetėm nėse ėshtė e nevojshme. Tani pėr tani unė nuk mund tė them asgjė".
Gjuha dhe letėrsia shqipe e njėjtė nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni. Kėshilltari shtetėror nė kėtė ministri, Numan Sallahu beson se ėshtė njė ide e mirė: "Tė mėsuarit e gjuhės shqipe dhe zhvillimi i letėrsisė sė bashku me Kosovėn dhe Shqipėrinė do tė ishte njė ide e mirė pėr t'u realizuar. Sallahu shton se: "Pėr shkak tė diversitetit tė kurrikulės nė Maqedoni pėr tė vendosur nė tekstet e shkollės sė bashku me Kosovėn dhe Shqipėrinė, Ministria e Arsimit e Maqedonisė duhet tė nėnshkruajė njė marrėveshje tė pėrshtatshme me krerėt fqinjė shqiptarė".
Kėrkuam mendim edhe nga profesori i universitetit pėr shkenca politike nė Shkup, Zhidas Daskallovski. Sipas tij: "Ėshtė i papranueshėm etnizimi i proceseve arsimore nė Ballkan, - tė gjithė shqiptarėt tė mėsojnė sipas programeve vetanake etnike pėr procesin arsimor, ndėrsa tė tjerėt, etnitetet e tjera sipas programeve te veta. Njė gjė e tillė ėshtė e papranueshme nė Ballkan pa veprim tė koordinuar dhe marrėveshje tė koordinuar tė vendeve tė tjera," thekson Daskalovski dhe shton:
"Natyrisht, ėshtė njė veprim politik, propozimi politik, i cili nuk ėshtė nė frymėn e marrėdhėnieve tė mira fqinjėsore mes vendeve nė Ballkan". (dw)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhevati

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 53
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia EmptyMon Jun 07, 2010 2:00 pm

medalim o shoku jem llug tana ante po shkon te ne ,,shqiptaret"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Lajme nga Shqiperia Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 13Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: