Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Specialitete shqiptare nga Kosova

Shko poshtë 
+28
zeriatdheut
njonidrenica
beti
Xili
luan mreti
voglushja
Mysafir
interesant
eri M
**Embelsira**
gjakushi
Orfe@
tom sojer
bessa
njomeza
Sy kaltri
shaban cakolli
Beton
Lea_uk
dibranja
Guximi
Arta
serena
meli
Kosovarja
Sofra
Anna
Riki30
32 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 112
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptyTue May 06, 2008 11:12 pm

E mbjella me argat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 36
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 3:54 pm

TULLUMBA ME ÇOKOLLATË

Doza për 6-8 persona:

  • 450 ml. ujë
  • 270 g. miell
  • 80 g. gjalpë
  • 8 kokrra vezë
  • 3 g. kripë
Mënyra e gatimit: Vëmë të zihet uji me ghalpin, duke hedhur brenda njëkohësisht kripën. Shtojmë miellin dhe e përziejmë deri sa brumi të bëhet elastik dhe të shqitet nga anët e tenxheres. Fillojmë ti fërgojmë në friturë duke u kujdesur që të marrin ngjyrë ari.

Për salcë çokollate nevojiten:

  • 150 ml. ujë
  • 130 g sheqer
  • 1 çokollatë
E ndajmë çokollatën në copa- copa të vogla, dhe e vëmë të zihet në 130 g. sheqer dhe 150 ml. ujë, duke e vazhduar përzierjen derisa të shkrihet mirë; e lëmë të zihet dhe pak minuta që të trashet dhe të bëhet si salcë e mpiksur, pastaj ua hedhim përsipër tullumbave që i kemi rradhitur në pjatë. Po të duam, mund t'i servirim veç tullumbat, ashtu siç janë dhe veç salcën në një salcierë (enë) të posaçme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 37
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 3:57 pm

Kosovarja kur bon nje dite kesi tullumba, mi dergo disa se shume i ha Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 48
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 3:59 pminteresant shkruajti:
Kosovarja kur bon nje dite kesi tullumba, mi dergo disa se shume i ha Very Happy

hahahahaha ama mbylli syt kur ta shikosh foton e saj se mos po te leshon zemra hahahahahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatarSpecialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:01 pm

ashtu edhe muaaa mos me leni anash
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 37
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:09 pm

gurbetqarja shkruajti:interesant shkruajti:
Kosovarja kur bon nje dite kesi tullumba, mi dergo disa se shume i ha Very Happy

hahahahaha ama mbylli syt kur ta shikosh foton e saj se mos po te leshon zemra hahahahahaha


ha ha ha se ki keq besa Shocked po i mbylli se.... ha ha ha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 36
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:12 pm

Aman per cfare fotoje flisni?? Shocked
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 37
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:16 pm

gurbetqare kallxona per cfar foto po fol bre Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 48
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:17 pm

motrushe i kam then nese e sheh motren time Kosovaren sa e bukur esht mundet met leshu zemra per ket arsye esht fjala e fotos

Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 37
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:23 pm

lol!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatarSpecialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:23 pm

Question vellaqko
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 37
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:30 pm

ha ha ha ha si kom une fajet po gurbetqarja Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 48
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:33 pminteresant shkruajti:
ha ha ha ha si kom une fajet po gurbetqarja Very Happy

hahahahaha pse une se jemi sikur binjake apo hahahaha te thash mbylli syt nese je afer kur te vijn tullumbat hahahahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 37
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Jun 07, 2008 4:42 pm

Oo jena dal nga tema, kena me u knaq ty honger verrejtje e jo tullumba.

Mbasi veq dola, kosovare mos harro tullumbat a i pres Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 40
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySun Aug 17, 2008 4:11 pm

Pule e pjekur


1 luge rozmarin te grire
2 thelpinje hudher te grire
kripe
piper i bluar i fresket
1 pule 1.2kg
1 limon i tere
5 luge vaj ulliri


Perzijini bashk rozmarinin dhe hudhren me kripe e piper dhe lyjeni pulen e pastruar mire mbrenda dhe jasht , futni nje kokerr limon te lare mire ne mbrendesi te pules , do te sherbej per ti dhene shije te kendshme dhe per te eliminuar yndyrnat . Vendosni pulen ne nje tave te lyer me vaj , piqeni ne furren e nxehur 200 grade . Perpara se ta hiqni nga furra , pula duhet te marre ngjyren e duhur do te keni arritur nje rezultat te mire nese pula eshte e pjekur jasht dhe bbrenda mire . Sherbejeni menjehere duke e prere ne katersh , ose ne pjese me te vogla ,sherbejeni me patate dhe sallate te gjelbert !
Ju befte mire !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 40
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySun Aug 17, 2008 4:12 pm

Rolo Me Mish Te GrirePer te bere kete lloj gatimi duhet te kemi
mish te grire 500-1000gr
sallam te grire ne feta 3-4 cope
djathe kackavall ne feta 3-4 cope
veze te ziera 4 cope
ereza te ndryshme piper rigon dhe kripe
buke bajate
marrim mishin egrire dhe e pergatisim si per qofte ku e perziejme me buken bajate,erezat dhe kripen.Perzierja duhet te behet mire derisa te marre trajte te njejte dhe pastaj e shtrijme ne nje leter alumini dhe aty shtrojme sallamin djathin dhe vezet pasi ti kemi vene mbeshtjedhim me kujdes letren e aluminit dhe e leme 5 min keshtu dhe pastaj heqim letren e aluminit dhe e vendosim ne nje tepsi te lyer me vaj dhe e sperkasim dhe siper me pak vaj dhe e fusim ne furre ku e pjekim ne 200 grade per 30-45 min nqs deshironi mund te shtoni dhe patate te prera te medha(ne fillim roloja duhet te jete e mbuluar me leter alumini)
ju befte mire
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 40
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySun Aug 17, 2008 4:17 pm

pite me rrath ose ne gjuhen kosovarqe "kalldyrek me kungull"


pergatite brumi si per pite me uj te ftohte dhe krip gjithashtu ngjeshet shume,dhe lihet per 30 minuta te pushoj pastaj behen kuleq te maes mesatare dhe tehollohen edhe i qitet harghi i pergatitur me pare me kungull te fresekt qumsht ,sheqer ose krip pa marr parasysh nga shije e embel apo e njelmet deshironi dhe piqet me nje temepratur konstante...sherbehet me kose...

ju befte mire..Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Alsala
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 40
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySun Aug 17, 2008 4:24 pm

pite me presh...


piteja me presh pergaatitet brumi njejt si per te gjitha pitet e paraqitura me lart e vetem se hargji i kesaj piteje eprgatitet me gjiz dhe me me shume yndyre kaverdiset me nje temperatuur te ult ama me nje kohezgjatje prej 30 minutash e pastaj lihet te ftohet edhe i qitet brumit te eprgatitur te ptes...

edhe kjo pite servohet me kose ose ajron...ose soe edhe me djath

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Burek
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Aug 23, 2008 2:21 pm

Fasule me mish. Ca djath te bardhe, limon, piper te zi, turshi dhe ullinj. Dhe pak kos menjane. Kur te me ftoni per dreke, kete gjelle dua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Riki30
Admin
Admin
avatar


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 46
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Aug 23, 2008 7:53 pm

tom sojer shkruajti:
Fasule me mish. Ca djath te bardhe, limon, piper te zi, turshi dhe ullinj. Dhe pak kos menjane. Kur te me ftoni per dreke, kete gjelle dua.

Mirardhsh , ket gjelle do ta pregadisim kur te vish .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Aug 23, 2008 9:51 pm

flija shqiptare,eshte nder specialitetet me te mira,haha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySun Aug 24, 2008 12:34 am

specijalist shqiptar per korrupcin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySun Aug 24, 2008 4:22 pm

Specialitetet e Kosoves jane
Flija
Pite
Krelana

Pasuli
Orizi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
beti
Anëtar i ri
Anëtar i ri
beti


Female
Numri i postimeve : 103
Age : 40
Vendi : maqedonij
Registration date : 10/09/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Sep 20, 2008 12:36 pm

me tregoni somborkat qysh i boni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
njonidrenica
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 EmptySat Sep 20, 2008 1:20 pm

krelana me duqa pite ne rrath flija dhe shum tjera
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Specialitete shqiptare nga Kosova - Faqe 4 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Specialitete shqiptare nga Kosova
Mbrapsht në krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A
» Kosova e pavarur apo jo!?
» Kosova?
» KEK-u dhe Kosova
» Si duket Kosova sot!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Kuzhina-
Kërce tek: