Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si duhet të çlirohemi nga maqedonët

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 EmptyFri Feb 13, 2009 5:32 am

Sofra shkruajti:
Për të kuptuar situatën aktuale në Maqedoni duhet analizuar të kaluarën e kësaj ish republike të Jugosllavisë dhe situatën aktuale dhe na dalin në pah këto çështje:
-Shovinizmi okupues maqedonas;
-Populli shqiptar dhe peripetit e tija nga pushtuesi maqedonas,
-Duhet kuptuar dështimin e rruges parlamentare drejt çlirimit të shqiptarve nga pushtimi maqedonasve dhe Bashkimit me Shqipërinë.

-Edhe pse shqiptarët nën pushtimin maqedonës kanë një histori të dhimbshme që nga pushtimi i tokave tona nga trungu i Shqipërisë si dje po ashtu edhe sotë, vazhdon diskriminimi, brutaliteti i policisë dhe ushtrisë maqedonase, gjithmon në dëm të shqiptarve si nga maqedonasit po ashtu edhe nga Tirana dhe Prishtina zyrtare, në emër të stabilitetit të rajonit e konsiderojnë si shtet demokratik, kurse për realizimin e të drejtave komëtare të shqiptarve e shohin vetëm në kuadër të këtijë shteti.
-Populli Shqiptar në këtë republikë duhet të jetë i vendosur si në kohën kur u hap Univerziteti i Tetovës... si Univerzitet i parë i shqiptarve në atë kohë në Maqedoni. Në atë rastë shohim dy karakteret ball për ball të pushtuesit Maqedon në njërën anë dhe të popullit shqiptar i cili ishte i vendosur për ta hapur dhe mbrojtur Univerzitetin e Tetovës. Ato ngjarje të asaj kohe përreth Univerzitetit të Tetovës, demaskuan hapur politikën antikombëtare të partive politike shqiptare në Maqedoni, po ashtu edhe të asaj në Tiranë e Prishtinë.

-Të kthehemi tek politika aktuale dështuese e partive politike shqiptare që veprojnë në parlamentin e maqedonisë.
Rruga parlamentare që ndjekin partitë politike shqiptare në Maqedoni nuk kanë mundësi t'i realizojnë të drejtat kombëtare është utopi. Këte madje edhe vetë sot kanë arritur që ta kuptojnë me ngjarjen e fundit të Brodecit dhe me shkeljen e marveshjes së Ohrit.
Shqiptarve në Maqedoni u mbeten dy rrugë për vazhdimin e veprimtarisë së tyre politike.... ajo parlamentare ku të shkilen të drejtat kombëtare, madje edhe përdorimi i Flamurit, dhe rruga tjetër është ajo e luftës.
Mendojë se e vetmja rrugë e cila i realizonë të drejtat kombëtare është ajo e luftës, e cila duhet të dallojë shumë nga lufta e mëparshme në aspektin politiko-ushtarak.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ismet aliu
Fillestar/e
Fillestar/e
ismet aliu

Male
Numri i postimeve : 1
Age : 62
Vendi : ferizaj
Registration date : 25/01/2009

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 EmptySun Feb 15, 2009 2:08 am

Tani, pas shpërbërjes së Jugosllavisë, që ndodhi gjatë dhjetëvjetshit të shekullit që shkoi, doli në shesh ajo që dihej prej kohesh, por ishte mbajtur disi në heshtje: FALCITETI I POPULLIT MAQEDONAS.
Kjo më nuk mund të fshihet dhe nuk mund të heshtet, ngase edhe vetë fqinjët nuk do t'i njohin maqedonasit me këtë emë. Është histori falce dhe emër falc. Greqia nuk do të njohë kurrë Maqedoni dhe maqedonasit. Dihet botërisht se maqedonasit e lashtë, grekët e vjetër, ilirët, romakët janë popujt më të vjetër në ballkan.
Këta, që i thonë vetës maqedonas, e kanë kuptuar se Lojës i doli boja, dhe ata janë pa identitet. Janë të tillë ngase identitetin as që e kanë pasur ndonjëher. Ky identitet i rrejshëm u krijua për t'i shtypur shqiptarët autokton, për t' i shpërngulur shqiptarët në mënyrë të vazhdueshme, për t' i etiketuar, për t' ua bërë të pamundshme jetën shqiptarëve etnik dhe më në fund për t' i sllavizuar ata. Këtë ëndërr s' e arritën dot, dhe kjo është mrekullia. Megjithë shpërnguljet, me gjithë burgosjet, me gjithë përndjekjet, me gjithë dhunen e paparë, me gjithë genocidin, me gjithë luftën dhe barbarinë ëndrra sllave nuk u realizua.
Tokat e Arbrit kurrë s' kanë qenë mb të forta.
Bullgaria poashtu është ajo që prej kohësh e di se shumica e atyre që veten e quajnë paturpshëm edhe sot maqedonas, janë bullgarë. Identitetit të rrejshëm të atyre që kishin shtypur pareshtur, për më shumë se gjysmë shekulli, një popull të tërë autoktom, i doli boja. Ai tash është në ethe...
Ne shqiptarët, pavarësisht hapësirave ku jetojmë, nuk do të lejojmë që të tjerët të kënaqin apetitet e tyre me tokat tona. Dihet, madje botërisht, shqiptarët në maqedoni kanë identitet, ndërkaq se ç' identitet kan maqedonasit, ata le ta gjejnë vetë.
Ne punët i kemi gogja të pastra, madje do t' i pastrojmë akoma, apetitet sllave më nuk do të mund t' i gllabërojhnë tokat tona.
Integrimet patjetër do të hapin shtigje të reja...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 33
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 EmptySun Feb 15, 2009 11:54 am

https://www.youtube.com/watch?v=FPYXZtZ3Qb0&feature=related
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 36
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 EmptyMon Feb 16, 2009 7:13 am

macedonia esht tok shqiptare si mali zi, epiri e dardania pse ta ndajm ne dy pjes, me ja lan pjesen tjeter sllave?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 6 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si duhet të çlirohemi nga maqedonët
Mbrapsht në krye 
Faqja 6 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: