Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si duhet të çlirohemi nga maqedonët

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Tetovari
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Tetovari

Numri i postimeve : 109
Registration date : 17/12/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyTue Jul 22, 2008 3:28 am

Të jemi të nje dëshire vdekje apo çlirimë,shumë shpejtë çlirohemi nga maqedonët nuk zgjatë edhe një vite që të gjithë ti bashkojmë dëshirat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyTue Jul 22, 2008 10:22 pm

te lumte tetovari ashtu eshte fjale me vend nese e duam clirimin e bejm te bashkojm mendimet dhe kjo eshte ruaga e drejte ku munde tee realizojmeate qe deshirojme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyThu Jul 24, 2008 1:40 am

Komisioni
Evropian studion letrën e Nikola Gruevskit


Letrën
e kryeministrit te Ish Republikës Jugosllave te Maqedonisë Nikola Gruevski
studion Komisioni Evropian, siç deklaroi dje përfaqësuesi i shtypit i Komisionit
Evropian përpara se te jepet çfarëdo përgjigje, sepse ne radhe te pare duhet te
vlerësohet nga shërbimet kompetente komunitare.


Duke u referuar ne
letrën e kryeministrit te Shkupit Nikola Gruevski drejtuar presidentit te
Komisionit Evropian Hose Manuel Barroso, me te cilen kerkon nderhyrjen e BE-se
per “gjoja minoritet maqedonas” ne Greqi, ministrja e Jashtme Dora Bakojani tha
se z.Gruevski “mund te informoje cilindo per pikpamjet e tij. BE-ja dhe te
gjithe partneret tane kane nje informim te plote dhe te hollesishem per
qendrimet greke
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyThu Jul 24, 2008 1:42 am

Sot
pergjigja e Komisionit Evropian ne letren e Nikola
Gruevskit


Komisioni
Evropian duket se merr seriozisht denoncimet e kryeministrit shkupian Nikola
Gruevski per gjoja “minoritet maqedonas” ne Greqi, pas letres qe i dergoi
presidentit te Komisionit Europian Hose Manuel Barroso. Sipas burimeve
diplomatike perfaqesuesi i Shtypit i Komisionit Evropian Xhon Klansi tha, se
sherbimet kompetente te tij studiojne dhe perpiqen te vertetojne denoncimet.


Theksoi se deri sot ne dreke pritet pergjigja e presidentit te
Komisionit ne letren provokuese te z.Gruevski me qendrimet irredentiste te Ish
Republikes Jugosllave te Maqedonise.
Megjithate, te njejtat burime
raportojne, se shkakton pershtypje negative fakti se kryeministri i Ish
Republikes Jugosllave te Maqedonise nuk ben raportimin me te vogel ne ceshtjen
pezull te emrit. Shtuan gjithashtu se ky veprim eshte vazhdim i perpjekjes se
tij, qe te deshtojne bisedimet ne OKB per ceshtjen e emrit.
Rikujtohet se
z.Gruevski kerkoi nderhyrjen e BE-se ne ceshtjen e te ashtuquajturit “minoritet
maqedonas”.
Zedhenesi i qeverise Theodhoros Rusopulos duke komentuar letren e
z.Gruevski, theksoi se per kete ceshtje i eshte “dhene pergjigje e qarte dhe e
rrepte nga kryeministri Kosta Karamanli udheheqjes se Ish Republikes Jugosllave
te Maqedonise”.
Dhe shtoi: “Qendrimi i vendit tone eshte konsekuent ne
komunitetin dhe organizmat nderkombetare, shpresojme dhe synojme qe kryeministri
shkupian Nikola Gruevski dhe qeveritare te tjere ne vendin fqinje te kuptojne
rendesine historike qe ka ardhja e tyre ne dialogun qe behet ne kuadrin e OKB-se
per ceshtjen e emrit dhe vetem per kete
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyThu Jul 24, 2008 1:54 am

Mbledhësit
e luleve të vyshkuraambientin politik të Maqedonisë, ka dy mënyra si mund të bashkëpunosh me atë që
njëherë e ke shpallur armik politik: ose t’ia vësh gjunjët në fyt dhe mos ta
lësh të ketë zgjidhje tjetër përpos të të pranojë si partner të barabartë, ose
ai të ta bëj të njëjtën, e të të detyrojë t’i nënshtrohesh dhe të bëhesh i
dëgjueshmi i tij.
 • Rrugë të mesme nuk ka. Ndoshta edhe ka, por ajo
  rrugë me siguri nuk të çon më larg se deri tek ngatërresat edhe më të mëdha me
  armikun politik dhe në humnerën e devalvimin të të gjitha parimeve që ke. Mbase
  BDI-ja e Ali Ahmetit, u bë pjesë e koalicionit qeveritarë me VMRO-DPMNE-në, duke
  besuar se do gjejë ndonjë rrugë të mesme, e cila nga dy armiqtë e dikurshëm
  politik, do bëjë dy bashkudhëtarë që do i prijnë Maqedonisë gjatë rrugëtimit të
  saj drejtë një ardhmërie më të mirë. Me çka BDI-ja dëshmoi se nuk e njeh armikun
  e saj politik, se ajo ende nuk e ka kuptuar se Gruevski mund ta paramendojë
  Maqedoninë edhe si republikë të cilësdo federate sllave, por assesi jo edhe si
  shtet të përbashkët me shqiptarët. Pra, BDI-ja e Ali Ahmetit, nuk e kuptoi se
  antishqiptarizmi, populizmi dhe ortodoksizmi fanatik i Gruevskit, nuk janë
  koncept i politikës ditore, por çështje “gjenetike”, kod i një mendësie
  dominuese tek kryesuesit e VMRO-DPMNE-së, e cila mendësi thotë: më mirë të mos
  ketë Maqedoni, se sa ata që veten e quajnë maqedonas etnik, këtë shtet ta
  bashkëqeverisin me shqiptarët. Dhe nëse BDI-ja e Ali Ahmetit nuk arriti këtë ta
  kuptojë gjatë bashkëqeverisjes dyvjeçare të VMRO-DPMNE-së me PDSH-në, ajo këtë
  nuk do arrijë ta kuptojë kurrë. Posaçërisht jo tani, kur Gruevski siç duket ia
  ka vënë të dy gjunjët në fyt BDI-së, dhe nuk e lë të sheh, se ajo ka
  legjitimitet t’i përfaqësojë shqiptarët në të gjitha institucionet më të larta
  shtetërore (gjë që i mungonte PDSH-së në qeverinë e mëparshme të Gruevskit), por
  nuk ka legjitimitet të përbuzë vullnetin politik shqiptarë. Pra, BDI-ja ka
  legjitimitet të bëjë kontrata politike në emër të shqiptarëve me cilindo parti
  politike maqedonase, por jo edhe me ato që hapur manifestojnë antishqiptarizëm,
  jo edhe me kusht që “çmimi” i pjesëmarrjes në qeveri të jetë aq i pavlerë, sa
  shqiptarët e këtushëm të kenë përshtypjen se Gruevski tallet me ndjenjat dhe
  kërkesat e tyre. Apo thënë edhe më saktë: BDI-ja është përfaqësuese legjitime
  politike e shqiptarëve të Maqedonisë, por ajo nuk ka legjitimitet që punësimin e
  disa shqiptarëve si ministra, zëvendësministra, drejtorë dhe zëvendësdrejtorë,
  ta paguaj me ndjenjën e shqiptarëve se ata nuk janë kurrnjëfarë faktori në këtë
  shtet. Ka shumë mënyra se si mundë të bëhesh bashkëpronar i asaj që të takon,
  por kjo assesi nuk arrihet nëse nuk e ke të qartë çka është e jotja dhe se
  askush atë nuk ta kthen, deri sa je lypës i pafuqishëm, deri sa nuk gjen mënyrë
  ta marrësh tënden, ashtu siç i ka hije pronarit. Duke u bërë pjesë e koalicionit
  qeveritarë, të udhëhequr nga VMRO-DPMNE-ja, BDI-ja mbase shpreson se pronari
  mund të arrijë ta merr të veten edhe duke qenë i durueshëm, duke i dhënë mundësi
  vjedhësit të pronës tënde, ta kuptojë se e huaja kurrë nuk bëhet e jotja.
  Mirëpo, edhe me këtë, Ali Ahmeti dëshmoi se nuk e njeh mirë kundërshtarin e tij
  politikë, se ende nuk e ka kuptuar se Gruevski jo se nuk e din se është shpallur
  pronar edhe i pjesës që u takon shqiptarëve, por ai bënë çmos atë ta kthejë sa
  më vonë. Që atë ta shfrytëzojë deri sa nuk ia vë dy gjunjët mbi fyt, që të të
  lut ta marrësh pjesën tënde. E, BDI-ja e Ali Ahmetit kishte mundësi këtë t’ia
  bëjë Gruevskit, por nuk e bëri sepse nuk kishte as vullnet, as koncept të qartë
  politikë që ta vazhdojë deri në fund luftën e filluar në 2006. Pas zgjedhjeve të
  sivjetme të parakohshme parlamentare, BDI-ja kishte dy mundësi: o të flijojë
  interesin e ngushtë të disa qarqeve partiake që mezi prisnin të bëhen ministra,
  o të flijojë interesat e shqiptarëve të Maqedonisë. Pra,të rrezikojë edhe mos
  hyrjen në qeveri, duke e kushtëzuar Gruevskin me dy zgjedhjet e mundshme dhe të
  pranueshme për shqiptarët e këtushëm: o realizimin e kërkesave të arsyeshme
  shqiptare, o federalizmin e shtetit. Por, Ali Ahmeti mbase përsëri zgjodhi
  rrugën më të rrezikshme, atë të mesmen, atë të shtruar nga shpresat se pasi të
  hyjë në qeveri, do arrijë që ujkut t’ia ndërrojë edhe qimen edhe veset. Gjë që
  deri tani është treguar si eksperiment i pamundshëm. Pra, Ali Ahmeti, nuk i
  flijoi ata që mendojnë se partia ekziston vetëm për të realizuar ëndrrën e tyre
  për t’u bërë ministra, por rrezikoi ardhmërinë e partisë dhe interesat e
  shqiptarëve të Maqedonisë. Ku ta dish, mbase edhe kësaj radhe, do ngadhënjejë
  durimi i tij, se do arrijë ta vetëdisojë Gruevskin, duke ia përsëritur pa
  ndërprerë të vërtetën, se një populli i takon aq fat dhe ardhmëri, sa ai është i
  gatshëm t’ia pranojë popullit tjetër. Gjë të cilën vite me radha, shumë veta, ia
  përsërisnin edhe Millosheviqit, por ai shkoi në varr duke mos e kuptuar
  domethënien e kësaj urtësie. Duke mos pasur vullnet dhe guxim politikë ta
  vazhdojë betejën me VMRO-DPMNE-në, tani kur ishte më e fortë se pas zgjedhjeve
  parlamentare të 2006, BDI-ja u bë ajo që shihet në seancat e deri tanishme të
  parlamentit republikan: zë i dëgjueshëm i Gruevskit. Gjë që BDI-në mund ta çojë
  drejtë defaktorizimit të saj politik (siç i ndodhi edhe PDSH-së), e shqiptarët e
  këtushëm prapë t’i bie në udhëkryqin ku do presin alternativën e tretë politike,
  kalorësinë e ardhshëm i cili doemos do duhet të ofrojë formulat e paprovuar deri
  më tani: federalizmin, apo kantonizimin e Maqedonisë. Mbase edhe shqiptarëve të
  Maqedonisë, Gruevski nuk u ka lënë rrugëdalje tjetër, përpos të fillojnë me
  ndërtimin e institucioneve paralele, me insistimin për rishqyrtimin e rendit
  kushtetues të Maqedonisë dhe me padëgjueshmëri qytetare e cila do çojë drejtë
  definimit të qartë të një shoqërie të ndërtuar mbi baza dyetnike. Nëse nuk ndodh
  kjo, lehtë mund të ndodh që edhe katër vitet e ardhshme të bashkëqeverisjes mes
  VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së, të jenë periudhë e humbur për shqiptarët e Maqedonisë,
  të mbeten vite të cilat shqiptarëve të këtushëm do u sjellin vetëm frustracione
  dhe pakënaqësi nga partitë e tyre politike. Pa marrë parasysh frustracionet e
  sotme dhe ato të ardhshmet e shqiptarëve të Maqedonisë, Parlamenti i këtij
  shteti më në fund u bë i tillë siç e dëshironte kryetari i VMRO-DPMNE-së: efikas
  dhe në shërbim të partisë së Gruevskit. Parlamenti i Maqedonisë, u bë aq efikas,
  sa ligjet dhe rregulloret aprovohen për aq kohë sa i nevojitet kryeparlamentarit
  të lexojë titullin e tyre dhe emrin e propozuesit. Pra, vetëm për disa minuta,
  për aq kohë sa zgjati edhe shtypja e butonave për miratimin e Rregullores së re
  të Parlamentit, të cilën BDI-ja e Ali Ahmetit, në përbërjen e kaluar
  parlamentare, e kontestonte si të papranueshme për shqiptarët dhe e bllokoi
  miratimin e saj me më shumë se dy mijë amendamente. Çka ndodhi në ndërkohë që e
  çoi BDI-në të votonte për Rregulloren që para disa muajve e konsideronte si të
  papranueshme për shqiptarët e Maqedonisë? Cila është BDI-ja e vërtetë: ajo e
  atëhershmja që me të drejtë e sulmonte PDSH-në për sjellje mospërfillëse ndaj të
  drejtave shqiptare, apo kjo e tanishmja, e cila i përkrah propozimet e
  Gruevskit, thuajse janë të hartuar në selinë e BDI-së? Këto janë pyetjet që i
  shtrojnë ata që ende nuk e kanë kuptuar atë që dihet prej moti: BDI-ja nuk është
  as ajo e djeshmja, as kjo e sotmja, po atë që prej moti janë bërë dy partitë më
  të mëdha shqiptare në Maqedoni – ente për punësimin e shqiptarëve të papunë. Dhe
  të zëna peng nga kërkesa e anëtarëve që aktivitetin partiak e konsiderojnë si
  mundësi të vijnë nëpër poste ku kurrë nuk do i sillnin aftësitë personale, ato
  kanë koncept politik deri sa janë në opozitë, por s’kanë asnjë standard politik
  kur bëhen pjesë e qeverisë. Të tilla siç janë, ato nuk i bëri askush tjetër,
  përpos dëshira e krerëve partiak që duke kontrolluar edhe punësimet e pastruesve
  të shkollave, të mbanin nën kontroll çdo votues shqiptarë. Se partitë shqiptare
  nuk kanë koncepte politike, por lista për punësim, më së miri e lexoi Gruevski.
  Dhe e përdori me mençuri: e morri BDI-në në koalicionin qeveritarë, duke e ditur
  se PDSH-ja pret pas derës së kabinetit të tij, e gatshme që në çdo çast të bëhet
  pjesë e qeverisë. Andaj edhe partitë shqiptare, ai nuk i ndjen si partnerë
  politikë, por si dy rrota rezerve të karrocës së tij qeveritare, të cilat mund
  t’i ndërrojë gjatë udhëtimit të mëtejmë në krye të qeverisë së Maqedonisë. Me
  çka edhe njëherë u dëshmua ajo që nuk mund ta shohin vetëm analfabetët politik:
  Gruevski nuk është i fortë pse ka 63 parlamentarë të vetë në parlament, por pse
  shqiptarët nuk kanë asnjë parti të veten parlamentare me koncept të qartë
  politik. Pra, Gruevski është i fortë shkaku se partitë shqiptare, atij i lejuan
  të ndjehet pronar i vetëm i lulishtes multietnike të quajtur Maqedoni. Lulishte
  të ujitur edhe nga djersa shqiptare, por ku shtatëmbëdhjetë vite me radhë,
  shqiptarët nuk u arritën të bëhen bashkëpronarë të sajë, por mbetën vetëm
  mbledhës të luleve të vyshkura. (Kim MEHMETI)/

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyFri Aug 01, 2008 11:35 pm

Politikat e "jashtme" po veprojne edh ene Maqedoni.. u zyrtarizua gjuha vetëm sa për ti zvarritë gjërat ..e shume kush mund te mashtrohet nga ky veprim ..duhet pune pune pune dhe mund ..per te realizu te drejten natyrore te shqiptarve ne troje te veta ..mos te mbesim "pre" e shpresave dhe t epresim gjithmone se çka bejne të tjeret per neve..
Duhet vet të bëjmë diçka..për te kerkuar pastaj përkrahje nga aleatët..interesin kombetar mbi ç'do interesa interes tjeter dhe të tjetërkujtë...
Të marrim mësim nga e kaluara...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 44
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyWed Aug 13, 2008 11:57 am

Vete fakti tregon se numri i popullesis te shqiptareve ne Maqedoni eshte i pa sakte sipas statistikave ,po qe te dihet numri i sakte do te clirohemi shume me shpejte se sa mendoim nga Sllavo- Maqedonasit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyWed Aug 13, 2008 4:50 pm

Mendojë se pasaktësin e numrit të popullatës e lënë në këtë gjendje se u shkonë për shtati maqedonëve. Por edhe pse e lënë në këtë mënyrë dihet përafërsisht se nga 2 milion banërë që e popullojnë Maqedoninë 800.000 mijë janë Shqiptar autokton në trojet e veta.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ariani
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 25
Age : 39
Vendi : Prishtine
Registration date : 01/08/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyWed Aug 13, 2008 5:03 pm

Me të vërtetë mendoj se shqiptarët po qe se lejojnë që të diskriminohen nga magjupët maqedonas, atëherë shtrohet pyetja se a thua e meritojmë ne shqiptarët lirinë dhe të drejtën e vetëvendosjes. Po more vëllezër shqiptarë, maqedonasit janë frikacakë të mëdhenj, nuk kanë kulturë, histori, nuk kanë kurrfarë historie, prandaj si është e mundur që ne shqiptarët t'i lejojmë vetes që të jemi popull i dorës së dytë... Me të vërtetë, jam i sigurt, se po qe se ne shqiptarët vetorganizohemi shumë shpejt do t'ia arrijmë qëllimit tonë në sendërtimin e amanetit të dëshmorëve për liri, pavarësi dhe ribashkimin e të gjitha trojeve shqiptare në një SHQIPËRI. Vetëm duhet të heqim dorë nga egoja, pra nga inetersat personale, të organizohemi dhe të jemi këmbëngulës në të drejtat tona, sepse shumë shpejt do të arrijmë synimet tona. Përshëndetje atdhetare për të gjithë shqiptarët e vërtetë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 44
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptySat Aug 16, 2008 11:13 pm

Duhet te bashkojm partite politike ne maqedoni te jen te nje deshire ,po qe e fitojm kete clirohemi shume shpejt nga sllavo- maqedonasit ,doje apo nuk doje ata ,duhet te mendoim te kemi parlamentin tone p.s pse jo ne Tetove ,Gostiva ,kercove,Diber,ju pelqen apo jo ne te kemi parlamantin tone ki eshte nje fakte qe munde sa me shpejte ti bashkohemi shqipris te mos i lusim per cdo dite sllavo-maqedonasit se nuk jane vetem nje flliqesir ata e pse duhet ty lusim ....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyTue Aug 19, 2008 9:52 pm

Argent pajtohem me mendimin tuaj po qe nuk pranojne gjuhen shqipe ,flamurin e gjithe te drejta qe i takojne nje populli ne boten demokratike pse mos te formojm parlamentin tone kshue qe edhe konkurenca do te ishte ather me e madhe qe te meren gjerat ma me serizitet .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
cuni
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 43
Vendi : Gjermani
Registration date : 28/07/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyWed Aug 20, 2008 11:52 pm

E lexova me shume vemendje diskutimin tuaj.
mendoj se beni po te njejtin gabim qe bene disa nga djemte e Kosoves para dhe gjate daljen ne skene te UCK.

Nje gje duhet te jete e qarte.
Aksioni eshte shkolla me mire. Ai te kthjellon mendjen.

Kurse hapi i pare eshte ai qe duhet bere.

Atehere hapi i pare qe duhet bere eshte te sigurosh ushqim qe gjaku te qarkulloje i bollshem.


Mendoj se hap i pare eshte sigurimi ne duart e shqipatereve e asaj tradhetie qe dhuroi mbreti zog.
Pra te Shen Naumit.

Ateher do te marrin vesht edhe tradhetoret qe dikur vjen koha e drejtesise.

te fala cuni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyThu Aug 21, 2008 1:06 pm

Cuni pajtohem pothuajse me gjithë postimin tëndë më lartë, por sa i përket ushqimit mendojë se mjafton ai të cilin ta ofron populli. Për të pas sukses duhet organizimi të jetë shumë i ngushtë me masat popullore sepse ai të strehon, të ushqen të mban me veshmbathje etj etj...

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
cuni
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 43
Vendi : Gjermani
Registration date : 28/07/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyThu Aug 21, 2008 6:53 pm

1.cifutet sa here qe lind nje femije ne zonat ku ka pak cifute i cojne dhurate familjes me qellim qe te shumohen ne ate zone. Dhe ne qofte se jane ne zona te rrezikuar ia cojne cdo datelindje. do me ??


2. Ne zonat e Afrikes ku nuk zhvilloheshin shume femijet dhe popullsia u bene analizat dhe pastaj u vendos qe ti jepej femijeve dhe popullsise me zorr vitamina A.


Pike Tjeter:
Me aq te ardhuar sa kane fshataret rreth shen Naumit, i daspora me synim patriotik mund te bleje gjiteh fshatin dhe te dergoje te jetoje ete punojne atje familje nga zona ku se zorr ju del buka e gojes. Sa per te jetuar.Kurse blerja ti mbetet prone atyre qe shtine leket keshtu do te ndyshonte edhe demografia e fshatrave. Keshtu edhe Ohri do te ishte i rrethuar ne daren e shqipatereve
do me????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyThu Aug 21, 2008 10:22 pm

NUk dua asgje te demantoj nga deshira se si te çlirohemi nga kaurroshkinia ! Por, patjeter dua te motivoj të gjithë ata që mund ta hetojnë vënien në veprim te Projektit të Vasa Çubrilloviqit she Stratofisë Greke në projektin e Prerodbës VMROiste!

Shperngulja e asaj kohe për ne Turqi është zëvendsuar me shpernguljen masive per në shtigjet e mërgimit të pakthim!
Dhe, asimilimi sipas Stratofisë greke, mbushja e Kazermave dhe fabrikave, minierave në territorin shqiptar, me police dhe me ushtarakë që u jepen banesa falas, dhe u krijohen gjithë kushtet. Ndërsa Ligji për të pasur normë nataliteti tek maqedonasit, edhe njëherë do t'i diskriminojë shqiptarët, sepse, pa kompensim duhet të perpiqen t'u ndihmojnë kaurrëve që ta përmirësojnë përqindjen, sepse deri tashti asnjë nuk i ndaloj ata mos e kenë normën e duhur! Kjo provë , padyshim do te ketë sukses, sepse në Beogradin e pas luftës aty nga 1946 e drei më 1970, shumë shqiptarë që bënin punën e sharraxhiut, detyroheshin nga zonjat sërbe të...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyMon Aug 25, 2008 1:53 am

Per tu çliruar nga Maqedonasit duhet shume pake kohe ,por e keqja eshte qe shume kohe duhet te bashkojm popullin tone te jen te vendosur e te bindur te nje deshyre se per nje muaj çlirohemi nga maqedonasit ,e keqja eshte per momentin ne maqedoni i kan perçare popullin udheqesit tane vetem e vetem duke kerkuar e luftuar per karriga, e populli po vritet e pritet e vuane dita me dite e me shume .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyMon Aug 25, 2008 10:06 am

Betoni ka shume te drejte kur thote se shqiptaret jane te percare. Ky eshte nje faktor i rendesishem dhe maqedonsit e dine dhe gjejne menyra per t'i mbajtur te percare me joshje etj. Ketu ata jane te zgjuar e ne budallenj.

Nje faktor tjeter eshte se nuk ka nje politike qendrore dhe rajonale te bashkimit kombetar dhe cdo gje po duket se i lihet rastesise. Pra ka nje pune shume te vogel ndergjegjesimi dhe zgjimi. Kjo vjen edhe per faktin se disa koka drejtuese shqiptare jane shitur tek sllavi e greku dhe bejne politiken e tyre si edhe sepse vrapojne pas interesave te veta per t'u bere miliardere dhe te fuqishem qe te sundojne.

Nje faktor tjeter eshte, duhet ta pranojme, se ne shqiptaret jemi shume kokeforte dhe nuk pranojme me te fort, zote dhe zgjuar se vetja dhe kjo na mban te percare dhe individualiste.

Tani, me fjalen "magjike" Evrope, gjerat kane marre nje rruge edhe te keqe edhe te mire. Nese nuk zgjohemi e ndergjegjesohemi dhe t'u tregojme vendin atdheshitesave, Evropa eshte lajm i keq, por nese do te zgjohemi e ndergjegjesohemi, atehere Evropa eshte lajm i mire.

Gjithesesi, njeriu e ben historine vet. Ne po bejme nje histori, por nuk e di se sa e lavdishme dhe e bashkuar do te jete kjo histori.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
cuni
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 43
Vendi : Gjermani
Registration date : 28/07/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyWed Aug 27, 2008 2:57 pm

Nese ne bejem ate qe te bllokojme atje ku anija merre ne kemi bere
DETYRENE E PARE.


DETYRA E EDYTE ESHTE TA COJME NE DREJTIMIN NGA DUHET ME VEPRIME DHE JO ME LLAFE.

POSHTE TRADHETARET !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyWed Aug 27, 2008 3:16 pm

E treta e verteta thote populli !

Nese zona nuk kontrollohet Anija do te fundoset si historiku i Titanikut !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 44
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyWed Aug 27, 2008 11:50 pm

Nga maqedonasit cliroemi shpejt por politikanet tan nuk dine mire shqip.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyMon Sep 08, 2008 4:48 pm

"Nëse secili pjestar i kombit e ndien dëshiren për liri, liria mund të vonoj por ardhjen e saj s'ka fuqi në botë që mund t'a pengoj! "

E fillova me këtë thënje ,ngase kjo thënje e permbledh edhe mendimin tim ne pika te shkurtra .
Pikë së pari mendoj se duhet senzibilizimi i popullit, demaskimi i politikave qe popullin shqiptar ne Iliridë e qojnë askund (drejt nenshtrimit dhe asimilimit ).
Në Iliridë mendoj se duhet te krijohet një levizje e cila me forma te ndryshme do te ngrente zerin ndaj padrejtesive qe i behen popullit shqiptar atje ,duke u konsideruar si "inferior" .
Populli shqiptar jeton ne troje te veta dhe ka te drejten te jetoi i lire .Kjo eshte e drejte e patjetersueshme prandaj nje organizim ,nje protestë gjithepopullore fillimisht do te kishte efektin e vetë që të "zgjohej" masa ,populli ,pra jo per "senzibilizim " te qarqeve maqedone sepse ato dihet çfare jane dhe dihet interesi i tyre ,por te behej pikerisht per te zgju tek populli deshiren per liri ,qe e meriton . E Kur populli te jete gati , atëherë ç'do organizim tjeter do të dalë i sukseshem .
Me nderime !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 44
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyTue Sep 09, 2008 4:18 am

Ah po preje maqedonve clirohena po duet me va kajte nene mire dhe kryet kjo pune e shkive .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Loti
Fillestar/e
Fillestar/e
Loti

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 29
Vendi : Albania
Registration date : 10/09/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyWed Sep 10, 2008 10:25 pm

Keto dukuri te keqija ndikojn edhe ne politik ne patrit e udheqesive tane te quajtur parti (PD) e jo udheqes ,zhvillimi i jetes se shoqeris shqiptare nuk mund te perfytoje pa jeten unike shpirterore ,ku te perfshihet tere jeta e kombit dhe mbi kete baze te ndertohet e ardhmja e tij me emrin Shqipria Natyrore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyThu Sep 11, 2008 12:06 pm

Duke u bashkuar shqiptaret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 EmptyFri Jan 30, 2009 4:41 pm

Duke qendruar bashk ne Shqiptaret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët   Si duhet të çlirohemi nga maqedonët - Faqe 5 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si duhet të çlirohemi nga maqedonët
Mbrapsht në krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: