Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Zgjidhje detyrash!

Shko poshtë 
+33
bami rusta
alvaroselimaj
samurai3
Driniiiii
rudiina
Leutrim Jakupi
mustaf osmanollaj
nojzi
mecki
besi14
r.i
fidan
gagaja
Xili
kujtesa
shqip0nja
MUHAMETII
elisa
eri M
Eva0506
Guximi
echo
rolling
shehu
dibrani
Euridika
Sofra
Ago Muji
beri
Beton
E_Bukura
Kosovarja
Ani
37 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
mecki
Fillestar/e
Fillestar/e
mecki


Male
Numri i postimeve : 1
Age : 34
Vendi : kosove
Registration date : 19/09/2009

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyTue Dec 22, 2009 11:30 pm

Antari r.i: Pyetje ?
pershendetje te gjithve.
kom nje detyr spo arrij ne rezultat, nqs kishit mund me publiku zgjidhjen ketu, do isha mirnjohes?

detyra:

shkojne 100 shqiptare ne nje vend turistik.

prej tyre

10 nuk din as gjermanisht as anglisht te flasin.
75 din anglisht
83 din gjermanisht

sa prej tyne din edhe anglisht edhe gjermanish te flasin?

pres pergjigje sa me shpejt te jete e mundur, do kishte qen me mir!, falmnderit per te gjithe.
Prgjigja:

pasi 10 nuk din as njeren gjuhe, ato i heqim menjher qe d.m.th 100-10=90

kan mbetur 90 vete qe din te flasin

pej tyne

90-83=7 qe d.m.th se 7 vete nuk din gjermanisht --- 75-7 = 68

90-75=15 qe d-m.th se 15 vete nuk din anglishte ----83-15 = 68


ose do ju spjegoj me thjesht si ne klase fillore


Menyra dyte:

T = 100 (numri i turistëve)
N = 10 (këta thjesht kanë shkuar për të mësuar gjuhën)
A = 75 (njohin anglishten)
G = 83 (njohin gjemanishten)
A_G = Njohin edhe anglishten edhe gjermanishten

Sa më sipër mund të shkruhet:
T = N + A + G - A_G

Nga ku:
A_G = N + A + G - T
A_G = 10 + 75 + 83 - 100

Pra:
A_G = 68
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:46 pm

segmentet (ac) dhe (bd) priten ne mesin e tyre.vertetoni abc=cda
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:47 pm

1+2+3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:50 pm

(3+2)-(5-4)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:50 pm

X=3y
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:50 pm

x=2y
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:51 pm

Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:52 pm

[i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:52 pm

Spoiler:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:52 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:52 pm

5+5+4+8+9+3+2+4+5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:53 pm

x=2y
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:54 pm

(2y + + (y-6) = 4y + y
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nojzi
Fillestar/e
Fillestar/e
nojzi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 25
Vendi : shkoder
Registration date : 03/11/2010

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Nov 03, 2010 11:56 pm

1+5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mustaf osmanollaj
Fillestar/e
Fillestar/e
mustaf osmanollaj


Male
Numri i postimeve : 1
Age : 28
Vendi : prizren
Registration date : 13/06/2012

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Jun 13, 2012 12:30 pm

qka jan elementet halogjene
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leutrim Jakupi
Fillestar/e
Fillestar/e
Leutrim Jakupi


Male
Numri i postimeve : 4
Age : 28
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : Making tatoo ang guns
Registration date : 05/09/2012

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyThu Sep 06, 2012 11:02 am

Mire ja nje detyre per ju: Cmimi i vjeter i nje kompjuteri ishte120 euro, kurse cmimi i ri eshte 150 euro. Sa perqind eshte bere shtrejtimi?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leutrim Jakupi
Fillestar/e
Fillestar/e
Leutrim Jakupi


Male
Numri i postimeve : 4
Age : 28
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : Making tatoo ang guns
Registration date : 05/09/2012

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyThu Sep 06, 2012 3:02 pm

Edhe nje detyre logjike per ju: Nje shtepi(e mbyllur me qeles) ka 5 dhoma(te mbyllura)
,secila nga dhomat ka nga 3 kuti(po ashtu te mbyllura), dhe ne secilen nga kutite gjenden nga 8 sfera ari. Sa qelesa nevojiten per ti marr 80 sfera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leutrim Jakupi
Fillestar/e
Fillestar/e
Leutrim Jakupi


Male
Numri i postimeve : 4
Age : 28
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : Making tatoo ang guns
Registration date : 05/09/2012

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyThu Sep 06, 2012 8:10 pm

Edhe nje detyre logjike per ju: Nje shtepi(e mbyllur me qeles) ka 5 dhoma(te mbyllura)
,secila nga dhomat ka nga 3 kuti(po ashtu te mbyllura), dhe ne secilen nga kutite gjenden nga 8 sfera ari. Sa qelesa nevojiten per ti marr 80 sfera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rudiina
Fillestar/e
Fillestar/e
rudiina


Female
Numri i postimeve : 1
Age : 30
Vendi : prishtine
Registration date : 12/12/2012

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Dec 12, 2012 10:22 pm

mirmroma deshta me ju pyt nese kishit pas mundesi me me treguar kete detyre..
lim x ne katror minus 3x plus 2 thye per x ne katror plus x plus 4
x-->2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyWed Dec 12, 2012 11:36 pm

Mirmroma dhe mir se keni ardhur ne forumin BK Rudiina per detyren qe paski pyetur nuk ja kam iden.
Rudiina nje pyetje per jua, ka mundesi te ma shpjegoni kuptimin e emrit tuaj, pasi me duket interesant, pakeqkuptime.
Mirmbetshi

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
samurai3
Fillestar/e
Fillestar/e
samurai3


Male
Numri i postimeve : 1
Age : 33
Vendi : prishtina
Registration date : 25/02/2013

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyMon Feb 25, 2013 11:37 pm

vitin tjeter Ana do te jete tre here me e moshuar sesa ishte Lusi para dy vitesh, pas kater vitesh Lusi do te jete gjysme here me e moshuar sesa ishte Ana para tre vitesh.

sa vite kane tani Ana dhe Lusi?


une nuk po di me bo zhvillimin e detyres, qe din dikush me trego,ju falemnderit

Mbrapsht në krye Shko poshtë
alvaroselimaj
Fillestar/e
Fillestar/e
alvaroselimaj


Male
Numri i postimeve : 1
Age : 25
Vendi : tiran
Registration date : 06/05/2013

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyMon May 06, 2013 12:16 pm

kush do na ndihmoj me disa ushtrime ne kimi ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bami rusta
Fillestar/e
Fillestar/e
bami rusta


Male
Numri i postimeve : 2
Age : 24
Vendi : elbasan
Registration date : 13/05/2013

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyMon May 13, 2013 4:10 pm

Thjeshtoni shprehjenThjeshtoni shprehjen
2
y x x x (1 ) ( 1)( 1)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bami rusta
Fillestar/e
Fillestar/e
bami rusta


Male
Numri i postimeve : 2
Age : 24
Vendi : elbasan
Registration date : 13/05/2013

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptyMon May 13, 2013 4:12 pm

do te dali 2-2x
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arditerzan
Fillestar/e
Fillestar/e
arditerzan


Male
Numri i postimeve : 3
Age : 25
Vendi : Oher
Registration date : 20/10/2013

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 EmptySun Oct 20, 2013 1:40 pm

Sa siperfaqe mund te mbulohet me 1000 pllaka kendedrejte me dimension a=20 cm dhe b=15 cm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Zgjidhje detyrash! - Faqe 8 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zgjidhje detyrash!
Mbrapsht në krye 
Faqja 8 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» NDËRRIM TERRITORESH - ZGJIDHJE PRAGMATIKE
» Ndarja e kosoves eshte zgjidhje,çfare o njerez qe jeni verbu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: