Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!

Shko poshtë 
+10
Pirro i Epirit
che
eri M
Leka i Madh
rrebelja
Albea
Euridika
Beton
besa-bese
Sofra
14 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyWed Nov 07, 2007 7:11 am

Këtë temë po e filloj për të biseduar së bashku për Gjuhën Shqipe të cilën për çdo ditë ndëgjojm apo lexojm që po bastardohet me fjalë të huaj, madje deri aty, ku flasin para medjave Televizive, si dhe deri aty ku shkruajnë në shtypin ditor.

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Mediat1

Ç' mendoni ju forumist të nderuar, cilat fjalë të huaja nuk e kanë vendin në Gjuhën Shqipe, por që po përdoren sot në trojet tona.

Po filloj unë së pari, psh fjala;

Divorc, Forca, Mazhuranca.

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Gazeta-shqiptare


Kaq për fillim si mendoni ju a i kemi këto fjalë në gjuhën shqipe. Pasi t'i gjeni këto fjalë mund të shkruajm edhe fjalët e tjera që juve ua merr mendja se janë fjalë të huaja.

Kujdes se kemi edhe huazime të cilat i ka secila Gjuhë në Botë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyThu Nov 08, 2007 4:18 am

Une mbetem pa tekst kur lexoj neper gazetat tona, kemi edhe gabime drejte-shkrimore, edhe fjale te huaja te cilat sikur e shëmtojnë gjuhen tone te embel, prandaj jo vetem kenga jonë qe po dhunohet nga shume kengetarë tanë, por nje dhune te njejte e kemi edhe ne te perditshmet tona te shkruara dhe ato elektronike.

Dhunimin e gjuhes veq mediave e hasim edhe tek shume politikaj qe sipas mendjemadhesise dhe duke treguar se i kan msu 2-3 fjale anglisht, rëndom dalin nga binaret dhe ja fusin serbisht!!!

ja disa fjale te huaja qe e kanë njëllosur gjuhen shqipe
ne mesin e tyre ka edhe barbarizma por qe jerisht perdoren edhe sot ne te folur e në të shkruar:


joshqip.........................shqip

patriot (fjalë greke)........ atdhetar

online ...........................ne linje, i/e lidhur

indeksi .......................... treguesi

modifikoj ......................... ndryshoj

dublikim - dobël .................dyfishim , dush

website............................. faqe (interneti)

disaktivizoj ....................... c'aktivizoj

konfuze ................... e ngaterruar, e peshtjelluar, e hutuar

strukture................... ndertese, ndertim


amanet.......................porosi

behar.........................pranvere

boks..........................grushtim

cakmak......................ndezes

divorc........................ndasi, shkurorëzim

domate.......................molle e arte

haber........................lajm

hava..........................qiell

inshallah.................... e dhashte Zoti

jeshile........................gjelber

perhajr.......................me fat ose urime

separat......................ndaras

vozis.........................ngas

Aludon.......................permend, hedh fjalen

Akses ....................... hyrje, rruge

Dedikoj ....................... kushtoj

Destinacion ....vendmberritje, paracaktim, vend i caktuar

EDITOJ ..................... korrigjoj, rregulloj, redaktoj

Influencë .................... ndikim

Intensiv............... i shpejte, i vrullshem, i gjalle, i forte,

Neglizhencë.............pakujdesi, mosperfillje, shkujdesje
Specifik ................. i vecante, i/e qarte, i/e shprehur

Special .................. i posacem, i vecante, i preferuar, i jashtezakonshem


Inauguroj ................përuroj

kidnapuar ................ rrembyer

maxhorance ............... shumice,

surprize .....................befasi
distribuimi .................. shperndarja

kauza ........................shkaku

ju pershendes dhe urime per temen


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyThu Nov 08, 2007 4:13 pm

Sofra & besa bese kush jane fajtore..!

Te paret fajtor jane ''disa'' intelektual si deputet qe ne fillim te dites fillon ne parlament (jo mirmengjesi apo tungatjeta por Ciao..!) kjo eshte me keqja e te keqes qe rrenjet e bastarimit te gjuhes filloin nga intelektualet tane se pari e lere mo tek te tjeret.

teme shume e mire
vazhdim te mire ne teme.

...by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyFri Nov 09, 2007 1:25 am

Une, fajin per perdhodjen e gjuhes sone ia lë sejcilit që e flet dhe e shkruan, dmth, sejcili shqiptar sot se paku ka mundesi qe te lexoj e shfletoj, perderisa mundohen me mish e shpirt te mesojnë anglishten apo ndonje gjuhe tjeter, duhet perherë te shfletojne dhe permiresojnë te folurit dhe te shkruarit edhe ne gjuhen shqipe.

Tek ne në popull, nese dikush te veren se flet bukur, kurr mos prit komplimendin por te kunderten, ta mveshin mendjemadhesinë!!!! pra ende jemi larg dhe mentalitetin tone duhet ndrruar rrenjesisht ne kete aspekt po mendoj.

Ta njohesh sportin, dmth je ithtar i kesaj lemie, ta duash punen dmth se je ithtar i saj etj etj por ta shkruash dhe flasësh edhe gjuhen amtare siq e kerkon vet ajo dmth kultivon ndjenja dashurie per gjuhen tende.

per fund, ju shkruaj nje fjale shqip e ju mos e harroni kurr!

Greqisht..... AKOMA No

Shqip........ ENDE Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyFri Nov 09, 2007 1:58 am

nje premisim besa bese nese me lejohet

Greqisht nuk ekziston.

te falemenderoj per punen qe bene me gjithe keta fjale te gjuhes shqipe.
Ne shqipri ka shume fjal te huazuara edhe pse mua shume me intereson te premisohem me gjuhen e nenes por gjithmon ka disa pengesa qe nuk di as vete ku te drejtohem mendoj se mesoi nje fjla shqipe me mire nga te Shqipris por e keqja eshte se edhe ne Shqipri ka fjal shume te huazuara.

Lavatriçe si i themi ne shqip me intereson me dite kjo fjal eshte italishte
Celular = eshte italishte.
Farmaci =
Lavazhe =
imagjinoi =
Divorcime =
Si dhe vet tema ka nje fjal te huazuar ==))) Bastardim (((=== nuk eshte fjal shqipe.

e shume e shume fjal te tjera qe nuk me kujtohen per momentin.

shume teme e mire me pelqen shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyFri Nov 09, 2007 3:13 am

I nderuari Beton,

Ne studime kam pasur shoke qe kan studju gjuhen dhe letersine, sipas tyre jo vetem qe ka fjale jo shqipe qe ne i flasim e shkruajmë, por e meta eshte qe ne fjalorin tone "thonin ata" fliten e shkruhen fjeae qe logariten te huaja nese ato i vjedhim nga nje gjuhë dhe i perdorim ne gjuhen tonë.

nese une ju them Falemnderit dhe ju me pergjigjeni me te lutem, kjo me thonin ata nuk ia vlenë, automatikisht eshte fjale serbe, me preferonin te ju them pas "falemnderit-me nderë qofshi" asgje tjeter.

atebote rrethi dhe rajoni ishte me teper i njohur per ne, por sot jemi deshmitarë se ne shume gjuhe pas falemnderimit pason ju lutem (bitte).

Sa i perker BASTARDIMIT, e pranoj se nuk eshte shqip, vie nga nje gjuhe e cila nuk e ka ne alfabetin e saj shkronjën "dh", une ne fjalitë e mia kam perdorur te shumten BASTARDHIM(hiqe "H" dhe jet bastardim), dhunim dhe keqperdorim te gjuhes.

Sa i perketfjales AKOMA, kete fjale e ke 10000% fjale greke te cilen i kam ndegju greket me veshtë e mi ne punë dhe kam debatuar lidhur me kete fjale, Divorc!!!, shkurorezim, Farmaci, farmaceutika, dege e mjekesise e cila ka te beje me barëra,imagjinata, skemi fjaletjeter pos per te imagjinuar, sme kujtohet diq ndonese edhe e perdori edhe vet, skam fjalor te gjuhes shqipe afer se me knaqesi kisha shfletuar.

Huazimi i fjaleve te huaja eshte ne te gjitha trojet tona.

Mbetesh i pershendetur vëlla Beton.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyFri Nov 09, 2007 3:24 am

Besa bese sa i peket fjales bastard une personlishte kam njohuri me gjuhen italiane ne ate qe kam kuptuar une nga fjala bastarde do te thote Melez n'se te thote diçka kjo fjal e sa per fjalen farmaci mund te themi Barnatore tingllon me mire shqip,si ne kosove ka shume fjal qe kan ndrishuar e kjo me pelqen kure eshte e mundur te ndrishoim pse jo ..p.sh ne kosove disa vite me pare ka qen nje fjal ..samoposlluga ha ha ha e sote e ndegjoje shume bukur shqip vetsherbim etj etj..
E sa per Greqishte ta bera me dije se Greqi nuk ekziston kure nuk ekziston nje popull grek edhe nje gjuhe greke nuk ekziston ha ha ha ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyFri Nov 09, 2007 3:31 am

Bastard ne shqip ska te beje me MELEZIN, bastard ka dmth-nie te keqe, edhe nje njeri quhet bastard, mund te themi se sllavomaqedonet ishin bastardë te vertet me rastin qe spo mundemi ta larggojmë nga truri jonë.
bastardim edhte edhe keqperdorim, dhunim, keshtu diqka por ne mungesë te fjalorit spo mundem sakte ta shpjegoj, edhe pse afersisht eshte ashtu siq e dhash.

une mendoj ashtu
pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyMon Jan 14, 2008 8:03 pm

Uroj qe kjo teme te vazhdoj edhe me tutje pasiqe ajo qe shtjelohet ne kete teme është një qështje shumë e ndjeshme .

Ështe nje problem që sapo te hapim nje liber apo nje gazetë apo edhe ne TV-te tona ,thuaja ne cdo fjali te shkruar a te degjuar ,do te hasim ne fjale te te zevendesuara .

Eshte e vertete që për një numer të caktuar fjalesh nuk ka perkthim bukfal ne gjuhen shqipe mirëpo të pakten ato që I kemi të mos I “bastardojme”


Ka te drejtë edhe Beton kur “bastard e perkthen me Melez” pasiqe fjala Bastard kuptohet si përzierje e dy racave ne krijimin e dickaje të tretë( duke humb vlerat e paraardhsve ) "Bastardim "ne kete rastin tone konkret kuptohet ( edhe ne baze te fjalorit) si dicka qe ka humb vetite e veta (Bastardim -çoroditje ..)

Une ju uroj vazhdim ne temë . Është temë shumë e dobishme që na ndihmon të gjithve në përmirësimin e të folurit të gjuhes së paster shqipe .

Pastaj edhe ruajtja e shprehjeve siq është ajo që ka cekë besa-bese me lart ( falemnderit- me nder qofsh) mendoj është shumë e rëndësishme pasiqë është një shprehje e vacant ,tipike shqiptare.

Ka shume fjalë që ne ( edhe unë personalisht ) I pedorim cdo ditë dhe pavetedijshem i sherbejme "Bastardimit" te gjuhes pa pasur nevoj pasiqë kemi shprehjet e e duhura për t’I përdorur ato në gjuhen tonë ,te pakten ato qe kemi .

Si psh :

Refuzoj - kundërshtoj , adekuate - e duhur (e pershtatshme) , imazh - shembelltyr …etj etj [/size]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyTue Jan 15, 2008 11:54 am

Ne ke mi shume fjal ga gjuhet fqinje sebo-greke italiane si dhe nga koha e turkut,qe shpresoi koha do t'i zduk' nga fjalori po te mundohemi te hin fjal te reja.
Po ashtu ndarjes martesotre i themi ''divors'' qe eshte nga anglishtja ''divorce''.pse jo Shkurorzim.
ka edhe shume fjal qe te mundohemi me kohen hine fjal shqipe ne fjalorin tone .
Frizer = mund te themi (Floktore)
Berllog =Mbeturina
Qereminde = tjegulla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyTue Mar 25, 2008 3:23 am

po i cek edhe disa qe takohen shpesh ;
"prezore" -dritare
"sobë" - dhome-odë
"hajat" - koridor
......

eshte per te ardhur keq kur shprehjet e huazuara pa pikë nevoje perdoren ne televizionet t'tona e kjo munf te ndikoj shume te masa-sidomos tek te rinjtë te cilet nje pjese edhe kan "trashegu" prej rrethit por me kete "pasurohen" ende..
duhet te egzistoj nje ligj per gjuhen , qe do te kishte nje kontroll sidomos tek perdoorimet panevoje te ketyre "barbarizmave" neper TV , tekste mesimore etj ..mendim imi!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyTue Mar 25, 2008 3:36 am

Unë po i cekdisa si "mazhoranca-shumica,
presidenti-kryetari,
divorci-shkurorzimi dhe qindra fjalë të tjera që po sillen nga gjuhët italiane, franceze dhe greke në emër të modernitetit ( që po i sjellin të lazdruarit).... Kurse në të kaluarën kanë mbetur fjalë nga pushtuesit gjat pushtimit që i kemi pasur në vendin tonë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea


Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyTue Mar 25, 2008 3:43 am

Gjithmone kam vrejtur se ekziston kjo dukuri te jet neper revista te ndryshme,Tv, me bashkbiseduesit te jene nga shoqria,etj por mendoj se te rinjet nuk kane faj kane faj prinderit qe ne qoftese komunikojne me nje gjuhe te paster me femijet e tyre normal se edhe ata do te mesohen ashtu sic ju eshte mesuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyTue Mar 25, 2008 3:49 am

"në emër të modernitetit ( që po i sjellin të lazdruarit).... "
dhe pikerisht kjo edhe mua me duket me e keqe . me e paarsyeshme sepse faktikish po behet nje "barbarizim" modern i gjuhes ...ne emër te "modernizimit"


sigurisht qe prindi ka nje rendesi te madhe mirepo zakonisht ne kohen e shkollimit te lartë ,dua te them ne moshen e rritur fillojne pikerisht shumica e "barbarizmave moderne" . Gjithsesi prindi duhet t'a trashegoj gjuhen e paster dhe te kete ndikim tek fmijet qe te mos flasin fjale te huaja ne kur komunikojne shqip

nderime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyWed May 14, 2008 6:07 pm

"bastadrimi" i gjuhes shqipe nga televizionet tona mendoj që do të duhej të ishte shqetësimi më i madh , për arsye se , siç dijmë, te vegjlit dhe të rinjtë tanë një kohë të madhe e kalojnë të ulur para TV-së .Nga ana tjetër , nëse çdo ditë degjojmë fjalet e huaja që perdoren ne vend të fjalëve shqip, rrezikojmë që këto shprehje të na kalojnë në shprehi dhe të mos na duket diçka "tragjike"..andaj besoj se do të duhej që këto gjëra të rregullohen me ligj ,si për TV,si për gazeta e sidomos për tekste shkollore...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrebelja
V.I.P
V.I.P
rrebelja


Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyWed May 14, 2008 7:09 pm

Pajtohem plotesisht me mendimin e Erudikes por do te shtoja edhe diqka bastardimi i gjuhes shqipe me fjal te huaja esht edhe i rezultat i mos serioziteti te mesimdhenseve tan ,mua me ka ndodhur shum her gjat kohes sa kam qen ne shkoll perdornin fjalet e juaja ne vend te aytre shqip kete e benin madje edhe profesorat e gjuhesh shiqipe kishe profesora se atyre nuk mund te ju thuash ashtu ,pastaj si rezultat i mos kujdesit te prinderve ka shum faktor te tjer qe ndikojn ne harrimin e fjaleve te bukura shiqpe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyWed May 14, 2008 7:35 pm

e vertete jane keto qe thua Rrebele. Kjo eshte vec nje aspekt i problemit, sepse shkolla nuk po i kushton aspak rendesi problemit te gjuhes.

Une mendoj se shkaktari themelor i coroditjes se gjuhes ne Kosove eshte administrata neokoloniale e UNMIK ut. Duke qene se kjo admisnitrate eshte e huaj dhe instotucionet jane kinse vebndase, ata po e coroditin shqipen duke e kthyer ne nje shipqe zhele te gershetuar me lloj lloj fjale te huaj e kalki anglo latin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyWed May 14, 2008 9:00 pm

Temën e përshëndes! Ka shumë fjalë që kanë hy si miza në kos dhe përdoren në gjuhën shqipe. Ende ma tepër ka të atilla që sakatohen gjatë drejtshkrimit! Të gjitha e prishin shijen e gjuhë sonë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyWed May 14, 2008 10:35 pm

i/e nderuar eriM, eshte shume e vertete se gabimet drejteshkrimore e cungojne ne njefar menyre gjuhen shqipe..
edhe vet personalisht e dij qe beje gabime drejteshkrimore ,disa nga ngutia ,disa nga pakujdesia e disa edhe nga padija ..por mudohem gjithesesi qe keto gabime te jene sa me te pakta .. nga ana tjeter , e verejë nganjehere qe edhe une , perkunder qe mundohem ne menyren time te mos perdor fjale te huaja ,edhe i perdor nganjehere sepse aq shpesh i degjon sa qe ,siq e thash me lart, fillon te behet e natyrshme. e kjo per mendimin tim eshte ajo me e rresikshmja sepse rrezikon te zhduken fjale origjinale shqipe nga perdorimi .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyWed May 14, 2008 10:41 pm

Ata që e ndjejnë se shqipja përjeton lëngatë nga barbarizmat siçishin turqizmat, sllavizmat, evropianizmat e tashti amerikanizmi, duhet të kujtohen se edhe identiteti i shqiptarëve vetëm u integru në modën e botës duke i përjashtu nga shqiptaria edhe ca simbole, siç ishte kapuçi i bardhë e të tjera! Nuk jam për konservatizëm por kam xhelozi për ca gjëra specifike që moderohen keq !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyWed May 14, 2008 10:57 pm

eri M shkruajti:
Ata që e ndjejnë se shqipja përjeton lëngatë nga barbarizmat siçishin turqizmat, sllavizmat, evropianizmat e tashti amerikanizmi, duhet të kujtohen se edhe identiteti i shqiptarëve vetëm u integru në modën e botës duke i përjashtu nga shqiptaria edhe ca simbole, siç ishte kapuçi i bardhë e të tjera! Nuk jam për konservatizëm por kam xhelozi për ca gjëra specifike që moderohen keq !

Po e kuptoj shume mire shqetesimin tuaj dhe pajtohem gjithesesi .
Per te mbeshtete kete (aprovim) po marr nje shembull konkret qe mua personalisht me pengon shume (shpresoj te mos dal nga tema )
P.sh. neper dasma (po flas ne rrethin ku jetoj )perdoret veshja "allaturka" , kur do te ishte shuume me e hijshme , shume me origjinale dhe veshja kombetare .

Gjuhes (drejteshkrimit dhe drejteshqiptimi te saj) mendoj qe duhet kushtu me shume kujdes dhe rendesi sidomos ne objekte shkollore ,
ani ,dialekti nuk ka te keq (mua personalisht me pelqen t'a flas dialektin geg ) edhe pse me gjuhen standarde (letrare) ka dallime ne shqiptim dhe ne te shkruar normalisht por problemi qendron ne ate se sidomos te rinjte ne nje mase te madhe kan marr vullnetarisht shume fjale te huaja ne fjalorin ditor .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptySat Sep 20, 2008 3:27 pm

Ajo që më së shumti po ndikon në "bastardimin" e gjuhes së paster shqipe (n'Kosovë ) është Media,kur dihet ndikimi i madh qe media ka sot tek masa !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
che
Fillestar/e
Fillestar/e
che


Male
Numri i postimeve : 8
Age : 31
Vendi : istog
Registration date : 15/09/2008

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyTue Sep 23, 2008 1:42 am

Problemin duhet shikuar ne rrenje dhe vetem duke ditur mir mund te japim zgjidhje dhe mund te japim mendime te arsyshme.
Ato qka permendi ne pergjithsi pajtohem si roli negativ i medjave pastaj depertimi ne njefar mase edhe ne tekste shkollore e shum e shum te tjera qe te gjitha me vend, por problemi i ka rrenjet heret sepse te gjithe e dim historin e dhimshme qe e kemi pasur secili pushtues na la nga diqka pra edhe gjuha mund te futet ne pjesen e asaj . Une ne fund dua te perfundoj me fjalet e dr.QABEJ qe thot :NESE GJUHA PASTROHET NGA BARBARIZMAT DHE NGA FJALET E HUAJA AJO NUK VARFEROHET PO BEHET ME E PASUR DHE ME E BUKUR.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pirro i Epirit
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Pirro i Epirit


Male
Numri i postimeve : 135
Age : 32
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyTue Sep 23, 2008 12:29 pm

ja se qfare lexova ne kohen ditore se gjuhetaret kan ardhur ne nje konkludim se standartizimi i gjuhes shqipe ka pasur ndikim me te madh ne barabarizimin e gjuhes shqipe,sesa edhe vet globalizmi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 40
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! EmptyWed Sep 24, 2008 9:11 am

Nuk e kuptoj perse eshte hequr postimi i fundit qe kam derguar per kete teme, si dhe postimi ne temen "Nje plumb per..."?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!   Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» GJUHA SHQIPE DHE LASHTËSIJA E SAJË
» Përvjetori i "Alfabetares së gjuhës shqipe"...
» Fjale dykuptimshme
» Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe
» GJENDJA DHE PERSPEKTIVA E GJUHËS SHQIPE NË PERIUDHËN POSTGLO

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: