Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe Empty
MesazhTitulli: Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe   Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe EmptySat Jul 26, 2008 1:02 am

Parlamenti Maqedonas në seancën e pasdites ka miratuar me shumicë
votash ligjin për përdorim zyrtar të gjuhës shqipe. Plot 75 deputetë
kanë votuar pro ligjit për gjuhen shqipe të cilën e flasin më shumë se
20 për qind e qytetarëve të Maqedonisë dhe në njësitë e vetë
administrimit lokal. Miratimi i ligjit për zyrtarizimin e gjuhës shqipe
ka qenë pjesë e marrëveshjes për koalicionim midis VMRO-DPMNE dhe BDI
si dhe në përputhje me përcaktimet e Kushtetutës dhe Marrëveshjes së
Ohrit. Siç thuhet në tekstin e ligjit, gjuha shqipe nuk është gjuhë e
dytë zyrtare në tërë territorin e Maqedonisë, por ajo gjen përdorim të
gjërë në institucionet qendrore dhe lokale. Me ligjin e ri është
ndryshuar edhe Rregullorja e re e Parlamentit, me ç`rast kryetarët e
komisioneve parlamentare nga radhët e shqiptarëve do të kenë të drejtën
të udhëheqin seancat e komisioneve në gjuhën e tyre amtare. Deputetët
shqiptarë të gjitha ligjet dhe materialet e tjera përveç se në gjuhën
maqedonase kanë të drejtë t`i pranojnë edhe në gjuhën shqipe. Në
njësinë e vetë administrimit lokal, shqiptarët nga njësitë rajonale të
ministrive mund të marrin përgjigje në gjuhën e tyre amtare, krahas
gjuhës maqedonase.
Pershendetje dhe urime gjuha shqipe.

Ketu, mundeni antar te nderuar te jepeni mendimet e juaja ne besushmerin e , Ali Ahmeti,sepse disa ishin kundra besa edhe te eger ndaj tij qe mos te flitet Ghuja shqipe .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe   Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe EmptySat Jul 26, 2008 1:43 am

Në një shtet kur 1/3-ta e popullsisë së saj nuk guxon ta përdor gjuhen e vet zyrtarisht, sikur te mos ekzistonin fare, atëhere në atë shtet nuk ia vlen te jetohet. Këtë duhet ta dinë shumë mirë jo vetëm maqedonasit, por e gjithë Europa. Nese maqedonasit nuk duan te jetojnë me neve si shqiptar, as ne s'duam te jetojmë me ata kaurr. Dhe ata vetë duhet ta inicojnë ndarjen funksionale te Maqedonisë dhe popullit shqiptar atje t'i japin atë qe i takon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe   Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe EmptySat Jul 26, 2008 7:01 pm

PO xhavo po si mendon ti qe munde te fitojm nda maqedonaseve
thjesht desha nje komentin tuaj si shqiptare i stetit kosoves cfar mendimi keni ju per shqiptaret e maqedoni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 40
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe   Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe EmptyWed Jul 30, 2008 4:53 pm

une i pergezoj qytetaret e ILIRIDES per kete te drejte qe e fituan me ne fund sepse tek e fundit u derdh shume gjak edhe ne ate pjese te SHQIPERISE qe gjdo gje kan fituar me gjak duke filluar edhe me universitetin si vatren e pare arsimore te arsimit te lart ne ILIRIDE ne gjuhen shqipe edhe ajo u themelua me gjak ky universitet ende i ka rrenjet me gjak e ne te kunderten shqiptaret e kesaj ane pas gjdo zgjedhjeve qoft lokale e parlamentare kete vater e ngjyrosin me ngjyra partiake eshte edhe nje turp i madh qe ndodh ne trevat tona...Miratimi i ketoj ligji ishte edhe pasoj e "MARREVESHJES SE OHRIT"qe u be ne mes te shqiptareve edhe maqedonasve pas luftes se 2001 ne kete treve ..e qe nuk u realizua me heret por tani mirepo neve si komb u shpallem edhe si populli me i durueshem ne bote vendin e 2 e megjithat me mire von se kurrr...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe   Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Maqedoni miraton perdorimin zyrtar te gjuhes Shqipe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» GJUHA SHQIPE DHE LASHTËSIJA E SAJË
» Përvjetori i "Alfabetares së gjuhës shqipe"...
» Zgjedhjet ne Maqedoni
» Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë
» Bastardimi i Gjuhës Shqipe me fjalë të huaja, Përse !!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: