Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor   Empty
MesazhTitulli: Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor    Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor   EmptySun Aug 24, 2014 12:54 pm

Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor  
                                      Adresa: Prishtinë, Rruga Carraleva 189 Kodra e Trimave
     Kontakti: tel. 044/115 411, E-mail: dibranfylli@hotmail.com , ueb: www.uniartpro.com

-I lindur në Açarevë të Skënderajt më 29.09.1956.
-Të mbaruar Akademinë për Teatër, Radio, Film dhe Televizion (AGRFT), në Lubjanë, drejtimi Regjisurë.
-Anëtar i Shoqatës “Migjeni” dhe revistës “Alternativa” në Lubjanë.
-Pjesëtar i radhëve të para të UÇK-së dhe udhëheqës i Njësitit të parë “Shkoza2” në Açarevë.
-Pjesëmarrës i shumë betejave, i plagosur në betejën e Llapushnikut më 8 maj 1998.
-Themelues i Trupës Artistike Ushtarake “Hamëz Jashari” të UÇK-së.
-Ideator skenarist e organizator i Manifestimit Përkujtimor “Ditët e Përndritjës” tash “Epopeja e UÇK-së”
 (5, 6 dhe 7 mars - e njohur si “NATA e ZJARREVE).
-Shef i TAU “Hamëz Jashari” të UÇK-së dhe TMK-së (1998-2002).
-Ideator, skenarist e regjisor i Festivalit Folklorik „I këndojmë lirisë“-kushtuar figurës madhore të
 UÇK-së Mujë Krasniçi-KAPUÇI (Klinë 6, 7 dhe 8 Qershor).
-Autor dhe skenarist i programit artistik “Ai është i gjallë” pjesa -I- dhe -II-
-Autor i shumë skenarëve dhe organizator i dhjetëra Akademive Përkujtimore e Solemne
-Anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës dhe i Klubit të Shkrimtarëve “Vorea Ujko” në Klinë.
-I arrestuar nga gjykata e UNMIK-ut dhe i privuar nga liria për 4 vjet-1365 ditë,( i liruar i pafajshëm.)

vepra të  botuara:
1. Përmbledhje poezish “Të fala nga Stambolli” Tiranë 1998
2. Argumente “Drenica dikur dhe sot” Tiranë 1998
3. Përmbledhje poezish “Ai është i gjallë” Rilindja Prishtinë 2000
4. “edhe kjo është pjesë e jetës” roman “KSH “Vorea Ujko” Klinë 2006
5. “Ditari i Tafrruk Tafrrukuci  të Tafrrukajve” komedi-humor, KSH “Vorea Ujko” Klinë 2006
6. “Sharkia e Drenicës” këngë për luftën dhe Dëshmorëve të UÇK-së Klinë 2007
7.  “1365 ditët e jolirisë”, Përmbledhje poezish – LSHK (2012)
8. “Prekazi brezni trimash” kronologji në 7 gjuhë - LSHK (2013)
9. “edhe kjo është pjesë e jetës”, roman – ribotim LSHK (2013)
10. “Sharkia e Drenicës” – ribotim LSHK (2013)
11. Hasan Prishtina, stërnip i Avdullah Veliqit, monografi – PrishtinaPress (2013)
12. “Çdo shesh, një përmendore”, antologji poetike (100 poetë për Dëshmorët) – “Meshari” (2014)
13. “Tahir Meha-5 breza pushkë lirie”, kronologji (shqip dhe anglisht) “Meshari” (2014)

Fotografi dhe xhirime ekskluzive gjatë luftës 1997/’99:
-mbi 200 fotografi
-mbi 400 minuta xhirime filmike
3 filma të realizuar
-film artistik në dy pjesë “Deri kur...?” (i realizuar në vitin 1996)
-komedi „Kalanica e Kadiut“ (1996)
-film i shkurtër “Qyteti i zi” (2014)

5 role të realizuara:
-filmi “Rrënjët” – Hazir Dema
-filmi “Deri kur?” – Demë Sinani
-komedi “Kalanica e Kadiut” – Tafrruk Tafrrukuci
-filmi “Vdekja në sy të motrës”- Babai
-filmi “Azem Galica”- Bejtë Galicën

34 Filma dokumentar dhe 2 monologje:
1. „Gjaku i Kosovës“, dokumentar për luftën e UÇK-së dhe shërimin e të plagosurve
  (filmi është punuar gjatë luftës në TV Klan dhe është edituar ne TVSH 1998)
2. „Organizimi i shëndetësisë gjatë luftës“, dokumentar i promovuar ne Simpoziumin Ndërkombëtar
    (Prishtinë 29.09.1999)    
3. film dokumentar kushtuar jetës dhe veprës heroike të Dëshmorit Skënder Çeku (2000)
4. film dokumentar kushtuar heronjve Nebih e Tahir Meha (kooproduksion me RTK-2001)
5. dokumentar „Lindja dhe rrita e Bat. 40 të shëndetësisë të TMK-së“,(2001)
6. dokumentar „Thyerja e kufirit, ideal i bashkimit kombëtar“,kushtuar Betejës se Koshares  (2001)
7. dokumentar „Akademia e Mbrojtjes Tempull i dijës ushtarake” (22 prill 2002)
8. film dokumentar „Vepër, jo fjalë“ (2008)
9. film dokumentar kushtuar jetës dhe veprës heroike të Dëshmorit Muhedin Morina (2008)
10. film dokumentar „Fryma e lirisë zbutë dhembjen për liri“ kushtuar Dëshmorit Faruk Elezi (2008)
11. film dokumentar kushtuar jetës dhe veprës së Dëshmorit të Brigadës 112 Arben Haliti (2008)
12. film dokumentar „Jeta dhe lufta për liri“ kushtuar Dëshmorit Avni Zhabota (2008)
13. dokumentar „Korbi, pjesë e betejave të përgjakshme për shthurjen e Jugosllavisë“-Mirush Dakaj-(2008)
14. monolog kushtuar luftës çlirimtare të ZO të Pashtrikut (2008)
15. film dokumentar poetik „Krushqëzimi“ kushtuar 24 Dëshmorëve të Jezercit (2008)
16. film dokumentar informativ „Libri ne shtegtim“ për krijimtarinë e krijuesit Isak Guta (2008)
17. monolog “Amaneti i kullës së lashtë” (2009)
18. film dokumentar „Gjaku i lirisë“ kushtuar jetës dhe veprës heroike të Dëshmorit Fehmi Rama, (2009)
19. film dokumentar “Krisma e Këngë”, për Dëshmorin Milaim Krasniqi (2010)
20. dokumentar “FASHIKO” (2011) (për sportin e karatesë në Kosovë)
21-33. Emision ekskluziv dokumentar në 12 vazhdime “LUFTË PËR JETËN”, i edituar në RTK gjate
          sezonit (2010-2011)
34. dokumentar “MBIJETESA” (2012) - pjesëmarrës në “Javën e filmit” në Nju Jork
35. dokumentar “KRIMI” (2012) - pjesëmarrës në “Javën e filmit” në Nju Jork
36. dokumentar “AI JETON NE SHPIRTIN E POPULLIT” kushtuar Hasan Prishtines (2013)


                                                                                                                                  dibran fylli


...................................................................................................


NË SHESHIN E LIRISË

... dje tinguj kitare e krisma armësh
sot ligjërues i përjetshëm
kuqezi
në palë të flamurit ...

... në beteja
tinguj zjarri dëgjohen
telave të mprehtësisë së mendjes
udhëtim i pafund
qëndrojnë të pafjetur mendimeve
kotjen e hoqën nga sytë...

... prushin e këngës së pavdekshme
e ruajtën në bërthamën e shpirtit
Ata nuk të prekë vaji i nënave
as rënkimi i etërve
madhërisht
rininë e tyre e mbyllen në shtigjet e lirisë ...

(Kjo poezi është shpërblyer me Çmimin letrar “Metafora 1” për poezinë e lauruar, në Festivalin ndërkombëtar të poezisë “Drini poetik 2012)
...............................................................................................


NDERIM PARA LEGJENDËS

zgjuar je Komandant
dëgjon çdo gjë që flitet mbi tokë
prijatar betejash
kërkimtar lirie
armik për armiqtë

idol
ikonë e i gjallë pavdekësie
simbol në kulla burrash
ligjërues i përjetësisë
shembull për njerëzimin

pse u bëre aq joshës për armiq?
sa pamje të bukur kishe
me pushkë kraharorit hero
me mjekër diellore kastriotësh
shami t’kuqe rreth kokës
kalorës i një mijë baladave

qielli
mendja
yjet
dielli
nderojnë madhërishëm
e shumëçka për botën
lidhet me ty o vëlla ...

(Kjo poezi është shpërblyer me Çmimin “Shën Jeronimi Ilir”-Vendi i parë, në Takimet e “Dom Mikelit 2012” , në Stubëll)

.......................................................................................

NJË SHESH, NJË PËRMENDORE
             (Zahir Pajazitit)

Aty
me buzagaz burrëror
përherë me pamje djaloshare
qëndron vertikalisht
Aty
nën hijen e armës sate
pushojmë
gjejmë lirinë
Aty
kënga s’pushon
fëmijët të nderojnë
rreshtim e parade ushtarake
Aty
përherë të gjejmë zgjuar
me ballin diell
e gjoksin mal
Ti
largove vajin e nënave
rënkimin e etërve
lotin e morave
solle lirinë
Ti
deshe dhe u bëre shteg lirie
mbete me pamje djaloshare
buzëqeshjen ua ktheve fëmijëve

                                 dibran fylli (2013)


(poezi e shpërblyer me Çmimin e parë, në Festivalin Nderkombetar te letersise i mbajtur ne Besiane, 22/8/2013, Ora e madhe letrare - "Cmimi i Diaspores")
......................................................................................

ATY KU ISHE TI
(Nënë Terezës)

...aty ishte
një jetë e shpëtuar
një sëmundje e shëruar
aty loti e mrrolat e fytyrave
shndërroheshin në buzëqeshje

...të pastrehët
Ty të kishin strehë
të varfrit magje buke
e bonjakët Nënë...

Aty ku ishe Ti
s’kishte urrejtje
e doje paqen
mbete shembull për njerëzimin

Aty ku ishe Ti
ishte Zoti...
                                 
...është gabim
e pa qelluar
mund të jetë gënjeshtër
apo fjalë koti

kush e thot
se nuk mund takohem
të flas
ta përshendes
madje edhe ta ledhatoj
shpirtin e saj engjullor...

HERE, WHERE YOU HAVE BEEN
          ( To mother Theresa )

...was there
one saved life
a cured desease
Just there
where
the tears on youless faces
use to transforme in smilings

for the houseless
you were
a roof
for the waifs
were bread
for the orphans
Mother...

Where you were
has no place for enmity
you loved the peace
and the humanity
loved and love
You.

Where you were
the God was ...

...it is mistake
it is a wrong saying
maybe a lie
or a windy word
if someone
says
i could not meet
greet
pamper
even and kiss
her hand
- her angelic soul ...

                                          dibran fylli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor   Empty
MesazhTitulli: Re: Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor    Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor   EmptyMon Aug 25, 2014 7:59 pm

Poezi shumë të mira, kuptimplote ...faleminderit që na solle këto poezi në forumin tonë Ktistaq F Shabani.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: