Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Krijime nga Shaban Cakolli

Shko poshtë 
+3
shaban cakolli
besa-bese
Kosovarja
7 posters
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 36
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptySat Oct 27, 2007 11:33 pm

Te gjitha poezit e te nderuarit Shaban Cakolli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 36
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptySat Oct 27, 2007 11:36 pm


nga shaban cakolli prej Sun Sep 02, 2007 3:53 pm

DRURI I JETËS
Liliane Perrin-it

Ajo vdiq ne nentor
dhe flamujt e fateve tona
i zbritem ne gjysmeshtize.

Liliane Perrin-i,
medalon i perjetshem
ne do ta mbajme te varur
ne kujtimet tona.

Ajo iku ne nentor
dhe vjeshta hyri me verdhesi
ne visoret e endrrave
duke shkundur gjethet
ne Drurin e Jetes.

KËNGË QYQESH
nga shaban cakolli prej Fri Aug 31, 2007 12:28 pm

KËNGË QYQESH
Ne pullazin e shtepise
tubohen qyqet.

Neteve me hene
maje oxhaku
heshtjen mortore
vetem kenga e tyre
e prish.

Mbeshtjell me endrra kobzeza
nena mallkon
kengen e tyre mortore.BYLBYL I LUMTUR
nga shaban cakolli prej Sun Aug 26, 2007 7:09 pm

Bylbyl i Lumtur

Ti ne kafaz
e une mes natyre
ti kendej
e une matane pasqyre.

Ti larg ne qiell
e une poshte ne toke,
as per nje shekull
s´behemi shoke.

Eja te nderrohemi
per shekullin e ri:
une pellumb:
Ti behu njeri.DHËMBJA MORI DHEUN
nga shaban cakolli prej Thu Aug 23, 2007 7:23 pm

SHABAN CAKOLLI
DHËMBJA MORI DHEUN

Dhembja mori dheun
dhe loti rrodhi
kur vdiq Ikona e Artit
i madhi Faruk Begolli.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyThu Nov 22, 2007 1:57 am

KËNGË NË DARDANË
(Metush Krasniqit)
Në Dajkofc
e në Dardanë
anembanë
këndohet një këngë.

Këndon bilbili
majë lisi
për një legjendë
që lindi fisi.

Këndojnë në kor
shkëmbi e lumi
duke rënë nëpër fushë
për Shqiponjën e Krasniqes
në qiellin e kuq të Kosovës.
sh.c.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyThu Nov 22, 2007 1:59 am

DARDANË
Diteve me diell
Neteve me hene
nga nje lot ne bebez
Per mallin tend.

Per ujin e gurrave
te Dardanes
me te embel
se gjiri i nenes.

Te dua Toke Dardane
Ç´me vyen jeta
pa pranine tende?
Prane teje te prehem
nder varre
me mbane shpresa
Per Ringjalleje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptySat Nov 24, 2007 6:03 pm

SA TË DUA KOSOVË
Krijime nga Shaban Cakolli Int_bibo

Sa të dua Kosovë
edhe pse na ndanë
kjo largësi
sikur të bëhesha Shqiponjë
në çerdhe tjetër s´ishahy.

Je për mua vend i dashur
tjetër në botë nuk kam pëlqyar
nën një shkurre,isha përplasur
shpirtin tim për të ushqyar.

Foleja ime,larg mendje mos me qit
ne çerdhen tënde,mungon zogu yt
Nuk të harroi,po të përbehem
më ndriço shtegun,që të mund
të kthehem.shaban cakolli


Edituar për herë të fundit nga në Sat Nov 24, 2007 6:23 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptySat Nov 24, 2007 6:06 pm

VIZIONARIT
(Ibrahim Rugovës)
Krijime nga Shaban Cakolli Size1_11555
Jeta
hije e vogël
Për ëndrren tonë
të madhe.
Mbyll një portë
hap një dritare
për tëdal
në një moshë tjetër.
ERDHI DITA
T´´mbledhim frutet
në atë pemë të jetës
Në mungesën tënde.
Dita e dhembjes së madhe
N´shekuj morti
u rritën brezat
duke pritur
të vish ti,
me një fanar ardhmërie
në dorë.
Tani një diell i kuq
rri varur
në atë degë të bleruar
në pemën e jetës.
AI iku
Po një brerore lirie
ndriçon përjetësisht
në atë afresk
me portretin tënd.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyThu Jan 10, 2008 2:34 pm

PRITJE ME KANUN

Ndodhi se ç´na ndodhi
sdi kështu a ka ndodhë kund
shumë vite na i mori
pritja me kanun.

Kur u thirr kanuni
tubuan krejt shtresën
edhe djajt me bishta
na i shëndruan në ëngjuj.

Edhe kur kanunin
atë ditë e kanë shpallë
emëruan ministra
edhe kryetarë.

U veshen n´kostume
kravatë e jelek
Evropës marshuan
i ranë cep më cep.

Na doli paria
seç i mësynë ahengjet
kërkojnë nga varfëria
hapni më shumë qeset.

Janë paratë e juaja
për këtë tokë shpëtim
pa to edhe pothuaja
s´ka internacionalizim.

Ne i themi Evropës
kemi zgjedhë kanun
prej juve kërkojna
përkrahëje më shumë.

Armiku na drodhi
na hypi na zbriti
kanuni lot rrodhi
n´konferenca shtypi.

Nxu me pritë Prishtina
faktorin e huaj
ata jepnin këshilla
dëgjo e mos luaj.

Ne do t´ju përkrahim
nxjerrim rezoluta
ju të ruani paqën
të mos shpërthej lufta.

Paria modeste
rronin në kolltuqe
pa një fije vese
Rinia në burgje.

Paria na ftonin
ruani gjakftohësinë
sa më shumë dëgjonim
dajakun mbi shpinë.

Por ka desh dhe ZOti
seq u prish Kanuni

me dajak s´duronim
kërciti dum-dumi
kush me sherr e pati
ai mbeti përfundi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyThu Jan 10, 2008 3:10 pm

këtu është qëndresa

Fushat pjellore
majat shkëmbore
i kemi uratë
ndër shekuj gjatë.

Deshën të na i marrin
shpesh ja u futën zjarrin
pata djem e nipa
për sakrifica
unë jam Drenica.

Djemat e Polluzhës
e të Galicës
roje e Drenicës
gjithë nëpër shekuj
fyt me barbarët
deri te Jasharët.

Del xha Shabani
me djem,nipa e mbesa
ndal,ti moj ogurzeza
këtu është qëndresa.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyFri Jan 18, 2008 2:50 pm

POETIT
Kohë të lirë
hartoj për netë
të lexoj unë një poet
lexoj vargje nga mërgimi
"Krenaria dhe Pikëllimi"
Si i madhi At Gjergj Fishta
shkruan letrari Adem Berisha
Krenarinë e ka kombëtare
pikëllimin si shumë shqiptar
tufa vargjesh ka përmbledhë
në krijimtarinë e tij me vlerë
Fjala e tij thesar ka peshën
kur lëvron me pendë mbi letër
fije vargjesh ,vepra i shtohet
mendimtari ynë rinohet
shton lexuesit ditë pas dite

ngjitet në majë të letrave shqipe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptySun Feb 03, 2008 7:53 am

JETËSIM I ËNDëRRES SË MADHE

Ju që ngjeshet armët
e u ngjitët në male
Sot keni Ringjallje
Jetësuat ëndërren e madhe
Ushtri Çlirimtare.

Ju që ngjeshët brezit
grykëhollat e hutat
anekënd Kosovës
i mbollët frutat
eh,eh,e tani po rrini nën hije
Kosovën e ndritët
me fanar ardhmërie

ua kthyat brezave
ardhëmëri e shpresën
ti vjelin frutat
në pemën e jetës
Veq një gjë na bënë të vuajm
kur vilen frutat në mungesën tuaj.

Rrezet e Lirisë
u bënë dritë portash
më nuk ka ngatërrim zotërash
Mbi pemët e jetës brezat
mbushin shportat
mbi to këndojnë pëllumbat
e kurrë më nuk krrokatin korbat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arizona
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 6
Registration date : 14/07/2008

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyMon Jul 14, 2008 6:21 am

Krijime shume te bukura!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyMon Jul 14, 2008 5:10 pm

flm.shumë znj.Arizona për vlerësimin tuaj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyMon Jul 14, 2008 11:14 pm

URIME shaban vertet te bukura te lumt SHABAN CAKOLLI JE I PERKRYER te lumt na e pasuron forumin me keto gjena shum me vlere te lumt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MARY
Anëtar
Anëtar
MARY


Female
Numri i postimeve : 261
Age : 36
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyMon Jul 14, 2008 11:36 pm

zeriatdheut shkruajti:
URIME shaban vertet te bukura te lumt SHABAN CAKOLLI JE I PERKRYER te lumt na e pasuron forumin me keto gjena shum me vlere te lumt

I nderuari poet Shaban Cakolli, meqë poezinë e mori në analizë zeriatdheut, dhe e lëvdoi, beso, se ka nivel. Dhe e them sinqerisht! Sepse nuk kam pa prononcime te tij deri tash ! Mirë është që i pëlqeu shijes së tij delikate !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyTue Jul 15, 2008 12:22 am

shumë të nderuar Arizona,Zëri i Atdheut,znj.Mary,unë ju jam mirënjohes së paku për qdo vështrim që i bëni jo poezisë sime në veqanti,por kudo krijimtarisë tonë letrare.Padyshim poezia është shpirti i popullit dhe si e tillë kërkon vlerësime,analiza por pse jo edhe kritika.Andaj krijuesi shpalos brendinë e tij poetike,që lexuesi të e njeh botën e tij.Si i tillë çdo analizë,koment apo kritikë rreth krijimtarisë time e pranoj me ngrohtësi.

Rrespekt për ju.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptySun Jul 27, 2008 9:37 pm

Emër i nemur

Udhëtarë të territ
hyjnë dhe dalin
nga dera në derë
ecin për teh të thikës
duke u përpjekur
të kërcejnë në humnerë
hapur në anatemë
si fëmijë të humbur
thellë në pyll
lajkash e trishtimi

U lexohet në dritën e syve
mallkimi i territ
ngrysen e gdhihen
me një vel mërzie


Nuk kanë shteg as prag
s'dijnë kah nisen,
as ku ndalen
me këtë rrugë muge
emër të nemur
gurbet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptySun Jul 27, 2008 9:43 pm

Në vizion

Në një kopsht në Osnabrück
me një me një dallëndyshe u bëra mik


Zemra bëri benë
se do t’ia ruaj folenë
derisa të kthehet nga shtegëtimi

Iku duke më përshëndet
me krahun e lehtë.
zogu i shkretë


Kalon detëra edhe toka
të sjell të fala
nga Shiroka


N’ ma pashë nënën me lot në sy
ajo qanë edhe për ty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptySun Jul 27, 2008 9:46 pm

Lot Kosove

Sllav e shkja
dhe djalli i zi
na lakmuan edhe gjelbrimin
e fushave tona
në sy


As me vetëveten s’ lanë
të flisnim njerëzisht
për njerëzimin
se njerëz s’ishin


Shkilnin tokën tonë të bukës
me thundrrat e tyre
me brirë therrnin
qiellin e kaltër
të bebëzave tona
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 48
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli EmptyMon Jul 28, 2008 10:39 am

poezi te mrekullueshme urime te uroi suksese te metejshme vetem keshtu vazhdo

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Krijime nga Shaban Cakolli Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Krijime nga Shaban Cakolli Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Krijime nga Shaban Cakolli
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» JU NJOHIM ME POETIN DHE PUBLICISTIN SHABAN CAKOLLI
» Krijime nga Adem Berisha
» Krijime nga Tom Sojer
» Krijime nga Rrebelja
» Krijime nga Luboteni

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: