Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 JU NJOHIM ME POETIN DHE PUBLICISTIN SHABAN CAKOLLI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaqurrelja
Fillestar/e
Fillestar/e
kaqurrelja


Female
Numri i postimeve : 60
Age : 35
Vendi : deutschland
Registration date : 11/05/2009

JU NJOHIM ME POETIN DHE PUBLICISTIN SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: JU NJOHIM ME POETIN DHE PUBLICISTIN SHABAN CAKOLLI   JU NJOHIM ME POETIN DHE PUBLICISTIN SHABAN CAKOLLI EmptySat May 08, 2010 2:52 pm
JU NJOHIM ME POETIN DHE PUBLICISTIN SHABAN CAKOLLI Imageshabani
Pak fjalë për autorin

Shaban
Cakolli u lind në Krilevë të Dardanës(ish-Kamenicë).Shkollën fillore e
kreu në vendlindje,të mesmen në Dardanë,kurse studimet në Fakultetin
Filologjik të Univerzitetit të Prishtinës.Me shkrime ka filluar të
merret qysh si nxënës.Shkruan poezi,prozë dhe publicistikë.Shkrimet e
tij janë botuar në gazeta dhe revista që botohen në Kosovë dhe
diasporë.Jeton dhe krijon në Gladbek të Gjermanisë.

Ka botuar
vëllimet poetike:"TOKË DARDANE","LOTI I ATDHEUT","DETI I QIELLIT"
dhe"KRISMA E FJALËS",kurse ka në dorëshkrim edhe disa vëllime
tjera.Disa shkrime të tij janë përkthyar në gjuhën gjermane,turke dhe
kroate.Është i përfshirë në antologji gjermane dhe disa antologji
poetike shqipe në Kosovë dhe diasporë si dhe është në Lidhjen e
Shkrimtarëve Artistëve dhe Krijuesve shqiptarë në Gjermani(LSHAKSH).

Jehona i shekujveAty pran trotuarit
rrokaqielli përgëdhel yjet
më poshtë
nën hije purgatori
tenda e fshehur e mallkimit

Në guvën e shpirtit

Në guvën e shpirtit
Shpresa – ylber amshimi
ngrihet hark në qiell
nënë të cilin rrjedh
lumi i amshimitKush është ai trim
që mund ta kapërcejë
harkun e fatit të vet
që poemën e vet
ta dëgjojë për së gjalli


Për ty, dritë


Flakadan lirie
që n driconte nëpër zemrat tona
me shekujShekull pagjumësie
është ky
c’ të bëjmë me ty
në cilin qerpik
si në shandan
të vëmë
në cilin qiell
të bebëzave tona
të grisura


Tokë e shenjtëe
e Kosovës
me këtë florë
të kuqe gjaku
me xixëllonja stralli
që dalë kanë
nga nga limfa jonë


ARBËRIA


Më e moçme se hëna është Arbëria
rrënjët i shtrin
tek mitet ilire
ku perëndesha Dea
qumësht i jep
gjarpërit të shtëpisë.

Ëndërrat arbërore
me Qerren e Diellit
udhëtojnë
për të pushuar
në svastikën
e djepave tanë.

Deri sa flenë arbërorët
dy shqipe të pagjuma
ëndrrat na i ruajnë
netve me hënë.POETI

Nuk e di
nëse trupi i pikon gjak
brenda tij
kallet një oxhak!

Në mes mallit e dhembjes
unë që kallet
digjet në heshtje-bëhet prush
dhembjet e tij
s´i kupton askush!...RASAT E MËRGIMTARIT

Një jetë e nemur
e lakuar nëpër
rasa.

Në emërore:Iliri!
në kallëzore:Dardani!
në rrjedhore:Kosovë!

Thirrorja është zhdukur
se nëna s´na dëgjon.

Emri ynë
edhe sot lakohet
nëpër histori.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
JU NJOHIM ME POETIN DHE PUBLICISTIN SHABAN CAKOLLI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Krijime nga Shaban Cakolli
» JU NJOHIM ME POETIN TONË ISMET TAHIRAJ
» PARODI
» TE NJOHIM HISTORINE
» T'i njohim krijuesit tanë.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: