Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pika ime Lumturi shpirtëzuar në sytë e mi Aleksandra Shabani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pika ime Lumturi shpirtëzuar në sytë e mi Aleksandra Shabani Empty
MesazhTitulli: Pika ime Lumturi shpirtëzuar në sytë e mi Aleksandra Shabani   Pika ime Lumturi shpirtëzuar në sytë e mi Aleksandra Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:37 pm

Pika ime Lumturi shpirtëzuar në sytë e mi .......!!!


Edhe sot një ditë më shumë si një presje e shtangur
e rrokullis veten time në numërim…:
Një pikë (.)
Dy pika (..)
Tri pika (...)
Katër pika (....)
Pesë pika (.....)
Gjashtë pika (......)
Shtatë pika (.......)
Pafund pika... ( infinit numëroj................................. )
Përmalluar shikimin ta thelloj brenda pikave...
I pres prej qiellit,
Prej botes tjetër t’i shkëput në kërcimin tim jetësor...!!!
Në rrëfimin e disa momenteve lexoj
Pika të shkurtra në horizont...
Këputur nga zgjimi i tyre në kërkim afatgjatë...!!!
me sy mbyllur i ndjek,
t’i prek në trajektoren e dëshiruar,
dua të prehem në to,
një emër përjetësie ta shkruaj në grushtin e zemrës...!!!
E nëse përhumbëm brenda ekuacionit të një pike,
Ajo, sikur me zhduket në ajër......!!!
Dhe unë, s’di të ndalem në rrugëtim...
Dhe me Pikën më të ëmbël të puthem,
me gjurmën e saj kërkoj të dehem në vazhdim,
ta bashkoj me veten atë prekje,
ta vendos si një unazë në shpirt...!!!
Dhe asaj, Pikës sime te lumturisë,
t’i lë takim në orën e momentit tim...
në vendin më të bukur,
ku rilindjen ta shikoj në sytë e mi...!!!
Fytyrën e saj ta ruaj si Ikonën Time të Jetës,
Ikona Ime: Lumturiiii...!!!....

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Pika ime Lumturi shpirtëzuar në sytë e mi Aleksandra Shabani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: