Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:38 pm

7 MAJI
URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE TË LUMTURA, ALEKSANDRA!”


Një ditë e magjikshme për familjen sot , pasi maji është i lidhur ngushtësisht me familjen tonë…. Që në mëngjes herët , pas kundrimit të hënës më të plotë se e plota, pas humorit të mbrëmshëm , dita lindi plot diell dhe gezimi u sipërua ….
Qirinjtë u ndezën brof të gjithë … duke dhënë pamjen festive në shtëpi, të kombinuar me një tufëzim trëndafileësh të ngjyrimeve të ndryshme …Një parësi trëndafil Stambolli , të cilin e ka sjellë strëgjyshi im, Aleks, nga Stambolli në fshatin e lindjes Lliar , Zagori , qysh ne maj të vitit 1892, plot 120 vjet më parë … Kemi mbjellë nga ky trëndafil në kopshtin tonë trëndafilor. këtu në Gjirokastër…
Dhe urimi filloi : Aleksandra sot ka ditëlindjen e saj ... Një ditë urimore, entuziaste...
Me qindra urime nga mikesha , miq dhe të afërm... Gazmend, përkujdesje dhe shkrepëtima vargjesh të reja , mendime të nisura në rrugë..., drekim festiv ...
Dhe në këto çaste, m’u kujtua nje poezi , e cila është shkruar , kur ajo ishte ende shumë e vogël dhe konkurronte me mua , duke më thënë se dhe unë shkruaj... poezi, skica të vogla .. Unë qeshja ....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:39 pm

*

“Sa të pasur janë njerëzit në shpirtin e tyre kanë të gjitha stinët.”
Autori
Përkushtesë

Vështrimi i saj më magjeps
dhe me qerpikë më thotë: “Mos…
Nuk je vetëm ti poet
dhe unë si ti me vargjet loz…!”

Kristaq F.Shabani “Stina e pestë”

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:39 pm

Më vonë ajo filloi të shkruajë shumë , të dallohet në shkollën 8 vjeçare , në gjimnaz , duke çuditur me aftësinë e saj mësuesit e gjuhës dhe të letërsisë dhe unë ndjeja ecurinë e rritjes së saj në lëtërsi e duke parashikuar me horoskopi poetike se do të ecte ...
Sa që një ditë lindi dhe libri i saj poetik i parë i suksesshëm “Skulpturë dëshire në qiell manovrimi”. Kur ky libër i ra në dorë një poeteje me zë në Shqipëri dhe kur mori vesh se Aleksandra është vajza ime, më tha: “Këtë libër e kam lexuar me një frymë... S’kam lexuar kaq vjet një përmbledhje të tillë poetike. Është talent , ndaj duhet përkujdesur....”. Këtë unë e dija , por m’u bë qejfi që ma tha dhe mikja ime, poete e njohur në Shqipëri. Aleksandra kundrohet nga ana ime, por ajo do që gjithçka të mbajë firmën kreative të saj ... Dhe këtë e ka arritur. Unë kam përvojë të madhe në letërsi dhe kam pikëtakuar shumë poetë dhe poete jo vetëm në vend , por edhe më gjerë... Tashmë ka botuar librin e dytë dhe është në proces botimi libri i tretë i saj poetik... Ka përgatitur për botim librin “TERESINKA PEREIRA FLET SHQIP”, një përkthim i bukur elegant i këaj poete në shqip me një përkujdesje të jashtëzakonshme... Ka përkthyer me qindra poetë nga anglishtja në shqip dhe dua të them shumë profesionalisht, por edhe shumë poetë nga italishtja në shqip dhe nga shqipja në italisht... Janë qindra libra të përkthyera.... Është një kolanë e tërë ...
Në të gjitha veprimtaritë madhore të Pegasit e ka treguar katërcipërisht veten në Simpoziume dhe Kongres, ku ka lojtur role parësore.... Ka ndjekur veprimtaritë në Shqipëri, Kosovë, maqedoni, Mal të Zi, Greqi e gjetkë.... Është sot anëtare e Ë.P.S dhe U.P.L.I (SHBA)... E ftuar në sa esa ngjarje letrare që zhvillohen sot në Botë...
Emri i saj sot është shënuar në mjaft antologji, që janë botuar jashtë vendit , si në Rumani, Greqi, Itali, Turqi , Indi e tjera... Madje ka prekur dhe çmime të mëdhenj...
AJO ËSHTË E PASIONUAR PAS NADIA CELLA POP, TERESINKA PEREIRËS, FLORENTIN SMANDARACHES E SHUMË TË TJERËVE, që janë poetë niveli sot në botën letrare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:39 pm

Urimet tona në këtë ditë pastorale ishin:
“Dhe njëqind vite të tjera të lumtura!” Ishte ky urimi im , i nënës së saj , vëllait dhe i gjithë të ardhmëve...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:41 pm

Mira Dudi URIME ALEKSANDRA\

Dafina Kastrati urime zemra te puth fort

Engjellushe Papajshyti urime jetofsh sa me gjate sa me e lumtur.

Filip Meksi Edhe ne jemi pjese e ketij gezimi te madh te Familjes Shabani,dhe i urojme nga zemra ta Gezoje Ditelindjen,plot shendet,gezime e lumturi,ne jete dhe se bashku me Prinderit dhe te gjithe te dashurit e saj te zemres,si dhe me nje fat e mbaresi se shpejti.

Alide Lloga Nje perkushtim nga yt ate, krenohu qe ke nje baba te tille, qe dij te ndaje kohen e te shkruaj kaq bukur per ty. Gezuar dhe shume suksese ne karriere!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" EmptyWed May 09, 2012 7:48 pm

Naxhije Doci Urime dhe shume shendet e gezime ne jete.

Tone Deda Te uroj dhe 100 vite te tjera Alexandra.

Tone Deda Je vajze e mrekullueshme.

Fajojo Kevin KE LINDUR ME FAT,,TE SHOQEROFT CDO DITE TE JETES TENDE TE GJATE LUMTURIA FAMILJARE! URIMET ME TE MIRA! GEZUAR SHUME DITE SI KJO!

Jozefina Traboini Urime dhe 100 plot suksekse Aleksandra

Bilall Maliqi Urime dhe 100 të tjera dhe suksese në jetë...

Arif Halimaj
urime edhe 100 ditelindje tjera,shendet,pace,lumturi dhe shume suksese ne te gjitha saferat e jetes.

Xhelal Luca Qofsh e lumtur dhe per njeqind vjet moj bija ime .

Gjon Necaj jete te gjate dhe te lumtur,Aleksandra ! Suksese ne krijimtari.T'u realizofshin te gjitha enderrat e tua rinore.

Rolanda Xhihani Urimet me te mira e suksese pafundesisht vajzes tuaj Alexandra ne jete e ne krijimtari i nderuar mik!Paste sa me shume vite te lumtura ne jeten e saj!Rrofshi e e shijofshi!

Nini Mano ·
Kristaq, urime per vajzen, qofte me jete te gjate, plot suksese dhe dashuri rrethuar, URIME!

Miftar Ziba ·
URIME dhe shum te tjera me gezime

Mehmet Shehu · Në shoqëri me Rami Kamberi dhe 33 të tjerë
edhe 100 pranvera te tjera festofsh

Xhemajl Rudi Jetofsh gjithmone me shendet e suksese pafund mike!

Rami Kamberi Uroj qe pranvere pas pranvere te lartesojne shtatin tend dhe jetes te ecish vertikalishte me gjuhen e guximit e dashurise per te sfiduar shikimet qe ngulfatin te bukuren. Ziti te bekofte me qinndra pranvera. Gezuar.

Sherife Thaqi Urime Aleksandra - shendeti - fati dhe lumturia te përcjellshin në çdo hap të jetes

Roland Lushi Gezuar ditelindjen! Suksese ne jete.

Shqiponja Duro Gëzuar Ditëlindjen !!! Fati të dritoftë !!!

Perikli Shuli Gezuar dhe 100 pranvera te lumtura ne jeten tuaje ..sukses te metejshme dhe te uroj me shpirt ,FATE . ne te gjitha fushat e jetes ,,perzemersisht .kili...!

Flutura Maçi shume urime nga Tirana per Sandren dhe familjen e saj te mrekullueshme ne kete dite te shenuar te pervjetorit te lindjes!vargjet e tua jane te thella dhe plot ngjyra jete.perqafime,klm ,bye


edhe,njeqind.vjece.nuk,e.di,.sa,mbushe.po.e.paske.ditlindjen.pernjehere.me.vajzen.time

Laura Sahitaj Urime !

Klodiana Kullolli URIME! EDHE 100 PRANVERA TE BUKURA!

Merita Smaja Urime ne kete dite te lindjes dhe shume suksese ne jete e krijmtari!


Venka Capa Edhe shume pranvera Sandra , gezuar .

Agron Shele Urimet me te perzemerta per ditelindjen Aleksandra , edhe 100-Pranvera te tjera dhe deshira te plotesuara!

Osmon Bojaxhiu Te uroj sa te kesh jete shendet, dashuri dhe lumturi dhe pas ketyre vijne vet sukseset...!

Arsim Halili uurime ditelindja mike

Nikoll Ndok Ulndreaj Edhe 1oo vjet te tjera jete te gjate e te lumtur Sandra! Ndesa... komentit tuaj miku im Kristaq nuk kam fjale as ti heq, as ti shtoj, veçse ta neneshkruaj me deshire. Gjirokastera pse te mos kete edhe nje Kadare femer... e kete ua gerentoj me dore ne bibel se do te jete Aleksandera.

Kristaq Shabani I nderuar Ulndreaj ne pozicionin qe jam nuk kam ndermend te bej krahasime, por faktet , prezenca, niveli flet qartesisht dhe matjet apo barazvleftesite jane parashikime dhe ne parashikime kemi... Ju e dini qe u ne s'para bej shaka... Kete e kam treguar ne perballjet e mia.... me konkurrues dinjitoze boterore dhe natyrisht jam profetik dhe e di ku eshte Aleksandra... dhe nxitja dhe kritika ime nuk do t'i mungoje... Ju falenderoj !

Nikoll Ndok Ulndreaj Nje profil i percaktuar poetik Aleksandra. Ajo eshte e ardhmja e poetikes moderne Shqiptare. Poezia e saj eshte nje leksion poetik per brezin e ri e te vjeter te poeteve... Atmosfera poetike e krijuar nga ana e saj ne Kongresin e Pegasi-t ishte e magjishme.. Ajo eshte e etur per udhetim te gjate se brenda ne shpirt ka univeresin e muzes poetike. Poezia e saj eshte shperthim vullkanik ne majat me te larta te letersise shqiptare... Un i uroi suksese te me tejshme mikes time Aleksandra !


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!"   PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!" Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PEGASI URIME NGA GJITHKUND : “DHE NJËQIND VITE ALEKSANDRA!"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: