Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS Empty
MesazhTitulli: POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS   POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS EmptySun Jun 17, 2012 9:47 pm

POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS
Nga Kristaq F. Shabani , President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

NE KUADRIN E LËVIZJES SE MADHE TË PËRVITSHME “100000 POETËT PËR NDRYSHIM” SIVJET NË MBI 100 VENDE TË BOTËS MË 29 SHTATOR 2012
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS Empty
MesazhTitulli: Re: POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS   POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS EmptySun Jun 17, 2012 9:48 pm

Poetët janë ata, të cilët gjithmonë, nëpërmjet kreaturës së tyre reflektojnë ndaj realitetit , duke e ngritur këtë reagim në art dhe shprehim forcën dhe fuqinë e reagimit të mprehtësisë së mendimit kritik, për tjetërsimin e formësuar përsëprapthi të ekzistencës së padëshiruar. Në këtë kuadër kritik poezia, produkt mendimor i arsyetur , logjik i artëzuar është një përpjekje për të mundësuar dhënien e mendimit dhe për të apeluar dinamikisht që ekonomilogët apo stafi studiues dhe specializuaes të kërkoj mëënyra dhe të ripërpjekësojë gjetjen e frymëmarrjes së humbur dhe avancimin e saj ... Pra të mendohet në kohë masa e ashpër ndaj stanjacionit, krizimit dhe rritjes përmastike teknologjike, të logjistikës..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS Empty
MesazhTitulli: Re: POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS   POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS EmptySun Jun 17, 2012 9:48 pm

Pra të mendohet arsyetueshëm “përtej gjendjes të krijuar” dhe për formatëzimin e masave për kapërcim të gjendjes...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS Empty
MesazhTitulli: Re: POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS   POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS EmptySun Jun 17, 2012 9:48 pm

Në këtë kontekst ky dritësim është i nevojshëm për t’u futur me dritimin poetik në hapësirën dhe në labirinthin e problemeve të ngecjes..., të cilat kërkojmë më shumë dritë për të ndriçuar mjegullën dhe errësimin... Kështu fjala poetike merr një mision dëshmues për thyerjen e tabuve, të zakoneve të mprapshta , të cilat stanjaciojnë. Pra kjo nxjerr në pah që duhet lëvizur për gjendje të re, për të braktisur vendbanimin që mund të ketë zënë “myshk” ngjasues me “ujin e ndenjur”...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS Empty
MesazhTitulli: Re: POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS   POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS EmptySun Jun 17, 2012 9:48 pm

Nëse eksploron këtë tentim poetik global, sot e kupton më së miri këtë ngecje dhe rolin që luan poetika dhe produktorët e saj, të cilët. me kreativitetin e tyre, kanë realizuar zbulesën e gjendjes dhe lakuriqësinë e saj. Metastazat e krizës i janë vërshuar botës dhe sistemit të saj, që kërkon përmirësim “kolonash” dhe mentsaliteti si dhe procedim të madh intelektual e specializues..., humbjen e parësivitetit militant... dhe rritjen e shkollimit e kulturimit total, pasi, shpesh “pasurimi “ me rrugë jo të drejtë çon në injorimin e arritjeve dhe në humbjen e tiparit, virtytit, karakteristikës dhe modelit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS Empty
MesazhTitulli: Re: POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS   POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS EmptySun Jun 17, 2012 9:49 pm

Ndaj dhe kreativiteti dhe apelimi i tij kërkon kujtesë të vijueshme dhe demonstrim të progresives që duhet mbrujtur...
Përvoja e kreaturës globale poetike dëshmon këtë ... që mendimi poetik lokomotivizon mendimin e pjesës tjetër...
Ky mendim poetik flet katërcipërisht për një Ecje të Mëtutshme të menduar që, shoqëria njerëzore , individi të mos gëzoi vetëm qenien dhe mundimin , por miqrëqenien dhe gazmendin...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS Empty
MesazhTitulli: Re: POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS   POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
POETËT DHE POETIKA NDRIÇON ERRËSIMIN I HAP RRUGË DRITËS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: