Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Lumo
Fillestar/e
Fillestar/e
Lumo

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 70
Vendi : SHBA
Registration date : 06/09/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySun Feb 19, 2012 10:42 am

I nderumi Drini, te qeshtejet personale perpos ineteresit politik, ideologjike, hyjen dhe gjena tjera, me te renda se luftes per pushtet. Njera ashete nga ata, ose te dyja?!
Ju pershendes taneve

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySun Feb 19, 2012 2:35 pm

Te dyjat o Lumo te dyjat, shqiptaret u vran neper shekuj, kush vrau Bac Bajramin Hasn Prishtinen Luligj Gurakuqin, kush vrau Shaban Polluzhen Ymer Berishen Xhem Gostivarin, e mira e mira shqiptar te vertet.
Kush vrau Vllezrit Gervall, Kdri Zeken Enver Hadrin e shum shum te tjer, shqiptaret o Lumo shqiptaret vran dhe vazdoin te vrasin e rrafin edhe sot per interesa te ulta shum te ulta vetum e vetum se ata mendoin ndryshe .
Lumo miku im kam ndegju pleqrit duke then se aty ku ka razi-unitet-paitim, aty ka dhe bereqet-zhvillim. Ne shqiptarve eshte duke na mungu unitet kudo.
Mirmbetshi miku im.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyMon Feb 20, 2012 7:43 pm

shqiptari vrau shqiptarin..
tradhtaret vrane patriotet se bashku me armiqt
dhe ska te ndalur sepse pushtetin gjithnje tradhtaret dhe servilet pe kan
atdhetaret spo ja dalin qe ti vrasin tradhtaret po po behen pjese e tyre per interes e karrig..bahet mir pas nje mij vjete gajle mos keni,,,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyTue Feb 21, 2012 1:59 am

Ish-shefi: SHIK-u u themelua me vendim të Thaçit

Ish-shefi i Shërbimit Intelegjent të Kosovës, Kadri Veseli ka rrëfyer për themelimin e këtij shërbimi dhe strukturën e tij. Ai ka treguar se si lëvizja e studentëve e vitit 1997 ka qenë baza kryesore e SHIK-ut.
“Këtyre lëvizjeve iu janë dhënë atë kohë edhe trajnime të intelegjencës nga ata që ia kanë dashur të mirën Kosovës, të jashtëm por edhe nga vendi amë. Kjo strukturë ka qenë baza e SHIK-ut”, ka thënë Veseli për emisionin “Pressing” të KTV-së.
Pas vendimit për themelimin e Qeverisë së Përkohshme të Kosovës, ishte vendosur edhe për themelimin e Shërbimit Intelegjent. “SHIK-u fillesat i ka pas nënshkrimit të një marrëveshje në Rambuje në mes të Rugovës, Thaçit e Qosjes, për krijimin e Qeverisë së Përkohshme të Kosovës. Në atë kohë, në fund të marsit a fillim të prillit u themelua edhe SHIK-u, kjo u bë me vendim të kryministrit të asaj qeverie, Hashim Thaçit” , ka shtuar ish-shefi i këtij shërbimi.
Kadri Veseli ka folur edhe për vitet e themelimit të UÇK-së, e kohën e çlirimit. Në vitin 1992, sipas tij, UÇK-ja kishte tentuar që përmes Adem Jasharit, të takojë Ibrahim Rugovën.
http://botasot.info/def.php?category=3&id=156117
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyWed Feb 29, 2012 1:47 am

Si u vranë komandantet e UÇK-së që luftuan në Kosovë dhe si morën komandën “parashutistët” e Tiranës?
Gazmend Islami

UÇK-ja e Tiranës dhe UÇK-ja e themeluar në Kosovë?


Një enigmë që duhet për tu sqaruar, një e panjohur për të gjithë ata qe merren me historikun e një periudhe që ka bërë ndërrimin e historisë me të re të Kombit . Kjo temë është dashur që moti të sqarohet, por dikush është frikësuar, dikush është kërcënuar , e dikush ka pasur përfitime nga kjo heshtje.

Lidhjet e Zahir Pajazitit me Adem Jasharin

Kjo mjegull e madhe vështirë dhe është për tu sqaruar . Ajo çka i dallon këta politikanë që thirren në emër të UÇK-së, nga të tjerët është se ata nuk besojnë që një ngjarje nga jeta e tyre të ketë ndikuar në zhvillimet negative të jetës së dikujt tjetër. Kjo garniturë e quajtur dhe e vetëshpallur UCK- ë, dhe Shtabi i saj janë të aftë të mësojnë gjërat e fshehura që i përkasin gjendjes reale. Nën ndikimin e propagandës kanë arritur të hipnotizojnë shume njerëz dhe jam shumë i bindur, që po ta dinin ata realitetin do të ndihen të turpëruar se çka kanë bërë këta gjate periudhës se luftës dhe pasluftës . Nga ana logjike mund të sillte një lufte brenda vet UÇK-së, por për momentin do të ishte vetëvrasje për UÇK- në, dhe bazën e saj të ndritshme. Në këto anë shihej rebelimi i hapur, gati se nuk ishte ardhur që vetëm armët mes veti të mund të zgjidhnin konfliktin në mes atyre që luftonin me vite brenda Kosovës disa komandantëve parashutist të ardhur nga jashtë. Në asnjë mënyrë nuk duam qe të bëjmë të njëjtën analizë duke lidhur ngushtë njëra me tjetrën. UÇK-ja e krijuar brenda Kosovës dhe ajo e Tiranës që për dikë janë të pandashme, por ne realitet janë krejt dy pjesë të ndara që më shumë ka sjellë fatkeqësi, sesa bashkëpunim të mirëfilltë të këtyre dy shtyllave, që tash mbanin luftën e UÇK-së, njëra ndeshej me armikun e tjetra bënte planet në Tiranë se si të merrej pushteti pas përfundimit të luftës. Dikush mund të pyet po, pse? Sepse nuk po kuptoj se çfarë ndryshimi ka kur Shtabi dhe SHIK-u ishin krijuar nga UÇK-ja , por për të bërë një elaborim të gjithë kësaj, është një temë që duhet shkruar në një libër, mirëpo kësaj radhe do të mundohem që në formën më të mundshme e të thjesht të bëjmë disa sqarime.
1.Në bazë të hulumtimeve të literaturës historiografike të bërë shihet qartë se barrën kryesore të luftës e mbante linja e Llapit në krye me Zahir Pajazitin dhe shtylla tjetër në Drenicë me Komandantin Adem Jashari dhe Rexhep Selimin e që ky i fundit ishte gjenerator i bashkimit të këtyre grupeve, ndërsa Nait Hasani ishte në cilësinë e koordinatorit në mes djemve që e bënin luftën në Kosovë dhe atyre që vjelin frytet e tyre nga jashtë, duke bërë plane dhe veprime dhe duke i kushtëzuar këta nga brenda. Kishte divergjenca të mëdha sepse djemtë që luftonin brenda nuk pajtoheshin dhe as qe donin të dëgjonin për Komandantet e vetëshpallur jashtë Kosovës. Në bazë të të dhënave thuhet se si themelues të UCK-se janë: Zahir Pajziti, Rexhep Selimi, Xheladin Gashi, Nait Hasani nga brendia e Kosovës në koordinim edhe me Adem Jasharin. Mirëpo duke e ditur që Nait Hasnai i përkiste LPK-se ai për çdo gjë duhej ta informonte Xhavit Halitin, Azem Sylen dhe siç shkruhet me vonë në biografit të ndryshme thuhet se ne takimin mbajtur në Tirane kanë marrë pjesë: Azem Syla,Kadri Veseli,Xhavit Haliti,Nait Hasani,Xheladin Gashi, dhe aty është vendosur për luftën dhe janë marre vendime të rëndësie të veçantë, e veçanta e kësaj është se po fillonte një epokë e re ,,
Nait Hasani hesht, se ndihet i frikësuar
Shihet qartë se Zahir Pajziti përpos Ismet Abdullahut nuk ka dashur të takohet me këta që ishin jashtë vendit,, sepse ai e dinte që një ditë do të vij deri të përplasja me këta të fundit. E këto përplasje shihen menjëherë sapo u morën vendime,, shumë herë kishin kërkesa dhe mundoheshin të dirigjonin luftën nga jashtë por kjo nuk i bënte përshtypje Komandantit që merrte vendime në nivel të Kosovës pa i pyetur Parashutistet, që të fundit do formojnë edhe SHIK- un. Për të marr mbi vete të gjitha meritat e atyre që luftonin brenda. Tash kur kanë kaluar sa vite nga përfundimi i luftës ende nuk kemi të dhëna të sakta se kush ishin themeluesit e UÇK-së . Nait Hasani hesht, se ndihet i frikësuar. Por vijmë në përfundim duke marr parasysh të dhënat e atyre që ishin si guerilët e parë dhe deklaratën e Qerim Kelmendit i cili thotë se: për shumicën e guerileve të asaj kohe: Zahir Pajaziti ishte Komandanti i parë i Shtabit Operativ të UÇK-së dhe Komandanti ynë i papërsëritshëm. Gjithashtu edhe letra e Adrianit pas vrasjes se Zahirit tregon se Zahiri ishte vet Komandant, më së miri vërteton edhe ajo që pas rënies se tij kalojnë thuajse 6 muaj deri sa të koordinohen punët e atyre qe ishin mbetur si shtylla kryesore.. Në historiografinë serbe UÇK-ja ishte e përberë nga dy grupe operative, njeri grup ishte i shtrirë në vijën Podujevë, Prishtinë, Pejë , Gjakovë, Deçan, dhe se udhëheqës i cilës ka ishte Zahir Pajaziti dhe grupi tjetër që vepronte në Mitrovice, Drenice, Kline , Malisheve i cili udhëhiqej nga Rexhep Selimi. Këtu shihet qartë se edhe armiku këta të dy i shihte si njerëzit që më shumti kanë bërë edhe shtrirjen e UCK-së. Në bazë të të gjitha këtyre të dhënave mund të vijmë në përfundim se Zahir Pajziti ishte Komandant i parë i Shtabit Operativ deri në vrasjen e tij. Pas vrasjeve të dyshimta të komandanteve më të zot që vepruan brenda Kosovës një decenie. Këtu kemi të bëjmë me dy fraksione brenda UCK-se ajo që njiheshin si luftëtarët e lirisë që ishin brenda Kosovës që bënin pjesë; Zahir Pajaziti, Adem Jashari, Rexhep Selimi, Hamez Jashari ,Musa Jashari, Hakif Zejnullahu,Edmond Hoxha, Ramush Haradinaj,Luan Haradinaj, Lah Ibrahimaj,Muje Krasniqi, Adrian Krasniqi, Hasan Zeneli, Avni Ajeti, Ilir Konushevci, Qerim Kelmendi etj por kurrë pa harruar edhe grupin shume të fuqishëm që vepronte në kuadër të LKÇK-së, Bahri Fazliu,Agron Rrahmani, Sali Salihu, Liburn Aliu, Avni Klinaku, Fatmir Humolli etj, këta djem shumë të mirë dhe të guximshëm të cilëve j’ua preu udhën Xhavit Haliti duke u ndaluar furnizimin me armatim sepse ata ishin të vendosur që të flijoheshin e jo të sorollateshin hollëve të hoteleve të Tiranës. Frika e madhe i përshkonte këta që ishin jashtë vendit dhe ndiheshin alergjik sapo dëgjonin emrin e LKÇK-së.
Grupi i SHIK-ut në shtabin e Tiranës
2. Grupi tjetri i përbëre nga ata qe krijuan SHIK-un dhe Shtabin në Tiranë ishin: Xhavit Haliti,Azem Syla, Kadri Veseli, Hashim Thaçi dhe struktura e Fatos Nanos dhe SHISH-i shqiptar.
Kjo periudhë donë një studim të mirëfilltë nga historian, sociolog, kriminalistë, etj.., sepse është një temë që duhet trajtuar sepse populli e donë që Historinë e Lavdishme të Kombit Shqiptar dhe UÇK- në të mos e kriminalizojë me disa të vetëshpallur ‘’Komandant e përmbi komandant’’, vetëm ne këtë formë të studimit mund t’ua lemë brezave të ardhshëm një pasqyrë reale të asaj që ishte madhështore, të asaj që duhet të krenohen edhe ata kur të lindin pas 1000 vitesh.
Si u takuan dhe për çka biseduan Zahir paraziti e Azem Syla në Tiranë mëvitin 1997?
Thuhet se Zahir Pajaziti më 14 janar 97 ishte takuar me Azem Sylën në Tiranë, nëpërmes Qerim Kelmendit. Zahiri po me atë datë e ishte fjalosur deri në ekstrem me Azem Sylen. Thuhet se Azem Syla e kishte kërcënuar Zahirin në atë takim të 14 Janarit. Me 17 Janar ishte kthyer në Prishtinë shumë i zhgënjyer nga takimi me Azem Sylen.. Personi i fundit që duhet të na sqarojë është Nait Hasani i cili u burgos me 28 Janar 97, duhet që ndërgjegjja e tij të dalë e ta thotë të vërtetën.
Pjesë e bisedës në mes të Zahir Pajazitit e Azem Sylës
Lidhur me bisedën e zhvilluar në Tiranë në mes Zahir Parazitit dhe Azem Syles tregon një nga figurat kyçe të UÇK-së, Qerim Kelmendi ne një nga intervistat e tij. Ai paraqet një bisedë shumë domethënëse të zhvilluar në mes Zahir Pajazitit dhe Azem Sylës,
Zahiri: Të falënderoj për kërkesën për takim, mirëpo, meqë nuk njihemi, është e drejtë me pyet se kush jeni ju dhe cili është qëllimi që keni kërkuar takim me mua.
Azemi: Jam një shok i juaji, që aktualisht jetoj në Zvicër dhe që ua don të mirën.
Zahiri: Të falëminderit që na e do të mirën, mirëpo mendoj se kjo nuk është e mjaftueshme dhe çfarë rëndësie ka për t’u takuar.
Azemi: Unë kam dëgjuar për ty, kam dëgjuar shumë, e di se je trim e shkuar trimit, dhe dështa me folë, se si ka mundësi, që këtë përvojë tënden, ta mbartësh edhe në pjesë të tjera të Kosovës?
Zahiri: Nuk po të kuptoj se për çfarë e ke fjalën, nuk po të kuptoj...
Azemi: Shokët nga brenda më kanë njoftuar për trimëritë tuaja dhe mendova se është mirë të flasim, të njihemi dhe...
Zahiri: Unë or mik, nuk po të njoh, mirëpo mendoj se për këto punë, më mirë se kudo, flitet në Kosovë. Kur të vish në Kosovë, edhe flasim për çfarë të duash. Atje bëhen edhe takimet, e këtu në Shqipëri, jemi turistë.
Nga takimi mes Zahirit dhe Azemit që u prezantua me emrin Petriti, shihet qartë se tensionimi kishte filluar qysh në fillim të bisedës, dhe si është e mundur që Komandanti i Operatives të mos e njohë “Ish Komandantin e UCK”, përgjigjja është e thjesht se ky ishte komandant i strukturave të LPK-së që kishin bërë gjithë programin dhe kishin emëruar gjithë strukturën. Ata vetëm pritnin derisa tu hapet rruga që ta merrnin kalanë nga brenda.
Shtabi i UÇK-së i diasporës, rrinte në Tiranë
Ditët e pushimit në Shqipëri ishin të mërzitshme. Nuk arritëm të siguronim asnjë armë të vetme për natyrën e punës sonë në Kosovë. (Zahiri është kthyer në Kosovë me armët që ka shkuar” citat i Qerim Kelmendit)..
Shtrohet pyetja si është e mundur që i gjithë stafi i Shtabit të Diasporës ishte në Tiranë duke filluar nga Xhavit Haliti, Azem Syla, Kadri Veseli, Ali Ahmti,I brahim Kelmendi dhe te mos kishin asgjë për tu dhënë atyre qe bënin luftën brenda Kosovës....
Në librin e tij Bedri Islami “Enigma e një vrasje të trefishtë “ nuk ka mundur të arrin në përfundim se si ka mundur të vij deri tek vrasja e Zahir Pajzitit, aty thuhet se në komisionin e formuar për të sqaruar rrethanat e vrasjes nuk është gjetur dyshim përpos asaj që Ali Ahemti thotë se ka lajmëruar Ismet Abdullahun, por aty shtrohet pyetja a e ka lajmëruar Zahirin. Nëse do të kishim një studim të mirëfilltë shumë shpejt do të vinim në përfundim se si dhe kush ndihmoj në vrasjen e tyre....Sa për opinion është edhe zbardhja e letrës që e ka dërguar Adem Jashari tek shokët e tij në Dhjetor të 97, ku ndihet i lanë pas dore dhe i tradhtuar, ajo letër gjendet diku në arkivat e LPK-se ,këtë mund ta dëshmoj Ramiz Lladrovci sjellim fragmente të nxjerrura nga libri i Bedri Islamit kur merret ne pyetje Azem Syla me rastin e rënies së Zahirit dhe letrës se Ademit. Kështu zhvillohet biseda e komisionit dhe Azem Sylës Si është e vërteta për ndihmën e familjes Jashari dhe për takimin me djalin e tij Lulëzimin
- Azem Syla: Te dhëna nuk kam dhe nuk them se nuk është ndihmuar familja Jashari, por besoj një qind për qind që është ndihmuar sikur familjet e tjera
- Ramiz Lladrovci: Një letër qe ka dërguar Adem Jashari ne dhjetor 1997, shkruan se jemi diskriminuar me armatim .Letra ekziston edhe sot
- Azem Syla Nuk di për këtë letër,di vetëm se është ndihmuar
- Naser Idrizi: Kur është bërë Adem Jashari anëtar i UCK-së
- Azem Syla: Datë të sigurt nuk di, po një di dhe flas me kompetencë se ka qenë ushtar dhe një ndër eprorët në rrethin e tij dhe e dijë se ka mbajtur lidhje te drejtpërdrejta me Nait Hasanin njërin prej anëtarëve të shtabit të përgjithshëm te UCK-se.
- Kur pyetet se pse Ali Ahmeti përjashtohet nga sektori i veçanet dhe me vendim te kujt është larguar
- Azem syla thotë se: Xhavit Haliti ishte përgjegjës i sektorit, sa për përjashtimin e Abazit. fjala është për Ali Ahmetin thotë se nuk di arsyen, mirëpo kjo është bërë për shkak të gabimeve të mëdha që ka bërë.
Kjo bisedë e zhvilluar dhe te dhënat që jep Azem Syla janë shqetësuese, sepse letra e dërguar nga Adem Jashari shihet qartë që këtu bëhej një kushtëzim dhe për këtë më së miri është të flasë Ramiz Lladrovci , se çka përmbante kjo letër. Adem Jasharin këta e njihnin vetëm si një anëtar te UCK-se dhe një epror nga rrethi ku vepronte, pra këta nuk e kishin as mendimin që Ademi të ishte në strukturat e larta të UÇK-së. Përjashtimi i Ali Ahmetit nga sektori i veçantë është për tu shqyrtuar sepse ajo mund të lidhet direkt me vrasjen e Zahirit sepse ai ishte përgjegjës për linje e Llapit ai duhej ta informonte Ismet Abdullahun, këtu duhet te sqarohet vet Ali Ahemti apo Ismet Abdullahu. Pra këtu shihet e vërteta e këtyre që veten e quajtën Komandant të parë të Shtabit të UÇK-se si Azem Syla. A nuk është turpëruese që ky të komandonte Zahir Pajzitin e Adem Jasharin nga Tirana dhe Zvicra këto duhet te sqarohen para se ti mbuloj pluhuri.
Si u vra Mujë Krasniqi dhe pse duhet të zbulohet vrasja e Ilir Konushevcit në Shqipëri?
4. Edhe vrasja e Mujë Krasniqit në bazë të hulumtimeve të bëra shihet që para se Muja të nisej për në Kosovë, kishin marre sugjerime që të hynte me 10 deri 15 veta, por a thua kush dha urdhër të hyhet me 150 vet?. Ku ishte Kadri Veseli ne dhjetor 98, ai duhet të përgjigjet në këtë pyetje. Kush festoj dhe me kanë festoj dhe për çka festohej me 14 Janar. Pse nuk hynë asnjë nga këta me Mujën në Kosovë.
5. Pse duhet zbuluar dhe vrasjen e Ilir Konushefcit, gjeneratorit të logjistikës së UÇK-së, ai është vrarë brenda territorit të Shqipërisë dhe dihen vrasësit, duhet të dihet se kush ishin urdhërdhënësit dhe po te analizohen rrethanat e vrasjes se tij të gjitha përpjesëtimet që mund njeriu të nxjerr janë se vrasja ka ardhur nga dikush që Iliri ishte pengës në ngritjen e tij .
Edhe krejt në fund do të përfundoja me një takim të Ramush Hardinajt në ‘’Shtabin e Përgjithshëm’’, ku ai thotë se unë e dija që Jakup Krasniqi ishte bërë zëvendës komandant, por kur u prezantua edhe Sokol Bashota jam ngritur në këmbë dhe kam sharë. Ju thashë ju jeni’’ hajna” dhe ia kam mëshuar një rafal me kallash tavanit . Ju thash me ju nuk do të punoj kurrë më, dhe kam dalë jashtë. Pas meje me vrap ka ardhur Sylejman Selimi dhe me ka thënë. Mirë ja bëre....Gjykoni drejt kush ishte Komandanti i parë i UÇK-se dhe komandantet e tjerë e kush ishin parashutistet që erdhën hotelet luksoze. Shpresoi që ky shkrim të hap një dritare të vogël për hir të së vërtetës...
http://time.ikub.al/NONE/dad92ce951f1efc8a3093b43dfa250a5/Lajm_Si-u-vrane-komandantet-e-UcK-se-qe-luftuan-ne-Kosove-dhe-si-moren-komanden-parashutistet-e-Tiranes-.aspx
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyFri Mar 02, 2012 1:41 am

Sa interesant jem po si kqyrim vetum njeri tjetrit me ja nxerr ,a shkaut sguxojm as me kqyr, po bej gat 50 vjet sun lexova diqka per ata shqiptar te cilet i kan sherby dhe poj sherbejn UDB-s po drejt e ne SHIK,jo qe jam kunder, por shik-u esht i vonshem bre e UDB-asht me dekada...)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyTue Mar 06, 2012 12:47 am

Interesi i kan vra shpijunat dollavergjit e bisnesi .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:06 am

Në emër të popullit ... (P-K.nr. 167/82)
Gjykata e Qarkut në Prishtinë, në kolegjin e përbërë nga gjyqtari, Mentor Qoku, kryetar, nga gjyqtarja e kësaj gjykate, Dimiq dhe Verosllava gjyqtarëve porotë: Dojqin Maksimoviq, Ilaz Aliu dhe Emin Azemi, në pjesëmarrjen e punëtores sė kėsaj gjykate, Atifete Krasniqi, procesmbajtëse, në çështjen penale kundėr tė akuzuarve: Rexhep Maqedonci, Adem Prapashtica, Nusret Ahmeti, Kadri Cakiqi, Adem Dervisholli, Sabit Gashi dhe Skënder Vardari, të gjithë për veprën penale "Bashkim për veprimtari armiqësore" nga neni 136. alineja 1, lidhur me nenin 114 të ligjit penal të RSFJ,
Lutfi Maqedonci, Fatmir Graiçevci, Bahtir Ahmeti, Martin Çuni, Meriman Braha, Osman Maqedonci, Arban Hoxha, të gjithë nga Prishtina, Naim Mahmudi nga Dragonishta e Vogël KK Kërçovë dhe Ahmet Islami nga Prishtina, të gjithë për vepër penale "Bashkim për veprimtari armiqësore" nga neni 136, al. 1 e LP të RSFJ, lidhur me nenin 114, Avdi Krasniqi nga Peja për vepër penale "cenim i kundërrevolucionar shoqëror Rregullimit" nga neni 114,
Ahmet Qeriqi nga Shtimja, Zenun Gjoci nga fshati Gjocaj, Hamëz Morina nga fshati Llashkadrenoc, Sallah Jonuzi nga Ferizaj dhe Idriz Isufi nga Prishtina për vepër penale armiqësore "Propagandë" nga neni 133. al. 1 dhe i akuzuari Agim Ahmeti për vepër penale "Moskallëzim i veprës penale" nga neni 172 al. 1, sipas aktakuzës së Prokurorisë Publike të Qarkut në Prishtinë pp.nr. 152/82, 156/82, 158/82 ,.... në prani të të akuzuarve dhe të avokatëve mbrojtës, shumica syresh me Detyrë zyrtare si: Mehmet Dushku, Zeqir Arni, Zhivojin Jokanoviq, Ivko Jagodiq, Engjëll Çeta, Hasan Kryeziu, Gavrilo Vuleviq, Latif Krasniqi dhe Avni Gjakova, gjatë mbajtjes së seancave "publike "prej 7 deri më 12 shkurt të vitit 1983, në prani të përfaqësuesve të aktakuzës, zëvendës-prokurorëve të Qarkut në Prishtinë, Reshat Millaku dhe Ruzhdi Kozmaqi, më 15 shkurt 1983 shpalli aktgjykimin dhe dënoi të akuzuarit:

Rexhep Maqedonci, 14 vjet burg,
Adem Prapashtica, 11 vjet burg,
Nusret Ahmeti, 10 vjet burg,
Kadri Cakiqi, 6 vjet burg,
Adem Dervisholli, 6 vjet burg,
Sabit Gashi, 8 vjet burg,
Skënder Vardari, 8 vjet burg,
Lutfi Maqedonci, 6 vjet burg,
Fatmir Graiçevci, 9 vjet burg,
Bahtir Ahmeti, 5 vjet burg,
Martin Çuni 8 vjet burg,
Meriman Braha 7 vjet burg,
Osman Maqedonci, 5 vjet burg,
Arban Hoxha, 5 vjet burg,
Naim Mahmudi, 2 vjet burg,
Ahmet Islami 5 vjet burg,
Avdi Krasniqi, 7 vjet burg,
Ahmet Qeriqi, 8 vjet burg (dënimi Unik për dy vepra të njëjta "penale")
Zenun Gjocaj, 6 vjet burg,
Hamëz Morina, 5 vjet burg,
Sallah Jonuzi, 3 vjet burg,
Idriz Isufi, 2 vjet burg, dhe
Agim Ahmeti, 1 vit burg.

Të akuzuarve:
Ahmet Qeriqi,
Zenun Gjoci,
Meriman Braha,
Martin Çuni,
Adem Dervisholli,
iu shqiptua masa e ndalimit të ushtrimit të profesionit tre vjet pas përfundimit të burgut.

Kėto vite burgu i "ndal" jugosllavë Drejtësia "më 15 shkurt të vitit 1983, në Gjykatën e Qarkut, në Prishtinë.
Kėto vite burgu për studentët, profesorët dhe punëtorët shqiptarė, tė cilėt kërkonin avancimin e pozitës Kushtetuese tė Kosovės, i firmosen:
Isak Nishevci, hetues gjykatės,
Mentor Qoku, kryetari i trupit Gjykues,
Ilaz Aliu dhe Emin Azemi, porotë,
Ruzhdi Millaku dhe
Ruzhdi Kozmaqi, prokurorë,
Lutfi Ajazi, hetues inspektor,
Xhavit Kuçi, hetues inspektor,
Bashkim Kursani,
Zymber Zymberi,
Faik Nura,
Ibush Kllokoqi,
Lorenc Selmani,
Zoran Lakiçeviqi,
Ismail Arifaj e shumë të tjerë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:11 am

UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministër i Udbes)- merrte vetë pjesë në torturimin e të burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash më vonë ministër i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetëror(UDB-së)në Prishtinë;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencës dhe Administratës së Përgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatës hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOÇINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatës;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarë
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtëse në gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zërit të rinisë”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit të Prishtinës(RTP);


Udbash që torturonin të burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metë Kuqi

PAK A SHUMË TË GJITHË KËTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAÇIT"..

vazhdojmë me të tjerët

1.Metush latifi - gjyqtarë
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarë
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarë
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministër i udbes ( babai i Skëlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarë..

Të tjerë që qiten në kurtha rininë studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorë në burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta të gjithë ushtarë shqiptarë ( Zëri I kosovës numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut në bashkëpunim me udbashët Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur në kurthë plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, të dy nga Gjilani... Më vonë ky Sadik Blakaj ka shkuar në Paris i cili ma vonë e ka qitur në kuthë Hysen Gegen i cili u dënua me 13 vjet Burgë..

5. Hasan Cërvadiku - profesor udbash në Prishtinë ( profesor në shkollën kulturologjike ku qenë burgosur dy nxënës të asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujë Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliçkaj fshati Carrabreg
( të dhëna më të hollësishme rreth bëmave të tyre mund të gjenden te ( Zëri I Kosovës numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricë ish-arsimtar i historisë në Obiliq ( Zëri I Kosovës numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babë e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zëri I Kosovës).

11.Zenun Çelaj, profesor i kimisë dhe rrahim Përçuku ( që të dy profesor të QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zëri I Kosovës numer 7 viti 1983

12. Rexhë Ze4iraj nga Pasjaki afër Gjilanit i njohur si Rexhë pasjaku vegël e Selim Broshës

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures në prishtinë
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolë Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes të Prishtinës ( tani është zgjedhur ministër i punëve të brendshme në qeverin e re të A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministër i drejtsisë sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar në Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinës)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skënderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zëri i Kosovës numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash që përcillte emigracionin në Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushë Komuna e Deçanit.

22. Demë Muja Pejë, udbash plagos për vdekje tre fshatarë të Radavcit dhe për këtë as edhe një ditë nuk mbanë burgë.

23. Bajram fazliu ose Bajram Çarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejë

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epërme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte në udbë...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulët, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevë

30. Ahmet Ahmeti gjykatës ( dënopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skënderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babë e bir),- ky i dyti edhe sot punon për UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicë ose qysh e kanë quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( për të gjithë këta mund të lexohet në Zërin e Kosovës numer 10 viti 1984 si dhe në ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis në shkollën e mesme 8 Nëntori në Podujevë

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mësues
Ukë Muçaj , - gjykatës në pejë
36. Nezir Sherifi udbash në Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrë e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarë nga një police magjup gjatë luftës se fundit ne trafastacionin e Drenasit,përndryshe ky kishte dorë ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njëjtë sikur xhafer qorri,por ky i vrarë pas luftës nga TRIMI Burim Ramadani me shokë i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-çudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERË TË SPIUNËVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me të bijtë nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibër Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkëpunëtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky në vitin 1990 publikisht në gazeten Rilindja kishte kërkuar falje për bëmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin që kishte bërë punën e dreqit)

Ramë Ademaj - udbashë Pejë
Istref sadikaj - udbashë Pejë
Ramë Ademi - kryeudbashë pejë

Rrahman Zylfiu - udbashë Kumanovë

Rabit Zylfiu ( ishte dërguar në Turqi për të bërë atentat në Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky në një proqes gjyqesor edhe kishte pohuar këtë gjë se: " ishte dërguar për të përcjellë një emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - për këtë më hollësisht shkruan " Zëri I Kosovës" numër 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zëri I Kosovës numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kërçovë
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kërçovë

Hamit hamiti ( dëbëhet nga Shqipëria si agjent i udbes dhe vazhdon punën në Maqedoni, pra kjo verteton që Jugosllavia tentonte të qonte spiun në Shqipëri të cilët gjoja si të përndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punën e tij në SPB të Maqedonisë ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohër
Edin Marku - udbashDibër
Ajrush Toska - udbash Strugë
Sherif Trema - udbash Kërçovë
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejë
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beçiri - udbash

Kristë Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosë Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash në ambasaden e e Jugosllavis në Tiranë - ma vonë e patën dërguar në Cyrih për të përcjellur emigracionin ( zëri I kosovës 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka të gjithë nga Vrella ( Zëri I kosovës 4 prill 1987)...Murat Shevelli..më pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Kosovelli
Shiko Profilin Publik
Dërgo një mesazh privat tek Kosovelli
Gjej më shumë postime nga Kosovelli
19-12-2009, 15:26 #58
Kosovelli
i/e regjistruar


Anëtarësuar: 26-10-2009
Postime: 2,384
edhe nje liste plus:
1)ISA BUNJAKU ish profesor i kimise ne gjimnazin e Gjilanit deri ne vitin 1981 pastaj inspektor i Sigurimit shtetnor ne Gjilan.
2)Fadil Rrudhani Spiun i perbetuar dhe Inspektore i sigurimit shtetnor ne Gjilan Viteve 80_ta.
3)Sinan Rexhepi (zhegr e Gjilanit) njeher vetem spihun epastaj edhe inspektore i sigurimit shtetnor prej vitit 1981.
4) Isa Kastrati deri ne vitin 81 profesor ne gjimnazin e gjilanit pastaj Inspektore i sigurimit shtetnor sot zyrtar i lart ne SH P K ne gjilan, (ku bashk me Isa Bunjakun ish nxensit etyre i burgosnin).
5) Daut Morina ku njifet njeri nder gjak pirsit mete eger te regjimit serb Ish inspektore i sigurimit shtetnor(tani i ndjer) Jan te njohura vargjet e mjerimit....... nder tjera ku thoshte i trishtueshem vlla esht mjerimi te ngulfat ete zen trishtimi kur ke pune me Daut Trimin.
6)Fatmir Dermaku Punetore i sigurimit shtetnore deri ne diten e fundit kur iken edhe pushtuesit Serb.
Per te mos ju lodhe njeher ma teper edhe pse dihet se ka edhe shum te tjer, por kata jan njerit nder emrat mete mdhenje te kesaj ane qe shum eshum njerez vazhdojn te jetojn me pasoja te ndryshme pikrisht tuju falenderue ketyre njerzeve.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:12 am

UDBASHET E KOSOSVES NGA MAQEDONIA!!!

Lista e veretete dhe e fundit


1. Ramiz Merko, Struge
2. Fazli Veliu, Kercove
3. Bexhet Bexheti, nga Kërçova
4. Argetim Fida, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugë
8. Ajrush Toska, Strugë
9. Tahir Hani, Veleshtë-Stugë
10. Nuhi Vinca, Veleshtë-Strugë
11. Bardhul Tushi, Dobovjan-Strugë
12. Natmir Asani, Dollogozhdë- Strugë
13. Olloman Sela, Dollogozhdë-Strugë
14. Ysen Ramo, Ladorisht-Strugë
15. Xhemi Hajredini, Ladorisht-Strugë
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugë
17. Evzi Ajro, Ladorisht-Strugë
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugë
19. Istref Toska, Veleshtë-Strugë
20. Mersin Toska, Veleshtë-Strugë
21. Musa Muça, Veleshtë-Strugë
22. Riza Kondri, Veleshtë-Strugë
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugë
24. Vait Nasufi, Veleshte-Strugë
25. Melaim Ademi, Strugë
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugë
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugë
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugë
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugë
30. Zejnulla Qyra, Veleshtë-Strugë
31. Ziadin Qira, Veleshtë-Strugë
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugë
33. Dear Meta, Mislodezhdë-Strugë
34. Zikri Meta, Mislodezhdë-Strugë
35. Syria Rushiti, Ladorisht-Strugë
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugë
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugë
38. Azis Pollozhani, Strugë
39. Xhevdet Karçe, Strugë
40. Edip Marku, Dibër
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tërnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skënder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kërçovë
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bërko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovës
69. D. Sahatçiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugë
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibër
74. Nush Kërliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovës
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtë-Strugë
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugë
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespës
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Çegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Çegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtë-Strugë
115. Zulal Abedinoski, Strugë
116. Vajdin Shefkiu, Çajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejë
128. Isak Hasani
129. ErmalLena
130. Zaim Kica, Veleshtë-Strugë
131. Shebrit Kica, Veleshtë-Strugë
132. Ymer Reçi, Veleshtë-Strugë
133. Nazlie Dauti, Ladorisht-Strugë
134. Rasim Dauti, Ladorisht-Strugë
135. Nafi Jonuzi, Ladorisht-Strugë
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugë
137. Kaim Murtishi, Ladorisht-Strugë

Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:14 am

Vrasja e VIRGJIL ELSHANIT


TENTIMVRASJA e Parë ndaj familjes ELSHANI


Më 18 tetor 2000, në orët e mbrëmjes në oborrin e shtëpisë së vetë Isuf Elshani nga Ozdrimi (Pejë) e gjen të vendosur njė minave teledirigjuese tė paaktivizuar, për çka e njofton policinë në Pejë, tė cilėt e bëjnë çmontimin e saj. Akterët, kur kishte dalë nga oborri i shtëpisë djali i Isufit, Demë Elshani, mbase për ndonjė gabim teknik nuk kishin mund ta aktivizojnë plasëse lëndën, por si ta tërheqin më vonë, sepse ishte vërejtur nga familjarët dhe në vendin e ngjarjes vie policia e SHPK -së dhe UNMIK-ut. Sipas deponimeve që do të bëhen më vonë në polici, por edhe në Gjykatën e Qarkut në Pejë, nga disa pjesëmarrësit në këtë akt. Në këtë tentimvrasje kanë marrë pjesë Vesel Muriqi nga Vitomirica, Rexhep Kelmendi - "Xheka nga" Peja, Mehmet Sadrijaj - Tushi (operues me teledirigjues), Ilir Selimi nga Vitomirica e Pejës bashkë me tezakun e tij Hysenin nga Isniqi me banim në Vitomiricë.TENTIMVRASJA e dytë


Pas tentimit të realizimit të atentatit me lëndë eksplozive, nga grupi i lartpërmendur pason atentati tjetër, kėsaj radhe sulm me armë zjarri. Gjithçka ndodhi më 24 tetor 2000, rreth Orës 22,30 minuta në qendër të Ozdrimit, me ç'rast në dy veturat e vëllezërve Elshani është qelluar nga pusia njëkohësisht nga 5-6 armë automatike. Si pasojë e kësaj plagoset rëndë Visar Elshani, ndėrsa më lehtë plagosen Demë Elshani dhe Ramadan Elshani (taksirat i brigada "Adrian Krasniqi" të TMK-së në Istog). Këtë akt e kryen Sadik Musaj, Mehmet Sadrijaj - Tushi, Vesel Muriqi, Rexhep Kelmendi - Xheka, bashkë me vëllain dhe njė tė nduk nga vetin Potërçi, Ilir Selimi, Hyseni dhe një tjetër person. Pasi familja Elshani i zbulon disa prej pjesëmarrësve në dy sulmet e lartcekura, e lajmëron rastin në polici, me ç'rast Arrestohen tre prej tyre (Mehmet Sadriaj, Ilir Selimi dhe Hyseni) të cilët në policinë e UNMIK-ut e pranojnë pjesëmarrjen e vet nė kėto dy sulme, por dëshmojnë edhe për pjesëmarrësit e tjerë, duke dhėnė edhe detajet, se gjatė kanė tërë kohës komunikuar mesveti me radiolidhje, se e kanë formuar një grup prej 30 vetash me qëllim që të kryejnë atentate pjesëtarëve kundėr tė UĒK-sė, TMK-së, por edhe të LDK-së për të nxitur konflikte të hapta mes tyre etj. Lidhur me këtë rast inicohet procedura penale në Gjykatën e Qarkut në Pejë.


ATENTATI I tretë - vrasja e VIRGJIL ELSHANITMë 10 nëntor 2000 (e premte), gjykimi kundėr personave qė ua kishin vënë minën në oborr dhe i kanë gjuajtur me armë zjarri më 18 e 24 tetor 2000, ishte paraparë të fillonte në orën 12,00, por që për arsye të panjohura ishte shtyer nga gjykatësi për dy orë. Në atë gjykim Demë Elshani me babain e tij Isufin kishin për të dalë në gjyq si dëshmitar. Pas përfundimit të seancës, rreth Orës 16,20 min., Duke u kthyer nga gjyqi, familja Elshani sërish sulmohen me armë zjarri. Ata ishin duke udhëtuar me dy Vetura: nė tė Paren ishin Isuf e Demë Elshani, ndërsa në të dytën Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnë në Ozdrim, vetėm disa dhjetëra metra larg nga shtëpia e tyre, disa persona nga një veturë "Alfa Romeo" me ngjyrë të bardhë (pronė e Musajve të Strellcit), qė vinte nga Drejtimi i Pejës, në tejkalim e Sipër qëllojnë me armë automatike dhe bomba dore Elshanëve në drejtim të veturave të. Nga Shpërthimi i bombës dhe plumbat e automatikut plagosën rëndë Virgjil Elshani (19), ish-Ushtar i UÇK-së, i cili vdes pas 12 oresh në spitalin ushtarak të KFOR-it në Pejë dhe Granit Elshani (15), tė cilėt gjendeshin në veturën e dytë. Ndërsa Demë dhe Isuf Elshani që ishin më përpara shpëtojnë, sepse Vetura "Alfa Romeo" që ishte në ndeshet tejkalim Ballë për ballë me një makinë kombi qė vinte nga Drejtimi i Mitrovicės dhe veturën e mbulon zjarri. Shoferi i vetures "Alfa Romeo" nga tronditja që merr nga Ndeshja vetėm qė pas disa minutave e nxjerrin nga Vetura vdes, ndėrsa tre të tjerët dërgohen në spitalin ushtarak italian. Në veturë policia dhe KFOR-i gjejnë tri pushkë automatike me tre karikatorë rezervë, një tjetër pushkë automatike të djegur në veturë, njė revole gjysmautomatike dhe një bombe dore. Kėsaj radhe kryesit e krimit ishin katėr persona nga Shqipëria: Fatbardh Gabraj (1979), nga fshati Geghysen me banim në Tiranë, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe një person tjetër.Vrasja kriminale e Xhemajl BUÇOLLIT NGA RAUSHIQI I PejësXhemajl Bucolli nga njė familje e njohur e fshatit Raushiq të Pejës, ishte njeri që kurrë nuk ishte përzie në punë të dikujt tjetër. Në kohën e luftës renditet në radhët e ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ndërsa pas lufte i kthehet punës. Me djersë e mund duke punuar pandërprerë fitonte e kafshatën gojës. Por mizorisht ia ndërprenë jetën e punėn. Derisa më 5 gusht 2000, ditë e shtunë, Xhemajl Bucolli si ēdo ditë ishte duke punuar (duke bartë zallë) tek Agim Ganiqi në Pejë, pasdite, Fatmir Ferizi nga Kapeshnica e Pejës bashkë me tre persona të tjerë nga Puka e Shqipërisë shkojnė e dhe kėrkojnė Xhemajlin kinse për të punuar diçka. Mirëpo, me t'u larguar Xhemajl Buçollin e vrasin dhe kufomën e tij e hudhin në një qelb (Bunar) në Brestovik të Pejës. Prej këtij grupi kriminelësh (tre nga Peja e tre nga Shqipëria) dy Arrestohen nga policia në Pejë. Njeri prej tyre, Adrian Nela, tregon rastin e vrasjes, dhe në bazë të deklaratave të tij gjendet rreshqitje e masakruar e Xhemajlit dhe e hudhur në qelb. Ndërsa krimineli Fatmir Ferizi pas zbulimit të vrasjes kalon në Shqipëri, ku një kohë qëndron tek Alfred Hasi në Fushë Arrëz, bashkëpjesëmarrës në vrasjen e Xhemajl Buçollit. E prej atje kalon në Bosnje e pastaj në Gjermani, ku qëndron deri në shkurt të vitit 2002, kur ekstradohet nga policia gjermane në Kosovë.Vrasja MAKABRE NË StrellcMë 14 shkurt 2001, në orën 24,30 minuta nga shtëpia e Musajve të Strellcit shtihet me armë automatike në drejtim të veturës "Golf 2" me ngjyrë të bardh, me regjistrim; 145-KS-660, me ç'rast vriten vajzat Sanella dhe Koiq Vjollca Krasniqi, plagoset rëndë Kastriot Krasniqi, ndėrsa mė lehtė dhe Alban Mulliqi Ricard Krasniqi, të gjithë nga Peja. Djemtë i shpëtuan vdekjes qė kanė treguar se pesë të rinjtë po shkonin në aheng për ta festuar Ditën e të Dashuruarve dhe ishin ndalur rastësisht para shtëpisë së familjes Musaj qė gjendet bri rrugës magjistrale te Stacioni i autobusëve. Mirëpo sapo Vetura ishte ndalë në parkingun mu para shtëpisë, pasi që dikujt i kishte rënë gaca e cigares në veturë dhe vajzat kishin dalë jashtë për t'u shkundur, aty i kishte pritur breshëria e plumbave. Ata me vajzën e quajtur Sanella, e vdekur në makinë, kishin udhëtuar deri në Deçan për tė kėrkuar ndihmën e policisë të. Ndërsa Vjollca kishte vdekur rrugës për në spitalin e Prishtinës. Për këtë vrasje, policia ka arrestuar Qazim Musajn dhe Isa Hoxhajn, të cilët edhe kėsaj radhe përsëritur kanė slloganin e njohur "na kanë sulmuar". Ndërsa nga Gjykata e Qarkut në Pejë, dënohet vetėm Isa Hoxhaj, i cili merr përsipër aktin e kryer, ndërsa Qazim Musaj lirohet pa kusht. Gjatë procesit kundėr gjyqëor Qazim Musajt, për të mos dënimin vuajtur, Mbrojtësit kanė tentuar ta nxjerrin si person të sëmurë mental, gjė qė ia kanė arritur, pas lëshimit të diagnozës nga psikiatrja Kroate Nada Morina, duke ia dhėnė asaj nje shume te konsiderushme marka gjermane Mito.Vrasja e Sadri AHMETXHEKAJT NGA ISNIQI


Më 10 korrik 2000, e martë, në pikë të ditës Besnik (Elez) Balaj nga Isniqi, në tavernën e lokalit hotelier "Deçani" në të hyrë të Deçanit vrau publikisht me armë automatike e bashkëvendësin vet Sadri Azem Ahmetxhekaj, luftëtar i UÇK-së . Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetxhekajt, të nesërmen më 11. 7. 2000, zëdhënësi i Komandës Italiane të KFOR-it në Pejë, koloneli Xhanfranko Skalas i tha Agjencisë ANSA se mbush pas vrasjes është ndalur shqiptari Besnik Balaj, i cili iu dorëzua policisë të menjėherė sė Kombeve tė Bashkuara. Por deklarimin e bërë një ditë pas vrasjes, zëdhënësi i KFOR-it e mohoi të nesërmen, duke thënë se nuk është zënë VRASĖSI, por ėshtė marrė nė pyetje një tjetër anëtar i familjes Bala. Në rastin konkret, përflitet se një deklarim i tillë është bërë me qëllim që Besnik Balaj pas vrasjes makabre të kalon në Shqipëri pa therrë në këmbë. Baba i vrasësit Besnik Balaj, Elezi Gjatë luftës ka punuar haptazi me policinë serbe, sidomos me kryeshefin e sigurimit të MUP-it në Deçan Vukmir Mirçiq - VULA. Elezi e ka bërë dorëzimin e armëve te policia serbe në Isniq dhe është caktuar kryepolic lokal i Serbisë, për bashkësinë lokale të Isniqit duke poseduar pėrkatėse librezë, revole, por edhe pushkë automatike që ia jep policia serbe pėr tė luftuar kundėr UÇK-së.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:16 am

SI DËSHTOI ATENTATI NË LIPJAN?
Publikuar më 21 shtator, 2009 në orën 10:45 ( ) Të ndryshme |


POLICIA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS U PËRDOR SI VEGËL PRIVATE PËR TË VRARË VETERANIN INVALID TË UÇK-së, ALBAN ISMET ASLLANIN!


*KUSH ËSHTË ALBAN ASLLANI?

Albani është invalid dhe veteran i UÇK-së. Ai është i biri i Dëshmorit të Kombit ISMET ASLLANI, komandant i Logjistikës në Brigadën 153 të UÇK-së në Gollak. ISMET ASLLANI ishte vet dora e Logjistikës edhe e Popullit të Kosovës, sepse ai ishte njeri nga ata që e ushqeu me bukë një pjese të madhe të popullsisë në kohërat e vështira të regjimit jugosllav. Ismet Asllani ishte Haxhi Zeka i kësaj gjenerate. Regjimi Serb në 1999 nga kjo familje vrau dhe masakroi edhe 4 meshkuj të tjerë në masakrën e Hallaqit. Shumica e meshkujve të Familjes Asllani morën pjesë në UÇK. Nuk ka dyshim se Familja e Madhe e Ismet Asllan Prapapshticës është njëra ndër familjet e rralla e më të pasura të Kosovës që pasurinë e vetë e kanë krijuar me djersën e vet, me punë të mundimshme në 4 Mullinjtë e vet të dislokuar në vende të ndryshme të Kosovës. Duke poseduar kaq shumë pasuri, Albani nuk ka pas nevojë kurrë ta shtrij dorën para askujt për interesa të veta. Ata kurrë nuk morën nga djersa e huaj por nga djersa e vet i dhanë edhe UÇK-së edhe popullit fukara që të mos detyrohet që për shkak të skamjes të shkojnë në derën e hasmit dhe gjunjëzohet para armiqve serb. Por, kjo nuk e pengoi as regjimin e pas 1999 që ta terrorizoj këtë familje me shumë aksione ushtarake e policore. Rreth 30 bastisje i ka ndërmarr KFOR-i dhe Policia e UNMIK-ut në kohën e pas luftës në familjen e Alban Asllanit, pas çfarëdo rasti që ka ndodhur në Kosovë dhe sa herë që Serbia e ka drejtuar gishtin kah kjo familje për dyshimet e veta. Kështu pas 1999 atë që e kishin bërë vazhdimisht ushtria e milicia serbe u vazhdua nga regjimi i ri i huaj. Por, pas shpalljes së pavarësisë askush nuk e ka pritur që kjo familje të vazhdon të trajtohet kësisoj edhe nga Policia e Kosovës. Kjo dëshmon se dora e regjimit serb po vepron akoma përmes të agjentëve të vet në institucionet e huaja e ato vendore.

Nëse ka vullnet që kjo të ndalet nga Policia dhe nga të gjitha institucionet tjera të Republikës së Kosovës duhet menjëherë të përjashtohen të gjithë ata që kanë vepruar në kohën e regjimit jugosllav nga viti 1981 e deri 1999, me përjashtimin e atyre që me kohë janë rreshtuar në anin e popullit të vet kundër regjimeve të huaja. Pos tyre, nga Policia duhet të pastrohet edhe rrjeti i agjentëve te UNMIK-EULEX-it që po bashkëpunojnë me Serbinë kundër UÇK. Republika e Kosovës nuk mund të përparoi me kancerin e regjimit serb dhe të agjent-urava tjera të huaja (UNMIK-OSBE-EU-LEX) brenda institucioneve të veta. Institucionet e Republikës së Kosovës nuk kanë alternativ tjetër nëse vërtet janë të përcaktuar për pavarësi dhe sovranitet të vërtetë. Çdo respekt për ata që nuk janë të tillë por një pjesë e tyre që është pro serbe e KFOR, UNMIK –EULEX dhe Serbia, këtyre institucioneve po ju gërryhet dheun nën këmbë për ta konfrontuar me popullin e vet, që kështu turpshëm të ju vjen fundi .

Si dështuan faktorët e mbrojtjes së Drejtësisë në rastin ALBANI?

Kaluan 2 muaj nga arrestimi spektakularë i Alban Ismet Asllanit dhe velloja e heshtjes së rëndë po e mbulon dalë nga dalë me pluhurin e harresës.

Kjo që i ka ndodhur Alban Asllanit mund ti ndodh secilit nga ne ish pjesëtarëve të UÇK-së dhe të gjithë shtetasve të Kosovës, prandaj ashtu sikur që ne do të kishim pritur ndihmën e tij sikur kjo të ndodhte me ne edhe ai me të drejtë e pret ndihmën tonë në këto kohëra të vështira për te. Si bashkëluftëtar të një lufte çlirimtare të pa përfunduar duhet të kërkojmë drejtësi. Duhet të kërkojmë që ai të lirohet dhe të mbrohet nga liria për akuzat që i bëhen dhe që të dëgjohet edhe fjala e ti, e pastaj drejtësia të thotë fjalën e vet nëse ka faj apo jo? Për mua Alban Asllani është i pafajshëm deri sa Drejtësia të e vërteton të kundërtën. Kështu do të veproj ndaj secilit ushtar të UÇK, por kërkoja nga ata dhe ju lutem atyre që të ju përmbajtjen gjithmonë të Drejtës. Kur them të Drejtës mendoj vetëm në ligjet pozitive të cilat nuk vinë kundërshtim me interesat e Kombi dhe të Atdheut ton.

Për këto arsye isha para disa dite në vizitë te familja e tij në Hallaq dhe në Prishtinë dhe pasi u njoftova mbi keqtrajtimin fizik dhe psikik, që i kishin bërë personat e uniformuar gjatë dhe pas arrestimit të Albanit, kërkova sqarime nga familja se çfarë është ndërmarr në ndriçimin e këtij rasti para opinionit. Ata më njoftuan se pos një reagimi të fuqishëm që e kanë bërë Shoqatat e dala nga ish UÇK, askush tjetër nuk ka treguar ndonjë interesim rreth këtij rasti. Përveç kësaj, familjarët e Albanit më treguan se nuk është lejuar vizita e menjëhershme e familjes, si dhe shërbimi mjekësor i është ofruar me vonesë, krejt kjo me qëllim që lëndimet të zbehen dhe të duken sa më të vogla. Dihet se lëndimet fizike edhe mund të zhduken krejt por lëndimet psikike kurrë nuk shërohen! Vet mjeku nuk ka dhënë asnjë ekspertizë me shkrimë as te familja dhe as te Avokati i tij në lidhje me lëndimet trupore dhe psikike të shkaktuara në trupin e Albanit gjatë dhe pas arrestimit. Dyshohet se ka qen i rrahur me duar të lidhura nga 7 polic, ndërsa mjeku deklaron verbalisht se nuk ka pas as lëndime fizike e as psikike. Mjeku, ose ka për të dhënë përgjigjeje të saktë me shkrim për ato lëndime fizike dhe psikike, ose ka për të dhënë përgjegjësi në mënyrë të barbarët me aktorët tjerë që kanë shkelur kompetencat ligjore me veprimet apo me mosveprimet e veta zyrtare kudo ku ka pas shkelje ligjore.

Për këto arsye e vizitova edhe Avokatin e tij dhe ai përveç që mi vërtetoi këto të dhëna nga familja, ai deklaroi se Alban Asllani ka deklaruar se është i pafajshëm dhe se atij akoma nuk ju ka dorëzuar as një dokument i akuzës deri më tani dhe se kështu është vepruar edhe me të akuzuarit tjerë që janë arrestuar nga Policia e Kosovës. Pastaj vizitova KMLDNJ-në edhe redaksitë: e ZERIT, të EPOKËS SË RE dhe të gazetës LAJM si dhe bisedova me disa gazetar në këtë temë dhe kërkova nga ata që ta vizitojnë Alban Asllanin në burg, të vizitojnë Familjen e tij, të kontaktojnë Avokatin e tij dhe të kërkojnë që Gjykata kompetente që urgjentisht të hap procedurën ligjore dhe në mënyre transparente të vërtetohet përgjegjësia penale e Alban Asllanit. Ose në përgjegjësi penale të ftohen ata që i kanë shkelët të drejtat e ti.

Kërkova nga ata që të kërkojnë nga Obdusmani Kurteshi, nga Gjyqësia, nga Ministria e Brendshme e Inspektorati dhe nga Drejtoria e Policisë së Kosovës sqarime rreth veprimeve të tyre ligjore në lidhje me këtë rast. Pasi prita mbi tri javë dhe reagimet e tyre nuk po ndodhin, morra vendim që vetë të njoftoj opinionin me vlerësimet e mia në lidhje me këtë rast në cilësinë e ekspertit për Siguri dhe si kandidat i mundshëm për Drejtor të Inspektoratit Policor në Ministrinë e Brendshme të Republikës së Kosovës që merret kryesisht me ligjshmërinë e veprimeve të Policisë. Nuk e kam ndërmend të e marr një detyre të tillë përsipër nëse nga institucionet vazhdohet të tolerohen shkeljet e procedurave ligjore, duke filluar nga ana e KMDLNJ, Policia, Gjyqësia, pushteti e deri te Avokati i Popullit, përmes kësaj heshtje të programuar me të cilën po mbrohen shkeljet ligjore dhe të drejtat e njeriut të një ushtari të UÇK.

* * *
Akuza e rrejshme apo e vërtetë?

Tani të merremi me Akuzën e pa ngritur ndaj Alban Asllanit. Ai u akuzua me akuzë se në emër të “KOMANDANT URAGANIT” të AKSH-së ka shantazhuar përmes telefonit një qytetar për të nxjerr mjete të dhunshme për nevoja të AKSH-së. Përgjimi i telefonit mund të jetë një indicion i fortë për të ngritur dyshim ndaj dikujt për këso lloj veprash. Por kjo nuk paraqet argument relevant për ngritjen e akuzës për një procedurë penale nëse nuk ka argumente tjera që e vërtetojnë këtë. Sepse HAKERAT e internetit janë në gjendje të zbërthejnë numrat e huaj të telefonave dhe të flasin në emër të tyre pa e ditur këte pronarët e vërtet se çka po ndodh me telefonat e tyre. Është interesant se mjetet e informimit publik në ditët aktuale kur u zhvillua ky arrestim bën disa shkrime telegrafike që u publikuan si lajm i zakonshëm dhe dikush atë e dha edhe me një koment të caktuar. Pastaj ra heshtja! Askush nuk shtroi pyetje se kush qëndron prapa këtij veprimi dhe se cili është roli i UNMIK-ut , i EULEX-it dhe i Serbisë në këtë rast.

U pa vetëm përpjekja për privatizimin e këtij rasti, sikur të ishte fjala për krim ordinar. Edhe pse Alban Asllani nuk ka pas kurrë dosje hetimore policore apo gjyqësore të hapur për çfarëdo veprash kriminale. Ndërsa tani akuzohej me një akuzë kaq të rëndë me të cilën ai mund të mos ketë as një lidhje. Edhe pse Albani vjen nga një familje e madhe patriotike në Kosovë, për shqetësimin e opinionit publik (sidomos të atij në Prapashticë , në Gollak, në Lipjanit, në Prishtinës e më gjerë si edhe atij në radhëve të UÇK-së), nuk u prononcua as Qeveria, as Ministria e Punëve të Brendshme dhe as Inspektorati në kuadër te saj, për të dhënë vlerësimin e vet se:

• A ishte i nevojshëm të bëhej arrestimi, pa zhvillimin paraprak të një bisede informative?
• A ka qen e mundshme që arrestimi të bëhej pa përdorimin e dhunës?
• A ishte e nevojshme që arrestimi të bëhej në një vend publik duke u goditur-dëmtuar kështu, integriteti moral e publik i individit dhe i kësaj familje pa u vërtetuar fajësia e të dyshuarit?
• A ishte e nevojshme që të përdorej ajo dhunë e cila duhej të zbatohet vetëm ndaj personave të cilët janë duke e kryer drejtë për së drejti në flagrancë një veprim konkret të dhunshëm, gjë që nuk ka qen rasti?

Në rastin e Alban Asllanit dhe të arrestuarve të tjerë, policia ka sulmuar duke përdorur dhunë të tepruar edhe pse Alban Asllani dhe shokët e tij kanë qenë duke pirë kafe dhe duke biseduar qetësisht mes veti. Një aksion i tillë i pa nevojshëm policor ka mundur të përfundoj me pasoja fatale për jetët e njerëzve të cilët kanë qenë të pranishëm në lokal, pavarësisht se a kanë pas lidhje apo jo me vetë personat e arrestuar. Por rreziku ka qen i jashtëzakonshëm si për të arrestuarit gjithashtu edhe për jetët e policëve që janë dërguar në aksion pa ditur se për kenë dhe për çka është fjala.

SKENARI PËR VRASJE

Kësaj pike duhet ti kushtohet rëndësi e veçantë nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe Inspektorati policor, sepse të gjitha indicionet flasin se disa persona nga prapavija e kanë përgatitur skenarin për këtë aksion privat kundër Alban Asllanit. Pra qëllimi ka qenë që me dorën e Policisë së Kosovës ta vrasin Alban Asllanin. Të bindur se Albani do të jetë i armatosur dhe do të bëj rezistencë. Po të kishte pas ai atë ditë armë me vete, Alban Asllani do të ishte i vrarë. Ndoshta do të ishte vrarë edhe ndonjë polic apo qytetar i rastit. Por, ja se Albani as nuk kishte armë dhe as nuk ka bërë rezistencë përveç që ka provuar të mbrohet nga njerëzit e maskuar të cilët kanë mundur të jenë edhe çetnik serb apo edhe hajna të zakonshëm me maska. Kriminelët që bëjnë krime kanë nevojë ti fshehin fytyrat e veta ndërsa ata që mbrojnë drejtësinë nuk kanë nevojë të maskohen para askujt. Prandaj, Policisë duhet ndaluar përdorimi i maskave në tërësi dhe këto njësi “për arrestime, antiterroriste” apo si do që të quhen, duhet të shpërbëhen ose të dërgohen në njësitë kufitare. Sepse për to nuk ka nevojë në hapësira urbane.
Ky rast dëshmon se:

• gjithmonë kur ka hapësirë dhe mundësi juridike, i dyshuari duhet ftuar në bisedë për tu ballafaquar me akuzën dhe duhet dëgjuar fjalën e tij se a ka të bëj me akuzën;
• me arrestime duhet të merren vetë hetuesit e rasteve që i njohin tëra rrethanat dhe që marrin përgjegjësi për tëra pasojat, ndërsa në situata të jashtëzakonshme policët tjerë duhet të asistojnë dhe të vihen në veprim vetëm nëse të dyshuarit i kundërvihen arrestimit ligjor.
• se duhet vërtetuar saktësisht se cila formë e arrestimit mund të përdoret për secilin rast veç e veç, sidomos në këso rastesh që mund të sjellin pasoja të rënda politike dhe
• që as njëherë të mos përdoret dhuna kur për të nuk paraqitet nevojë e domosdoshme.
• Në raste kur përdorimi i dhunës është i domosdoshëm kjo duhet të jetë vetëm qa sa e lejon Ligji.

Kështu do të mbrojmë Ligjin, qytetarët nga shkeljet e të drejtave të tyre dhe njëkohësisht do të mbrohet Policia nga keqpërdorimi i saj nga kriminelët që mund të jenë po në radhët e saj.

Pse në këtë rast askush nuk i shtroi këto pyetje. Sepse te ne nga njëra palë, pa e pritur vendimin e gjyqit, krijohet mendimi se nëse dikush akuzohet dhe burgoset automatikisht është menjëherë edhe fajtor dhe nga pala tjetër ai deklarohet automatikisht si i pafajshëm dhe faji hidhet te organet e ndjekjes. Të dyja këto janë ekstremitete! Edhe pse juridikisht dihet se as një i dyshimtë nuk mund të trajtohej si fajtor apo si i pa fajshëm para se Gjyqi kompetent të vërtetoj fajësinë apo pa fajësinë e tij. Deri atëherë ndaj të dyshuarit duhet të ketë sjellje plotësisht korrekte duke e konsideruar si të pafajshëm, dhe edhe nëse vërtetohet fajësia e tij ai duhet të trajtohet vetëm mbi baza ligjore. Është detyrë e Gjykatës të jetë shumë transparente në zbatimin e ligjit për të evituar dilemat e tilla ekstreme të opinionit.

***
Mungon gazetaria hulumtuese rreth njoftimit të opinionit mbi të vërtetën
se kush është AKSH-së?

Rreth AKSH gazetaria hulumtuese duhet të insistoi që këtë transparencë e jo të hesht si MUMIE. Nuk duhet të ndodhë që mbi AKSH të flitet vetëm kur çetniket e Car LLazarit ia mësyjnë Kosovës. Nuk mund të sillemi me ushtri si me shallin, të cilin e përdorim për të shpëtuar kokën nga acari, e kur kalon acari e hedhim të këmbët, sepse acari kthehet prapë. Unë një herë jam deklarua publikisht rreth qëndrimit tim për AKSH dhe atë nuk e kam ndryshuar. Koha ka qenë që qeveritë tona te kenë krijuar UKSH legalisht, por kjo po vonohet deri sa rreziqet po rriten. Me tëra këto do të duhej të merreshin gazetarët, por me që ata nuk po e bëjnë punën e vet unë do ti them disa fjalë për AKSH.

Se nuk kemi gazetari hulumtuese vërteton kjo që në raste aq të veçanta kur zhvillohet arrestimi i një grupi njerëzish të dyshuar si pjesëtar të AKSH-së, askush nuk realizon hulumtime të mëtutjeshme me qëllim të vërtetimit të pohimit nga ana e institucioneve zyrtare mbi dyshimin e hedhur për të pandehurit. Kjo mundëson tragjedinë që luftëtarët e lirisë, nga ana e hajnave të sundimit të huaj dhe veglave te tyre, luftëtarët e AKSH ti prezantohen opinionit si kriminel të zakonshëm dhe ata të ndiqen sikur të ishin hajna. Heshtet e vërteta edhe pse dihet hapur se AKSH është vazhdim i UÇK-së dhe se ajo përbëhet nga ata veteran që nuk pranuan demobilizimin para së të përmbushet BETIMI të cilin ata e kanë dhënë me rastin e bashkëngjitjes së tyre në radhët e UÇK-së. Është sekrete publik se një pjesë e UÇK u transformua në TMK ndërsa një pjesë tjetër në AKSH. Dihet se AKSH-ja po akuzohet me po ato intriga sikur është akuzuar UÇK-ja. Për veprimet për interesa private të individëve nuk mund të ngarkohet AKSH apo ndonjë institucione tjetër por vetëm personat që bën veprime të tilla për interesa egoiste. Është e çart se rregullat e ushtarake të AKSH janë të ashpra si në çdo ushtri tjetër për ata që në emër të AKSH bëjnë keqpërdorime, dhe të mjerët ata që i thyejnë ato. AKSH-në, si formacion ushtarak, i cili i ka vu detyrë vetit që të realizoj misionin e UÇK-së deri në fund, nuk ka mundësi të veproj pa mbështetjen morale e materiale të popullsisë, për lirinë e së cilës ajo i ka vu në dispozicion edhe jetët e veta që nga hyrja në UÇK. Njerëzit e tillë nuk mundet me i ndal as kush deri në vdekje. Para shpalljes së pavarësisë në RTK e kemi pa një insert ku AKSH shfaqet në ruajtjen e kufijve të Kosovës në kohën kur vinin kërcime serioze për agresion nga paramilitaret serb të Gardës të Car Llazarit, dhe që nga atëherë mjetet e informimit po heshtin. AKSH ekziston dhe për te opinioni duhet të informohet njësoj si për FSK. Duhet ditur se FSK pas një kohe mund sërish të transferohet në diçka tjetër dhe nga ajo ti nxjerrin edhe ata pak ushtar të UÇK që kanë mbet aty dhe ajo të shndërrohet në një shoqatë të gjuetareve të patave. Se nuk mund të ketë Shtet pa Ushtri po dëshmojnë mu këto manipulimet të fundit mes EULEX-it dhe Serbisë, prandaj popullsia duhet të është e njoftuar mbi ekzistimin e AKSH dhe për nevojat e saj.

Kjo përkrahje e popullsisë ndaj lëvizjeve dhe ushtrive çlirimtare ndonjëherë mundet të jetë herë më e vogël e herë më madhe, prandaj ndonjëherë ushtritë çlirimtare detyrohen të kërkojnë mjete më të mëdha nga ata që janë ma të pasur. Pasanikët patriot kurrë nuk kursejnë për nevojat e lëvizjeve dhe të ushtrive çlirimtare të popullit të vetë. Por, ka edhe nga ata të pasur që e gjejnë vetën gjithmonë në anën e kundërt të këtyre lëvizjeve duke u bërë krah pasiv apo aktiv i regjimeve të huaja. Mund të ndodhë që AKSH-ja ka nevoja materiale për sigurimin e teknikes luftarake apo edhe për nevoja ekzistenciale për trupat e veta apo për familjet e luftëtarëve, ose thjesht për të siguruar ushqimin për popullatën e varfër që e mbështeti gjithmonë luftën e UÇK-së e që sot prapë po vuajnë për bukë. Nëse ky grup i përket AKSH-së dhe ka vepruar me motive për interesa kombëtare, kualifikimi i veprës së tyre duhet të merr një trajtim krejtësisht tjetër nga ai nëse dikush nga ata ka pas motive të ulëta personale e private.
*
Një shembull nga praktika e (OÇP) Organizatës Çlirimtare Palestineze: Udhëheqësi i OÇP-së Jaser Arafat me një rast dërgon disa oficer të OÇP-së tek një pronar i pasur palestinezë për të kërkuar mjete nga ai për nevoja të OÇP-së. Pasaniku Palestinez refuzon të ndihmoj materialisht OÇP-në dhe oficeret kthehen tek Arafati duke i treguar për sjelljet e këtij pronari. Arafati jep urdhër që vetura e tij më luksoze ti hidhet në ajër, me ç’rast përsëri i dërgon këta oficer që të kërkojnë mjete për nevoja të luftës te po ky pronar. Natyrisht i pasuri menjëherë bindet se OÇP-ja është serioze dhe se nuk është ndonjë organizatë kriminale, se po të ishin të tillë ata do ta qoni atë me gjithë veturë në ajër, por se është fjala për çlirimin e Palestinës dhe menjëherë tregon vullnet të mirë për ta ndihmuar OÇP-në. Këtij pronari të pasur i është dashur nga dikush tjetër ti zgjohet ndërgjegjja e fjetur për të kontribuar popullit dhe vendit të vet për çlirim dhe për lirinë e tij personale. Përndryshe edhe rreth OÇP janë thurur të njëjtat intriga si ndaj UÇK e AKSH. Në kushte paqe shteti do të përdorte masa tjera të detyrimit për secilin i cili nuk i paguan detyrimet e veta shtetit.

Ky ishte aksioni i parë i Policisë së Kosovës kundër AKSH-së (ndoshta edhe pa dijen e saj) prej se ish shefi i UNMIK-ut M. Shtejner e kishte shpallur atë si terroriste. Nga atëherë dhe pas Marsit 2004 e 10 shkurtit 2007 UNMIK dhe OSBE e BE kanë hartuar dhe kanë realizuar plane që në situata të jashtëzakonshme ku duhet të përdoren armët zjarrit të e përdorin SHPK, që mos të përdorët KFOR e Policia e EU-LEX-it, sepse kjo është edhe e rrezikshme edhe komprimituese për ta. Qysh atëherë fillojnë të krijojnë njësi brenda SHPK me qëllim që të nxiten vëllavrasje mes shqiptarëve dhe që përmes të shqiptarëve marioneta, të shuhet lufta për bashkimin e Kosovës me shtetin Amë Shqipërinë. Kjo ka fillua të ndodh edhe pse AKSH-ja nuk ka kryer as një akt të vetëm terrorizmi dhe se ajo deri më tani është kufizuar kryesisht në fushën e luftës politike. Nëse e marrim parasysh rastin e Brodecit, atëherë del se ka ndodhur e kundërta: AKSH-ja ka qen objekt i terrorit shtetëror nga forcat e armatosura shoviniste sllavo-maqedonase të përkrahura edhe nga reaksioni ndërkombëtar.

Por, se a është Alban Asllani dhe të arrestuarit tjerë me të vërtet pjesëtar të AKSH-së dhe se a e kanë kryer këtë vepër me të cilën akuzohen, kjo do të ndriçohet përmes hetimeve.

Të pafajshëm deri në argumentimin e fajësisë

Gjithsesi ata janë të pa fajshëm deri me momentin kur drejtësia e vërteton fajësinë e tyre dhe deri sa Gjyqi kompetent të thotë fjalën përfundimtare. Megjithatë, deri atëherë Policia e Kosovës, Inspektorati dhe Ministria e Brendshme duhet të zhvillojnë hetime në këto pista të dyshimta:

1. Në drejtim të zbulimit të një afere më të gjerë korruptive ku “viktima” me disa tjerë ka marr edhe vet pjesë në krime të korrupsionit në të cilën aferë përfshihen edhe zyrtarë të lartë;

2. Në drejtim të 3 këndshit UNMIK - EULEX - SERBI të cilët përmes të një ish milici jugosllav që ka punuar në Milicinë Serbe deri më 1999 dhe i cili edhe tani vazhdon të punoj për ta në SHPK, ekskluzivisht kundër pjesëtarëve të UÇK-së, në koordinim me këta faktor të lartpërmendur. Ata me akuza për terrorizëm ndaj kundërshtarëve politikë mendojnë të ushtrojnë terror institucional ndaj lëvizjeve çlirimtare, ashtu siç ndodhi edhe më 10 Shkurt 2007 ndaj Lëvizjes Vetëvendosje;

3. Ky ish milic jugosllav edhe më herët e ka akuzuar rrejshëm Albanin për një tentim vrasje ndaj tij dhe nga atëherë ka thurur komplote ndaj Alban Asllanit, nën ombrellën dhe nën mbrojtjen e të huajve, natyrisht me urdhra të Beogradit;

- Së bashku me viktimën ky ish milic e ka instaluar në rrethin shoqëror të Albanit një bashkëpunëtor të vetin nga qarqet e kriminelëve ordinar për ta orientuar ate në kursin e dëshiruar që Albani të bie në grackën e parapërgatitur për te. Ky bashkëpunëtor policor me gjasa është identifikuar.
*
Një shembull konkret i një keqpërdorimi të tillë nga kronikat policore: Ka pas raste kur policia ka kurdis kurthe dhe ka gjet viktima të cilave ua ka shitur drogën e konfiskuar në raste tjera më parëshme, dhe pastaj e njëjta viktimë është burgosur dhe hedhur para gjyqit me motivacion që të bindet opinioni se sa është e suksesshme policia. Në të vërtetë viktimës edhe ju kanë plaçkitur paratë edhe është hedhur në burg, derisa policëve të tillë ju kanë dhanë grada e u janë bërë mirënjohje për këso lloj krimesh mafioze:

Ka dyshim të bazuar se ky komplot vazhdon në bashkëpunim me tre lipjanas nga radhët e SHPK-së që PRIVATISHT kanë kundërthënie me Albanin dhe që janë në lidhje me “viktimën” dhe përmes dashnores së këtij ish milici jugosllav që është e involvuar në këtë rast, dhe se bashkërisht e kanë përgatitur likuidimin e Albanit duke e përdorur kështu si vegël pune, Policinë e Kosovës. Duke e përgatitur gjithë skenarin, të bindur se Albani do të bëjë rezistence dhe gjatë arrestimit do të vritet. Kjo është përputhe edhe me interesat e trekëndëshit UNMIK – EULEX – Serbi, me që ata kanë dyshuar se Albani me shokë veprojnë brenda AKSH dhe e kanë dëshiruar eliminimin e këti grupi me gjakderdhje.

Kur kjo nuk ka ndodhur sipas këtij skenari, ka dyshime të bazuara se tani në praktikë po zhvillohet plani tjetër Serbi-EULEX i ashtuquajtur plani B ;

• përmes një personi që është i/e martuar në familjen pro serbe të Rrahman Morinës dhe dy ish bashkëpunëtorëve tjerë të ish regjimit jugosllav nga Vushtrria në organet e drejtësisë, janë duke krijuar plane për ngarkimin e Albanit edhe me vepra shumë më të rënda me të cilat po merret edhe UNMIK-u EULEX-i - Serebia me qëllim të luftimit të AKSH-së.

Në planin politik përçarës ata po synojnë që gjithë përgjegjësinë për këtë t`ia hedhin Drenicasve dhe Llapjanëve që janë në krye të pushtetit dhe në krye të Policisë Kosovës, duke e nxitur Gollakun e dëmtuar kundër tyre. Qëllimet djallëzore të armiqve tan për të nxitë konflikte të brendshme mes shqiptarëve do të dështojnë me turp dhe ata që e kanë hapur këtë varr për ne, vet do të përfundojnë aty! Policia e Kosovës duhet të nxjerr mësim nga ky rast që ma kurrë të mos lejon të bëhet vegël qorre për të vrarë luftëtarët e lirës, sikur ka qen qëllimi në këtë rast. Një polici e cila dezerton nga vija e kufirit dhe lejon ti digjen doganat pa ju dal zot atyre, një polici që lejon ti vjedhjen dëshmitë në zyret e tyre dhe një polici të cilës një kriminel ia vret policin në mes të Prishtinës dhe atë e lan të lirë , nuk mundet të e kthen autoritetin e vet duke e demonstrua forcën e vet ndaj një invalidi të UÇK dhe ndaj të rive që kërkojnë të drejtën e vetëvendosjes për Kosovën. Kam besim se me ardhjen e një udhëheqje të re në krye të Policisë të Kosovës ajo do të shndërrohet nga KOSOVO POLICE në Polici të Kosovës!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:22 am

II - Shkrimi është i dërguar nga :______________________________________________ _ / Qazim Xani - Lubjanë / ARGATËT e UDB-së në Slloveni
Në korrik 2003 në Lubjanë doli nga shtypi libri i Dushan S. Lajovic, ish KONSULL Nderi i Përgjithshëm në Zelandë të Re me titull: "Midis Lirise DHE YLLIT të kuq" - "DKA SVOBODO NË RDEÈO ZVEZDO" (lexo ne origjinal). Në këtë libër janė tė shėnuar 13,901 persona - bashkëpunëtorë të UDB-së. Secili e ka Dosjen e vet. Bashkëpunëtorët e regjistruar tė UDB-sė kanė shenjat prej -0050000 deri -0.059.999. Tė gjithė e kanė pasur tė njohur statusin e vet. Një bashkëpunim me UDB-në zakonisht e kanė konfirmuar me nënshkrimin e deklaratës për bashkëpunim. E besuara i kanë kryer konform udhëzimeve të dhëna nga Detyrat agjentë dhe profesional rezervistë tė UDB-sė.
Shqiptarët të cilët ishin bashkëpunëtor të UDB-së në Slloveni, nxjerrë nga ky libër janë:
(Shenimet janë të përshkruara ashtu siē janė nė liber)
Emri Mbiemri Datëlindja Numri i dosjes (SDV)
01. ADEMI Veli --15/8/56 0052641-00000
02. Alija REDJEP -- 8/5/52 0016736-00004, 0.052.677-00.000
03. Alili ISEMAIL -- 1/11/63 0055000-0000
04. ALILOVSKI Dervish -- 10/10/45 0060000-07804
05. Aliriza NEÐAT -- 1/7/42 0052620-00000
06. ALIU FAZLI -- 17/11/57 0014000-05957, 0.055.000-00.000
07. Halit Bajraktari -- 2/6/54 0016751-00071, 0.052.741-00.000
08. BARBATOVCI RAMAZANIT - 27/4/57 0055000-00000, 0.000.198-21.131
09. Besimi HASAN -- 19/3/34 0000198-23124, 0.000.198-24.058, 00.553.278-00.000
10. BISAKO Damjan -- 10/10/65 0052969-00000
11. Dedaj SHIQER -- 1/11/59 0052617-00000
12. DJELOŠEVIÈ Marash -- 25/7/36 0060000-05133
13. Demiri NAZMI -- 21/3/54 0003551-00000, 0.055.000-00.000
14. DŽUKAJ ÈERIM -- 8/11/59 0055000-00000
15. DŽELADINI Skender -- 25/3/61 0053306-00000
16. ELSHANI SULEJMAN -- 20/1/50 0055000-00000
17. HOXHA Xhevdet -- 15/4/59 0055000-00000, 0.016.751-00.126
18. HUSEINI SHABAN -- 9/3/35 0052731-00000
19. ISENAJ Alija -- 6/2/48 0055000-00000
20. IZEROVSKI Istref -- 10/6/30 0055000-00000, 0.014.283-00.343
21. KUKLEA Miftar -- 11/9/27 0055000-00000, 0.016.984-00.000
22. Tefik Makica -- 13/6/50 0055000-00000, 0.016.751-00.133
23. MATOŠI AJDIN -- 3/8/55 0052621-00000, 000.198-23.122
24. Mehmetaj BAJRAM -- 30/12/35 0000198-30986, 0.053.131-00.000
25. MILLANAJ REXHA -- 18/12/43 0055000-00000
26. Miniri GAJUR -- 27/2/65 0053120-00000
27. Murati ISMAIL -- 24/6/59 0053247-00000 0053247-00000
28. Murtezan ABDULVEHAB -- 28/12/44 0055000-00000
29. RAMA XHAFER -- 10/4/55 0055000-00000
30. Ajet RAMADANI -- 22/7/48 0016798-00000,0014000-04443, 005.500-00.000
31. ISAK RAMADANI -- 6/5/38 0055000-00000, 0.017.107-00.000
32. RAMADANI SADIK -- 15/8/41 0055000-00000
33. RIZVANOLI Abdula -- 30/12/43 0055000-00000
34. Sabit Fidan -- 15/4/23 0003677-00000, 0.055.000-00.000
35. SADIKU Zeni -- 1/10/46 0016779-00000, 0.055.000-00.000
36. SINDRAKOVSKI GERASIM -- 20/5/34 0060000-06879
37. TAHIRAJ ADEM -- 25/11/54 00622-00000, 00.550.000-00.000
Edhe pse numri i kėtyre Shqiptareve - bashkëpunëtorë të UDB-së, (lexo, të mjerë) duket nė shikim tė parė i vogël, bazuar në numrin e shqiptarėve tė cilėt jetojnė nė Slloveni ėshtė shumė i madh!
Për publikim e dërgoi: Qazim Xani, kryetari i bashkësisë Shqiptare në Slloveni (BSHS) dhe
kryetar i Shoqatës për Përmirësimin e Padrejtësisë (PDK)

Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:23 am

OZN-sė-UDB-shet, NË KOSOVË NË vitet 1945-1990? Ata që përbënin strukturat udhëheqëse të këtij Shërbimi famëkeq dhe që përgaditën mijëra procese gjyqësore në bashkëpunim me strukturat politike në Kosovë, kundër atdhetarëve shqiptarë, ja disa dallohen qė janė: Çedo Mijoviq Në ditët festive Topalloviq Rajko Vidaçiq Miqa Mijushkoviq Lluka Tomanoviç Vllado Shilegoviq Budimir Gajiq, Milosllav Bllagojeviq , Andrija Vujoviq, Radomir Bojaniq, Novak Samargjiq, Kosta Mihajlloviq, Radovan Tapushkoviq, Jovan Rosandiq Gojko Medenica, Mirko Iliq, Zhivko Gjurishiq, Vesho Cvetkoviq, Drago Cërnigiq, Angjellko Armush, Shaban Kajtazi, Xhevdet Hamza, Mehmet Shoshi, Jusuf Karakushi, Mustafa Sefidini , Xheladin Beqiri, Istref Sadikaj Bedrush Shala, Cvetko Llakoviq, Zenel Gërvalla, Tafil Žena, Din Gjoshi, Ramë Ajazi, Aziz Misini, Jakup Hamza, Sahit Bashota, Hajdar Mula, Syla Hetemi, Ahmet Nishori, Jakup Hoti, Ahmet Asllani, Sahit Meraku , nika Jakupi, Pavle Jelisaviq, Vlladen Djordjevici, Mehmet Haskaj, Ibush Kllokoqi, Drago Dragojeviq, Muharrem Dana, Sllobodan Mijoviq, Asllan Sllamniku Shefqet Hashani, Svetisllav Dollasheviqi, Zenun Shala, Naip Hoxha, Refik Tashi, Metush Sadiku, Zejnullah Shala, Hasan Mehmeti , Shefqet Obria, Rajko Çalloviqi, Mete Kuqi, Ramçe nga Prizreni, Ahmet Dobruna, Qamil Obri, Rizah Graiqevci, Faruk Mehmeti, Mexhid Beqiri, Lutfi Ajvazi, Hajredin Bujupi, Ramush Isaku, Sahit Zogaj, Halim Hajdari, Bashkim Qerkini, Osman Veliqi, Fahredin Sllamniku, Osamn TrumkolliImer Sllamniku, Xhemajl Bilkiqi, Hyzer Ahmeti, Nexhmedin Mehmeti, Hasan Salihu Nevzat Jashari, Ahmet Blakçori, Zenel Hoti, Ajet Istogu, Daut Fetahu, Mehmet Gerguri, Rizah Sadriu, Murat Bajrami, Halim Hajrizi, Bislim S. Bogiqevici, (Ramadani) Hysen Hyseni, Isalm Bajrami, Ymer Qorri, Hamëz Shtutica, Latif Hasi, Hajzer Gjoshi, Musli Haxhiu, Shaban Caravadiku, Avdi Gashi, Fadil Misini, Ismet Haziri, Pal Selmani, Imer Kuçi, Albanian Sijarina, Ejup Azemi, Ali Halili , Jusuf Hashani, Shaban Hoti, Shaqir Krasniqi, Pashk Berisha, Zeqir Hasangjekaj, Mustafë Aliu, Xhafer Kaliqani, Adem Ibishi, Ramadan Ferizi, Avni Sadriu, Nexhdet Gjoci, Sahit Ismajli, Ismail Gerbeshi, Ejup Bajgora, Sllobodan Mijoviq, Bejtush Beka, Ismet Baleci, Kemajl Shabani, Xhavit Kuçi, Isa Bunjaku, Zyber Zyberi, Emin Hasi, Sylejman Salihu, Hakif Latifi, Hashmet Baxhaku, Hilmi Syla, Rifat Berisha, Bajram Munishi, Haki Velija, Hasan Shahini, Muamer Novobërdaliu, Drita Novobërdaliu, Ahmet Delia, Ejup Kamerolli, Murat Tërnava, Flori Bruqi, Lorenc Selmani, Refik Tashi, Faik Nura, Arif H. Ramadani, Deli Ramadani, Sabah Muhaxheri, Ali Ollani, Sabit Myftari, Ndrec Preni, Selim Ndrecaj, Ali Vllasi-vëllau i Azem Vllasit, Xhafer Bejiqi, Hajredin Bujupi, Latif Maliqi, Bejtush Beka, Qerim Sllamniku, Rrustem Rrustemi, Abaz Ajvazi, Hajrulla Jashari, Zejnulla Hajrizi, Halit Hasani, Nexhmedin Ajeti, Hilmi Hasani, Dërgut Jakupi, Fazli J. Jakupi, Istarf Sadikaj, Ilaz Maxhuni, Abdullah Rrustemi, Enver Dragusha, Demë Mujaj, Abdurrahman Mulla Enver Kelmendi, Jakup Llonçari, Nazif Zymberi, Hasan Banushi, Kajtaz Bacaj, Halit Muhaxheri, Vesel Krasniqi, Latif Dulla, Daut Morina, Isa Kastrati, Glauk Dulla, Astrit Koshi, Zenel Celina, Musa Jorganxhiu, Jusuf Konstandini, Kemajl Celina, Xhemali Shasivari, Hysen Bajrami, Shasivar Desatni, Haxhere A. Nishori, Qerim Buzhala, Avdi Buzhala, Hasan Rrystemi, Ilaz Vranovci, Sylejman Sahitaj, Shefazim Tërshnjaku, Lulėzim Neziri, Mustafë Maliqaj, Gani Zeneli, Azem Haliti, Shaban Maloku, Hysni Topalli, Afrim O. Trumkolli, Bajram Luri, Sali B. Blakaj, Hebib Koka, Avdi Musa, Hamëz Shefkiu, Raif Sërmaxhaj, Xhavit Basha, Aliriza Osmani, Mehmet Neziri, Fatmir Dermaku, Halim Hajdari, Naser Shavelli , Fadil Ibrahimi Avdi Maliqi, Ramadan Sërmaxhaj, Sejdi Kastrati, Emin Kastrati, Shefqet Ibrahimi, Idriz Nishori, Haki Haziri, Ramadan Syla, Selim Brosha, Faik Nura, Musa Bajgora .......

Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Mar 08, 2012 7:36 am

Vrasjet e dëshmitarëve për humbje të gjurmëve


S'do mendë që drejtësia me qëllim dhe zbardhja e krimit u heshtë nga drejtësia ndërkombëtare dhe vendore, sepse siç duket strukturat e krimit të organizuar kishin lidhje të ngushta me rangje të larta në shtet dhe shteti domosdo nuk mund ta luftojë vetveten.

Si pasojë e saj u likuiduan edhe shumica e dëshmitarëve të proceseve gjyqësore, nëpërmjet të cilave kishin arritur t'i organizonin proceset për të mbetur anonimë/ enigmë fytyrat e kreatorëve të këtyre proceseve. Me vrasjen e këtyre dëshmitarëve në njërën anë e mbulonin vetveten dhe nuk i përmbushnin premtimet ndaj tyre, kurse në anën tjetër ua rëndonin barrën edhe më shumë dhe i akuzonin përsëri të akuzuARIT apo të dënuarit në ato procese të montuara, tani edhe për crasjen e dëshmitarëve (!).

Po e zëmë, Ilir Selimaj, bashkë me kunaten e tij Feride Selimaj, u vra pikërisht në kohën kur duhej të rishqyrtohej lënda e të ashtuqujturit " Grupi i Dukagjinit".
Iliri ishte pjesëtar i Brigadës 136 dhe një kohë pjestar i njësisë speciale " Shqiponjat e Zeza".

E para Ishte "dëshmitar kyç" në procesin e Dukagjinit.

E dyta ai ishte dëshmitar i përpunuar me forcë për një kohë të gjatë nga një klan i njohur, për të dalë kundër këtij grupi. Së pari ishte keqtrajtuar çnjerëzisht duke e quar disa herë buzë vdekjes( duke ia thyer dhëmbët, gishtërinjtë) dhe ishte i mbajtur i mbyllur në lokacione të caktuara, derisa e kishin detyruar me dhunë të japë deklaratë siç ia diktonin përpunuesit ( persona të njohur janë këta për policinë) e pastaj ia kishin servuar policisë dhe gjykatës.

Këtë gjë që ai ishte përpunuar nga një klan e dinte jo vetëm policia por edhe gjykata.

Vrasja e Ilir Selimajt u përdor me mjeshtëri të madhe për të sjellë ngatrresa dhe intriga të reja. Dy ditë pas vrasjes së Ilir dhe Feride Selimajt nga fshati Osojan afër pejës, zëdhënësi i Policisë së UNMIK-ut, z. Singeton, kishte deklaruar se " është identifikuar njëri nga të dyshuarit për këtë vrasje, ai është Adem Elshani" për të cilin, zëdhënësi i policisë së UNMIK-ut në Pejë, deklaron e " janë ofruar mjaftë dëshmi se ai ka qenë njëri nga tre vrasësit që e ka kryer këtë vrasje".
Pas këtij deklarimi zyrtar të policisë, i cili ishte një ndërtim apo cytje, ndodh vrasja e babait të Ademit, Isuf Elshanit nga Ozdrimi i Pejës.Në shënjestër të vrasjeve ishin dëshmitarët


Më 24 shtator 2004, në një atentat të përgatitur mirë në Vitomiricë, vritet Isuf Adem Elshani ( 1947) bashkë me shokun e tij të luftës Afrim halitin - Thaçi, me të cilin ishte së bashku në veturë.
Familja Elshani, Adem dhe Isuf Elshani, ishin kërcenuar edhe disa herë më parë, Ademit ia kishin vrarë vëllain më 10 nëntor 2000, deria sa ishin duke u kthyer nga gjykimi kundër disa personave që ua kishin vënë MINËN në oborr, i kishin gjuajtur me armë zjarri më 18 e 24 tetor 2000.
Seanca gjyqesore ishte paraparë të fillonte në orën 12:00, por që, për arsye të panjohura, ishte shtyrë nga gjykatësi i rastit për dy orë. Në atë gjykim Adem Elshani me babain e tij Isufin kishin për të dalë në gjyq si dëshmitarë.

Pas përfundimit të seancës, rreth orës 16:20, duke u kthyer nga gjyqi, familja Elshani sërish sulmohet me armë zjarri. Ata ishin duke udhëtuar me dy vetura: në të parën ishin Isuf e Adem Elshani, ndërsa në të dytën Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnë në Ozdrim, vetëm disa dhjetëra metra largë nga shtëpia e tyre, disa persona nga një veturë " Alfa Romeo" ngjyrë të bardhë, që vinte nga drejtimi im PEJËS, në tejkalim e sipër qëllojnë me armë zjarri dhe bomba dore në drejtim të veturave të tyre. Nga shpërthimi i bombës dhe plumbat e automatikut plagosen rëndë Virgjil Elshani ( 19) ish-ushtar i UÇK-së, i cili vdes pas 12 ore në spitalin ushtarak të KFORIT në pejë dhe Granit Elshani (15) TË CILËT GJENDESHIN NË VETURËN E dytë...
Kush ishin vrasësit e paguar?

Ndërsa Adem dhe Isuf Elshani që ishin më përpara, - shpëtojnë, sepse vetura " Alfa Romeo" që ishte në tejkalim, ndeshet ballë për ballë me një makinë që vinte nga drejtimi i Mitrovicës dhe veturën e mbulon zjarri.
Shoferi i Veturës " Alfa Romeo" nga tronditja që merr nga ndeshja, vetëm disa minuta pasi e nxjerrin nga vetura vdes ndersa tre të tjerë dërgohen në spitalin ushtarak të KFOR-it italian.

Në veturë, policia dhe KFOR-i gjejnë tri pushkë automatike me tre karikatorë rezervë, një tjetër pushkë automatike të djegur në veturë, një revole gjysmë-automatike dhe një bombë dore.

Këtë radhë kryesit e krimit ishin dërguar nga Shqipëria me kërkesën e klanit që gëzonte besimin e Partisë më të madhe të Kosovës dhe ata ishinatbardh gabraj ( 1979) nga fshati Geghysen me banim në Tiranë, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe një person tjetër. Të lartëpërmendurit, gjatë marrjes në pyetje nga KFOR-i dhe policia, atë natë janë deklaruar se nga kush janë paguar dhe kush janë porositësit e vrasjës, që tani më s'do mendë për të ditur. Nga " porositësit" ( të njohur për policinë) vrasesit e lartëcekur kishin marrë 350 000 marka gjermane. Në vendin e krimit policia e UNMIKUT, zuri veturën " Alfa Romeo" pronë e personave që kishin financuar vrasësit e paguar nga Shqipëria.

Siç u tha më lartë, familja Elshani ishte sulmuar edhe disa herë, para se të ndodhte vrasja.

Më 18 tetor 2000 në orët e mbrëmjes në oborrin e shtëpisë, Isuf Elshani nga Ozdrini ( Pejë) e gjen të vendosur një minë-teledirigjuese të paaktivizuar. Për këtë e njofton policinë në Pejë, të cilët e bëjnë çmontimin e saj. Akterët, Kur kishte dalë nga oborri i shtepisë djali i Isufit, Adem Elshani, mbase për ndonjë gabim teknik nuk kishin mundur ta aktivizojnë lëndën plasëse, por as ta tërheqin më vonë, sepse ishte vërejtur nga familjarët, dhe në vendin e ngjarjes vjen policia e Unmikut dhe e SHPK-ës..

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 11:04 pm

Cilët janë vrasësit e Ahmet Krasniqit, Ilir Konushecit, Agim Ramadanit...

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 X322h-xhh-as01
Përgjigjet i kanë SHIK-u, Xhavit Haliti me Azem Sylën
Cilët janë vrasësit e Ahmet Krasniqit, Ilir Konushecit, Agim Ramadanit... (5)
"Si u vra Ilir Konushefci, Komandant “Mërgimi”
Një pritë e organizuar nga një grup personash të armatosur, i kushtoi jetën shefit të logjistikës së UÇK-së Ilir Konushevci dhe mjekut tropojan Hazir Mala. Ilir Konushevci, i njohur me pseudonimin “Mërgimi” ishte furnitori kryesor i guerilasve në Kosovë. Vrasja e tij më 9 maj 1998, në aksin rrugor Qafë Mali-Bajram Curri ka mbetur ende një mister.
Mbrëmjen e 8 majit 1998 Ilir Konushevci, miku i tij, mjeku tropojan Hazir Mala ishin nisur me një makine private duke i prirë një kamioni me armë në drejtim të Bajram Currit nën përcjelljen e dy punëtorëve të SHIK-uk të Shqipërisë. Për të shmangur ekspozimin dhe kontrollet e policisë ata janë nisur sapo ka rënë nata dhe zgjodhën rrugën e vështirë të Qafë Malit. Vëllezërit Demiri, të cilët edhe sot e kësaj dite edhe pa zbardhjen e vrasjeve njihen si autorët e pritës, kishin shkuar në Tiranë për të pritur vëllain tjetër që u vinte me pushime nga Anglia dhe në kthim kanë ndaluar e janë bërë bashkë me bandën e tyre për të zënë rrugën. Rreth orës 02.00 pas mesnate, afër fshatit Miliskajë, është qëlluar drejt makinës ku gjendeshin Ilir Konushevci dhe doktori Hazir Malaj, nga një shkëmb i thepisur anës rrugës, me qëllim ndalimin e mjetit. Megjithëse automjeti ku ndodheshin doktor Haziri dhe Iliri u sulmua dhe të shtënat mund të dëgjoheshin deri shumë larg, kamioni me armë dhe me shoqëruesit e SHIK-ut
(Tekstin e plotë mund ta lexoni të shtunën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)
http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=168295
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySat May 19, 2012 11:08 pm

Xhavit Haliti ka porosit atentate për të vrarë Ibrahim Rugovës

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Venharsadiku

Agim Hoti pretendon se është autor i dy tentim atentateve ndaj ish-Presidentit Ibrahim Rugova. Nga burgu i Dubravës, Hoti thotë se ata që bënë pazar me të për të vrarë janë Xhavit Haliti, Artan Nimani e Agron Haradinaj. Për këto pretendime thotë se ka fakte që do t’ua tregojë edhe hetuesve. Personat e përmendur, këto deklarime i quajnë shpifje dhe budallallëk

Agim Hoti ka kryer tentim atentatin ndaj ish Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Kështu së paku thotë vetë Hoti.

Derisa po vuan dënimin e tij në burgun e Dubravës, për një atentat tjetër, ndaj Anton Berishës, ish-shefit të Autoritetit Rregullativ të Telekomunikacionit (ART), Hoti thotë se ka vendosur t’i hedhë në shesh të gjitha ato që ka bërë pas përfundimit të luftës në Kosovë.

Në bisedë telefonike nga burgu për Express, Hoti pretendon se përveç atentatit që ka kryer në vitin 2007 ndaj Anton Berishës, ai vetë ka kryer edhe dy sulme të tjera, njërin në vitin 2004, e tjetrin një vit më pas. Të dy këto tentim atentate ndaj ish-Presidentit Rugova.

Hoti pretendon se në këto raste nuk ka qenë i vetëm.

Që të dy sulmet ndaj ish-Presidentit, ai thotë se i ka kryer me urdhër të Xhavit Halitit, aktualisht deputet dhe nënkryetar i Kuvendit të Kosovës, Artan Nimanit, profesor në UP si dhe Agron Haradinajtm i cili punon në PTK.

Hoti pretendon se për këto punë, ka marrë 5 mijë euro në janar 2004.

“Unë jam ai i cili e kam gjuajtur bombën më 12 mars të vitit 2004, në oborrin e shtëpisë së Ibrahim Rugovës, me urdhër të Xhavit Halitit, Agron Haradinajt e Artan Nimanit”, pretendon Hoti për Express.

Por ata të cilët i akuzon ky i burgosur se e kanë paguar për të kryer një veprim të tillë, Hotin e quajnë vetëm një njeri që është i sëmurë mentalisht.

I kontaktuar nga Expressi, profesor Artan Nimani, këto akuza të bëra ndaj tij i quan “budallallëqe të porositura nga persona të caktuar”.

Derisa kontakti me Xhavitin Halitin ishte i pamundur, profesor Nimani thotë se këto deklarime i duken shumë interesante dhe në të njëjtën kohë, shpifje të kulluara.

“Nuk e di çfarë iu paska pikë në kokë, çfarë ka parë ëndërr, apo kush e ka nxitur të përmendë emrin tim. Nuk kam ide se për çka po flitet”, thotë Nimani për Express.

E, ndryshe nga profesor Nimani, i përmenduri tjetër nga Agim Hoti, si i përfshirë në këto “mesele”, Agron Haradinaj thotë se nuk e ka në plan të merret me deklarata të këtij njeriu.

“Gjithkush ka të drejtë të flasë çfarë të dojë, mirëpo është Gjykata ajo që i zbardh gjërat. Prandaj, s’e kam në plan të merrem me këto gjëra”, thotë Haradinaj për Express.

Pavarësisht kësaj, Agim Hoti me bindje të plotë pretendon se këta të dy persona, bashkë me Xhavit Halitin, janë të vetmit që e kanë paguar atë për të dy tentim atentatet ndaj ish-Presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova.

“Unë e kam kryer atentatin e parë në vitin 2004 ndaj Rugovës. E kam gjuajtur bombën në shtëpinë e tij, me urdhrin e atyre që i përmenda”, thotë Hoti.

Më tej, ai deklaron se sulmin tjetër që ka ndodhur një vit më pas ndaj ish-Presidentit e ka kryer vetë, dhe me të njëjtit urdhra nga të njëjtit njerëz.

“E kam ndrequr dinamitin dhe e kam instaluar në një kontejner. Jam ulur në një qebaptore kinse për të ngrënë dhe me teledirigjues është aktivizuar, kur makina e tij ka kaluar andej”, rrëfen Hoti për Express.

Madje ai thotë se për të gjitha këto që thotë, ka dëshmi. “I kam të gjitha mjetet elektronike, kapsulat me të cilat është dirigjuar bomba, e të gjitha i kam”, thotë Agim Hoti.

“Në parking poshtë hotel Grandit, jam takuar me Artan Nimanin, i cili m’i ka dhënë të hollat për ta blerë topin e dorës. Prej asaj kohe e kam ruajtur Presidentin te varri i dëshmorit Afrim Vitia, rrugës për në ‘Velani’”, thotë ai.

E pas shumë dështimeve dhe presioneve që Hoti thotë të ketë pasur, tregon se e kanë detyruar ta instalojë bombën te ndërtesa e “Sllovenia Sportit” në Prishtinë.

“Një ditë para se Rugova të takohej me Solanën, unë kam shkuar në këtë pjesë të qytetit dhe kam bërë përgatitjet”, pohon Hoti.

“Për krejt këto i kam marrë 5 mijë euro. Jam paguar vetëm për sulmin e parë dhe për sulmin e dytë nuk jam paguar kurrë, pasi më kanë thënë se nuk e kam kryer punën deri në fund”, thotë Hoti, duke shtuar se të gjitha këto që thotë, u qëndron prapa dhe ka vendosur t’i bëjë publike vetëm për një arsye.

“Të gjitha kanë përfituar në kurriz timin. Kanë marrë miliona me thasë që Agron Haradinaj i ka sjellë nga Suedia, derisa unë po kalbem në burg”, thotë ai.

Ai këto pretendime për të cilat thotë se ka fakte, ka vendosur t’ua thotë edhe hetuesve.

Kjo nuk hera e parë që Agim Hoti përmend emrat e Agron Haradinajt e Artan Nimanit se kanë qenë personat kryesorë që kanë porositur vrasje me pagesë.

Madje Artan Nimani në vitin 2007 është paraburgosur për shkak të tentim atentatit ndaj Anton Berishës.

“Unë Agim Hotin e njoh pasi edhe më herët më pati bërë shantazh për atentatin ndaj Anton Berishës. Madje kam qenë edhe i akuzuar atë kohë për shkak të kësaj pune”, sqaron Nimani, në banesën e të cilit, Agim Hoti, në kohën kur ka ndodhur tentim atentati, i kishte fshehur armët. “Policia i pati gjetur ato armë dhe unë kam vuajtur kot dënim 2 muaj e më”, pohon profesor Nimani./Lirita Halili /Express
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyWed May 23, 2012 1:37 am

Rugova-Haliti te njejt nuk del far dallimi i madh me njeri tjetrin.
Rugova i ka burgos ne kohen e tij-Tites,tash ata po i vrasin po jav kthejn borgjin,me qense Rugova ja ka nis te keqes i pari.....!
Rugovistat po i qujn kta enverista per me i mbulu krimet e veta... hehe me mlu kak me shurr, ska kerkundi ma ksi budall e hangshin me te shnosh se e meritojn deri ne qyk bile ju lumt alltija....)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySun Jun 03, 2012 7:23 pm

Vrasjen e Bardhyl Ajetit e urdhëroi një deputet i PDK-së
BOTA SOT


Burimet jo zyrtare tregojnë se hetimet po bëhen nga prokurorja amerikane e Prokurorisë Speciale të EULEX-it Ema Rizato. EULEX-i pritet të kryej procedurat hetimore dhe rasti të dërgohet për gjykim në gjykatë. E burime jozyrtare tregojnë se pas përfundimit të çështjes penale “Bllaca 2” do të nisë procesi për vrasjen e Bardhyl Ajetit.
Të dielën u bën shtatë vjet që kur u privua nga jeta komentatori dhe kolumnisti i gazetës “Bota sot” Bardhyl Ajeti. Edhe pse kanë kaluar disa vjet që nga atëherë autorët e kësaj vrasje nuk dihen. Edhe kjo vrasje sikur shumë të tjera është kryer në pikë të ditës dhe ka pasur edhe një dëshmitar dhe që zbardhja e saj mbetet akoma mister. Atentati ndaj Bardhyl Ajetit ka ndodhur në magjistralen për Gjilan në Bresalc ku vetura e viktimës ishte në tërheqje nga një dëshmitar, i cili ka parë ngjarjen. Ishte tre qershor i vitit 2005, (shtatë vjet më parë) ditë e premte, kur kolumnisti dhe komentatori i gazetës tonë, Bardhyl Ajeti, u qëllua me plumba shurdhues nga një Mercedes i zi, të cilët më pas ia morën jetën. Plumbat të cilët ranë në trupin e tij ai nuk mundi të përballoi, ai u nda nga ne. Njëri plumb kishte goditur në kokë, i dyti në shpatull të krahut dhe i treti në veturën që ngiste viktima. Në vendin e ngjarjes kishin dalë me vonesë Policia e Gjilanit dhe spitali. Pas kontrollës në Spitalin e Gjilanit dhe në atë të Prishtinës, i ndjeri një javë më pas u dërgua në Milano të Italisë, ku edhe më 25 qershor ndërroi jetë. Hetimet kishin nisur nga policia e UNMIK-ut, konkretisht nga dy policë amerikanë të Njësisë për krime serioze dhe më 11 dhjetor 2006, dosja ka kaluar tek EULEX-i, ndërsa nga ajo kohë akoma mbeten të panjohur si për policinë ashtu edhe për opinionin e gjerë autorët dhe arsyeja e vrasjes. Burimet jo zyrtare tregojnë se hetimet po bëhen nga prokurorja amerikane e Prokurorisë Speciale të EULEX-it Ema Rizato. Burimet jo zyrtare tregojnë se prokurorja speciale ka marr tashmë dosjen dhe dëshmitë dhe së shpejti mund të nisë gjykimi për këtë vrasje. E derisa hetimet nuk kryhen dhe autorët dhe shkaku i vrasjes mbetet enigmë, familjarët e të ndjerit presin se një ditë do të dihen, arrestohen e marrin dënimin ata që kryen këtë akt vrasjeje.
Atentati ndaj Bardhyl Ajetit
Në lidhje me këtë rast atentat ishte edhe një dëshmitar, i cili ka rrëfyer për ngjarjen e ditës kritike, e i cili ishte detyruar të ik në Norvegji . Dëshmitari M.G. ka treguar se atë ditë ka qenë në Prishtinë, kishte ardhur nga Gjilani ishte takuar me Bardhylin, te rrethi. Dhe Bardhyli i kishte treguar se veturën e ka të prishur dhe e ka lutur taksistin M. G. që ta tërheq për në Gjilan. Vetura e Bardhylit ka qenë afër Mensës së Studentëve në Prishtinë e prishur. Prej aty dëshmitari e ka tërhequr veturën deri në vendin ku ka ndodhur rasti në Bresalc. Dëshmitari M. G. ka rrëfyer për tragjedinë që ka ngjarë: “Unë nuk kam dëgjuar asgjë, vetëm se e kam vërejtur se vetura e Bardhylit e ka goditur kombin tim pas. Dhe aty në rrugë, ka qenë edhe një veturë paralele (e panjohur). Unë kam dhënë sinjal për tu ndalë me veturën-kombi. Ajo veturë (e panjohur) ka qëndruar paralele për rreth dy-ose tre minuta e më ka tejkaluar dhe ka ikur. Dëshmitari ka treguar, se ka ndalë kombin dhe ka dalë jashtë. Kur ka dalë ishte me gojë hapur dhe ka dashur t’i thotë Bardhylit, përse e goditi? Por e ka parë se ai kishte gjakderdhje në kokë. Pastaj e ka nxjerrë telefonin për t”i telefonuar policisë, por nuk ka qenë e mundur, M. G-së, iu kanë dridhur këmbët. Dhe pastaj aty në rrugë ka mbërrit një djalë me një veturë Golf të bardhë. Kur ai djali mbërriti aty, u ndal, dhe e ka pyet:”Çka ka ndodhur? Dëshmitari u përgjigj: “Ma kanë vrarë njeriun në veturë. Ai djali e njoftoi policinë të cilët erdhën. Që nga ajo natë dëshmitarit M.G policia ia ka konfiskuar kombin dhe telefonin dhe i ka shënuar ato tri thirrjet e fundit që i ka pasur, pra policia i ka shënuar detajet me emra dhe mbiemra. Edhe M. G (dëshmitar) atë natë është mbajtur në paraburgim. Pastaj është liruar dhe më vonë ka emigruar jashtë vendit. Pas një jave, pasi se kishte ndodhur vrasja, në familjen e dëshmitarit ka qenë një Mercedes i zi dhe një Veturë Xhip i zi, kanë qenë me tabela 000-KS, kanë ardhur në katund dhe kanë pyetur për rastin. Kanë pyetur kush është M.G? Çfarë partie i përket? A është person problematik? Me çka merret? E tjera. Dëshmitari e ka njoftuar këtë rast në polici, por policia kurrë send si ka kthyer. Policia e ka mbajtur nën hetime për tri javë ditë me radhë, për çdo ditë e kanë marrë në pyetje.
As pas shtatë vjetësh nuk zbardhet vrasja !
Zyrtarë të policisë së EULEX-it i kanë thënë gazetës “Bota sot” se: “Rasti i Bardhyl Ajetit, është shkarkuar nga UNMIK-u më 11 dhjetor 2006. Rasti është shqyrtuar nga një prokuror i EULEX-it, por ka pasur lidhje të pamjaftueshme, premtimet janë se do të rihapet ky rast. Megjithatë, në qoftë se u jepen prova të reja prokurorëve të EULEX-it mund ta shqyrtojnë këtë”. Burimet jo zyrtare tregojnë se hetimet po bëhen nga prokurorja amerikane e Prokurorisë Speciale të EULEX-it Ema Rizato. Burimet jo zyrtare tregojnë se prokurorja speciale ka marr tashmë dosjen dhe dëshmitë. Gjithnjë duke u bazuar në burime jo zyrtare dyshohet se një zyrtarë i SHIK-ut, e i cili është edhe deputet në Kuvendin e Kosovës, nga Hoteli Grand ka dhënë urdhrin dhe dyshohet se janë dhënë edhe para për vrasjen e Bardhylit. EULEX-i pritet të kryej procedurat hetimore dhe rasti të dërgohet për gjykim në gjykatë. E burime jozyrtare tregojnë se pas përfundimit të çështjes penale “Bllaca 2” do të nisë procesi për vrasjen e Bardhyl Ajetit dhe se e gjithë procedura e vazhdimit apo jo do të mbetet në kompetencë të EULEX-it.http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=3&id=170701
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptySat Jun 23, 2012 1:27 pm

Kush vrau Dinon...??? Ne mes dite...??? U masakrua vet me thik 7- 11 her i meshoi vetit thone, per thash e them apo te verteta...??? Procedurat hetimore vazhdoin edhe per ket rast si ne te tjeret...??? Kush po vret shqiptaret para dhe pas lufte...??? Te gjith e dim por as kush nuk e thot atet, sepse nuk eshte me rendesi.
Ne kosoven e pasluftes cdo gje ndryshuan edhe flamurin, por jo edhe taktiken e vrasjeve ne mes dite...???
Ndoshta do te ndyshon edhe kjo, por nga "KUSH"...???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyWed Jun 27, 2012 10:20 pm

Fjalet e Driniiii si luan topi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyThu Aug 02, 2012 3:29 am

A është mirë që agjentët e Serbisë bashkë me serbët të qeverisin shumicën shqiptare?
A mund të jetë SHIK-u, përkatësisht UDB-ja, promotor i vëllavrasjes? (5)A është logjike që kjo qeveri të jetë legjitime e cila vjen me hajni dhe me 30% të votuesve? A për këtë « demokraci » u luftua në Kosovë, ku pakica të sundojë shumicën ? Pse e bëtë në këtë formë ligjin e zgjedhjeve ti Xhavit dhe ti Jakup që drejtoni Parlamentin?
(Tekstin e plotë mund ta lexoni të enjten në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)
Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.
http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=3&id=179948
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyFri Aug 03, 2012 1:10 pm

LDK kundër hetimit të SHIK-ut
Jeton Llapashtica | 03-08-2012 08:45 C

Grupi parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) duket se nuk është i interesuar që të zbardhet e kaluara e ish-Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK) dhe shërbimeve të tjera paralele. Pavarësisht se drejtuesit e partisë së Isa Mustafës disa herë kanë akuzuar SHUIK-un për veprimtari të kundërligjshme, ligjvënësit nga ky subjekt politik nuk janë duke e mbështetur iniciativën për hetimin e kësaj organizate.

Iniciativa për hetimin e Shërbimit Informativ të Kosovës, që nuk ka gjetur përkrahjen e deputetëve të partisë më të madhe opozitare në vend, është nisur nga deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Burim Ramadani, ndërsa është vazhduar nga deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Florin Krasniqi.

Ky i fundit thotë se nismën për krijimin e komisionit për hetimin e SHIK-ut e kanë mbështetur vetëm njëzet e shtatë deputetë, ndërkaq, do të duheshin dyzet e një nënshkrime për t’ia arritur qëllimit.

“E kemi nënshkruar ne të Vetëvendosjes, deputetët e AAK-së me përjashtim të Blerim Shalës dhe Ramiz Kelmendit, që trishtohen prej SHIK-ut. Janë vetëm dy të LDK-së, Sali Asllanaj, Lutfi Haziri dhe sy të AKR-së, Suzan Novoberdali dhe Emin Gërbeshi. Unë jam i shokuar, LDK-ja është partia më e dëmtuar nga SHIK-u, nuk e di pse nuk po e mbështesin”, thotë Krasniqi.

Por, drejtuesit e LDK-së mohojnë se nuk janë të interesuar që të zbardhet veprimtaria e SHIK-ut, por siç thonë ata, kjo duhet të bëhet duke vepruar ligji dhe jo duke hedhur benzinë në zjarr.

“Edhe lideri ynë sapo ka kërkuar zbardhjen (e vrasjeve të anëtarëve të LDK-së), e kjo nuk iu mjafton njerëzve. Duhesh të kesh një kurajë prej budallai që të thuash se LDK-ja e paska harruar krejt dhembjen edhe krejt shkatërrimin që ia bëjnë tjetër. Ne edhe me dashtë nuk guxojmë që ta harrojmë”, thotë anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Eqrem Kryeziu.

Ai thotë se arsye pse drejtuesit e LDK-së janë kundër nënshkrimit të nismës në fjalë, është se nuk dihen motivet e iniciatorëve, përkatësisht ligjvënësve të caktuar. “Po ndodh nganjëherë në mënyrë shumë primitive po instrumentalizohen ato nismat e përbashkëta të partive opozitare, tani vetëm për qëllime të një subjekti, bile dy-tre vetave që kanë dëshirë për një karrierë me çdo kusht”, shprehet ai.

Por, krejtësisht ndryshe mendojnë analistët politikë. Ani Zogiani thotë se SHIK-u ka punuar nëpërmjet shatantazheve, gjë që sipas tij, është tregues se deputetët e LDK-së mund të jenë të shantazhuar nga strukturat e këtij shërbimi.

“Ka shumë mundësi që ekziston një marrëdhënie shatanzhi. Ndryshe s’mund ta shpjegoj faktin që lideri i LDK-së në vazhdimësi është duke e atakuar SHIKun, në anën tjetër është paradoks që mund të shpjegohet vetëm me shatanzhimin e deputetëve veç e veç”, thotë Zogiani.

Ai thekson se bazuar në deklaratat e udhëheqësve të SHIKut, sipas të cilëve kjo organizatë ka pasur kapacitete për të punuar jashtëzakonisht shumë, është tregues se Shërbimi Informativ i Kosovës ka fuqi që t’i shantazhojë deputetët edhe kur ata janë shumicë në numër.

Ndryshe një javë më parë, mediet prezantuan një letër të Misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit (EULEX), ku flitej për vrasjet politike në Kosovën e pasluftës. Sipas EULEX-it, shumë anëtarë të LDKsë janë vrarë, vetëm pse ishin rivalë të partive të tjera politike.
-------------------------------------------
Ktu esht problemi qe te dy part jan kriminela edhe PDK-LDK- titist e stalinist komplet mafijoza e bastard idiotet,qe po e pengojn dhe neglizhojn qeshtjen kombetare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyFri Aug 10, 2012 7:51 pm

Miftari: Vëllai i Thaçit informatorë i UDB-së


Në një video ekskluzive që ka siguruar Indeksonline, janë bashkë dy të vetë-shpallurit agjent të SHIK-ut duke folur për “problemet e mëdha”.

Dy personazhet, të bërë të famshëm së fundi për përplasjet mes tyre dhe letrat e shkëmbyera mes veti, ishin takuar kohë më parë në shtëpinë e Nazim Bllacës.

Në këtë takim ata flasin për sulmin e serbëve ndaj familjes Jashari, gazetarit Bardhyl Ajeti, Selim Broshës, Ibush Kllokoqit dhe vrasje e sulme të tjera.

Në këtë video, Naim Miftari, i cili në gjykatë kishte mohuar që njihej me Nazim Bllacën, kurse tash duke pirë çaj në shtëpinë tij, pretendon se ka fakte që e implikojnë vëllain e kryeministrit Hashim Thaçi me shërbimin informativ serb (UDB).

Megjithëse publikisht thotë që nuk është Azem Syla pjesë e SHIK-ut, në shtëpinë e agjentit Nazim Bllaca, Naim Miftari e pohon të kundërtën.

Ai madje pretendon se informacionet e marra nga Shërbimi Informativ i Kosovës fillimisht shpërndaheshin në shërbimet sekrete serbe e pastaj ktheheshin në instancat kosovare.

Miftari në këtë video flet edhe për shumë raste tjera të ndjeshme e të cilat deri tani kanë qenë enigmatike.

Bashkangjitur keni videon ekskluzive që ka siguruar Indeksonline.


video-http://almakos.com/index.php?news=10269
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 EmptyFri Aug 10, 2012 7:52 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: