Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Fjali te ndryshme ne dialektet tona.

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyMon Jun 27, 2011 8:09 pm

"Blu" i thojne ata qe shesin men kishe po dina dicka......Por ne letrare i thojne e kaltert
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyMon Jun 27, 2011 10:09 pm

Fjalet e huaja sidomos te gjuhes anglesze si kjo- BLU;sidomos e bejn do rrugaq te cillet i kan msu ngady fjal anglisht i thojn vetes kULLERA ,ndersa njerz e studjojn por nuk bejn basterdhime ne gjuh.
Por q´te bejsh na kan ra hise si per te mir si per te keq jan ton.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyMon Jun 27, 2011 10:12 pm

Nermal por per kete kane shume faj familja.....sepse s'kane aspak kujdes se me ke po ju shoqeroet femija,mbi te gjitha femijet sot po behen prinder....e ata cfare dine?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyMon Jun 27, 2011 11:55 pm

A jeni, si jeni, a po keni vap hiq, o njerz shqipia eshte shqipe si poshte ashtu edhe nalt, por volla kur pi ndegjoi disa fjal qe skan hiq te bein me shqipen po nervozohem, edhe gjuhte tjera kan dialekte,nuk eshte marre me fole ate gjuhe qe ta meson prindi, kuptohe qe edhe gjuhen letrare nuk ben me anashkalu, mue me bejen pershtypje ata njerz qe ruin kulturen dhe tradita e veta, ketu ne forum kemi nje antare qe shkrun gjithmon ne dialektin e malsise, dhe une cdo her ilexoi nga dy e tri her shkrimet e ti dhe mundohem te mesoj ndonje fjali.
Por ka edhe shume te folme nendialekt po e quaj une, qe nuk me pelqejn si pershembull ai i prishtines. Ne dy fjal qe i folin i njeh se jane nga prishtina...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyTue Jun 28, 2011 12:48 am

Gjuha Shqipe po studijohet dhe po argumentohet qe eshte ndoshta me e vjetra ne bote dhe neve per fat te keq po e perbuzim me fjali te huaj , fal disa injorantave ..
P.sh. e ndava kete nga Pennsylvania State University. , se cka shkruajne lingvistet :

Cito :
In 3200 BC, there were many, many languages spoken besides Sumerian and Egyptian, but they weren't fortunate enough to have a writing system. These languages are just as old. To take one interesting case, the Albanian language (spoken north of Greece) was not written down until about the 15th century AD, yet Ptolemy mentions the people in the first century BC.* The linguistic and archaeological evidence suggests that Albanians were a distinct people for even longer than that. So Albanian has probably existed for several millennia, but has only been written down for 500 years. With a twist of fate, Albanian might be considered very "old" and Greek pretty "new".
Linku http://linguistlist.org/ask-ling/oldest.cfm

Po ju hyne Drini ne thelb Irlandezeve qe e flasin (fare pak atje) gjuhen e vjeter , do te bindesh se kane shum fjale shqipe .

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyTue Jun 28, 2011 1:06 am

Arber te jeshe i bindur se irlandezet ne keto 20 vitet e fundit kane ber shume progres ne gjuhen e te parve te tyre, ata edhe ne parlamentin evropian e flasin gjuhen gelike, njashtu shenjat e kominikacionit jane ne dy gjuhe e dhe TV TEG4 eshe ne gjuhen gelike sa iperket se sa eshte e peraft kjo gjuhe e vjeter me gjuhen shqipe, une kam cekur edhe nje her se shume fjale po tingelloishin shqip, si pershembull kur po njihshin, po filloshin si ne Ae ady e keshtu me radhe, njashtu edhe penes pi thoshin pen, e shume fjali te tjera.
Kur punoja ne Quinns zihesha shpesh me nje shoke pune, sidomos per gjuhe, dhe kur ai pati datlindje ia pata dhuru si dhurat fjalorin e gjuhes gelike, ishte vetum nje provokim i imi. Por do te interesohem dhe do ta gjei kete fjalor dhe do sjelli fjali nga gjuha gelike qe tingelloin shqip. Por siq e theksova ne fillim irlandezet pas 400 vitve okupim braktisen gjuhen e tyre , por nderkohe ju kankthy dhe po e mesoin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyTue Jun 28, 2011 1:08 am

I kan edhe disa tradita te vjetra te njejta me shqiptaret , si pershembull gjarperine e shtepise etj :)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyTue Jun 28, 2011 1:13 am

O krejt te marrun (budall) jane si ne... Edhe keta marun si ne per nje shtet, i mashtroi evropa edhe keta, si ne...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptySun Jul 03, 2011 6:20 pm

Ne nuk jemi budallenj jemi te mashtruar,te genjyer,te tradhetuar.......por me e keqja eshte besojm lehte..........nuk kerkojm shpesh fakte....por cdo gje kalon......dhe me kalimin e kohes cdo gje do permisohet!!!......Besoj!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptySun Jul 03, 2011 8:23 pm

Mujota- spo e di se se po mendon sjem budallenj?
Por un mendoj dhe kah ne ne ferizaj thojn se budallia brina nuk ka....!

Bash keshtu siq jem dhe si po veprojm i thojn budall-hajvan.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptySun Jul 03, 2011 9:12 pm

E po ne s'kemi faj,jo!!Por prape ne kemi faj,sepse ne budalllenjet i leme te na udheheqin..........Edhe e vertet budalla brina s'ka.........Edhe ata njerz jane te "ndershem" sa me s'ka!!!.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyTue Jul 05, 2011 10:27 pm

Volla bilah, me sa kame ndegju une mujota ne nahijen teme, vetum budallen e mashtron... Edhe njo tek ne themi pa e hnger nje thes kryp mos i beso njerit...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyTue Jul 05, 2011 11:30 pm

E po Drin une s'kam faj,se ende ska ardhur koha ime........E kripe ha ende ndoshta beson me shume........
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyMon Oct 10, 2011 10:46 pm

O milet si jeni, keni hup kreit, po qa pabani a po vyni hiq, ai keni qite drute per dimer. Milet bahi gati per dimer se ka me kan dimen i madh, e me turshi shka i kin punt ai kini shti a jo, nejse milet une ju diftova per dimen, hait naten e mire e mir u diftofshim.
Metemajra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyWed Oct 12, 2011 2:10 pm

Gati ne cdo gjuhe ka elemente apo fjale te dialekteve te ndryshme.Por neglizhenca e perdoruesve te gjuhes shume shpesh i perdorin fjalet e huaja ,ne gjuhen tone sidomos perdoren teper si psh fjalia suport,suporting, back ground ete tjera .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyTue Nov 15, 2011 12:44 am

O miliet si jeni, a ka nai te re nga ju, me temajra, selam po ju baj tanve ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptySun Nov 20, 2011 10:54 pm

Shqiptaret kane dy dialekte gegerishten dhe toskerishten dhe te dyja jane te mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptySat Dec 31, 2011 8:21 pm

Per hajr Senja e re.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyWed Jan 04, 2012 9:23 pm

Volla bilah, do sene nuk po i marr vesh, do do sa thoin na njekim rrugen e gandit, mrena ore nrroin menjen edhe bahen taman fetar edhe fetar se jo mahi... Sikur ky jarani i jem, Ham musliman emhamdurela edhe enverist, o jarani i pites o Detektiv nuk hahet bre me dy lug, nese ban shka te dush une veq te diftove qe te kam jaran........ Hait met majra kreit mileti i BK.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 EmptyTue Mar 06, 2012 10:56 pm

A jeni,si jen Stabil e Bashkom, deftona nai sen ane kah ju.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fjali te ndryshme ne dialektet tona.
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: