Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Fjali te ndryshme ne dialektet tona.

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySat Apr 30, 2011 6:26 pm

Te nderua antar te forumit, po hapi ket tem qe te postoim ndon fjali ne dialektet e ndryshme tonat, shpresoi se do te sillni fjali, thenje te ndryshme qe ju dini, jane mete perferuara ato fjal e thenje , qe na bejne per te qeshur.


Te argelisesh-
Si bumbrecke-
Bekri-
Garipke-
Ke nofuzke
Barashke-
Korridh-
Kernac-
Kllengjo-
Te fshifte mortja-
Te rente e mira-
Te rente dambllaja-
Dhe per funde.
O thes, sillme ca nje shollamatke mua dhe nje kuti me tarabosh.

Une nuk po jap shpegimin e ketyre fjalve ne shqipen letrare, besoi se ndonje antar-antare do te ni shpejegoi.
Mos heziton, postoni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun May 01, 2011 11:15 am

A munu qut.
As njo nuk koki ksajde, e paskti lan shpajen sahi vetum.
Ma majr guzhem.
Ndoshta juve ne kosov ju kan nderpre korentin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ann@
Anëtar
Anëtar
Ann@

Female
Numri i postimeve : 204
Age : 32
Vendi : Large nga toka:)
Registration date : 20/04/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun May 01, 2011 5:45 pm

o Driniiii po qysh gjuhe letrare ku keto e kane gjuhene e vete letrare HAHAHHAHH

une po e shtoje edhe nje fjal ''Kokerdhi''
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun May 01, 2011 9:38 pm

Ann@ Sha pa thu.
A jeni k'sajde o miliet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon May 02, 2011 12:19 pm

A munu qut.

O milet une paj ju deftoj, se nuk ashte marre, me fole e shkrat ne dialektin e juaj, qe ju kam msajt nana e baba, ma turp ashte me perzaj gjuhen me gjuhe te haja.

Bafshi qef.

Une nuk e kam abondonu dialektin time.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon May 02, 2011 12:21 pm

Drini a ke rabe (makin)
qka të ju dëftoj,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon May 02, 2011 12:26 pm

Ekam limuzine shtam metra te gate Bashkom kur te sfirati kreit mahallen e qoj pi gjumit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon May 02, 2011 9:44 pm

ew ew edhe un kogje do dialekte i kum ndegju, veq paska hala shum shum bile,mir se kjo esht pasuri, gjuhsore.
Drini ti me desht,paj spot te marrka njeri vesh fare ore, dhe po deshka me i dit kogja do dialekte bile.........)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon May 02, 2011 9:50 pm

Sahi xhem, ani deftoje nai llaf se nauk asht marre...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon May 02, 2011 10:17 pm

jo Drini, per te deftu merre ti dhe Bashkomi ne veq mbas jush....... po ju lexojm, me éndje...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyTue May 03, 2011 12:15 am

Ok ok o Xhem me zor nuk te shtim me diftu.
Une jam nana e vakive xhem, pota diftoi nje vaki sahi, tui u cille palidhje niher posht e nalt , u pata ba derma, kur shkova ne shpaj e dheza bojlerin thash te lahem, po pa nafak , u nal struja, u bana nervoz takom kall kaftorrin e e kume nxe ujin e u lava me pacerrk valla, si u lava erdh struja.
Xhem ne cofte se nuk ke kuptu ndonje fja, une ta perkthei gjermanish nuk ka problem edhe ata dialekt schwarzwaldit. Edhe pse kam nis me harru ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyWed May 04, 2011 12:13 am

jo Drini qeshtu po beli si me kan prej nji fshati na dy,qy qy, jo krejt pot marrsha vesh.jo nuk ka nevoj per tullmaq...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySat May 07, 2011 5:31 am

Valla bilah, lajmet kugja nuk diftun, ma qikjo rtk, a ba si radio Kuksi, iiiiiii na bezdisen. Mamir me shku ne qajtore me pi qaj, e me kqyr filma karate se me kqyr tv, une ika per nja qaj e me zuni sabahi.

E Xhem, me katunar nuk ka kur ti hipin kalit nuk din mi zhdrypi. Veq kush ju ka inat e ban prishtinen sheher.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun May 08, 2011 5:04 pm

Drini,spo di qka me than, veq nji e di,se mos te ken me nis qeta katunart, per te tjert beli,paten me pjell dhe mashqit, te shqiptar,rrespekt te veqant dhe te pa diskutushem prej meje,pra net knaqen sa te ju zgjat, se e kan meritu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun May 22, 2011 12:41 am

Xhemi shkoi nje katunar ne sheher, takoi nje cauc-qike dhe shkun me nje gostihane, e pyt cauca katunarin qka po pim ky pi rrudh krah, cka tpish ti edhe une, cauca porusit 2 kaffe , katundari i thot sherbysit 2 kaffe edhe per mu, une i paguj te katret. Xhem edhe une halla ju baj se ja kan lu mamaje shkavit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun Jun 19, 2011 8:26 pm

O milet, si jeni shka po bani, apo knaqi hiq?
Vetum knaqi se valla bila ymri i shkurte, gjithe te majrat.
Ju uroi nje fillime jave te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyTue Jun 21, 2011 1:23 pm

ku je kane cungu i cungavte?Gjithe naten po ladron mas grave t'hueja e tash te ka ra ne men me ardhe te grueja jote nsabah mire m aban ti mesi po te duroj....hahahhaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun Jun 26, 2011 8:45 pm

Keto fjalet e reja , p.sh. sot te gazeta Albeu.com "Ranocchia i ka thurur elozhe Gasperinit"http://www.albeu.com/sport/ranocchia-i-ka-thurur-elozhe-gasperinit/39903/
Une per vete nuk i kuptoj dhe eshte shum poshtersi qe genishtja nuk po perdoret as neper shkolla e as neper mediume Sad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun Jun 26, 2011 8:54 pm

Nuk eshte poshtersi qe nuk perdoret,ngase eshte mbajtur Kongresi iDrejtshkrimit me 1972 ne te cilin thuhet"Shqiptaret kudo qe jane ta flasin dhe ta shkruajn njejt gjuhen shqipe"d.m.th qe pjesmarrsit jane pajtuar qe gjuha letrare shqipe te shkruhet ne dialektin tosk.....ne dialektin e jugut.Dhe ketu nuk shoh poshtersi.Sepse ata qe kane bere kete zgjedhje sigurt kane diture ndonje gje........skane shkuar kot ashtu,sipas mendjes se shendosh....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun Jun 26, 2011 8:59 pm

Gjuha e sotme letrare nuk eshte as ne dialektin tosk , eshte nje gjuhe qe ska te beje me shqipen ..
Gegnisht u shkru libri i pare Shqip !
Per me shume ketu :

Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptySun Jun 26, 2011 9:07 pm

Aiiiii tash une nuk e di more Atdhetar por ata kane pas arsye qe e kane zgjedh toskerishten ku e di une pse.Por ti mos u merzit ngase gegerishtja flitet shume tek ne Kosove edhe ne shkolla shume bile,as nje fjale toskerisht nuk mundesh me degju prej profesorave.......se prej nxensave hiq ma hiq.......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon Jun 27, 2011 2:53 pm

Edhe pse eshte nje gegerishta e gjysmuar!!!!....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon Jun 27, 2011 7:13 pm

un nuk i kuptoj disa njerz se jo gegrishtja jo toskrishtja po se nuk marrin nga te dyjat nga pak dhe te unisohen ne ji, ku esht problemi,ashtu kshtu te dyat po perdoren ende.
Dhe nuk shoh asgje te keqe kryesorja te mirrem vesh kur te flasim.....!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon Jun 27, 2011 7:39 pm

E mire e ke.......NE ne Kosove te dyjat i perdorum.......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. EmptyMon Jun 27, 2011 7:43 pm

Jo as ne Kosove a s gjetiu s'perdoret gegerishtja , mendoj si gjuhe zyrtare eshte e vdekur per fat te keq , dialektin qe e foli Teuta ,Skenderbeu e Gjon Buzuku e shum te tjere , e sot kan fut fjal te huaja ne vend se te gegnishtes ..
Mos shko me larg shiqo ngjyres se kalter si i thojne "BLU" , pfffffff.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Fjali te ndryshme ne dialektet tona. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fjali te ndryshme ne dialektet tona.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: