Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "Lamtumira e fundit"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 69
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

"Lamtumira e fundit" Empty
MesazhTitulli: "Lamtumira e fundit"   "Lamtumira e fundit" EmptySun Jan 30, 2011 12:24 am


Shënim:

Sot , 28 Janar2011, është përvjetori i 75, i shkrimtarit, Ismail Kadare,

në ditëlindjen e tij, një poezi për vdekjen e babës Stalin, shkruar plotë frymëzim...Poezi per vdekjen e Stalinit:

“LAMTUMIRA E FUNDIT”Kurora dhe kurora pa mbarim,

Kurora gjithe lule, gjithe yje;

Dhe syte te perlotur me trishtim

Dhe pamje e rende zije.

O shoke!

Per te fundit here sot,

Babane po percjell turm’ e pasosur

Me dhembje te kulluar e me lot,

Me zemer te plagosur.

Dhe ja tani, mes heshtjes, ne eter,

Nje ze i njohur, qarte po degjohet.

Ne emer tone sot, shoku Enver,

Perpara tij betohet.

Ne gjysme shtiz flamuret era tund,

Gjemime topash ndihen ne hapesire;

I jep Stalinit turma e pafund,

Te fundit lamtumire.

Pra, lamtumire mik i madh, babà!

Çdo zemer i thote sot lamtumire.

Se bashku me Leninin krah per krah

Ay ka per t’u shtrire.

Pushon tashti

Ay ne qetesi,

Por, jo!

Ay nuk vdiq!

Vazhdon te rroje!

Dhe fjal’ e tij e urte perseri

Perpara do na çoje!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

"Lamtumira e fundit" Empty
MesazhTitulli: Re: "Lamtumira e fundit"   "Lamtumira e fundit" EmptyTue Feb 01, 2011 10:58 pm

Phooooo po c'eshte kjo poezi mo!!si ka mundesi te lejojn te postohen kete vargje per nje kriminel rus!Eshte turp te shkrun vargje tilla turp.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"Lamtumira e fundit"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: