Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Libri i fundit qe keni lexuar.....

Shko poshtë 
+9
Atdhetari
rrimtaf
Arianiti
Sportisti
NIPIIXHAXHIT
xhema
BashKom
Driniiiii
......
13 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyTue May 11, 2010 8:20 pm

Libri i fundit qe keni lexuar..... 3605123659_55551f2025Cili eshte libri i fundite qe keni lexuare >dhe pershtypjet ndaj ati Romani...


Un per vete kam ne duare tani nje roman shum te bukure, dhe tragjik

Titulli ,,Bij e Mallkuar..


Edituar për herë të fundit nga fionaa në Mon Jun 21, 2010 1:52 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptySat Jun 19, 2010 12:44 pm

Ky libere se ceka me larte eshte nje liber qe te ben per vete dhe eshte cudi mua me ndodhe nje gje till sa filloj te lexoj nje libere kalojn dite dhe un futem ne imagjinaten e ati librit;
Bija e Mallkuare; ka nje tematik shum interesante si mallkon prindi femiun dhe behet vrases per nder! dhe si dikushe tjeter vuan fajin e tjetri po i njejti fate e percjell edhe femiun e tyre tani jam diku nga mesi dhe ka ngjarje shum prekes dhe me shum paragjykime

vazhdon;
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptySat Jun 19, 2010 12:59 pm

Po ju tjert akush nuk lexon apo nuk keni deshire te shpreheni per ato libra qe lexoni!!! drinii me dukete dikun eke cek se lexon shum po tani asgje nuk ke ne duare per te lexu apo nuk te pelqen te flasesh ?

un kam kerku edhe librin ''
Mein Kampf '' ta lexoj kam shum deshire te mesoj per kampet naciste dhe holokaustin po nuk kam mund ta gjej ne biblotek me than duhete te presesh .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptySat Jun 19, 2010 1:17 pm

Ne duar kam Nje Gazet, e cila me erdhi me post nga STUIO BIBLIOGRAFICO, nga Milano.

LA DOMENICA DEL CORRIERE

Anno V.- Num. 12. 22 Marzo 1903

LA RIVOLTA IN MACEDONIA: UN EPISODIO DI GUERRA FRA INSORTI E SOLDATI TURCHI IN UN VILLAGGO DEL DISTRETTO DI KOSSOVO.

Nje Foto shum interesante ne lufte duke u kacafytur Shqiptaret me Turq.
(Disegno di A. Bletrame, da uno sichizzo).


Librin e fundit qe kame lexuar. Enver Hoxha Me stalinin Kujtime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptySun Jun 20, 2010 1:10 am

Librin e fundit që kam lexu jan .
Platforma e Shqiprisë natyrale nga Koqo Danaj ,dhe
Rrëfimi për Luftën dhe Lirinë nga Bardh Hamzaj (Bised me Ramush Haradinaj )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 57
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptySun Jun 20, 2010 1:15 pm

Libri fundit qe kam lexu/ Kodi i Davinqit,.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 21, 2010 12:41 am

Diniii,bashkom,xhem, mir do ishte me pak fjal te flisnin mbi permbajten e romanev qe pasni ne duar apo keni mbaru do ishte me interesant te ndani opinionin me diskutues-it

cdo autore sado pak pasqyron imazhin e vete ne botimet e veta asnje autore nuk mundet ne perpikmeri te flase mbi nje ngjarjet dhe te jete i sigurte 100% per nje storje apo tregim.Edhe sikur te bazohet ne ngjarje te vertet..
(Kodi i da vinqit )se ceku xhema kam lexu vetem ca faqe te ati librit dhe autori aty e shpreh jezusin si i biri e nje prostitute sepse da vinqi cdo here kishte synim ne pikturat e tij te qitke ne pa lindjen e jezuesit si lindi nga nje grua pa burr!!!! dhe sipase do shkrimve ka ngjare reagim te ashpera te klerikve katolik ndoshta me mir do na spjegon xhema mbasi tani paska perfundu se lexuar
i ....


xhem presim;
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 21, 2010 1:55 am

Ju dyshoni ne mua, qe une kame lexu ket liber,apo...
Edhe pse nuk jam i obliguar te shtoj dic per kete Liber qe ju kerkoni une , per hir te lexusve te forumit BK po shkeputi nga faqja 104 e keti libri ket rrefim te autorit, nga takimi i dyte Mars-prill 1949.

Enver Hoxha Me Stalinin Kujtime. Libri eshte botuar nga shtepia botuse 8 nentori Tirane, dhjetor 1979.
Me rastin e 100-vjetorit te lindjes se Marksist-Leninistit te madh Josif Stalin

I thashe shokut Stalin se ne vija te pergjithshme keto qene ceshtjet, qe desha te diskutoja me te ne lidhje me gjendjen e brendshme ne Shqiperi dhe i shpreha deshiren qe t'i bej shkurtimisht nje ekspoze mbi pozitat politike te Shqiperise ne lidhje me gjendjen nderkombetare. Ai shikoi oren ddhe me pyti: -Ju mjaftojne njezet minuta?
-Dicka me gjate shoku Stalin, po pati mundesi- iu pergjigja dhe vura re se kishte kaluar nje ore e gjysme ne bisedim me te.
Si shpjegova gjendjen e ndere te marredhenieve tona me Jugosllavine, organizimin prej tyre te bandave kriminale dhe futjen e ketyre bandave ne token shqiptare per veprimtari diversioniste e sabotuese kunder vendit tone, i fola shokut Stalin per politiken e terrorit te eger qe ndjek klika e Titos ndaj shqiptareve te Kosoves, Maqedonise e Malit te Zi.
-Jetojne shume shqiptare ne Jugosllavi?- me pyti Stalini.- Cfare besimi fetar kane?- Me teper se nje milion shqipetare- i thashe. (Vishinski ne kete cast shprehu habine e tij per kete numer kaq te madh, qe, me sa duket, nuk e kishte degjuar me pare), dhe vazhdova:- Thuajse te gjithe jane te fese myslimane.
- Si nuk jane asimiluar nga sllavet dhe c'lidhje mbajne shqiptaret me banim ne Jugosllavi me ata ne Shqiperi?- pyeti perseri Stalini.
-Shqiptaret qe banojne ne Jugosllavi- i thashe shokut Stalin ne pergjigje te pyetjes se tij- ne te gjitha koherat jan shquar per patriotizmin e zjarrte dhe lidhjet e fuqishme me atdheun dhe me bashkatdhetaret e tyre.
Ata kurdohere u jane kundervene me force perpjekjeve te ethshme ekspansioniste e asimluese te reaksionareve serbomedhenj e sllavomedhenj dhe kane ruajtur me fanatizem identitetin e tyre shqiptar ne cdo pikepamje.
Aktualisht, klika e Titos ndjek ne Kosove dhe ne viset me popullsi shqiptare ne Mal te Zi e Maqedoni te njejten vije, dhe te njejtat metoda qe kane perdorur te ngjashmit e tyre, car Aleksandri e te tjeret ne kohen e kaluar.
Per kliken e Beogradit, Kosova eshte nje pike shume e dobet, prandaj ajo ushtron ne Kosove nje terror te madh, largime me mase, arrestime dhe pune te detyruar, rekrutime ne ushtri me force si dhe shpronesime te nje numri te madh njerezish.
Elementi shqiptar goditet posacerisht ne Jugosllavine titiste, sepse udheheqesit e tanishem jugosllave e njohin mire shqiptaret te atjeshme, e dine mire se per kete popullsi problemi nacional gjithmone ka qene dhe mbetet nje plage e hapet qe kerkon sherim. Per-vec kesaj Kosova dhe viset e tjera me popullsi shqiptare ne Jugosllavi jane ber prej titisteve qendra te rendesishme grumbullimi te kuislingeve shqiptare, te banditeve, te spiuneve qe, te instruktuar nga njerezit e UDB-se pergadititin kunder vendit tone akte terroriste.

Mos mendoni qe jam majtist hahaha e dua te verteten, dhe me pelqen te lexoi gjitheqka. Mbi hstorin tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 21, 2010 2:14 am

Si incijatore e temes me pak fjal kam bere permbajtjen e romanit qe kam ne duar .Besoj se do ishte te ne interes te lexusve te shkembehen mendimete rreht librave qe lexojm dhe pse jo te behte ndonje sygjermi apo te kshillohemi per ndonje roman qe ja vlen ta shfletoshe per ta lexuare..Bibloteka permban shum libra dhe askUshe nuk mundet te shfletoj cdo vellim ......Nuk kisha dyshim ne ty dhe ne asnjeri nuk edi nga lindi ky mendim!
desha te lexoj nga shkimi qe sjelle por mbasi qenka bere per ''hater te lexusve '' le te urdherojn ta lexojn un po distancohem qe mos te krijoj bindjen te tjetri se un hap temen per arsyje te egos tim-e......

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 21, 2010 2:26 am

Me sa di une kio tem eshte ne forum, mirpo pasi qe keni hapur ju prap uen shenova i pari ne ket tem jo per egon tuaj por pasi qe dua "Librin".
Keni te dreit te dyshoni dhe kerkimi i juaj qe te ipet nje mendim per ate Liber, apo te shtohet nga ai liber apo roman dic, une perkrahi. Ama as kushe nuk eshte i obligune te bej nje gje te till, mendimi im.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 21, 2010 2:29 am

E ne qofte qe nuk e lexoni ju ate rrefim, nga ai liber, mi goce eshte problemi juaj,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 21, 2010 5:01 pm

Gabim jeni nuk esht nje teme e till, nje tem tjeter eshte ''libri me i bukur se keni lexuar ''pra ka dallim titulli i temes por ta lem anashe kete, sa per obligimin me duhete te them se e keni kuptu gabim!! se askush ndaj askujt nuk ka obligime ketu ne forume !!NDOSHTA ti bere shkrimin i pari per arsyje se un ty tu drejtove dhe mos e mere kete si obligim....lere anasha per pak krenarin? cdo njeri kemi te drejte te shprehim si ne dim, por eshte mir ate mendim qe krijon duhet te dim arsyjen paraprakisht pse e mendon nje gje till kur fare mir e dim te gjithe ,qe besimi fitohete mbase rezultatve pozitive qe jep njeriu ne ate drejtim apo bindjeve personale siq thot fjala e popullit''KRIJO BESIMIN NE VETEN TENDE NE RADHE TE PARE, QE TET BESOJ TJETRI ???(por nuk cuditem sepse ne te dy asnjeher nuk jemi pajtu ne asnje tem!!! dhe po te ndodhte ne kete shkrim nje gje e till do me befasonte!! ku do me lindin shum paragjykime andaj Wellkom me kritika...

-Per mos tu largu nga tema dhe ti bashkangjitem ati inserti qe ti solle dhe te analizojn keto dy shkime me nje botkuptim shum te kunder nga i njejti personalitet!? dhe un po sjell kete shkrim mare nga ditari i Fadil hogjes
;


Si, dashuria me Beogradin e varrosi çështjen
shqiptare ?

Te flasesh per nje ceshtje aq te madhe, sic ishte ajo e Luftes se Dyte
Boterore dhe pozicionin e cunguar qe ze lidershipi i ri komunist
shqiptar ne
te, ne saje te emisareve komuniste jugosllave (Miladin e Dushan) dhe te
rolit determinant, (sic e thote vete) te Enver Hoxhes, qe as ne
programin
(aktin) themelues te Partise Komuniste, ceshtja shqiptare e Kosoves nuk
permendet gjekundi, dhe keto sot pas 12 vjeteve demokraci t'ja faturosh
nje
tjetri si "lajthitje", sic ben ambasadori i kaluar ne "Komentet
falsifikuese" ne "Korierin" e 5 nentorit, eshte e kunderta.

Megjithate le t'ja leme gjuhen e komenteve, gjuhes se dokumentave
historike: A e shiti Enver Hoxha Kosoven apo jo?! dhe si e shiti ne
periudhen e
dashurise se tij me Beogradin?!

Ne krye te tavolines themeluese, krijimi i Partise Komuniste Shqiptare,
gjeti Miladinin e Dushanin dhe te dy ata, krijuan partine. Mendoj se kjo
nuk
ka nevoje per zgjatje, sepse nuk eshte objekt i ketij studimi. Si ne
aktin themelues te partise dhe ne asnje dokument te saj gjate luftes,
nuk ka
asgje per ceshtjen e Kosoves. "Ceshtjes shqiptare te Kosoves iu vu vula
qe ne 8 nentorin e '41-it, - shkruan V.Dedejeri, ish biografi e Titos.
(V.Dedejer, Kujtime, botim i vitit 1949, Beograd).

Per ta zgjeruar me tej argumentin, Dedejeri ne "Jugoslavensko Albanski
odnosi", faqe 11-30, po per themelimin e Partise Komuniste Shqiptare dhe
per
mos zenien ne goje te ceshtjes se Kosoves, perseri shkruan: "Ne
mbledhjen themeluese te Partise Komuniste Shqiptare, (e cila u be nen
tutelen e dy
emisareve komuniste jugosllave, Dushan Margoshes e Miladin Popovicit,)
ceshtja e Kosoves as qe u permend.

Per kete ceshtje (te Kosoves) pllakosi po ashtu heshtja e plote edhe ne
Konferencen Kombetare te Partise ne marsin e vitit 1943 (Dedejer,
"Jugoslavesko - Albanski adnosi", fq.11-20). Pra jane vete jugosllavet
ata qe akuzojne ish udheheqjen komuniste me Enver Hoxhen ne krye se
Kosoven
PKSh-ja ja la Jugosllavise.

I vetmi qe e ngre dhe ankohet se PKSh nuk e ka ne axhenden e saj, e as
ne program ceshtjen e Kosoves eshte Koco Tashko, i cili ne fund te vitit
1942 i
shkruan Moskes:"Per Kosoven, Partia deri me tani ka heshtur vazhdimisht,
duke thene se kjo ceshtje eshte e Partise Komuniste te Jugosllavise
(Prof.
Plasari dhe Dr. Malltezi, "Politika" fq. 183-187).

Le te vazhdojme me Konferencen e Pezes, 16 shtator 1942. Me qe ishte
pluraliste, atje nga nacionalistet jo vetem u diskutua, por u arrit te
sanksionohej edhe ne vendimet e saj qe "ne Kosove e viset e tjera
shqiptare, jashte kufijve te kishte te njejten organizim dhe po ate
forme pushteti,
si Shqiperia" vendime, qe nuk u zbatuan asnjehere. Perse - ne do ta
shohim ne vijim:

Ne gusht te vitit 1943 u zhvillua mbledhja e Mukjes, ku perfaqesuesi
kryesor komunist i Enver Hoxhes, Ymer Dishnica, do te kujtonte: "Ceshtja
e
Shqiperise etnike, qe do te perfshinte Kosoven, kishte qene nje nder dy
guret e kufirit, qe me formulimin qe beme, e kapercyem.

Me kete vendim, per Miladin Popovicin u mbush kupa, i cili e denoi
Proklamaten e Mukjes, duke na thene: Ju shpallni lufte kunder fashizmit
dhe jo...
pavaresine. (Petrovic, libri "Kosova" f. 343-348). Me 31 dhjetor 1943
deri 2 janar 1944 ne Bujan te Tropojes u mbajt ajo, qe eshte quajtur
Konferenca
e Bujanit, e cila vendosi te nisnin e te funksiononin strukturat qe do
te conin ne bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

Komiteti Qendror i Partise Komuniste te Jugosllavise nuk qe aspak dakord
me kete pjese te Rezolutes se Bujanit. Bashkepunetori i ngushte i
Titos,
Milan Gjilas, ne nje leter qe i dergonte Komitetit Rajonal, e eleminoi
ceshtjen, sic e denoi Bujanin edhe Enver Hoxha" (Rajovic, libri
"Autonomija"
fq. 439 dhe Hibert, libri "Albania Struggle" fq.91).

Ndersa Ramiz Alia ne librin "Une Ramiz Alia, deshmoj per historine",
shkruan se: "Ne vendimin per prishjen e Mukjes, ka ndikuar edhe ceshtja e
Shqiperise etnike, e cila u shtrua ne Mukje". Po perse u anullua, denua
Mukja?! Kete na e thone te tjere studiues e politikane te kohes qe do
t'i
shohim me poshte:

"Anullimi i Marreveshjes se Mukjes u be me nderhyrjen e Tempos dhe shkak
i saj ishte ceshtja e Kosoves". (E. Barker, dhe B. Tones, libri "Per
Luften
Nacional Clirimtare" f. 123). Ata qe e firmosen ate (Marreveshjen e
Mukjes) do te mbajne pergjegjesi (D. Mugosha, libri "Kujtime" 1973,
f.50-58).

Le te ecim me tej me dokumentat, jo me me autore e studiues te huaj, por
nga vete goja e Enver Hoxhes: "Ne pragun e clirimit te Jugosllavise dhe
te
Shqiperise, ne edhe njehere pranuam se nuk eshte koha per te shtruar
ceshtjen e bashkimit te Kosoves me Shqiperine". (E. Hoxha, leter sekrete
derguar
Stalinit, 2 shtator 1949. Kopja e vetme gjendet ne Arkivin Qendror Rus,
Moske,Arkiv, RCHIDNI.D.Op.137, D.68. L 64-73)

Ne prill te vitit 1945 u be Masakra e Tivarit, per te cilen jo vetem si
veper makabre ndaj shqiptareve te Kosoves e te viseve te tjera shqiptare
nen
Jugosllavi nuk u ngrit zeri, por ne dhjetor te vitit 1946, Enver Hoxha
ne Byrone Politike do te deklaronte e kercenonte: "Disa anetare partie
duan te
filozofojne se mos thote populli c'bete me Kosoven...Ne do te ua
spjegojme, kush nuk na kupton, ne do te luftojme" (Proces Verbal i
mbledhjes se
Byrose Politike, 15 dhjetor 1946,ish Arkivi i KQ te PPSh).

Ne prill te vitit 1945, Dushan Mugosha dhe Mehmet Hoxha moren pjese si
perfaqesues te Kosoves ne Kuvendin e Serbise, mbledhje qe u shty dhe u
be ne
korrik te vitit 1945, ku u miratua Projektrezoluta per aneksimin e
Kosoves ne Serbine Federale" (Bajraktari, libri "Serbia's Annexation" f.
118) Jo
shume pas kesaj ngjarje, Enver Hoxha do te shkonte ne Konferencen e
Paqes ne Paris (gusht 1946) dhe do te deklaronte" "Ne nuk kemi
pretendime ndaj
aleatit tone Jugosllavi". (Enver Hoxha,Fjalimi orgjinal ne Konferencen e
Paqes, Paris,AQSH).

I morem dokumentat nje e nga nje, qe nga themelimi i PKSh, pas marrjes
se pushtetit nga Enver Hoxha, e deri ne Konferencen e Paqes. Pyesim: Ka
antikombetarizem me te madh?! Disponojme edhe dokumenta te tjera, psh:
Ne vitin 1946 Enver Hoxha ne nje leter per Titon shkruante: "Ne rast se
do te
behet nje hap tjeter ne lidhje me bashkimin, na lajmeroni "(N.Malkolm ,
libri "Kosova, nje histori e shkurter).

Ne vitin 1946, pas kthimit nga Shqiperia, Velimir Stojnici, ne nje
informacion raportonte: "Tirana zyrtare nuk kishte asnje qendrim te
percaktuar,
asnje reagim per te ardhmen e Kosoves, aq sa perfaqesuesi anglez ne
Tirane thekson:"U cudita pse Qeveria Shqiptare deri me sot nuk ka dhene
kurrfare
deklarate per qendrimin e saj ndaj Kosoves"" (Raport i V. Stojnicit,
Beograd 1946,).

Ne nje mbledhje te jashtezakonshme te Plenumit te Komitetit Qendror te
Partise, dhjetor 1946, Enver Hoxha do te pyeste ne menyre retorike: "A
eshte ne
interesin tone qe ne ta kerkojme Kosoven?!" Dhe ne vijim, po vete Enver
Hoxha,do te pergjigjej: "Kjo nuk eshte pune progresive per t'u bere,...
perkundrazi ne duhet te bejme qe te sigurojme qe kosovaret te
vellazerohen me jugosllavet". (Proces-Verbali, Mbledhja e Plenumit te KQ
te PKSh,
dhjetor 1946, ish Arkivi Qendror i PPSh). Per komente, besoj se nuk ka
nevoje.!

Se dyti:

Ato qe i thuheshin Enverit, shkonin ne Beograd!

Ky eshte deklarimi me kuptimplote i njerit prej lidereve me kryesore te
Kosoves, Fadil Hoxhes, i cili tregon se c'ishte Kosova per Enver Hoxhen.
Kete
deklarim, (nese e dini se c'perfaqesonte Fadil Hoxha ) jo vetem e ka
shkruar ne librin e kujtimeve, por e ka thene ne nje interviste edhe ne
TVSH-ne
tone (nentor 1999) dhe na e tha edhe ne shtepine e tij kur ne veren e
1999-es ishim me Presidentin Moisiu (ish atehere President i Shoqates se
Atlantikut ) me gjeneral Parllakun (Hero i Popullit), me gjeneral
Bekteshin (ish pjestar i Bujanit) e me Liri Belishoven (ish Sekretare e
Komitetit
Qendror te PPSh)

Te flasesh per mbrojtjen e ceshtjes se Kosoves nga Enver Hoxha, sic ben
"polemizuesi", do te thote qe per kete ceshtje te kishte nje program,
platforme apo strategji! Te tilla nuk ka, as gjate Luftes se Dyte
Boterore, as pas saj. Vecanerisht ajo qe e varrosi ceshtjen shqiptare te
Kosoves,
eshte periudha e dashurise se Enver Hoxhes me Beogradin e Josif Broz
Titon. Vetem pas 1981-it, Enver Hoxha ngre borite "e propogandes
megallomane ne
mbrojtje" te Kosoves.

Ne nje kohe rekord ai udhezon dhe shkruhen ne gazeten "Zeri i Popullit",
"Bashkimi" e "Drita" rreth 13 artikuj te ashtuquajtur "bomba". C'kishte
ngjare?! Perse Enver Hoxha u kujtua pas afro 40 vjetesh per Kosoven dhe
te drejtat e shqiptareve?! Pergjigja ishte dhe eshte, edhe e qarte, edhe
e
thjeshte: Ai kerkonte te dilte i lare se nuk e kishte shitur Kosoven,
pra te lante duart si Pilati, per krimin qe kishte bere.

Ku ishte ai me 1945-n?! Po ne 1948-n?! Po ne 1956-n?! Ne 1960-n?! Ne
1968-n e ne 1979-n?! Ne 1981-in, Enver Hoxha shperthen, i kthehet
Kosoves,
"mbron" Kosoven, "i digjet zemra" per shqiptaret ne ish-Jugosllavi!
Pse-ja eshte e qarte: Tito, si deshmitari kryesor dhe allishverishesi i
shitjes se
Kosoves, ne vitin 1980 kishte vdekur.

Sic e shihni asgje nuk tregon strategji mbrojtjeje per shqiptaret, por
per mbrojtje te "principates" se Enverit, ku te rrethuar ne tela me
gjemba
punonin me se dy milion skllever, per familjen e madhe te ish Byrose
Politike. Aq e vertete eshte kjo, sa qe mjafton te permend deklarimin e
Vasil
Katit, ish zevendesminister i tregetise se jashtme ne kohen e Enverit
dhe po ne kohen e Enverit i denuar, i cili me 1978 nga burgu i Ballshit
do te
depononte: "Per cdo vit ne e kishin me plan te padiskutueshem e te
detyrueshem qe te importonim nga jashte 18 mije ton tela me gjemba, per
te rrethuar
klonin (kufirin)qe te mos arratiseshi n shqiptaret (kupto sklleverit).

Le te hidhemi edhe nje here ne retrospektive: Ne shtepine e tij, ne
veren e vitit 1999, Fadil Hoxhes i bera pyetjen: "A kishte kontaktuar
dhe a ja
kishte bere ndonjehere prezent Enver Hoxhes, ceshtjen e rende te
Kosoves? Fadil Hoxha mu pergjigj: Po, kam shkuar te Enver Hoxha ne
Tirane ne dhjetor
te vitit 1945, inkonjito pa lejen e Titos, se bashku me Zekeria Rexhen
dhe i kam shtruar si gjendjen e rende nen Serbi ku ndodhen kosovaret,
ashtu
edhe se c'duhet te benim. Kjo ishte bisede shqiptaresh e mendoj, per
shqiptaret. Biseda e zhvilluar ne kabinetin e Enverit, ne vend qe te
behej
preokupim i Qeverise Shqiptare, kishte mberritur para kthimit tim te
Tito".

Keshtu e mbylli deklarimin e tij ish udheheqesi kryesor i Kosoves dhe ne
nje periudhe kohe edhe President i Jugosllavise, Fadil Hoxha. Edhe nje
retrospective tjeter: A e dini perse e vrane dhe cili e vrau Miladin
Popovicin, qe Enver Hoxha i vizitoi edhe varrin kur ishte ne vitin
1946-en ne
Beograd?!

Ate e vrau nje shqiptar patriot, Haki Taha, ish mesues. Haki Taha, para
se te qellonte, nxorri nga gjiri flamurin kombetar, e shpalosi, ku ne te
me
shkronja te arta ishte qendisur: "Kosova Shqiperise. Vdekje
tradhetareve"! dhe qelloi...". Komentet, mendoj jane te teperta.

Te "paverteta" e te "pa qena" i quani denimet qe jepte regjimi shqiptar i
Tiranes per ato qe flisnin para viteve -'70-te per Kosoven e Shqiperine
etnike.

Po ku ti coj une, 1226 vete kosovare, ose me mire te shprehemi
shqiptare, te cilet Enver Hoxha i denoi me 8 e 12 vjet burg, sepse
donin, kerkonin dhe
shpreheshin per clirimin e Kosoves dhe Shqiperine etnike?! Po 4561 te
tjere kosovare, si t'ja bejme, qe i internuan ne zonen e Myzeqese e zona
te
ndryshme ne thellesi te vendit sepse nuk gezonin besimin e rregjimit?!.

Po tere ato shqiptare qe iknin nga Kosova per ti shpetuar denimit te
rregjimit serb dhe i denonte regjimi i Tiranes si agjente, apo i kthente
ne
Jugosllavi se kishte nje marreveshje te fshehte Tirane Beograd?! Po a
nuk jane denuar ketu per Kosoven, figura te tilla te njohura si Bedri
Pejani e
Selman Riza, apo qe te tjere kishin shkruar libra per Kosoven, si Vasfi
Samimi e Besim Qorri?!

Por keto e qindra fakte si keto, nuk mund te mendojme se nuk i di, por
respektojme te drejten qe i takon nje ish posicioni qe ishit si nje "ish
diplomat i Hanoit e i Algjerit". Edhe ne se i mohoni, nuk mund te
mbulohen plaget e atyre qe i kane hequr mbi kurriz dhe shume e shume te
tjere qe
punuan per ceshtjen kombetare, por qe nuk u dihet se ku u prehen as
eshtrat sepse Enveri "nga qe i donte shume kosovaret" edhe pa varre i ka
lene, e
megjithate per ju Enveri perseri, faj nuk ka.

Tu evidentosh shqiptareve sic beni ju vepren e ndyre te ish Sigurimit te
Shtetit, si pune te vyera te ish regjimit te Enver Hoxhes dhe ta
propagandosh
Enverin dhe strukturat e inkriminuara te shtetit komunist si pergatites
te rezistences se viteve '70- te dhe '80-te ne Kosove, do te thote te
mohosh
sakrificat sublime te nje populli te tere te Kosoves martire per liri,
per arsim e kulture, per ceshtjen kombetare.


Edituar për herë të fundit nga fionaa në Mon Jun 21, 2010 11:55 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 21, 2010 8:24 pm

Nuk e di pse paske ber ket mund ta sjellish ditarin e Fadil Hoxhes ne forum.
Une nuk bera propagand pro Enver Hoxhes, thjeshte kame lexuar ate liber, qe te mesoj dicka, dhe ju permbajta temes,e ju e paskit deviju temen me ket shkrim qe paskit sjellur nga ditari i Fadil Hoxhes.
Nga ky liber qe une kame lexuar kame kuptuar disa gjera, pore edhe shume gjera jo.
Po marre nje shembull nga ky shkrim qe une solla, Enver Hoxha brengoset per shpronsime te nje numri te madh njerzish ne Kosove. Ku eshte me se e vertet se nukane marrur pronat nga Komonistet e asaje kohe, me ne krye Fadil Hoxhen.
Por c'ben ai me von me popullin e vet, ne emer te "Partis" ua merr te gjitha pronat popullit. Ky eshte vetum nje shembull nga kjo Faqe qe une solla.
Mirpo kur citon patriotizmin e popullit te Kosoves edhe kjo eshte shume e vertet, nuk mund as kushe ta muhoj nje gje, e as Enver Hoxha, e as Fadil Hogxha qe rini e Kosoves ne vitin 1981 e quajti "Plehi i Kosoves.
Keto libra le ti gjykojne secili simbas deshires se vet, une kame parimet e mija per keta dy individ.
Koha tyre ka ikur.

Populli di te fal, por nuk di te harroj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 21, 2010 11:54 pm

Ky ditare eshte edhe liber ku mund te lexoj cdo lexues .
Un u mundova te mos largohem nga tema vetem bashkangjita kete pjese te shkrimit te Fadil Hogjes ku biseda qe qenka zhvillu me stalinin ndryshon komplete me F hogjen nga i njeti personalitet !!
dhe nuk eshte se sjella nje shkrim ti dominus, ku tjem ne kete raste ndonje simtatizuese e f hogjese ku e dim fare mire cfare komunisti ka qen dhe qe ka duart e ndytura me gjak?Por me habiti kontakti dhe biseda e stalinit me enverin qe do ishte sikur ti tregoj i verberi endrrat te shurdhit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
NIPIIXHAXHIT
Anëtar i ri
Anëtar i ri
NIPIIXHAXHIT


Male
Numri i postimeve : 167
Age : 42
Vendi : te dardha
Registration date : 28/09/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 28, 2010 7:59 pm

un kam kerku edhe librin ''Mein Kampf '' ta lexoj kam shum deshire te mesoj per kampet naciste dhe holokaustin po nuk kam mund ta gjej ne biblotek me than duhete te presesh .

Fionaa ket liber mund te ta huazoi po deshe (ne gjuhen frenge) ose te siguroj nje ne gj.. angleze,
ket mund ta lexosh-shkaroksh ketu http://www.latestdown.com/Audiobook+Hitler+Min+Kamp.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 28, 2010 8:08 pm

Nipi fiona ka perzi gjerat Libri Lufta ime , dhe kampet e holokausit, jan dy bota te ndryshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
NIPIIXHAXHIT
Anëtar i ri
Anëtar i ri
NIPIIXHAXHIT


Male
Numri i postimeve : 167
Age : 42
Vendi : te dardha
Registration date : 28/09/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 28, 2010 8:17 pm

une e kuptova si (Min Kamp) te shofiim tani reagimin e Fiones
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 28, 2010 8:20 pm

Hahahah Libri i fundit qe keni lexuar..... Icon_eek
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 28, 2010 8:31 pm

Do ta ndez gjeneratorin...!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyMon Jun 28, 2010 8:58 pm

Cito :
Fionaa ket liber mund te ta huazoi po deshe (ne gjuhen frenge) ose
te siguroj nje ne gj.. angleze,

ket mund ta lexosh-shkaroksh
ketu http://www.latestdown.com/Audiobook+Hitler+Min+Kamp.html

Te feliminderit shum nipixhaxhit,kam kerku ne biblotek me kan then te pres e per gogoel se kam kerku te them te drejten edhe nje here te falenderoj se jam qe sa koh ne kerkim te keti librit
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyThu Jul 15, 2010 10:07 pm

Cito :
Ky libere se ceka me larte eshte nje liber qe te
ben per vete dhe eshte cudi mua me ndodhe nje gje till sa filloj te
lexoj nje libere kalojn dite dhe un futem ne imagjinaten e ati
librit;
Bija e Mallkuare; ka nje tematik shum interesante si
mallkon prindi femiun dhe behen vrases per nder! dhe si dikushe tjeter
vuan fajin e tjetri po i njejti fate e percjell edhe femiun e tyre tani
jam diku nga mesi dhe ka ngjarje shum prekes dhe me shum paragjykime

vazhdon;Siq kam cek ne fillim te temes, titullin e keti romanit dhe permbajtjen e ti ne pika te shkurta, tani kam mbaru kete roman.-Qe ne fillim e deri diku ka mbarimi personazhet e librite ballafaqohen me shum sfida shum te perafert qe mbarojn me vrasje nderi ,shum sakrifica shum humbje shum vrasje behen perbrenda nje lidhje gjaku ,por ne fund drejtesin tirumfon.


Tani kam 3 romane ne duar,

Nicholas Sparks-''Nje shetitje e pa harrueshme''
Giulia Bongiorno-Asgje Tjeter,V eqse e Verteta.
dhe Kadaren -AKSIDENTI.
..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 57
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyFri Jul 16, 2010 7:22 pm

Adem Demaqi, Biografi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptySun Jul 18, 2010 10:41 am

Vrasja e trefisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sportisti
Fillestar/e
Fillestar/e
Sportisti


Male
Numri i postimeve : 36
Age : 31
Vendi : prishtine
Registration date : 12/07/2010

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyTue Jul 20, 2010 5:05 pm

Ne te tre
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... EmptyTue Jul 20, 2010 6:38 pm

Cito :
Ne te tre


kushe e ke shkru kete liber
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Libri i fundit qe keni lexuar.....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Libri me i bukur qe keni lexuar
» A keni lenduar ndonje vajz apo djal koheve te fundit ??
» "DUKE LEXUAR SKËNDERBEUN E XHEVAT LIMANIT"
» "DUKE LEXUAR SKËNDERBEUN E XHEVAT LIMANIT"
» "DUKE LEXUAR SKËNDERBEUN E XHEVAT LIMANIT"nga Prof.dr. Begz

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: