Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyFri Jun 18, 2010 10:46 pm

Friday, June 18, 2010


Nja dy fjale per Bekim Femiun dhe ata qe e sulmuan


Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Images
Nuk dija shume per te pervecse ishte nje aktor shqiptar i sukseshem.
Dija gjithashtu qe ai e mbante veten si te tille, shqiptar.
Me rastin e vdekjes se tij mesova se qysh nga viti 1987 ne shenje proteste ndaj shtypjes se shqiptareve nga sllavet ai u terhoq nga aktrimi dhe jeta publike .
Amaneti i tij ishte qe pasi te digjej hiri i tij te shperndahej ne Prizren, atje ku ai e kishte shpritin. (A ka kuptim tjeter ky amanet?)
Keto fakte na bejne qe ta respektojme si shqiptar kujtimin e tij. Natyrisht munde te themi se ai ne nje fare menyre ai ishte patriot i vonuar ne aktivitet publik, patriotik por jeta ka shume dallge dhe stuhira qe nuk te lene te besh zgjedhjen e zemres cdo here.
Ne kete prizem do te ishte mire ta shikonin edhe ata patriota shqiptar qe sulmuan Bekim Femiun.
Do te ishte mire qe ata patriota kur ta kritikonin Bekimin ta krahasonin ate me Nenen Terez dhe Aleksander Moisiun te cilet ndryshe nga Bekimi per vec te qenit shqiptar nuk bene asnje gjest nacionalist. E ne me te drejte krenohemi me Nenen Tereze dhe Aleksander Moision dhe per nder te tyre ja kemi vene emrin aeroporteve, shesheve, teatrove… sepse i tregon botes aftesite e shqiptareve.
Kur te kritikohej Bekimi per mungese patriotizmi ai duhej te krahasohej me Ismail Kadarene, Dritero Agollin, Sabri Godon te cilet ne kundershitm me Bekimin se bashku me te tjere bene te mundur kasapanen qe ndodhi ne trojet tona. Te thuhej se ndryshe nga Bekimi edhe sot Kadare, Godo, Agolli shikojne interesin personal duke shitur me heshtjen, me veprime e mosveprime ineteresat shqiptare.
Ndersa ata kritikonin Bekimin (ndryshe nga une), krenoheshin (sikurse une) me Eliza Dushkun, Xhim Belushin, Rene Rexhepin, Ferid Murratin, Sten Dragotin…te cilet deri me tani nuk kane bere ndonje xhest me patriotik se Bekimi.
Ne disa rrethana pranimi i atij qe je, prami me krenari i te qenit shqiptar eshte patriotizem, eshte aktivitet patriotik, ndaj une i respektoje Dushkun, Rexhepi, Murratin, Dragotin dhe po ashtu Bekim Femiun qe ne mbyllje beri me shume.

Petrit Kola
pojofree@yahoo.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyMon Jul 05, 2010 12:58 am

Greqi, sulm me armë në Agrinio
plagosen 3 shqiptarë
Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 34671_4ATHINE- Disa persona të armatosur dhe
me maska kane sulmuar një lokal, ku ishin ndaluar tre autobus të linjës
Athinë – Tiranë . Sulmi ku mbetën të plagosur tre shqiptarë ndodhi një
orë pas mesnatës së të shtunës ( me orën greke).

Lajmi është bërë
i ditur nga zyra e shtypit e Ministrisë së Jashtme shqiptare. Nga
kontaktet me Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Athinë mësohet se
ngjarja ka ndodhur rreth orës 01:00, në qytetin e Agrinios, rreth 330 km
nga kryeqyteti grek.

Ministria e Jashtme informon se "nga sulmi
kanë mbetur të plagosur shtetasit shqiptarë : Efimi Bika, 66 vjec lindur
në Përmet, Vangjel Stavro, datëlindja 15 vjec lindur në Athinë dhe Soni
Hodaj, 29 vjec lindur në Fier. "
Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të
Jashtme informon se me të marrë këtë njoftim Ambasada jonë në Athinë,
si dhe Konsullata e Përgjithshme në Janinë, kanë ndjekur me vëmendje të
veçantë situatën e krijuar, duke qenë në kontakt të vazhdueshëm si me
autoritetet policore, spitalore, ashtu dhe me spitalin e Agrinjos.
Ndërkohë, përfaqësues të Ambasadës në Athinë dhe Konsulli i Përgjithshëm
në Janinë ndodhen në vendngjarje.

Nga komunikimet e vazhdueshme
me spitalin e Agrinios, Ministria e Jashtme informon se "shtetasit
Vangjel Stavro dhe Soni Hodaj janë plagosur lehtë dhe pritet të dalin
gjatë ditës së sotme nga spitali, ndërsa shtetasja Efimi Bika, i është
nënshtruar menjëherë një ndërhyrje kirurgjikale dhe situata e saj
paraqitet e qëndrueshme dhe jashtë rreziku për jetën."
Ministria e
Jashtme shqiptare i ka kërkuar autoriteteve kompetente të shtetit fqinj
që të zbardhen sa më parë rrethanat dhe motivet e kësaj ngjarje të
rëndë, si dhe të identifikohen e dënohen autorët e saj.

Konsulli
shqiptar: Kemi marrë garanci për zbardhjen e ngjarjes

“Kemi
marrë garanci të plotë për zbardhjen e ngjarjes në Agrinio të Greqisë
ku mbetën të plagosur 3 shqiptarë” Kështu deklaroi për News24 konsulli
shqiptar në Janinë Esref Shehu. Në një bisedë telefonike zoti Shehu
zbardhi rrethanat në të cilat ndodhi kjo ngjarje që shënon një tjetër
episod kriminal ndaj shqiptarëve në Greqi ndërsa bëri të ditur se 3 të
plagosurit janë jashtë rrezikut për jetën.

Konsulli ynë në
janinë thekson se ka patur kontakte të vazhdueshme si me autoritetet
policore ashtu dhe me ato spitalore ndërsa ka marrë garanci nga
autoritetet greke për zbardhjen e shpejtë të kësaj ngjarje të rëndë.
(s.g/BalkanWeb)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Aug 21, 2010 12:37 am

Të rinjve shqiptar u pengon gjuha ''Greke'' ne HIMARA ..
Kjo mirë ( diku kah fundi i videos )

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Aug 24, 2010 12:14 am

Basha: Hetim Bollanos


Dy jave pas bllokimit te rrugës nacionale nga banoret e Himarës dhe një dite pas përsëritjes se një situate te ngjashme ne Librazhd, ministri i brendshëm Lulzim Basha premton për ndërhyrje me forcën e ligjit ne te gjitha rastet kur pengohet qarkullimi i makinave. Gjate një takimi ne Vlorë, Basha u shpreh se nuk do te ketë tolerim ndaj kujtdo qe ndërmerr këtë vepër kriminale. Por ministri nuk dha ndonjë sqarim se pse ne rastet e mësipërme nuk ka ndërhyrë policia, pasoja te cilat i vuajtën qindra emigrante qe kaluan natën ne rrugët e bregut te jugut. Edhe pse nuk e përmendi ne asnjë moment incidentin e Himarës dhe reagimet e Bollanos, Basha la te kuptohet qarte se edhe autoritetet qe spekulojnë me ngjarje te tilla do te përballen me drejtësinë. "Kushdo që guxon të instrumentalizojë ngjarje kriminale dhe të justifikojë bllokimin e rrugëve, do të përgjigjet maksimalisht përpara ligjit, qofshin shoqërore apo te politikes". Basha garantoi se policia e shtetit ka përvojën dhe vullnetin e duhur për të ç'bllokuar çdo situatë të tillë. Kreu i ministrisë se Brendshme inspektoi edhe punën ne portin e Vlorës ku evidentoi rritjen e numrit te pushuesve krahasuar me një vit me pare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Aug 24, 2010 12:14 pm

asgje si bejne Bollanos
vetem propaganda jane keto.
Shqiperia eshte shitur Grekeve si detin.
Gjirokastra saranda Himara e shume vende te bukura i kontrollojne Greket ,toponimet greqishte rruget greqishte dhe ska fare polici ushtri shqiptare.
Shkoderen serbet .
Gjysma e shkodres po martohen ne serbi femrat.
Shkaterrim i kombit nga mafija kriminele miq te serbise sala sllobodanka me vajzen dhe miqte fazliq Mishkoviq e shume biznesmen tjere ne shqiperi .
vetem Mishkoviq ka 1200 vetesherbime ne shqiperi..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 12:42 am

Nga ana e departamentit amerikan të shtetit janë dhuruar pesë anije për rojën bregdetare. Por vetëm tre kanë mbërritur në portin e Durrësit, teksa dy kanë përfunduar në fund të detit

DURRËS - Vjen e përgjysmuar dhurata amerikane për rojën bregdetare shqiptare. Nga 5 copë anije të dhuruara shtetit shqiptar, kanë mbërritur në destinacion në Portin e Durrësit vetëm 3. Njoftimi i paradokohshëm i Ministrisë së Mbrojtjes bënte fjalë për 5 anije që do të vinin së shpejti.

Anijet moderne amerikane kishin në to të stampuar fjalët "Albanian Navy" dhe numrat përkatës të cilët nuk ishin sipas radhës. Mjetet e ardhura ishin me numrat respektivë 1, 3 dhe 5. Në radhën rendore të mjeteve të zbarkuara nga anija transportit "Ascension" mungonin numrat 2 dhe 4 të "Albanian Navy", por rreth këtij fakti nuk u dha asnjë shpjegim.

Pas interesimit në personelin e rojës bregdetare që do të përdorë këto mjete, nga burime konfidenciale mësohet se dy anijet e tjera janë mbytur në det gjatë ardhjes në brigjet e Mauritanisë.

Mjetet detare kanë qenë të vendosura në kuvertën e anijes transportuese dhe gjatë rrugës, pas një fortunali të madh, nga lëkundjet ngarkesa ka rrëshqitur dhe kanë rënë mes dallgëve të detit 2 prej anijeve amerikane që kishin destinacion bankinat e portit të Durrësit.

Anijet arritën me numër mangët të inventarit dhe megjithëse pritej ardhja e tyre, për këtë nuk është bërë asnjë ceremoni zyrtare, madje nuk ka qenë i pranishëm as shtypi dhe mediat televizive, siç veprohet në raste të tilla kur jo vetëm dhurohen objekte të rëndësishme si këto mjete për rojen bregdetare, por është bërë njoftimi në orët e pasdites për shkarkimin e tre copë anijeve, si dhe mbi detyrat dhe destinacionin që kishin në të ardhmen në luftë kundër trafiqeve dhe terrorizmit.

Duke u nisur nga vlera e bërë publike se ato kushtonin 5,3 milionë dollarë del se gjatë transportit kanë përfunduar në fund të detit mbi 2 milionë dollarë, dhuratë nga shteti amerikan.

Anijet e arritura janë mjete të dhuruara rojës bregdetare shqiptare nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Njoftimi i bërë nga Marina luftarake shqiptare thekson se ato janë prodhime të tipit "Arc Angel" dhe se janë anije të reagimit të shpejtë. Kjo shumë është kontribut i fondit të koalicionit kundër terrorizmit të SHBA-së dhe sipas të dhënave, për këtë qëllim do të përdoren edhe në vendin tone.

Në njoftimin e bërë, sipas të dhënave taktiko-teknike të kantierit prodhues amerikan, tipi i anijes "Arc Angel" ka një gjatësi prej 13 metrash, gjerësi 4 metrash, lartesi 3.8 metra, peshkimi në ujëra i korpusit metalik nënujor, kalluna, shkon sipas ngarkesës nga 0.3 - 0.8 m, peshë 9.5 t, shpejtësi 35 - 40 nyje, shpejtësi ekonomike 30 nyje, starton në 13'' një shpejtësi 30 nyje dhe është e pajisur me 2 motorë 500 Kf, si dhe me aparatura të tjera moderne.
Komanda e Forcave Detare ka bërë me dije se "gjatë muajit gusht një ekip trajnues i rojës bregdetare amerikane do të zhvillojë në portin e Durrësit trajnimin e personelit shqiptar që do të përdorë këto anije, kryesisht në njohuritë teknike dhe praktike të ndërtimit të anijeve, instalimin dhe mirëmbajtjen e motorëve, sistemet elektronike dhe elektrike, pajisjet e komunikimit dhe lundrimit etj".

Mësohet se pas përfundimit të këtij kursi 2 anije do të shërbejnë në Flotiljen Detare të Jugut dhe 1 anije në Flotiljen Detare të Veriut duke rritur ndjeshëm kapacitetet operacionale të këtyre flotiljeve veçanërisht në operacionet antiterror dhe ato për zbatimin e ligjit në det. Anijet kanë arritur në port me datën 4 gusht dhe vazhdojnë që të jenë të stacionuara në bankinat e portit të Durrësit.

Njoftimi zyrtar

"Ditën e mërkurë, më 4 gusht 2010, mbërritën në portin e Durrësit tre anijet "Arc Angel", dhuratë e Departamentit Amerikan të Shtetit për Rojën tonë Bregdetare. Këto anije të reagimit të shpejtë me një vlerë 5,3 milionë dollarë, sipas Zyrës së Bashkëpunimit të Mbrojtjes në Tiranë, jepen nga fond i koalicionit kundër terrorizmit të SHBA-së dhe do të përdoren po për këtë qëllim në vendin tonë. Anija e transportit "Ascension" mbas një lundrimi të gjatë në oqeane dhe dete bëri të mundur mbërritjen në portin e Durrësit të këtyre mjeteve, dhuratë e popullit dhe qeverisë amerikane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 11:32 am

Lajme te mira vijne nga shqiperia ajo po zhvillohet me ritem te ngadalte por te sigurt ,numri i pushuesve kete vit ka qene shume i madh .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 11:43 am

lajme nga shqiperia
dal ngadal Sala po e greqizon dhe serbizon shqiperine
E hskaterroje ne emer te ,,demokracise" hajnise banditeve ,kriminalitetit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 12:00 pm

TY une ta kisha dhane diagnozen e imbecilit paranojak .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 12:03 pm

Sali sllobodanka berisha ..
Dhenderr i serbise kurse vajza dashnorja e fazliqit..
Kurse ju qe perkrahni RRimtaf jeni rrenja e tyre sllavo Ruse--
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 07, 2010 1:09 am
“Vizat” PE miraton opinionin për Shqipërinë“Vizat” PE miraton opinionin për ShqipërinëTIRANE- Komisioni i politikes së jashtme në Parlamentin Europian miratoi sot me 43 vota pro, 2 kundër dhe 3 abstenim, projekt/raportin e paraqitur nga europarlamentarja Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën.

Votimi i sotëm në Komisionin e politikës së jashtme është një ndër votimet paraprake të draft/raportit, i cili pritet të kthehet në raport në votimin e Parlamentit Europian më 15 shtator.

Në Parlamentin Europian nevojitet një votim i thjeshtë, në mënyrë që procesi i liberazimit të ecë përpara për të mbërritur në vendimin më të rëndësishëm që pritet të marrë Këshilli i Ministrave të Brendshëm të Bashkimit Europian ne 9 nentor, që duhet të vendosë nëse Shqipëria do të përfitojë nga liberalizimi i vizave apo jo brenda këtij viti.
Në këtë Këshill nevojiten 2 të tretat e anëtareve, pra 22 nga 27 anëtarë që Shqipëria më pas të përfitojë nga liberalizimi i vizave përpara ndërrimit të viteve.

Përfaqësuesit europianë që inspektuan Shqipërinë gjatë verës së këtij viti vlerësuan se një pjesë e madhe e kushteve teknike është përmbushur por se ende duhet bërë kujdes me sigurimin e pavarësisë së gjyqësorit dhe përgjimin e rrjeteve kriminale. Vlerësimet e tyre u paraqitën javën e kaluar përpara komisionit të drejtësisë dhe ceshtjeve të brendshme.

Rezultatet e komisionit vëzhgues kompletojnë raportin e eurodeputetes Tanja Fajon që thekson se Shqipëria ka bërë progres në përmbushjen e kushteve kryesore për heqjen e regjimit të vizave, por vendi duhet të vazhdojë përpjekjet në luftën ndaj korrupsionit, integrimin e të riatdhesuarve si dhe sekuestrimin e aseteve kriminale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 07, 2010 10:42 pm

hygjim e ne perendim
me vjedhe ,kane me naj humb edhe me shume rrespektin qe kemi aq pak tashe hajnat.
E shehni sa problem ka me pase evropa me keta njerez.
Sa hajni eshte ne evrope burgjet plote tashe kane mu mushe...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 07, 2010 10:51 pm

Pra te mbesin shqiptaret te Izoluar sipas teje ?
Atehere edhe me shume mbushen burgjet , edhe natyrisht qe njeriu qe detyrohet te kalon jeten ne burg sigurisht qe nuk e ben nga deshira por nga zori ..
Behu ma optimist o Detektiv Basketball
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyWed Sep 08, 2010 12:06 am

Më mir me të gjith së bashku se të izoluar sepse disave do ju konvenoj vetmia , por për Popullin është më mir hapen disa rrug të reja dhe fillon edh enë vend të investohet dhe të hapen vende pune sepse Evropa plak është më e einteresuat të i mbaj në vend të vet dhe të investoj aty për aty , dhe do lehëtsohet jeta .Nuk kan nevoj të shkoj e të i mbushin burgjet e huaja por të rrin në shtëpit e veta .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyWed Sep 08, 2010 12:19 am

Urime fitorija, perpara Shqiperi...2 ndeshje 4 pike sukse i madh per ne...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 14, 2010 11:24 am

Minoriteti grek duhet të ketë mbrojtjen e shtetit shqiptar

https://2img.net/h/oi53.tinypic.com/flv69j.jpg

Kryeministri grek Jorgos Papandreu ka deklaruar se ajo që ai e quajti si shpërthim nacionalizmi në Shqipëri ndaj minoritetit grek, krijon probleme serioze sa për marrëdhëniet dypalëshe, aq edhe për perspektivën evropiane të Shqipërisë.

Ndonëse ai nuk e ka thënë qartë, ka lënë të kuptohet se Greqia mund ta kushtëzojë procesin e integrimit evropian të Shqipërisë, me çështjen e të drejtave të minoritetit grek, që kërkoi të mbrohen nga ana e shtetit shqiptar.

Njëra nga pyetjet që iu drejtua kryeministrit grek gjatë konferencës vjetore ishte nëse edhe pas këtij incidenti, qeveria greke do të vazhdonte të mbështeste pa kushte procesin e integrimit evropian të Shqipërisë. Kryeministri grek nuk i dha një përgjigje të qartë kësaj pyetjeje, por përfitoi nga rasti të prononcohej ndaj incidentit, që e ai e cilësoi si shumë serioz dhe jo të rastësishëm.

“Për fat të keq, vërejmë fenomene të ngjashme të një shpërthimi nacionalizmi, nga grupe ekstreme, që për fat të keq kanë edhe pasoja politike dhe që synojnë minoritetin grek në Shqipëri”, tha Papandreu dhe shtoi se incidenti i Himarës, por edhe incidente të tjera, tregojnë një qëndrim armiqësor ndaj Greqisë.

“Doja t’i dërgoja mesazhin palës shqiptare se nacionalizmat gjithmonë kanë krijuar probleme kolosale, jo vetëm ndërmjet vendeve, por me viktima edhe qytetarë të thjeshtë. Ne këtu në Greqi bëmë një përpjekje serioze për integrimin e shumë shqiptarëve në shoqërinë greke, në këtë proces mund të ketë pasur edhe probleme dhe incidente.

Por duhet t’i shmangim nacionalizmat dhe minoriteti grek duhet të ketë mbrojtjen e shtetit shqiptar sa u përket të drejtave të tij. Dhe ky do të jetë qëndrimi që do të mbajë pala greke”, përfundoi kryeministri.
Me theksimin e këtij qëndrimi, Jorgos Papandreu ndoshta lë të kuptohet se Greqia do të risjellë në kancelaritë evropiane çështjen e të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri, duke e kushtëzuar me këtë çështje progresin e perspektivës anëtarësuese të vendit fqinj. /bbc/telegrafi/

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Flv69j
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 14, 2010 11:27 am

Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 14, 2010 11:40 am

U hjek nje shpijun erdhe tjetri edhe me shpijun i serbise,.
Ndoshta fazliqi po vendose se kushe mu kane minister e qeveri..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyThu Sep 16, 2010 7:28 pm

Incidenti në Himarë Berisha: Greqia s’mund të bllokojë integrimin


BRUKSEL- Nga Brukseli kryeministri Berisha i jep përgjigje deklaratave të homologut të tij grek Jorgos Papandreu, në lidhje me incidentin në Himarë.

Berisha u shpreh se nuk mendon që Greqia mund të bllokojë proceset itegruese të Shqipërisë, pasi sipas tij, shteti helen ka qënë një factor që nxiste proceset integruese në Ballkan.

“Nuk mendoj se Greqia do të bllokojë dhe do të mbajë qëllime bllokuese ndaj proceseve integruese. Me Greqinë ka një problem jo recent, ka një problem që ka mbetur që nga koha e marrëveshjeve që janë bërë shumë vite përpara. Por në tërësi Greqia ka qenë një faktor që ka nxitur proceset integruese rajonale.”,- thekson kryeministri Berisha.

Në përgjigjen e tij Berisha i kujton Papandreut se fryma bllokuese nuk është mënyra më e mirë për zgjidhjen e problemeve.
“Mos harrojmë që deklarata më mbështetëse për gjithë Ballkanin është bërë në Selanik , kështu që unë nuk mendoj se problemet mund të zgjidhen në këtë frymë dhe se kjo frymë ekziston në qeverinë greke”,- shprehet kryeministri.

Më herët kryeministri grek, kishte deklaruar se ngjarja në Himarë ku shtetasi Aristotel Gumi humbi jetën ishte një shpërthim nacionalizmi, prandaj i kërkone shtetit shqiptar të mbronte minoritetin grek,për ndryshe Greqia do të bllokonte proceset e saj integruese.
(m.a/BalkanWeb)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyThu Sep 16, 2010 7:30 pm

Incidenti në Himarë 26 shoqatat: Papandreu aludime shoviniste


VLORË- Pas deklaratës së kryeministrit grek Jorgos Papandreu se incidenti i Himarës ishte një shpërthim nacionalizmi në Shqipëri ndaj minoritetit grek, dhe se krijonte probleme serioze sa për marrëdhëniet dypalëshe, aq edhe për perspektivën europiane të Shqipërisë, vjen edhe reagimi i 26 shoqatave atdhetare shqiptare.

Nëpërmjet një deklarate nga qyteti i Vlorës, 26 shoqatat kanë kërkuar që ky incident të mos politizohet, ndërsa deklaratat e Papandreut i kanë cilësuar si aludime shoviniste.

“Aksidenti në Himarë ndodhi mës shtetasve shqiptarë, në një rrugë dhe qytet shqiptar, prandaj kjo ngjarje nuk duhet të politizohet nga qarqet greke. Deklaratat e kryeministrit Papandreu s’janë gjë tjetër vecëse aludime shoviniste”,- theksohet në reagimin e shoqatave.

Ndër të tjera shoqatat atdhetare theksojnë se “zgjidhja për këtë aksdent duhet të vijë nga gjykatat shqiptare dhe jo nga Omonia”.
Deklarata e kryeministrit Papanderu në lidhje me vrasjen e shtetasit Aristotel Gumi, nga Himara u bënë pas insistimit të mediave greke, që ky i fundit të jepte opinionin e tij.
(m.a/BalkanWeb)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Sep 18, 2010 1:23 am

Qelen për herë të parë në Fier kurse për gjuhën serbe

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Sep 18, 2010 3:27 pm

Shtohen tabelat në gjuhën greke në rrugët e Sarandës

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 36892


Shtohen tabelat në gjuhën greke në rrugët e SarandësTIRANE-Në rrugën kombëtare Sarandë-Konispol, janë vendosur tabela orientuese dygjuhëshe, në shqip dhe greqisht. E perditshmja Gazeta Shqiptare ben te ditur ne nje artikull te sotem se tabelat ndodhen jo vetëm në hyrje të fshatrave minoritare të zonës por edhe në ato që banohen nga popullsi shqiptare, kryesisht çame, si në Shkallë, Mursi, Sopik, Dobra etj. Tabelë dygjuhëshe është vendosur edhe në hyrje të qytetit të Sarandës, që gjithashtu banohet në shumicë dërrmuese nga shqiptarë. Vendosja e tabelave me mbishkrime greqisht në këto fshatra që banohen vetëm nga shqiptarë duket se synon identifikimin e tyre si zona të minoritetit etnik grek. Autorësia e personave që kanë marrë përsipër vendosjen e tyre në rrugën nacionale është e paqartë.

Me tej e eprditshmja kujton se rruga kombëtare Sarandë-Konispol, ndodhet nën administrimin e Drejtorisë së Përgjithshme e Rrugëve, që është edhe enti pronar i saj. Në bazë të nenit 23, pika 4 dhe 5 e Kodit Rrugor, sanksionohet mes të tjerash se “Për vendosjen e tabelave duhet autorizimi i entit pronar të rrugës”. Neni 23, pika 11 e Kodit Rrugor përcakton qartë se “cilido që shkel dispozitat e këtij neni dhe të akteve në zbatim të tij, si dhe kushtet e autorizimeve të parashikuara nga ky nen gjobitet me një shumë nga njëzet e pesë mijë deri njëqind mijë lekë dhe zbatohen masat plotësuese administrative që e detyrojnë autorin e shkeljes të heqë, me shpenzimet e tij, të gjitha veprat, tabelat, parullat dhe çdo tip impianti e formë reklame”.

Por, ndërtimi i rrugës kombëtare Sarandë-Konispol, që ka një gjatësi prej 41 km, është mundësuar falë një granti të qeverisë greke me vlerë 858.6 mln lekë (32.3 milion Euro). Ky financim është në kuadrin e ndihmës me një fond të veçantë, që qeveria greke ka parashikuar për vendet e Ballkanit, nga të cilat, përfituesi kryesor në këtë kontekst bëhet dhe vendi ynë.

Ceshtja e tabelave sjell ne mend episodin me kreun e Bashksie se Himares, Vasil Bollano. 6 muaj burg, një gjobë prej 500 mijë lekësh të reja dhe heqjen e së drejtës për ushtrimin e funksioneve publike për tre vjet. Ky ka qenë vendimi i dhënë rreth një vitë më parë nga Gjykata e Shkallës së Parë të Vlorës në ngarkim të kryetarit të bashkisë së Himarës, Vasil Bollano. Ai u shpall fajtor me akuzën e shpërdorimit të detyrës pasi urdhëroi në mënyrë të kundraligjshme heqjen e tabelave orientuese në gjuhën shqipe përgjatë aksit rrugor Qeparo-Qafë Llogara duke i shkaktuar buxhetit të shtetit një dëm ekonomik prej 21 milion lekësh. Tabelat në gjuhën shqipe u zëvendësuan me të tjera në gjuhën greke me pretendimin se zona i përket minoritetit etnik grek.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Sep 18, 2010 3:48 pm

Nuk eshte per tu cudite aspak.Cdo dite e me shum greku po fute hunde ne Shqiperi .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Sep 18, 2010 3:55 pm

Po shendrohet Shqiperia dal nga dal ne minoritar , edhe Sllavet e Maqedonise kan fillu :

Cito :
Gruevksi sot ne Shqiperi takon minoritetin maqedonas

Tërhequr më 08 Shtator 2010


KORCE- Kryeministri i Republikes se Maqedonise Nikolla Gruevski do te vizitoje sot komunen e Liqenasit ne qarkun e Korces ne Shqiperi. Agjencia maqedonase e lajmeve mia ben te ditur se gjate qendrimit atje do te takohet me perfaqesuesit e maqedonasve ne Shqiperi ndersa do te bisedoje edhe me krytartin e komunes se Liqenasit Edmond Themelko.

Pas takimit kryeministri do ta vizitoje kishen Shen Arhangel dhe Mihael ne qender te fshatit Liqenas dhe do te marre pjese ne hapjen e Festivalit folklorik maqedonas Prespa 2010.

Parapakisht gjate dites Gruevski do te vizitoje rajonin e Ohrit dhe Struges dhe do te marre pjese ne vendosjen e gur-themelit per ndertimin e kompleksit Universiteti Shen Klimenti ne Pllaoshnik ne Oher ndersa pas kesaj edhe ne leshimin ne perdorim edhe te rruges se rikonstruktuar rajonale P-418 Struge-Diber ne afersi te fshatit Lukove.
s.g/BalkanWeb
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Nov 02, 2010 12:55 am

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: