Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Cfare eshte Universi???

Shko poshtë 
+4
socratus
MUHAMETII
Aldo
Agrone
8 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptySun Mar 15, 2009 9:36 pm

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Part1_11_01a
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptySun Mar 15, 2009 10:28 pm

pershendetje murturi

keni sjell materjal shum te mir si shkecor dhe fetar e i uroj te gjith anetarve qe ta lexojn, doja tu beja dhe nje pyetje nga qe nuk u ndalet shum ke universi por pata nje soj mundesi te lezoja se universi permban rreth 200 miliardë galaktika dhe secila prej tyre pëmban rreth 200 miliardë yje pra universi paska nje fillim e mbarim apo e kam kuptuar gabim? kuse cfar i perket tokes keni ber nje postim mjaft te plot duke perzir dhe kuranin ne te, kuse teorija e levizjes se kontinenteve esht nje gje interasante qe ka te bej me funksjonet e planetit ton do hap nje tem rreth kesaj ne te cilen shpresoj te merrni pjes dhe ju.

pershendes goni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptySun Mar 15, 2009 11:48 pm

Pershendetj Agron un sa do pak po mundohem qe ne temat e juaja te marr pjes dhe te jap mndimin tim dhe pse as une as askush nuk mund te bj vet me shum se te gjith se bashku ,prandaj edhe i solla dhe disa shembuj qe nuk mund ti ik as njeri fejes dhe as shknca fejes sepse qe te dyja jan te perbashkta dhe nuk mund te hcin njra pa tjetren.
Feja nuk studjon shkencen po shkenca studjon fejen prndaj ketu kemi tè bejm me realitetin e Kuranit dhe librav tjer qe ka qen dhe esht ndihma e par e gjdo shkenctari fillozofi .
Ne ne jet i kemi disa sende te caktuara dhe smund te dalim jash tyre ... Njeriu vetem nje te njeqinden e ka zbuluar deri sod ?
Shkenctaret flasin per universin dhe kur te bien aty ku shkruajn Librat fetare ather ose ndalen ose e ndryshojn mendimin(zevendsojn) ndoshta qe te popullarizohen por e verteta ata her do kur po i qet ne genjshtr sepse zbulimt e reja po i pershtaten Librave fetare te derguar nga Zoti.
Sa i perket shkenctqrve rreth universit ata gjith;on jan bawu ne libra fetaremsepse asnej prej tyre nuk i kan ohu librat fetare.

Universi ndoshta e dhe ka fund por fundin e tij ne smundem si njerz te shohim dmth se njeri i tokes ka merri deri atje ne fund te Galaksis se tokes ... ne kemi edhe 499 galaksi.
Nga galaksija ne Galaksi ka shum....???
Nga njerzit deri te Xhinet ka ndoshta shu; apo pak largesi por ne nuk je;i bot e tyre as ata per ne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 12:28 am

ZGJERIMI I UNIVERSIT
Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Part1_03_01b
Edwin Hubble me teleskopin e tij gjigand
Në Kuran, i cili u shpall katërmbëdhjetë shekuj më parë, në kohën kur shkenca e astronomisë ishte akoma primitive, zgjerimi i universit përshkruhet në këtë mënyrë:


"Ne me forcën tonë e ngritëm qiellin dhe Ne e zgjerojmë atë. " (Edh-Dharijat 47)
Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Part1_03_02
Georges Lemaitre
Fjala "qiell" e përmendur në këtë ajet është përdorur në vende të ndryshme në Kuran me kuptimin e hapësirës dhe universit. Edhe këtu, kjo fjalë është përdorur me këtë kuptim. Me fjalë të tjera, në Kuran është shpallur se universi "zgjerohet". Pikërisht, ky është përfundimi i arritur sot prej shkencës.
Deri para fillimit të shekullit XX, i vetmi mendim i përhapur në të gjithë botën e shkencës ishte se "universi ruan një gjendje konstante dhe ka ekzistuar përherë pa fillim". Por kërkimet, vëzhgimet dhe rrezultatet e marra prej aparaturave moderne vërtetuan se universi në të vërtetë ka një fillim; argument për këtë është fakti se ai zgjerohet vazhdimisht.
Në fillimet e shekullit XX, fizikanti rus Alexander Friedmann dhe kozmologu belg Georges Lemaitre llogaritën teorikisht se universi është në lëvizje të vazhdueshme dhe zgjerohet.
Ky fakt u vërtetua gjithashtu prej të dhënave të vëzhguara më 1929. Astronauti amerikan Edwin Hubble, ndërsa po vëzhgonte qiellin me një teleskop, zbuloi se yjet dhe galaktikat largoheshin vazhdimisht nga njëra-tjetra. Një univers, ku çdo gjë lëviz vazhdimisht duke u larguar prej çdo gjëje tjetër, nënkupton një univers vazhdimisht në zgjerim.
Vëzhgimet e kryera në vitet në vazhdim vërtetuan se universi është në zgjerim e sipër. Përsëri del në pah saktësia e habitshme e ajetit kuranor, i cili përdor një folje të kohës së tashme për të përshkruar vazhdimësinë e këtij zgjerimi. Ky argument është sqaruar në Kuran në një kohë kur askush nuk kishte as idenë më të vogël rreth këtyre fakteve.

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Part1_03_03
Që prej momentit të Big Bengut, universi ka filluar të zgjerohet vazhdimisht me shpejtësi të madhe. Shkencëtarët e krahasojnë zgjerimin e universit me sipërfaqen e një tullumbaceje në fryrje e sipër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 12:30 am
KRIJIMI I UNIVERSITCfare eshte Universi??? - Faqe 2 Part1_02_02

Në ajetin e mëposhtëm, përshkruhet origjina e universit:

"Ai është Krijuesi fillestar i qiejve dhe i tokës (pa pasur asnjë shembull)..."(El-En'am 101)
Përfundimi, në të cilin ka arritur astrofizika sot, është se i tërë universi, së bashku me dimensionet e lëndës dhe të kohës, erdhi në ekzistencë si rezultat i një shpërthimi të madh, i cili ndodhi menjëherë. Ky fenomen i njohur me emrin "Big Beng", vërtetoi se universi ishte krijuar nga asgjëja si rezultat i një shpërthimi në një pikë të vetme. Qarqet shkencore moderne janë të një mendimi në lidhje me faktin se Big Bengu është i vetmi shpjegim i arsyeshëm dhe i vërtetuar i zanafillës së universit dhe i mënyrës së krijimit të tij.
Para Big Bengut, lënda nuk ekzistonte. Nga kjo gjendje mosekzistence, në të cilën as lënda, as energjia, madje as koha nuk ekzistonin - dhe kjo mund të përshkruhet vetëm në mënyrë metafizike - arrijmë në përfundimin se lënda, energjia dhe koha janë të tëra të krijuara. Ky argument është një nga zbulimet e fundit të fizikës bashkëkohore, i cili është shpallur në Kuran 1400 vjet më parë.Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Part1_02_01a

Aparaturat e ndjeshme në bordin e satelitit hapësinor COBE, i cili u lëshua nga NASA më 1992, arriti të kapte dukshëm pjesë të mbetura të Big Bengut. Ky zbulim shërben si dëshmi për Big Bengun, i cili është shpjegimi shkencor i faktit se universi u krijua nga asgjëja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 12:32 am

NDARJA E QIEJVE DHE E TOKËS

Një prej ajeteve që bën fjalë për krijimin e qiejve është edhe ajeti i mëposhtëm:

"A nuk e dinë jobesimtarët se qiejtë dhe toka ishin të ngjitura, e Ne i ndamë ato të dyja dhe ujin e bëmë bazë të jetës së çdo gjëje. Përse nuk besojnë pra?" (El Enbija 30)

Fjala "retk", e përkthyer "të ngjitura", në gjuhën arabe do të thotë "të përziera me njëra-tjetrën, të bashkuara". Kjo fjalë përdoret në ato raste kur u referohemi dy substancave të ndryshme, të cilat përbëjnë një të plotë. Fraza "Ne i ndamë" është folja arabe "feteka" dhe nënkupton diçka që vjen si rezultat i shkëputjes apo shkatërrimit të strukturës së ngjitur"retk". Carja e farës së bimës në momentet para të mbirjes është një nga rastet në të cilat përdoret kjo folje.
Le të shqyrtojmë përsëri ajetin kuranor, duke pasur në mendje faktet e lartpërmendura. Në ajet, qielli dhe toka janë subjekti i parë i gjendjes "retk". Më pas ata ndahen (feteka), duke u shkëputur nga njëri-tjetri. Kureshtja jonë rritet kur rikujtojmë momentet e para të Big Bengut dhe shohim se e gjithë lënda e universit përfshihej në një pikë të vetme. Me fjalë të tjera, çdo gjë, duke përfshirë "qiejt dhe tokën", të cilat ishin krijuar ende, ishin pjesë e kësaj pike në gjendjen "retk". Pas një shpërthimi të fuqishëm, lënda e kësaj pike u nda (feteka) dhe më pas ndodhi procesi i krijimit të strukturës së tërë universit.
Kur krahasojmë ajetin kuranor me zbulimet shkencore, shohim se ato përputhen në mënyrë të përkryer me njëra-tjetrën. Fakti më interesant dhe më habitës është se këto zbulime u bënë vetëm në shekullin XX.

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Part1_04_01a
Fotoja paraqet Big Bengun, i cili bën të qartë edhe një herë se Zoti e krijoi universin prej asgjësë. Big Bengu është një teori e vërtetuar me dëshmi të qarta shkencore. Megjithëse disa shkencëtarë u përpoqën të sillnin teori të kundërta me Big Bengun, dëshmitë e qarta shkencore bënë që kjo teori të pranohej tërësisht prej komunitetit shkencor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 12:35 am

murturi shkruajti:
Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Part1_11_01aLËVIZJA E MALEVE

Në një ajet tjetër, na bëhet e ditur se malet nuk janë të palëvizshëm, ashtu siç mund të na duket, por ato janë në lëvizje të vazhdueshme.


"Kur i sheh malet, mendon se ato janë të palëvizshëm, ndërsa ato lëvizin si retë..." (En-Neml 88)

Kjo lëvizje e maleve ndodh si pasojë e lëvizjes së kores së Tokës, mbi të cilën ato janë vendosur. Korja e Tokës 'noton' mbi shtresën e mantelit, e cila është më e dendur. Ishte fillimi i shekullit XX kur, për herë të parë në histori, një shkencëtar gjerman me emrin Alfred Wegener deklaroi se kontinentet kanë qenë të bashkuara në kohën e krijimit të tokës, por më pas u zhvendosën në drejtime të ndryshme dhe u ndanë, duke u larguar shumë larg njëri-tjetrit.
Gjeologët kuptuan se Wegener kishte të drejtë vetëm në vitin 1980, pra pesëdhjetë vjet pas vdekjes së tij. Sipas fjalës së Wegener në një artikull të publikuar në vitin 1915, blloqet masive të tokës u bashkuan së bashku rreth 500 milionë vjet më parë, duke formuar Pangaean, e cila gjendej në Polin e Jugut.
Afërsisht 180 milionë vjet më parë, Pangaea u nda në dy pjesë, të cilat u zhvendosën në drejtime të ndryshme. Një prej këtyre kontinenteve gjigande ishte Gondwana, e cila përfshinte Afrikën, Australinë, Antarktidën dhe Indinë. E dyta ishte Laurasia, e cila përfshinte Evropën, Amerikën e Veriut dhe Azinë përveç Indisë. Njëqind e pesëdhjetë milionë vjet pas kësaj ndarjeje, Gondwana dhe Laurasia u ndanë në pjesë më të vogla.
Këto kontinente, të cilat u shfaqën pas ndarjes së Pangaeas, janë spostuar mbi sipërfaqen e Tokës disa centimetra çdo vit, duke shkaktuar ndryshime në përqindjen e tokës dhe detit.
Kjo lëvizje u zbulua si rezultat i kërkimeve gjeologjike të kryera në fillim të shekullit XX. Lëvizja e kores së Tokës është shpjeguar nga shkencëtarët si më poshtë:
"Korja dhe pjesa e sipërme e mantelit, me një trashësi 100 km, janë të ndara në segmente të quajtura shtresa. Gjenden gjashtë shtresa të mëdha dhe disa shtresa të vogla. Sipas teorisë të quajtur "tektonika e shtresave", këto shtresa lëvizin në Tokë, duke mbajtur me vete "dyshemenë" e kontinenteve dhe oqeaneve. Lëvizja e kontinenteve është llogaritur të jetë 1-5 cm në vit. Gjatë kohës që shtresat vazhdojnë të lëvizin, ato realizojnë një ndryshim të vogël në gjeografinë e Tokës. Për shembull, çdo vit Oqeani Atlantik bëhet pak më i gjerë."6
Në Kuran është përmendur "lëvizja e maleve". Sot, shkencëtarët bashkëkohorë për këtë lëvizje përdorin termin "lëvizja kontinentale."7
Është e padiskutueshme që kjo është një prej mrekullive të Kuranit, pasi ky argument shkencor u zbulua vetëm kohët e fundit nga shkencëtarët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 12:59 pm

Tungjatjeta

Kritikë
Me e udhes do ishte nje shkrim ku do tregonit idet tuaja ne lidhje me univerzin e jo te postoni ketu gjithe keto faqe. I nderuar mos haro se te gjithe pjesemaresit ne forum e kane ate dije sa te kerkojn ne google per gjerat qe i interesojn. Ndoshta nuk duhet te jeme une aj qe duhet te kritikoj kete veprim, por me mire te diskutojm me ato pak fjale por te jene te tonat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 2:45 pm

jam dakort me socratin ,kur ka kaq shume shkrime as qe i lexoj ,me mire kerkoj ne google dhe i gjej,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 3:41 pm

Tungjatjeta

Vlersoj brengen e perbashket qe kemi z. Aldo
Duhet te egzistoj nje cenzure e cila do i ndaloj postime te tilla ngase ketu jemi per te diskutuar e jo qe te postojm shkrime qe na vije per shtati nga burime te tjera.
Kjo krijon nje huti dhe bllokon komunikimin ne mese njerezve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 8:45 pm

mirmbrema socrat
tek rregullat e forumit me duket se eshte shkruar qe nuk mund te postojme dokumenta te mara nga interneti.duhet ti hedhin nje sy lexuesit para se te shkruajne
shnet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 1:05 am

Nese doni genjshtra ather ato jan fjalt qe snalen kurr dhe qe skan asnje baz ku mund te argumentohesh,nje her that falminderit per shkrime e tash jan te teperta? ato shkrime me foto jan baz qe skeni ka me i ik as une e as ti dhe ky esht ne fund mendimi i im qe un i besoj,sepse nj nejri q lexon dh ebazohet dikund dhe sjelll shembullin konkret nuk mund ta quani hipokrit.. apo a po jo

Sa per largimin e shkrimeve mund kur te doni por nese keto nuk i pranoni si baza dhe saktesi real ather mos me quni injorant se keto jan shprehje faktike ku vet njrzit i ka lexu studju dhe vertetu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 1:36 am

mir e bone qe i solle o murtur po ti kishe postuar nje nga nje keto shkrime se keshtu nuk te del koha me i lexu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 1:47 am

Tungjatjeta

po qe se ndiheni si injorant apo hipokrit eshte qeshtje e juaj, askush nuk ju akuzoi.

Nese deshironi nje debat te mirefillt mund ti kishit postuar linqet si nje referenc per ti argumentuar bindjet tuaja e jo copy past.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 31
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 2:14 am

universi eshte krijim e jo krijues !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 4:35 am

pershendetje aldo, socrates, murturi

un besoj nese e lexoni mir postimin e z.murturi do lexoni mendimin e tij i cili hun ne tem dhe ka sjell materjale per mendimin qe ka pra ka shperhur qe universi yn ka nje fillim, mund te shprehte se esht i pafund si shum te tjer por nuk e beri, tha qe ka dhe nje mbarim pavarsisht se universi yn esht ne rritje pra ka sjell mjaft materjle per debat, shembujt fetar besoj te jen te drejtuar nga un dhe e falenderoj si per mendimin e shprehur te sinqert te cilin e kuptoj dhe e rrespektoj.

ju pershendes goni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyFri Mar 20, 2009 2:06 am

Tungjatjeta

Cito :
agrone shkroi:
pershendetje aldo, socrates, murturi

un besoj nese e lexoni mir postimin e z.murturi do lexoni mendimin e tij

Nese e lexoj postimin do kuptoj mbi mendimet e autorit te shkrimit e jo te atje qe me copy paste i ka sjellur ketu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatarCfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyFri Mar 20, 2009 1:27 pm

murturi shkruajti:
murturi shkruajti:
Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Part1_11_01aLËVIZJA E MALEVE

Në një ajet tjetër, na bëhet e ditur se malet nuk janë të palëvizshëm, ashtu siç mund të na duket, por ato janë në lëvizje të vazhdueshme.


"Kur i sheh malet, mendon se ato janë të palëvizshëm, ndërsa ato lëvizin si retë..." (En-Neml 88)

Kjo lëvizje e maleve ndodh si pasojë e lëvizjes së kores së Tokës, mbi të cilën ato janë vendosur. Korja e Tokës 'noton' mbi shtresën e mantelit, e cila është më e dendur. Ishte fillimi i shekullit XX kur, për herë të parë në histori, një shkencëtar gjerman me emrin Alfred Wegener deklaroi se kontinentet kanë qenë të bashkuara në kohën e krijimit të tokës, por më pas u zhvendosën në drejtime të ndryshme dhe u ndanë, duke u larguar shumë larg njëri-tjetrit.
Gjeologët kuptuan se Wegener kishte të drejtë vetëm në vitin 1980, pra pesëdhjetë vjet pas vdekjes së tij. Sipas fjalës së Wegener në një artikull të publikuar në vitin 1915, blloqet masive të tokës u bashkuan së bashku rreth 500 milionë vjet më parë, duke formuar Pangaean, e cila gjendej në Polin e Jugut.
Afërsisht 180 milionë vjet më parë, Pangaea u nda në dy pjesë, të cilat u zhvendosën në drejtime të ndryshme. Një prej këtyre kontinenteve gjigande ishte Gondwana, e cila përfshinte Afrikën, Australinë, Antarktidën dhe Indinë. E dyta ishte Laurasia, e cila përfshinte Evropën, Amerikën e Veriut dhe Azinë përveç Indisë. Njëqind e pesëdhjetë milionë vjet pas kësaj ndarjeje, Gondwana dhe Laurasia u ndanë në pjesë më të vogla.
Këto kontinente, të cilat u shfaqën pas ndarjes së Pangaeas, janë spostuar mbi sipërfaqen e Tokës disa centimetra çdo vit, duke shkaktuar ndryshime në përqindjen e tokës dhe detit.
Kjo lëvizje u zbulua si rezultat i kërkimeve gjeologjike të kryera në fillim të shekullit XX. Lëvizja e kores së Tokës është shpjeguar nga shkencëtarët si më poshtë:
"Korja dhe pjesa e sipërme e mantelit, me një trashësi 100 km, janë të ndara në segmente të quajtura shtresa. Gjenden gjashtë shtresa të mëdha dhe disa shtresa të vogla. Sipas teorisë të quajtur "tektonika e shtresave", këto shtresa lëvizin në Tokë, duke mbajtur me vete "dyshemenë" e kontinenteve dhe oqeaneve. Lëvizja e kontinenteve është llogaritur të jetë 1-5 cm në vit. Gjatë kohës që shtresat vazhdojnë të lëvizin, ato realizojnë një ndryshim të vogël në gjeografinë e Tokës. Për shembull, çdo vit Oqeani Atlantik bëhet pak më i gjerë."6
Në Kuran është përmendur "lëvizja e maleve". Sot, shkencëtarët bashkëkohorë për këtë lëvizje përdorin termin "lëvizja kontinentale."7
Është e padiskutueshme që kjo është një prej mrekullive të Kuranit, pasi ky argument shkencor u zbulua vetëm kohët e fundit nga shkencëtarët.

Murturi, jo vetem kete, por gjithqka qe eshte zbuluar deri me sot ja dedikoni kuranit! Dhe gjithqka qe eshte zbuluar deri me tani, ne krahasim me ate qe mund te zbulohet ne te ardhmen, eshte nje % shume shume e vogel. Ketu ndoshta pajtoheni edhe ju? Nese po, atehere me intereson te dije se si ka mundesi qe nga nje liber si kurani jo aq i madhe, mendoj ne sasi te gjendet gjithe keto edhe per te ardhmen? Apo qdo fjale ne kuran nje zbulim, te vogel ose te madhe?! Ndryshe s'ka si shpjegohet.

Tjetra eshte se, pse ore zoteri arabet nuk zbuluan asgje keta shekujt e fundit? Kur dihet se kurani eshte shkruar ne arabisht. Perjashtim kohes se mesjetes ( ndermjet shek 9-12). Atehere ishte ndryshe, sepse feja islame ne dallime prej asaj krishtere kishte pranuar gjithqka nga filozofe te Greqis antike dhe kishin perkthyer ne gjuhen arabe dhe kishin studjuar ato, dhe kjo i ka bere me te favorizuar. Po sot, ku jane arabet? Me gjeje te pakten nje bisht kacie qe eshte prdhim araba???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptySat Mar 21, 2009 2:35 pm

Un nuk e studjoj shkencn as teologjin por ju qe sjeni dakord me at qe kam paraqit me fot ather mund te jepeni mendimet e juaja me at s cfar dini apo mendoni...
Un nik e di kush jen arabet as nuk me interesojn aq shum,fja esht diqka tjeter! Kultura e tyre sme pelqen aspak as kulturat e tjera veq s me pelqejn dallimet ndermjet ku do the thot ti shikosh difrencat dhe te perfitosh nga pervojat praktike qe i pershtatn moralit tand.
N mos paqi zbulu arabs sen kjo sdo t thot se ata skan zbulu asgja sepse ti ket ndoshta mohon ?
Ata kan pas mundsi te studjojn dhe te zbulojn a e kan ba ket apo jo ? sepse ndoshta te tjret kan marr prej tyre Torin dhe kan zberthye ne praktik.
Sikur sllavet nga ne,se ne shqiptart dh ditn po flejm e sllavet dhe naten po punojn per veti dhe kundra neve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Vizitor
Vizitor
avatarCfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptySat Mar 21, 2009 2:42 pm

murturi shkruajti:
Un nuk e studjoj shkencn as teologjin por ju qe sjeni dakord me at qe kam paraqit me fot ather mund te jepeni mendimet e juaja me at s cfar dini apo mendoni...
Un nik e di kush jen arabet as nuk me interesojn aq shum,fja esht diqka tjeter! Kultura e tyre sme pelqen aspak as kulturat e tjera veq s me pelqejn dallimet ndermjet ku do the thot ti shikosh difrencat dhe te perfitosh nga pervojat praktike qe i pershtatn moralit tand.
N mos paqi zbulu arabs sen kjo sdo t thot se ata skan zbulu asgja sepse ti ket ndoshta mohon ?
Ata kan pas mundsi te studjojn dhe te zbulojn a e kan ba ket apo jo ? sepse ndoshta te tjret kan marr prej tyre Torin dhe kan zberthye ne praktik.
Sikur sllavet nga ne,se ne shqiptart dh ditn po flejm e sllavet dhe naten po punojn per veti dhe kundra neve.

ERRORR, po me del derisa po e lexoje kete shkrime! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyTue Aug 04, 2009 10:50 am

universi ne fillim ka qene nje zero e madhe e pafund.kane e kzistuar vetem hapesira dhe koha, materia nuk ka qene e pranishme.sot ne yjet planetet dhe galaktikat e panumerta ,i shohim me sy te lire dhe teleskopa te avancuar.deri me tash jane dhene teori te ndryshme per krijimin e universit,por sa jane reale mbetet te shohim.big beng u sot eshte teme aktuale per formimin e universit,do te thote shperthim i materies. shperthimet qe jane bere dhe behen edhe sot,kane vetem nje veti ,dhe ate shkaterruese.prandaj edhe kete shperthim ne hapesire nese ka ndodhur ,do te duhej ta rendisim me veti shkaterruese . por nese dikush eshte isigurt ne kete shperthim perfekt, ai duhet ta di se ne cfare faze ka qene krijimi i universit.
se perndryshe sot do te kishim planete tre kendeshe dhe disharmoni ne renditjen e galagtikave yjeve dhe planeteve, qe do te thote se nuk dote kishte rregull nehapesire.me rendesi te madhe dhe jetike per krijimin e universit eshte pyetja se nga u formu materia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 EmptyTue Aug 04, 2009 3:43 pm

universi eshte hapsira e pakufishme ,dhe eshte duke u zgjeruar dita dites dhe nga fryerja e balones me nje atmosfere dhe çka do te ndodhe ?A do kete mundesi te eksplodoi nese nuk shkon tutje ne zgjerim!

E marrim shembulle granaten e dores dhe ja dhezim kapsulen me çraste fillon ndezja e barotit dhe metali qe e rrethone mos daljen e gazit te bymuar nese ka force per ta mbajtur ate gaz te nxeht bomba nuk do te eksplodoi por do te shuhet vetevetiu dhe materja qe eshte djegur do mbesi brenda per mbrenda
Nese do vjen koha e shkatrrimit te universit do fillon nga mesi universit e kjo mesiguri do fillon nga nje popull mbrapshtan e dini cili eshte dhe do krijohet vrima e zeze e cila do te gelltisi çdo galektike!
A eshte e vertete njeriu nuk ka mundesi ta shetisi kete dhe ta vertetoi!
Sa i perkete materjes a ka egzistue ne nderkohe bashk me kohen e hapsiren,edhe per kete kerkushi nuk e din pos hipoteza te dhena!
Behet pyetje sa a ka qen me pare materja apo ideja,njera pa tjetren nuk zhvillohen fare !Edhe kjo eshte hipoteze e njeriut!Dhe kush e krijoi materjen behet pyetje ?Dhe ideja a ka mundesi te jete ajo pa materjen ?Eshte pyetje sikurse te bene pyetje kush e krijoi njeriun ?Por nese vazhdojna me pyetje do te pyesim po kush e krijoi ate qe na krijoi neve ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cfare eshte Universi???
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» universi
» Çfarë është historiciteti
» Çfarë është e veshtirë në jetë?
» Universi, Materja, dhe Koha
» Ndarja e kosoves eshte zgjidhje,çfare o njerez qe jeni verbu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: