Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 universi

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

universi Empty
MesazhTitulli: universi   universi EmptySat Aug 22, 2009 8:45 pm

universi ne fillim ka qene nje zero e madhe e pafund.kane e kzistuar vetem hapesira dhe koha, materia nuk ka qene e pranishme.sot ne yjet planetet dhe galaktikat e panumerta ,i shohim me sy te lire dhe teleskopa te avancuar.deri me tash jane dhene teori te ndryshme per krijimin e universit,por sa jane reale mbetet te shohim.big beng u sot eshte teme aktuale per formimin e universit,do te thote shperthim i materies. shperthimet qe jane bere dhe behen edhe sot,kane vetem nje veti ,dhe ate shkaterruese.prandaj edhe kete shperthim ne hapesire nese ka ndodhur ,do te duhej ta rendisim me veti shkaterruese . por nese dikush eshte isigurt ne kete shperthim perfekt, ai duhet ta di se ne cfare faze ka qene krijimi i universit.
se perndryshe sot do te kishim planete tre kendeshe dhe disharmoni ne renditjen e galagtikave yjeve dhe planeteve, qe do te thote se nuk dote kishte rregull nehapesire.me rendesi te madhe dhe jetike per krijimin e universit eshte pyetja se nga u formu materia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

universi Empty
MesazhTitulli: Re: universi   universi EmptyWed Aug 26, 2009 8:08 pm

Planetet dhe yjet ne perpjestim me hapesiren jane vetem grimca te vogla , sikurse per ne qe jane atomet. eshte zbuluar qe cdo galaktike ne mes te saj ka nje vrime te zeze e cila eshte e fuqishme te perpij e planetet dhe yjet ,.A nuk eshta e logjikshme qe keto vrima jane vetem mbetje te vrimave qe kane pasur vellimin egalaktikave ne filliimet e saj . ku kane vepruar forca te ndryshme ndermjet veti dhe e kane formuar materien .Me terheqjen dhe dobesimin e ketyre forcave pas kane mbetur yjet dhe planetet te varura nga njera tjetra me fusha magnetike dhe forca terheqese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

universi Empty
MesazhTitulli: Re: universi   universi EmptyFri Aug 28, 2009 4:45 pm

Marrezia e njeriut dhe gjithesia nuk kane fund.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

universi Empty
MesazhTitulli: Re: universi   universi EmptySat Aug 29, 2009 1:43 pm

Marrezia enjeriut dhe gji.A.Ajnshtajn
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 31
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

universi Empty
MesazhTitulli: Re: universi   universi EmptySun Sep 06, 2009 5:43 am

shperthimi i madh eshte i pamohueshem sikur me shkence ashtu edhe me kuran e kur keto dyja behen bashk ska qka dyshohet.
shperthimi ndodhi por jo pa qellim dhe ketu eshte esenca.
Allahu xh.sh thot ne kuran :Ne i krijuam qjejt e token me nje seriozitet te caktuar dhe ne to vertet ka fakte per besimtaret.
pas shperthimit te madh grimcat u shperndane por ne nje harmoni te plote .Krijuesi i gjithsise e krijoi ligjin e terheqjes ose te gravitetit dhe ligjin e shtytjes apo refuzimit ne menyre qe trupat te mos ndeshen mes vete por as te mos largohen shum njera me tjetren perndrysh shtrohet pyetja pse toka nuk ndeshet me jupiterin apo pse hena nuk largohet nga toka . i Gjithdijshmi kete e di me se miri.
edhe dy ligjet tjera te fizikes nuk po me kujtohen.
nuk e di cilen teori e perkrahni ju por ky eshte mendimi im .
pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

universi Empty
MesazhTitulli: Re: universi   universi EmptySun Sep 06, 2009 4:24 pm

Une e perkrahi krijimin e planit te perkryer qe do te thote se ekziston dikush i cili e ka krijuar kete plan .Kjo eshte teoria me e re qe ka lindur ne amerike dhe nuk eshte e hartuar nga feja por nga shkencetare te nderuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 31
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

universi Empty
MesazhTitulli: Re: universi   universi EmptySun Sep 06, 2009 5:35 pm

edhe shkenca e ka hartuar por patjeter qe kurani e shpjegon kete para 1400 viteve .tani nje pyetje .
sipas jush feja apo shkenca e shpjegojne ekzistencen e Krijuesit madheshtor meqenese edhe shkenca bashkekohore po e pranon ekzistendcen e TIJ.
Zoti e Zbriti islamin si program jete si shpjegim jete si udherrefim ,si ushezim.
fjalia e pare ne kuran thot :lexo meso studio.
pikerisht ketu eshte shkenca .tek te studiuarit.
miqesisht valoni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

universi Empty
MesazhTitulli: Re: universi   universi Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
universi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Universi, Materja, dhe Koha
» Cfare eshte Universi???
» Përmbledhje nga krijues të ndryshëm

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: