Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Cfare eshte Universi???

Shko poshtë 
+4
socratus
MUHAMETII
Aldo
Agrone
8 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 8:35 am

cfar esht universi??? a ka nje fillim e nje marim?
a esht gjithcka???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 10:56 am

ne mund ta imagjinojm si te pafund por shkencetaret ne te ardhmen do ti gjejn nje fund.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 12:30 pm

Aldo shkruajti:
ne mund ta imagjinojm si te pafund por shkencetaret ne te ardhmen do ti gjejn nje fund.

E cfare ka pas atij fundi Aldo?
Shkenctaret nuk do te kene asnjehere te ia gjejne fundin gjithesise, edhe pse e ka ate, sepse cdo gje ka fund pervec All-llahut te Madheruar i Cili, do te jete gjithnje i Perhershem, i Pambarim.

Gjithesia eshte nje krijim madheshtor i Krijuesit.
Kete bote Krijuesi e krijoi qe t'i sprovoj krijesat e veta.

Pra kjo bote eshte e shkurter, kalimtare dhe eshte vetem shkaktare per ta arritur boten e amshueshme.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:04 pm

MUHAMETII shkruajti:
Aldo shkruajti:
ne mund ta imagjinojm si te pafund por shkencetaret ne te ardhmen do ti gjejn nje fund.

E cfare ka pas atij fundi Aldo?
Shkenctaret nuk do te kene asnjehere te ia gjejne fundin gjithesise, edhe pse e ka ate, sepse cdo gje ka fund pervec All-llahut te Madheruar i Cili, do te jete gjithnje i Perhershem, i Pambarim.

Gjithesia eshte nje krijim madheshtor i Krijuesit.
Kete bote Krijuesi e krijoi qe t'i sprovoj krijesat e veta.

Pra kjo bote eshte e shkurter, kalimtare dhe eshte vetem shkaktare per ta arritur boten e amshueshme.

Me t'mira

se cfare ka ne fund te universit ate do ta zbulojne shkencetaret dhe jo besimtaret qe i bijn per shkurt,na ka kriju zoti dhe pik.
nepermjet fese nuk arrihet asnjegje,sepse feja nuk ka largpamesi
shnet e te mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:34 pm

Tungjatjeta

Eshte e kote te flasesh me dikend qe nuk mendon asgje perpos paragjykomeve qe i ka te vendosura ne koke. Mos e haro zanafillen e shkences, kujtohu se shkenca ne kuader te ckaje ka vepruar ne kohet e shkuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:35 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta

Eshte e kote te flasesh me dikend qe nuk mendon asgje perpos paragjykomeve qe i ka te vendosura ne koke. Mos e haro zanafillen e shkences, kujtohu se shkenca ne kuader te ckaje ka vepruar ne kohet e shkuara.

shpjegohu mire,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:42 pm

Tungjatjeta

Me trego se cila eshte ajo shkence pra me e para e shkeputur nga teologjia?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:43 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta

Me trego se cila eshte ajo shkence pra me e para e shkeputur nga teologjia?
teologjia ka lind e para jo shkenca
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:46 pm

Tungjatjeta

Ju mendoni se njeriu neper shpella se pari filloi zbulimin e mjeteve te punes regullimin e hidrocentraleve e pastaj e formoi friken ndaj zotit?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:47 pm

po cila shkence vije pas teologjise me trego te lutem?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:49 pm

po beni shume pytje ,nuk po kuptoj se ku doni te arrini
bjeri shkurt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:51 pm

Arsyeja qendron ketu:

Cito :
Aldo shkroi:
dhe jo
besimtaret qe i bijn per shkurt,na ka kriju zoti dhe pik.
nepermjet fese nuk arrihet asnjegje,sepse feja nuk ka largpamesi
shnet e te mira

pse mendoni qe feja nuk ka largepamsi?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:55 pm

socratus shkruajti:
Arsyeja qendron ketu:

Cito :
Aldo shkroi:
dhe jo
besimtaret qe i bijn per shkurt,na ka kriju zoti dhe pik.
nepermjet fese nuk arrihet asnjegje,sepse feja nuk ka largpamesi
shnet e te mira

pse mendoni qe feja nuk ka largepamsi?

atehere ju jeni besimtare.
thashe ashtu sepse feja nuk merret me zbulimin e hapesires apo shvillimin e njeriut
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 3:58 pm

Tungjatjeta

Nuk egziston nje njeri pa besime, edhe une i kame besimet e mia sikurse edhe ju,

A mendoni pengimi i amoralitetit nga ana e fejes ta zeme nuk eshte nje hape per zhvillimin e rinis?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 4:04 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta

Nuk egziston nje njeri pa besime, edhe une i kame besimet e mia sikurse edhe ju,

A mendoni pengimi i amoralitetit nga ana e fejes ta zeme nuk eshte nje hape per zhvillimin e rinis?

atehere feja ka te mirat e veta,nuk eshte e demshme per shoqerin ,
por ekziston edhe besimi te vetvetja qe nuk ka gje me te forte se ajo,
me besim ne vetvete mund edhe te zhvillohet rinia,
ne shkolle te pakten un nuk kemi pasur besime fetare asnjehere ,as nuk kemi fol per zot por kemi qene mire,kemi ecur perpara gjithmone me ide .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 4:07 pm

Tungjatjeta
Tani vecse filluat te zbuteni, une ju kundershtoj ngase po i akuzoni njerezit ne baze te besimeve kjo nuk eshte e mire, para disa qastesh ju postuat:
Cito :
Aldo shkroi:
nepermjet fese nuk arrihet asnjegje,sepse feja nuk ka largpamesi
dhe tani:
Cito :
tehere feja ka te mirat e veta,nuk eshte e demshme per shoqerin

ky eshte nje perparim, ju uroj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 4:13 pm

mos bo krahasime kot me kot,se te dyja ato qe kam thene jane te verteta.varet se kur i kam thene dhe per cfare i kam thene.
edhe spo akuzoj njerezit per azgje.nuk e di un se ca qellimi ke te ky forumi,me bo krahasime me studiu njerezit apo ca.ose flit ose bohu komisar policie me gjet prova per kriminelet.shum ironi keni ,nuk jeni realist
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 5:25 pm

Tungjatjeta

I nderuar nuk ka nevoj qe zemrat te thyhen une vete postova shkrimet e juaja qe te kemi me te qarte besimet dhe idet tuaja, sido qe te jete kete do e vlersojn lexuesit e jo une. E keni te drejten qe te mendoni si te doni, gjithashtu edhe te drejten ti refuzoni thenjet tuaja.

Te falenderoj per keshillen tuaj, ndoshta si polic do i sherbeja me teper popullit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 5:41 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta

I nderuar nuk ka nevoj qe zemrat te thyhen une vete postova shkrimet e juaja qe te kemi me te qarte besimet dhe idet tuaja, sido qe te jete kete do e vlersojn lexuesit e jo une. E keni te drejten qe te mendoni si te doni, gjithashtu edhe te drejten ti refuzoni thenjet tuaja.

Te falenderoj per keshillen tuaj, ndoshta si polic do i sherbeja me teper popullit.

spo me thuhet zemra ,se shkrimet e mija nuk i kundershtova fare dhe te thash qe jane shuuuuuuuuuuuume te verteta.
behu polic pra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 6:57 pm

pershendetje

ne mund ti bim shkurt muhabetit duke then sikur u mendote per token qe ishte e pa fund e cila me von doli e kunderta a nuk mund te jet e njejta gje dhe per universin si sistemi yn djellor qe ka nje fillim e nje mbarim po universi mund te ket nje mbarim se esht nje hapesir shum e malle me shum planete te cilat, nese esht pa fund nuk do zbulohen kurr te gjith pra si ka mundesi a mund te ekzistoj ndo nje hapersir tjeter mas univarsit do gjejm shtepijen e zotit mbase dikur kur nuk u njifte universi u mendote qe qjelli te ishte shtepija e zotit pra cfar esht me te vertet universi?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 9:22 pm


ORBITATCfare eshte Universi??? Part1_05_01a

Duke iu referuar Kuranit, Dielli dhe Hëna lëvizin në një orbitë të caktuar:

"Zoti krijoi natën e ditën, diellin e hënën dhe secili prej tyre noton në orbitë." (El Enbija 33)

Në një ajet tjetër është përmendur se Dielli nuk është i palëvizshëm, por lëviz në një orbitë të caktuar.

"Edhe dielli lëviz drejt kufirit të tij përfundimtar. Ajo lëvizje është përcaktim i të Plotfuqishmit, të Diturit." (Ja Sin 38)

Këto argumente të komunikuara në Kuran u zbuluan prej vëzhgimeve astronomike shumë shekuj më vonë. Sipas llogaritjeve të ekspertëve të astronomisë, Dielli udhëton me një shpejtësi marramendëse prej 720.000 km në orë në drejtim të yllit Vega në një orbitë të vetme të quajtur Maja Diellore. Kjo do të thotë se Dielli përshkon afërsisht 17.280.000 km në ditë. Bashkë me Diellin, të gjitha planetet dhe satelitët brenda sistemit gravitacional të Diellit përshkojnë gjithashtu të njëjtën distancë. Për më tepër, të gjitha yjet në univers bëjnë një lëvizje të ngjashme.
Në Kuran është shpallur se i tërë universi është i mbushur plot me rrugë e orbita si ajo e diellit:

"Betohem në qiellin plot rrugë." (Edh-Dharijat 7)
Cfare eshte Universi??? Part1_05_02aNë univers ndodhen rreth 200 miliardë galaktika dhe secila prej tyre pëmban rreth 200 miliardë yje. Pjesa më e madhe e këtyre yjeve kanë planete dhe pjesa më e madhe e këtyre planeteve kanë satelitë. Këta trupa gjigandë lëvizin në orbita të caktuara, sipas një lëvizjeje të përllogaritur në mënyrë preçize. Për miliona vite me radhë, të gjithë këta trupa "notojnë" në orbitën e tyre në një harmoni dhe rregull të përkryer. Për më tepër, një anumër i madh kometash lëvizin në orbitat e përcaktuara për to.
Orbitat në univers nuk janë karakteristikë vetëm e trupave qiellorë. Edhe vetë galaktikat udhëtojnë me një shpejtësi marramendëse në orbita të projektuara për to. Gjatë kësaj lëvizjeje, asnjë prej trupave qiellorë nuk i zë rrugën, apo përplaset me të tjerët.
Sigurisht që në kohën e shpalljes së Kuranit njerëzimi nuk zotëronte teleskopë elektronikë apo teknologjinë e avancuar të vëzhgimit të trupave miliona kilometra në hapësirë, ashtu siç nuk dispononte njohuritë e sotme të fizikës apo astronomisë. Ndaj në atë kohë nuk ishte e mundur të zbulohej në mënyrë shkencore se hapësira është "plot me rrugë dhe orbita", siç është shpallur në ajetin kuranor…

Cfare eshte Universi??? Part1_05_03a

Si shumë kometa të tjera në univers, edhe kometa Halley (lart) lëviz në një orbitë të përcaktuar. Ajo ka një orbitë specifike dhe lëviz në harmoni të plotë me trupat e tjerë qiellorë.Të gjithë trupat qiellorë, duke përfshirë edhe planetet, satelitet, yjet, madje dhe galaktikat, kanë orbitat e tyre, të përcaktuara me llogaritje tepër delikate. Ai që vendosi këtë rregull dhe ekuilibër të përkryer është Zoti, Krijuesi i universit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 9:23 pm

RRUMBULLAKSIA E TOKËSCfare eshte Universi??? Part1_06_01a"Ai i krijoi qiejt e tokën me qëllim të caktuar. Ai ia mbështjell natën ditës dhe ditën ia mbështjell natës." (Ez-Zumer 5)

Fjalët e përdorura në Kuran për të përshkruar universin janë mjaft të qarta. Fjala arabe, e cila është përkthyer "mbështjellë" në ajetin e mësipërm, është fjala "tek'uir". Në fjalorët arabë, kjo fjalë përdoret për të përshkruar mbështjelljen e një gjëje rreth një gjëje tjetër, siç mbështillet çallma rreth kokës.
Njoftimi i dhënë në këtë ajet për mbështjelljen e ditës dhe natës me njëra-tjetrën na ndihmon të njohim formën e tokës. Kjo mbështjellje mund të ndodhë vetëm nëse toka është e rrumbullakët. Kjo do të thotë se rrumbullakësia e tokës është thënë në mënyrë të tërthortë në Kuran, që në shekullin VII. Nuk duhet të harrojmë se gjuha arabe është një gjuhë shumë e pasur dhe përdorimi i kësaj foljeje është i rrallë, gjë që tregon fare qartë se përdorimi i saj është bërë me qëllim.

Sidoqoftë, ne duhet të sjellim ndërmend se njohuritë e astronomisë të asaj kohe e perceptonin botën krejt ndryshe. Atëherë mendohej se bota ishte një plan i sheshtë dhe të gjitha përllogaritjet dhe shpjegimet shkencore ishin të bazuara mbi këtë besim. Ajetet kuranore përmbajnë informacione, të cilat ne kemi mundur t'i njohim vetëm disa shekuj më parë. Përderisa Kurani është fjala e Zotit, ai ka përdorur fjalët më të sakta, kur flet për përshkrimin e universit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 9:26 pm

ÇATI E SIGURTË
Cfare eshte Universi??? Part1_07_01a
Atmosfera lejon që të arrijnë në Tokë vetëm rrezet e nevojshme për jetën. Për shembull, rrezet ultravjollcë arrijnë në Tokë në një përpjestim të caktuar. Vetëm në sajë të këtij fakti është e mundur kryerja e procesit të fotosintezës dhe, rrjedhimisht, vazhdimësia e jetës për të gjitha gjallesat.
Në Kuran, Zoti na tërheq vëmendjen ndaj një vetie mjaft interesante të qiellit:


"Qiellin e kemi bërë si çati të sigurtë e të mbrojtur…" (El Enbija 32)

Kjo veti e qiellit është vërtetuar prej kërkimeve shkencore të kryera në shekullin XX.
Atmosfera, e cila rrethon tokën, kryen shërbime jetike për të siguruar vazhdimësinë e jetës. Duke shkatërruar mjaft meteorë të mëdhenj e të vegjël, gjatë përpjekjeve të tyre për të arritur tokën, ajo i ndalon ata që të përplasen me tokën dhe të dëmtojnë gjallesat.
Për më tepër, atmosfera filtron rrezet e dritës që vijnë nga hapësira, të cilat janë të dëmshme për krijesat e gjalla. Fakti më interesant është se vetëm rrezet e padëmshme e të nevojshme - drita e tejdukshme, rrezet e shkurtra ultravjollcë dhe valët e radios - janë në gjendje të përshkojnë atmosferën. I gjithë ky rrezatim është i domosdoshëm për jetën. Atmosfera lejon kalimin vetëm të një pjese të rrezeve të shkurtra ultravjollcë, të cilat janë mjaft të domosdoshme për procesin e fotosintezës dhe për ekzistencën e të gjitha gjallesave. Pjesa më e madhe e rrezeve të gjata ultravjollcë, të lëshuara nga dielli, filtrohen prej shtresës së ozonit në atmosferë dhe vetëm një pjesë e kufizuar dhe thelbësore e tyre arrijnë në Tokë.

Vetia mbrojtëse e atmosferës nuk mbaron këtu. Atmosfera mbron gjithashtu tokën prej të ftohtit ngrirës të hapësirës, i cili arrin deri në minus 270 gradë celcius.
Nuk është vetëm atmosfera ajo që e mbron Tokën nga efektet shkatërruese dhe dëmtuese të hapësirës. Së bashku me atmosferën, brezi Van Alen, një shtresë, e cila krijohet si rezultat i fushës magnetike të Tokës, gjithashtu shërben si një fushë mbrojtëse kundër rrezatimeve të dëmshme, të cilat kërcënojnë planetin tonë. Ky rrezatim, i cili vazhdimisht lëshohet prej diellit dhe yjeve të tjera, është vdekjeprurës për gjallesat. Nëse brezi Van Alen nuk do të ekzistonte, energjia e shpërthimeve masive të quajtura shpërthime diellore, të cilat hasen vazhdimisht në Diell, do të shkatërronin çdo formë jete në Tokë.
Cfare eshte Universi??? Part1_07_07a
Dr. Hugh Ross, duke folur mbi rëndësinë që ka për jetën tonë brezi Van Alen, ndër të tjera thotë:

"Në fakt, Toka ka dendësinë më të lartë se çdo planet tjetër në Sistemin Diellor. Bërthama e madhe e hekur-nikelit është shkaku i ekzistencës së fushës sonë të madhe magnetike. Kjo fushë magnetike formon shtresën mbrojtëse Van-Alen, e cila e mbron Tokën nga rrezet bombarduese. Nëse nuk do të ishte kjo mburojë, jeta në Tokë do të ishte e pamundur. I vetmi planet tjetër shkëmbor që ka fushë magnetike është Mërkuri, por fuqia e fushës së tij është 100 herë më e vogël se e Tokës. Madje as Afërdita - planeti ynë "motër" - nuk ka fushë magnetike. Brezi mbrojtës Van-Alen është një strukturë që gjendet vetëm në Tokë."1
Energjia e çliruar në një prej këtyre shpërthimeve të viteve të fundit është e barabartë me energjinë e çliruar nga shpërthimi i 100 miliardë bombave atomike, si ajo që u hodh në Hiroshimë. Pesëdhjetë e tetë orë pas shpërthimit u vërejt se gjilpërat magnetike të busullave paraqitnin një lëvizje jo të zakonshme dhe 250 km mbi atmosferën e Tokës, temperatura u rrit menjëherë në 2500oC.
Me pak fjalë, një sistem mbrojtës i përkryer funksionon mbi Tokë. Ai e rrethon botën tonë dhe e mbron prej kërcënimeve të jashtme. Vetëm kohët e fundit, shkencëtarët arritën të mësojnë disa gjëra rreth tij, kurse Zoti na ka njoftuar në Kuran për mbështjellën mbrojtëse të Tokës që shekuj më parë.
Cfare eshte Universi??? Part1_07_02aKy ilustrim paraqet meteorët që janë gati për t'u përplasur me tokën. Trupat qiellorë, gjatë udhëtimit në hapësirë, mund të përbëjnë një kërcënim serioz për Tokën, por Zoti, i Cili ka krijuar çdo gjë në mënyrën më të përkryer, e ka bërë atmosferën një "çati mbrojtëse". Falë kësaj mbrojtjeje të përkryer, gati të gjithë meteorët nuk mund ta dëmtojnë Tokën, sepse kur arrijnë atmosferën, ata shpërbëhen në miliona copa të vogla.
Cfare eshte Universi??? Part1_07_03b
Pjesa më e madhe e njerëzve, kur shohin qiellin, nuk mendojnë rreth vetive mbrojtëse të atmosferës. Ata thuajse nuk mendojnë kurrë se çfarë vendi do ishte Toka, nëse kjo strukturë nuk do të ekzistonte. Fotografia lart paraqet një krater gjigand të krijuar nga një meteor, i cili ra në Arizona, në SHBA. Sikur të mos ekzistonte atmosfera, miliona meteorë do të binin në Tokë dhe ajo do të bëhej një vend i pabanueshëm. Por vetitë mbrojtëse të atmosferës bëjnë të mundur që gjallesat të jetojnë të sigurta. Kjo është pikërisht mbrojtja që është shpallur në Kuran.


Cfare eshte Universi??? Part1_07_04aCfare eshte Universi??? Part1_07_05aCfare eshte Universi??? Part1_07_06a
Energjia që çlirohet nga një shpërthim diellor është kaq e madhe, saqë mendja e njeriut e ka të vështirë ta konceptojë. Një shpërthim i vetëm është i barabartë me energjinë e çliruar nga 100 miliardë bomba atomike si ajo e hedhur në Hiroshimë. Bota është e mbrojtur nga efektet shkatërruese të kësaj energjie prej atmosferës dhe brezit rrethues Van Alen.
Duke u larguar prej Tokës, e cila është e përshtatur në mënyrë të përsosur për jetën njerëzore, përtej atmosferës, në hapësirë, ne hasim një të ftohtë ngrirës. Bota është e mbrojtur prej të ftohtit ngrirës të hapësirës, i cili arrin në - 270oC, në saje të atmosferës.
Shtresa magnetosferike e formuar prej fushës magnetike të Tokës i shërben asaj si një fushë mbrojtëse prej trupave qiellorë dhe rrezeve kozmike të dëmshme. Në foton lart duket qartë kjo shtresë magnetosferike, e cila quhet ndryshe Brezi Van Alen. Ky brez rrethues ndodhet mijëra kilometra larg Tokës dhe mbron të gjitha krijesat në tokë prej energjisë shkatërruese që vjen nga hapësira.Të gjitha këto zbulime shkencore vërtetojnë se Toka është e mbrojtur në një mënyrë tepër të veçantë. Gjëja më e rëndësishme është se kjo "mbrojtje" na u bë e njohur në Kuran 1400 vjet më parë, në ajetin: "Qiellin e kemi bërë çati të sigurtë e të mbrojtur."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 9:30 pm

QIELLI KTHYES

Ajeti i njëmbëdhjetë i sures Et-Tarik në Kuran, i referohet vetisë "kthyese" të qiellit:


"Betohem në qiellin që kthen." (Et-Tarik 11)
Siç dihet, atmosfera, e cila rrethon Tokën, përbëhet nga disa shtresa. Secila prej tyre luan një rol të rëndësishëm në dobi të jetës. Kërkimet kanë nxjerrë në dritë se këto shtresa janë të specializuara në kthimin mbrapsht të trupave apo rrezeve që vijnë nga hapësira apo nga vetë Toka. Tani le të shqyrtojmë disa shembuj të funksionit "kthyes" të shtresave që e rrethojnë Tokën.
Troposfera, e cila ndodhet 13-15 km mbi Tokë, luan rol në kondensimin e avujve të ujit që vijnë nga sipërfaqja e Tokës dhe në kthimin poshtë të tyre në formë shiu.
Shtresa e ozonit me lartësi 25 km nga toka reflekton rrezatimin e dëmshëm dhe rrezet ultravjollcë, të cilat vijnë nga hapësira dhe i kthen mbrapsht në hapësirë.
Jonosfera kthen valët e radios të transmetuara nga Toka duke i kthyer poshtë në pjesë të ndryshme të saj, tamam si një satelit pasiv komunikimi, duke bërë të mundur transmetimin e valëve radiofonike dhe televizive në një distancë tepër të largët.
Shtresa magnetosferike kthen mbrapsht grimcat e dëmshme radioaktive që përhapen nga Dielli dhe yjet e tjera, para se të arrijnë Tokën.
Fakti që gjithë këto veti të shtresave të atmosferës, të zbuluara vetëm kohët e fundit, janë shpallur në Kuran prej shumë shekujsh provon bindshëm se Kurani është fjala e Zotit.


Cfare eshte Universi??? Part1_08_01a
Prania e ujit është mjaft e rëndësishme për jetën në Tokë. Një nga faktorët që ndikon në formimin e ujit është Troposfera, e cila është një prej shtresave të atmosferës. Shtresa e Troposferës kondenson ujin që vjen në gjendje avujsh nga sipërfaqja e Tokës dhe e kthen poshtë në formë shiu.
Cfare eshte Universi??? Part1_08_02aShtresa atmosferike, e cila bllokon rrezet që mund të jenë shkatërruese për jetën në Tokë, është Ozonosfera. Ajo kthen rrezet e dëmshme të ardhura nga hapësira, siç janë rrezet ultravjollcë, duke parandaluar arritjen e tyre në Tokë.
Cfare eshte Universi??? Part1_08_03a

Secila shtresë e atmosferës ka veti të dobishme për jetën e krijesave. Shtresa e Jonosferës, për shembull, e cila është një nga shtresat më të larta të atmosferës, kthen valët e radios të lëshuara nga një qendër e caktuar poshtë në Tokë dhe bën të mundur kapjen e këtyre valëve në distanca të mëdha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? EmptySun Mar 15, 2009 9:33 pm

SHTRESAT E ATMOSFERËS

Një nga faktet shkencore të zbuluara kohët e fundit është përbërja e qiellit nga shtatë shtresa.


"Zoti është Ai që krijoi shtatë qiej mbi njëri-tjetrin." (El-Mulk 3)


"... Ai i krijoi shtatë qiej brenda dy ditëve dhe secilit qiell i caktoi atë që i nevojitej." (Fusilet 12)
Cfare eshte Universi??? Part1_09_02b


Katërmbëdhjetë shekuj më parë, kur të gjithë besonin se qielli ishte unik e i pandarë, Kurani shpalli mrekullinë e ndarjes në shtresa dhe, për më tepër, në "shtatë" shtresa. Shkenca moderne, nga ana tjetër, zbuloi faktin se atmosfera, e cila rrethon Tokën, përbëhet prej "shtatë" shtresave bazë.
Fjala "qiell" në gjuhën arabe përdoret me disa kuptime. Në disa raste ajo ka kuptimin e atmosferës. Në disa raste ajo ka kuptimin e universit. Kur përdoret në numrin shumës, ajo në përgjithësi ka një kuptim më të gjerë se fjala "univers", pasi përfshin universin, i cili përbën qiellin e parë, dhe gjashtë qiej të tjerë. Por nëse ne i japim fjalës "qiej" kuptimin e parë, d.m.th. atë të atmosferës, atëherë arrijmë në përfundimin se atmosfera që rrethon planetin tonë përbëhet nga shtatë shtresa.

Me të vërtetë, sot është bërë i njohur fakti se atmosfera që rrethon Tokën, përbëhet prej disa shtresave të ndryshme, të cilat shtrihen mbi njëra-tjetrën. Për më tepër, numri i këtyre shtresave është i njëjtë me numrin e përmendur në Kuran: shtatë shtresa. Kjo temë përshkruhet nga një burim shkencor si më poshtë:
Shkencëtarët kanë zbuluar se atmosfera përbëhet prej disa shtresave të ndryshme. Shtresat ndryshojnë prej njëra-tjetrës nga vetitë e tyre fizike, si trysnia, lloji i gazeve etj. Shtresa atmosferike më e afërt me Tokën quhet TROPOSFERË. Ajo zë 90% të atmosferës. Shtresa mbi troposferë quhet STRATOSFERË. Shtresa tjetër, ku përthyhen rrezet ultravjollcë quhet OZONOSFERË. Shtresa tjetër quhet MEZOSFERË. TERMOSFERA shtrihet mbi mezosferë. Gazet e jonizuara formojnë një shtresë brenda termosferës, e cila quhet JONOSFERË. Shtresa më e skajshme e atmosferës së Tokës shtrihet 480-960 km. Kjo pjesë quhet EKZOSFERË.2

Nëse numërojmë shtresat e cituara prej këtij burimi, shohim se atmosfera përbëhet pikërisht nga shtatë shtresa, siç është shpallur edhe në ajetin kuranor.
Troposfera
Stratosfera
Ozonosfera
Mezosfera
Termosfera
Jonosfera
Ekzosfera
Një tjetër mrekulli e ajeteve kuranore që përmendin këtë fakt shtjellohet kur lexojmë pjesën e fundit të ajetit dymbëdhjetë të sures Fusilet: "... secilit qiell i caktoi atë që i nevojitej". Me fjalë të tjera, në këtë ajet deklarohet se Zoti i caktoi çdo qielli funksionin e vet. Me të vërtetë, siç e kemi parë edhe në kapitujt e mëparshëm, secila prej këtyre shtresave ka funksione jetike të dobishme për njerëzimin dhe për të gjitha format e tjera të jetës në Tokë. Çdo shtresë ka një funksion të veçantë, duke filluar nga formimi i shiut, mbrojtja prej rrezeve të dëmshme, reflektimi i valëve radiofonike e televizive, deri te mënjanimi i efekteve katastrofike të meteorëve.
Një prej këtyre funksioneve për shembull, është deklaruar në një burim shkencor si vijon:

Atmosfera e Tokës ka 7 shtresa. Shtresa më e ulët quhet troposferë. Shiu, bora dhe era formohen dhe ndodhin vetëm në troposferë.3
Kjo është një prej mrekullive hyjnore, sepse këto argumente, të cilat u zbuluan vetëm në saje të teknologjisë së shekullit XX, janë shpallur në Kuran 1400 vjet më parë.

Cfare eshte Universi??? Part1_09_01a


Toka i ka të gjitha kushtet që i nevojiten jetës. Një prej tyre është atmosfera, e cila shërben si një fushë mbrojtëse për gjallesat. Sot është një fakt i njohur që atmosfera është e përbërë prej shtresave të ndryshme të shtrira mbi njëra-tjetrën. Kjo gjë është përshkruar saktësisht në Kuran, ku thuhet se atmosfera përbëhet prej shtatë shtresave. Kjo është sigurisht një prej mrekullive të Kuranit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Sponsored content

Cfare eshte Universi??? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare eshte Universi???   Cfare eshte Universi??? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cfare eshte Universi???
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» universi
» Çfarë është historiciteti
» Çfarë është e veshtirë në jetë?
» Universi, Materja, dhe Koha
» Ndarja e kosoves eshte zgjidhje,çfare o njerez qe jeni verbu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: