Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ezmerka me topuz

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:20 pm

E putha me shpirt e zemër,

Ajo iu përgjigj puthjes sime,

mbi buzët e saj shkruaja emër,

Lulemolla hidhte urime!Filluan kumbonin kambanat,

Bistrica dridhte bishtin e bukur,

“Sonatën e Dashurisë” filluan Zanat,

Merimangëzezat ishin zhdukur!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:21 pm

Puthja zgjati, zgjati gjatë,

kështu ngjet, kur jepet me shpirt,

Nata humbi kuptimin Natë,

Syri nxjerr Ditën nën qerpik!Edhe përrallave s’kishte ndodhur,

ajo e fanit tek ne të dy,

Çifteve tashmë të lodhur,

Zilia u harbonte në sy!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:21 pm

Dhe ata që Topuzin deshën,

Lotët gremisën nga sytë,

për një çast të vetëm heshtën,

Topuzi s’pëlqeka lëshim të dytë!Buzës serbes u ul Dielli,

ndriçoi puthërimin me stil,

fryn flladi i shkruar nga Deti,

Bistrica shampanjë pin!

Nga syri i saj shkëputet një lot,

mbi faqen time rrokulliset,

prodhimi i ndjenjës së ngrohtë,

në rrugë të pafundme po niset!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:22 pm

Papritmas, Ezmerka syve të mi,

stolisur me vello të bardhë,

në gishtin e hollë ndrit një flori,

Diamantët gjoksit ujëvarë!Lule e Mollës nisi këngën,

Argjirua del nga skulptura,

Vjosa vërshëlleu ujëëmbël

pa shikim nga partitura!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:22 pm

Iu luta vajzës fine:

“Topuzin, jo gërshetë!”

Topuzin- Topuz ta linte,

Topuzi – fjalëkryq për jetë!”Dhe princesha m’u betua

”Për atë qiell e për atë tokë,

Topuzlidhuri me mua,

Fjalëkryqi s’zbërthehet dot!”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:22 pm

E putha, nuk di sa herë,

sa puthjeve po u vinte “fundi”

Ezmerka u shkëput si Eoli – erë,

në shkëputje sërish më puthi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:23 pm

II. Dhe ditët po binin si petalet e një luledeleje.

Të dashuruarit këputnin njëra pas tjetrës këto ditë si petalet e luledeles.

Herë dilnin me fat, herë pa fat. Pastaj vraponin në livadhe ku rritej tërfili…

Kërkonin të gjenin një tërfil me katër fletë. Kërkonin dhe kërkonin duke u zhytur në “odisenë” e kërkimit. U lodhëm së kërkuari edhe unë me Ezmerkën atë tërfil me katër fletë, por… S’ishte e thënë të gjendej ai tërfil i magjikshëm i fshehur diku në kraharorin e madh të livadhit… Mërzitia na pushtoi të dyve. S’ishte e thënë… Ah, sikur ta gjejnë ata që kanë fat: Gjenerata e të dashuruarve!… Erdhi çasti i ndarjes së madhe…. Erdhi çasti i drithërimit dhe i përfytyrimit… Rrugët tani ndaheshin. Lotët bënin punën e tyre me ritin jo të zakontë: Një nisje… Sy të përhumbur në dritare autobuzi, një lule Mollë në dorë, rrugë dhe Vjosa…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:23 pm

1. FAT: LULEDELELuledelen mbaj në dorë,

Petalet i këput varg,

Ezmerka më shoqëron,

Ëndrra do na çelë fat!Çudi, sa këput petale,

për çudi sa petale hedh,

shemben tek ne male,

Fati nga sythat s’çel!…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:24 pm

Prej puthjes vajza

u bë më e bukur,…

Vajzat bukurohen

pas puthjes së parë,

shoh shqetësimin

syve të lumtur,

tek pyesin veten:

“Do të kemi fat?”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:27 pm

Petalet e Luledeles bien,

veç frazë ogurzezë shkruajnë,

Dëshirat me mosfatin zihen,

Fatin e kërkuar shuajnë…“E, çfarë po ndodh kështu,

asnjeri nga ne s’mund ta dijë,

s’më kishte ndodhur kurrë,

Vendimi lulor te pritja e ngrirë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:29 pm

I thashë vajzës: “Provo fatin!”
I lexova mendimin në sy thellë,
donte ta fitonte çastin,
Luledelen në dorë merr…

Këpuste petalet, vështronte mua,
Petalja shoqëruese me një thënie:
“S’mund ta kuptosh sa të dua!…”
(Margaritar, mbetur në mendje.)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:30 pm

Binin në tokë petalet binin,
petalet e ngjyrta pa jetë,
“Po-të” dhe “Jo-të” në ikje linin,
ngjyrë të bardhë, ngjyrë të zezë!

Dhe ja po vinte në fund këputja,
Fati si në rreth rrotullohej.
Petalja e fundit tha nga shkëputja:
“S’është e thënë të lumturohesh!”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:33 pm

Syve të “Topuzit”u shkëputën lot,

atë që s’tha petalja e “njerkës”,

e katërta e tërfilit e thotë!…

“Mos u bëj merak, fat’i Ezmerkës,…Java fillon me të hënë,

Fati s’do të ketë vetëm njerkë,

Fati do të bëhet shpejt me nënë!”

I fshiva syve lotët e nxehtë,…

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:33 pm

I përkëdhela ëmbël faqet e kuqa,

hodha përuljen lart në qiell;

më tha diçka Zoti dhe e putha…

Mbi fytyrë i ndriti një diell.Ia mora dorën e saj të ftohtë

ia shtrëngova me guxim,

ia ngroha në kraharorin e ngrohtë,

ku zemra më rrihte me vërtik…

(Luledelet mbetën në hutim,…)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:34 pm

Petalet kishin humbur duar,

Shfanitje fatkeqësh me nxitim,

lotuar koha në javë e në muaj…

Si na ndodhi ne, s’ka kurim!Eh, lutuni për të dashuruarit!

Dashuria pushtuese jo e një bote,

ka për të uruarit dhe botë të dytë ….

Dhe Topuzi i kënaqur më tha:

“Me ty s’më pëlqen të rri Topuz…”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:34 pm

Sa hap, mbyll sytë një të tundur dha ,

flokët e gështenjtë m’i solli në buzë,

u fanitën notat e ëmbla sakaq,

derdhën shtatin në partiturë…

Gërsheta e artë, e bija e Topuzit,

me thurje shtatë ditët e javës,

Bukuri zane, trimëritë e Mujit,

hedhur supderdhurit gjithë barrën.

Me zërin e ëmbël shtatë nota,

me fjalën profetike të gërshetës

kapërceva, oh, nëntë kodra

dhe u gjenda te “Livadhi i Fletës.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:35 pm

Livadhi i Fletës së Tërfilit,

kishte kraharor të gjerë, të gjerë,

të gjeje fletën, sikur kërkoje Yllin,

në një qiell shtrirë enigmë e tërë…Ajo përsëri në sy më pa…

“Eh, të katërtën në Labirint,

sikur besim nuk kam,

megjithatë, do marr guxim!…”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:35 pm

2. NË KËRKIM TË TËRFILIT ME KATËR FLETËDikur, më kish thënë Profeti Thoma:

“Një djalë trim desh një vajzë si zanë,

në shtëpi e kërkoi, por babai s’ia dha,

pa i sjellë një tërfil me katër fletë të mëdha!

Dhe vajza e donte sa më s’ka…

I tha trimit që e dëshironte:

“Ik gjeje tërfilin që do im baba!”

Në çdo mbushje hëne ta lajmëronte…

I hipi kalit trimi i dashuruar,

dhe pyeti për “Livadhin e Tërfilit”.

Kaluan javë, muaj kaluan,

në çdo mbushje hëne - erë e prillit…

Zemërngrirë priste vajza,

çdo mbushje hëne, nisje hëne,

Lulet çelnin, binin, nisje nga e para…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:35 pm

Një zemër e dinte, një zemër nëne…

Babai kundronte e kundronte

nga dritarezat frëngji,

po ta gjente tërfilin që dëshironte,

le të bëhej çupa, nuse e atij…

………………………………………………….
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:36 pm

Ëndrra s’i hap lehtë kanatat,

Ëndrra mund të bëjë tokën pronë,

Tërfilin me katër të artat,

gjer në zbardhje s’e gjen dot…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:36 pm

E gjeti Trimi “Livadhin e Tërfilit”

me endje të dashurën kërkoi,

ndiente tek i thoshte zëri i bilbilit:

Kërkimi kot, s’do të shkojë…”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:36 pm

E ndiente pranë syrin e vajzës,

ia ndiente zërin tek i thosh:

“Hidhe hovshëm zemrën e vajzës,

nuk dua të thuash : “S’e gjej dot…”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:37 pm

Veç tij në Livadh kërkonin

me dhjetra dhe qindra të tjerë,

edhe të lodhur disa vijonin,…

“Të këputurit” flinin mbi tri fletë!

Mes Livadhit kishin ngritur

të madhen, të bukurën skulpturë,

tek mbyste dashurinë e mitur,

me duart që s’gjetën tërfilin kurrë!…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:37 pm

“Më ndihmo,

o Zot i madh në qiell,

tërfilin me katër fletë ta gjej,

jepmu dhe më dritë syve,

në daç, për atë që mezi pret…”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:38 pm

Dhe Zoti lutjen e dëgjoi,

Tërfilin me katër fletë

në “Livadhin e Tërfilit” e dërgoi.

“Kërko, kërko se ke për ta gjetë!”

Një natë iu shfaq Hëna e plotë,

Fytyrën e Hënës vajza lexoi:

“E dashur, vuajtja s’do të jetë e kotë,

Tërfilin katërfletësh Zoti ta dërgoi…”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ezmerka me topuz
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: