Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:15 pm

Duke u nisur nga kerkesat e shumta qe kane edhe poete nga Bota per te pare krijimete tyre te eprkthyera ne gjuhen gjeniale shqipe, si dhe per te paraqitur ecurine e Letersise se sotme shqipe ne nje kendveshtrim tjeter "PER NJE FRYMEMARRJE NDRYSHE" po bej nje prezantim te Antologjise POETIKE "KORSI E HAPUR" AUTORE TE LIDHJES SE KRIJUESVE "PEGASI" ALBANIA DHE TE TJERE NGA VENDI DHE BOTA. Shtyse me dha edhe Presidentja e I.W.A (OHAJO SHBA) Poetja Teresinka PEREIRA, PresidentiiI W.P.S Poeti Dimitri P. Kraniotis, Presidente Lidhjes "XASTERON" Poetja Panajota Zaloni, Presidenti i revistes "POMEZIA NOTICIA" poeti Domenico Defelice, poetja rumune NADIA CELLA-POP, kandidate per Çmimin "NOBEL" e te tjere, e cila e perkufizoi Antologjine si nje nga punet me te bukura dhe nga me te veçantat ne Bote, veper kjo e"PEGASI"-t ALBANIA. Le te jete keshtu... Nje nxitje e mire. ketu te gjithe flasin shqip, paçka nga identiteti i tyre dhe jane te kenaqur...
Kristaq F. Shabani
Kryetar i lidhjes se Krijuesve "PEGASI" ALBANIA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:16 pm

KORSI
E HAPUR…

ANTOLOGJI
POETIKEAUTORË
TË Lidhje së Krijuesve “PEGASI” Albania dhe të tjerë…E përgatitën Antologjinë : KRISTAQ
F. SHABANI
AGRON SHELE
MARIN BARLETI 2008
KORSI E HAPUR


ANTOLOGJI
POETIKEANTOLOGJIA U
PËRGATIT NË KUJDESIN E “ROYAL ALBANIA”FONDATION, DIREKTOR Dr. KASTRIOT KORROE-mail:royalalbania@yahoo.com.fr


LIDHJA E KRIJUESVE
“PEGASI” ALBANIA ME PRESIDENTDr. KRISTAQ F. SHABANI, IW.A, W.P.S, XASTERON


E-mail: pegasi2003@yahoo.com,
kristaq_f_shabani@yahoo.comSHOQATA “RINIA”
ME PRESIDENT AGRON SHELEsheleagron@yahoo.com


Copyright
autorëtSponsor: “PROHELVETIA”


Swiss Cultural Programme Albania
Përkthyes: Aleksandra(Majlinda)
Shabani (italisht, anglisht)
Dritan Kardhashi (anglisht)
Kosta Gaxhoni (greqisht)
Mirela Dudi (anglisht)Kristaq F. Shabani (greqisht)dhe përkujdesje për shqipëriminedhe nivelin
letrar

http://kristaniada,tripod,com


http://writersalpegasi.tripod.com

GJUHËN E MËMËDHEUT MËSO,


AJO MUND TË NDRITOJË,


EDHE TË TJERA TI KËNDO,


PO ATË TA KESH ZONJË…

NAIM FRASHËRI

Naim Frashëri,


Poet
i madh Kombëtar,Frashër,
PërmetTi
, Shqipëri më ep nder ,me
ep emrin shqipëtar,zemrëm ti ma gatove,


plot
me dëshirë dhe zjarr

2.
Andon Zako Çajupi


Poet
i madh KombëtarMëmëdhe
quhet toka,Ku
më ka rënurë koka,Ku
kam dashur mëm' e atë,Ku
më nje dhe gur'i thatë,Ku
kam pasur shtëpinë,Ku
kam njohur Perëndinë,Stërgjjyshërit
ku kanë qenëdhe
varret q'i kanë vënë,Ku
jam rritur me thërrime,Ku
kam folur gjunë time,Ku
kam fis e ku kam farë,Ku
kam qeshur, ku kam qarë,Ku rronj me gaz e me shpresë,


Ku kam dëshirë të vdesë“SHQIPJA SI GJUHE ESHTE GJENIALE…”


Robert D’Angely


MIRËNJOHJA NDAJ TE MEDHENJVE TE LETRAVE SHQIPE: NAIMIT,
KONICES, ÇAJUPIT, FISHTES, NOLIT, MIGJENIT, MJEDËS, QOSES, PORADECIT, KADARESE,
AGOLLIT…ËSHTË RESPEKT PËR “PRODHIMIN” E TYRE KULTUROR DHE KUALITATIV TË DHËNË
PËR “KONTURIMIN” TE KOMBIT.


* * *


Sy prej
smeraldime vështrim
perëndish,Dhëmbë
diamantëpa kufij
tretjeje,Organe vitale
në trupme përbërje flori,


Në zemër njeriu AIZBERGË!


KOMBI

Kristaq
F. Shabani "I vij rrotull Pomonës"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:17 pm

Ta ruajmë
gjuhën
Ah,
kjo gjuha arbërishte,
Është gjuhë trimërishte…


Që të lartësohej
gjuha deri këtu
u deshën përpjekje, humbje, përplasje, mani të
lulëzuara, dashakeqësi, “ndrydhje” copëtim gërmash, përdorim gijotinash, eliminime fizike, projekte antikultirimi; notim në analfabetizëm që prodhon bisqe e këto
degë e kurora paditurie …
Por, sidoqoftë, tashmë është
arritur në një lartësi
të paparë. Gjuhëtarët tanë me
emër dhe gjuhëtarët e huaj, të cilët u bashkuan
në një front të përbashkët për të zbuluar te shqipja diamantet dhe që dolën
në definacione të mëdha “Perëndia e
Shqiptarëve Ë SHTË SHQIPJA
”, apo “Shqipja si gjuhë gjeniale.” Shqipja
është gjuhë e një populli, që gjithmonë ka qenë i privuar nga liria, por që nuk i ka pushuar kurrë përpjekjet për të ruajtur konturet tokësore dhe gjuhën e tij të bukur. Paçka nga përpjekjet makabre
për të ndaluar një gjuhë, për të prerë
një gjuhë kaq të pasur, nuk u mundësua kurrë një gjë e tillë. Çuditërisht
populli ynë, paçka se nuk iu dha
mundësia të shkruaj herët me alfabetin e vet gjuhën e bukur, u profesionalizua
kujtesa e tij, e cila u përcoll nga një brez në brezin tjetër me një aftësi të
veçantë mrekullore. Përpjekjet e tij u konkretizuan në dy shekujt që kaluan, ku gjuha jonë shkoi
gjjithmonë drejt gradientit rritës
si dhe njehësimit të saj e
pasurimit letrar. Brenda këtyre shekujve, sidomos u bë një përparim i madh në
drejtim të krijimit të veprave letrare me tema madhore, të cilat, pa dyshim,
janë fond i artë në “Altarin e Krijimit Shqiptar”. Në këtë altar futen të
gjitha veprat e “prodhuara” edhe në vendet, ku banojnë shqiptarët. Lidhja e
krijuesve “PEGASI” tashmë, të gjitha organizmat letrare, janë hedhur në një
veprimtari të mirëfilltë për ta ruajtur dhe pasuruar gjuhën. Është një
përpjekje e bukur dhe e mirë, ku mjaft autorë dhe krijojnë dhe botojnë
veprat e tyre në shqipen e bukur si në:
Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi e diasporë. Është nëj vrullëzim që nxit dhe
inkurajon për rritjen e përmasës së
gjallë,të bukur e të freskët.


Poezia është sentencë figurative


Flitet shpesh
për poezinë, vlerën e saj, por përgjithësimi është mbizotërues ndaj detajit dhe
dhënies së kontributit në këtë “pistë figuracioni”, ku mendimi duhet të jetë i
një shkalle të lartë. Thuhet që, poezia shkruhet, por mendoj se poezia është
një “akt i dhuruar” në çaste magjie, ndaj shkallinat e saj të larta nuk arrihen
nga të gjithë, që e provojnë “startimin “ poetik, një nga “tentimet” më të vështira. Rëndom thuhet shpesh: “Shkruaj poezi…” Kjo është një shprehje që pohon diçka, por nuk
tregon “cilësinë” poetike.Poezia
është ngacmim i realitetit, i qiellit, i mendimit, i pamjes , i konturimit, i
të dukurës, i prurjes dhe i
arkitekturimit, lidhjes, ngjyrimit, eklipsit, ylberit, tallazitjes…Një nga elementët më pikantë të poezisë është fjala e
figurshme, e ndritshme, e cila kalon në një proces “kategorizimi e përzgjedhje”
të detyruar. Kështu mund të flitet për konceptimin dhe shtrirjen në linja të
asaj që të ka përshtypëzuar dhe të ka barrëzuar mendërisht për të hedhurit në
pentagramin poetik të ndjenjës ( apo lindja me konturim), me spontaneitet për
rikthimin e detyruar për të marrë ndjesitë dhe aprovimin e shqisave
pjesëmarrëse të organizimit, jo vetëm të jashtme, por të brendshme! Kjo do të
thotë që poezia të mbajë një “dietë” figurative…Poezia është sentencë. Ajo nuk pranon
stërgjatime, shtrirje pa intuitë, me tjerrje të panevojshme. Kërkon metodën e
kërkimit në hapësirën mendimore për të gjetur yllësinë… Mesazhi nuk jepet fare
zbuluar, por ai duhet të ketë aftësi të tillë paraqitëse si një “kriptogram”,
që kërkon zgjidhje me gjimnastikë mendore. Poezia, duke patur në brendësi
“arteriet” e figurës së zgjedhur të
fituar me konkurrimin latim, mbart me vete emocionin e autorit si dhe sjell
shpërthimin pasthirrmor të të dashuruarit me poezinë. Aftësia përcjellëse duhet
të “sfilojë” me pamjen e saj magjepse të demonstrimit.Poezia ka në
dejet e veta të papriturën e këndshme
të krijuar pa sforco dhe jo me një konceptim të standartizuar kompozicional,
por me ritëm, bindje, seleksionim, mbetje… dhe pozicionim të së bukurës
mbresëlënëse. Ajo varion dhe fanitet me
fizionominë individuale, pa provuar huazimin apo krijimin mbi gjeturinë e
tjetrit, duke lënë hapësirën e origjinalitetit. Zbulesa e një objekti në
tërësinë e tij qysh në zanafillë të asaj, që e motivon poezi, do të thotë që
nervi poetik fillon dhe mbaron në një PIKË NISJE rrafshuese e vlerës. Të shkruash poezi do të thotë të reflektosh në kualitetin tënd. Poezia
me forcën e saj emocionale, që shpesh e fsheh dhe tregohet e “ftohtë”, kur
ndalesh në stacione moskuptimi e tregon
“enigmën” me rikuptim pak të vonët, por të të freskon, pra të ngroh. Ky është
një qëllim i zbuluar me inteligjencë…Jo pa qëllim
rreshtova këto mendime individuale dhe
“precipitime” përvoje poetike për të treguar se poezia nuk është lojë
“kukafshehti” dhe shkruhet nga kushdo. Ajo kërkon zbërthimin e figurës
nëpërmjet vendosjes në provë të intelektit “të dyfishtë”. Të ndjesh poezinë
do të thotë të respektosh kualitetin… Lidhja e Krijuesve “PEGASI” me qendër në
Gjirokastër dhe me shtrirje tashmë të gjerë dhe me njohje jashtë
shtetit ka
bërë punë të programuar për zbulimin e talenteve dhe impulsimin e tyre.(Këto dy
materiale janë marrë nga gaeta letrare “PEGASI”, organ i Lidhjes së Krijuesve
‘PEGASI” Albania, shkruar nga Kristaq F. Shabani).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:20 pm

Jemi të gjithë ëngjëj...Ejani të bashkojmë krahëttë fluturojmë së bashku....“PEGASI” simbol i muzës.“Pegasi” yllësie ndritshme në Univers.“Pegasi” dritëdhënienë shpirt.


“Pegasi”

Lidhja e Krijuesve”Pegasi” Albania me qendër në Gjirokastër, lot një rol të
madh në kuadrin e letërsisë shqiptare si dhe në shkëmbimin e vlerave universale
midis simotrave sot në Glob. Kjo lidhje e talenteve të të gjitha fushave të
Letërsisë, Artit, impulson talentet e rinj si dhe me botimet e shumta në të
gjitha gjinitë e Letërsisë, me veprimtaritë letrare (botime, prezantime,
analitikë, ballafaqim, shkëmbim vlerash, sesione, kumte, kritikë letrare,
publikime reklamacione etj.
Nga viti në
vit Lidhja ka rritur reputacionin dhe shumë anëtarë të”Pegasi” –t kanë fituar çmime ndërkombëtare, kryesisht në
Greqi. Kjo lidhje ka dhe përfaqësuesin e vet në IWA, SHBA. Dy anëtarë të tij
janë Anëtarë Nderi të Lidhjes
“Zbardhësi” Athinë si dhe rreth 25 autorë nga vendi dhe vende të ndryshme të
Botës janë Anëtarë Nderi të “Pegasi”si: Shkrimtari i madh Ismail Kadare, poeti
i madh Dritëro Agolli, studiuesi Rexhep Qose, poeti dhe shkrimtari Andon
Papleka; studiuesi arbëresh, Papa Antonio Belushi, poetja Panajota Hristopullu
- Zaloni, poetja dhe shkrimtarja Teresinka Pereira IWA SHBA, Poeti, shkrimtari
Dino Kubatis Greqi, poetet dhe përkthyeset: Zaharulla Gaitanaki, Vasiliqi
Kalahani, Potis Katrakis Greqi, poetja
Rula Dhimitrokali, Zaneta Papaioanu, Nikos Bacikanis, Greqi, Domenico de
Felice, Anna Vetura,. Itali, Florentin Skamarandache USA, Joze Roberto Sechi
Brazil, Giovanna di Lombardi Australi, Hadaa Sendo Mongoli, Dev Bhardwaj, Dr.
Ashok Chakravarthy, Mohamed Fakhruddin Indi, Dorin Popa Rumani, Beniamin Yozon,
poeti maqedonas Jozo Boskovski, Prof. Dr. Ramadan Sinani poetët: Flora Brovina,
Dr. Kadri Radogoshi, Dr. Zymer Neziri , studiues Kosovë, Alejandra Breton
Meksikë,
“Pegasi” luan
një rol të padiskutueshëm edhe në përkthimin e veprave të anëtarëve të tij në
shumë gjuhë të huaja, të cilat i propogandon edhe nëpërmjet INTERNETIT. Është i
ftuar të marrë pjesë në shumë veprimtari ndërkombëtare si në SHBA, Australi,
Greqi, Itali, Indi etj. Disa autorë të Pegasit në vitin 2007 do të futen me
curriculum vitae dhe krijime të tyre në almanakë të Organizmave poetike të
krijuara dhe që veprojnë gjallësisht sot
në Botë.
Një vëmendje të madhe po i kushton IËA për propogandim të veprave. Jemi
nisur për një rrugë të mbarë, sipas kërkesave të letërsisë së sotme moderne.
Nën drejtimin e Lidhjes së Krijuesve
“Pegasi” sot botohen rreth 20 gazeta periodike dhe po në kujdesin e saj dhe
katedrës të përkthimit janë botuar mbi 1000 libra që nga krijimi i kësaj
lidhjeje organike dhe mjaft efektive.
KRISTAQ F. SHABANI (SABANI)


LSHASH, I.W.A, W.P.S, “XASTERON”

VENDLINDJA: Gjirokastër, AlbaniaVendbanimi:
Gjirokastër (Lagjja “18 Shtatori”Pallati
87ç4), Albania
Telefoni: Mobil 00355692553056,
Fiks 003558465867
Prejardhja familjare:
Intelektuale.
E-mail-: kristaq_f_shabani@yahooo.com,
pegasi2003@yahoo.com
Pozicioni aktual: shkrimtar profesionist. Anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Shqipërisë,
anëtar nderi dhe anëtar i Lidhjes së
Shkrimtarëve dhe Artistëve Ndërkombëtarë me qendër në Ohajo SHBA I.W.A, Anëtar i Lidhjes së Poetëve Bashkohorë të
Globit W.P.S, anëtar nderi i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Poetëve “XASTERON -
Zaloni” Athinë, GreqiGjuhët e
huaja: Greqisht, italisht; njohuri në gjuhën ruse.


Nga viti 1995 deri në vitin 2005
gazetar i një gazete evropiane.
Ka botuar në të gjitha organet e shtypit qendror dhe
periodik si dhe në organet e shtypit
ushtarak, në revistën shkencore “Për mbrojtjen e Atdheut”, gazetën “Luftëtari”
dhe “10 Korriku”” tema të caktuara të nevojshme në planin shkencor- kërkimor
dhe në sferën e didaktikës ushtarake si
dhe poezi, prozë e tjera gjatë të periudhës 1966-1993 si dhe jashtë vendit
1993-2007
Që nga viti 1992, si rrjedhojë e
talentit dhe dhuntisë, përkushtohet tërësisht në veprimtarinë shkrimore,
botuese duke vijuar e duke qenë në radhët progresiste për progresivitetin e
vendit me ndihmesë mediatike dhe botuese. Karakteristikë: Mëvetësi dhe të pëlqesës
për të kontribuar si krijues e si intelektual.
Përvoja
letrare


E
përkufizuar nga të tjerët:
(Shtëpitë
botuese në Shqipëri dhe jashtë vendit)
Kristaq F. Shabani, poet dhe
shkrimtar i njohur, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vende të tjera, ka përfunduar
studimet e larta në Tiranë dhe në
Shkodër. Tashmë është në profesion të lirë, duke u nisur nga mundësitë e
krijuara nga sistemi demokratik i vendosur
në Shqipëri.
Botimet e tij rinisin
preludin në Shtëpinë botuese “Thamiris” në Athinë. Është shfaqur para lexuesit
me libra të veçanta në të gjitha gjinitë, duke filluar nga vëllimet poetike,
vëllime me skica dhe tregime, publicistikë, novelë dhe romane. Prej vitit 1992
deri në vitin 1998 ka ushtruar veprimtarinë e tij shkrimore në Greqi. Vëllimet e
tij poetike: “Pulsi i dhimbjes”(shqip, italisht), botuar nga Shtëpia botuese
“Thamiris” në vitin 1997, është ribotuar disa herë nga kjo Shtëpi botuese.*
“Seli në qiejt” poemë (shqip, greqisht, anglisht, rumanisht) * “Vilarët e
verdhë” , poemth *, “I vij rrotull
Pomonës” * ,“Virtyti i thyer”, (shqip, greqisht); * “Oaz”(shqip, greqisht), poemth,
Shtëpia botuese “Jonalda”, Berat. ”Elegjia e Ëngjëllit”(shqip, anglisht,
greqisht), përkthyer në anglisht nga përkthyesja greke Vasiliki Kalahani, në
greqisht nga Kosta Gaxhioni, “Kohës i ndez buzët”, “Astma e lindur”, ”Trinomi i
cicërrimës”, “Stina e pestë”, “Eol, të falem” e tjerë.
Vëllime me skica dhe tregime: * “Asfiksia e shembsave” , *
“Profeti i liruar”.
Publicistikë: * “Jorgo Bukas” (Mbresa,
Kujtime, Artikuj”) me bashkautor (Harrilla Koxhioni), “Jonalda”, * “Intelekt
2001..” 1, “Intelekt 2001…” 2, “, “Njeriu pronë e tre shteteve” monografi
“Lidhësi shpirtërore” me bashkëautor (Laver Stroka), “Inxhinieri sygështenjë
dhe Magjia e mbretëreshës”.
Romane:
*“Kryefjala e Fatales”, roman Shtëpia botuese “Thamiris”, “Përhumbja e
ngjyruar”, “Vilat e Formacioneve (Drama e Globit në një copëz letër).
Libri “Virtyti i gënjyer”, Antologji vetiake
(gjashtëtip) është botim i Shtëpisë botuese “Fjalët e qiririt” dhe Lidhjes së
Krijuesve “PEGASI”, që përmban në strukturën e saj këto vepra: 1. “Era e
mënjanimit” 2. “Asfiksia e Shembsave”, skica e tregime 3.
“Atje ku homazhojnë
dallëndyshet”, skicim historik 4.
“Gënjeshtra me unazë”,
analitikë.
5.Virtyti
i thyer, vëllim poetik. 6. “Epigram i mortuar dhe shthurja e ëndrrës” vëllime
poetik. 7.” Gëzimi i Vjeshtës” (shqip, anglisht).
8. “Livadhi i Nuseve”,
pragnovelë.
9.
“Horoskop sipas Yjeve të “Dijes”, ese.
Në vitin 2004 Kristaqi botoi
librin “Itinerari i magjisë” [Mbreti i kuzhinës] me bashkautor Pandeli Sulin.
Po në këtë vit ribotoi romanin
“Kryefjala e Fatales”.
Libri
“Jetari” është një libër monografik i konceptuar me një stil vetiak.

vitin 2006 botoi edhe veprat: “Perla- Profil i biskuar” (Zagoria), Antologjinë
e parë vetiake për fëmijë të titulluar “Refleks në ujëvarë”, ku në të
përmblidhet edhe romani për fëmijë“Sarushja”; “Refleks në ujëvarë”2 (romani
“Kejda”) antologji e dytë vetiake. Ka përgatitur për botim rreth 20 vepra të
tjera në të gjitha gjinitë letrare si dhe me temë historike.

vitin 2007 botoi libri “Pronori A.B dhe astma e lindur”, ku në substratin e
këtij libri bën pjesë dhe poemthi ”A passage of answers in mirror of the soul”
përkthyer në anglisht nga Shaun
Thompson.

vitin 2008 Kristaqi botoi“Ezmerka me topuz” poemë lirike, “Dy pronorët”
(poemë), “Seli në qiejt” si dhe romanin ”Trenjerëzori dhe Nënta”
Ka në proces botimi librin “Kronikani”, “Njeriu pronë e tre shteteve”,”Korsi e
kaltër”(shënime kritike për letërsinë e të rinjve shqip, anglisht) , “Jam një
notë mbi pentagramin“ greqisht. Është duke përgatitur për botim Antologjinë e tij të dytë vetiake, të
quajtur “KRISTANIADA”, ku bëjnë pjesë 12 vepra të tij poetike: “I vij rrotull
Pomonës”, “Jam një notë mbi pentagramin”, “Stina e pestë”, “Trinomi i cicërimës”,”Eol
të falem”, “Esmerka me topuz” (poemë lirike), “Kohës i ndez buzët”, “Astma e
lindur”, “Dy pronorët” (poemë), “Seli në qiejt”
si dhe antologjinë poetike në gjuhën angleze “Kristaniada” me veprat: “A Seat in Heavens”, “Autumn Joy”,
“Elegy of the Angel”, “The Opening of the Curtain”, ”A passage of answers in
mirror of the soul”, “Eol të falem”.
Është
Kryetar i Lidhjes së Krijuesve “PEGASI”, Albania, me qendër në Gjirokastër që
nga krijimi i saj, me degë në të gjithë trevën e Jugut të Shqipërisë si dhe
jashtë vendit, atje ku jetojnë krijuesit e emigruar. Ka udhëhequr mjaft
veprimtari letrare, kritike, analitike, simpoziumekonferenca e tjera. Është
iniciues i lidhjeve me simotrat në disa vende të Evropës dhe të Botës.
Redaktor i shumë veprave
poetike, në prozë si dhe historike. Inicius gjithashtu i lëvizjes letrare:
“Ndryshimi kërkon ndryshe”. Kristaqi është drejtues dhe botues i organit letrar
“PEGASI”, i cili
del në Gjirokastër, që nga maji i
vitit 2002 si dhe i gazetës “Intelekt 2001…”, numri i parë i së cilës doli në
maj të vitit 2004.
Krijimtaria
e tij është vlerësuar me çmime ndërkombëtare deri në të parë si në Greqi
(Antologjia “Virtyti i gënjyer”, Konkursi “Fabula 2005” e tjerë . Është nderuar
me diplomë nderi nga Olimpiada e Shkrimtarëve zhvilluar në Athinë në vitin 2004
si dhe nga Kongresi Ndërkombëtar i Letërsisë, prill 2007. Është ftuar të marrë pjesë në shumë
veprimtari letrare ndërkombëtare në SHBA,Greqi, Indi, Francë, Brazil e
tjerë. Shumë krijime të tij, që nga viti 2002, janë botuar në revistën
letrare tremujore “KELENO” të poetes së njohur greke PANAJOTA HRISTOPULU-
ZALONI në Greqi, në anglisht dhe greqisht, në rubrika të veçantë “POET
INTERNATIONAL”apo në faqen “PEGASI” të kësaj reviste. Janë reklamuar e
publikuar veprat e tij edhe në revistën
braziliane “Pensa di Cui”të Jose Roberto Seki, “POMEZIA NOTIZIE” Itali t
ë poetit
Domenicco De Felice e tjerë. Po kështu janë dhënë mjaft vlerësime nga kritika
letrare e vendeve të tjera, kryesisht Greqi, Itali, SHBA.Meksikë. Është përfshirë
me shumë poetë dhe shkrimtarë të huaj në
antologjinë “Me flakën e krijimit”, botim i Lidhjes Zaloni “Xasteron”, Athinë , Dhjetor 2004. Ka
përkthyer mjaft krijime të autorëve të ndryshëm nga disa vende, të cilat janë
botuar në gazetën letrare “Pegasi” dhe në revistën letrare “KELENO” si dhe
librin poetik të poetes Panajota Zaloni “Galopimi i kalit bojë blu”. Në vitin 2007 ka përgatitur një maket të
revistës “PEGASI” me krijime nga 500 poetë të Shqipërisë, kryesisht të Lidhjes
së Krijuesve “PEGASI” dhe poetë nga gjithë Bota në shtatë gjuhë. Së toku me
përkthyesin Kosta Gaxhioni ka përkthyer
veprën “Hajku” të poetes greke Eftihia Kapardheli. Po përgatit një antologji me krijime nga Poetët e
Shqipërisë dhe nga Bota.
Ka
publikuar në Internet mbi 1000 poezi të tij.Publicistikë

Drejtor dhe botues i gazetës letrare “PEGASI”, organ i
Lidhjes së Krijuesve “Pegasi” Gjirokastër që prej vitit 2001 që
del periodikisht në Gjirokastër dhe që
shhpërndahet pothuajse në Shqipëri dhe jashtë (direkt me E mail e tjerë) për të
realizuar shkëmbimin universal të vlerave me simotrat, pothuajse në të gjithë
botën që realizohet edhe nëpërmjet LSHAN. Kjo gazetë herë pas herë boton edhe
në gjuhët anglisht dhe italisht.
Nën drejtimin e tij dhe të
Lidhjes së Krijuesve “Pegasi” dalin gazetat periodike:
“Çiltër” , organ i
Këshillit Koordinativ të Shoqërisë Civile të Trevave të Jugut;
“Intelekt 2001…” organ i
intelektualëve zagoritë në Gjirokastër;
“Impuls”, organ i talenteve të shkollës 9 vjeçare “Koto
Hoxhi” Gjirokastër;
“Çajupi” organ i talenteve të shkollës 9 vjeçare “Andon
Aako Çajupi” Gjirokastër;
“Labova e Kryqit”, organ
periodik historiko- kulturor; “Lliari”, “Nivani”, “Sheperi”, “Katundishta”,
“Falim dhe shpresojmë”, “Rrëza –
prolog”, “Doshnica”, “Zheji”; “Sprova” ,organ i Qeverisë së Nxënësve të Shkollës së Mesme të Bashkuar “Bilal
Golemi” Ura e Kardhiqit, “Dorian” organ i shoqatës së fëmijëve Gjirokastër,
“Koshovica – Ura” (shqip- greqisht), Shk
ëlqimi i Wngjëjve” Janë në fillesë gazetat “I
përkushtuari “Bukuri e luleve “ e tjera.
Është Kryetar i Këshillit botues të disa gazetave periodike
dhe anëtar i disa redaksive dhe këshilleve botuese.
Kontribut ka dhënë në
përgatitjen dhe botimin e mjaft veprave të autorëve dhe talenteve të reja në
Trevën e Jugut të Shqipërisë dhe më gjerë, duke qenë redaktor dhe konsulent
i qindra librave të botuara në të gjitha gjinitë e letërsisë,
duke organizuar dhe disa Panaire –Ekspoze të librit në Trevën e Jugut të
Shqipërisë.
Ka përgatitur drejtuar,
skenarizuar, promovime letrare, analitika, panaire librash të autorëve të
“Pegasit”, debate e reklamime televizive, prezantime të veprave të shkrimtarëve
dhe poetëve nga Bota, sesione shkencore me objekte thelbësore për progresin
letrar dhe shoqëror si dhe për të evidentuar figura të sfumuara nga sistemi i
mëpërparshëm në sferën letarre dhe historike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:21 pm

KRISTAQ F. SHABANI

Plasaritje

Mermerin me lule e vendosën ,


sa e pa syri,


Mermeri plasi,


Nga mënga e Syrit


nxjerr një “AS”…


Plasaritja
kërkonTerapinë e dritës.


Marrë nga “PULSI I DHIMBJES”
K.
POZIMI“Zeusi”


në rizgjedhje fytyrën ëngjllt


në pasqyrë sheh:


Pasqyra e nxjerr Ëngjëll…

R. NXJERR SYRIN “ÇUDIA”


“Presidenti”
qesh,pasqyra në Hartë Bote


shndërrohet


papritmas;


ca rrudha në ballë duken,


kapin
për dore shqetësimin e plakjes…


HARTË “TEJÇMENDËSE”

“Presidenti”
vrehet,…Dallon
në fytyrë ca gropëza,ndien
dridhje:Diku kukuvajka


këndon me zë ligjërimi…Hartën e Botëskonet e Vullkanit


flakë marrin,


kufijtë
grinden,Oqeanet s’e përmbajnë veten ,


Yjet vrasin…


Sadamët


ruajnë ende shkëputje tymnaje…


Arafatët dërsijnë


në misione paqetimi,


Jelcinët


zhduken e shfaqen në ekrane,…


Piramidat hedhin nga muret financiare


Njerëz, si kukulla druri.


Fragment
nga poema”Seli në qiejt”


“ T Ë V R I T ET


B
U K U R I A ? :
Kortezh i vargjeve të mia!”

AERODROMI

PUTHURËS“ N J E R Ë Z,
të Kontinentittë r r u d h
u r,harrojeni J A N U S I N “ lezet” :


gjysmë
të r r e c k o s u r,g j y s më
M b r e t … , “ )

P A S Q Y R Ë M U R O R E


ä ä äHapi sytë, pasGjumit të ëmbël :


I biri i
Mbretitu kthye në
TRËNDAFIL të Egër . . .I mbylli
sërish sytë,Kartrat tri herë


provuan
fatin
tavolinën e SHTRIGËS . . . ,Të tri
herët :
Bashkëshort: TRËNDAFIL i
EGËR ! . . .Bekimi llastar


përcillte


porsaikurin . . . ,


F A
T I P Ë R S Ë R I T U R ♦ ♦ ♦

ä ä


Ovidi ndjen
në dejevetminë e AUGUSTIT,


Në kahjen
natyrale të cohësshfaqet JULIA
princeshë . . . ,Ovidi
“ndërton “ ROMËNme
ngritjen magjike të
vargutnë internimin
e ERËS ,mbi supet
e saj tundenflokët
julianë !A mund, a mund,


o Kohë
Inkuzicionaretë internohen
POETËT? . . .Dy
kahjet e cohësnjehësohen
në Puthje,
Dy kahjet e
Internimit
thyhen e ngjizen
tek njëra - tjetra,Ndjenja ovidiane


nanuris Lirikën,Fabia tejkënaqet


në Odat
Ovidiane,. . . Perandori internon
vetveten . . .
THYERJA E
DËNIMIT OKTAVIAN

ä “ Rruga “ kishte
dërsiturnga
ecja e kthesuar,si një
stërmundimi
një kalorësi
kërkim
dorës së bukur . . . ,“ Rruga “
vërshëllenteme buzët
e vlagtakëngën e
“Kërkimit të Syve
të Humbur”,por
diç s’shkonte
të bardhurën . . . ,Meneksheja protestonte


në vazon
e VILËS së
largët,Petalia
mëndjemadhethyente kryet
e “ Rrugës”,.
. . u
lëshua pa frymë
në tokë,tri
hije e arkivolizuan në
luledruri . . .

“ R O M A N
C Ë “


♦ ♦


ôôô


Shtëpitë
e ngecura
një kujtesë të
boshatisur ,
si zallishte e çngjyrosur,
rrethuar shtrigërisht
në darë mjegulle . . .
ô


Toka vajton
ftohjennë inat
nostalgjik me planetet,Deti zbraz vetveten . . . ,ô Ëndrra rri
në skajtë varrit
të vetëhapur,“ Mjellma “ e
kobshme


qarkon mbi
varrin Legjendë ! …


f
f f
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:22 pm

P E I Z A Z H “ P R O T E Z Ë”

ß “ I urti “ shi murmurit


si
qeshja dinake pas
shpine,Parmakët e
Urës nga spoliatroza qahen,Dallgët e
lumit shahen e
shahen,të hidhen
apo të
mos hidhen
Zënkë Parmakët?Parmakët duan vdekjen
e
tronditur, parmakët
e ravijëzuar,
në këtë rrallësi
kalimtare pa dhënie lajmi . . . ,Shtatore lakuriqe
e mjerimit të
dashuruarvembështillu me
fjalëzën e bukur,një forcë
jepu të qëllojë
passhpinën dinake . . . ,ïPasshpina ka passhpinën
e saj
pambarim,“ Fijet e
Shpresave “- kënga ,
që llamburit
parmakët e sëmurë . . . ,“ P A R M
A K Ë T “ E URËS SË
VJETËRø ø øTradhëtia ndaj Hënës
fshihej me çertifikatë
nderi . . . ,Hëna mbetej
shtatëzanë,zalisur prej Diellit . . .


Kristiani i
thekuri
blinte lule plakës
gungaçe,vjedhur në
Varrezat e të PRENJTURVE,ia dhuronte
Hënës,Vejusha e
“Yllit” të ARUSHËSSË MADHE


njohu Lulet
e Përkujtimit,Ulërima : “ KUSH
M’I VODHI?. . . “kërkonte të
gjente vjedhësin . . .“ AI “
vriste Hënënnë orgjinë
e zakonshmeme epsh
të mirë,


G Ë N J E S H T R A ME
U N A Z Ë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:22 pm

Më qepej


dhe kur
unë s’doja t’i shihja
sytë,dhe kur
fshihesha në qepenët
e
Harresës ;hapte sytë
e mbyllurmë gjente
me instikt ku
isha fshehur,…b b b


Më kërkoi
një ditë të
Egër
në katet ku
mbruhet e fshehta
e Vdekjes,. . . E fshiu
Era me inatin
e shpejtë,Tani e
ndiej brenda Vetes !


D I
K U R
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:28 pm

Eol
, të falem


poezi

1.
K. E
HËNË


SH


K


E Shiu
ngjason me një vajzë


T
ka lidhje me Perëndinë,


tek
qan fajtorët e përmbytur…


Shiu – Vajzë


shtrëngohet dhe lind,


Shiu
– Gruashket si xhind…

2.


Pelivani qëndron kokëprerë.


P (I
pëlqen kokëprerja e tij)Ë Më
shumë vëmendje tërheq,


L se sa me kokë në vend!


Q Simbolika
shndërrohet në tellall!


E


S


Ë

3.


Rrathët mistikë vërtiten


L si
rrathë eliptikë,


A Misteri
i trukeve shket


J në përdredhjen e lajthitur


TH me
kokë dhije:


I Daullja
ka kohë që bie!


T


J


E


4. Përralla habitet me vetveten:


S Refleks i artë,


T Flakë
e zjarrtë.


I


L Përralla
ndez veten si qiri:


Stili
është njeriu me komb!

5.
Nina, zemrën femëroreme
çelësin e syrit të hap,…


I Dhoma të qenkërka e boshuar:


SH Vazo mbetur pa lule


a me ish lule tharë!


L Mesnata mbetet e ve


U tek e përqesh thika


L që preu damarë!


E

II.
E MARTË


Kush
është roja i natës?“Ledhatimi” i plagosur


? qysh në vjeshtë?


A mundet ky ledhatim


të fluturojë


në “viset” e nxehta


sado pendbukur të jetë?..


7.Puthjet
janë lëshuar,puthjet
tona të vjetra.


H (puthjet që u ranë buzët!)


A kaq
shumë janë tërbuar


R sa
që s’kërkojnë veç buzë e faqe,


L por
vithe, duar!


I Ah, provincializmi si do të shërohet


S në
kasollje puthjesh?


J


E

8. Gratë po u jepen burrave në Tempull,


“Të
dhënurit”ndrin nga nuri


A i
të Zotërve të Tokës…


L Ato
vijnë pas orgjisë


B
kënduar në këngët e
Agimit…


A “Lulet” e poezisë


provasale: ALBASËT:


S


Ë Kalorësi fjetinë shtrat me bukuroshen


T
tënde,


Ti
po gjuaje drerin në pyllin e dendur,


a bridhje në emigrimin e Botës,


ose kishe zënë një shtrat të huaj,


futur në gjoks qumështor…


Jashtë
ruante roja


(duke frenuar agimin!)


Po bie agimi dhe albasilët dalin


nga
shtratet, pa u vënë re nga fqinjët…,(Rojat bëjnë mjegull!)Oh, o ndarje me skenë tronditëse


dhe
me një akt të përafërt.


Siç
ndaheshe ti nga krahët e dashura,


ndahej
edhe i dashuri i “zogëzës” sate!


Emrin
e kalorësve mbante zemrafshehur…


9. I faleminderit atij që sajoi Jambet,


gjallërinë
e tyre e pëlqej…


L
kronikën skandal


A hedh
valle karrikatura,…


G “Alpet”
më lagen nga të qeshurat


I e
njëpasnjëshme…


E

10.
Kreshtave mrekullore


E shfaqet
majë e argjendtë,


K Verbimi
sytë m’i pushton,


S Letrarët kalibërvogël


C tejkënaqen
me vargun e rëndomtë,


I përzierjen
laramane të ideve…


T Ekscitimi
i qafon,


I publiku fodull është lexues,


M


Elegjia
e shthurjes zotëron…

III. E MËRKURË


11. Lumi mitologjik


rrjedh në botën e Detit të Yjeve,


T Yjet
mbyten,


I lëshojnë nga sytë xixa…


R Ah,
Tiraidë morale,


A


N Ç’më sakaton!…


I


D


Ë

1. ***


Këmbët natyrshëm


në një gjysmëiks


përqeshin lulet e reve


në qiell të pahapur…


Kokët çvirgjërohen


në hapësirën e plasur.


Kokëkëmbët

2.


Pllaq- plluq:


“Huq i qulltë...”


Brumb- bumb:


“Mendim i kuqtë…”


Llap – llap:


ndihem lakuriq


në këtë ambient të
tymtë.Pbll
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:28 pm

Eol
, të falem


poezi

1.
K. E
HËNË


SH


K


E Shiu
ngjason me një vajzëT
ka lidhje me Perëndinë,tek
qan fajtorët e përmbytur…Shiu – Vajzë


shtrëngohet dhe lind,


Shiu
– Gruashket si xhind…

2.


Pelivani qëndron kokëprerë.


P (I
pëlqen kokëprerja e tij)Ë Më
shumë vëmendje tërheq,L se sa me kokë në vend!


Q Simbolika
shndërrohet në tellall!E


S


Ë

3.


Rrathët mistikë vërtiten


L si
rrathë eliptikë,A Misteri
i trukeve shketJ në përdredhjen e lajthitur


TH me
kokë dhije:I Daullja
ka kohë që bie!T


J


E


4. Përralla habitet me vetveten:


S Refleks i artë,


T Flakë
e zjarrtë.I


L Përralla
ndez veten si qiri:Stili
është njeriu me komb!


5.
Nina, zemrën femëroreme
çelësin e syrit të hap,…I Dhoma të qënkërka e boshuar:


SH Vazo mbetur pa lule


a me ish lule tharë!


L Mesnata mbetet e ve


U tek e përqesh thika


L që preu damarë!


E

II.
E MARTË


Kush
është roja i natës?“Ledhatimi” i plagosur


? qysh në vjeshtë?


A mundet ky ledhatim


të fluturojë


në “viset” e nxehta


sado pendbukur të jetë?..


7.Puthjet
janë lëshuar,puthjet
tona të vjetra.H (puthjet që u ranë buzët!)


A kaq
shumë janë tërbuarR sa
që s’kërkojnë veç buzë e faqe,L por
vithe, duar!I Ah, provincializmi si do të shërohet


S në
kasollje puthjesh?J


E

8. Gratë po u jepen burrave në Tempull,


“Të
dhënurit”ndrin nga nuriA i
të Zotërve të Tokës…L Ato
vijnë pas orgjisëB
kënduar në këngët e
Agimit…A “Lulet” e poezisë


provasale: ALBASËT:


S


Ë Kalorësi fjetinë shtrat me bukuroshenT
tënde,Ti
po gjuaje drerin në pyllin e dendur,a bridhje në emigrimin e Botës,


ose kishe zënë një shtrat të huaj,


futur në gjoks qumështor…


Jashtë
ruante roja(duke frenuar agimin!)


Po bie agimi dhe albasilët dalin


nga
shtratet, pa u vënë re nga fqinjët…,
(Rojat bëjnë mjegull!)Oh, o ndarje me skenë tronditëse


dhe
me një akt të përafërt.Siç
ndaheshe ti nga krahët e dashura,ndahej
edhe i dashuri i “zogëzës” sate!Emrin
e kalorësve mbante zemra
fshehur…9. I faleminderit atij që sajoi Jambet,


gjallërinë
e tyre e pëlqej…L
kronikën skandalA hedh
valle karrikatura,…G “Alpet”
më lagen nga të qeshuratI e
njëpasnjëshme…E

10.
Kreshtave mrekulloreE shfaqet
majë e argjendtë,K Verbimi
sytë m’i pushton,S Letrarët kalibërvogël


C tejkënaqen
me vargun e rëndomtë,I përzierjen
laramane të ideve…T Ekscitimi
i qafon,I publiku fodull është lexues,


M


Elegjia
e shthurjes zotëron…


III. E MËRKURË


11. Lumi mitologjik


rrjedh në botën e Detit të Yjeve,


T Yjet
mbyten,I lëshojnë nga sytë xixa…


R Ah,
Tiraidë morale,A


N Ç’më sakaton!…


I


D


Ë

1. ***


Këmbët natyrshëm


në një gjysmëiks


përqeshin lulet e reve


në qiell të pahapur…


Kokët çvirgjërohen


në hapësirën e plasur.


Kokëkëmbët

2.


Pllaq- plluq:


“Huq i qulltë...”


Brumb- bumb:


“Mendim i kuqtë…”


Llap – llap:


ndihem lakuriq


në këtë ambient të
tymtë.Pbll
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:30 pm

Eol


Aks
përgjigjesh në një pasqyrë shpirti


Tashmë


Ia kuptojnë dygjuhësinë njëri -
tjetritdhe pyetjet mbeten të ngrira,


të palëvizura nga vendi,


paçka nga përgatitja atletike
juaja...


Energjia


Parabola thotë :


« Kur ika,ika me nxitim,


shënjën e ikjes,


ta lashë për kthim... »

Rigjetja


Mbrëmja,


nuk e mban dot peshën e fjalës,


shpërthimin magjik të saj…


hap kanatat e agjensisë së
ngjarjevelyer me sheqerna...

E vërteta

Enigmat i kanë varur në gjoks
çelësat e hapjes(Vetëm poetët e kuptojmë
simbolikën e tyre),jemi me fat,


të tjerët duhet t’u drejtohen
kodikëve),lirizmi i lodhur


nga rrugëtimet e fjalive të
përzgjedhurastacionohet në një diamantizëm
shpirtime një diagramë


tepër të çuditshme


që do të ndryshojë pika horizonti
dhe spostim Globi,kaltërsitë do të ngjyrohen me
kombinim ngjyrash ….Hapen emisionet me emblema të
spikaturaduke mbledhur buzët e njerëzve të
zakonshëm.E nesërmja do të koncertojë të
shkuarëndhe erotikat do të thyhen si qelqe kristali.

Sadisfaksioni

Kisha kohë


që kërkoja të ankorohesha, për pak
kohë,në këtë mol pjalnues


dhe spirancaës poetike t’i provoja
rezistencën.


Interesantja

Ne e kuptojmë tashmë mirë:


kemi nevojë për njëri – tjetrin,


siç kemi nevojë për frymëmarrjen!


Dita tashmë s’ka njësi tjetër
matëse(e ka cunguar Mjegullën)përveç ndjenjës që e shndërruar


në njësi kohore pret E mailet
bombarduese.
Ndodhia

Në dy brigje në pamje të vetmuara


mendohet për njëri- tjetrin ,


ka rëndësi që mendohet tashmë,


pa pritur përgjigjet e dyanshme…

Kohore

Ah, ndjenjë e ankoruar.


Në ç’vend lëshon “SOS” vapori
juaj?!Ku?...Këtu...


Apeli


Akrepat e orës


ndryshojnë drejtimin lëvizës,


kush ndikoi kaq fuqishëm mbi ta?

Pereira

Krahët e hapur ngjajnë me kllapat...


Retrospektiva na duhet:


E përbashkëta


po mban konferencë gërmash.


Sa tunduese kur kthehesh


me gërma te lashtësia


dhe ndjen superitetin e krijimit,


të ardhjes në këtë Botë!


Kam të drejtë të gazmohem


këtu nëBallkan….
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:31 pm

Petro
Dudi
,W.P.S, N/Kryetar i Lidhjes

Vepra
të autorit


“Udha për në zemër” “Jonalda”, Berat, viti 1995


“I pafat që kërkon fat”, poemë, “Morava”, Tiranë


“Dritë”, “Mendimi i lirë”, Berat 1996


“Qielli habitet”, “Mendimi i lirë” 1997


“S’di se ç’të bëjë me mendjen njeriu”, “Mendimi i lirë”


“Për të bërë Shqipërinë”, “Mendimi i lirë”


“Shtegtim nëpër mjegull”, roman, “Mendimi i lirë”


Janë në proces botimi vëllimet poetike: “E nesërmja është
foshnja”,“Dashuri, mister, intrigë”


Ka përgatitur për botim: “Shuarja e mitit” vepër politiko -
filozofike“ Ishulli i Seksit”, skica dhe tregime.


Dua
të luaj


Dua të luaj


me befasinë
e gjarprit,me zgërdheshjen e tigrit


a me dufin e
ariut:me rrufenë


dua të
shkund pluhurin
e pantallonave,


të trazoj dua


heshtjen e
yjeve,dua të luaj


me nusërinë
e luleve,po kurrë me dhembjen


e dashurisë
së njeriut.
Të ishte
ca më poshtë


Foshnja kaliqafë


bën të kapë
diellin.Të ishte ca më poshtë,


dielli do të
ishte vrarë;të ishte ca më poshtë,


do ta kishin
vjedhur;të ishte ca më poshtë,


i shkoqur, i
ndarë,…Të ishte ca më poshtë,


ne ç’do të
ishim vallë?!


S’dihet
sa gjatë


Dy zemra shohin një ëndërr,


dy ëndrra bëhen një zemër,


një zemër bëhet një mollë,


një zemër bëhet një varkë


në një lumë të rrëmbyer,


udhëton,… udhëton,…


s’dihet sa gjatë.

Aritmetika
e shpirtit


Pisk e kam me syrin,


pisk e kam me veten


thuajse
gjithnjë;s’duan të dinë aritmetikën


e shpirtit
:një plus një baraz një.


Uroj

Dhe era vrapon:


nuk ia shoh fytyrën,


por ia ndiej gjymtyrët.Dhe lumi ecën:


nuk ia shoh këmbët,


po e shoh duke
udhëtuar.Dhe jeta fluturon:


nuk ia dalloj krahët,


po uroj që të
ketë zemër.


Deti
i perlave


Në rrjedhën e kohës


a e ngrite
mullirin?Vozite gjatë


a hodhe karemin?


U zhyte thellë


a vadite
çairin?Deti i perlave


është brenda
peshkaqenit.

GJËEGJËZA
E … (KËNGËS)


S’është pemë e lëshon rrënjë,


s’është diell e bën dritë,


s’është bletë e kullon mjaltë,


s’është shpend e fluturon,


s’është zjarr e të ndez flakë,


s’është lule e lulëzon,


s’është fllad e ta ka ënda,


zemër s’është, shpirtin ka brenda.
TRILLET
E JETËS


Habitesh me jetën,


si të mos
kesh duf e zili,e kërkon fatin,


e kopraci
asgjë nuk ka falur.Qejfe përmbi qejfe


dikush
kohën s’di ta shtyjë.Sa i mirë që duket,


vetëm
zemrën ka të kalbur.Fatlum jeta bën


edhe atë
që librin e quan marrëzi,atë që përdhos botën


për egon e
vet,atë që fiton botën


me pak aritmetikë që di,


debili


gjen
tërfilin me katër fletë.


Pendesë

S’di të pendohet plumbi,


edhe pse bën ndonjëherë rikoshetë.


S’di të pendohet koha,


edhe pse me vetveten duket se ngjet.


S’di të pendohet rrjedha,…


Thonë


se paraja e
kthen ujët përpjetë.Parasë,


në jetë të
jetëvedo
t’i latonim monumentin.Sikur vdekja të pendohej,


po të hante rryshfetin.

(nga
libri “Qielli habitet”)


Mollë
të ndaluara


Udhës së jetës,


plot mollë të ndaluara


radhë - radhë;


Debili thotë :


“As që i dua fare,


do të shqepem me dardhë”.

Martir
hamalli


Mbi shpinë të mjeranit,


fërkon plëndësin pusht - etari.


Martir hamalli gjegjet:


E e e e e e,


durimin si unë,


hë e ka gomari?

Ç’farë
s’bëjnë djajtë


Ngatërrestarët,


çfarë s’bëjnë
djajtë;Ia bëjnë mendjen sorkadhes,


të përqafojë çakejtë.

Krenari

E si të mos krenohesh


me ata burra
shteti,u prin rryshfeti,


u prin shëndeti,


asgjë thuajse s’u mungon


asgjë,


vetëm DINJITETI.

Thonë
se duhet gënjeshtra


Thonë se duhet gënjeshtra,


ilaç për të sëmurin.


Një përdredhkë


si një frut i hajthëm,


i burrit


a i gruas
për burrin,një përrallëz për fëmijën.


Me putra të buta t’i sjellëgjumin;thonë se bëhet lundër


për të hedhur lumin.


Po qe kështu


e
përgjithmonë,e hodhëm lumine jetës sonë.


Pikë
e nga një pikë


Pikë e nga një pikë


ua mblodhëm
trimërinë,atyre që hiqen për trima


e s’u bën as gjysma


e trimërisë së
trimave.Pikë e nga një pikë


ua mblodha
mençurinë,atyre që hiqen të mençur


e s’u bë as çereku


i diturisë së të mençurve.


Atyre


që hiqen nga
dashuriasi të marrë,


asnjë pikë s’u shtydha


nga shpirti i tyre i tharë.

Nga libri
: “ DASHURI, MISTER, INTRIGË”


THONË

Thonë,


që trimat i merr plumbi në ballë;


Po pas shpine


Ç’i kanë ato plagë?!…

KOHËT
ME MASKË


Vë maskë palaçua


e ne qeshim.


Vë maskë banditi;


O qajmë, o vdesim.


Kur kohët vënë maskë,


Ç’duhet të bëjmë?


Ç’duhet të presim?

IMITIM

Edhe qenime njeriunnë paqe do të rrojë.


Po i zoti i tijkërkon ta kafshojë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Vijon Antologjia   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:33 pm

PIRRO LOLI


Shkrimtar – poet dhe kritik letrar ì
mirënjohur, i lindur në vitin 1945
në Zagori të Gjirokastrës. Studimet
universitare i kreu në Tiranë në vitin 1968, në fakultetin Gjuhë – letërsi. Ka
punuar kryesisht mësues e drejtues në arsim e së fundi pedagog në Universitetin
e GJIROKASTRËS.

QYTETI I MIQVE

(Gjirokastrës)


Një
dhomë e kemi për miq


Me
mangall të madh e me oxhak.


Qilimat
shtruar,


Zjarri
bubukak.


Çelur
zemrat Gjirokastra,


Vatrat e ngrohta një mbi një,


Dhoma e pritjes e madhe


Po miqtë s’ì nxë.

Prandaj,


i mblodhëm qilimat së bashku


Kalldrëmët ì shtruam kudo,


Shtruar ì lëmë përherë,shkojë miku në to.

PLAGË


Unë jam ì fuqishëm si Anteu,


I
duroj dhimbjet,


Dhe
plagët ì mbyll me durim..

Por ma gjetën “thembrën e Akilit”


Si me tërmet ma tundën “shtëpinë”


Në telefon ì zi në një zyrë të bardhë,


Më vrau poezinë.

Me poezinë e plagosur u dëgjua gjatë


Në gërmadhat e saj 15 vjet.


Zemra m’u ça si shegë e ndezur,


Se më kish qëlluar një poet.

EGOIZËM


Vetëm
sot


Do
t’ì flas botës në vetën e parë.


Isha
ì mbushur deri në fyt


Me
mithet e njerëzve të famshëm.


I dashuruar me ta në çdo qelizë.


U
kam thurur kurora, tituj e ndere,


U kam krehur mjekrën me dëshirë.


Grushta kam shkëmbyer me miq


E vetëm kam vrarë.


Asnjeri s’më mori prej dore,


Të ngjitja qoftë dhe një shkallë, një
gisht.


Paçka se shumica


Qenë ngritur mbi supe të tjerë


Me bejte bajate përmbretër e gjeneralë.


Kur
fillova të ngjitem ì vetëm


Me duar me kallo në litarë,


Nuk
më duheshin as supe, as shkallë.


I thashë vetes: “Ti je princi!”


E mithet si suvara të ndryshkura


Ranë.

POETI

Poeti,


Ivogël, ì vogël si syrisy mban një botë.


I brishtë, ì brishtë


Si drita, si loti


E mbrojnë veç dy qerpikë.


…E luftë shpall me të gjithë.

HIJA
E LISIT


Sopatat godasin hijen e lisit


Majtas,
djathtas trimërisht.


Të frikshme trajtat e errta


Me
lloj – lloj gungash në kurriz.


Gjinkallat
harbojnë lartësivetrung e degë të lista,vapë e në zheg


Japin
koncert.


Sopatat
ëmdërrojnëtë të rrëzohet lisi


Dru
zjarri të bëjnë


Për
dimrin e ftohtë.


Grisin
fytyrën gjinkallat e shkreta,


Një koncert ì tërë u shkoi
kot…


Jorgo S. Telo,


Poet,
shkrimtar, publicist, Anëtar ì W.P.S dhe i Lidhjes së Krijuesve
“PEGASI”Albania, me qendër në Gjirokastër, fitues i dy çmimeve ndërkombëtarë në
Greqi.

BOTIMET:


A. PËR TË RRITUR: 1. “Evë, moj, si u gënjeve?” (poezi) , 19982. “Verë dhe uthull” (fabula) , 19993. “Klithja e yjeve” (poezi) = 20004. “Tingujt e shpirtit” (poezi –
këngë) , 20015. “Humorpipereska” (satira & epigrame) , 20046. “Kumte dashurore” (poezi lirike) ,
20047. “Hedhja e zareve” (roman) ,
20058. “Mysafirët e rinj të
Çajupit”(fantareportazh) , 2007B. PËR
FËMIJË:1. “Bubushi e Dikushi” (poemë – përrallë) ,1999 2.
“Babi, keq mos të të vijë!” (poezi) , 1999 3. “Sfidanti legjendar” (poemë) ,
2005 4. “
Kush ì gjen, “Të lumtë!” – ì them” (gjëegjëza e pyetje
lodruese) , 2007


NËNQESHJA

Një
e lehtë nënqeshjenuk
shfaqet sidokudo.Ka
një peshë sa dhjetra qeshje;“Vlen”më
tepër se ato…Nënqeshja
nuk paska zhurmë.Dikush
s’ì ve rëndësi.Vjen
e ikën.. por lë gjurmë,“Vret,
shëron” siç ajo di…Një
nënqeshje cinikeshpirtin
krejt ta përfundos.Një
buzëqeshje jetiketë jep krahë – doemos.

ZIG-ZAG


shfaqen si në një pasqyrëDisa
njerëz:Ecin
zig-zag përherë.Disa
gojë:Flasin
zig-zag pandërprerë.Disa
sy:Nën
vështrimin zig-zag.Ca
zemra:Nën
ritmin zig-zag.Dhe
karaktere:Tejetzig-zag…

ME SHPATËN E MENDJES

Mespërmes
e godita terrin:Copëtova
vargonjtë e mosqenies…I
dërrmovaDjallin,


Ferrin


Dhunshëmme shpatën e mendjes.

I KALBUR KOHE

I
mësuar…vetëm për klasëndarje.


Vetëm
për përçarjeì zgjuar.


I
rregjurpër të të shtënë në kurth.


Për
të mbjellë “ah!” e “uh”ì etur…


I
duruar… për përgjime nate,Për
sajesa bajatei sprovuar…


I
nginjur me orekse ligësie.Për
mposhtje pafajësieì thekur…


I
dashuruarme vese epshore.


Me
tituj – honoreì verbuar…


I
mikluarnga idhujt hijerëndë.


Kokë
e këmbëì dreqifikuar.

Tinzar tërë jetën mbete,


o
mizor!Ikalbur
kohe,PERSEKUTOR!

SHKRUAJ NË ZEMRËN TENDE

Bëje
qiellin më të lartë.Bëje
detin më të shtruar.Bëje
zemrën tënde kartë,ku
të shkruaj, ç’duhet shkruar.Për
dy fjalë te zemra jote,bojë
marr nga shpirti im.Bojë
e letër prushërohen.Lule
e shpirtit merr shpërthim.Qielli
ì shpirtit na u gremispërmbi lule lodër – ere.


Përmbi
det të dashurisëç’u derdh ky blerim pranvere.
SHFRIM
THINJASH(Vargje
me fytyrë “HAJKU”)***


Në cikmë
– përvëlimNë zheg,
eh çfarë flladi -buzët e
tua, mike!***


Me
syqeshje sysh të panjohurtrembem
se më ndjell,si drita e rreme anijen në vozitje


***


Degët e pishës – erashkë.


Djersiten rioshët mbi bar.


Ç’këndvështrim i zilepsur!


***


E shpie veten te rrënjët.


Brohorasin themelitë.


Më qorton çatia e braktisur.


***


Zemërimi


zbret në kërthizë


drithërimi ngjitet te thithkat.


***


I ngula
sytëmbi një
trung të thatë.Shpërdorova
ndjenjat.***avitesh, sa s’më prek.Gjoks e
shalë gjysmëzbuluar.Provokim
për thinjat.***


Besoke te dashuria.


A të beson ajo


e lindura nga flirtet?


***


U talle me zemrën time


e tani pret


ç’do të korrësh në vjeshtë.


***


Përpiqesh më kot


të maskosh etjen e syve.


A fshihet mali pas kodrës?


***


E nisa letrën drejt teje,


ta lexoje


e ti sajove me të një kaike.


***


Mjegulla ra mbi liqen


e u pllaqurit akullisht.


Zemra
s’po i bindej trurit.***zhbirosh në zemër nëne,si të zbulosh


veç dhimbje e plagë…


***


Mbrëmë të lashë pikëtakimin


S’erdhe.


S’e dije gjasme fjalëkaliminç


***


Jam i papërmbajtur?


Mos m’akuzo!


Ndihem i lirë si Robinson Kruzo.


***


E kritikova sa ishte gjallë.anatemojnë,pse
merrem me të vdekurit.***


M’u
lagën sytë prej tymnajës…M’u
terënprej
puhizës flladitëse të pllajës.***


Të pashë
në sfilatë puthjesh.Ende s’e
ditkërke:gjithkush
shijon të vetat.***


Një pyetje pa përgjigje – si gozhdë.


Më prore… ku të vuajë shpirti,


këtu apo në… “atë botë”?


***


Pa dashurinë mes nesh


kjo botë


nuk do
ndiejë të ngrohtë.***


Teksa rrëmih në syt’ e tu,


dalloj pasqyrisht,


sa e dashuruar je me sfidat.


***


S’di në mund të sajohet si dashuri


përjetimi
i puthjevebrenda
“kalit të drunjtë”.***


Ëndshëm
jam duke drekuar.macja më
sheh ngultas në sy.S’më
kalon gjësend në bark.***


Shira
muzgjesh të plagosurma
idhnojnëvjeshtën
e shpirtit.***


Para se
shpirti të jetë shkundur krejt,më e dobishme të zotëroja


dhuntinë e vdekjes.


***


Thith
ujë e rreze diellore hardhiae shkarkon verën e shijshme


marramendëse


***


Nuk m’i
respekton dhimbjet e zemrësRealisht,
o gjasme mik, më jepet haktë të
quaj brumbull topabërës.***


Ti je
shumëfytyrësh e s’je gjë tjetërveç një
konglomerat maskash.Duhen
grisur për kthjellimin e jetës.***


Asnjë
lëshim nuk bëka vera zhuritëse,teksa lëshon pa frena


vapën ulëritëse.


***


Ti, o dimër, na vjen ì paarrirë.


Koprac për ujë,


Bujar për thatësirë.


***


Në pritje të një lajmi të mirë,


ora sikur s’ecën.


Na përshfaqet si e ngrirë.


***


Përjetoj
edhe dhimbjet aksidentale;E njoh shumicën e tyre:


dhimbje
mbese a dhimbje vajze.***


Ti – emocioni im ì parë.


Ti –
dhimbja ime e hershme.
shndrit si yjet rrëzëllimtarë.***


Rastësisht
kuptova të vërtetën:Nuk shikokam
nga njëri sy.Tjetri…maskonte
defektin…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:37 pm

Dino Çiço, W.P.S, N/Kryetar i Lidhjes së Krijuesve “PEGASI”


autor i librave “Kam dajko kalin” fabula, “Eci në
dhimbjen time” vëllim poetik, “Ariu në pol” fabul për fëmijë. Ka në proces
botimi shumë libra.

1.Varfëria

Varfëria këmbëleckat e
grisurafsheh vetveten e vet,


ku mishi lulak


përqesh makinat
luksoze,dora, që zgjat semafor


për lëmoshën që kërkon
e s’gjendhe vetë e ardhmja


është ngjyrosur


me një lëkurë prej
bloze.Varfëria me gishtrinjtë
mavimat temperaturën e
tortuarit,ku i ftohti vrapon


në shtyllën kurrizore


e ngrin çdo kockë e çdo
ind,vështrimi i saj, ndiz e
shuajsi dritat e Farit në
brigjet e urisë,ku vet uria pëdridhet
si një krimb!Varfëria, njëqind vjet
plakçdo vit të fëmijërisë


dhe çdo vit i stërmoçëmrrudhos gjithçka në
rrudhosjen e vet,ka vulën e tmerrit të
tmerrshëmaq s’gjen rrugën
eshtëpisë.Dhe ku pa?!!


Brenda përbrenda
oborrit të vet.Varfëria është grahma e
asajqë vetes por,… pa
vdekur,kolovitet në shtratin e
pëgërë të pasurisë,është djep i krimit të
një shoqërie të qelbur,është arkivoli dhe
varrmihëse e vetë shoqërisë.

2. Më vret ndërgjegjja

Mallkoj veten që nuk
shoh nga sytë,ndiej që jam në një
terr të plotë,më vret ndërgjegjja


dhe më dhëmb kaq fort,


për sytë e mia, vallë,


kur do të ketë dritë?


Më vret ndërgjegjja…


Pse s’jam,


si sythet që çelin në
pemë,si një qelizë në
qelizat e pranverës,të futem e të shtoj një
notënë këngët e bilbilit,


të nginjem e t’i ngjaj
aromëssë erës e veshur


me polenin e luleve të
prillit.Dhe pse rropatem ,


s’mund të ngrë një
këngë,e të këndoj në mes


të dhimbjes së thellë,


të ndeshem me stuhitë


më të egëra që gjëmojnë.


Të tallem me vdekjen


që vërtitet në vetveten
e vete ta pështyj drejt e në
gojë,në dhëmbët e verdhë.


Të mos qurravitem si
bir i pashpresësdhe në kotësi të pres,


si të tjerët të luftoj për jetën,


për jetën të di dhe unësi të vdes.

3. Kush mendonJetojmë


në zonën e fjollave të
borës,grimcat e akullit


po na shpojnë shpirtin,si na shpojnë miliarda
strese ,që na vijnë prej kohës,e për të ngrohur
sadopak,ne rrethojmë meitin.


Dhe ikim nga sytë
këmbëtshpërndahemi në botë,


gëmadha fabrikash të
kthyera në arkivole.Mbas shpine,


djerrë e lëmë këtë
tokë,ulërin thershëm e
ardhmjakur na përcjell në
klone.E kush mendon?


Nuk mendon kurkush!


Për të vjedhur
deputetëtbërtasin në parlament,


shahen nga nënat ,


qëllohen me grusht,


varfëria shullohet në
fshat e qytet!Ulërin e ardhmja:


“Ku shkoni, ku veni?”


(Ndoshta “prapa
diellit”…askush nuk e di).
4. E pashë deputetinE pashë deputetin


atë ditë në këmbë,


shtrëngonte duart e
papunatë punëtorëve të
papunë;gëlonte në sytë
jeshiltëtë varfërisë së rëndë,


s’e fshinte dot
varfërinëzhelemadhja turmë.


E pashë deputetin


që qeshte gjithë jargë,në ulërimin e mjerimit


që ofron “tërmet’,


në mesin e turmës


s’shikonte se sa larg,


sa larg nga turma


ish gushëdhjami
deputet.


5. I morënËndrrat e mia erërat i
morënpër të dëbuar retë e
zeza;retë e zeza,


që duan të fshehin
diskun e diellit!Ëndrrat e mia i morën
valët e deteve,për t’i kthyer në
fanarë,në fanarë për rrugët
detare.Ëndrrat e mia i morën
shtullingate mjegullës së bardhë,


Mjegulla e bardhë


që vesh kreshtat e
thepisura të maleve.Ëndrrat e mia i mori
hënapër t’i shpurë në
“Kashtën e Kumtrit”,në “Kashtën e Kumtrit”


për të shtuar ndriçimin e yjeve.


Ëndrrat e mia i morën
zogjtë në krahët e tyre,për ta bërë më blu
qiellin blu.Ëndrrat e mia i morën
peshqitpër t’i zhytur në
thellësi të oqeaneve,në thellësi të
oqeaneve,për të verbuar fytyrën
e frikës.….


Ëndrrat e mia i morën në dorë politikanët,


në dorë politikanët?!


O Zot!?


I hodhën në koshin e
plehrave!…

6. Hijet

Si s’pashë këmbë njeriu,


një njeri të gjallë


dhe në Metropol!


Mirë në qytetin tim


që është provincial!


Shikoja vetëm hije


që ecnin në këmbë,


nuk di nga vinin hijet,nuk mora vesh nga
venin.Dhe unë kthehesha në
hije,kisha peshë të rëndë,


një peshë që më
rëndonte,më therte në shpirt…


Po sa mirë që rrugën
hijet po gjenin,hije në errësirë,


hije dhe në dritë.


Hijet me makina


iknin si skëterra.


Hijet që bënin hije në
parqe,shëtitore dhe hijet…


Sa çudi!…


Më thoni


ku të shihja
buzëqeshjen njerëzore??Hijet vrisnin hijet


me mostrat serialë,


u çmendën hijet tona


në rrugë e rrugica,


kur Dielli nxin e ftoh


dhe kur djeg si zjarr,


një oqean resh të zeza


krijonin hijet e pista.Hijet kacafyten


në një kacafytje të
ndyrë,Hijet buzëshushunja


që thithin vetëm gjak,


Hijet nuk kanë formë,


nuk kanë as fytyrë.


Hije….


Kjo kohëhije


nuk di se sa do të
zgjatë.

Marrë nga libri i ri i autorit


“Eci mbi dhimbjen time”

Rajmond Taho

U lind në Gjirokastër më 20.09.1951. Ka botuar tre libra
për fëmijë dhe tre për të rritur. Iu pre jeta në mes, në kulm të lulëzimit si
krijues, në vitin 2006. Poezitë e përzgjedhura janë nga vëllimi më i ri “Hapni
udhë poetit”, botuar në vitin 2003.


Jam
njeri,ndaj
ju drejtohem njerëzve


Njerëz, mos u trembni,


Vështrojeni diellin në sy,


Ndryshe bota


do t’ju duket


Veç bardhë e zi.
Vetëm
në ata sy


I kam thyer pasqyrat ,


kam
kohë,Fytyrën e shoh


vetëm në sytë e tu,


Vetëm në ata sy…

Thyeji dhe ti.


Thoma M. Papaautor
i njohur i tre librave në gjuhën greke me ngjasi reale: "Ata s'erdhën, ne shkuam", "Histori të vërteta të
pabesueshme", "Sekreti i gruas së çuditshme"
. Libri i
fundit është përkthyer në gjuhën shqipe dhe ka ngjallë
interes të veçantë për
temën që trajton. Përkthimi i këtij libri është realizuar nga përkthyesi i
mirënjohur gjirokastrit Kristo Ndrico.
Është nga Jorgucati i Dropullit të Sipërm.
Banon aktualisht në Athinë familjarisht.


Portreti
i Zonjës


Atë e mbulonte bukuria e ndritshme..


E mbyllur atje në varrin e mbitokshëm,


larg njerëzve, miqve, shoqeve,...


Jeta jashtë rrjedh,


ndërsa ajo qëndron larg, larg saj,


e palagur.


Ndoshta qendis me ëndrraardhmene saj të paditur,shkruan me durim historinë e saj,...


Ndoshta kërkon ta kthejë shtëpinë e saj


në një tempull adhurimi


për një idol, shuëm të dashur të saj,


personal...


Kur del jashtë nga varri i mbitokshëm


ndrit lagjja nga reflekset e bukurisë së
sajtek rrezatojnë si një margaritar
gjigant..."Ylli magjik ecën në tortuar


dhe përbri saj mbushen dritaret me kokë
grash,me sy të egër, gjithë zili e cmirë,


ndërsa burrat,


ah,
burrat syuritur e gjithë kënaqësi,të gjithë duan të hyjnë


në dritaren e jetës së saj...

Marrë nga libri "Sekreti i një gruaje
të çuditshme"

HADER MEVLANI
GjirokastërAutori dy librave poetikë: “Bërsi poetike” dhe “Vargjet e Sërit”. Është
poet i njohur, shquhet për vargun lirik, por edhe për atë epik. Në vargun e tij
ka forcë lakonike dhe të pasur me mjete figurative.


NË SHPIRTIN TIM ULËRIJNE


NJËQIND SIRENA …


Në shpirtin tim ulërijnë njëqind
sirena,Ulërijnë pa bërë zë…


Ditën
s’i ndiej nga zhurmat e tjera,Po
natën, - më thoni si të flë?!…


TEUTA, TI
ISHE NJË EPOS… Teuta, ti ishe një epos


Me Troja dhe Akilë plot;


Dhe ne – (n+1) Homerë të vegjël rrotull,


Të tërët s’të kënduam dot!…
Frosina Dhima


Autore e librit “Ah, sikur të
isha Diell” (Rendje në udhëkryq).Dilemat e jetës

Marr frymë në këtë jetë,që jetë i thënçin…


Jetoj në këtë tokë


që gjithçka adhuroj.


Vetëm një yll i vetëm


e di që s’më do.


Jetoj nën një qiell të
plagosur,ku yjet zbresin një nga
njëtë lënduar,


ende pa treguar ndriçimin.


E kuptoj fare mirë jetënnë këtë shoqëri


nginjur nga çdo qelizë.Mëkat, hipokrizi…


Jetoj e s’jetoj.


E di mjaft mirë:


“Kur të pushoj së
ekzistuari,do të jetoj veç…


* * *


Në Labirinthet e Vuajtjes


kalova,


mbijetova në


Labirinthet e Dhimbjes…

Pastërti shpirtërore

E vunë shpirtin në një
peshorenë anën tjetër vunë një pendë…


Dridheshin në radhë shpirtrat e tjerë,


shpirti fluturoi më lehtë se penda,


s’kishte mëkate ta rëndonin,si fllad i lehtë, kur e
ngre pendën,e ngriti Zoti në Parajsëdhe zuri vendin:


Përjetësisht në prehje,përjetësisht në paqe!..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:37 pm

Niko Dhima, me origjinë nga Klishari i
Dropullit të Sipërm, Gjirokastër, autor
i dy vëllimeve poetike në greqisht: "Poezi pa shejtanllëk" dhe
"Hëna e gushtit"

Puthja e tradhëtisëNjë burrë me një grua


që kërkon nga një tjetër një
puthje,nuk ka faj gjithmonë ai,


por gruaja e ftohtë në shpirt.


Një grua e martuar,


që kërkon një tjetër puthje,


nuk ka ka faj gjithmonë ajo


që ka nëj burrë gjumash.


Kur të gjitha shkojnë në rregull


edhe gruaja të dikton,


të puthurën e tradhëtisë


burrit
nuk ia fal.

VitiViti rrjedh pa zhurmë,


ditët tona një nga një,


Si trumcak që me materiale


po ndërton folenë,


viti
shkatërron jetën,të tëra të qenurit i prish,


Rinia
jonë meitedhe
jeta jonë shuhet.Viti fali dritën te Yjet


dhe te Natyra..


Edhe me ligjin e Perëndisë së tij


ndonjëherë
do të shuaj.

Rovena Dilo, këngëtare e mirënjohur, e talentuar, por edhe poete. Banon në Tiranë. Është me origjinë nga Gjirokastra (Sheper,
Zagori)


Ante i Tokës sime


fituese e
çmimit të parënë festivalin e
39 në RadioTelevizion.


Mjaft


se pashë më pashë


i rashë botës qark.


Unë vetëm me veten


shtegtar i ngratë,


Bota
më josh me magji,po dua të kthej nga vij,


se shpesh e më shpesh


ndiej që malli më mbyt,


Se dua pak ajër,


të ngopem me frymë,


çdo natë në gjumë


shoh shtëpinë


në pragun e saj


të çlodh trupin tim,


Ante i tokës sime,


Atdhe të prek


dhe jam Perëndi,


po kam veç një
zemër,...Po deshe ti,


do rilind për ty, Ante.


Ante i tokës sime,


Atdhe të prek


dhe jam Perëndi,


po tek ti kam zemrën,


rrënjët tek ti,


do të rilind për ty, Ante!
Spiro Dede


poet
i njohur, autor i mjaft librave, botues, me origjinë nga Gjirokastra (Hoshtevë,
Zagori)vendlindje


Me grushte bjeri gjoksit, zemra ime,


shtëpi e bardhë qesh e oshëti!


Te porta del babai, dalin motrat,


pas trupit më përdridhen, si hardhi.


Dhe porsi drerë, shtigje çajnë pyetjet,


i shenjti at fshin sytë dhe më flet:


"Pa
dale, more bir, pa merrja pak vënçe,jo
sikur mbledh të dhëna për gazetë”."Baba, baba, kur udhët shtrijnë dorën,


Vendlindja kujt si mbolli dashuri?


çdo gjë
njoh dhe dua e ka fillin,ja tek ky shteg, këtu te kjo shtëpi.


Këtu ku gjithçka lindë, rritet është e
ngrohtë,ku bukuri buron çdo pjesë e tokës,


sa dhe një gur, çajupi në mërgim,


këtej e deshi ta vinte në kokë.


Këtu, ku jeta m'i ka pleksur rrënjët,


në ara, në çdo zemër e çdo dru,


sa, po të qe se lindej dhjetë herë,


të dhjetë herët do të lindja veç këtu!”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:38 pm

Kosta Gaxhoni


Përkthyes ì shumë veprave të autorëve shqiptarë në greqisht, poet dhe
publicist, anëtar i Lidhjes së Krijuesve “PEGASI” dhe i Lidhjes ë Poetëve
Bashkohorë W.P.S.Tik-tak…

Tik- tak, zemra jonë…


Rri dhe shikoj orën,


tik- tak, koha kalon dhe


filloj të loz me tespi…


Kujtime të vjetra, tik, tak, zemra ime flet…


Tik – tak njësoj si dje…


Orët
kalojnë, vitet rrjedhin, “restot” ç’i do ?!Të gjithë do të ikin , mërzitje e madhe,…


sa
kanë ikur, por do të vijnë të tjerë…Themi: “Mirë kemi jetuar!” Ngushëllim ì
mirë,…Por ç‘kemi lënë tek brezi tjetër?


Flasim një gjujë të vjetër,


ose jemi një racë tjetër;


gjemb
na kishin në sy, kundërshtarët e jetës sonëkudo e shkruar në çdo libër!


Hidhërime , helme na kanë lagësuar.


Asnjë nuk mundi gojën të na mbyll.


Shumë prej nesh kanë dëshirë, merak,


të trazojnë të vjetrat të jetës sonë mundime!...


Kujtime le të ngelen thellë në zemrat tona,


veprat që lëmë do të jetë gëzimi ynë.


Detyra të shenjta kemi,…


Mos ta harrojmë.


Në jetën tonë të hidhur


në këtë vend që kemi lindur,


me mendje
femër të themi:“Të gjithë sëbashku mos të vonojmë… “


Fjalët ì merr era dhe ì shpërndan larg.


Le ta mendojmë mirë të lëmë diçka


si trashëgim kombëtar.


Dhe po të kalojnë shumë vite


dhe jeta jonë do të jetë harruar,


veprat tona do të jenë të gjalla


dhe mundimet tona nuk do të shkojnë kot!


Harresa dje, pakujdesia e keqe e madhe


për brezin tonë,


vetë
ne të hapim velatdhe dyflamuri le të valvitet midis nesh.
Asim Peta


Autor gjirokastrit, i cili ka botuar dy vëllime poetikë :
“Zeniti i ndjenjës” dhe ‘Muzgu i thyer”. Është anëtari Lidhjes së Poetëve Bashkëkohorë
W.P.S.


E madhërishmja me shumë jetë1.


Gonxhe,


ecën e bukur nëpër botë


si princeshë,


e pamposhtur;


në ecje e palodhur,


kjo perëndeshë…


2.


Krijesa e Zotit


me shpirt të pasosur,


frymë nga fryma e shenjtë:


njerëzve pa frymë,


e vogël në trup,


por selvi e tejrritur;


qeshja


dhe shpresa njerëzore


predikimi yt.


3.


Rrugëtim i pambaruar,


njerëz


me fytyra të ndryshme,


fytyra të reja,


asnjëherë e lodhur ,


o e palodhura ime,


hapje


me mendimin tënd të shenjtë


rrugë me shpresa të reja


për botën e turbulluar…


4.


S’u lodhe


paraleleve të Botës


me jetën tënde


“murgeshë”


e sakrifikuara


për ëndrrat ,


midis të varfërve


të Botës


gjete një tjetër jetë…


5.


Misioni yt
i madh:nënë,


bamirëse


e njerëzve të thjeshtë.


Këtë ia kërkove


diellit të shenjtë…


6.


Kalkuta


me rrugët strehë,


ecje e shenjtëruar,


bamirësi


për njerëzit e zverdhur,


makina


me një kryq të madh


të kuq


rriste shtatin e shenjtërisë.


7.


Shenjtëria


të shenjtëroi në Nënë,


të gjithë


nga më i vogli i botës


e deri tek i moshuari


të thërrasin vetëm:


“Nënë!”


8.


Sa me fat ,


Je, o Gonxhe Bojaxhi ,


e madhështuar


nga bamirësia


dhe


si fontanë e madhe


shpërndan anë e kënd


Globit të lodhur:


shpresë për jetim!


9.


Prek me duart e mia


trupin e skulpturuar,


ndjej ngrohtësi


dhe e përcjell


ngrohtësinë


nga shpirti im i ndezur


nga respekti për ty,


o Nëna jonë e madhe,
shqiptarjaTerezë!


E
madhërishmjame
disa jetë!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyThu Sep 11, 2008 10:43 pm

vijoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyFri Sep 12, 2008 11:21 am

Aleksandra(Majlinda) Shabani, W.P.S

Gjirokastër

Poete, përkthyese, autore e librit poetik ‘Skulpturë dëshire në qiell manovrimi”. Ka përkthyer nga anglishtja dhe italishtja rreth 100 poetë nga gjithë Bota, duke përfshirë poeten Teresinka Pereira, presidente e Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve Ndërkombëtarë si dhe shumë materiale publiciste, recensa të poetëve italianë, botuar në gazetën ‘Pegasi”. Në gjuhën italiane ka përkthyer librin”Il messaggio del mare”.* Venitje në kujtesën acar

Nata ka ulur qepallat,

mbulim errësire.

Nën mantelin e errët të

zi gjithçka.Na magjeps Jeta me fytyrat e saj surprizë ......

Mendimi endet andej –

këndej

si emigrant,

sikur kërkon

të gjejë vetveten;

Kush ia ka marrë

a grisur pasaportën

në kufinjtë e lirisë së ecjes?

Trupi humbet,

herë pas here,

ngjallet e tretet

pas një ëndrre të venitur

në krahët e rrëzuar të një ure

lëkundëse.

Shpirti përvëlon,

djeg e shkumëzon shpirti.

Zemra copë - copë

lundron në një barkë të mbyllur,

syri mbyll soditjen,

dita e zymtë ka kohë

që na ka përshëndetur

butësisht,

pa e kuptuar praninë e saj

në kujtesën e acartë

të mbrëmjes;

flokët e kujtesës

shpalosin një zhgënjim

anashkalues i pasojës së ndodhur,

e cila merr vendimin e humbjes.

Çeku i hedhur humbet

në nivelin e fillesës me shkumë,

rrahur në një pjatë

me të bardhë të vezës…* Një tretje imagjinarePa ty s’fluturon Jeta ime,

Natyra vdekjen e saj mirëpret,…

Tretja ime me ty?!

pa ty do të jetë.

Eh, ç’sarkazëm për

këtë krahasim ta vjetër:

“Njëri Romeo dhe

tjetra Zhuljetë”…

Shekspiri i ripërsërtitur

në komedidramat qesh…* E nesërmja e lagështNë dritën e hënës

sërish pres takimin

me ty,

të kurorëzoj celebrimin

e ëndrrës së goditur shpinësisht,…

T’i vendos në gishtin lidhës

një unazë kaltërsie…

Pse nuk nxiton të vish?

Më lë në një buzëpritje

delikate që rrëshqet ngjalësisht…

Nesër këtu,

ndoshta, s’do më gjesh

se e nesërmja

që vjen diku tjetër

do të na çojë

në ajrin e lagësht

të vjeshtës;

mendimi

për ty s’do të rresht kurrë;

kur kokën të kthesh,

ndoshta s’do më gjesh aty,

si dikur,

në pritjen që shket

nga cikli i mbyllur,

hënë e ngrënë në hapësirë qielli…

Ndoshta në vendin tim

do të të presin kangurët.* Lundrim dhe mungesëMë sillet ndërmend imazhi yt

i mbështjellë me aromë dehëse;

ndjej në shpirt rrahjen

jo të zakontë të zemrës sate;

ndjej lundrimin në një det

plot ndjenjë,

por deti i kaltër

papritmas të vë mungesë,

teksa del anija në det të hapët…

(Të çuditshme janë rrahjet!…)* Kundrim

Harroje vetminë e ngrysur,

vetëm për një çast harrese:

bluaj mendjen e trazuar

dhe shmang trazimin e ndezur;

gëzo si një krijesë që lirinë

e gjete duke u përpjekur

në tymnajën e servirur nga tabutë ;

harro mishërimin e ligësisë,

epse shpresa kundron shpirtërisht

vetveten natyrshëm,

pyetja sfidon vërtetësinë e saj,

hap shteg në pllajën e mendimit,

shmang monopatin e lënë

në një cep të kujtesës së djallëzuar…

Këto mos m’i quaj

moralizime dhe urdhër.* Çast pamjevrejturShtrirazi mbërthyese

rrjedha e mendimit;

monotonia

më ekogon përbrenda vetvetes;

zhurmshmëria mban

në mbërthesë kraharorin;

urdhri bie prerazi

mbi veshin magjik;

pamje e vrenjtur -

tablo krijuese ankthi të vjeshtës,

kujtimi gjallon gjethezverdhurat

në përsëritje fjalëzën -

Marrë nga vëllimi i autores

në botim”Skulpturë dëshire

në qiell manovrimi”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyFri Sep 12, 2008 11:22 am

Yllka Ponde W.P.SAutore e vëllimit poetik: “VËSHTIRE TE MBETESH NË SHPIRTIN TIM”. Libri është ndërtuar mbi një shtrat interesant kompozicional dhe me gjetje e dukuri të reja, të shprehura me çiltërsi dhe ndjenjë, i cili pa dyshesë do të kërkohet nga lexuesit pasionantë të poezisë. Në këtë vëllim shprehet bota e feminitetit që kërkon të prekë ardhmërinë e civilizuar. Autore gjirokastrite, anëtare e W.P.SPËRKUFIZIM

“Liri” do të thotë:

Të qeshësh, kur të vjen për të

qeshur,

Madje dhe

kur është për të qeshur, të

qash!

“Liri” do të thotë:

Të bëhesh skllav me

dëshirë…

“Liri” do të thotë:

Të jetosh në çdo trajtë!

10 Mars 1996VERE

Kur më teket për të pirë verë,

trullosem prej mendimit se

do pi,…

Kur filloj të pi verë,

dehem prej mendimit se po

pi.

Dehem, duke pirë verë,…

Më pëlqen!

S’jetoj më në tokë,…

Më kërkoni në qiell!

28 Shkurt 1996******

Eh!

Kështu do na shkojë kjo jetë.

Sa largojmë njërën,

krijohet tjetra brengë.

5 Maj 2002******

Ti më prek butë,

sikur trëndafil të jem,

e ndonjë petale më këput.

Kur më puth lehtë,

më ngjan vetja:

Lule “Mos më prek”…

5 Maj 2002

***

Ti duku ndonjëhere

Udhëve të qytetit tim,

Pa shohim…

Jemi akoma miq,

Perderisa s’ishim dëshmimtarë

Në çastin e ndarjes,

Perderisa s’i kemi thënë

Njëri-tjetrit: “Lamtumirë!”

Diçka na lidh…

30.01.97

***

Ti s’munde ta gdhendësh fytyrën time

Në përfytyrimin tënd,

Ndaj lodhesh së kërkuari…

Më kot,

Për të më parë

Pak fare pak…

Ndonjë ditë

Mos nuk më dëgjon,

Kur të të them:

“Ej… Unë jam!”

30.6.96Te gjeta.

S’dita të të mbaj.

Të humba përsëri.

Më duket sikur gjithçka

Ka mbaruar përfundimisht…

Dhe pse një dritë shprese

Ka mbetur ndezur në shpirt.

3.5.2000

As, në enderr,

As në jetë…

Ku je?

Sytë e mi

Në kërkimin tënd

Po humbasin gjelbërimin e tyre.

Dil, të të shoh pak,

Ku je?

Që sytë të më gjelbërojnë

Si më parë.

Që zemra të fillojë të rrahë

Me ritmin normal.

Të lutem, duku pak….

Ku je?

17.2.1999

***

E ndiej të nevojshme

Praninë tënde,

Në netët e kësaj jete

Për të qetësuar dhimbjet.

14.9.99

***

S’mundem të të harroj

Dhe pse je larg,

S’mundem të të harroj…

Zemra për ty si sy qan.30.9.99Murat Memallaj, autor tepelenas, anëtar i Lidhjes së Poetëve Bashkëkohorë W.P.S

Ka botuar librat: “Kënga e Këngëreshës”, “Mallimi” “Mos ma fshehni brengën”, ‘Këngët e gjuhës sime”, “Një fjalë kundër dhimbjeve”. Shquhet dhe në lëmin përkthyes. Ka përkthyer nga S. Esenin me një titull domethënës “Eseniane” si dhe veprëne poetit rus Adolf Shvjednikov të ditëve të sotme” Gruaja, të cilën dashuroj’.1. Duke lexuar romanin

“Zonja Bovari”,

shkruar prej Gustav FloberQë të të them se nuk të dua,

nuk më zë besë njeri.

E, cila femër s’do ta lakmonte

zonjën Bovari?

E, cila femër famën Flober,

ta dha në skajësi?!

Sartri me gojën plot

do të pohonte:

“Veç zonjën Bovari”.

Jo, profesor, mos

ma fyej Emën,

nuk bëri blasfemi!

E, cili rob nuk e pi helmin,

kur nuk gjen dashuri?

E, cili rob nuk i jep fund jetës,

qoftë edhe pa u helmuar,

kur ndihet vetëm në këtë botë

Dhe s’është i dashuruar?!2. Unë jam vetëm një

RastinjakUnë jam vetëm një Rastinjak, as pak më shumë,

as shumë më pak, përshkruar bukur

nga De Balzak, as pak më shumë,

as shumë më pak.

Unë dhimbjes,jo, si vë kapak,

siç bën ai për Gorjon plak,

as pak më shumë, as shumë më pak.

Të gjitha dhimbjet dua t’i flak,

as pak më shumë, as shumë më pak,

veç ndershmërinë e mbroj me gjak,

as pak më shumë, as shumë më pak.3. TatjanësTatjana, unë letrën tënde e di përmendësh,

ua thashë dhe nxënësve të mi në mësim,

se qysh fëmijë kam qenë kureshtar,

për “këngët” e të madhit Pushkin.

Për ty po më luten nxënëset e mia:

Fabiola, Nertila, Doriana, Pandora, Mida, Antigona,

binjaket Suela dhe Oriana.

Nuk them se çunat s’të duan, më pyesin

se kush është Onjegini,

mes tyre janë:

Elisi,Juliani, Muharremi,

Ludoviku, Martinët, Kevini.

Dhe kështu për nxënëset e mia,

të do Fabiola dhe Doriana,

m’u desh ta sillja në shqip,

letrën tënde të dhimbshme,

Tatjana.4. Vështirë të mbetesh

në shpirtin tim

Poetes Yllka PondeRitmin e ecjes sate

e ndiej në mijëra ritme,

timbrin e zërit tënd

e ndiej në mijëra timbre,

leximin e vështrimit tënd

e kap në mijëra vështrime,

mendimin tënd e kap

në mijëra meditime.

Me ç’të vërejta dhe ç’lexova,

arrij në të madhin përfundim:

Ka pasur të drejtë poetja:

“Vështirë të mbeteshGURGDHENDESI DHE POETI

“Këngën ma dashke me ngjallje?!”

“Ngaqë e urrej tretjen!”

“Kaq e magjishme është kënga?”

“E vetmja që e mund vdekjen!”

“Paske një mendim të pastër!”

“Të kthjellët si ujë burimi…”

“Në cilën gurrë ke pirë ujë?”

“E ku tjetër? Tek Naimi!”

“Dhe tani, me që ra fjala,

ç’mendim keni për poetin?”

“Njeriu që të ndez zemrat,

Njeriu që tmerron Mbretin!”

“Po kush jeni ju? Le t’ju njohim,…

Ti paske një fjalë burri!”

“Jam Perlat Myzafer Zaçja

që e nxjerr bukën nga guri!”

“Mjeshtërinë ta dha babai?

Kush ta mësoi mjeshtërinë?”

“Guri është punë e artit…

Kush ta dha ty poezinë?”

“Pa më thuaj ku ndryshon

gurëgdhëndësi nga Poeti?”

“Juve ju lënë varfërinë,

neve na përulet Mbreti!”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyFri Sep 12, 2008 11:23 am

NURI KOKALARI Gjirokastër

Fabulist me nëj gjuhë figurative shpotitës dhe lakonizëm, estet.I paharruar do të mbetet në kujtesën tonë “profesor” Nuriu. Ai s’ka pak që u nda prej nesh. Por ne kemi forcë ta sjellim prapë midis nesh me vargjet e tij të mëposhtme, duke nderuar e respektuar veprën e tij.1 . VDEKJETVdekja vjen edhe nga gjëmbi ,

Nga rrëzimi prej një shkëmbi

Nga një dallgë fshehur lumi ,

Dhe nga predha e një plumbi ,

Veç mos ardhtë gjëma e dheut

Për tradhëti ndaj Mëmëdheut .

2.

Paraja dhe ofiqet

Dinë marifete,

Se i bëjnë lidhjet

Të flasin me vete .

3. ÇARQET

Mos ki frikë , miku im

Dhe kur tejet ngrihen çarqe ,

Frikë të kesh me siguri ,

Nga Lakenjtë me dy faqe .4. NDËSHKIMET

Kur vjedh kryeplaku ,

ngjitet në Seli ,

Kur vjedh varfanjaku

rraset në qeli ! . . .5. TESTAMENTI I SADIUT

E ka thënë Sadiu ,

Dhe në shekuj rubeti

Nuk vjedh dot Nuriu

Po nuk vodhi mbreti . . .

6. MAGJIA E LEKUT

Si në , Luftë dhe në Paqe ,

S’ka si parja nën dorë ,

Ajo dhien në mustaqe ,

Edhe mbretin me kurorë !Në se ke bërë një gabim,

Vath në vesh për ty të jetë ,

Se s’ka kohë miku im ,

Gjithë gabimet t’i bësh vetë .Osman Buzo, autor i librit poetik “N ë qiell pa faj... “, “Ç’më duhet Nderi?!”, libër fabulor dhe libriin me publicistikë “Kambanat e Luginës së Mbretërve”. Ëshët anëtar i Ë.P.S


BAJRONIN KËRKOJ1

“ Harabasë” kalëroja,

me mendjen lëshuar frerit,

Bajronin bridhja, kërkoja,

gjurmët shekullit të ferrit.

2

Teatër intrigash Tepelena

rolet i luajtën hipitë,

Ushtri pafund në bedena,

kalorës, çobenj, banditë.

3

Zogjtë postjerë të Pallatit

pllakën mermer kanë zbuluar,

Bajronin e veshur “pasha “,

Aliun “mbret “ zbukuruar!

4

LORDI te sofra e Sulit

e njohu mirë Shqiptarin,

Vajza që hidhen prej shkëmbit,

jo turk harremin, po varrin.

TEPELENË 1965GRAVITET

Poshtë reve po humbas,

Graviteti me rrëzon.

Marramendem, bërtas

Oazit që më tundon.

Sa” hyjnore “përplasja,

Tropikut, kur më zgjon.

Nimfa ëmbël pëshpërit

Vinë veshët... buzet… sytë…

Qerpiku u përndrit.

“Rufepritësja ”si shpirt...

Pushton ngarkesat jonet

Meteori rrotullim...PËSHTJELLIMBota s’na kish njohur,

na kish mbyllur derën,

nga fole e ngrohur,

Shqipet çanë ferrën.

Pinjoll Ilirie

djegur, përvëluar,

ngarkesë dashurie

si “ pluton” i çmuar.Ngrohëm Europën

me jone Mesdheu,

tolerante botën,

Ajo s’ na shpërbleu.


TUNDIMFalma frymëzimin,

mos më ndal ritmin,

ma vrit përtesën.

Shpresën më ngjall,

më jep durimin,

me meritë dashurinë,

me racion lumturinë.TIRANË, 13 MAJ 1964Raq Paskal W.P.S Gjirokastër. i quajturi poliedriku i Gjirokastrës, një “zvogëlimth” për përmasat e tij. Mjek veteriner, por piktor, skulptor, cirkuist, muzikant, notar, peshëngritës, mundës e tjerë.

Autor i 21 librave të gjinive të ndryshme të letërsisë si: prozë, poezi, publicistikë, novela, roman si dhe vëllime me poezi, lëvrues në eksperimentet shkencore.

Raqi ka autorësinë këtyre titujve: “Jetë – enciklopedi I”, “Jetë – enciklopedi II”, “Magji e dashurisë” – (roman), “Stela” (roman), “Zonja Meri” (roman), “Magdalena” (roman), “Mbijetesë në ishullin Parajsë” (roman), “Liqeni ì vdekjes” (roman), “Diana” (kujtime), “Leonora” (kujtime), “Mbesa e çmuar” (kujtime), “Trimëri të heshtura” (kujtime), “Shpëtimtari” (kujtime), “Dhëmbët e thyer” (kujtime), ”Shkencëtari dhe dashuria” (novela – ditare), “Shkencë, bukuri, shëndet” (tregime), “Gjerdan poetic” (vjersha), “Katerina” (roman), “Bisturia mbi mermer” (novela – ditare), “Hoteli blu” (novela)., “Cirku dhe inteligjentët” (kujtime).THJESHTËSI

Nga të mençurit

kush pranon këshilla,

dihet që në jetë

do ta presë më e mira.PËRSËGJALLITë më gëzosh përsëgjalli,

në rast se mua ti më do.

E jo vetëm me

një varrosh prej dore ustai,

kur unë nuk e shoh.PA DASHURIJeta pa dashuri –

si shishja pa raki.

Kur shoku të thotë:

“Harrova, pardon!”

Fale,

se ai të nderon.GJITHÇKA

Nata dhe dita,

hëna dhe drita,

bora dhe dielli;

shiu dhe qielli…

Gjithçka në planet

për njerinë

janë jetë.KËRKO FALJEBëhu ì ditur

dhe ì mësuar;

ì kërko të falur

atij që ke lënduar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyFri Sep 12, 2008 11:24 am

Alma Bici, Gjirokastër

Autore e disa librave me prozë poetike me theks vetiak.Jo me lot në sy, por...Në sytë lot në një akuarium grushtash,

eci rrugëve të verbërta të detit

për të të gjetur ty, shpirt.

Ekziston apo je imazh, buzëqesh vallë...Një petal trëndafilTë gjorit trëndafil ju duk

se prej tij morën një pjesë shpirti,

s'derdhi lot, s'shau kend.

Priti ditën tjetër

që gonxhja të çelte.

Kështu dhe vetë jeta

hedh shtat,

lëndohet për ata që ikin,

por pret me padurim ata që vijnë.

Dhe ripërtërihet, ripërtërihet

në pafundëi të kohëve.- Sa do të jetosh?

- Sa të numëroj të gjitha yjet.

- Dashuron?

- Po me forcën e valës.

- Pret?

- Po fundin e pritjes.

- Gënjen?

- Po.

- Kë?

- Kohën. dua të gënjej më shumë.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyFri Sep 12, 2008 11:25 am

ANDROMAQI PULLA nga Terihat i Dropullit të Poshtëm, autore e librit “Thurrja e Shpresës“ (greqisht). Banon aktualisht në Athinë, ku përfundoi dhe studimet e larta.SA HERE ISHINSa herë buzëqesha

dhe buzëqeshja në buzët e mia

U bë akull, borë… u shkri.

U gëzova…

Dhë gjaku në damarët e mi

ngriu.

Pulsi më humbi!… u ndjeva e lumtur,

dhe lumturia nga duart e mia

fluturoi…iku…shkoi.

Vërtet, sa ishin ato raste

Që u pre mëdysh

Buzëqeshja ime,… shpirti im…DUKE KERKUAR ZEMRENPashë me kujdes kryqin

që ndriste në gjoksin tënd,…

E di, nuk beson

te Perëndia,…

Kundrova buzëqeshjen

Tek ndriste në buzët e tua,

Së toku me ty buzëqesha

Edhe unë!

Duke kërkuar zemrën

Duke gjetur ato që beson…

Dërguesi i shtrenjtë i dhuratës.BOTE PA FAJKu është jeta që ëndërrova,

Që dashurova dhe adhurova

Në brendësi ëndrrash përgatita

Për një botë pa faje…

Endrrat, shpresat i kam parë

Brenda dy syve optimistë…

Ata që u bënë pluhur e hi,

Në njëmijëedy copëza…Ku është bota ime,

Ku janë shpresat e mia?

U shndërruan në baltë dhe hi

Para se t’i shoh,

Para se t’i gëzoj …FESTE ME DRITENEkzistonin netë që frynte Veriu

Dhe depërtonte erë e fortë…

U copëzuan dritarëzat,

Të ftohtit vërshëllente,

Shiu po mbulonte çdo gjë,

Bota bëhej fare e vogël!

Por, pushova fatin tim të shaj.

Mund të isha edhe me fat,

Pas gjithë kësaj përvoje.

Mundem vetëm

Me kaq shi

Të fle me portë të hapur?!

Dhe kur fshihesh, o diell,

Me errësirrën time qesh.

Do të fryjë njeriu.

Do të gjendesh në hapësirë

Dhe do të festoj nën dritën tënde
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyFri Sep 12, 2008 11:25 am

Elda Fino, GjirokastërSimbolizim

Sytë e tu:

Art i shpirtit tim.

Drita jote:

Drita e lumturisë sime.

Fruti yt: Simbol imi dhe yti.

Qenia jote:Ekzistenca ime!Krisje

Përplasur në një kend e bukura si kristal.

si qelq papritmas thyhet, s’ngjitet më .. .

Trishtimi prej hidhërimit s’ndalet,

vërshon në “ujëvarë” dhimbjeje me zë.

Monologu i së brendshmes1. Zëri yt skictelefonues më tingëllon

kumbues, domethënës,

një rrymëzim që më tërheq...

Të lutem, linjën mos ma shkëput,

zërin tënd duhet ta përpij.

Lejomë që kumbimi melodioz

të futet thellësisht në shpirt dhe në zemër...

Folëzohet zëri yt dhe prej andej s’del...

Ti më flet dhe unë tërë pasion e dëshirë,

dëgjoj zërin tënd, fjalën ledhatuese, përkëdhelëse,

por gjithsesi brenda bartin mëkat,

ethe dashurie që më përpijnë deri në palcë;

mendjen ma pushton dhe më stampon

duke më falur shterpësinë, shterimin.

Gjithçka më mjegullohet.

Ndiej stinë të dhimbshme.

“Të le në hijen e qetësisë së vazhdueshme.

Më ler në brengën time.

Mos u mundo të më heqësh hijen

e një zjarri vullkanik,

që veç më përvlon

pa u ndezur mirë akoma.

Mëkat, mëkat…

Buzët e mia janë përfaqësuese të denja

të shpirtit tim të nxehtë

dhe ato do t’i falësh

në rast se nuk e përmbajnë veten”.2. rano fladin ledhatues,

fëshfërimën e freskët gjelbëruese

me mijëra ngjyra “Shkëlqim”

drejt një të ardhmeje ndriçuese.

Ler puthjen si më të pangopurën

të bredhë në hapësirën tënde

dhe të njoh fazën e ngopjes.3.Kam dëshirë të ndiej pranë vetes

frymëmarrjen tënde.

Ta ndiej vetëm një herë gjatë dremitjes.

Të ndiej iluzionin e këndshëm ,

mashtrimin e ëmbël.

Të lutem, mos ik,

mos ik, mos më ler dhimbjen.

Ne jetojmë me dhimbje

dhe vdesim në dhimbje.

Për kë trishtim të pakuptimtë

po e sakrifikoj veten,

për kë vagulli të zymtë?

E varrosur, e humbur, jeta ime e mbyllur.4. Shenjtori?!

Bukuri e bardhë vezulluese...

Lamtumirë e sipërfaqshme dhe e mrekullueshme.

Nesër do të merrem me lexime filozofësh

dhe do të kujtoj ty,

që të dua aq shumë

dhe që ti më mendon mua

në të gjitha orët e ditës

dhe çuditërisht edhe në “orët e natës”

për të më dhënë forcën

që ngandonjëherë më mungon

dhe atëhere i afrohem receptorit të rimarr…Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyFri Sep 12, 2008 11:26 am

Alketa T. Ponde,

autore e dy vëllimeve poetike “Krahëve të tu a dua të humbas” dhe “Rrëfimi i Hënës”.Këngë mallimiCigare unë tani po pi

dhe sjell ndërmend

çastet me ty…

Si helmi qenka ky cigar,

e hidhur ndarja,

i shkreti mall!…

Zemra ime

tërë plagë, e di,

se brenda saj

je e s’je ti;

aty s’mund të hyjë

asnjë tjetër,

(fatkeqësisht) brenda saj

je duke fjetur!…

Gjendjet e mia

a. buzë e etur

Unë e di si po duroj

që me sy nuk po të shoh…

Nuk e di si të të quaj,

por di këtë që për ty po vuaj.

Nëse je, zemra ime, zgjuar,

nis një puthje

me të shkruar;

nëse je duke fjetur,

po ta nis unë buzën e

etur…

Peizazh dielli në

PerëndimBuzë detit jam ulur,

kundroj hapësirën e paanë,

duke dalë nga ngushtica

e detit

kanë humbur inatin

dimëror valët,

qesh e këndoj me

pulëbardhat,

një çift atje tej,

puthet dhe shpalos dashjen,…

Ja, papritmas, dielli si

vullkan më ngjan…

E ndiej se të nesërmen

do të shfaqet prapë.

Ç’peizazh me protagonistë:

Unë, valët, të dashuruarit

dhe dielli shkëlqimhumbur…

Po i shkatërrohet

rrumbullakësia,

ja u shndërrua në “piramidë”,

pastaj me formë e trajta

të fikura

rrezesh në pambarim…

Ç’ngjasim në këtë pikë?!

Është për t’u çuditur:

Si me një vullkan

të ndezur në shpirtin tim!…

Megjithatë,

pavarësisht nga luhatjet:

I bukur dielli në perëndim…

Po jeta jonë e “divorcuar”

me kë ngjan?AT Theodhori NIKOLLA , autor i librit “Kurrë vetëm”. Ka në proces botimi vëllimin e dytë poetik “Hapoj”BRENDA CAKUTTë ha hunda,

Hundën kruaj.

Gjithmonë tënden,

jo të huajën.Për të mos hyrë në bela,

Kujto popullin, se ç’tha:

“Kruaju, tek të ha!…”GJUHAKu dhemb dhembi,

Shkon gjuha në gojë.

Po ku s’ka dhëmbë?

Vete

në tjetër gojë.BIE DARDHA NËN DARDHË

(Fabul)Po qe vendi rrokullimë

Dhe gardhi të ketë një vrimë,

Dardha i thotë fikut: “pritmë!Le të shkruhet mbi të bardhë,

Se dardha bie nën dardhë.

Bën vaki, i dashur mik,

Ta gjesh dardhën dhe nën fik.

Mund të thuash (me pak fjalë),

Se ky është një rast i rrallë.

Rasti i rrallë po trumbetohet;

Kjo që ndodhi nuk besohet!…Plagët e gjysmëvitit1.

Kujtimet,

plagë që rrjedhin…

2.

Në pistën e pistë

gërthnjakët

pistojnë pa motivim!

3.

Drekojnë në ngushëllim.

4.

Pse duartrokasin tërheqjen e Ditës?!

5.

Pllangon ethshëm nata.

Miqtë e natës

Natën thurin ëndrra nate…

6.

Nesër a do të ketë diellim?…* * *

U ngjit dhe një shkallë

Mbrëmë e lodha, …

ehh, sa shumë e lodha

veten…

Po gjumi, si zog i trembur,

nguronte të kthehej…

E një, e dy e e…

ora, pa ia kërkuar kush,

po më afronte ditën e martë.

E martë ishte… e nesërmja.

Thonë se e marta bart pak

ters.

E pse ?

Unë vuaj të sotmen,

E nesërmja është nesër

dhe shpresa e të nesërmes

më mban…

Dielli, edhe pse ngadalë,

u ngjit dhe një shkallë…Gurë të lagurVitet si lumi,

të dy duke u plakur,

Poshtë lumit

gurë të lagur

* * *

Mbas rrebeshit të erës,

qielli sulmohet nga retë,

Unë eci i qetë...

Mbi gjurmë lë gjurmë

në grimcat e kumit...

Hijen time shoh

në bregun tjetër të lumit...

* * *

Jeta si xhami,

herë e pastër,

shumë herë e lyer,

por edhe e thyer.Kurrë vetëmKur jam me ju,

ndihem vetëm,

kur jam vetëm,

s'jam kurrë vetëm.KontrastPikë loti mbi faqen prushuar,

çurrukonte pareshtur stacionim.

Mbrëmë agjëroka e dashuruar,

sot e penduar në rrëfim.Kam ende rrugë….Nuk mund sërish t’ia nis vrapit,

por gjithsesi prapë rrugëtoj

me një, dy, tre ritmi i hapit,

kam ende rrugë s’mund të qëndroj,

rreth vranësirë, eh, bubullon,

kërkojnë disa që të pushoj,

në dejtë e mi gjaku gulçon,…

Kam ende rrugë, s’mund të qëndroj.

E gjunjët s’i kam si më parë

në rrugë hapoj, ajo zgjaton,

s’mund ta lë unë këtë garë,

kam ende rrugë, s’mund të qëndroj…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyFri Sep 12, 2008 11:26 am

Arqile Peri, një autor, që ndoshta ka befasuar me poezinë e mëposhtme, shkruar me një motiv të çuditshëm, shumë kohë para se të dilte një roman me një subjekt të tillë.BALADA PËR TURISTIN, KITARËN DHE THASËT ME NAJLON

Dikur ti endeshe nëpër Milano,

Dhe serenatë lozje me kitarë,

Moxartin ekzekutoje shpesh në piano,

Këngë i thurje vogëlushes Klarë….

Puskën kurrë s’e kishe provuar,

Vetëm muzika të pëlqente,

Por ja një ditë me pushkë në duar

E nise udhëtimin nëpër dete

Me vete e more dhe kitarën,

Në çantë aparatin fotografik,

Do këndoje me detin këngë për Klarën

Dhe pozime do të bëje në Adriatik!

SHPESH NATËN KUR DETI DREMISTE,

Kur dora e rëndë rrëshqiste mbi tastierë,

DUKEJ SIKUR DIKUSH TË THËRRISTE:

“ Ku shkon si turist, more i mjerë?”

Një ditë së largu u dukën brigje,

Dikush thirri: “Bregdeti shqiptar’’

Me pushkë në dorë aparatin ngriti

Sikur do të arrestojë peisazhin në ditar!

U ende rrugëve plot baltë,

Harrove pozën , veç kitaren,

Pas flakës së gjakut që lije pas,

Në pushim këndoje për Klarën…

Por një predhë të këputi dorën,

Dorëshkathtën që dridhej në tastierë,

Kitara rrëshqiti,gjaku skuqi borën,

Si u katandise,o turist i mjerë?!…

Në rrugët e fshatit rrëshqiste një gaz,

Praopa po shkon pluhur batalioni,

Ushtarët armiq të gjithë në thas’

Si epilog tragjik: agresioni!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 EmptyFri Sep 12, 2008 11:27 am

Jonida Seiti, autore e librit poetik “Dashuri në kohë gri”

1. S’kuptoj imazhinPasShihem në pasqyrë,

tanimë pa dëshirë,

ndihem e bregosur

si e sakatosur,...

Sa e vështirë !Shfytyrim

a.

Dy sy që s’i njoh,

dy vetulla të egra,

një ball të rrudhosur,

buzë të çara, të prera…b.

Kafshime egërsie,

kanë ngelur aty,

faqe e gushë të nxira,

në të fikurin push;

në duar ravijëzime ,

në gjoks kafshim ,

embëlsinë dhe freskinë,

ma mori dikush.

2. Fantazmën s’dua ta përjetojPyetja e parë, pengKush ishe?

S’të pashë

ose më saktë,

s’doja të të shikoja,

se me imazhin tënd

si fantazëm

do të jetoja…Një gjë mirë e di:

nuk ishe njeri,

ishe egërsirë,

“mish” me dy sy.Vazhdim pyetjesh për aktin poshtëruesPyetja e dytëA s’ke lindur

dhe ti

prej nëne?!

A s’ke pirë

te gjiri i saj?!

A s’e ndjeve

njomështinë?!

A s’të erdhi

për të mall?!

Por me shkujdesje

më dhe protezën

në dorën njomshtake

ta mbaj?!

Pyetja e tretë

Si e flakni vallë

të drejtën e dhënë,

për të qenë baballarë?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content

Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 15Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
 Similar topics
-
» Anthology poetical “KORSI E HAPUR” (OPEN LANE” 3
» Magneti i një treve poetike- Tropoja
» ANTOLOGjI E POEZISË ARVANITASE
» Antologji me poezi shqipe: "Lotët e Virgjër"
» Drejt, hapur, qartë!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: