Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Shko poshtë 
2 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:16 pm

1. ( prelud)
Në damarët e jetës më rrjedh verdhësi
Muzgu më mbulon me ngujim!
Në heshtje përbijë të Rrufesë shëmti
Dhe mbjell n’ugarin e jetës - Blerim!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:17 pm

2. (sirenat e pikëllimit)

Sirenat e pikëllimit kandila dhembjesh ndozën
Cilën këngë ta nis në konak?
Dritëhije takimesh në peng dashurie mbesin
Akullnajë që më shprish e më vë në lak!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:18 pm

3. (fjala qëndresë )
Rruga e gëzimit tim nuk ka adresë
Lotët ujisin lulet e vetmisë
Ç’domethënie paska fjala qëndresë
Kur flet për Kujtimet e Dashurisë!


(Tri miniaturave në Takimet Poetike të Karadakut “97,
u takoi shpërblimi i dytë .
U botuan në Flaka, 8 maj 1997).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:19 pm

4.(Baladë për takimet )
Në pikën e goditjeve priten e vriten takimet
Muza e gjakosur varet në hark!
Në zemër të pranverës zjarr për blerimet
Baladë për kujtimet që hyjnë në varg!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:19 pm

5. (meditim)

Në këngët e mia statuja e territ
Gurra vreri derdh klithma e vetmi
Mërgojnë gëzimet nga tufani i ferrit
Si kandila zjarri në stuhi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:20 pm

6. (në sfond )


Në sfond rrëzoma mbërthen gjymtyrët
Përmasa e rrëfimit gulon në damar
Vaj e lot për Sirenat e pikëllimit
Për dashuri - Kosovën time të vrarë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:22 pm

7.(shfrim )


Unë det vetmie nga jeta në jetë rropatem
Një botë kujtimesh më hap vrragë!
Ju - ortekë që më sillni rrëmbime
Dhe mbeteni plagë mbi plagë !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:23 pm

8. (soditje)


Përplasje si dallgët e detit ndjejë
Bullar’ i shpirtit tim shpërthen!
Çaste që ikën ndër biseda kohe
Vala e mallit me lot i rrëmben!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:24 pm

9. (në pritje)


Në thellësi vargjesh lexova universin
Damarët e jetës kam vënë në pritë!
Statujë që frymon - terri i robërisë!
Dhe ti ! Shpresa ime Lindditë !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:25 pm

VULLKAN PA FUND
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:27 pm

1.
Heshtje e vetmi në net pa gjumë
Me zjarr e flakë më pushton errësira!
Ti endesh diku larg si vullkan pa fund
dhe derdhesh si drita - se je më e mira!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:28 pm

2.

Si Nimfë të shpërthejnë buzëqeshjet
amfora dashurie sytë të derdhin zjarr,
Në vargjet e jetës i kthen përleshjet
shigjeta goditjesh që më shpiejnë në varr!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:29 pm

3.

Dhe s’mundem t’i duroj këto fushëbeteja
Ti në zemër më krijon vetmi,
Në net pa gjumë si Leonardo Davinçi
për Monalizën e vargjeve rri!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:29 pm

4.

Përshkruaj portretin tënd dhe zërin
që befas më hy nëpër detin e vetmisë,
E di se prangat më kanë kurthuar
E di se jam udhëtar i stuhisë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:30 pm

5.


Nëpër ngricën që m’i ngrin damarët
bëj rrugën në mister e skëterrë,
ç’dehje më fal buzëqeshja jote
që më sjell blerim e pranverë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:32 pm

MEDITIME PËR TY
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:32 pm

1.

Si t’i shpreh gjithë frymëzimet
që më shkojnë vërdallë në mendime
sa herë përpiqem t’i mbarshtroj si dua
më thua : Ngele në provime!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:33 pm

2.

Unë s’kam rënë ndonjëherë n’filozofi,
në matematikë dhe kërkime operacionale,
Unë ngatrrohem gjithmon në metrikë
kur të shoh ty se je ideale!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:34 pm

Të të thosha shenjtore, siç ishe
m’u bë se është pak se sa të dua,
të të them se të kam dritë për jetën
kam frigë tufanin se e shuan!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:35 pm

4.

Ndaj e di se je gjithçka nga pak
krijesë që frymon në qenien time
më bëhesh vrull i ngrohtë në gjak
dhe më deh me buzëqeshje në zgjime!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySat Oct 18, 2008 11:35 pm

5.

Megjithatë, me një ngrysje vetullash më ngrin
si acari që sjell ortekët e akullnasë,
në brendinë e zemrës sime atë çast
ngrijnë shpresat e sevdasë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySun Oct 19, 2008 2:33 pm

JANË LOT DASHURIE...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySun Oct 19, 2008 2:34 pm

1.

Mesnatë! Errësira shtrihet në pafundësi
gjithçka ka rënë në gjumë për pushim e rritë!
Unë tretem për vargun poetik në vetmi
Për Ty që më vë zjarrin në pritë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySun Oct 19, 2008 2:35 pm

2.

Edhe zërin, edhe buzëqeshjen, haprimet
i dëgjoj se si më mbesin peng pushtimi!
Sërish ndjejë në shpirt shamatë
Më ndizen ndjenjat si rreze zgjimi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI EmptySun Oct 19, 2008 2:36 pm

3.

Përballem pa gjumë në shtrat
në pafundësi më enden vargjet e frymëzimit,
Ti shndërrohesh në dashuri të gjatë
të mbushish përmasat e rrëfimit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Ferit Ramadani
» Ferit RAMADANI : KURORA E TUTANKAMONËVE
» NESËR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI
» Kurani - Porosia E Madhe-Ferit Ramadani
» PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: