Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Cila kombësi evropiane është më e mençur?

Shko poshtë 
+24
njonidrenica
MUHAMETII
Parapsikologu
PROFESORESHA
Riki30
beti
stabili
Ademi85
Mister
Guximi
Pirro i Epirit
istogalia
Nezir Myrta
kulla
murturi
spirito
Argent
fina
tom sojer
Anna
Beton
rolling
echo
Orfe@
28 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 112
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySat Jul 26, 2008 9:50 pm

Disa shkencëtarët irlandez të universitetit të Dublinit, pohojnë se kanë gjetur misterin e shekullit – se cila kombësi në Evropë është me e mençur!?. IQ testi i inteligjencës është realizuar te 20 mijë njerëz nga 23 shtete evropiane, ndërsa rezultatet tregojnë se më të mençur janë gjermanët dhe holandezët me numër të njëjtë pikësh. Tmerrësisht të dobëta janë rezultatet e serbëve. Vendi i dytë për nga inteligjenca i takon popullit polak, ndërsa medalja e bronzit shkon tek zviceranët. Në dhjetë vendet e para janë edhe italianët (102 pikë), austriakët (101 pikë), britanikët dhe norvegjezët (100 pikë), ndërsa populli belg, danezët, francezët kanë nga 99 pikë dhe e ndajnë vendin e dhjetë. Në fund dominojnë vendet ballkanike.

Po ne shqiptaret ku jemi???
E si te jemi te mencur ne kur shumica e popullit jeton ne gjendje te mjerueshme dhe me plot stres cdo dite....


Mbrapsht në krye Shko poshtë
echo
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 32
Registration date : 29/05/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySat Jul 26, 2008 11:18 pm

Shqiptaret jane populli me i menqur ne bote por pak shfrytezohet menquri a tyre

Kur jepet rasti te regohet kjo,ateher jemi te paret !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySat Jul 26, 2008 11:38 pm

ne kemi nevoje per organizim te mire dhe do te tregonim qe njemi populli me i menqur ne evrope, por ne trojet shqipatare mungon kultura dhe optimizmi.

nese i matim njohurite e nje shqiptari dhe nje perendimori do te shohim qe shqiptar i shume me shume.

dihet se 1/2 e amerikaneve nuk munden ta gjejne ne harte britanine e madhe kurse 3/4 e ameriakneve nukie dine se ku eshte iraku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Jul 27, 2008 2:37 am

Pergezime per kete teme shume mire .

Me plote kuptimin te mendimit time ,nga provoja e jetes sime flas edhe mos te kisha lexuar kete shkrime (teme),vota ime do te kalonte tek gjermanet.
Dhe kam respekt te plote qe vete historia flet se nuk jane nje popull i flliqet siç dime historiat e Anglezeve ,Françesve ,Italianeve e disa te tjerve

Ate qe nuke kame te kjarte pse Hollandezet .?
por kjo satistike eshte bere vetem nga te maturat e inelegjences edhe eshte mundur gjithçka .

Sa per shqiptaret nuk mundemi te bejem krahasim kurre me Gjermanet apo Anglezet sepse kemi qene nje popull gjithmon ne m'brojte te pafajshem te pa armatosur.

Por nese bejem disa krahasime te nje shqiptari dhe nje Zvicerani apo Gjermani ne praktike ,mendoi se jemi shume me te mire dhe me te vendosure per gjithçka ,sepse nje mergimtar shqiptare,Hane shume mire ku Zvicerani apo gjemani nuk e hane kete haje ,banesen e ka me te paster se te tij ,mikpritja nuk eshte munges tek shqiptari ,mbane nje banes ne Mergim me te mire se Zvicerani apo Gjermani ,po edhe nje Shtepi ne vendlidje ,dhe ka mundesi me i ndimuar ,me te holla Vellaut Motres kushririt etj dhe Makina BMW Mercedes etj nuk i mungon .

Nese nje CH apo D ,I, F ,te jete ne kete situat tonen do te shkonte ne vetvrasje qe moti valla .

Respekt per shqiptaret si dhe falemenderoi bile bile qe paten mundesi e gjithe luftrat ti ndimoin .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Jul 27, 2008 12:19 pm

te thuesh per gjermanet mund pak te besohet ,por hollandezet si e pabesueshme ,qi e tyre me gjen e larte ,besoj se kjo statistik nuk mund te jet perfundimetare ,une besoj tek populli ime shqiptaret jan popull me qi te larte por me siguri nuk paskan pasur ne liste na paskan harrue dreqi e marrte .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Jul 27, 2008 12:26 pm

Vleresimet per kombin me inteligjent duhen marre gjithnje me rezerva. Edhe Testi IQ (i inteligjences) ka te meta, psh ai nuk vlereson krijueshmerine e nje njeriu, ose menyren e te menduarit, ose motivimin per te edukuar veten, sepse edhe keto jane elemente inteligjence.

Inteligjenca sipas Wikipedia perkufizohet: "Nje kapacitet i pergjithshem mendor qe perfshin aftesine per te arsyetuar, planifikuar, zgjidhur probleme, per te abstraguar, per te kapur idete dhe gjuhet dhe per te mesuar. Psh ne psikologjia inteligjenca studjohet vetem si studim personaliteti, por kjo nuk eshte nje lloj si krijueshmeria, mencuria etj.

Sipas nje materiali qe une lexova per kete pune, Da Vincit i vleresohet IQ ne 200, qe konsiderohet fantastike. Por nje djale ne Korene e Jugut e ka pasur 220, kurse Ajnshtajni vetem 160.

Ja disa rezultate IQ sipas disa vendeve.

Hong Kong: 107
South Korea: 106
Japan: 105
Taiwan: 104
Singapore: 103
Austria & Germany: 102
New Zealand, United Kingdom, China and Belgium: 100
Australia and United States: 98

Ne internet ju mund te beni testin tuaj IQ nese jeni kurioz. Testi im doli 127 dhe nese e thjeshton kete shifer ne numer primar del 1 qe kualifikohet si Matematicien Pamor, keta kane dhuntine te dallojne modelet si ne pamje ashtu edhe ne numera. Jane te zote per te kuptuar pamjen e madhe te gjerave.

Pastaj kur diskutoni per shqiptaret kane apo nuk kane inteligjence, pergjigjen me te mire ua jep mbijetesa e ketij populli neper shekuj. Nje shqiptar spikat kudo qe shkon, kete ua them me siguri.

 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Jul 27, 2008 12:34 pm

Tomi !

Eshte e pa besushme ndodhese por shume e vertet sepse nga testi IQ mua personalsihte me ka dal me mire se


Cila kombësi evropiane është më e mençur? Gorbacov1

Mikhail Gorbachev

Edhe pse ay ishte ''dikush'' e une askush ha ha ha (ne fabrike te Betonit po punoi)
dallimi eshte vetem se ''Gorbaçovi'' e ka koken me te madhe se timen . Very Happy


e vertet eshte kjo besoni .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
fina
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 83
Registration date : 19/06/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Jul 27, 2008 1:25 pm

echo shkruajti:
Shqiptaret jane populli me i menqur ne bote por pak shfrytezohet menquri a tyre

Kur jepet rasti te regohet kjo,ateher jemi te paret !
oj echo zemer na menqurin e shfrytezojme vetem per hajni edhe per do tjera idiotsi qe veq shqiptari din me i bo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
echo
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 32
Registration date : 29/05/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Jul 27, 2008 1:27 pm

fina shkruajti:
echo shkruajti:
Shqiptaret jane populli me i menqur ne bote por pak shfrytezohet menquri a tyre

Kur jepet rasti te regohet kjo,ateher jemi te paret !
oj echo zemer na menqurin e shfrytezojme vetem per hajni edhe per do tjera idiotsi qe veq shqiptari din me i bo

rrethanat e kane krijuar kete fakt ! (pajtohem edhje une me ty)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Jul 27, 2008 8:13 pm

a di dikush nje test te intelegjences qe eshte shqip,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 46
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Aug 17, 2008 12:38 am

E pa kapshme eshte titulli temmes per mua sepse nuk me kujtohet por raca e verdhe eshte me intelegjente historikishte ne Evrop ,do te thote Irlandezet hollandezet etj ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
spirito
Anëtar
Anëtar
spirito


Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Aug 17, 2008 2:49 pm

Beton shkruajti:


vota ime do te kalonte tek gjermanet.
Dhe kam respekt te plote qe vete historia flet se nuk jane nje popull i flliqet siç dime historiat e Anglezeve ,Françesve ,Italianeve e disa te tjerve

Ate qe nuke kame te kjarte pse Hollandezet .?
Dakord me ty per gjermanet. I kam simpatizuar gjithmone.
Sa per holandezet vetem fakti qe jane ketu ku jane tregon se jane inteligjent. Me sa di une kryesojne me standartin larte pas Norvegjise dhe Suedise. Nje popull budalla smund ta arrinte kete.
ehhhhhhhh pa diskutim me te zgjuarit jemi ne, por nuk mjafton vetem zgjuarsia, po te kishim ne mundesite e ketyre popujve te zgjuar do t'ju a kishim kaluar me kohe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Aug 17, 2008 3:17 pm

Zgjuarsi sdo te thot kultur,e sa i per ket zgjuarsis ne kemi shumicen e popullsis qe dominon ne rini dhe zgjuarsi,ket sn e mohon askush?
Per kultur askush snai kalon per kurgja hiq sepse e kemi tradit e jo profesion apo hobi...
Sa per te tjeret mendoj se vetem ligjet dhe kulturat bejn popullin e menqur,ketu kisha permend zviceranet per menquri,dhe sllovenet dhe gjermanet per puntor te shkolluar e ,sa i per ket shqiptarve,ne jemi te fort por skemi shkoll dhe ligje, se kemi shum msusa e shum bedate,e sna mungojn fesate nermjet veti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
kulla
Fillestar/e
Fillestar/e
kulla


Male
Numri i postimeve : 8
Age : 49
Vendi : tetove
Registration date : 31/08/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Aug 31, 2008 2:27 am

me pelqen zbulimi i irlandezve qe e kan vertetu se populli gjerman eshte me i intelegjent. por besoj se edhe e vertet eshte,se disa historian te huaj thon se ilirèt e kajn prejardhjen nga gjermania dhe emrin e kan mar nga lumi yllyr qe gjendet diku ne gjermani. kjo don te thot se shqiptaret jan populli ma intelegjent ne evropë.populli shqiptar eshte me intelegjent ne evropë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 109
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Aug 31, 2008 9:18 am

gjermanët e kanë prejardhjen nga illirët dhe lumi iller gjindet në Gjermani.


Kombi europian ma i mënçuri është ai që është i bashkuar një komb një shtet dhe ka arrijtë të bëhet kombi ma i madh europian.


cili është ai?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
istogalia
Anëtar
Anëtar
istogalia


Male
Numri i postimeve : 298
Age : 39
Vendi : Istog,Kosova
Profesioni/Hobi : futbollist
Registration date : 31/08/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptySun Aug 31, 2008 12:10 pm

jemi popull i menqur kemi inteligjenc por kushtet rrethanat ku jetojm na bejn te dukem keq ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pirro i Epirit
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Pirro i Epirit


Male
Numri i postimeve : 135
Age : 31
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptyTue Sep 23, 2008 8:06 pm

Sipas mendimit tim populli me i menqur jan populli skandinav ndersa si me te padishem me duken maqedonet bullgaret rumunet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptyTue Sep 23, 2008 11:20 pm

Kete saktesisht nuk e ka konstatuar askush dhe nuk mendoje qe mundohen per kete pune, se eshte krejtesisht pa nevoje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Mister
Anëtar
Anëtar
avatar


Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptyTue Sep 23, 2008 11:43 pm

Ata qe kane arritur me se shumti me te gjithat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ademi85
Përjashtuar
Përjashtuar
avatar


Male
Numri i postimeve : 316
Age : 37
Vendi : StreetGameZerIstogCity
Registration date : 14/09/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptyWed Sep 24, 2008 12:15 am

Sllovenet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili


Male
Numri i postimeve : 459
Age : 64
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptyWed Sep 24, 2008 8:11 am

Nuk ka popull më pak të mencur-ka qeveri budallace -edhepse thuhet se cdo popull e ka qeverinë që e meriton ![/i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
beti
Anëtar i ri
Anëtar i ri
beti


Female
Numri i postimeve : 103
Age : 40
Vendi : maqedonij
Registration date : 10/09/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptyWed Sep 24, 2008 6:48 pm

per mua evrejt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Riki30
Admin
Admin
avatar


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 46
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptyWed Sep 24, 2008 7:03 pm

Ndoshta ju duket e cuditshme por eshte e vertete se jemi nder te paret per menquri , pse kushtet rrethanat sna kan lejuar te depertojm ne cdo lemi eshte krejtesisht diqka tjeter .
Para 3muajve ka qen 1 kuiz diturie i organizuar nga shteti Austriak eshte mbajtur ne Wien dhe studentet nga Kosova kan qen te paret vendi i dyte ka qen me 40 pike me pak .
Dmth Shqiptaret nr 1

_________________
Cila kombësi evropiane është më e mençur? 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PROFESORESHA
Fillestar/e
Fillestar/e
PROFESORESHA


Female
Numri i postimeve : 53
Age : 52
Vendi : shqiperi
Profesioni/Hobi : profesoreshe / muzika
Registration date : 21/10/2007

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptyWed Sep 24, 2008 10:03 pm

per mendimin tim mencuria nuk matet me faktin se sa perqind e popullsise se nje kombi eshte ne gjendje te shprehe sakte njohurite qe ka ne fusha te ndryshme te jetes ,por se sa eshte i zoti ai komb t'i rezistoje koherave dhe njekohesisht se sa eshte i zoti qe njohurite qe ka t'i shfrytezoje per te krijuar nje jete te qete dhe komode per vete dhe per te ardhmen e femijeve te tij .nuk e di se si mendoni ju ,por une ne lidhje me pjesen e dyte te pergjigjes sime kam rezerva.....,sepse sa per te paren besoj se e kemi treguar mencurine.Ju prshendes te gjitheve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu


Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 54
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? EmptyWed Sep 24, 2008 11:27 pm

PROFESORESHA - Pajtohem plotesisht me ju qe menquria nuk matet vetem ne nje drejtim por eshte nje paraqitje multikoplekse (shume kopmlekse) dhe kete ne shume aspekte e kemi deshmuar, por ende na mungojna disa pjeseza te mozaikur per te krijuar pasqyren e duhur per t qeuajtu komb i menqur (psh. ne politike)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty
MesazhTitulli: Re: Cila kombësi evropiane është më e mençur?   Cila kombësi evropiane është më e mençur? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cila kombësi evropiane është më e mençur?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» E vërteta - cila është ajo?
» Cila eshte e meta e juaj?
» Cila eshte puna me e veshtire?
» Cila eshte embelsira juaj e preferuar??
» Cila eshte moto e jetes suaj?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: