Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES

Shko poshtë 
+25
Shqipetariveriut
Demoni
dezertori
feratkoca
anila
njonidrenica
Kushtrimi86
cuni
MUHAMETII
Anna
zeriatdheut
Orfe@
Ago Muji
Beton
Guximi
murturi
Mergimtari
luan mreti
Kosovarja
USHTARILIRIS
xhavo_
eri M
E_Bukura
rolling
Leka i Madh
29 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun May 25, 2008 3:34 pm

Po e hap kete teme per t'iu njohur me profilin e ketij aktivisti te paharrueshem revolucionar. Sepse shume nejrez Albinin e kujtojne vetem si e kaluar: ne demonstratat studentore. Por, Albini dhe mijera shok te tij kane veshur fanelat e bardha duke u distancuar nga sistemi i UNMIK - ut dhe duke kerkuar me ngulm te drejten per vetevendosje. Kjo levizje permes aksioneve te saj ballafaquese me sistemin neokolonizator ka arritu te krijoje nje force rezistuese kunder UNMIK - ut dhe Serbise. Ne vend se kjo force clirimtare te perkrahet nga te gjitha forcat qe i thonte vete politike, te gjithe e denocnojne kete levizje. Levizja Vetevendosje! eshte denigruar me pa te drejte nga mediat gebellsiane te cilat nuk i kane lene asgje te keqe pa i thene kesaj levizje. Albinin e paten burgosur 9 muaj rresht, hem ne Dubrave, hem ne Peje, hem ne Prizren, vetem pse deshti nje gjykates nderkombetera me akuza te renda dhe shpifarake.

Cka mendoni per Albinin? Po per Levizjen Vetevendosje!

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Albininekonsultimmeplakun
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun May 25, 2008 3:45 pm

thjesht.

albin kurti eshte pasardhesi i denje i te madhit adem demaqi dhe che guevara i shqiptareve

nganjehere ai po keqkuptohet nga populli per shkak te largpamesise se tij


Edituar për herë të fundit nga rolling në Sun Jun 01, 2008 1:43 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatarALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptyThu May 29, 2008 7:03 pm

Per Albin Kurtit, e kam thene ne nje teme se eshte duke e ndjekur fati i dy personaliteteve te mdheje te Kosoves. Siq ka ndodhur dikur me Adem Demaqin dhe Ukshin Hotin, sot po ndodhe ( fatkeqesishte) edhe me Albinin. Nje djalosh shume i zgjuar dhe me nje diapazon shume-shume te gjere diturish dhe me nje largpamesi te madhe.
Sot, thuajse te gjithe jemi te vedijshem ( edhe pse disa nuk e pranojne, per arsye...) se kush ka qen, eshte dhe do te jete Adem Demaqi dhe Ukshin Hoti. Kam frike se mos do ti ndodhe fati i njejte edhe Albinit, qe nje dite ta kuptoje se kishte te drejte, por mos do te jete shume vone kete here, dhe mos do kushtoj shume te gjithe popullit??

Respekte per Albinin dhe per Lezivjen Vetevendosje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptyThu May 29, 2008 7:17 pm

Premtimi te falenderoj thellesisht nga zemra, per shkrimin domethenes. Gjithe respekti im per ju!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 35
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 01, 2008 4:01 am

Albin Kurti, me pake fjale eshte nje njeri shume luftarak, nje revolucionar, nje parashikuhes politikes shqiptare dhe mbi gjitha me nje kulture tejet te gjere.
Mos te harroj te permendi edhe nje fakte ( nder te shumte), se Albin Kurti, mbajti nje qendrim mjafte burrerore e sfidues ne burgjet serbe te Nishit, Lipjanit e Pozharavecit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 01, 2008 9:53 am

Albin Kurti dhe përkrahsit e tij, Lauk Konjufca e të tjerë po shndërrohen në metaforë që marrin në shenjë padrejtësinë që i bëhet çështjes shqiptare në Kosovë !

Kori i diplomacisë së Kosovës, i përfaqësuar nga makineria hipokrite e argatëve të jufederalizmit, politika partiake e bajraktarëve miopë dhe të sëmurë për karrigë, gjithmon lansuan përpara shqiptarëve në Kosovë se nuk mundet ndryshe, e me këtë i lejuan okupatorit sërb, dhe UNmikstanistve, që të hartojnë projekte robëruese për shqiptarët!

I vetmi institucion, ndonëse individ, Albin Kurti u shndërrua sfida e qëndresës shqiptare. Tani lëvizja Vetvendosje, është lumi i ngulfatur që një ditë, doemos të nisë rrjedhën e mbarë ! Suksese dhe Nderime për ta!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 01, 2008 1:18 pm

Albin Kurti dhe Levizja Vetevedosja e kane shume mire
dhe me te drejt teorikisht. Gati te gjitha kerkesat e
tyre ne teori jane te drejta dhe aspirata te popullit
shqiptar. Mirpo ne praktik, menyra se si done t'i
aplikojne ato është shumë e gabuar. Tek kjo levizje
ndjehet njefar lloj jopergjegjesie, sepse nuk jane
pjese e institucioneve. Po ashtu nuk mund te hysh në
dyluftim me bashkësinë ndërkombtare dhe po nga keta te
kërkosh te drejtat tua. Kjo eshte paradoksale.

Nëse ata e quajn kolonializem klasik praninë
ndërkombtare ne Kosovë, atëhere kujt po ia drejtojnë
ato kërkesa te drejta? Prap në mënyre indirekte, po
nga keta nderkombtar, po kërkojne qe te na e pranoj te
drejten per vetevendosje te plote.
Mirpo fatekeqesisht nje vetevendosje e tipit alla
Kurti, une shpreh bindjen se do ta shkaterronte
Kosoven nga rryma te ndryshme politike dhe te
interesit. Edhe sikur te hiqte dore Serbia nga Kosova
menjeher pas luftes dhe te mos kishte prani
nderkombtare ne Kosove, lufta civili ka qene e
pashmangshme ndermjet rugovisteve dhe thaqisteve, edhe
e ndonje rryme apo klani tjeter. Ndarja ka qenë aq e
thellë saqe ka sjellur edhe tek disa vrasje politike
ne vitet e para pas luftes. Populli ka qenë
tmerresisht i politizuar dhe njekohesisht i armatosur.
Per kete arsye kryesore (konflikte te brendshme) dhe
shume arsye tjera (te jashtme), prania ndërkombtare,
qofte edhe koloniale, është shumë e domosdoshme. Ky
eshte nje fat paradoksal historik. Duhet ta kerkosh
nje kolonializim me te butë (UN, EU) per t'i ikur atij
te keq (Serbisë) dhe turpësisë se brendshme (ndarjes
se thelle ne momente me te veshtira).

Unë e çmoj shumë vullnetin e "vetvendosjes" per te
hecur me hapa te shpejt edhe per ta kapercyer
historine me apirata te drejta, mirpo keto kerkesa
qëndrojnë mes ideales dhe dobësisë sonë si komb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
USHTARILIRIS
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 52
Registration date : 28/03/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 01, 2008 2:14 pm

ALBINI eshte vazhdimsija e ushtrive clirimtare pr bashkimin kombetere dhe pa asnje me te voglin dyshym nuk kemi fjale per ket vigan qe vetem e vetem ja utheu turinjte te gjith theve quditi tere boten me vendosmerin e tij nuk u perkul asnje moment nuk e gjujzua para asnji armiku te jashtem dhe te brendshem pra i qendrojme prane ne cdo hap me vendimet e mara te ALBIN KURTIT KOLOSIT SHQIPTARE PRINA ALBIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 36
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 01, 2008 9:57 pm

Premtimi shkruajti:
Per Albin Kurtit, e kam thene ne nje teme se eshte duke e ndjekur fati i dy personaliteteve te mdheje te Kosoves. Siq ka ndodhur dikur me Adem Demaqin dhe Ukshin Hotin, sot po ndodhe ( fatkeqesishte) edhe me Albinin. Nje djalosh shume i zgjuar dhe me nje diapazon shume-shume te gjere diturish dhe me nje largpamesi te madhe.
Sot, thuajse te gjithe jemi te vedijshem ( edhe pse disa nuk e pranojne, per arsye...) se kush ka qen, eshte dhe do te jete Adem Demaqi dhe Ukshin Hoti. Kam frike se mos do ti ndodhe fati i njejte edhe Albinit, qe nje dite ta kuptoje se kishte te drejte, por mos do te jete shume vone kete here, dhe mos do kushtoj shume te gjithe popullit??

Respekte per Albinin dhe per Lezivjen Vetevendosje.

Mendoj se nga ky shkrim nuk do duhej te thuhej asgje me shume per kete personalitet te rendesishme te Kosoves....Respekt per ty i nderuar per postimin qe ke sjelle...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptyMon Jun 02, 2008 12:53 am

albin kurti asht parashikus gucimtar patriot , dhe shiptar shum i madh, ALBIN rrofsh sa malet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptyFri Jun 06, 2008 12:36 am

Mua me vie keq se ne shqiptaret kur simpatizojm dikend, ne nuk ia thomë as te miren as te keqen në mënyre te kulturuar. Kritikat i avancojnë idetë e konceptet.
Levizja "vetëvendosje" eshtë levizje populiste dhe sipas këtij koncepti thuhet se çdo kerkesë del nga populli, çka ne fakt unë nuk pajtohem, sepse populli është nocion i papërcaktuar, i shpërbëre, jo kompakt. Idetë dalin nga individet apo elitat, ndërsa populli jep vetëm legjitimitetin, varësisht nga niveli i zhvillimit.

 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 109
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 08, 2008 1:57 am

xhavo_ shkruajti:
Mua me vie keq se ne shqiptaret kur simpatizojm dikend, ne nuk ia thomë as te miren as te keqen në mënyre te kulturuar. Kritikat i avancojnë idetë e konceptet.
Levizja "vetëvendosje" eshtë levizje populiste dhe sipas këtij koncepti thuhet se çdo kerkesë del nga populli, çka ne fakt unë nuk pajtohem, sepse populli është nocion i papërcaktuar, i shpërbëre, jo kompakt. Idetë dalin nga individet apo elitat, ndërsa populli jep vetëm legjitimitetin, varësisht nga niveli i zhvillimit.


U pa shume mire ne zgjedhjet e fundit qe populli eshte me Levizjen Vetevendosje. Ku vetem 43 % te banoreve te kosoves me te drejt vote kane votu ne ato zgjedhje , pjesa tjeter ka qene me ta afro 57 % ! Ndersa edhe shume prej tyre qe kane votu pas kesaj pavaresise se ahtisarit jane bind qe kjo levizje ka pasur shume te drejt ne protestat qe ka organizu , ne rrezikun qe i kanoset kosoves nga kjo pavaresi dhe çdo gje tjeter qe eshte thene nga kjo levizje ne krye me Albin Kurtin.

Pse gjithemone mundohesh ti sulmosh ata te miret , ata qe kontribojne per kete komb dhe i mbron ata qe nuk kontribojne per kete komb, per kete komb qe eshte be viktime e politikaneve shqiptar qe po perdoren si kukulla nga nderkombetaret ?


Levizja Vetevendosje
sipas mendimit tim duhet te shtrihet ne te gjitha trojet shqiptare , levizje e cila drejtohet nga disa te rinje te zgjuar dhe shume te dijshem per çeshtje politike shteterore dhe kombetare .

Ka ardh koha qe populli te zgjohet nga gjumi i thelle , te zgjohet dhe ti bashkohet kesaj LEVIZJE , qe sipas meje eshte levizja e shpetimit ne Kosove dhe ne qof se shtrihet ne te gjitha trojet shqiptare atehere do te mund ta quajme edhe levizja e shpetimit te trojeve shqiptare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 08, 2008 4:04 am

Mergimtari, është vetmashtrim te thuhet se 57% janë me levizjen vetëvendosja, qe paske ardhur në përfundim nga mosdalja në zgjedhje. Është e vertetë se "vetëvendosja" ftoj te bojkotohen zgjedhjet, mirpo unë jam i bindur se mosdalja në zgjedhje shumë pak ka të bëj me ketë ftesë të levizjes "vetëvendosja". Mosdalja në zgjedhje ka filluar qysh pas lufte dhe ka rënë vazhdimisht. Ky është një problem me vete. Se sa është populli me "vetëvendosjes" është parë në protestat e saj, që jan mbledhur aty këtu nga një grusht njerëz.

Kerkesat e "vetëvendosjes" i konsideroj plotësisht te drejta dhe do të kishim avancuar, te pakten ne disa kërkesa, sikur protestat te ishin më madhështore (por pa incidente, sepse incidentet kanë implikuar irritim. Njerëzit janë lodhë me luftra e kriza dhe përpiqen t'i shmangen luftës civile) dhe gjithashtu jam për zgjim, mirpo duhet shiquar se si po zgjohemi. Nuk duhet zgjohemi përgjumshëm, e ta thejm qafën. 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 109
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 15, 2008 12:22 pm

xhavo_ shkruajti:
Mergimtari, është vetmashtrim te thuhet se 57% janë me levizjen vetëvendosja, qe paske ardhur në përfundim nga mosdalja në zgjedhje. Është e vertetë se "vetëvendosja" ftoj te bojkotohen zgjedhjet, mirpo unë jam i bindur se mosdalja në zgjedhje shumë pak ka të bëj me ketë ftesë të levizjes "vetëvendosja". Mosdalja në zgjedhje ka filluar qysh pas lufte dhe ka rënë vazhdimisht. Ky është një problem me vete. Se sa është populli me "vetëvendosjes" është parë në protestat e saj, që jan mbledhur aty këtu nga një grusht njerëz.

Kerkesat e "vetëvendosjes" i konsideroj plotësisht te drejta dhe do të kishim avancuar, te pakten ne disa kërkesa, sikur protestat te ishin më madhështore (por pa incidente, sepse incidentet kanë implikuar irritim. Njerëzit janë lodhë me luftra e kriza dhe përpiqen t'i shmangen luftës civile) dhe gjithashtu jam për zgjim, mirpo duhet shiquar se si po zgjohemi. Nuk duhet zgjohemi përgjumshëm, e ta thejm qafën.
O shoku xhavo_ po shihet qe i ke syte e mbyllur dhe injoron çdo gje qe te thuhet nga ana jone sepse ti je njeri naiv qe lexon gjepura dhe libra nga ekstremistet myslimane , qe tentojne te krijojne perçarje mes shqiptareve , duke botuar libra ku ne to ceket se vetem vellezerite myslimane duhet te duhen . Po lej kete libra njehere kapi librat e historise shqiptare , kapi librat qe jane shkruar nga shqiptare prej se verteti dhe lej keta libra deri sa ta mesosh mire historine tende , nqs e ndjen ende veten SHQIPTAR .
Dhe jam shume i sigurte qe nqs i kape librat e historise shqiptare , mbas nje kohe te caktuar do ta duash me shume kombin se sa fene.

NDERSA kjo politika ju konvenon drejtueseve fetare , pa dallim feje musliman , katolik apo ortodoks . Kjo u pa kur Thaqi deshi ti largonte nga festat shteterore festat kombetare , por nuk ja arriti . Por problemi qendron se asnje prej ketyre drejtueseve fetare nuk reagoi . Pse ? Sepse asnje prej tyre nuk e ndjen veten SHQIPTAR , por i ndjen veten ARAB , GREK APO Vatikan(Banor i vatikanit).

Me ka rasti me pa kesi ekstremiste mysliman qe i thone vetes SHQIPTAR , por kur behet fjale per festa kombetare asnjehere si kam pa duke festuar !

Ja nje veper e ketyre ekstremisteve nga forum-islamik qe nuk meritojne me qendru ne Kosove por eksekutimin e menjehershem:
Cito :
Le ta dijë gjithë Evropa
Edhe Amerika
Se në zemrën e muslimanit
Nuk ka vend frika

Luftën nuk e duam
Por as frikë nuk e kemi
Qe ta mbrojmë fenë tonë të pastër
Të gjithë të gatshëm jemi


Në emër të All-llahut
Pushkë do të qesim
Në rrugë të All-llahut
Të gjithë do të vdesim

Me besim në zemër
Dhe me pushkë në krah
Jemi ushtri e All-llahut
Mizor që na thyen s`ka

Ja të gjithë do të vdesim
Se të robëruar nuk durojmë
Me këtë fe kemi lindur
Dhe për të jetojmë

Jetën e duam
Por vdekjen më shumë
Vall-llahin për islam
Gjaku do rrjedhë lumë

Kush merr guximin
Veç edhe një musliman me e vra
Le ta dijë bota mbarë
Se ai në gjak ka me u la

Se gjaku ynë nuk është ujë
Mjaft më o pabesimtarë
Do t`iu luftojme anëkënd
Kokat kemi për t`ua marrë

Që nga Kashmiri
E gjerë në Marok
Jemi një popull
Askush s`na ndanë dot.

Jeni të fortë
Nuk iu nënçmojmë
Por zemrat tona
Nuk mund t`ua dhurojmë

Yjet mund t`i “zbrisni”
Edhe diellin mund ta “shuani”
Por me nderin tonë
Kurrë nuk do t`mund të luani

Se ne nuk jemi horra
E as figura të shahut
Kemi të drejta mbi ju
Se jemi robër të All-llahut

Nuk jemi ne pak
Jemi miliarda
Kushdo që qon kokën
Do t`a fshijmë nga harta

Zoti është Një
Dhe tjetër më s`ka
Jemi pjesëtarë të fjalës
La ilahe ilAll-llah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 15, 2008 1:52 pm

Pershendetje antar te nderuar,me qense politikat shqiptare nuk kan pasur kurrher suksese?!e kjo esht ardh si pasoj e ngarkimeve mos perkrahja e ne momentet e duhura pe ti dhe shans hohes dhe ndryshu historin shkall per shkall.
Ketu mendoj se sikur te Hasan prishtina nuk po vepron asnje shqiptar as Albini e as Adili ? ketu haptas ju them se keni marrur shum pergjegjsi e skeni dhen e ber as me fjal at qe esht dasht ...
Gjdo qeshtje qe diskutohet duhet te jen te vetdishem edhe populli,pa popull politikani esht i huaj,mekanizmat politik qe zhvilohen ne tokat shqiptare kem pergjegjsi te gjith ne si popull,politikanet jan frigacak sepse nuk e din qka don populli ?! Populli sdon me shum e Liri e lirija e popullit esht te flasim eme nje gjuh te perbahket qe lidh gjith shqiptaret andej ekendej kufive,ta tragojm nacionalizmin komtar se per ket kemi lindur dhe keshtu dueht vepruar te bashkuar;drej idealeve te kombit e jo te partive,si i quajn disa parti ? ato sjan parti ato jan klube sportive dashakeqe antikomtare!?
Shqiptareve ju duhet vetem nej parti dhe Disa sindikata,e jo organizata se keshtu ne mbetem te thyer dhe t eperqar vet me vete e keshtu smund te dalim as nga problemet e tona qe i shkaktojm nevet se lere ti bejm ball politikave antishqiptare qe vin edhe nga disa shqiptar te bashkvllazerum em to!!!

Ketu qe mun te them se edhe albin kurti ka ber disa gabime duke i besuar ?disa politikanav te cilet i ka shok e di sa i fyen e nderta ka edhe te mir dhe keshtu ai humbi te drejten edhe per bashkqeverisje.

Nese albin kurti kishte konkuru ne keto zgjedhje ather pse ai u dorzu ? apo se formoi partin e tij para se te fusin ne burg,partija e tij ka mundur te funksionoj edhe pa te siq ka pas funksionu partija e Dr Ukshin hotit- po Albini nuk i besonaskujt dhe nuk ndegjon asken vetem vehten dhe ketu mund te them se at qe e din albin kurti e di edhe un por pse ai si pranon kritikat qe bien ne t emir t ekombit ketu une se kuptoj,kam pas rastin te bisedoj me disa shok te tij ,sepse disa sjellje te albin kurtit jan aq vetijake,ata me than se keto sjellje te tij ndaj shokeve te vet na kan ber te largohemi nga mentimet e tija sepse ai mendon diqka vepron dhe fiton por kur vie momenti me tregu at pun ai ndalet dhe mendon ne dyshimet e veta.
Besoj se sdo te me keqkuptoni sepse kritika e ben njerin te afert,e ata qe si pranojn kritikat per te miren e tij qe esht permirsim i te kaluares son? bie ndesh me paftsin e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 15, 2008 2:50 pm

Albin Kurti eshte njeri i madh me pikpamje revolucionare, Che guevara i popullit shqiptar siq po thot rolling.

Edhe nje petje nese kish pas mundesi?

A eshte shprehur heren e fundit levizja vetevendosje se eshte per bashkim kombetr se po degjoj shum fjal te tilla e nuk po jam i sigurt?

Pershendetje e mija te perzemerta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 109
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 15, 2008 3:39 pm

@murturi :
Populli do te jete kunder tyre perderisa ata nuk mendojne per popull por per veten e tyre , per interesa personale dhe per subjektet e tyre politike.
Diten qe ata do fillojne te mendojne per popull dhe per çeshtje kombetare i gjith populli do ti doje.

Por kjo gje nuk do te ndodh ne nje te ardhme te afert dhe per te ndodh kjo gje duhet bere nje pastrim politike ne politiken mbare shqiptare. Se jemi mesu me te njejtite ... Eshte nje fjale e urte qe thote "Ujku qimen e nderron por zanatin nuk e harron" keshtu qe pastrimi total i politikaneve te sotem shqiptare dhe bashkimi i trojeve shqiptare do te jete shpetimi yne kombetare dhe do sjell rritjen e ekonomise , zbutjen e papunesise , trojet tona nuk do te cenohen me nga armiqet tane greke , serbe , maqedone , malazez dhe shume te mira ne dobi te popullit.

@guximi :
Po shume e vertete eshte kjo nisma e re e tyre .
Kjo nisme e re ka fillu me 10 Qershor 2008 ne Prizren dhe kane bere nje manifestim per 130 vjetorin e lidhjes se Prizrenit.

Per me shume lexo ne faqen kryesore jane disa artikuj:
http://www.vetevendosje.org/

Ja nje video rreth manifestimit te 130 vjetorit te lidhjes se Prizrenit , organizuar nga Levizja Vetevendosje :
https://www.youtube.com/watch?v=bUY42BfIzNE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 15, 2008 3:59 pm

Mergimtari shkruajti:
@murturi :
Populli do te jete kunder tyre perderisa ata nuk mendojne per popull por per veten e tyre , per interesa personale dhe per subjektet e tyre politike.
Diten qe ata do fillojne te mendojne per popull dhe per çeshtje kombetare i gjith populli do ti doje.

Por kjo gje nuk do te ndodh ne nje te ardhme te afert dhe per te ndodh kjo gje duhet bere nje pastrim politike ne politiken mbare shqiptare. Se jemi mesu me te njejtite ... Eshte nje fjale e urte qe thote "Ujku qimen e nderron por zanatin nuk e harron" keshtu qe pastrimi total i politikaneve te sotem shqiptare dhe bashkimi i trojeve shqiptare do te jete shpetimi yne kombetare dhe do sjell rritjen e ekonomise , zbutjen e papunesise , trojet tona nuk do te cenohen me nga armiqet tane greke , serbe , maqedone , malazez dhe shume te mira ne dobi te popullit.

@guximi :
Po shume e vertete eshte kjo nisma e re e tyre .
Kjo nisme e re ka fillu me 10 Qershor 2008 ne Prizren dhe kane bere nje manifestim per 130 vjetorin e lidhjes se Prizrenit.

Per me shume lexo ne faqen kryesore jane disa artikuj:
http://www.vetevendosje.org/

Ja nje video rreth manifestimit te 130 vjetorit te lidhjes se Prizrenit , organizuar nga Levizja Vetevendosje :
[url=https://www.youtube.com/watch?v=bUY42BfIzNE
https://www.youtube.com/watch?v=bUY42BfIzNE[/quote[/url]]

respket nuk kam ç'fare te shtoje me shume vetem se jam i nje mendimi me mendimin tuaj i nderuar Mergimtari RESPKET.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySun Jun 15, 2008 4:47 pm

Mergimtari shkruajti:
@murturi :
Populli do te jete kunder tyre perderisa ata nuk mendojne per popull por per veten e tyre , per interesa personale dhe per subjektet e tyre politike.
Diten qe ata do fillojne te mendojne per popull dhe per çeshtje kombetare i gjith populli do ti doje.

Por kjo gje nuk do te ndodh ne nje te ardhme te afert dhe per te ndodh kjo gje duhet bere nje pastrim politike ne politiken mbare shqiptare. Se jemi mesu me te njejtite ... Eshte nje fjale e urte qe thote "Ujku qimen e nderron por zanatin nuk e harron" keshtu qe pastrimi total i politikaneve te sotem shqiptare dhe bashkimi i trojeve shqiptare do te jete shpetimi yne kombetare dhe do sjell rritjen e ekonomise , zbutjen e papunesise , trojet tona nuk do te cenohen me nga armiqet tane greke , serbe , maqedone , malazez dhe shume te mira ne dobi te popullit.

@guximi :
Po shume e vertete eshte kjo nisma e re e tyre .
Kjo nisme e re ka fillu me 10 Qershor 2008 ne Prizren dhe kane bere nje manifestim per 130 vjetorin e lidhjes se Prizrenit.

Per me shume lexo ne faqen kryesore jane disa artikuj:
http://www.vetevendosje.org/

Ja nje video rreth manifestimit te 130 vjetorit te lidhjes se Prizrenit , organizuar nga Levizja Vetevendosje :
[url=https://www.youtube.com/watch?v=bUY42BfIzNE
https://www.youtube.com/watch?v=bUY42BfIzNE[/quote[/url]]

Faleminderit shum mergimtari, do te kem parasush dhe sigurisht qe do ta lexoje, te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptyThu Jun 19, 2008 3:38 pm

Albin Kurti eshte rimekembesi i identitetit dhe nacionalizmit te paster shqiptare.eshte njeriu qe do bashkoj shqiptaret pa dallim feje,ideje,per te hyre ne rrugen e drejt te bashkimit kombetar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptyThu Jun 19, 2008 4:05 pm

dhe pasuesi i denje i rruges se ndritur te te madhit adem demaqi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatarALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptySat Jun 21, 2008 4:30 pm

Kushtetuta nuk e bën më të fuqishme Kosovën

Cila Kosovë është e njohur dhe po njihet?

· Cila Kosovë është njohur dhe po njihet? Kosova e cila është njohur menjëherë pas 17 shkurtit, ajo pas 11 majit, kjo pas 15 qershorit apo ajo që do të bëhet në vjeshtë? Pra, cila nga këto Kosova është njohur e po njihet nga vendet e tjera? Përgjigja është e thjeshtë: Kosova e tanishme – Kosova në momentin kur unë po e shkruaj këtë tekst e më pas Kosova në momentin kur ju do të jeni duke e lexuar këtë tekst. Kosova po ndryshon (për të keq) dhe kjo Kosovë e ndryshuar është Kosova e njohur.

Shkruan: Albin KURTI

Prishtinë, 21. 06. 2008

Premtimi i Hashim Thaçit…

43 vende nga anë të ndryshme të globit e kanë pranuar Kosovën si vend të pavarur. Nuk qëndron problemi te premtimi i Hashim Thaçit se do të na njohin 100 vende përgjatë garës së tyre se kush do të na pranojë më parë. Natyrisht që nuk e kemi marrur seriozisht premtimin e Hashim Thaçit. Problemi qëndron se shteti i Kosovës edhe pas shpalljes së pavarësisë nuk ka bazë objektive vendore: nuk konsiston as në integritetin territorial e as në disponimin me resurset natyrore dhe kapacitetet zhvillimore. Hyrja në fuqi e Kushtetutës u bë për hir të ceremonisë solemne dhe jo anasjelltas. Kushtetuta hyri në fuqi për ta vazhduar spektaklin e pas shpalljes së pavarësisë përmes së cilit qytetarët shpërqendrohen nga mjerimi social dhe stagnimi ekonomik i vendit. Krerët e institucioneve në secilën pamje televizive janë të rrethuar nga dy gjëra: flamuri i Kosovës dhe diplomatët ndërkombëtar. I pari është aty që të krijojë përshtypjen se Kosova është një dhe e pandarë tamam si harta në flamur. Kurse të dytët janë aty që të krijojnë përshtypjen se politikanët kryesor vendas janë të pandarë nga zyrtarët e lartë ndërkombëtar dhe asisoj populli të mos mundet t’i fajësojë ata veçmas.


Kushtetuta nuk e bën më të fuqishme Kosovën

Hyrja në fuqi e Kushtetutës nuk e bën më të fuqishme Kosovën. UNMIK-u e ka sqaruar qysh herët se zbatimi i Kushtetutës është proces. Kjo do të thotë që zbatimi i Kushtetutës do të jetë selektiv. Aty ku mund të zbatohet ajo do të zbatohet, aty ku s’mund të zbatohet do të pritet për kohë më të mira. Është lehtë e parashikueshme se ku mendohet se do të mund të zbatohet Kushtetuta: në jug të Ibrit dhe aty ku shqiptarët janë shumicë. Për veriun e Kosovës dhe enklavat serbe vendos Serbia. Për ato tashmë s’vlen as Plani i Ahtisaarit që gjithsesi është shumë i pafavorshëm për Kosovën. Ban Ki-moon përmes letrës së tij dërguar kryetarit të Serbisë, Boris Tadiq, i bëri atij një ofertë që e tejkalon Planin e Ahtisaarit: doganat i mbesin UNMIK-ut, gjykatat bëhen etnikisht të ndara jo vetëm nëpër komunat serbe por edhe në vendbanime më të vogla, policia po ashtu e ndarë etnikisht, selia në Beograd e Kishës Ortodokse Serbe fiton të drejtën ekskluzive të mbrojë e ndërtojë objektet e saj në Kosovë, ndërkohë që sundimi ndërkombëtar do të jetë neutral karshi statusit të Kosovës (i cili kësisoj na del se nuk qenka i përcaktuar ende)! Por, jo vetëm kaq. Zbatimi i Kushtetutës në jug të Ibrit do të jetë për të keq. Decentralizimi që sajon 5+1 komuna të reja me shumicë serbe (përveç atyre pesë që tashmë janë), ‘eksterritorialiteti’ i 45 kishave e manastireve ortodokse (që marrin mijëra hektarë tokë dhe i vënë ato nën kontroll të Beogradit) janë obligime kushtetuese prioritare. Kështu është paraparë në Planin e Ahtisaarit i cili ndodhet brenda Kushtetutës por edhe mbi të – neni 143.1 i saj konfirmon që nëse ekziston ndonjë kundërthënie ndërmjet Kushtetutës dhe Planit të Ahtisaarit, vlen kjo e fundit.

Plani i Ahtisaarit është bërthama e Kushtetutës së Kosovës

Ps shpalljes së pavarësisë dhe pas hyrjes së Kushtetutës në fuqi, në vend se pavarësia nominale të mbushet me substancën që quhet sovranitet, ajo po mbushet me pengesa të përhershme për atë substancë. Zaten, nëse lexohen me kujdes Plani i Ahtisaarit si dhe letra më e re e Ban Ki-moon-it, të dyja këto shpërfaqen si pengesa e si mungesa, si kodifikim i asaj që nuk do ta kemi e jo i asaj që do ta kemi. Do të ketë pushtet ndërkombëtar me fuqi ekzekutive sepse s’do të kemi sovranitet, do të kemi polici e gjyqësi të ndarë etnikisht sepse s’do të kemi institucione unike, do të kemi decentralizim sepse s’do të kemi integritet territorial, do të kemi FSK sepse nuk do të kemi ushtri etj.
Legalisht, Plani i Ahtisaarit është bërthama e Kushtetutës së Kosovës. Mirëpo, politikisht ai është asgjë më shumë se pragu i rënies së mëtutjeshme. Plani i Ahtisaarit nuk është plan. Plani i Ahtisaarit është pragu të cilin nuk mund ta kalojnë, është tavani mbi të cilin nuk mund të ndodhen institucionet e Kosovës. Ai shenjon zonën ku ndodhet një plan që mungon, një plan tjetër që u mundua ta formësojë në vija të trasha edhe Ban Ki-moon në ofertën e tij për Boris Tadiqin. Mund të shkohet nën Planin e Ahtisaarit, mund të shkohet më keq se ai, por jo mbi të e më mirë se aq. Në fakt, pas pranimit të dokumentit të Ahtisaarit nga ana e institucioneve të Kosovës ai dokument praktikisht ra në ujë. Serbia nuk e pranoi atë dhe negociatat po vazhdojnë në forma tjera: Gerard Gallucci e Yves de Kermabon koketojnë me strukturat e Serbisë në Kosovë kurse Ban Ki-moon ia propozoi Boris Tadiqit planin e Slobodan Samarxhiqit për ndarje funksionale. Dokumenti i Ahtisaarit ka mbetur veçse qëndrimi i institucioneve të Kosovës i cili s’mbahet dot meqë është në kuadër të procesit të negociatave që nuk përfundojnë.

Procesi i negociatave me Serbinë nuk u mbyll…

Duke i pranuar kërkesat e Serbisë, duke i bërë koncesione asaj, procesi i negociatave me Serbinë nuk u mbyll dhe ai po shkon drejt përjetësimit: Serbia vazhdimisht kërkon gjithnjë e më shumë. Dy gjëra kryesore po e mundësojnë këtë: në njërën anë Qeveria e Kosovës e cila nuk e ka ndërmend ta bëjë Kosovën sovrane – ajo nuk e kupton se shteti është (edhe) forcë; kurse, në anën tjetër nuk ka shkop ndërkombëtar për Serbinë – s’ka më sanksione për Serbinë dhe as përjashtim të saj nga organizatat ndërkombëtare si dikur. Në deklaratën e pavarësisë së Kosovës tetë herë përmendet Ahtisaari dhe vetëm tri herë pavarësia përfshirë këtu edhe titullin e deklaratës. Dokumenti i Ahtisaarit në përpikërinë e tij realisht ka rënë sepse procesi nuk po mbyllet: institucionet e Kosovës jo vetëm që e kanë filluar procesin e pazarit me Kosovën por ato asnjëherë nuk kanë treguar vendosmëri për ta mbyllur këtë proces. Në rastin më të mirë e që sërish është i keq do të na përsëritet situata e fundit të viteve të ’80-ta: institucionet e Kosovës do të insistojë në Planin e Ahtisaarit ashtu siç insistohej dikur në autonominë e ’74-shit. Fare mirë e dimë të gjithë se çfarë pat ndodhur atëherë...

Cila Kosovë është e njohur dhe po njihet?

Kosova, shteti më i ri në botë, vazhdon të njihet nga shtete të reja, përsërisin për çdo ditë politikanët. Mirëpo, nuk është saktësisht e njëjta Kosovë ajo që po njihet nga vendet e ndryshme. Jemi gjithnjë e më të rrudhur territorialisht e më të gjymtuar institucionalisht. Atëherë, cila Kosovë është njohur dhe po njihet? Kosova e cila është njohur menjëherë pas 17 shkurtit, ajo pas 11 majit, kjo pas 15 qershorit apo ajo që do të bëhet në vjeshtë? Pra, cila nga këto Kosova është njohur e po njihet nga vendet e tjera? Përgjigja është e thjeshtë: Kosova e tanishme – Kosova në momentin kur unë po e shkruaj këtë tekst e më pas Kosova në momentin kur ju do të jeni duke e lexuar këtë tekst. Kosova po ndryshon (për të keq) dhe kjo Kosovë e ndryshuar është Kosova e njohur. Kurdo e nga kushdo që të jetë njohur Kosova bëhet fjalë për Kosovën e tanishme, për Kosovën e atij momenti kur mendohet për të. Rrjedhimisht, krejt varet prej nesh se çfarë bëjmë me Kosovën dhe çfarë lejojmë që të tjerët të bëjnë me të. Ajo Kosovë do të njihet dhe ajo Kosovë do të jetë Kosova e njohur.

Pavarësia e Kosovës është gjithsesi e kotë nëse qytetarët nuk jetojnë më mirë, më lirë dhe më sigurtë pas saj. Pavarësia nuk matet me përmirësimin e jetës së politikanëve por të popullit në shërbim të të cilit duhet të jenë ata politikanë. Qytetarët nuk janë fajtor për gjendjen. Pushteti është fajtor. Ama, qytetarët janë po ashtu përgjegjës. Ata duhet ta pyesin veten se deri kur do të lejojnë që heshtja e tyre t’i normalizojë edhe të këqijat më të jashtëzakonshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptyWed Jun 25, 2008 3:15 pm

murturi shkruajti:
sepse disa sjellje te albin kurtit jan aq vetijake,ata me than se keto sjellje te tij ndaj shokeve te vet na kan ber te largohemi nga mentimet e tija sepse ai mendon diqka vepron dhe fiton por kur vie momenti me tregu at pun ai ndalet dhe mendon ne dyshimet e veta.
Besoj se sdo te me keqkuptoni sepse kritika e ben njerin te afert,e ata qe si pranojn kritikat per te miren e tij qe esht permirsim i te kaluares son? bie ndesh me paftsin e tij.

Murturi, aman deri kur do te flasim paushallqe dhe me te degjuara. Ti nuk e njeh aspak Albinin, por flet me fjale te 'disa shokeve'. Albinin, te gjithe e njohin dhe gjithe ata qe e njohin e njohin si nje njeri qe kerkon mendimin e te tjereve, qe merr mendimin e te tjereve, qe e urren konformizmin, qe nuk vepron koke me vete por merr mendimin e secilit aktivist.

Sikur, te ishe pak me i kuptueshem politikisht ti nuk do te flisje kueshtu ndaj Albinit, por ti meqe je i mjegulluar gjer ne koke me turlifare dyshimi, shfrytezon cdo brockull dhe ngrihesh ndaj Albinit me lloj lloj gjerash te paverteta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptyWed Jun 25, 2008 3:33 pm

xhavo_ shkruajti:
Mua me vie keq se ne shqiptaret kur simpatizojm dikend, ne nuk ia thomë as te miren as te keqen në mënyre te kulturuar. Kritikat i avancojnë idetë e konceptet.
Levizja "vetëvendosje" eshtë levizje populiste dhe sipas këtij koncepti thuhet se çdo kerkesë del nga populli, çka ne fakt unë nuk pajtohem, sepse populli është nocion i papërcaktuar, i shpërbëre, jo kompakt. Idetë dalin nga individet apo elitat, ndërsa populli jep vetëm legjitimitetin, varësisht nga niveli i zhvillimit.


Oooo, uve c'filozofira te thata po na qendiskeni z. Elitar. Populli nuk eshte nje nocion i nje mase te papercaktuar dhe jo kompakte sic cucurisni ju, kete e thone vetem ata teoricien qe predikojne elitarizmin duke perjashtuar keshtu levizjet e drejta te masave popullore. S'po ta them kush e ka thene por po ta them si e ka thene nje njeri i mencur:

'Historia dhe zhvillimi njerezor eshte si bujqesia: ushqimin e merr nga luginat e jo nga majat'. Dhe une te njejten ta them: levizjet e vetme te perparimit njerezor vine vetem mga masat popullore dhe jo nga elitat. Eshte e kunderta, vendimet historike zhdrivillohen nga populli kurse elitat vetem ua vendosin vulen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES EmptyWed Jun 25, 2008 3:43 pm

xhavo_ shkruajti:
Albin Kurti dhe Levizja Vetevedosja e kane shume mire
dhe me te drejt teorikisht. Gati te gjitha kerkesat e
tyre ne teori jane te drejta dhe aspirata te popullit
shqiptar. Mirpo ne praktik, menyra se si done t'i
aplikojne ato është shumë e gabuar. Tek kjo levizje
ndjehet njefar lloj jopergjegjesie, sepse nuk jane
pjese e institucioneve. Po ashtu nuk mund te hysh në
dyluftim me bashkësinë ndërkombtare dhe po nga keta te
kërkosh te drejtat tua. Kjo eshte paradoksale.

Xhavo insan, sikur Levizja Vetevendosje! t'a kishte konceptin vetem teorik, atehere perse u persekutua sistematikisht dhe sistemikisht nga pushteti neokolonzator dhe veglat e tyre. Valle, vetem per teori u arrestuan mbi dyqind aktiviste, u ngriten me qindra aktakuza dhe dosje, u vrane dy aktiviste me 10 shkurt? Levizja Vetevendosje! nuk eshte nje levizje qe punon ne hava me teorira, por eshte nje levizje qe e ka gershetuar konceptin teorik me veprime konkrete praktike - qe keisoj gershetohen dhe japin frymen e rezistences liridashese militante.

Levizja Vetevendosje! nuk eshte e papergjegjshme pse nuk i pranon institucionet 'vendore'. Sepse ato deri me tani ishin pjese e UNMIK - ut te bazuara ne Kornizen Kushtetuese, si nenprodukt i Rezolutes 1244 e cila Serbise ia ruan sovranitetin nominal mbi Kosoven.

Perseri, edhe pas te ashtuquajtures pavaresi keto institucione nuk jane tonat, por jane te UNMIK - ut. Edhe pse eshte farketuar njefare bicim kushtetute, ajo eshte vetem nje mashtrim lekiskografik per qytetaret. Nese e lexon Kushtetuten 'tone' (pa e lexuar praktikisht Pakon e Ahtisaarit) ta merr mendja sikur keto institucione jane tonat dhe jane ne kontrat te drejteperdrejte me ne, dhe gjoja ato jane fjala e fundit dhe autoriteti sovran. Por nuk eshte keshtu? Pse?

Sepse, sipas Pakos antipavaresi te Ahtisaarit, autoriteti suprem ne Kosove perpos UNMIK ut eshte edhe Perfaqesui i larte nderkombetar dhe europian, ai i cili ka pushtet te jashtezakonshem ekzekutiv cka automatikisht institucionet i shendrron ne pacavura dhe ne objekte te pasubstance.

Perse e kijametoni largimin e administrates neokolonizatore kinse me shpallje dyluftimi bashkesise nderkombetare? Algjeria kur e shpalli pavaresine e saj permes luftes se saj te drejte mos valle i shpalli lufte botes? Jo e atehere c'jane keto brockulla qe i thuani?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty
MesazhTitulli: Re: ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES   ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Drejt Shtgjeve te Lirise
» Piratët e Kosovës - Albin Kurti
» Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti
» Albin Kurti: Si do ta bashkojmë Kosovën me Shqipërinë
» Albin Kurti Parti Politike vendim i mire a apo jo?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: