Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti

Shko poshtë 
+5
Melodi
haxhiu
xhavo_
murturi
valmir9
9 posters
AutoriMesazh
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9


Male
Numri i postimeve : 141
Age : 31
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyFri May 08, 2009 11:49 pm

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Photo_16

Për të qenë sa më të dobët shqiptarët në Maqedoni, ata po i izolojnë nga Shqipëria dhe Kosova. Organizatat shqiptare nuk po i lejojnë të bashkëpunojnë. Mu këtë po e bënin inspektorët duke më mbajtur nën arrest.

Nga Albin Kurti më 08.05.2009 në ora 12:53

Fakti që nuk ma thanë arsyen pse më arrestuan nuk do të thotë se askush nuk mund t’ia qëllojë pse. Fakti që ata mendojnë se e dinë arsyen pse më arrestuan nuk do të thotë se njëmend ajo ishte arsyeja. Secilin polic a inspektor që e pyesja pse më arrestuan më thoshte se unë e di këtë gjë më mirë se vetë ata.

Ata që më ndaluan, ata që më bastisën, ata që më arrestuan dhe ata që më morën në pyetje, që të gjithë, vepronin sipas urdhërave. Në atë çfarë ndodhi të martën mbrëma thjesht kishte tepri koordinimi.

E megjithatë nuk ishte gjithçka e zakonshme dhe rutinore. Policët kufitarë u habitën se si tre inspektorët nuk ua tregonin emrat as atyre sikurse që nuk m’i tregonin mua. Zinxhiri ishte aty por me ca hallka që duhej të mbeteshin të padukshme.

Situatë ku pushteti është më i madh se shteti: segmente të caktuara parashtetërore janë në funksion të pushtetit. Nuk kam kurrfarë dëshmie se ishin inspektorë apo se ishin të Maqedonisë. Serbishtja e njërit prej tyre ishte e përsosur. Ata nuk më kidnapuan mua që isha i arrestuar, por disi e kidnapuan rastin prej policëve.

Pas qëndrimit dyorësh në një zyrë që më shumë i ngjante kabinës telefonike, më çuan në një tjetër zyre. I ulën perdet që të mos më shihte kush nga jashtë dhe e kyçën derën me çelës. I reklamonin revolet që i mbanin në brez dhe njëri prej tyre nganjëherë qëndronte prapa karriges ku isha i ulur gjersa tjetri para meje fliste. Më thoshin se si jam i ri dhe po e çoj jetën dëm me ideale e utopi të cilave eventualisht të tjerët (sidomos ata që më shajnë) do t’ua shohin hairin e jo unë vetë.

Shpalosnin detaje të biografisë sime që gjithsesi dihen, për të më bindur në zotësinë dhe profesionalizmin e tyre. Dukeshin se janë të shkollës së vjetër jugosllave: fillimisht u munduan të më edukojnë dhe indoktrinojnë. Titoja na paska qenë i mençur, Milosheviqi paska gabuar kurse Maqedonia sot na qenka shteti më demokratik dhe më i drejtë në Evropë. Nga tri orë sa zgjati marrja në pyetje, më shumë se dy orë ishin pyetjet e tyre që vinin në fund të episodave të ligjëratave.

Kur nuk ua tregova emrat e aktivistëve kryesorë të VETËVENDOSJE!-s, anipse ata janë publikë, kur nuk ua thashë adresën ku banjo, anipse ajo s’është sekrete, kur u thosha se nuk i njoh ata njerëz për emrat e të cilëve s’kisha dëgjuar kurrë në jetë, nisën të bërtasin dhe arritëm te porosia kërcënuese: mos eja më në Maqedoni, s’ke se çfarë kërkon këtu, shqiptarët janë të kënaqur dhe i gëzojnë të gjitha të drejtat etj. etj.

Rrëfenin se si edhe ata vetë kanë miq shqiptarë me të cilët e kalojnë shumë mirë dhe unë s’kisha pse shqetësohesha për ta. U bënë se nuk dëgjuan kur u thashë që edhe Sinan Hasani e Ali Shukriu ishin shqiptarë dhe se shqetësimi im është për shqiptarët në Maqedoni të cilët nuk ishin miq të këtyre inspektorëve.

Por, kur nisa të flas me statistika të diskriminimit dhe nënpërfaqësimit të shqiptarëve në Maqedoni dhe për atë se si e vërteta nuk mund të ndërtohet prej rasteve të miqve të tyre shqiptarë që janë shembuj anekdotikë, nisën t’i përplasnin pëllëmbët e grushtat e tyre për tavoline. Pasonte qetësia në të cilën dëgjohej vetëm një fjalë që ia thonin vetes ose ndonjë dëgjuesi që s’ishte aty. Duke u larguar nga unë e duke tundur kokën psherëtinin: ‘samoopredeljenje’. Kushedi, thashë me vete, ndoshta jam unë ai që nuk po e di peshën e kësaj fjale. Apo, ndoshta, koha po ia shton rëndësinë asaj.

Urrejtja që kishin ndaj shqiptarëve ishte evidente. Urrejtje raciste. “A e din pse nuk ka shqiptarë në parajsë?” – më pyeti ai që s’rrinte dot ulur në një vend. Dhe, shpejt u përgjigj vetë: “Sepse në parajsë s’ka probleme.” Folën shkurtimisht me dikë në telefon, e shikuan orën që kishte kaluar 23:00. Të sigurt që ndeja me rastin e 3 vjetorit të themelimit të Lëvizjes Qytetare ZGJOHU! për ku isha nisur tashmë kishte përfunduar.

Greqia s’ua njeh emrin, Bullgaria kombin, kurse Serbia kishën. Vetëm ne shqiptarët ia njohim e pranojmë të gjitha Maqedonisë, dhe ajo më së keqi sillet pikërisht me neve. Mbase për shkak se vetëm shqiptarët mund ta kontestojnë Maqedoninë nga brenda. Por ama kjo s’po ndodh. Kurse të tjerët mund ta kontestojnë nga jashtë dhe kjo vazhdimisht ngjan.

Për të qenë sa më të dobët shqiptarët në Maqedoni, ata po i izolojnë nga Shqipëria dhe Kosova. Organizatat shqiptare nuk po i lejojnë të bashkëpunojnë. Mu këtë po e bënin inspektorët duke më mbajtur nën arrest. Maqedonia është një shtet aq i brishtë. Dhe, mbase, pikërisht për këtë arsye aq i rrezikshëm. Maqedonia është sikurse ai frikacaku që nga frika e shkrep armën e të vret pa arsye.

Gjersa po vazhdoja rrugën për në Shkup dhe në telefon ua sqaroja situatën gazetarëve të ndryshëm, m’u kujtua Hashim Thaçi dhe vizita e tij e fshehtë në Maqedoni javë më parë. Përderisa ai zhvillon takime sekrete në Maqedoni dhe e shqetësojnë mediat kur informojnë, mua më arreston shërbimi sekret i Maqedonisë dhe më ndihmojnë aq shumë mediat kur informojnë…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptySun May 10, 2009 1:41 am

Pershendetje; bsoj se sdo te me keqkuptoni nese une shprehi mendimin tem ndryshe?... Ather un mendoj keshtu ; Prej mabas lufte zgjedhejt qe jan mabajt ne Kosov jan mbajt me mbikqyrje nderkombetare voto apo mos voto krejt u ba qysh kan than nderkombetaret Unmiku Okb serbija rusija e pak a hiq me than siq kan votu populli per keto kemi edhe deshmi.
Pse fitoj rugova,pse u kan gjall milloshi.
Pse fitoj thaqi se ka nenshkru dezertimin e Uqk ne Rambuje.
Kush e shkatrroj kosoven para lufte Ldk,mbas lufte Ldk.
aleanca u ba bjel ortake e rugoves dhe deshtun shqiptart plitikan u ban parazita te te hujve dhe lan popullin ne vujtje varfri skame terr trauma te reja.
Sa per vota ; mendoj se ishte gabim shum i rand i Albin kurtit kur tha se populli sduhet te dal e te votoj sepse Politikant ton jan te shitur dhe skan bahskveprim por se veq interesa karrigash per te luajtur lojrat e unmikut deri sa te del nje rrokotel e ti rrezon hajnat pozit opozit.
Nese albin kurti sdo te kokuron me parti ai duhet te jep dorheqje edhe nga levizja vetevendosja sepse ai esht duke futur ne gjum edhe nej pjes t epopullit e cila po i beson albin kurtit dhe ska votu politikanet,por as Albinin sepse Albini i tradhtoj popullin se do t ehap partij kurse ai ne momentet me vendimtare u morr me protesta kundra Unmikut e jo kundra politikanve ton.
Vetmja shans per Albin kurtin ka mbet qe te kerkoj Gafurr Adilin si kryetar ne Partin e tij dhe ti Bashkohen me nje partije qe ka vizion te qart Bashkimi Kombetar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9


Male
Numri i postimeve : 141
Age : 31
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptySun May 10, 2009 10:47 am

murturi

Pajtohem me ket mendim deri dikund.

Ti vet thave qe gjdo send ne politiken e Kosoves kontrollohet nga nderkombetaret pra edhe zgjidhjet. Keshtu si perqka me qel Albini parti kur nuk do te ket kurqfar ndikimi.

E vetmja zgjidhje esht qe te qohet populli dhe ti thot jo EULEX-it, ICO's, Plani i Ahtisarit, po per ket qeshtje esht tash vone, mir e dim para "pavarsis" qysh ishin demostratat kunder paketes e Ahtisarit, edhe qysh reagojti populli kunder Albinit.

E tash po i vuajm sekretet e kesaj pakete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptySun May 10, 2009 4:57 pm

sigurisht se edhe ashtu esht dasht por populli esht kan dasht me protestu kundra qeveris parlamentit e jo kundra unmikut?! sepse gjdo deshtim i unmikut esht kan edhe deshtim i qeveris esht mvar nga qeverit ne pushtet pozit opozit per ket u dasht me hy dikush ne parlament dhe me i largu unmikun mas tri vjetev por keta nisen lojat e tyre per karrige per vjedhje e harrun popullin e unmiku ka qen dhe esht klan ruso serbo grek mbas dhejt vjete esht numer nje ne kosov dhe se perfillet as qeveritar as populli sepse ai po nderton shtetin serb ne kosov me krahina te reja te pa qena kurr ne kosov e ne skemi te drejt ti kerkojm as teritoret tona ne serbi qe kan me shum se 90% me shqiptar presheven bujanovcon medvegjen ulqinin janinen e ata ndertojn ne shtetin ton komuna!!!
Her do kur do ti shkatrrojm ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptySun May 10, 2009 11:45 pm

"Greqia s’ua njeh emrin, Bullgaria kombin, kurse Serbia kishën. Vetëm ne shqiptarët ia njohim e pranojmë të gjitha Maqedonisë, dhe ajo më së keqi sillet pikërisht me neve. Mbase për shkak se vetëm shqiptarët mund ta kontestojnë Maqedoninë nga brenda. Por ama kjo s’po ndodh. Kurse të tjerët mund ta kontestojnë nga jashtë dhe kjo vazhdimisht ngjan."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyMon May 11, 2009 3:24 am

Poplli e ka perkrah Levizjen vetevendosja por ajo ska vizion dhe ketu duhet te ndalemi dhe t emendojm per gabimet e secilit se nje Levizje pa vizion ajo eshtè sindikat e jo Levizje sepse as nuk lejohet te regjistrohet veq se edhe ketu kemi t ebejm me qmendime se vet e kan lan me u regjistru kurse nuk e njohin si levizje dhe e shtypin per dit,cfar do te thot kjo duhet ti kuptojm mir e mir gabimet e gjdo kujt the tti a themi troq mjeft ma se ne ket menyr po na merrni koh se skeni ndermen me ndrru asgja sepse skeni vizioon se per ku po na qoni perveq vllavrasjes.
Mjafton ta dim se qfar po dojm dhe kush po punon per ne,per te ardhemn ton e jo me politicizem narcizonit ne krye ne veti secili e shpall veten kryetar e ne realiten nej platform se ka te shkrume me asnje opcion te hartum demagogjik qe mbron gjod gje shqiptare e jo partiake.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyMon May 11, 2009 3:41 am

Ju lutem mos na njihni !?

Frashër Krasniqi
Pse na njohu Maqedonia? Po Mali
i Zi?
Këto pyetje besoj t'i kenë bërë
shumë qytetarë shqiptarë. Dhe
jorastësisht. Këto dy shtete janë
treguar shumë konsistente përgjatë
historisë e deri në ditët e sotme
në pretendimet territoriale ndaj
vendit tonë si dhe në shkeljen e të
drejtave të shqiptarëve që jetojnë
brenda tyre. Dhe meqë shkeljet e
pretendimet vazhdojnë edhe sot,
patjetër që prapa njohjeve fshihet
diçka e ligë dhe gjithsesi dinake.
Si erdhi puna që krejt rastësisht
këto shtete na qenkan mike të
Kosovës, më shumë se sa të
Serbisë, dhe janë të gatshme ta
sakrifikojnë miqësinë me të për hir
të Kosovës? Por këto shtete as nuk
janë mike të Kosovës dhe as nuk e
sakrifikuan miqësinë me Serbinë.
Kryetari i Maqedonisë në inaugurimin
e tij e ftoi Tadiçin dhe jo
Fatmir Sejdiun.
Maqedonia i arreston aktivistët e
VETËVENDOSJE!-s, dhe inspektorët
e sigurimit të saj të brendshëm
flasin me ta në gjuhën e
atyre të Serbisë; pastaj, ajo i konteston
kufijtë e Kosovës. Ndërsa Mali
i Zi, nuk i konteston këta kufij. Ai
depërtoi dhjetëra kilometra në
brendi të territorit tonë, i vuri pikat e
kufirit aty dhe s'ka çfarë të thuhet
më! Dhe, më e rëndësishmja: këto
dy shtete i shkelin rëndë të drejtat e
shqiptarëve që jetojnë në to. E,
edhe po të mos ishin mike me
Serbinë, karshi shqiptarëve janë të
njëjta. Dhe paradoksalisht duhej ta
njihnin Kosovën për të vazhduar
me planet e tyre. Sepse sado që
përpjekja për ndarjen e kombit tonë
vazhdon, pavarësia e Kosovës
konsiderohet jetike edhe për shqiptarët
e Malit të Zi dhe ata të
Maqedonisë. E mosnjohja e kësaj
pavarësie nga shtetet ku ata jetojnë,
pa dyshim që është fyerje për
ta. Kurse njohja, siç edhe me siguri
e kanë vërejtur politikanët e këtyre
dy shteteve, nuk i dëmtonte ato.
Serbia, me gjithë zhurmën e fillimit,
shpejt e kuptoi qëllimin e njohjeve
dhe rivendosi marrëdhëniet diplomatike
me to. Kurse, si zakonisht,
shqiptarët u neutralizuan me akte
simbolike.
Në anën tjetër, politikanët e
Kosovës nuk do të mund të bënin
koncesione edhe ndaj këtyre
vendeve po qe se nuk do t'i injektonin
fillimisht qytetarët e Kosovës
me iluzionin e njohjeve të reja, me
"miqësinë" e "miqve" të rajonit, që
konkretizohej me njohje nga ana e
tyre. Dhe ato e vërejtën shumë
mirë këtë.
Maqedonia e njohu Kosovën për t'i
neutralizuar shqiptarët që jetojnë
atje në mënyrë që t'i lirohet rruga
për të vazhduar politikat e saj antishqiptare.
Po të mos e bënte njohjen,
poshtërsia do të arrinte kulmin.
Kulmin që aq shumë e tmerron
këtë shtet të brishtë.
Njohja e Maqedonisë dhe e Malit të
Zi del të kenë qenë më të favorshme
për këto dy shtete sesa për
vetë Kosovën. "Rregullimi" në stilin
e Qeverisë së Kosovës, i punëve
me shtetet e rajonit po del që është
i dëmshëm pikërisht për qytetarët
shqiptarë. Të cilëve u ka ardhur
puna ashtu që të bërtasin: ju lutemi,
mos na njihni! Së paku derisa t'i
ndërrojmë këta politikanë të mjerë.
2. Barazia kriminale
Serbët e strukturave paralele që
nuk u ndalën për asnjë ditë së
kundërshtuari, madje në mënyrë të
dhunshme, ndërtimin e shtëpive të
shqiptarëve në pronat e tyre,
kërkuan që edhe atyre t'iu jepej e
drejta për të ndërtuar në Kroin e
Vitakut. Institucionet e Kosovës,
përkatësisht zyrtarët e komunës së
Mitrovicës u shprehën shumë të
gatshëm për t'ua dhënë lejen; pa
kurrfarë kushti. Dhe jo vetëm të
rindërtojnë shtëpitë e dëmtuara,
por edhe të ndërtojnë shtëpi të
reja.
Fillimisht, për ta gjetur këtu gabimin
e pafalshëm të institucioneve të
Kosovës duhet të kategorizohen
serbët që i bënë kërkesat. Ata nuk
ishin thjesht banorë serbë që
dëshironin të ktheheshin në
shtëpitë e tyre - këta asnjëherë nuk
patën as nevojën më të vogël që të
protestojnë për të fituar të drejtën
për t'u kthyer në shtëpitë e tyre apo
për t'i rindërtuar ato, kudo në
Kosovë. Këta hasën madje në projekte
të gatshme nga Qeveria e
Kosovës, të financuara nga
Buxheti i Kosovës.
Protestuesit e Kroit të Vitakut
padyshim që janë strukturat paralele
të Serbisë në Kosovë dhe si të
tillë ata janë kriminelë - edhe nëse
nuk e marrim fare parasysh faktin
që vetë pengimi i padrejtë që i
bëhet një qytetari për të rindërtuar
ose ndërtuar në pronën e vet, të
shndërron në kriminel. Dhe meqë
kërkesën për ndërtime reciproke e
kërkuan serbët që protestonin,
atëherë lirisht mund të themi që
kriminelët kërkuan reciprocitet me
viktimat. Kërkuan të jenë të
barabartë me to. Por prapë, ky nuk
është krimi më i madh në krejt këtë
tregim. Kur institucioni që thirret se
e përfaqëson viktimën, i pranon pa
asnjë kusht kërkesat e kriminelit,
krimi dyfishohet. E kjo barazi kriminale,
e shfajëson kriminelin. Por, ky
nuk është dëmi më i madh që i
bëhet viktimës. Barazia kriminale, i
jep mësim kriminelit për të

ardhmen. E kjo e shkatërr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyThu May 14, 2009 6:34 pm

A e dini pse shqiptar nuk ka ne parajse ?Sepse shqiptaret nuk e lejn njeri tjetrin me dale mbi siperfaqen e drites,por secili mundohet ta shpetoj prapanicen e vellaut ti shkaktoi vdekje me tradheti !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Melodi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Female
Numri i postimeve : 38
Age : 35
Vendi : Në zyren e engjullit
Registration date : 24/01/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyThu May 14, 2009 10:23 pm

Pershendetje!

Murturi
Ajo qe flitet duhet folur me fakte e jo vetem t'ia fuse ashtu kote.

Se pari: Albin Kurti nuk ka forumuar parti politike.Pse?
Sepse po te ishte Levizja VETEVENDOSJE! ne Shqiperi ose ne ndonje shtet sovran atje mbase do shndrrohej ne parti politike sepse aty ministri eshte minister e deputeti eshte deputet.

Se dyti: Nuk mund te them tash se çfare
vendimesh do te marrim pas dy a tri vjeteve,
mirepo perderisa pavaresia qe s'u arrit permes
vetevendosjes mbeti vetem pavaresi formale pa
sovranitet, ne konsiderojme që Levizja jone
duhet ta mbaje formatin e tanishem.

Se treti: Vetem nje popull i ngritur ne kemb,
vetem nje qytetari vigjilente, vetem nje shoqëri
aktive qe reagon edhe ne padrejtësine me te
vogel, do te ishte ne gjendje qe te ndertoje uren
e fuqishme ne te cilen ecen nje politikan drejt
institucioneve. Kjo ure qe e lidh politikanin me
institucionet nuk ekziston ende në Kosove.
Madje, ka nje humnere ne vend te kesaj ure

Se katerti: Por jo e fundit per nga rendësia,
te mos harrojme se nje nder arsyet e shtyrjes se
zgjedhjeve eshte edhe plani i koalicionit aktual
qe t'i shese Trepçen, KEK-un, Aeroportin e
Prishtines dhe PTK-ne, te beje miliona euro per
vete dhe mandej askush te mos ketë kurrfare
shanse në vitet 2011 a 2012.


Levizja VETEVENDOSJE! ka vizion njekohesisht edhe plan dhe rregullore te mirfillte.
Sa i perket zgjedhjeve te vitit te kaluar,filluam nje fushate per bojkotimin e ketyre zgjedhjeve pikerishte sepse nuk ishin zgjedhje te lira,perkundrazi ishin zgjedhje pa vizion,jo te drejta dhe te manipluara.
Nuk me habit fakti se dyshoni per kete,sepse ne shumicen e rasteve njerez si ti transmentojne fjalet qe kane ndegjuar nga ndokush apo dicka te ngjajshme.
Por me mire do ishte te flisje me fakte,edhe pse ndoshta nuk e ke kuptuar mire eliten politike aktuale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyFri May 15, 2009 12:55 am

Un sjam kundra por u pa se ska sukses sepse te gjith kan mendu dhe prit qe vetevendosja te transformohet ne parti e ta merr pushtetin e jo me te bredh rrugve sepse njerzit populli e humbin besimin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Melodi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Female
Numri i postimeve : 38
Age : 35
Vendi : Në zyren e engjullit
Registration date : 24/01/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyFri May 15, 2009 2:14 pm

Po ne Kosove njeher per njeher nuk ka shance te formohet parti politike qe do ishte si ure lidhese e popullit dhe institucioneve.
Ndoshta ne nje te ardhme te afert Levizja VETEVENDOSJE! do te transformohet ne parti.
Sa i perkete bredhjes ne rruge nuk qenke aspak ne rrjedha.
Levizja VETEVENDOSJE! ka qene aktive gjithmone qe nga themelimi i saj,tjeter eshte tash ti qe nuk i ke percjelle aktivitetet e saj.
Keto dite jemi te angazhuar me shume ne Anamorave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9


Male
Numri i postimeve : 141
Age : 31
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyFri May 15, 2009 5:11 pm

Edhe me formu parti Vetevendosje nuk do te ket ndikim te madh, sepse tash esht vone, Kosova esht momentalisht e kontrollume nga EULEX-i dhe tjera organizata nderkombetare.

Se kur ta formojsh partin ne Kosove AUTOMATIKISHT e perkrahish pakon e Ahtisaarit dhe keto Vetevendosja nuk e don, edhe mometnalisht esht Qeveria jone vetem tu e zbatu pakon edhe kurgjo tjeter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kaqurrelja
Fillestar/e
Fillestar/e
kaqurrelja


Female
Numri i postimeve : 60
Age : 35
Vendi : deutschland
Registration date : 11/05/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyFri May 15, 2009 7:42 pm


Frashër Krasniqi
[/size]Pse na njohu Maqedonia? Po Mali
i Zi?
Këto pyetje besoj t'i kenë bërë
shumë qytetarë shqiptarë. Dhe
jorastësisht. Këto dy shtete janë
treguar shumë konsistente përgjatë
historisë e deri në ditët e sotme
në pretendimet territoriale ndaj
vendit tonë si dhe në shkeljen e të
drejtave të shqiptarëve që jetojnë
brenda tyre. Dhe meqë shkeljet e
pretendimet vazhdojnë edhe sot,
patjetër që prapa njohjeve fshihet
diçka e ligë dhe gjithsesi dinake.
Si erdhi puna që krejt rastësisht
këto shtete na qenkan mike të
Kosovës, më shumë se sa të
Serbisë, dhe janë të gatshme ta
sakrifikojnë miqësinë me të për hir
të Kosovës? Por këto shtete as nuk
janë mike të Kosovës dhe as nuk e
sakrifikuan miqësinë me Serbinë.
Kryetari i Maqedonisë në inaugurimin
e tij e ftoi Tadiçin dhe jo
Fatmir Sejdiun.
Maqedonia i arreston aktivistët e
VETËVENDOSJE!-s, dhe inspektorët
e sigurimit të saj të brendshëm
flasin me ta në gjuhën e
atyre të Serbisë; pastaj, ajo i konteston
kufijtë e Kosovës. Ndërsa Mali
i Zi, nuk i konteston këta kufij. Ai
depërtoi dhjetëra kilometra në
brendi të territorit tonë, i vuri pikat e
kufirit aty dhe s'ka çfarë të thuhet
më! Dhe, më e rëndësishmja: këto
dy shtete i shkelin rëndë të drejtat e
shqiptarëve që jetojnë në to. E,
edhe po të mos ishin mike me
Serbinë, karshi shqiptarëve janë të
njëjta. Dhe paradoksalisht duhej ta
njihnin Kosovën për të vazhduar
me planet e tyre. Sepse sado që
përpjekja për ndarjen e kombit tonë
vazhdon, pavarësia e Kosovës
konsiderohet jetike edhe për shqiptarët
e Malit të Zi dhe ata të
Maqedonisë. E mosnjohja e kësaj
pavarësie nga shtetet ku ata jetojnë,
pa dyshim që është fyerje për
ta. Kurse njohja, siç edhe me siguri
e kanë vërejtur politikanët e këtyre
dy shteteve, nuk i dëmtonte ato.
Serbia, me gjithë zhurmën e fillimit,
shpejt e kuptoi qëllimin e njohjeve
dhe rivendosi marrëdhëniet diplomatike
me to. Kurse, si zakonisht,
shqiptarët u neutralizuan me akte
simbolike.
Në anën tjetër, politikanët e
Kosovës nuk do të mund të bënin
koncesione edhe ndaj këtyre
vendeve po qe se nuk do t'i injektonin
fillimisht qytetarët e Kosovës
me iluzionin e njohjeve të reja, me
"miqësinë" e "miqve" të rajonit, që
konkretizohej me njohje nga ana e
tyre. Dhe ato e vërejtën shumë
mirë këtë.
Maqedonia e njohu Kosovën për t'i
neutralizuar shqiptarët që jetojnë
atje në mënyrë që t'i lirohet rruga
për të vazhduar politikat e saj antishqiptare.
Po të mos e bënte njohjen,
poshtërsia do të arrinte kulmin.
Kulmin që aq shumë e tmerron
këtë shtet të brishtë.
Njohja e Maqedonisë dhe e Malit të
Zi del të kenë qenë më të favorshme
për këto dy shtete sesa për
vetë Kosovën. "Rregullimi" në stilin
e Qeverisë së Kosovës, i punëve
me shtetet e rajonit po del që është
i dëmshëm pikërisht për qytetarët
shqiptarë. Të cilëve u ka ardhur
puna ashtu që të bërtasin: ju lutemi,
mos na njihni! Së paku derisa t'i
ndërrojmë këta politikanë të mjerë.
2. Barazia kriminale
Serbët e strukturave paralele që
nuk u ndalën për asnjë ditë së
kundërshtuari, madje në mënyrë të
dhunshme, ndërtimin e shtëpive të
shqiptarëve në pronat e tyre,
kërkuan që edhe atyre t'iu jepej e
drejta për të ndërtuar në Kroin e
Vitakut. Institucionet e Kosovës,
përkatësisht zyrtarët e komunës së
Mitrovicës u shprehën shumë të
gatshëm për t'ua dhënë lejen; pa
kurrfarë kushti. Dhe jo vetëm të
rindërtojnë shtëpitë e dëmtuara,
por edhe të ndërtojnë shtëpi të
reja.
Fillimisht, për ta gjetur këtu gabimin
e pafalshëm të institucioneve të
Kosovës duhet të kategorizohen
serbët që i bënë kërkesat. Ata nuk
ishin thjesht banorë serbë që
dëshironin të ktheheshin në
shtëpitë e tyre - këta asnjëherë nuk
patën as nevojën më të vogël që të
protestojnë për të fituar të drejtën
për t'u kthyer në shtëpitë e tyre apo
për t'i rindërtuar ato, kudo në
Kosovë. Këta hasën madje në projekte
të gatshme nga Qeveria e
Kosovës, të financuara nga
Buxheti i Kosovës.
Protestuesit e Kroit të Vitakut
padyshim që janë strukturat paralele
të Serbisë në Kosovë dhe si të
tillë ata janë kriminelë - edhe nëse
nuk e marrim fare parasysh faktin
që vetë pengimi i padrejtë që i
bëhet një qytetari për të rindërtuar
ose ndërtuar në pronën e vet, të
shndërron në kriminel. Dhe meqë
kërkesën për ndërtime reciproke e
kërkuan serbët që protestonin,
atëherë lirisht mund të themi që
kriminelët kërkuan reciprocitet me
viktimat. Kërkuan të jenë të
barabartë me to. Por prapë, ky nuk
është krimi më i madh në krejt këtë
tregim. Kur institucioni që thirret se
e përfaqëson viktimën, i pranon pa
asnjë kusht kërkesat e kriminelit,
krimi dyfishohet. E kjo barazi kriminale,
e shfajëson kriminelin. Por, ky
nuk është dëmi më i madh që i
bëhet viktimës. Barazia kriminale, i
jep mësim kriminelit për të

ardhmen. E kjo e shkatërr

_________________
Nëse
Evropa ! thot nuk do ta zgjidhte drejt çështjen e kufijve të tokave
shqiptare, Ballkani nuk do të ketë qetësi kurrë, dhe për këtë faji do
të bie mbi ju e jo mbi ne, ne do të luftojmë përherë, deri sa të
çlirohemi! ”.
“ Unë jam mirë kur ashtë mirë Shqipnia! ”.
- Isa Boletini
Nje Shtet kem Amanet!qfar vjedhjesh publike,si nuk po ua vrajkan syte keto,por syri juaj po u gervishka nga disa qe ua mbajten gjall forumin? Sad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptySun May 17, 2009 2:54 pm

Nuk di nese nuk e ke pa Emrin e Autorit te ketij shkrimi Frasher krasniqi !

Ky esht nje Opinon po qe ka te bej me ket Tem dhe me atdhetaret e Levizjes.

Un mund ta vlersoj nje gja te till si jo te arsyshem dhe ne kundershtim me vet veten ,per ata dhe duhet te mesojm nga gabimet e jo ti perserisim.
Me vjen mir ju te rit qe jeni kundra Politikes por ju duhet edhe te jeni edhe kundra mendimeve te gabuara qe ju humbin rrugen duke ju marr koh me Propoganda anti politike vet mashtruse ,se si en politik si kundra saj nuk mund te hecesh me gabime te perseritura dhe pa asnje fizionomi bashveprimi.
Te biesh ne kundershtim me veten do te thot te humbesh te tjeret per ty,sod shum shok te albinit jan largu jo veq nga Vetevendosja por edhe kundra ti kjo esht nej e mir se ne smundemi te jem te gjith te njejt apo em aftsi te barabart,apo ti perkrahim vetem idet e tij me nje liber fraksion,pa shoqeri .
Koha ka ardh per diqka tjeter e jo per protesta vetem nej vizion i perbahsket na sjell drejt Idealit ton BashkimiKombetar,gjo gje tjeter esht e kot jemi ne zingjir dhe ne kafaz?! per ti hjekur Zingjirt ne se pari duhet te bahskohemi e pastaj te thejm muret politike kundra popullit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 42
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyThu May 21, 2009 7:41 pm

nuk ka shqiptare ne parasepse jane tedenuar nga zoti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 59
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyThu May 21, 2009 11:34 pm

po nuk eshte shqiptari i denuar nga zoti gjdo individ e ka denimin e vete edhe meriten e vete te zoti nuk ka njerez qe nuk jane te barabart te gjithe jane para zoti te barabaret dhe te gjith jan njesoi se shqiptari si shqiptare nuk mundet te jet i denuar siq po e quajn disa shqipfolsa apo servilet serb qe mundohen ta degradojn nje kombe e ka thirren ne nje emer per bashkim kombetare e tani po shihet qart se kush qka eshte shqiptaret jane njerez me nje zemer te madhe dhe eshte krenari te jesh shqiptare se e gjith bota e dij se nje bije shqiptare e mbare bota e thirri nene e ajo ishte shqiptare e kjo do te thote se shqiptaret nuk jane te denuar si shqiptare se jemi njerez humane zemer gjere qe dijtem dhe mundem te ju dalim edhe atyre ne krahe qe nuk pate eshte per tu mburure qe jemi shqiptare po njerezit naiva e armiqet e kombit tone mundohen te na njollosin e te na etiketoin kombin tone shqiptare mburu qe je shqiptare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 42
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptyFri May 22, 2009 9:28 am

A Gabelkes i thua nene o Agim Bajra !
Po ate nenen tane kushe nuk e permend ne bot.
Perveq juve servileve qe mundoheni edhe magjupt ti bani shqiptare!
Po po krejt bota po tallet mke ne..
Se me servile se me tradhtare komb se ne nuk ke kund ne bote.
Ne me fjale mesevdallik per servilizem te huaj jemi te njoftun ne bote.
Po per komb per popull jo!
Shqiptare te vertet kemi pak.
Shiqo si tradhtojne me ren shqiptaret ne emer te ,,patriotizmit"
Si Gafurr Adil Qeni qe pas 10 vjet rrena tradhton shoket e vet dhe i thirre neper tel ..dhe i ofendon ne menyre me te thjeshte njerezore primitive duke ja share edhe grat personave qe nuk pajtohen me mendimin e tije personal dhe tradhtare.
Kesi patriot qe thirren ne emer te bashkimit a nuk kane kurrfar karakteri njerezor .
Qka dote thote nje ,,intelektual te thirre neper tel dhe tja shan qka ka familje dhe gruan shokeve te vet.
Ky qift si ky fare muti G.as shkavi as magjupi nuk bene gjera te tilla.
Po leje mos na kallzo perralla ,se te gjithe shqiptaret jane ,,patriot"
Po Mund te themi se shumica jane tradhtare dhe far e felliqur.
Po te ishim ashtu siq ti propagandon mendimet e politikes servile tradhtare atehere moti dote kishim shtetin.
Po jo kurre nuk kemi me pa dit.
Bashkimi behet vetem me patriot te vertet ,e jo me karieriste te cilet shfrytezojne njerezit te pasunohen ne emer te bashkimit.
Siq ndodhi tashe me Hesat pashe toptanin G.Adili.
QE nuk prezenton askend vetem vetveten e vete.ka ble banesa vrapon here ane e here me sherbimet sekrete maqedonase .

PO leje Agim seedhe ti na knaqe tuj u thirre ne gabelka e biloe shkon aq larg se e quan edhe nane.
Qesharake ne qfar niveli ke ra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 59
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptySat May 23, 2009 12:58 am

u sa detektive qe je deri dje lexoj shkrimet e tua se cfare thojshe per gafurrin e ku tu be sot tradhetar a po e shehe qe je njeri i deshtuar o trimi i internetit hahahaha fjalet e tua po i han po te kam kuptuar me kohe dhe nuk me vije interesant se e di qe je dy ftyreshe hahahahahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 42
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptySat May 23, 2009 3:17 pm

po ti psikopat qenke more djale ,po normal qe i perkrahi po ne ate moment qe dikush tradhton shan shoket thirret ne emer te vet personal dhe nuk konsullton shoket une nuk i shkoi mbrapa.
Po qte bejshe qe po na dalin plot tradhtare.
Po ti vet shajte deri parzit aksh G.ADilin tashe po del ne mbrojtje.
Une nuk shkoje si ju zagaret pas .
Ne ate moment qe nuk vlen une i them qao...
Pas njerezve shkojn vetem komunistat.
Une ja shiqoi punenh njeriut.
Po prej se kosova 2 heroike ka dale se nuk njef kete psikopat as une nuk e njof.
Ky me zin bese therret njerezit neper tel..dhe ja shane familjet gruan shqiptareve,thashe kane tregue shoket ne zvicerr gjermani ne shkup dhe kosove.
PO qfare njeriu eshte ky si mund te jet patriot nje posikopat qe ju kercnohet secilit atij ta baj ta kthej ketij ta baj ta kthej dhe ju kercnohet me likuidim qe tju binden me dhune ketij se ka mbet vete..
Te gjithe ju kan largue se ky i largon me gojen e felliqur qe ka.. fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Teuta.Gjika
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 145
Age : 38
Vendi : Mitrovice
Profesioni/Hobi : "Shqiperine e mori turku, i vu zjarr. Shqipetar, mos rri, po duku, shqipetar!
Registration date : 13/05/2008

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptySun May 24, 2009 8:30 pm

Detektiv. Sado qe mund te thuhesh se ka harruar trojet shqiptare dhe eshte shkruar ne Indi, une u jam mirenjohese motrave te Nenes Tereza, qe me kane ndihmuar ne nje moment shume te veshtire, kur e detyruar te strehohem ne Shqiperine administrative, prej Kosoves, apelova ne ndihmen e tyre. Nuk e di cfare do te me ndodhte nese nuk do te me kishin ndihmuar. Te lutem, mos i shan.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 42
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti EmptySun May 24, 2009 9:05 pm

shum mire fale te koft.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty
MesazhTitulli: Re: Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti   Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse nuk ka shqiptarë në parajsë? - Albin Kurti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Albin Kurti
» ALBIN KURTI - PROMETEU I LIRISE, DREJT VETEVENDOSJES
» Albin Kurti Parti Politike vendim i mire a apo jo?
» Piratët e Kosovës - Albin Kurti
» Reagim Albin Kurti - LDSH

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: