Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi tė krijuara nga forumistėt

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35, 36  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyFri Oct 19, 2012 5:20 am

12 DYMBEDHJETE VARGJET E MIA

Lodhem, duke qėmtuar tė ardhmen.
Fle nė shtratin e Arushės sė MADHE.
Zgjohem nga tringėllima e kristalit tė ėndėrrave.
Lahem nė dushin e rrezeve diellore.
Krihem me degėzat e pyjeve halore.
Vishem me kėmishėn e pėrgjakur tė Krishtit.
Udhėtoj sforcuar midis shpresave dhe hiēit.
Ēlodhem mė sė tepėrmi duke punuar…
Jashtė bezdive protokollare kam dashuruar.
Jetoj nėn pėrkujdesjen e Engjėjve.
Do vdes me shterimin e ėndėrrave…
Ringjallem nė sinfoninė e gėrmave…Kjo poezi e shkruar nga i nderuari Jorgo S TELO me pelqeu pa mase.

Shum suksese ne jete Jorgo S TELO.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gentiana lohaj
Fillestar/e
Fillestar/e
gentiana lohaj

Female
Numri i postimeve : 3
Age : 23
Vendi : ferizaj
Registration date : 19/11/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyMon Nov 19, 2012 4:27 pm

BletaDegė mė degė,

Lule mė lule,

Fluturojnė bletėt,

Duken si nure.Nektarin thithin

Dhe nxitojnė,

Qė nė koshere

Mjaltin ta ēojnė.Ėshtė i ėmbėl,

Me ngjyrė tė artė,

Pėr shėndetin,

Me vlerė tė lartė.S’ka si bleta punėtore,

E palodhur, shembullore!Gjithė ditėn ajo punon,

Mjaltin ne na e dhuron.Bleta ėshtė si flori,

Kosheret janė si mbretėri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyWed Dec 26, 2012 9:33 pm

PYKĖ E DJALLIT


PYKĖ E DJALLIT
(Ibrahim Rugovės)

Ti qe njė thes i qymyrit, Ibrahim,
Dhe nga ky thes s'del pluhur i bardhė,
Pemė e tharė, e hidhur, pa frut...
Robėrinė e kombit e quaje: "behar".

Ti qe njė vrimė e madhe nė anije...
Dhe doje nė det ta fundosje,
Dimrin e quaje: "pranverė tė butė..."
Asgjė nuk le nė tenxhere,
Asgjė popullit s'i le nė lugė.

Ti qe njė " gjeneral" i vetėzgjedhur,
Po qė ushtri tėnde s'doje...
Ti s'qe veēse njė papagall i hedhur
Dhe bijtė e popullit pareshtur i haje.

Ty, miop i verbuar, arrogant i humbur,
Tė rrihte zemra veē pėr kolltuk;
Aq, tė bėnte vajė e gjak i popullit,
Farė e keqe, ti tartakut!

Ti qe, vėrtet, njė "arkitekt", Ibrahim;
"Arkitekt" i turpit e i nėnshtrimit...
Armikut pėrherė i thoshe: "Peqe!"-"Amin!"
Pėrballė dhunės e poshtėrimit.

Ti s'i doje as fjalėt: "luftė", "revolucion",
S'i doje trimat, qė pėr liri dolėn nė mal,
Tė mjaftonte tė quheshe mbret pa ushtarė nė FRON...
E kishe pėr ndot tė quheshe shqiptar.

Doje me SHALL tė na mashtroje...
Sikur kishe ndonjė "sekret" a "strategji",
Doje popullin nė agoni, ta hipnotizoje,
Ta mbaje tė gjallė titizmin pėrsėri.

Dhe vėrtet qe "arkitekt" Ibrahim,
Pykė e djallit nė mes Shqiptarisė...
As nė "atė botė" s'do kesh shpėtim-
-E ke vulėn e tradhtisė!

Bensheim, mė 4 janar 2oo7
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyWed Dec 26, 2012 9:41 pm

Se di


Kur pikat e shiut do flasin,
kur dielli do qesh me ne,
kur hena s'do na shoqeroj naten,
nje ndryshim ju veni re?!!..

Dhe ju do mundoheni
ta prekni ajrin me dore,
duke harruar se nuk preket dot...
Do te lundroni me fantazmat e jetes
dhe do kaloni kohen kot...

Por bota nuk eshte sic duket,
por eshte sic ti e ndjen!!..
Te gjitha te kqijat le te zhduken
nje e keqe prap do t'gjen....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 51
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptySat Dec 29, 2012 3:17 pm

Operacioni "SHIGJETA"nė Pashtrik

Nė qiellin e pėrflakur
nga thėrmi granatash
valvitej flamuri
me shqiponjėn egersuar
tundeshin bjeshket e Pashtrikut
nga zhaurim bombardimesh
e brambullim topash.

Truri fshehurazi
dikton zemrės time
dėgjimin e krismave
tė armėve vdekjeprurėse
plasariteshin dherat
buzėt thaheshin
pėr njė pikė ujė
nė Hasin e thatė
gjarpinjtė villnin helmin
pėrzier me aromė baroti.

Zemra e brengosur mė mėson
shumė mė tepėr artin luftarak
trimat e brigadės 128 tė UĒK-sė
luftonin me trimėri armikun
pėr t,ju bashkangjitur luftėtarėve
tė lirisė atje nė Kosovė
qė luftonin pėr jetė a vdekje!...

Mė vijenė nė mendje
Bashkėluftėtarėt e mi
Qė ranė heroikisht
Nė betejat e Gorozhupit e Pashtrikut
Tek ecnin prapa legjendės sė gjallė
Tė armatosur pėrballė rreziqeve
Hapin shtizet e zėna.

Ne ecim tė sigurt
Nė paqe tė helmatisur!
Me ndjenja iluzionore
Se do tė bėhet mire?!...

31 Maj 1999 Pashtrik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyThu Jan 03, 2013 1:30 pm

Deciqi dikur

Dimo Zot dita e ShnaKryqit
Dikur ā ken i bukuri
Ball kullotshin brīs Deēiqit
Lop e qe berre e dhi

Gjīthkū ā tije trokja e berrit
Qysh Tėrgajet deri ėn Plagza
Qysh Mileshit e Kodra t’Derrit
Ā kźn plot me djelm e varza

Ēobanesha kuq si molla
Opākėt e kuqe ēarapt e barrll
Me xhubleta e rasha t’holla
Pėr pas barret tye me dal

E ēobanat tye meu prī
Kātka t’vjetra jā po kton
“Prźl Gjeloshi i burr doji
e “Ēka ka Lėkuqa ēi blegron”

Ėn hije t’lisit tye mrizua
Berre e dhi jan bėrzije
Tye i ra fellit tye me kėnua
Edhe piskat jan tye u tije

Mei tije piskat ā kźn lezet
E prej fellit gjimote mali
Varzźt zźmra pou pėlset
Prej Rrase Mālle kėthehej zāni

Tash po tihet veē qyqja e malit
Brīs Deēiqit tye me knua
Felli,piskat e kātka e djalit
Pėr gjithmon jān harrua


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyThu Feb 14, 2013 11:27 pm

Kosovė e SHqiperi
historia shekullore
ėshtė e shkruar ne fletore
ėshtė nji ditė shumė madheshtore
shqiptaret te lidhur dore per dore

jemi shqipetar kemi nji emer
ketė shekull e festojm me zemer
Isa Boletini a je zgjue
me pa popullin duke marshue

jam i vdekur qendroi ne varr
para nji shekulli kam qen i gjallė
i kam dal armikut per ball
drejt ne Vlorė kam marshue
me flamur jam perqafue

ja u kamlan amanet
per atdhe duhet me vdek
me u bashku Kosovė SHqiperi
per flamurin kuq e zi

mos mendoni me u perqa
po jetoni si vlla me vlla
te valoi flamuri ne Vlorė
kuq e zi edhe ne Kosovė


SHqiperi oj SHqiperi
ta urojm ketė pavaresi
do bashkohemi un dhe ti
pa bashkim nuk ka liri .Begishe Gashi[img][/img]Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34  Kosovė SHqiperi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyThu Feb 14, 2013 11:28 pm

Kosovė e SHqiperi
historia shekullore
ėshtė e shkruar ne fletore
ėshtė nji ditė shumė madheshtore
shqiptaret te lidhur dore per dore

jemi shqipetar kemi nji emer
ketė shekull e festojm me zemer
Isa Boletini a je zgjue
me pa popullin duke marshue

jam i vdekur qendroi ne varr
para nji shekulli kam qen i gjallė
i kam dal armikut per ball
drejt ne Vlorė kam marshue
me flamur jam perqafue

ja u kamlan amanet
per atdhe duhet me vdek
me u bashku Kosovė SHqiperi
per flamurin kuq e zi

mos mendoni me u perqa
po jetoni si vlla me vlla
te valoi flamuri ne Vlorė
kuq e zi edhe ne Kosovė


SHqiperi oj SHqiperi
ta urojm ketė pavaresi
do bashkohemi un dhe ti
pa bashkim nuk ka liri .Begishe Gashi[img][/img]Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34  Kosovė SHqiperi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 9:48 am

Vitet e hijezuara

sikur doja ta dija
sa e sa vite te kaluara
sa her te zhdukura e te paharruara
sikur me par te diktuara

jetoja me vite te tera
hija me ndiqte kudo
me shpirt me shigjetė me shpoja
mendoja do te zhdukej ndojherė


kudo qe te shkoja ma larg
a thu a ka vite me hije
a do mi degjonte ndokush
keto endrra te mija

a ka hije vetem kur ėshtė natė
apo hije me ditė me diell
mjegulla kur e mbulon token
apo kur vuan njeriu

gjithqka mbetet e hijezuar
pran afer apo ma larg
unė qdo herė e hutuar
mendoja nji jetė te pa fat

a do te zhduket hija ndonji herė
tishpalos mendimet e mija
mjegulla te na sjell shiun
dielli tna kujton femirin

jo hija nuk do largohej
ne qdo hap e ne qdo vend
edhe ata qe kan qen ma zdo te jen
e as gjurmet nuk do ti ken

do te behet hije e perjetshme
do te ndalet ne vend te caktuar
aty ku vendosen guret
e njeriu ėshtė i paketuar

a do tna qetsoi dheu
apo bari kur te me mbin
mbi ato vrima do te shkruhet
vuajtjen askush nuk ta din

se bashku me hije ne vite
jeta do te perfundoi
nuk gjendet kush ne ketė botė
qe shpirtin ta qetsoi . Begishe Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 11:38 am

gjetja e poezive te mija Begisheb Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 12:06 pm

RRUGTIMI

qetėsi dhe vetem qetsi
an e mban nė kėtė Kosovė
nuk ndihej zeri i askuj
vetėm shushurima e zogjeve
ne rrugė duke hec

mė bilbili spo kendon
ne gjuhen tonė shqipetare
qdo her mendja me shkon
si ta lam ketė tokė dardane

a do te kthehemi ne fole
nė zėrin tonė te bilbilit
apo valet do na percjellin
mu ne vendet e mergimit

kudo vate kudo shkojmė
tė gjithė jemi nji
kemi gjuhen tonė shqipetare
po tė nejten fole

prej nji vendi nė nji vend
po shtegtojmė si zogjet shtegtar
por nji ditė do tė arrij
e tė behėt bashkimi kombetar

mos mendoni se kemi vdekur
zemren e kemi tė fortė
do te luftojmė me pend e pushk
atdheut do ti dalim zot

gjuhėn e kemi te ėmbel
kudo qe te shkojmė
tė larguar e te bashkuar
gjuhėn tonė mos ta harrojmė

populli rrugės po qendron
edhe rruget nė gjum kan ra
hėna rrezet i ka lshu
zogjet ne qerdhe nuk janė ra

rrugė te gjata etė paharruara
ishte e madhe kjo Kosovė
mu ne rrugė afer lendine
ulur populli po kuvendojn

sikur zoti tna jep forcė
me imbyt keta barbar
asnji leckė e tyre mos tmbet
e as syt mos me ja par

me shetit neper kėtė tokė
e me ndejt me dhimbje tmdha
me i pa shqiptaret duke hjek
e me tardh shumė gjynah

mos harroni luften qe ndodhi
mos i harroni njerzit e vrarė
mos te zhduket gjaku i humbur
tkini dhimbje per shqipetar

mendja le te na rri
nė ketė tokė shqipetare
e shkau le te zhduket
e te dali fare

le ne token e gezuar
bilbili kenges le tja thote
loti i nenave mos te perseritet
por atdheut ti dalim zot

nenat tjene te gezuara
me femijet e tyre prane
tokat tjene te begatshme
me bashkimin tone ane e mbane. Begishe Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 11:38 pm

NENA NE PRAG TE DERES

mos rri e vetmuar ne prag
mos u mahnit per luftė
mos derdh lot pa u ndal
mos rri qdo herė nė prit

mos qaj e mos vajto
mos prit dimer
mos prit pranėverė
mos degjo zėra bilbilash
as lule qe sapo kan qel

mos prit djalin
mos e loto tokėn
mos ki dhimbje
mos ki frikė
mos u hidhro
se koha po kalo

mos i shiqo pyjet
mos paraftyro krizma
mos kujto tė kaluaren
se toka u mbulua me gjak

mos bredh nepėr pyje
mos kerko njeri
se lufta e beri te vetėn
per pleq e tė rinj

mos vajto nėnė
se djemtė tu kan vra
behu shumė e fort
tokėn me gjak e kanė la
toka me gjak ėshtė mbulu
liria ėshtė fitu
Begishe Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 11:39 pm

NENA NE PRAG TE DERES

mos rri e vetmuar ne prag
mos u mahnit per luftė
mos derdh lot pa u ndal
mos rri qdo herė nė prit

mos qaj e mos vajto
mos prit dimer
mos prit pranėverė
mos degjo zėra bilbilash
as lule qe sapo kan qel

mos prit djalin
mos e loto tokėn
mos ki dhimbje
mos ki frikė
mos u hidhro
se koha po kalo

mos i shiqo pyjet
mos paraftyro krizma
mos kujto tė kaluaren
se toka u mbulua me gjak

mos bredh nepėr pyje
mos kerko njeri
se lufta e beri te vetėn
per pleq e tė rinj

mos vajto nėnė
se djemtė tu kan vra
behu shumė e fort
tokėn me gjak e kanė la
toka me gjak ėshtė mbulu
liria ėshtė fitu
Begishe Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyMon Feb 25, 2013 1:21 am


Bashkimi Kombėtar

Mos i humbė shpresat popull
nėse pushteti i nxirė t' gėnjen
shpirti atdhedashės jeton
dita e suksesit po vjen

Nga e sotmja mos u shqetsoni
pushtet i nxirė, gėnjeshtar
s' duam tradhėti e t' bashkpunoni
do t`ju demaskojmė pa ndalė.

Nuk do t' heshtim, do t' veprojmė
derisa gėzimi popullit t'i vjen
pushtetin e nxirė kur ta rrėzojmė
Bashkimin Komėtar do e bėjmė....


_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 35
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyTue Mar 05, 2013 11:29 am

shum bukur

_________________
VESA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyMon Mar 11, 2013 9:02 am

ju lutemi dua ti shiqoj shkrimet e poezive te mia .Begishe _gashi@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyMon Mar 11, 2013 9:20 am

ju lutemi nuk mundem te shkruaj ma gjat nese nuk mund ti gjejė te gjitha poezit e shkruara e mos te na i kopjon askush .begishe gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyMon Mar 11, 2013 10:38 am

zgjuarsia e nji nxėnėsi

nėper valet e detit
dija po valvitet
nė mendime te nxėnėsit
dija persėritėt

mendja ndritėt me te mesuar
fėmiu rritėt me tu zhvilluar
libri mesohej prej femirisė
shkronjat janė dritė e diturisė.

nese shkronja te mungon
fjala shkruhet qart e mirė
zgjuarsia do mbretron
shkronjen do ta permirson

formo fjali pa piksim
por femijė do ta dish
se fjalia pa piksime
zdo mbretroi ne diskutime

vendos pikėn nė pushim
presjen ne diskutim
po quditsja po ngatrrohet
se pikpyetja po krenohet

jam e bukur si nji krraqke
kokėn lartė si nji draper
pika posht po figurohet
kur femiu po qetsohet

pikquditsja po drejtohet
jamė e bukur per qudi
bėjė ngatrresa pėr fėmijė
shumė njerėz i befasoi
aty unė ku mbretroi

unė jam shumė e qetė
pushoi pak nuk ngatrroi
punėn prap e vazhdoi
kėrkoi njeriun mos largohet
fjalia mirė te formohet . begishe gashi


plumbat mbi kokė femijėt duke fjetur

disa ditė me tė qeta , e disa shumė tė merzitura po kalojnė.

Nese jemi njerėz tė perendisė do te kemi shpetim .Po na brengosin keto vite me vuajtje , njerėz me thas ne shpin duke hy nė mulli ,disa nė pyje duke ndezur zjarr pėr te zier kollomboqa ,qe ta ngjallin shpirtin e tyre .Tė mjerėt ne ,po kthehemi me shekuj mbrapa duke bredhur pyll me pyll,pėr te gjetur strehim e pėr tė ngrėn diqka .Momentėt e diellit kur po e rrezon atė vend tė Mulliri i Malės ,po na i gezon shpirtėrat .Femijėt po lozin nėpėr atė lendin duke shiquar atė lum me peshqi qe i shprehin deshirat e tyre .Ditėt dhe nėtetė kalonin po per ne ishin shumė tė gjata .Filluam ta kalojm nji jetė tė pa deshiruar ,sepse nuk ishim te vendosur nė nji vend tė caktuar .Me kalimin e kohės edhe na po bredhnim posht e lartė ne shtigjet e jetės .Kosova ishte nji hapsir e madhe , me nji populli cili nuk u tremb kurr nga armiku ,i qendronte besnik tokės ku kemi lindur e aty do te vdesim .Jemi te lumtur e me plot krenari qe e mbrojtėm atėdheun dhe se boll vuajtem e sakrifikuam .po asnji hap nuk u larguam nga toka jonė e shejt duke u mbshtetur tė allahu .
Kur shqipetaret do tė bashkohen
kush ėshtė trim e nuk frigohet
kush luftoi e derdhi gjak
per atdheun ton te dashur
jeta nuk iu dhimbs aspak

kur do bejmė nji bashkim
ball te ndar cop e grim
kemi nji fe ,kemi nji emer
shqiptarin e duam me zemer

trimat e mdhenj kurr nuk ndalen
nepėr pyje duke luftue
asnjiher nuk kan te ndalur
atdheun per me bashkue

nuk i ndali shiu as furtuna
as bora e as acari
me arm ne dorė luftuan
pėr atdheun luftuan .Begishe Gashi ėshtė nji lloj tregimi i nxjerrur nga libri qe do ta botoi me titull .RRefime te perjetuara luftarake nė Drenicė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyFri Jul 12, 2013 5:32 am

Edhe kete here rreshqiten
cakejt
aprovuan krimin ne Parlament
u nda shapi nga sheqeri
per ta amnestuar veteveten.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptySat Jul 27, 2013 2:33 am

Po nuk e anmestove veten pasi qė jan futur deri ne fyt me lloj lloj krime e hajni kush do ti amnestoj,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyTue Sep 10, 2013 11:01 am

Syt me jane mbushur me lot kur lexova kete analize qe kishte bere miku im i nderuar... i cili fizikisht nuk eshte me ne mesin tone, por jeta e tije ne sherbim te atdheut te cilin fort e deshti do te jetoj pergjithmon.

Sofra shkruajti:
3. Plisi drejt dritės


Kam ecur rrugėve
duke numruar hapat
ngjyrat e ylberit
jam ngutur t'i zė.

Rruga shumė e gjatė
me ulirima ujqish
me sy i shikojė
me shpirt i ndjejė

Syt pėrgjonin dritėn
Plisi shndriste nė terr
hapat nuk ngadalsohen
Flamurin ta shpiejm nė vend.Nuk janė vargje forumistėsh. Janė kurorė margaritari, qė deshifruan emblemėn e qėndresės shqiptare. Ishte ai plisi qė eci shtigjeve gjithkah me ėndėrrėn e shpresave ! Po! Nėpėr " ulėrima ujqish"! Dhe, krijuesi, Sofra, kėtė ditė marsi, mė orienton drejt shtigjeve ku

" Syt pėrgjonin dritėn
Plisi shndriste nė terr '' !


Thash se do tė jetė kulmi dhe e hijezova . Megjithatė krijova pėrshtypjen, se tufa e krijimeve tė Sofra, dhe tė tjerat qė e shoqėronin kėtė gjerdan tė bulėzave poetike mė nxitėn t'u bashkohem dhe t'u them : Se mė nė fund, prehem ashtu si desha : Me nivelin e krijuesėve qė e kanė nė zemėr e shpirt Bashkimin dhe Pavarėsinė e Shqiptarėve nė atė tokė tė nėpėrkėmbur nga djajt, e tė shenjtė pėr ne shqiptarėt !

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 35
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyTue Sep 10, 2013 3:36 pm

afro 

_________________
VESA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyMon Sep 23, 2013 4:13 am

si te kuptoj

Njė kėngė ndėgjoj
Zhytem nė mendime
grushtin shtėrngoj
realitetin e sotėm
si ta kuptoj.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Fri Dec 13, 2013 7:42 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 35
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyWed Sep 25, 2013 10:32 am

Shum mir si gjith mon Very Happy 

_________________
VESA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 EmptyWed Sep 25, 2013 3:43 pm

Faleminderit Vesė, na humbe krejt.Rolling Eyes

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 34 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi tė krijuara nga forumistėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 34 e 36Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35, 36  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: