Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi tė krijuara nga forumistėt

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36  Next
AutoriMesazh
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Aug 21, 2012 12:00 am

mujota shkruajti:
Shume poezi e mire Zane veq vazhdo.....jo qe jam shume e mire ne gramatike,por te lutem fjales ndihmese "Jam" mos ja vendos fare ė-jen ne fund ......suksese
Flm.i nderuar,e dij qe beje gabime,por as une nuk jam aq e perkryer ne drejteshkrim...I postoj ashtu te pa edituara,e pastaj ketu nuk po kam mundesi t'i permirsoj...Flm.edhe njehere...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Aug 21, 2012 12:05 am

MoS ME KERKO!!!

NESE NUK JAM TE VENDI E CAKTUAR
MOS ME KERKO
EDHE NESE DIKUSH PYET PER MUA
MOS I TREGO!!

THUAJ KA SHKUA NE MERGIM
MOS JU TREGO QE KAM VDEK
NUK DUA TE VINI KE VARRI IME
NUK DUA LOT NUK DUA VAJTIM

AS LULE NUK DUA TE ME SILLNI
NJE GURE MBI VARRE E DUA
NJE EPITAF TA SHKRUANI
,,KA VDEK PA JETUA"

EMRIN TE LUTEM MOS MA SHKRUAJ
KE VARRI MOS M'U PERKUL
NUK TE DUHET ASGJE
AJO QE NUK JETOJ KURR!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Aug 21, 2012 12:19 am

Ah sa me mundon!!!

E shtrir ne nje shtrat klinike
ne ty mendoj sot shum
athua i hap duart ne varr
me pret te vij une

dhembja veq me shtohet
athua ky eshte fundi
apo te mundohem
qe vdekjen ta mundi

kur ne ishim bashk
gjithmon me kshilloje
edhe nese une do vdes
te lutem jeten jetoje

djerset me kapluan
shum kam mundim
athua do te jem e afte
te beje edhe nje kthim

nuk me dhimbset jeta
pa ty e jetova
po me dhimbet koha
qe shum u vonova
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptySun Sep 02, 2012 11:17 pm

Sa veshtir!!!

Sa veshtir me vije
Fjalen e dhene ta mbaj
Me goje mundohem te qeshem
Me zemer akoma po qaje

Nuk mundem kaq shpejt
Ti vej nje pike te madhe
Dhembjes qe me mundon shum
Dhe nuk me largohet fare

Pse nuk jam e forte
Kete dhembje ta kaloj
Sa shum po mundohem
Po kursesi ta harroj

Edhe te jetoj me shekuj
Me duket mundohem kot
Brengen qe kam ne shpirt
S'mund ta largoj dot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptySun Sep 02, 2012 11:19 pm

Sa isha!!!

Sa isha e lumtur
Lumturi s'me ka mbet
te gjitha i morret ne varr
asgje skam ne jete

Me mbeten vetem kujtimet
Te mira e te keqija
Asgje s'me duket jeta
Me ka mbet vetem hija

Akull ne mbrendesi
Diell ne siperfaqe
Jetoj ne kete bote genjeshtare
Vetem per sy e faqe..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptySun Sep 02, 2012 11:21 pm

Jame vetem hije...

Askush nuk me kerkon mua
Ndoshta eshte nje gabim
Vrapi pas meje do ishte
Vetem nje mundim

Kush vrapon pas hijes?
Pasi une jam hija
Mos u shqetsoni ju lutem
Me leni me brengat e mija

Kam nje dhembje ne shpirt
Nuk mund ta pershkruaj
shum me mundon fakti
Qe ndokush per mua te vuaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptySun Sep 02, 2012 11:23 pm

Ta them!

Ta them kur do te jemi te qete
Kur te shkojm atje ku nuk ka jete
Atje do te kemi pushim per ne
Ateher as dhembje as mall s'do ke

As ti as une nuk mund ti ndrrojm
Vuajtjet qe kemi ne kete jete
Atje ku eshte rruge e pa kthim
Prerje shpirtit kemi me i gjete

Edhe nese vajton nate e dite
Edhe nese kurr nuk ndalesh
Ate qe humbem ne jete
Kurr nuk mund ta marresh

Lote, vajtim, zi pikllim
Kjo eshte jeta ime sot
Dhe keshtu do mbetet
Deri te shkoj ne amshim!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
shefqet

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 38
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Sep 04, 2012 6:36 pm

Zana
Me falni qe u beje pyetje ;

Keto poezi a i keni shkruar nga ajo qe u ka ndodhur,apo vetem keni shkrue nga ndiesia qe ndjeni ?

Vertete keto poezi jan prekse dhe per veten time ndjej dhembje nese nje gje e keni perjetue.

Vazhdoni tutje se ja vlejne shume qe sa me pare ta beni nje botim me keso poezi te mrekuluara. Poezit permbajne kuptime te botes se mberndshme dhe asaj jashtme.
Suksese,suksese pa me thene flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyThu Sep 06, 2012 1:43 pm

98% te shkrimeve te mija jane perjetime,nje lloj ditari i te kaluares sime,at dy perqindeshin i kushtoj perditshmeris qe ndodhin,por ende kam shkrime te pa postuara.Ketu hasa edhe ne nje problem,pasi nuk po mund t'i fshij ose editoj poezit e mija( me ndodh te i postoj gabimisht dy here te njejtat) Edhe te citoj nuk po dij ose nuk eshte ai opc.gje qe e bera njehere...Flm.per vlersimin..Zana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyThu Sep 06, 2012 9:32 pm

Mesnata..

Ne mesnat u zgjova
E perlotur shum
Kisha pa nje enderr
Me tronditi pa fund!

Kinse kisha shkua
Ne nje vend te huaj
Kerkoja dicka te humbur
Zjarin qe ta shuaj!

Me pyeste dikush
A mos kerkon pune
Jo,i thash ne enderr
E kam nje pune une!

Iu lutja te huajit
Deshiren te ma plotesoj
Ne vend t'imin te me kthej
Vetem ate deshiroj!

I erdhi keq atij
Deshiren ma plotesoj
Me ktheu ne vend t'imin
Rojtare e varreve te punoj!

Ah thash me vetevete
Sa u gezova sot
Kur me doli gjumi
Isha e lar ne lot!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyThu Sep 06, 2012 9:33 pm

Pasqyra...

Nje buzeqeshje u mundova,
Syrit, t'ja fal nė pasqyrė.
U mundova unė e shkreta
Dhe nuk ja dola dot' kurrė.

Vet' pasqyra qe mėsuar,
Se ēdo ditė shef vetėm lotė.
Unė mendoja e nxituar,
Kjo pasqyrė s'mė shikon dotė.

Dėshiroj tė jem e lumtur,
Pak e lumtur nė pasqyrė.
U mendova e pa bindur
Dhe nuk ja dola dot' kurrė.

Pse moj pasqyrė e uruar,
Buzėqeshjen s'ma pranon!
E kupton qė e kam fallco,
E kupton qė nuk mė shkon?!..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyThu Sep 06, 2012 9:39 pm

------Me zemrėn bisedova!------


Dua- tė dehem sot,tė bėhem tapė
Dua- tė qėndroj me ty nė kujtime
Dua- sot ti harroj vuajtjet qė kam patė
Dua- tė bisedoj me ty,zemra ime

E- dij qė s'jamė e drejt me ty
E- dij qė shpesh herė tė mundoj
E- dij qė ta ndrrova ritmin e punės
E- dij zemėr por duro,s'mundem tė ndryshoj!

S'mundem- tė t'premtoj moj zemėr
S'mundem- tė t'genjej pėr jetė
S'mundem- pa e kujtua atė emėr
S-mundem- tė ndryshoj,e till kam mbet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Sep 11, 2012 3:08 pm

Zana i lexova gjith poezit se ke ber publike ketu , te pergezoj per talentin se ke per te shkruar , por dot uroj me shum tjesh optimiste me jeten.Me vjen keqe se gjith poezit permbajn mesazh dhembje dhe humbje Sad Uroj te shperblej jeta me me shum lumturi CoolPs, e pash se ke cek se ke problem me modifikimin, shiko ne fund ku e ke opcionin (Shikim paraprak.) aty mund ta modifikosh shkrimin pa e dergu ne sent.

Respekt nga Fionaa flower
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Sep 11, 2012 3:19 pm

Zana mos te harroj tet tregoj edhe si behet citimi, mer shkrimin se don ta citosh me cop dhe sjelle te rubrika se do shkruash Ti, aty ke cuote kliko 2 her me maus dhe beje paste mes dy cuote te del citimi.....un citova ket poezi se me preku jashtzakonisht shum SadCito :
Atje......

Mė kėrkoni atje...
Ku jetė nuk ka fare
Atje do gjėndem unė
E strukur pėrmbi varre

Atje c'mallem me Ju
Lulet me lot i ujis
Pastaj ngadalė e pėrlotur
I flas edhe fotografis'

Asnjė pėrgjigjėje nuk marr
Apo unė nuk i dėgjoj
Shpirtdjegur zemėrplasur
Nuk dijė si po jetoj?

Gurvarret m'u bėnė miq
Krah hapur mė presin prore
Tė tjeret nganėherė mė harrojn
M'duket qė mė lėnė pas dore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Sep 11, 2012 6:57 pm

Cito :
Zana i lexova gjith poezit se ke ber publike ketu , te pergezoj per talentin se ke per te shkruar , por dot uroj me shum tjesh optimiste me jeten.Me vjen keqe se gjith poezit permbajn mesazh dhembje dhe humbje Sad Uroj te shperblej jeta me me shum lumturi CoolPs, e pash se ke cek se ke problem me modifikimin, shiko ne fund ku e ke opcionin (Shikim paraprak.) aty mund ta modifikosh shkrimin pa e dergu ne sent.

Respekt nga Fionaa flower
Flm.e nderuara Fionaa,eh po ky ,,pesimizem''me shtyri edhe te shkruaj,asnjehere nuk kam endrrua qe jeta ime do vazhdoj ne kete menyr.....Nganjehere mendoj: A thua jame enderr?
Ja qe jeta i ka keto batica e zbatica,duhet te i ,,perbijm''ose te pelcasim...
Flm.per ndihmen...Ju perqafoj shuuum..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Sep 11, 2012 6:59 pm

A e din..?


Fshehu lotet ata biejn
Vetem ata e dijn sekretin tim
fshehu lotet,nuk i lejoj te me thyejn
Ty te tregojn qe vjen ne endrrat e mija
Nuk dua vedi t'ia pranoj une
Ani qe e dij..edhe njiqind jete t'i kisha
Prap se prap,vetem me ty do isha
Cdo nate vetem Ty te pres
Lotet i fshehu e shkruaj poezi
Dhe vedi mundohem t'i largoj trishtim
A e din qe i doja puthjet e tuaja
Sepse vetem Ti e din rrugen e zemres sime
Lotėt fshehur, ata fshehin mallin,
vetėm pėr Ty, ata gėzohen,
Prej te gjitha dashurive do iku
Tere jeten per ty do flijohem...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Sep 11, 2012 7:00 pm

---------
Nje nate u zgjova me nxitim
M'u duk qe dikush nga larg
Th'rriste emrin tim
U afrova tek dritarja,gjysem fjete
nga larg m'u duk sikur nje hije
Hije qe mua po me pret'
Atje gjeta nje trendafill
Dhe ne te nje mbishkrim
Ne te shkurt shkruante
,,Me fale shpirti im''
Ngadal lotet me rreshqiten mbi fytyr
Te pash ne fund te rruges...mbeta pa frym
,,Paske ardhur''lotet rridhnin nga friga
Zemra me rrahte me shpejtesi
Kur u ofrova..nuk besoja
S'e vertet ishe Ti,dashuria ime e paharruar
Ngadal lotin ma fshive,syrin ma puthe me nxitim
Dhe morre fryme thelle e me the ne vesh:
-Duhet te shkoj shpirti im,me fale
Atehere me doli gjumi,isha e perlotur
E dija qe nga atje,zemer kurr nuk do kthesh...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyTue Sep 11, 2012 7:04 pm

Kjo jame une...

Nuk e dua vjeshten
As gjithe ato ngjyra te trishtuara
Disi me pergjumin dhe me dehun
Nuk e dua vjeshten
As ato gjethe te zverdhura
Mbi fustanin tim
Te gjitha keto me duken
Nje vuajtje,nje trishtim..
Cfare te beje e till jame
Nuk mund te ndryshoj
Filloj nga vuajtja te qaj
Te gjithe largohen
Askush nuk me duron sot
Kur ne syt e mij nuk ka me shkelqim
Por....Ka vuajtje e lot...
Kjo jame une-vetem nje trishtim...
Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Attachment
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyThu Sep 13, 2012 5:58 pm

Tė lumt zana vetėm sukese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptySun Sep 16, 2012 4:38 pm

3.Nāna e Madhe

pa i bā vetit hysmet".
Tuk e la t'shkretėn Malėsi
Enver Hoxha nar mal t'Zi
Bajo stanku ēov ushtri
e pushkatov n'pėr Malėsi
Gjithkush ka toll ater te shpija
e ka vra e Bajit Ushtrija
e ne zi u kthye Maėlsija.
Bajo Stanku i faqe zi
nuk pat vźt ma n'Mal t'Zi
Mali i Zi ja vūni synin
nuk deshti Titin podon Stalinin
hīni thell ėn politik
ater ju deshti lark me ik
deshtėn me zān ėn burg me shtī
por vet Malėsori i ka prī
Vet Malėsori i ka dimua
kufinin n'Hot me kalua
se pasha Zotin pa Malėsor
i kite ra ushtris n'dor
Nuk ja rris nerėn Enverit
ēi e la Malėsin n' dor t'pa njerit
Shevqet peēi i gjeneral
faqe zi paska dal
qźni i qźnit atje kū ā'
si Malėsin e ka lā'
e ka lā' t'shkretėn Malėsi
nar dajak t'Malit Zi.
Milan Savi me dy-tre vet
gjeneralin e ka dvet:
ēka me bā me Malėsi
a pe merrni nar Shqipni?
ose poja falni Mali t'Zi
Ēohet qźni me faqe t'zez
e po flet duhan tye dhez:
Po ē'pom duhen gur e ferra
ēka pom duhen ata derra
se t'tān jān reakcionera
gjithēka t'doni me ta bā
se Shqipnis nuk i duhen gjā.
Ater u ēua Kol Zef Martini
ēi Malėsorvet ater u prini:
"A po tije gjeneral Shevqeti
shkop e dajak merrni me veti'
se pūnt tona me Mal t'Zi
si i bājm, dijm na ėn Malėsi.
O,e mjera Shqipnija me ju
a po din ka doni me prū
edhe t'mjert na pėr Shqipni
jeksi nijerzish jān tye mei prī
pona lźni prap nar Shkja
mena hup e mena vra".
Gjeneral paē faqen e zez
pse po don zjarmin me dhez.
Me 45'kje i shtati fruor
ēka u gjet o more Malėsor
ta kėtheuv shpīdėn prap Shqipnija
prap nar jarm u kthye Malėsija.
Kapa tha nātdhetvjeēari
plaku i math Prźē Lek Stani
kur i bushi nātdhet vjet
i kūvźti nipit s'vet:
"Pom vjen keq ēi po des nar Shkja
ēi naka bua edhe vra
Atdheu yn besa u coptua
prap anmikut tye i dimua
edhe na shum kem gabua
dikush turkut i ka dimua
dikush turkut,dikush Malit Zi
tepėr thell ju kini hī
kini bā me shkja vėllazni
n'gabime tona nuk kini pėsua
ju doni prap mena robnua
se Shkjau āsht por si ujku
nuk ka bes mashum se Turku.
Hapni syt t'bit e mi
pėr me ruojt jekėt Malėsi
n'kto vźse shum āsht derdh gjaku
kur ā kūl n'Deēiq Bajraku
kur ka dasht Podgorica
mena thye te Zharrnica.
Mos i hīni tepėr thell
me shkua bosh gjaku ēi ā derll
se kurrkush bukėn s'pota nep
ater iku pėr Shqipni
mos me vra Mali Zi
Enveri e priti si heroj Shqipnijet
me duor t'pėgjakuna prej Malėsijet
Zef Miliqi i biri Sokolit
tite ēua ater prej vorrit
kite tha:"Pash besėn e Zotit
pse i dimoni jektij ropit
naka vra e naka fik
e ju i dimoni ėn Shqipni me ik".
Jekshtū s'bān kurrkū vaki
muj me toll veē ėn Malėsi.
O,Mark Gjolja posllaniku,
Pashko Marku presjedniku
e Tom Berish pukovniku
Si e kini ēmua at politik
e mei dimua anmikut me ik
e shum jānkźn edhe tijer
por tash nuk muni tān mei xijerr.

-Augsburg '92Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptySun Sep 16, 2012 5:07 pm

i kam ba do gabime n'poezi,si muni mei ndryshua?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyMon Sep 17, 2012 10:37 am

Cito :
3.Nāna e Madhe

pa i bā vetit hysmet".
Tuk e la t'shkretėn Malėsi
Enver Hoxha nar mal t'Zi
Bajo stanku ēov ushtri
e pushkatov n'pėr Malėsi
Gjithkush ka toll ater te shpija
e ka vra e Bajit Ushtrija
e ne zi u kthye Maėlsija.
Bajo Stanku i faqe zi
nuk pat vźt ma n'Mal t'Zi
Mali i Zi ja vūni synin
nuk deshti Titin podon Stalinin
hīni thell ėn politik
ater ju deshti lark me ik
deshtėn me zān ėn burg me shtī
por vet Malėsori i ka prī
Vet Malėsori i ka dimua
kufinin n'Hot me kalua
se pasha Zotin pa Malėsor
i kite ra ushtris n'dor
Nuk ja rris nerėn Enverit
ēi e la Malėsin n' dor t'pa njerit
Shevqet peēi i gjeneral
faqe zi paska dal
qźni i qźnit atje kū ā'
si Malėsin e ka lā'
e ka lā' t'shkretėn Malėsi
nar dajak t'Malit Zi.
Milan Savi me dy-tre vet
gjeneralin e ka dvet:
ēka me bā me Malėsi
a pe merrni nar Shqipni?
ose poja falni Mali t'Zi
Ēohet qźni me faqe t'zez
e po flet duhan tye dhez:
Po ē'pom duhen gur e ferra
ēka pom duhen ata derra
se t'tān jān reakcionera
gjithēka t'doni me ta bā
se Shqipnis nuk i duhen gjā.
Ater u ēua Kol Zef Martini
ēi Malėsorvet ater u prini:
"A po tije gjeneral Shevqeti
shkop e dajak merrni me veti'
se pūnt tona me Mal t'Zi
si i bājm, dijm na ėn Malėsi.
O,e mjera Shqipnija me ju
a po din ka doni me prū
edhe t'mjert na pėr Shqipni
jeksi nijerzish jān tye mei prī
pona lźni prap nar Shkja
mena hup e mena vra".
Gjeneral paē faqen e zez
pse po don zjarmin me dhez.
Me 45'kje i shtati fruor
ēka u gjet o more Malėsor
ta kėtheuv shpīdėn prap Shqipnija
prap nar jarm u kthye Malėsija.
Kapa tha nātdhetvjeēari
plaku i math Prźē Lek Stani
kur i bushi nātdhet vjet
i kūvźti nipit s'vet:
"Pom vjen keq ēi po des nar Shkja
ēi naka bua edhe vra
Atdheu yn besa u coptua
prap anmikut tye i dimua
edhe na shum kem gabua
dikush turkut i ka dimua
dikush turkut,dikush Malit Zi
tepėr thell ju kini hī
kini bā me shkja vėllazni
n'gabime tona nuk kini pėsua
ju doni prap mena robnua
se Shkjau āsht por si ujku
nuk ka bes mashum se Turku.
Hapni syt t'bit e mi
pėr me ruojt jekėt Malėsi
n'kto vźse shum āsht derdh gjaku
kur ā kūl n'Deēiq Bajraku
kur ka dasht Podgorica
mena thye te Zharrnica.
Mos i hīni tepėr thell
me shkua bosh gjaku ēi ā derll( Pse Ju rralle thuani ,,derdh''?)
se kurrkush bukėn s'pota nep
ater iku pėr Shqipni
mos me vra Mali Zi
Enveri e priti si heroj Shqipnijet
me duor t'pėgjakuna prej Malėsijet
Zef Miliqi i biri Sokolit
tite ēua ater prej vorrit
kite tha:"Pash besėn e Zotit
pse i dimoni jektij ropit
naka vra e naka fik
e ju i dimoni ėn Shqipni me ik".
Jekshtū s'bān kurrkū vaki
muj me toll veē ėn Malėsi.
O,Mark Gjolja posllaniku,
Pashko Marku presjedniku
e Tom Berish pukovniku
Si e kini ēmua at politik
e mei dimua anmikut me ik
e shum jānkźn edhe tijer
por tash nuk muni tān mei xijerr.

-Augsburg '92
Me keto cfar i bera me te zeza ( Bold) po Ju them qe vertet kjo nuk i gjason shqipes fare....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyMon Sep 17, 2012 7:54 pm

Cito :
i kam ba do gabime n'poezi,si muni mei ndryshua?


Modifikimin mund ta beshe aty ne rubriken posht ku shkrun.... Shikim paraprak,lexo me lart e ke te spjeguar me ne detaje te pergjigjja per Zanen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyMon Sep 17, 2012 8:07 pm

Cito :
Flm.e nderuara Fionaa,eh po ky ,,pesimizem''me shtyri edhe te shkruaj,asnjehere nuk kam endrrua qe jeta ime do vazhdoj ne kete menyr.....Nganjehere mendoj: A thua jame enderr?
Ja qe jeta i ka keto batica e zbatica,duhet te i ,,perbijm''ose te pelcasim...
Flm.per ndihmen...Ju perqafoj shuuum..

Kurr mos i mer gjerat aqe tragjike dhe ta shikosh boten me dy ngjyra confused nese sot Zoti te ka mar dike ne jet neser kush e di sa e sa dhurat te bukura do ti bej e dashur Zana.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zana.
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
zana.

Female
Numri i postimeve : 44
Age : 41
Vendi : Kosove
Registration date : 12/08/2012

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 EmptyMon Sep 17, 2012 11:14 pm

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Tumbadearnoldsavageland

Ps. ,,e panjohura'' jame une,Zana.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 33 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi tė krijuara nga forumistėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 33 e 36Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: