Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ARDIAN DEDI "Fėmija e dytė" skicė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI  "Fėmija  e dytė" skicė Empty
MesazhTitulli: ARDIAN DEDI "Fėmija e dytė" skicė   ARDIAN DEDI  "Fėmija  e dytė" skicė EmptySun Nov 26, 2017 4:48 pm

ARDIAN DEDI
Fėmija e dytė
Skicė
Tani, qė ėndrrat e rinisė i kishin vdekur, ndjente neveri. Megjithėse jetonte, zemrėn e kishte tė thyer. Jetė pa ndjenja. Por arriti objektiva tė tjera, tė cilat, nėse i krahasojmė me ėndrrat e para, pėrēojnė energji pozitive. Nuk e pėrfytyronte dot, mė parė, tė arrinte deri kėtu. Priste qė kėto ėndrra tė merrnin formė.
Ndihej i pezmatuar nga kjo humbje e dyfishtė. Dėshmimtar dhe dėshmor, njėkohėsisht. Gjatė rinisė kishte idhuj, tė cilėt, tashmė, kishin vdekur, por vepra e tyre ndriēnote. I paracaktuar prej fatit, ishte i vetmi qė mund tė depertonte kaq thellė. Nuk gjente rrugėdalje, ndaj filloi tė pinte pije alkoolike.
Bota, njerėzit, i dukeshin tė qeshur, me perspektivė. Por mėngjesin tjetėr, kur bėhej esėll e pushtonte pesimizmi. Pija, tragjedia nxit revoltėn. Dėmtimi, qė tė sjell goditja, tė bėn realist.
Dihet qė librat fetarė thonė se ėshtė “trinitet”: Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtė”. Pėrsėri mbeten dy.
“Toka, - mendoi, - ka dy pole dhe, pavarėsisht, se doktoratura ime “Udhėtimi drejt vetvetes”, nėnkupton tri femrat e jetės, ato mbeten pėrsėri dy.
Femra ėshtė njė krijesė biologjike, ka dy vrima, tė fton pėr seks, ose ta mohon kėtė tė drejtė, ose i nėnshtrohet dhunės.
Vrimat e femrės janė njė pėrbindėsh i vėrtetė, njėlloj si vrima e zezė nė qendėr tė Galaktikės.
Energji negative + Energji pozitive = zero. Ky ėshtė projekti qė, si mashkulli dhe femra, tė shkollohen. Kemi diellin, tokėn, por edhe hėnėn.
Nuk e kuptoi sa fjeti, por, kur u zgjua, e ndjeu qė s’ishte nė shtėpinė e tij. Madje, as nė planetin e tij. Nė gjysmėkllapi iu drejtua Zotit:
- Mendimi ėshtė sakrificė, rruga kjo qė tė ēon nė udhėkryq. Kėtu do tė mundohem tė kap simbolin.
- Si mund tė mbetesh inspirim edhe kėtu? - e pyeti Zoti. - Tė ngritėn dhe mė pas tė shkatėrruan.
- Do tė pėrpiqem tė jem nė shėrbim tė dritės, nuk jam Satanai. Nuk jam pushtues dhe nuk dua tė fitoj gjė.
- Revolucionin seksual e ka nė dorė Andromeda, -ia ktheu Zoti.
- Spermatozoidi “xx”, qė ėshtė femėr dhe “xy “ qė ėshtė mashkull e shkatėrron bishtin, kur sulmon vezėn. Si veza e femrės dhe bishti i spermatozoidit pėrbėhen prej ”mitokondrisė”. Mbetet hipotezė, por veza e Andromedit nuk duhet krijuar prej “mitokondrisė”.
Nė shqip fjala “mbesė” ka kupimin “mbetesh nė besė”.
Kur je i pavetėdijshėm, mėson instiktivisht, akumulon pėrvojė, e cila tė hyn nė punė, pikėrisht atėherė, kur ndėrgjegjėsoshesh.
Si mund tė ketė perspektivė njė botė e ndėrgjegjshme, qė kėrcėnohet nga pėrmbysja, kthimi nė origjinė?
-Ky ėshtė trupi im qė do tė jepet pėr ju, - deklaroi Jezu Krishti.
Njė muaj, pas daljes sė izraelitėve nga Egjipti, festuan Pashkėn, ardhjen e pranverės. Kuptimi i parė i fjalės “pashkė” nė shqip ėshtė “paska pėr tė ngrėnė”.
Kuptimi i dytė ėshtė: “Pashė kė”, pra ”Kė pashė”. Dallova Zotin.
Librat fetarė thonė se Jezu Krishti ėshtė mė i fortė se Satanai, por pėr Pashkė, pas dyzetė ditėsh kreshmė, ne ushqehemi me mish, duke e shqyer.
Nė librat fetarė Jezui identifikohet si “qengji”. Perėndia ėshtė i ngandalshėm nė zėmėrim, i paanashėm dhe i drejtė.
Fjala greke “krisi”, nga e ka prejardhjen dhe mbiemri “Krisht”, do tė thotė arsyetim, gjykim.
Nuk kėrkoj gjė, jam i kėnaqur nga jeta dhe pres vdekjen, nė mėnyrė tė qetė dhe paqėsore. Ndjehej i plotėsuar. Njė pritje e gjatė jashtė ēdo logjike, ku analizon vetveten e shoqėruar me sėmundje, e kthen interesin nė dashuri, duke urryer tė keqen.
Pas vdekjes sė burrit, vdekja e tė parėlindurit pėrbėn katastrofė tė pazėvendėsueshme.
Kur tė afrohet vdekja, reagon, nuk dėshiron tė bėhesh viktimė, por, kur e mendon nė thellėsi, bie nė pėrfundimin se, nuk ia vlen tė luftosh.
Megjithatė, njė ndėrhyrje midis sė sotmes, e cila ka ėndrra pėr tė ardhmen, duke kthyer kokėn nga e shkuara, ėshtė njė farė rrugėzgjidhje.
Durimi tė bėn burrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
ARDIAN DEDI "Fėmija e dytė" skicė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: