Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ardian Dedi " Fundi i ėndrrės" skicė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ardian Dedi " Fundi i ėndrrės"    skicė    Empty
MesazhTitulli: Ardian Dedi " Fundi i ėndrrės" skicė    Ardian Dedi " Fundi i ėndrrės"    skicė    EmptySun Nov 26, 2017 4:52 pm


Ardian Dedi
Fundi i ėndrrės
Skicė
- Mbeti nė varreza, - iu drejtua bashkėbisedueses pėr gjitonen.
- Kė do tė marri? - ia ktheu ajo.
Vėrtet s’kaloi viti dhe tė lartpėrmendurės i vdiq djali.
Nėse s’heq dorė nga zia, nė kohėn e duhur, i hap derėn mortit.
Kodi zhvillimit, arsyeja , e vėrteta, dhuna , e drejta ėshtė thjesht fjala “djali”.
Por, kjo perspektivė nuk ėshtė pafundėsisht e trashėgueshme. Karakteri i shkretėtirės ėshtė tė jesh pėrbindėsh…
Iu kujtua zakoni i mbretėreshės te bletėt, e cila, kur e kupton qė lind mbretėreshė, e mbyt. Zakon ky i trashėguar edhe te supernova e njė ylli, e cila, gjithashtu, shėrben edhe si lindje yjesh tė rinj…
“Me sa duket, - mendoi- S’ bėhem dot burrė qė tė vras veten”.
Megjithatė, nuk mund tė thuash se s’luftova pėr perspektivė, mungesė e sė cilės, tė trondit.
Por perspektivėn e marrin brezat e rinj, ata janė e ardhmja.
Veprat e kėtij universi janė madhėshtore, por kjo pėrmbajtje ka pėr tė humbur kuptimin; ėshtė dialektike.
Dashuria tė bėn kurjoz, tė shtyn pėr tė jetuar dhe pasioni i dytė qė ėshtė Arsyeja, mund t’i japi kuptim jetės.
Dalja e njė produkti tė ri bujqėsor, qė stimulon mendimin, pa qenė i nevojshėm, kalvari i vujatjeve dhe kriza e vdekjes ėshtė vetė jeta.
Ēast i rotacionit tė sė mirės,moment ky i pėrjetshėm.
Ky eksperiment dėshmon pėr materializimin e pasionit tė mendimit. Platforma e hiēit pėrballė tempullit tė mendimit.
Kjo ėndėrr nuk vdes kurrė, ėshtė e pavdekshme. E gjithė kjo pėr tė fshehur dėshtimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
 
Ardian Dedi " Fundi i ėndrrės" skicė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: