Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ARDIAN DEDI "E papėrsėritshmja" tregim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI  "E papėrsėritshmja"       tregim Empty
MesazhTitulli: ARDIAN DEDI "E papėrsėritshmja" tregim   ARDIAN DEDI  "E papėrsėritshmja"       tregim EmptySun Nov 26, 2017 4:44 pm

ARDIAN DEDI
E papėrsėritshmja
tregim
Ishte plak dhe kishte njė urrejtje patologjike pėr brezin e ri, arsye kjo, pėr tė manifestuar ligėsi.
Ndau gruan e jetės, shkak ky edhe pėr t’u armiqėsuar me fėmijėt.
U kthye nė njė gjarpėr tė vėrtetė, pėr faktin se nuk donte tė vdiste.
U fut aq keq nė qorrsokak, saqė donte tė varroste tė gjithė, nė emėr tė egos sė sėmurė. Pa interes, pa fituar diēka, nuk mundohej tė bėnte asgjė…
U shndėrrua nė njė njeri shumė tė rrezikshėm. I shikonte tė rinjtė dhe i bėnte pėrshtypje ngjyra e lėkurės trėndafili e ndezur, kur putheshin. Kishte pasur njė jetė tė shfrenuar seksuale dhe tani qė s’bėnte dot seks, kishte vetėm urrejtje, e cila vinte, si rezultat i mosnjohjes sė dashurisė sė vėrtetė. Tek krahasonte lėkurėn e tij me tė tė rinjve, kishte cmirė, por nuk e thoshte.
Humbi qetėsinė. Bleu shtėpi tė re, mėsoi tė gatuante dhe hapi restorant, por s’e shmangu dot mėrzinė.
Donte tė arratisej… Po ku tė vinte? U sėmur, tėrėsisht i konsumuar, i rrėnuar krejtėsisht, iu dorėzua vdekjes, duke pasur zili dhe urrejtje pėr jetėn.
*
U mundova shumė pėr njė rrugėdalje, rrugėzgjidhje, por nuk e gjeti. Me sa duket rrugėdalja e vetme ishte martesa. I deklaroi njė djalė tė dashurės sė vet.
Shumė e prekur, pa e mbledhur dot veten, asaj iu shkrep tė qarėt, nuk foli fare, por askush nuk e pengoi tė mendonte:
“ Kjo pėrvojė vlen pėr tė pėrballuar vdekjen. Kur vdekjen e ke afėr bėhesh gjakprishur, gjumėprishur”.
Deri kur do tė tregohej kaq kokėforė, sa qė edhe vdekja tė shmangej?
Mundėsia e dytė pėrbėn zhgėnjim. Njė temperament i fuqishėm, qė ka pėr karakter keqardhjen, ėshtė modeli i shndėrrimit tė urrejtjes nė dashuri, mbi bazėn e katarsisit. Nėse ke sy dhe vėzhgon do tė depėrtosh shumė thellė. Vetėm atėherė do tė kuptosh, se ajo qė ndodh pėrpara syve, ėshtė e jashtėzakonshme, e papėrsėritshme.
Fjala shqipe “i dytė” ka kuptimin tė mbetesh pėrjetėsisht i dyti dhe fiksimi pėr tė qenė i pari, pėr t’u plotėsuar, mbetet pėrgjithmonė i parealizuar. Fiksim ky qė tė ēon nė ēmenduri.
Nė rast se e realizon kėtė fiksim, zhgėnjehesh dhe bėhesh pishman pėr metodat e pėrdorura pėr ta arritur.
Njeriu ka zakone tė shfrenuara, sepse pėrballet me njė vdekje tė ngadaltė. Kur jeta qė tė pret e humbet kuptimin, kėrkon ta sfidosh, duke ndėrtuar tė ardhmen.
- Unė gjithmonė ia arrij qėllimit, - foli plaku. – Duro se do tė martohesh dhe s’do kesh se ēfarė tė bėsh.
-Jeta tėnde ėshtė zhvlerėsuar, moment ky, qė nėpėrkėmb dhe jetėt tona. Mė terrorizon me presion psikik. E ndjen kėtė dhe hiqesh si i mėshirshėm. E shoh qė nuk nxitohesh. Do tė tregosh sa i fuqishėm je, por faktet tregojnė tė kundėrtėn.
- Si guxon tė arrish deri kėtu?- kėrcėnoi plaku. - S’ke pėr t’ia dalė mbanė.
-Kur s’bėn pėrpjekje femra qė njė lidhje tė funksionojė, ē’duhet bėrė?
Duhet qė t’i ulesh. Kur iu vjen vdekja tė vjetėrve, thonė:
“ Do vete nė tė drejtė!”
Por, sidoqoftė, pėrpara vdekjes, duhet tė jesh njė hap para, sepse nga dhembėshuria pėr jetėn, frikėn nga vdekja, fillon dhe i lutesh xhelatit, me shpresėn e marrė se, do tė tė mėshirojė, ndėrkohė qė ai ka marrė vendimin e ekzekutimit ndaj dhe duhet pėshtyrė.
Loja e vėrtetė fillon atėherė, kur mendon se je mė i madhi, mė i forti, mė i fuqishmi. Qė tė gjithė tė japin informacione tė gabuara, lehtėsisht tė besueshme. Pavarėsisht kėsaj, askush s’merr mundimin tė tė rrėzojė, duke lėnė gjithēka nė dorė tė kohės. E dinė tė gjithė qė do tė biesh nga froni.
Kur rrugėzgjidhje, rrugėdalje nuk ka, duhet qė tė ulesh. Si mund tė ketė perspektivė, ai qė ėshtė i destinuar tė bier dėshmor?
Derisa tė ardhme s’ka, je i detyruar tė kthehesh pas. Pas shkatėrrimit, do tė kėrkojė rimėkėmbjen, por s’do t’ia dalė mbanė.
- Ti , - i pohoi vajzės, qė dashuronte, - je njė mrekulli e evolucionit, por, fatkeqėsisht, ky evolucion ka prodhuar dhe gjarpėrin. Lėnia e femrės sė jetės nė dorėn e rastėsisė ėshtė gafa mė e madhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
ARDIAN DEDI "E papėrsėritshmja" tregim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: