Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Tekste Kengesh Shqiptare!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 16 ... 28  Next
AutoriMesazh
Ramiz
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 49
Registration date : 05/11/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Nov 06, 2007 4:21 pm

Thret Prizreni mori Shkoder
Hajde te rim se te kam moter
Mere Durein e Tiranen
se na keshtu e gezojna nanen
Une theras Peje e Gjakove
Drenic , Llap edhe Rugove
Vjen Cameria, Vjen Janina
lumet na sbashku do rina

Kam thir Plav , kam Thir Guci
Hot e Grud edhe Malesi
kam thir Ohrin edhe Strugen
Mere Lezhen edhe Puken
Thras Tetoven e Gostivarin
Thras Ulqinin e Tiavrin
Bujanovci , vjen Presheva
Suhareka e Malisheva
O tan Gollaku e Poduejva.

Kur te vini mos haroni
edhe Krujen du ta ftoni
Coni lajm ne Gjirokaster
Tepelene e Mallakaster
Manastiri ka cu fjal
gjithsesi une kam me ardh
se per Korc malli me ka mar
te njejetn Bes me kan thene e ki
her do kur tek ju do te vi.

Te gjithe vllezer edhe motra \
eni ketu se na thret votra
nje Shqiponje zbashk ta qendisim
nje flamur pa yll ta ngrisim
Le te degjoj gjithe bota e mbar
heee keshtu rin bashko
aj populli shqipetar oe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.sharikednon.page.tl
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Nov 06, 2007 4:41 pm

Lum ai qė fal nė gjak

Ka ardh koha o me than fal
e me i thanė o gjakmarrjes ndal
se shumė jetė o na i ka shkurtue
e shumė tjerė o pėr jetė ngujue

Le t'i thėrrasim o mendjes pak
i lum ai o qė fal nji gjak
thotė nji fjal o tash qindra vjet
trimi tė fal o, e trimi tė vret

Tanė e dimė o se fjala "mė fal"
asht mė e madhe o se nji mal
kush pajton o sot ka burrni
kush fal gjakun, o nji trimni

Nė qoftė se kėshtu o vazhdojmė me u vra
tė zezat kurrė o s'kanė me na u nda
gjak e lot o do t'kemi nė oborre
e s'na del o toka pėr vore

Anton Ēetėn o t'kujtojmė pak
qė trokiti o nė ēdo prag
rrafsh u ul o nė shumė kanaēe
e pajtoi o me mijėra xhaqe

O shqiptarė o kudo ka ini
amanet o nji fjalė ma lini
t'shtėrngojmė durt o, e tė lidhim besėn
ēdo inat o ta lėmė pėr nesėr

t'shtėrngojmė durt o, e tė lidhim besėn
ēdo inat o ta lėmė pėr nesėr


Dava Gjergji
Albumi: S'jam fajtor se jam Shqiptar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Nov 06, 2007 4:43 pm

PO VRITET PAFAJSIA

A vritet pafajsia
Cfare faji ka Drenica
Pse tremben nga femija
Qe therret Azem Galica

Drenica lind vec trima
Ju i lini femijet jetima
Eshte nje komb qe don lirine
Dhe Kosova eshte Shqiperi
Qielli digjet, bota varet
Po ku je Adem Jashari
Na vrane baben, na vrane motren
Na percelluan, na dogjen votren

Ref
Mos ma prek ti shkia Drenicen
Se kam gjalle Azem Galicen
Mos ma prek truallin shqiptar
Mijera vjet, jam vete e pare

Dhe loti vjen tek gjaku
Dhe gjaku vjen tek loti
Ja foshnjat po i vrasin
Po kullat jo nuk lozin

Drenica lind vec trima
Ju i lini femijet jetima
Eshte nje komb qe don lirine
Dhe Kosova eshte Shqiperi
Qielli digjet, bota varet
Po ku je Adem Jashari
Na vrane baben, na vrane motren
Na percelluan, na dogjen votren

Leonora Jakupi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Nov 06, 2007 4:48 pm

Ngrihu n’kamb oh Mic Sokoli
Shih si ngjitet djaleria
Udhe e gjate andej ngah dielli
Eshte e jona Shqiperia

Ndal Sokol, po te therrasin malet
Ktheju Sharit fluturim
Nje Prishtine e nje Tetove
Shqiperia don bashkim
Nje Prishtine e nje Tirane
Shqiperia don bashkim

Besa jone e tremb dhe naten
Vdekjen ndjell n’palc te armikut
Prin sokoli, oj Mic Sokoli
Drit qiriri i Naimit
Prin sokoli, oj Mic Sokoli
Naim bega oj lulja e trimit

Do te haproj udhes sime
Sikur Gjergji hyp n’kale
Fushe Kosoves m’ia kan me hile
Dora ime nuk e fal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Nov 06, 2007 5:22 pm

heret kur u qova
djelli kishte le-e
trimat e Kosoves
ishin tue ba be-e 2x.

Heret kur u qova
ishte tue ra shie
trimat e Kosoves
luftojnė per lirie 2x

Heret kur u qova
ishte tue ra bore
trimat e kosoves
me flamur ne dore 2x

heret kur u qova
vjen nje fllad lirie
trimat e kosoves
o jan djep trimnije 2x

Heret kur u qova
isha shumė krenar
trimat e kosoves
bejnė Bashkim Kombetar
trimat e Kosoves
bejnė Bashkim Komebtar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Nov 06, 2007 7:22 pm


KANGA E RAKIS (1)
Moj raki, rakija rrushit,
Ti qe piqesh n' kazan t' prushit.
O raki, moj bukuroshe,
Na hedh djalin qoshe n' qoshe.

Sillu, sillu, botė e vjetėr,
Se t' ka kriju Perendija,
Zoti ėshtė njė e s' bahet tjetėr
I zen besė tė gjithė njerzija.

Pasunija e rinija,
N' kėtė dynja tana' do t' mesin,
Ka ba ymėr Perendija,
Kush ka le t' gjith' do t' vdesim....


KANGA E RAKIS (2)

Disa vjet e disa muj'-e,
Kemi pas dashni e Ran'-e,
E do t' i kallxoj gjithkuj -e,
Vet ke ikė e mė ke lan'-e.

Tridhet' dit' t' Ramazanit,
As kam hangėr as s' kam pi-e,
Kur ka ardhė vakti i iftarit,
Unė kam shprish me nji gotė rakije.

Tridhet' ditė t' Ramazanit,
Kam shetit' e kam ba qef-e ,
Kur ka ardh' dita e Bajramit,
Unė kam dal' me faqe t' zez'-e.


Me respekt, Sofra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Nov 06, 2007 7:55 pm

Kenge potpuri per qejfi

pot perbej pashė perendinė-e
ty qe mje si molla n'rrem
ta kam njoft moj bukurinė-e
qysh se t'ka rrit', nana n'djep 2x

ref.
dola n'pengjere, synin kur ta pash'
piva j'gotė raki aman.aman
mashalla te thash. 2-3 x

Ti gjithnjė shkon, tuj u rritė-e
bukurija moj, vjen tuj shtu
a e din se ki me vdekė-e
ku me len tash zemer mu 2x


Pasha sytź e mie
qe i kam nė ballė

qe i kam ne ballė

dio te vujė gjithnjė-e
derisa t'jam gjallė

Dola pak te dera
me hjek pak merzi

o me hjek pak merzi
si tbaj une e mjera
qe asgja spo di aman-aman
si tbaj une e mjera, as vet nuk e di

qka pom rrin moj
kaq e vrazhdė
sikur me ra shi-iii
qka pom rrin moj kaq e vrazhdė
sikur me ra shi

Dola te percolla te percolla hejjj
Rruges ka Kosova ka Kosova hej

atu i pash 2 qika i pash 2 qika hejjj
qat mat miren shumė e begenisa hej

me pas kan si ti e mirė
as sbaj' rruze as sbaj lirė
mu pas konė si ti e hollė
mu kish thy zambaku ndorė

sonte o shokė
ma ofroni goten
se ajo me beri
ta mallkoj gjithe boten

e ti djalpė me klarinetė
ndegjoje ketė zemer te shkretė
oj kitarė ti mos pusho
sonte tjetrin ajo po e do

hej

shokė a me ndimoni
t'i harroj unė hallet
le te bjen tupani
kanga mos te ndalet
sonte ajo tjetrin
po e ledhaton
zemer ime e shkretė
qanė e po vajton

Ti fala moj ti fala
syte e mij ti fala
ne zabel moj pse sme erdhe
ty te rafte dala
ta dhash moj ta dhash
besen ty ta dhash
lotin tim te nxehte
per kujtim ta dhash

te prita moj te prita
gjersa zbardhi drita
ne zabel moj pse sme erdhe
tu te rafte pika

pika traftė mori katile
mbane tjam une i pabesė
e lus perendine katile
qe tani une te vdes


potpuri te radhitura sipas shijes sime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Nov 06, 2007 8:39 pm

Avro Cemi
Eh zot ēfar Kralash jan hy n'Guci
cerna Gora me serbi
bregader kush em rri aty
avro i cemit nje faqezi
e mledh xhandarr e mledhe zapti
po mledh popullin bytevi
ka mledh Vuthajt dyqind shpi
Martnoviqin shtadhet shpi
Eh tan po i mledh e tan naj ka bashkue
Oh tan ni kish naj ka gujue
po a po doni o fen me nrrue
po a po doni ju kryqat me vnue
eh ja te tan keni marue
Eh Hasan Bajri ne gejuj ma ēue
njiqind vjet e na ty t'kem sunue
nuk t'kem marr n'xhami met ēue
eh nuk t'kem than na ty fen me nrrue
eh naēallniku ish kan idhnue
tmadhe thrret xhandar e zapti
tan po i mledh o konopt e ri
eh tan po i lidh o dy e ka dy
Oh tan po shkojn o tue u hallallue
Shok sokoli po shkon tue knue
hajde vlla o ti mem nimue
Eh te zifsha kangen si je tue knue
Po o a pe sheh si kena marue
asht avit e i ka nimue
ne Qaf te Previs kur naj kan ēue
eh naj kan nal o per me pushue
O djali i Mems o ish kjen gushtue
ējan kto varre o bab tuj punue
kto sjan vorre tuj i punue
jan llogore per me luftue
boll shpejt vorret naj kan marue
mej batare o jau kan lshue
o sall nja i gjall more
e po nuk asht pshtue ani o heeee

Kjo kengė eshte shkruar edhe kenduar nga Riza Motina nga Dragobia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Wed Nov 07, 2007 1:03 am

Faleminderit pėr kėtė postim Vuthjani, dhe tė lus nėse ende dinė kėso kėngėsh t'i postosh, sepse jam adhurues i kėtyre kėngėve edhe vargjeve.
Kam arrit qė t'i gjejė ca kėngė shumė tė vjetra nga Ulqini ...aq tė vjetra ishin sa qė ca vargje u mungonin.


PLOT ME GJAK DIRGJET VALBONA


Maxhar Pasha del nė kodėr,
Pyet: Ku je Krasniqja e vogėl?
— S'jam e vogėl, po jam sa deti,
T'kisha pas' Gashin me veti,
S'kish ēka m'ban krali as mreti.
Maxhar Pasha ne Dezdar
Avdi Syl's po i ēo fjalė:
— Me ma ēue ka ni djalė,
Se mymleqetit ja ka marrė,
Mymleqeti m'i ka dhanė.
— N't'i pastė dhanė mymleqeti,
Un s'i daj kta djelm prej veti. —
Zmajl Mehmeti i Mehmet Ram's,
Po i ēon fjalė Mar Lulės Shal's
— Ēom asqer, o daja i bab's,
Se m'ka ra Pasha nė Dezdar,
M'ka ngreh topat stomit arės,
Don me m'ēartė kullat e babės.
Kur tė ēarten kullat tona,
Plot me gjak dirgjet Valbona!

Me respekt, Sofra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Wed Nov 07, 2007 1:49 pm

Kenge per Haxhi Zeken (me ēifteli)

Eeeu po pervetin o shtate krajlia
Zot ku e ka o mretin o Shqipnija,

Zot ku e ka o mor Shqipja mretin
Haxhi Zeken e ka te vetin,

Haxhi Zeken e kemo te pare,
Fort po u del o punve per mare,

Fort po u del o punve per mare
Pak me grosh o ma shumo me fjale,

Sot Haxhija tha ni fjale te mreti
Ska cka m'ban jo kurrfar mileti,

Ska cka m'ban jo kurrfar mileti
Sa ta kam o Malsine me veti,

Ni takam qi e kam n'Malesi-e
Liftojn n'bore e liftojne n'shi-e

Liftojne n'bore edhe ne shi-e
Ooo Vin si llava me duhije,

Ni takam qi e kam n'Hasjan-e
Po i ban vorret o istikame,

Ni takam qe e kam n'Mirdite-e
Liftojn naten , e liftojne diten,

Mbreti Haxhise ju ka germue,
Mos e carte o veten per mue,

Mos e carte o veten per mue,
Ymri yt o tu ka shkurtue,

Kadri Bajri o ne kam asht cue,
N'jatagan trimit dora i ka shkue,

Po ma preke o ti Haxhine-e
Un t'vras ty, ta kalli shpine-e,

Kane marre armet e jane t'fillue
Deri n'Peje ata jane shkue,

Deri n'Peje ata jane shkue
Crno Goren o me e liftue,

Crno Goren o me e liftue,
Kufijt tone mos me i coptue,

Ty o Haxhi o te vrau tradhtia
Oooo more ste harron-ooo more
He more Shqiptaria ooo more.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meli
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 842
Age : 35
Vendi : diku ne gyrbet
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Wed Nov 07, 2007 1:52 pm

ODA ME TAVAN-kENGE E VJETER POPULLORE

Oda me tavan mori lale
Oda me tavan
Du me t`zan jaran mori lale
Syni i baces o

Oda me minder mori lale
Oda me minder
Du me t`zan dylber mori lale
Syni i baces o

Oda n`kapxhik mori lale
Oda n`kapenxhik
Du me t`zan ashik mori lale
Syni i baces o.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Wed Nov 07, 2007 2:20 pm

Per mbrojtjen e Kufijvet


Ty, o Zot, te kjoshim fale
C'po gjimon mali me mal,
Kah shkumbohej 'i trim Kelmendit,
Tu'u dal zot kujfijve t'vendit!
Syt i qesin flake e shkndija,
Zani i tij porsi duhija.
Ishte 'i burr me mende t'holle,
Per pa e pas' kurrnji dit' shkolle:
Njaj Prek Cali, trimi i trimit,
Then Kuvendin e Berlinit,
Kur pat marr' vendim Europa,
M'e da Shqipen copa-copa...!
Me Uc Turkunn bajn kuvend:
"Sot, o kurr, per njiket vend!"
Mire u shkon n'mend Ded Gjo' Luli,
Kur flamurin n'Deciq nguli:
"Njashtu, pra, na m'u bashkue,
Gjithmone or'n e kem' pas' cue,
Kurr 'i huej s'na ka sundue!
Kur t'jem' Nji, jem' porsi shkambi,
Ku thej qafen mbar' Nizami.
Nji bashkim me forc' celikut,
Ia pelset dy syt anmikut,
E, kur t'ndeshet rreth kufinit,
I del per hunde tambli i gjinit;
E prandej n'ia pashin giasen,
Le t’e pvesin “Kjamet Pashen”
Qi “Kjamet” ia pat njit vedit:
Prej srrethuemit kje gjue shkrepit,
Kur pat ardfh me sa taborre,
E zu vend neper llgore;
Mb’ Suk’ t’Mkushit e t’Toletes,
Porsi miza n’ulish’ t’bletes.
Ishate koha e “Hyrrjetit”,
Na pat msye ushtrija e “Mbretit”
Porsi sot, kushtrimi i vendit
I coi n’kamb’ djelt e Kelmendit:
E t’u lshuen n’per ato pisha
Sikur dhenvet u bjen bisha,
Ata djelm i ran’ Nizamit
N’p’r ato qeta i qiten shkambit.
Turqit keqas na jan thye,
N’Gusi Pasha kenka kthye,
Edhe aty na kenka struke,
Porsi pul’ prej hutit nduke…
Nuk vonoi e u kthyen n’Turki:
Tash ndersen Malin e Zi
Qi, si nan’ po ka Rusine.
N’at uzdaj’ tash lyp’ Malsine…!
Por kjo nder’ nuk do t’i ecin:
N’fyt Kelmendi do t’i ngecin!
Njaj Prek Cali – trim drangue,
Si ‘i selvi, ne kambe, u cue:
N’Grabom re me nja dhet’ vete,
Trimat t’lidhun per me deke.
Ktu kish ardhum komisjoni
Sambas fjal’s qi tha Uilsoni.
Fjala s’ngiate e u xu kuvendi:
“Ktu – tha Preka – nuk asht vendi
Me ngul’ gur, me vu kufi!
Ky asht dheu i t’parve t’mij;
E, pa mbet’ n’grra e fmij,
Rrehet keqas kush mendon,
Se ato maje i kalon!
Kujtou mir’ ti Komisjon,
Se Kelmendi asht betue”
T’tane me deke e m’u farue,
Nji pllamb’ kuj mos me ia lshue.”
Nji ingleze, grue fisnike,
Kah i ndigjon kto fjal’ kreshnike,
Si me mall e paska pvete:
“Pse, ti Cali, kaq me t’xete,
Po i del zot kti vendit t’shkrete?”
“Moj fisnike, t’u ngiat jeta!
Mos kujto: s’jan’ male t’shkreta,
Por me pyje e kullota,
Kund ma t’bukura s’i ka bota!
Brez mbas brezit, une e dij,
Se ktu lene t’part e mij.
T’huejit ju bane perher’ mur,
T’tan me eshten tuj e thure…!
Edhe mue m’erdhi dita:
Kuj t’e msyej, me iu ba prita,
E n’kje Zoti se e ka shkrue,
Njektu jeten m’e mbarue!”
Komisjoni ra n’mendim,
Shpejt e shpejt e muer vendim:
Gjithka shkoi Preka tue prij
Njaty u ngul gur e kufi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Wed Nov 07, 2007 2:22 pm

Kenge per Preke Calin


Si zane malit ne keto male
Legjendar i Malsise se Madhe
Ruejt i ka trojet shqiptare
Jane cue n'kamb Fuqite e Medha

Kete Shqipni copash me ba
Me coptua kombesine shqiptare
Na e perzune Dibren e Madhe
Muaren Camerine e Kosoven

Malazezet ma kane zgjate doren
Me berzane Malesi e Shkoder
Pergjys Hotin e kane da
Kane marre Gruden e Traboinin

Pllam kaj plamm e duen kete ven
Por sharra n'gozhde has n'Kelmend
Por si bishe ka m'sy Mark Gali
Por si harushe a cua Preke Cali

Shtate krahinat hallet m'i kjajne
Ci n'Kelmend nuk kem cka bajme
N'kjoft se Prek Calin nuk e vrasim
O keta kufij gjalle nuk perkasim

Po ai Prek Cali ish ken me ore
M'jau ka kap pushken n'dore
Jane tund malet me gjithe bore
S'kemi pa me sy malesore

Shtate kralnite tha de t'nigiojne
Se Bjeshket e Kuqe gjalle s'i l'shojme
Qet Prek Cali flake prej altese flak per gojet
Gjalle s'i lshon Kelmendi trojet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Wed Nov 07, 2007 2:22 pm

S'ia luen kush kufijit Preke Calit

Bash ku rrine shqipet e malit
Ka pas ken kulla e Preke Calit
Ka pas ken nji kulle e bardhe
S'thone kot malet dere e pare
Dere kreshnish ku knohet lahuta
Hije i ka pas sofra dhe pushka
Mhyri i gishtit o prej trimnive
I pat shtat vulat e kralnive
Kur Kongresi o Berlinit
Ne na i dau o foshnjet prej gjinit
Trupin tone o e ndau me mur
Qysh se na ndau o shqipen flamur
Njaj Preke Cali u del perballe
Nuk t'i lshoj keto bjeshke per te gjalle
Ky Kelmend kreu i Malesise
Kurr nuk ndahet prej Shqipnise
Za po i Lshueka o mali malit
Cilja i here shtegun Preke Calit
Paskan ardhe krajlat e vjeter
Duen me vu nji kufi tjeter
Shtyjne ,me pllam shtyjne me percike
Duen me e ceu ne Velecike
Krahun shqipes o mos m'ja ngre
Flak do te marrin te tane ky dhe
Gjeth e bar per jete le te thahet
Gjalle pa dek Shqipnia s'ndahet!
Ka nxane ven mali me pyje
Ka nxane ven qielli me yje
N'bjeshkt e nalta kane zane ven gurrat
Po nigiojne se c'po thone burrat
Za po i Lshueka o mali malet
O s'ia luen kush o kufijt Preke Calit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Wed Nov 07, 2007 9:45 pm

A DON BURRE KUND ME T'MARTUE?


Ēka ke ēikė, si je krenue,
A don burrė kund me t' Martue?
Kurrkund burrė, nanė, s'ka pėr mua!
A don, ēikė, n'Isniq me t' martue?
5 .- Janė surdarė e s' janė pėr mue!
A don, ēikė, n'Deēan me t' martue?
Burra t'kqi e nuk i due!
A don, ēikė, n'Prilep kund me t' martue?
Drrasa shesin, nuk i due!
10 .- A don, ēikė, n' Voksh me t' martue?
Kėshteja shumė e nuk i due
A don ēikė, n' Junik kund me t' marue?
Zhgunaxhi e nuk i due!
A don, ēikė, n' Batushė kund me t' martue?
15 .- Agallarė e s' janė per mue!
A don ēikė, n"Molliq kund me t'martue?
Bajnė qereq e nuk i due!
A don, ēikė, n'Brevinė kund me t'martue?
Ujėt e lik e nuk i due!
20 .- N'Punashec a don, ēikė me t' martue?
Burra t' ligj e nuk i due!
A don, ēikė, n'Zmolicė kund me t' martue?
Dru po shesin, nuk i due!
N' Babaj, ēikė, a don kund me t' martue?
25 .- Janė mbi vad e nuk i due!
A don, ēikė, n' Devė me t' martue?
Fukara, e nuk i due!
N'Korenicė a don, ēikė, me t'martue?
Gjindja ngat e nuk i due!
30 .- N' Vagovė, ēikė, a don kund me t 'martue?
Katolikė e nuk i due!
N' Gjakovė ēikė, a don kun me t' martue?
Jan pijaneca e nuk i due!
Mbete, ēikė - o, pa u martue.
35 .- A do, ēikė, n'Has t' Rrafshit me u martue?
Janė budalle e nuk i due!
A do, ēikė, n'Bytyq me u martue?
Peshkaxhi e nuk i due!
A don, ēikė, n' Gash t' Gurit me t' martue?
40 .- Janė te pahajr nuk i due!
N'Maleci t' Madhe, ēikė kam me t' martue.
Vend i thyeshėm, loke, jo s'a pėr mue!
N' Vuthaj, ēikė, kam me t' martue.
Qetash, loke, i a ke qillue:
T' hollė e t'gatė, tek janė pėr mue.

Hahaha kete kenge e ka kenduar Bajrush Doda keshtu qe nuk kemi cfare te bejme, vet vajza e zgjodhi djalin e Vuthajve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 12:14 am

Sot Shqypnija, n'dor tė huejSot Shqipnija n'dor tė huej
n'urdhėr t' djallit, n'vjet e muej
si i thot hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t'ia shkruajn at kushtetut
e n'dy sy ta bėjn tė butė
mbshtjell,n,europ ta lejn me i skutė
varun n kurth varun n'qengel
n'uj e dhe t' mos ket kah t, del
lidhur n pranga lidhur ,n,tel
n,zingjir hallkė t'ue ndėrsye
ndoj pun krimi kund me krye
besė tradit pėr t' gjall me thye
shqipni nana se q,esht vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė
iu ka thye kombtarisht tehu
e kan hudh me ftyr pėr plehu
e q'njerzue i kan ato zana
e kan gjvesh,shartue n, satana
i kan dhan hile me pi
n ,kurs e, n, shkoll,tue que n, tinzri
e kan msue ne punė t ,venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak
mandej zvarr me terheq n, lak
deri n, serbi e, n, karadak
me e ba gati n velikdan
n ,kryq e n ,fe,,e,n,karavan
e po i shesin maskarada
defilime edhe parada
para botės me do valle
se q,po i krymbin gur e zalle
teu mashtrue me shtojzovalle
me do pluhur hjedh nė sy
gjuh , e kod tu i mbyll me dry
gur e dhe perbrapsht tu i kthy
tu i ushtrue kuaj t, trojes
tu i vu fre,ah gjuhės t gojės
tue mbajt peng me qiqrra t, lojes
qoe pėr uj e qoe pėr lesh
kthe pa pi ,si dele e desh
tue qeth ,n' bjeshk e tue qeth n, vrri
tue e qeth n ,vasha ,n pėr orgji
tu i shtru bankat n ,pėr kamata
me u ba qyqe afatgjata
kush nėn streh kush nėn ogjak
me na mbajt , si robin n, lak
me na lye me mod ,skllavrije
me na i msue do loj tinzrije
n' ligj me ,e shndrrue,ndoj kult kurvnije
edhe thesin shpue n' dhurata
me dhan ,myk me marr flokgjata
prift na bien me dhan urata
shihni i her po kto pazare
se q, na gjuejn me fjal barbare
kush,ma i parė vjen ne ajr e rrota
zi e ma keq per,ne flet bota
na quajn t' kuq e na quajn t verdh
por n' vend ton ,po vijn me u derdh
her me jarg her sperm gjahtari
tue lshue n' dor nga i rrot dollari
vjen hafija e vjen tradhtari
dikush euro e kush ndoj trik
kush ndoj jarg a metelik
na blejn gra e na blejn qikė
djaj e krim na sjellin n voter
e na ndajn me nan e moter
me u mbyt rrugės n' kalim t' detit
mish pėr qen ,e bishė t, shkorretit
pėr qakaj, e nipa t mbretit
nipa t' krajlave , e sternipa
qe na i than po bimė e pipa
qe na lan n' gremin,e zgripa
n' zgrip te shekullit nėper rremuj
gjak e mish tu na i ba uj
vra ne shpres godit nė zemėr
kush tue dal me e ndrrue ndoj emer
pėr me u ba po grek a shkja
kush si hoxh me ba dua
qallm e xhybe,blejn hua
tue shit token per pak fe
grindje t' hueja gjith tue ble
kshtu sot shkolla e krim,t' importit
ligj kanu ka ardh prej t' fortit
qe tė rrah e s' t' len me kja
n' fajde pare t' jep hua
pėr me t' nxit po vllaun me vlla
pėr me shit e pėr me ble
pėr pak pare zogz n' fole
zogz me mish te mitur qikė
tue marr leht me politik
hiq pa u ndje rrshitshem si njalė
n' perde t' kuqe jasht me dalė
ku nder dritat,e neonit
shartojn kembt me djaj t, demonit
kund me zhgjyra e lkur mė lara
t' zi e t' bardh kush tu del para
sot shqypnis i ka humb fara
i ka humb po fisi e ndera
shum jan que fjala e potera
pėr do ligje e ide t' mjera
qe ndėr ne jan praktikue
si mish dhije n' ligj shartue
me na ndjek nga djalli i kuq
shpi publike e lan germuq
n' mes t' ballkanit n' kryq trazue
kush ma par tue kalirue
tue shkumbue shqipnin n' pėr buzė
kush tue djeg kush tue ba shpuzė
kush tue gjue me ndoj akuzė
e rrethue e kan me viza
mbush jan knetat miska e miza
buk dikush tue marr n' tollana
dukush n' taka e' nallana
tue ndrru blers tue ndrrrue sulltana
n' taka t' larta , e lakuriqe
tue msue grat me lan dobiqe
her me thi e her me derra
tu i shit rrugve n' shpija e therra
kush tu i nis po kah sketerra
njimend ardh ka perspektiva
dikush flet per tratativa
qe s' din populli se ē'ka jan
ndoshta ble jan kund,n, junan
a nder rus a nder talian
ndoshta ,shtrejt gjuhsija ble
ndėr franqez kund a nder shkje
digju digju moj shqipni
shum katran t' kan dhan me pi
ujk,e dhelpėr e ari
kush tue t' shkel me kamb e,shput
kush tue t' shkel me i fjal te but
t' kan rrxue shqipen sqepekrrut
si ndoj pul lagur t' ka ra
nder e erz kur ty t' kan vra
tue ti shit vashat nen shkja
tu u zhgjyrue per pare t liga
si kjen zana me u ba shtriga
t' kan kthye shtetin me dy biga
t' kan mbush smundje e feregje
e t' kan fshi prej harte e megje
veq me kja si mozaik
tue t'rrah shpinen kush si mik
kush t' ngermohet si armik
jo s' shkelqen kund puna jote
t' kan lidh ,shtetin n' bark t' nji rrote
n' bark te kalit n bisht t europes
per me mbet ti gazi i botės
me besue n' miqsi t' miopes
njimij kulte ti kan thurė
por n' per kamb t' lan me iqkur
t' kan mbjell hile n' dhe e gur
sot ty era s' t' vjen shqipni
faqen dheut po ja ke nxi
ke qit vasha njiqindmij
nen talian nen grek e shkja
dikush n' qef kush n' dhun tue ra
tash s' po t' njihet vllau me vlla
s' po njeh babė kush s' po njeh nanė
zot as fe dinė as imanė
punve t' kqija shum jan dhanė
kush me vrap ka ra n' rrospija
kush tue marr tok;e tapija
n' fron ka hyp ,po,pabesija,
ka hyp parja mbi minare
ka hyp shundi n gjuhė shqiptare
edhe kiqi n' vlerė shqiptare
ka hyp bloza edhe;e zeza
per;me t' krymb nder fmi e breza
t' ka mblue perdja n' tyle t' zeza
t' ka ra themra ,kah padroni
t' ka mbet kryet po kah demoni
ti qe pate djem drangoni
edhe vasha zana rrfe
qe me gjak jan mblue si rrke
e, per t' gjall s' jan shit mbi dhe
sot po t' kjan shqipni ēdo varg
za; i zi t; ka shkue shum larg
t' kan ra kobet t' korrupcionit
je shit keq urdhrit;t' padronit
nuk t' ka mbet kund djal drangonit
nuk t' ka mbet kund qik me shpres
nuk t' ka mbet kund fjal as besė
t' kan lidh n' mafje e ,n' interes
prapa djallit n' bisht,t' langonit
t' kan qel kurse e shkoll t' demonit
flliq ti kan gurrat e kronit
ti kan ndy gjithkund,hambaret
ti kan ndy me pshtym ujvaret
ti kan vjedh motet me t' bjerr
ara e fuusha;me t' lan djerr
me ta mblue bujqsin me therr
n' qdo dhjet vjet me t ;la me gjak
tue t' lshue shkja grek karadak
me t' humb rruga n'qorr sokak
e ata gjith;tue t' ardh pėr mik
n' mask t' mormonit;me judik
qifligar e pasanik
n' kushtetut me t' sjell ndoj t' re
me t' msue vllaun me vlla me u pre
,n' der kopil tue;t' lan ndoj kod
kund shqiptar mos me lan rod
siq kan ba me ba dhe sod
tue terheq n' do maskralliqe
jo n'prodhim po n' pun dobiqe
me do punė me u marrė kalbsiqe
tue ushtrue si me ba be
n' nan e babė n' gur e dhe
tue msu rrejshem;njerz me pre
tu indjet gati shqipnis n' pronė
me u ē'thur kod e komb i jonė
e n' zhvilim t' jet sa ma i vonė
deri sa para at ec kjo jetė
ne ne hark me mbete n' zhgjet
si kalorsit n' per mesjet
mos me pas kund ndoj pelhur
as me gdhend ndoj dru a gur
mos me dit me ndertue mur
as ndoj shpi fabrik prodhimi
veq ndoj drog ndoj vrasje krimi
me vdek shqipja n' buz pendimi
me ra shakull kund pa shpresė
vyshk pa ligj pa hstet e besė
anarki hajni e ves
zi e ma zi e tu u shartue
guaja burr burri grue
rrac gjini tue dasht me ndrrue
per moral pa pas kund uj
sa per sy pak turp kopuj
as ndoj lang n' bebza t' qerpikut
veq at qef tu i ba armikut
vraju therru n' pront qiflikut
mprehe thiken mprehe intrigen
prodho t' zezė e prodho t' ligen
e jo buken nėpėr ara
as bujqsi me u hjedh kund fara
as me u ndje kund rrotė traktori
veq ndoj krism a arm mizori
a ndok urdher vizitori
vizitori qe sjell plan
sa ma ligsht shqipnin me lanė
dilni shkrepa e vullkane
bjer o dhe prej diell e hane
bjer o flak bjer o t'sunam
bjer o shi me gur katran
bjer o zift i val ,tigan
ne at toikan i madh sa qielli
edhe ndoj cop le t bjen ē'prej dielli
mbi kto goja krokodilli
mbi kta trupa zvarranik
bjer mbi hasem e ,munafik
qe kanė ba shqipnin qiflik
bjeri andartit e qetnikut
bjer kolhozit e,muzhikut
nipave t' tyre n' teh t qelikut
qe pasardhs kan lan per fe
s' po lan kryq pa mbjell mbi dhe
as intrig pa lshue si rrke
shum shqiptar kanė shit e ble
kfor e unmik e kush per veti
po na kjaj po toka e deti
po kjan fusha e bereqeti
ara e vrrije lugje e prroje
tue ndigjue intriga goje
tue lan tokėn n' shkrumb e ploje
anarkin tu zgjith n' iqkur
bjer n' varfri ukush perthur
kush n' litar po vare fur
per pak bukė q'e s, ka per fmi
per pak kulm e pak ,fergni
per t' fergue ndoj kokerr ve
kore buke kund me i vre
mbet me fmi e grue te re
veq tue ndje qyqe n' qati
tu mat vehten me mot t' zi
a me ra ndoj kund n' orgji
per pak buk nemot te re
kambt tėrthuer kryqas me i pre
tue shit qik e grue e re
a me e dhan jeten n' litar
me lan fmi e fis e far
n 'mshir te rruges n' derkombtar
n' mshir t' shqiptarve te pushtetit
n' mshir t' hajnis e n' mshir t' miletit
veq pse shteg kund si gjet veteit
s e s pat shtet as s pat brengtar
ligj as fe as pushtetar
as ,shpirtmir as,kund mshirtar
qe i qel magjen per miell
he mos lshoft driten ai diell
mbi ata hajna mbi ato bisha
qee rijn gra n' shishe e kamisha
e nuk shohin, ftyr t' shqipnis
si e ka mblue ploja evarfris
s'po ka nana ēka i jep fmis
e spo sheh kurr biznesmeni
lart ka hyp gjithfar legeni
llume zhgjyr perthur refreni
me do fjal qe msue i ka skut
tu ia dhan,ndoj zogz tė butė
ndoj hafije a ndoj rrogtari
ndoj padroni a nderkombtari
pėr me e luejt ndoj rrol zagari
pėr me marr do pare t' zeza
pėr me prish po komb e breza
ah litar e kush ndėrtese
tue ra posht si ndoj pik vese
la me lot me kok qatije
tue ra djal e qik shqipnije
rrxue zhgenjimi e prej varfrije
e ata kod tue shit neė leter
n' paralament i ri e i vjetėr
tue vallzue shtriga e lugeter
tue u shkumbzue n' shampanj franqezit
tue ra n' shtrat te lkurazezit
ndoj hamshore ndez epshnije
ndez ne gji e posht kerthije
tu i shartue lkurat larmije
tue udhheq ndoj post t' sulltanit
tue ra n' jarg t' ndoj t' paksitanit
n doj ushtar kund te junanit
tue vjedh fondin dispoziten
me mall t' huej tue mbajt suiten
at suit me plot hamshor
pa e pas dert se ja ba horė
s' kan lan vend mbi dheun arbnor
as mbi dhe e as nen dhe
kush tuvjedh kush n' bes tue pre
pa u brengos per komb e fe
tu i marr doren n' temena
banlkes postes e kek ku ka
tue vjedh va tue vjedh pa va
pa pas ndjenj per fmi t deshmorit
veq tue ndejt n'preher t' hamshorit
edhe hamshort tjer pjell mizore
far e lkur t' rrcaes arbnore
tue shkue rrshnas kamba edore
rrshqit n' pelhur shtrengue per gji
tue ndrrue epshet n' per orgji
kush n' ndoj t' vedh kush n' ndoj gaxhi
pa i shkue mendja per qati
qe i pikon kund ,bor a shi
ndoj mjerani ne at shqipni
pa i dhan mshir as dor as buk
veq tue vjedh me samauk
kush vret n' plumb kush vraj n' pambuk
nxini pritat mso sherr djalli
n' gjak e lot ra dheu ezalli
ra perdhe shqipnija n' halli
s' po gjen rrug as s' po gjen shteg
shpirti i lasht ne trup po idjeg
po i kjan zogu nbli e shegė
po i kjan qyqja deg me deg
prej kti t tharmi zu me thnija
qe ia puell mbi pleh tradhtija
shum e gjak prish n' fise tmija
shum me i prish ka nis lakmija
shum po prejn besen me pare
shum po vjedhinashiqare
mbledh haraqet taksidare
mbledhin pikat t' telekomit
mbledhin taksat te aerodromit
hypjan bina t' hipodromit
jan lartsue tue rrejt tue vjedh
kush ndoj t' lig tue,msu,tue mbledh
kush ma shum shtetin tue tredh
edhe popullin tue lan n' vner
tue tha stin tue tha pranver
kot tue que fjal e poter
dogma shit e blej djallzi
silu n' fro sillu n' skemli
ha ndoj pjeshk a zerdeli
mertyp keq at qmqakizin
blej n' serbi kryp eorizin
myk aorra e pleshta kcye
n' per ushqim po fund e krye
pae pas dert sena kan fye
kan dhunue po nan emoter
kan shkretue po truell e voter
kan prish ne erz vasha perrija
ka mbet shkret kulmi e qatija
kan nxjer sy n' per fise t' mija
kan vjell vashat prej dhunimi
derdh esht shkjau shoven prej krimi
ka prish shqipen n' gjak virgjnimi
e ti del e flet n' kufi
blen artikuj blen raki
blen bylmet e harna t' zi
ato tesha prej tekstili
qe me sherr ti shet kopili
ti shet mir eme zgerdheshje
ty prap shkaj po t' ban me veshje
he ti me ujq u pafsh n' perleshje
qe armikut ia merr mallin
qe e luen vnerit gur e zallin
qe dridh fijet te ksaj toke
qe dridh shpirt te ēdo nanlokje
toka jone paska pas morra
shum uritha shqartha e horra
me i pastrue esht dasht martina
o me i fal nder shkje e shkina
paq me mbet toka e ledina
me mbet paster dardanija
tok e dhe kahka shqipnija.

Me respekt, Sofra


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Nov 08, 2007 12:57 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 12:19 am

YMER POPOCI THRRET: — OJ NANĖ


Ymer Popoci thrret: — oj nanė,
Qat martinė me ma dhanė,
Se jam met-o pa duhan,
Du m'u zdjergė deri n'han.
Nana pushkėn ja ka dhanė
Ymer Popoci n'kamė u ēue,
Fill nė han tek ā shkue.
Ymer Popoci zdirgjet n'han.
— Puna marė! — dugaxhisė ja ban.
— Tė marė paē Ymer! — ja ban.
— Or zotni! — Ymeri i ka than',
Me m' qit letra, me m' qit duhan,
S'e kam dhez' qysh se pramė;
Syt nė gjak krejt m'u kan' zanė!
Dugojxhija be poj ban:
— Kurrni fije, Ymer, s'e kam!
Ksajde ā kanė mydyri pramė,
Me sejmen krejt e ka marrė.
T'madhe Ymeri po bėrtet:
— Mori hane, metshi shkretė,
Kurr pėr mu' duhan s'u gjet!
Rrok' martinėn shkon pėrpjet',
Pėrpjet' grykės Ymeri shkon,
Nė mydyrin zatet ish kanė.
— Tungatjeta zotni! — ja ban.
— Tungatjeta Ymer! — i ka than'.
Qet martinė, Ymer, me na dhan',
Prej dovletit emrin e kam,
Kėrkuj armė s'muj me i lanė.
— Lej hajgaret, ēaush, ja ban,
Gjithkuj pushkėn s'ban me ja marrė!
Po nxirr kutin', marojm' duhan,
S'e kam dhez' qysh se pramė;
Syt me gjak m'u kan' zanė!
Masanej kollaj ja bajmė.
Ky ēaushi azgan ish kanė,
Nxerr kutinė, i ep duhan.
Ungj' n'ledinė t'dy janė kanė,
Ungj' zaptija n' njanėn anė.
Kur e pinė at cigare duhan,
Ky ēaushi i ka thanė:
— Tash Ymer, shka po ban?
— Axhami, ēaush, mos u ban!
Hiē martinėn s'muj me ta dhan.
Ymer Popoci djal' azgan,
I dha zor u Ēu n'kamė,
Nji rovinė ma ka zan',
— Or ēaush! — po ja ban,
Ngrih zaptinė me ni anė,
Kqyr naj ven n'mujsh me zanė,
Tash martinėn du me ta dhanė!
E para pushkė qi bani dan!
T'dekt ēaushin e ka lanė.
Shum zapti po ja damton.
Shka ka gryka qi ushton?
Ymer Popoci po lifton.
Shka ka gryka qi po dridhet?
Ymer Popoci nuk po lidhet.
O pushka trimit, ēaush, s'i mirret!

Me respekt, Sofra


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Nov 08, 2007 12:58 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 12:49 am

KĖNGA E SELMAN KADRISĖ


I shkoj haberi kėsaj Shqipnise,
Mej knue hatmet Selman Kadrise,
Pushke te madhe i dha Serbise.
Pushke te madhe na 'i ka dhanė,
Preu vojvoden qat kapetan.
Se Semani nau qokja n'kam.
Tė Miliqi hi o kanė ,
Au qove zotni ja ban?
A u qove more zotni?
Po u qova o Selmani i ri.
Po u qova or Selman,
Kam qu gjinen me thirre mbrame,
Ku je kanė djalo qe s'je ardhė.
Qe Selmani tha s'mujta me dalė,
Kur ti thirrjet m'I ke qu
unė ne ship s'jam qillu.
Tė tretėn thirrje e kam marrė
Dhe qe zotni tek jam ardhė.
Q'ka po thotė Miliqi i pite,
Du me dalė unė me u shetite.
Jo ma anej se tej n'Muzhevine.
N'Muzhevine n'katundin Cerce,
Du me dalė me nxane naj peshk.
E Selmani ēka i ka thanė ,
A tė vijė me ty zotni ja bane.
A tė vijė me ty more zotni ,
O ēka t'bane lazem ty.
E Miliqi shka po bane
N'tesha e ngrada ish kanė veshe,
E murr pushken me gjithė rreth.
Edhe niskan me t'fillu,
Dhe gurajat i kanė trupu.
Ne Muzhevin kur janė dalė,
Qe Miliqi po e flete ni fjale.
Jam paqef tha o Selman.
O paqef tha jam qillu.
O s'po muj armet me'i qu.
Thotė Selmani ami mu.
Mi jep mu more zotni,
O se vijė rroktare me ty.
O ēka te bane lazem ty.
O ja dha armet me gjithė rreth ,
Murre Selmani e po i vesh,
Pergjithmone i bajte me shnet.
Kane nise rrugėn kanė t'fillu.
Thotė Selmani lume pėr mu
Shka Selmani ish tuj menu.
Kurrė m'a ne shtek s'mė ka ardhė mu,
Kėtė tradhtare unė me hjeksu.
Unė me hjek kėtė tradhetare ,
Se shumė dam ka ba n'shqiptare,
Ka lane nanat pa djem tė ri,
Nuset tė reja ka kthy n'xhini,
Ka vra gjin tuj shku n'mulli
E qobane ka pre me dhi.
Neper djepa ka pre sabije,
Ah me singi ahi,
Si ne Kosovė edhe ne Boshjaki.
O Selmani ēka po bane ,
Pese fysheke ne pushke po i lėshon.
Pese fyshek n'pushke o i ka leshu.
Dhe pėrpjetė niher ka gju.
Forte shkau iu ka ngrmu.
Pse me pushke Selman po lune,
Kqyre djalė se po me vret mu.
E Selmani ma ka mashtru,
Rruge e shtire ka qellu,
Me dalė kush me ba me na gju,
Unė pėr ty du me luftu ,
Kogja mirė m'a ka mashtru.
Tridhjete hapa nuk janė shku,
Dhe Selmani iu ka ngermu.
ju ngermu dhe i paska thanė,
kthehu knejna or tradhtare.
A e din ti sa ke vra shqiptare,
Shumė e nana ke lane pa djalė,
Shumė e gra ke lane pa fėmijė,
Shumė e nuse i ke kthy n'gjini,
ke vra gjin tuj shku ne mulli,
E qobane ke pre me dhi.
Ke pre edhe shumė sabije ,
Ne singi ahi, si ne Kosovė dhe ne Boshjaki ahi.
Ai Selmani ēka po bane , pushken ne faqe po ma vnon.
O me te parėn ne ballė ia ngjiti, tru e floke te tana n'zalle ia qiti.
E ka prite deri i ka dalė shpirti.
Pėr dy kambeve me duer ia ngjiti ,zhage ma ngrehi verrishtave ma qiti.
Oh ne verrishta po ma qet, ia dathe cizmet sa o kanė i nxete.
Ia murr pushken me gjithė rreth, lamtumire Miliq Kerste i thete,
Dil e vraje ti shqiptare apet.

O Selmani c'ka po bane n'katun te vete o hi o kanė,
Sadri plakut o za po'i bane.Miliq Kerstene e lash te vrane .
Tė Sadri plaku koka hi;
O kum ni do djem ne mal oi ki ,
Me me ba me ta tė shkojmė pėr Shqipni.
Sadri plaku ēka ka thanė , hala nana s'ka ba djalė
Miliq Kersten q* del e vran.
Mos besofsh o mixhe i tha ti, shikoje vete pushken e tij
Krejt ne serm t'a paqa fale ty.
Sadri plaku ēka i ka thanė , hiqmu dere more ti djalė .
Njezet robe ne ship i kam, me ba hyqmi vesh me marrė.
Le qe mue me pushkaojne por robije robte mi qojne.
Atėherė Selmani ēka po bane , trup e trupe ne kufije po shkon.
Ngat kufinit kur o shku , o atje i kanė kallezu.
Me pase krahe me fluturu, gjallė n'atė anė nuk mun me pshtu.
O Selmani merzite o kanė dhe menu djali koka kanė.
Njė daje ne Cerce unė e kam, o njė daje tha m'ka qillu.
Pra te daja du me shku, qaren daja ma bane mu.
Ne male te Cerces paska shku, do qobane ėshtė taku.
Ne do qobane zatet ish kanė , a u kullosin o djem ua bane.
Hane kapak more drumtare. T'kujna jeni u ka thanė?
Njani tha jam i babes Rame. E Selmani gzue ish kanė!
Lumi unė bre te pasna daje. Daja jem kokė qellu,
Ti te shpia n'ven me shku, unė dhente kam me ti ru.
Tė daja Rame ti me shku, thuj selam Selmani t'ka qu.
Shumė selam Selmani pot e bane, o do buke ka thanė me ma dhanė.
E ai djali ēka po bane , se te shpia fill po shkon,
Baba Rame aty ish kanė , ai ish kanė tuje e mblue ji talle.
Djalit te vete ēka i ka thanė, Ku i ki dhite biro ku i ke lane.
Edhe djali ēka i ka thanė shumė selam Selmani pot e bane,
Shumė selam ai ty tka qu, o do buke ka thanė me ma pru,
o ish lodhe kambet e kishin lshu.
Atėherė Rama iu ka ngermu , shuj kopil mos u me rrej mu,
Ka tri ditė qe n'Shqipni ka shku.
Jo vallahi i tha o baba Rame, tuj rujt dhite ne male e kam lane,
Unė e ngjohe more nipin tonė.
Atėherė Rama ēka po bane, ni boshqe ne dorė me buke e ka marrė,
dhe do djathe dhe po t'fillon.Ne male te Cerces fill po shkon.
Eh ne Selmanin zatete ėshtė kanė edhe ngryke ata janė marrė,
Bash qyshe merret nipi me daje.Se Selmani qa i ka thanė ,
Tej ne kufije unė jam kanė , ngate kufinit mue m'kanė kallezu.
Me i pase krahte me fluturu , gjallė n'atė anė nuk muje me pshtu.
Atėherė Rama ēka i ka thanė , mos ki gajle nipash ia bane.
Mosi ki gajle or nipi i ri , se ka daja miqet ne Tutin,
I kanė lidhje me Shqipni , pa i therre ne kambe daja ne atė anė te shtine.
Tej ne shpi daja do tė shkon me marrė kalin me samara,
Njė temlik me shami te bardhe e tevdil daja te bane,
Pa nji there n'kambe daja te qone, e Selmani ēka i ka thanė ,
Mos te vonohesh daje ia bane se po vjene e kush po me gjane.
Me pa Rama ēka po bane, se ne shpi qeni nuk po shkone ,
Ne Vode n'Istoge shkue tek a kanė. Ranguliqit rajes n i ka thanė.
Sa don myzhde Rale me m'dhanė, pėr Selmanin q* t'a kam nxane.
Atėherė Rala ēka i ka thanė , e vėrtetė kjo mos mė kanė,
Kryet e tanė nė vend te tije te shkone.
E vėrtetė tha kjo ka me kanė se n'male te Cerces e kam lane.
Me pa Rala atėherė ēka po bane i'a dha myzhde njimidinare.
Shpejte ne sup kokan shku, komaniri bane kuku pėr mu.
Njė xhanare kėtu s'mė ka qellu , krejt patrulla i kem qite me ru,
Sherr qai Rala ish kanė qillu, magazinat tha qelmi mu.
Kokan veshe dhe armatu e ne male te Cerces kokan shku.
Me pa Rama tash ēka po bane, se ne shpi qeni po shkon.
E murr kalin me samar, nji temlik me shami te bardhe ,
Tė Selmani fill po shkon.
Dhe Selmani i paska thanė , je vonu pak daja Rame.
Mos n'Istoge tutna je kanė, mos ne Istoge tutna je shku ?
Dhe pėr mu ti ke kallezu. Shuj bre nip Rama i ka thanė ,
jo atahen daja s'ta bane.
E Selmani i paska thanė pse sakicen daje e ke marrė,
Apo ngon or nipi ri , unė kur te kthehna prej Tutini,
du me i pre do thupra lejthi. Eh Selmani ēka po bane
Vesh temlikun dhe shaminė e bardhe
E shkurte havalja ish kanė , i ra havalja deri ne kame.
Daja pushken ia ka marrė me nji lluge ia paska lane.
Hype ne kali dhe po t'fillojen.
Dhe Selmani po menon, me ba deka mu me m'ardhė
Me ba deka me m'ardhė mu, le qe vete unė kam me shku.
Po me deke i veshun si gru, tanė Shqipnise marrė kam mei leshu.
Atėherė Selmani ēka ka thanė, nalma kalin daja Rame,
Du mu kthye pushken me marrė, daja kalin s'ia ndalon.
Njanen kambe ne toke ma qiti, kuku tjera n'prraqe iu koqite,
Daja i zi i suell sakice, cille daje tha zoti t'fikte pėr Miliqin nipin pe mbyte.
Edhe nihere i ra sakice , krahe e kofshe ia llomite edhe pushken ia grabite ,
Dhe me te perjete paska qite. Aty shkijet janė avite.
Edhe shkijet ēka kanė thanė, qyshe Selmanin ti kėshtu me bame,
Kem pas qejf te gjallė me nxane, e me pa ata ēka po bajne
Hype ne kali po ma qojne tu Serezi po ma leshojne
Me nji qebe po ma mblojne , gjithė njerezia po bane seri
Qyshe vojvoden e preu ky njeri, kem pas thanė se zen asqeri.

Naqallniku me pa ēka po bane , te Selmani fill po shkon,
Qizme n'krye medet po i mshon, kallzoje vendet ka je kanė ,
Edhe buke Selman kush o t'ka dhanė, rėnė me na kallezu,
Ne spital na kemi me te qu, kanė mjeket me te sheru.
Ne paq ymrin ke me pshtu e ne ship kem me te leshu me shku.
Fort Selmani po bane gajret, rrehke djali shahadet,
or qyfare mos te qofsha fale, shahadetin s'mun ma ndal
S'mundesh me m'shti njerėzitė ne qafe me i marrė,
Se kam mendjen me t'kallzu, i ka thanė ,unė shpirtin du me dhanė.
Tė mbramen fjale ai po e flet , me prejti daja kuku medet ,
Me u ba mirė me hyqymet, ne katėr anet e dhan radine.
O e preu daja more o Selman Kadrine.

Se ne atė kohe more a kanė Serbia, s'vonoje shumė more ka ardhė Shqipėria.
Si Shqipėri e e dina edhe vete u lirue populli krejte.
Nana e Selmanit po kanė o medet. Neper sakaqe vaj po bane.
Ma kajne nana, motra e bija , po ma kajne more shoqnia,
Gjame po bajshin miqaia.
Nana e Selmanit fort vaj po bane , a ka ba nana naj djalė,
Q* del e vret qat vllaun Rame.
A ka ba nana naj djalė si zana, oh pajton zemra nana.
Ia jap dhete o me gjithė dhi, ia jap hanin me mulli
Edhe tokėn me tapi.
Kėshtu halla vaj po bane, Liman Beka qojka ne kambe.
Hajt halle e te paqa nane, as ni pare uk du me ma dhanė.
As ni pare nuk t'a du , Liman Beka ne ship o shku.
Tė vllait Bajramit iu ka ngermu.
Qou Bajra he tungjate jeta, mos t'a lame soten pėr nesra
PerSelmanin mos t'na dhimbset jeta.
Tė dy djemtė kokan que ne kambe, ditė e ejte ish kanė Pazar.
Shumė e hallku ne Pazar po shkojnė, nė fund te Istogut prite paskan nxane.
Dikur Rama vjen me pajton, po vjen Rama ne pajton hi,
Shumė do hallk janė kanė mbas tij.
Tane qasi po tanė hafije , q* kanė pre shqiptare pėr shkije.
E aty te vojte janė kanė, Liman Beka pėrpara i ka dalė.
Haje hajde i tha o Rama i zi, ku ma kije staren Serbije.
Ku ma kije biro Kral Petrin, te fali zoti e te hanger dreqi.
O kanė gjithė Shqipėria pėr veti.
Liman Beka me pa q'po bane , nxuerr manxerren e n'krye po I mshon,
Pa pikė shpirti ma ka lane. Iu dok pak Bajramit e pret ne tjetrėn anė.
Po e bajne pėr nishan.
Ngoni Hoxhe edhe ju haxhi, kėta ne dhe kushe mos mė shti,
Le ta shtine popi I zi, se popi I zi ėshtė oi tij.
Oh nė vend te xhematit o tha hajt more kryqali shki.

Me respekt, Sofra


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Nov 08, 2007 12:59 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 12:54 am

KANGA E HAJREDIN PASHĖS


Hajredin Pasha po na vjen-o Radikės:
— Jalla ē'u ban-o kto Malet e Dibrės?
— Bajn-o mexhlis n'at Fush' t'Gjuricės.
N'Fush' t' Gjuricės, o te Kalaja,
Hajredin Pashėn e ka gjet' belaja.
Hajredin Pashėn belaja e ka gjetė,
Malet e Dibrės kishin lidh' besė.
Kan' lidh' besė, o nė din e iman,
Turqve Dibrėn, mos me jau dhanė!
Hajredin Pasha, more kryehutaē,
S'rrehet Dibra, besa, me gėrbaē!
Hajredin Pasho, mos u ban budall',
Se prej Dibrės s'munesh me dal' gjall'!
Hajredin Pasho, more kryeshenik,
Se s'asht Dibra, besa Selanik!
Selanik-e more, as Prelep-e,
Qysh e lype nė Dibėr e gjete!
Hajredin Pasho ku e ke lan-o atin?
Nė Radik-o m'ka met'i ngrati!
Hajredin Pasho ku i ke lan' taborret?
N'Dibėr t'Madhe, besa, nė llogore.
Hajredin Pasho ku e ke lan' ushtrinė?
N'Fush'tė Dibrės, o tė gjith tė grimė!
N'Fush' tė Dibrės, besa, m'i kan' gri,
Jo ma pak, o se dymdhet'mi!

Me respekt, Sofra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 3:55 pm

Shpat Kasapi
- kush te ndau prej meje

mė kė then sė asgje ne kėt botė
prėj meje stė ndan
por tani qė afėr stė kam
sė di kush ka faj
qė mi lė syt mė vaj


[Ref.]
kush tė ndau prėj meje
kush ta mbushi mendjėn
tė jetosh pa mua mė 1000 plage nė zemer
diten kur u nise ne at rruge mergimi
pėr mua ish fundi, ė pėr ty fillimi


donje ditė n`doshta do ta kuptosh
psė nuk ishte let
eshtė veshtirė kur une jam kėtu
e ti ne gurbet
kam nje mall qe me vretė


[Ref. 2x]
kush tė ndau prėj meje
kush ta mbushi mendjėn
tė jetosh pa mua mė 1000 plage nė zemer
diten kur u nise ne at rruge mergimi
pėr mua ish fundi, ė pėr ty fillimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 4:05 pm

Shpat Kasapi
- Se pranon

[Vers 1]
me kujtohet dita kur u ndam
ishte hera fundit qe u pam
ishte qasti ma i rend ne Jet
u afrove dhe me the ngadal
smund te jemi si ishim me par
se besoja por ishte e vertet
shpinen mos ma kthe, mos me le aaa…


[Refrain]
se pranon por jam shum i sigurt
qe ja fale buzet tjeter kujt
ma mire paska qen mos me kalu me ty
se pranon por shihet n`syt e tu
mezi paske prit me u nda me mu
tjeter kush ne zemren tende tash ka hy


[Vers 2]
para meje qaje si femije
duke pritur lotet qe ti fshi
duke pritur qe ti harroj krejt
u afrove dhe me the ngadal
smund te jemi si ishim me par
se besoja por ishte e vertet
shpinen mos ma kthe, mos me le aaa…


[Refrain 2x]
se pranon por jam shum i sigurt
qe ja fale buzet tjeter kujt
ma mire paska qen mos me kalu me ty
se pranon por shihet n`syt e tu
mezi paske prit me u nda me mu
tjeter kush ne zemern tende tash ka hy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 6:15 pm

Elvana Gjata
- mames

[Vers 1]
shpejt ka ardh elvana si shum airoplana
nuk e di qka bojm krejt e di qa bona
un jom ajo nuk jom ai
mamen pse e boj un nuk kom faj

.
[Vers 2]
nuk jom e para por jam numer 1
kto ce po e them e ke thon edhe ti
krejt e din kush o e para e i pari
kjo nuk dallon si flori prej ari

.
[Vers 3]
televizion, radio
e degjon te 2 mos me mundo
zeri im deperton
qdo njeri e fasjonon

.
[Vers 4]
modes tim ti me ktu nuk e vren
un jam dicka qe don e e nuk e blen
mames mos harroni Mames degjoni
te gjith nje refren:


[Refrain 4x]
si ky text ske ni
si ky beat ske ni
si ky flow ske ni
se ky osht suksesi im...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 6:17 pm

Rrisim jetėn tonė (Vaēe Zela)

Rrjedhin o mėngjeset,
rrjedhin si ujėvara,
ja kėshtu mes njerėzve,
jeta jonė hedh hapat

Hyj dhe unė mes tyre,
shtoj njė fjalė, njė kėngė,
ėshtė kjo kėngė e jetės,
pėr ty Shqipėri,
pėr ty Shqipėri moj nanė

Refren
Me merr nė krahėt e tua,
si merr fėmijėn nėna,
qė ballin tė ma puthi,
edhe dielli edhe hėna.

Unė marr nga drita jote,
ti merr nga zemra ime,
dhe dorė pėr dorė rendim,
e shtrenjta jeta ime.

Rrjedhin o buzėmbrėmjet,
rrjedhin kalterojnė,
nė njė kėnd te globit,
rritim jetėn tonė

Hyj dhe unė mes tyre,
shtoj njė fjalė, njė kėngė,
ėshtė kjo kėngė pėr jetėn,
pėr ty Shqipėri,
pėr ty Shqipėri moj nanė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 6:29 pm
Vajta kalova gjith KalabrineVajta kalova gjithė Kalabrine
Askund nuk gjeta si Arberine
Vajta kalova gjithė Kalabrine
Askund nuk gjeta si Shqipėrinė

Dy manushaqe ne doren time
Ja zgjata njėrėn Arbereshes sime
(2 here)

E lul e lul e lul e lul
E lul e lul e maca maca
E un pėr ty e un pėr ty
E un pėr ty o ndjalu paca

Vajta kalova gjithė Kalabrine
Askund nuk gjeta si Arberine
Vajta kalova gjithė Kalabrine
Askund nuk gjeta si Shqipėrinė

Dy manushaqe nė dorėn time
Ja zgjata njėrėn Arbereshes sime
(2 here)

E lul e lul e lul e lul
E lul e lul e maca e maca
E un pėr ty e un pėr ty
E un pėr ty e ndjalu paca

E ndalu pak e ndalu pak
E ndalu pak s`ėshtė e vėrtetė
Se zemra im se zemra im
Se zemra im je ti vetė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Nov 08, 2007 6:31 pm

Kur tė jesh mėrzitur shumKėtu s`do t`jem , do jem larguar
Ne tok i tretur si te tjerėt
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin me kamarieret.

Dhe nėpėr udhet ku kam ecur ,
S`do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do tė rrije i heshtur
Njė qiparis , si murg i ngrate

Ti do trishtohesh atėherė
Se s`do me kesh ne dhome gjallė
Dhe kur ne xham te fryje ehe
Do qash me eren dalengadale

Po kur tė jesh , mėrzitur shumė
Ne raft te librave kerkome
Atje i fshehur do t`jem unė
Ne ndonjė fjale a ndonjė shkronje

Mjafton qe librin , pak ta heqesh
Dhe un do tė zbres , do tė vij pas teje
Ti si dikur me mall do tė qeshesh
Si njė blerim pas njė rrekeje


Ardit Gjebrea
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tekste Kengesh Shqiptare!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 28Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 16 ... 28  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: