Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Tekste Kengesh Shqiptare!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16 ... 28  Next
AutoriMesazh
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 7:18 pm

Geti 3nt Ft. Dj Blunt
– babes

DJ Blunt
Tingulli Tingulli 333…


[Refrain2x]
text skini
e qisi flow skini
e qisi beat skini
qyky osht suksesi jem (ha ha ha)
…skini
e qisi rapi ski ni
e qisi gjepi ski ni
qyky osht suksessi jem (ha ha)


[Rap Part 1]
ghetto gold
ma i fort se gur
procedur
por mir, procedur
moti e kam ne dur
ket hip hop kultur
un e t’ hi ner lekur
se e kom venin
ti e ngon un e boj senin
kush bohet mac e nshoj qenin
un e kam Gj. dikush e pret renin
talenti jem nuk blehet, por vrehet
muhabeti jem nxehet e nuk lehet
24 vjeq veq nje emen
krejt e bojn ndryshe
une boj temen
krejt shoh hip hop o e jona
gjithkun ku ka njerz jan guximt e tona
nuk din qa boj e din qa bona
saher un prodhoj dikujt i q***t nona


[Refrain 2x]
text skini
e qisi flow skini
e qisi beat skini
qyky osht suksesi jem (ha ha ha)
…skini
e qisi rapi ski ni
e qisi gjepi ski ni
qyky osht suksessi jem (ha ha)


[Rap Part 2]
s’pot kallxoj kush jom se e mson 2 her
thjesht jam shofer nese repi o kerr
…babes
bonu fair bile veq niher
…babes
mos bo sherr se je amater
babes
une jam qaj qe jam kon ather
…babes
mos u nxej se jam frigurifer
…babes
un e lshoj kur ti se pret
un ekzistoj kur ska pas internet
e po jetoj ku ka pari e blunt dj
me njerz ngat tvetit knej e anej
jam i thjesht mem mlan rahat
jam si raki kur o puna per afat
jam i but me femna n’shtrat
nuk e boj gjdo nat se ja boj vetes bajat
qdo sen kapak me hije tmadhe
babes pom doket boll edhe per ksaj radhe


[Refrain 4x]
text skini
e qisi flow skini
e qesi beat skini
qyky osht suksesi jem (ha ha ha)
…skini
e qisi rapi ski ni
e qisi gjepi ski ni
qyky osht suksessi jem (ha ha)

Tingulli 3nt
DJ Blunt
baba records…


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat Nov 10, 2007 9:35 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 8:10 pm

Elvana Gjata
-Te Kam Xhan

[Part 1]
nuk mundem tė harroj
tė vi e tė kėrkoj
ku je se di
tė flas e s'mė ndėgjon
njė puthje po shijon
s'jam unė ajo


ti ndoshta se kupton
asgjė nuk mė pengon
tė ndjej
nuk di a mė beson
je njė nė njė milion
e di, e di, e di


[Refrain 2x]
aman e o aman
tė kam shpirt e tė kam xhan
aman e o aman
jo si ty tjetėr nuk kam


[Part 2]
nuk mundem tė harroj
tė vi e tė kėrkoj
ku je se di
tė flas e s'mė ndėgjon
njė puthje po shijon
s'jam unė ajo
e di, e di, e di


aman, aman
tė kam shpirt e tė kam xhan
aman e o aman
jo si ty tjetėr nuk kam


[Refrain 4x]
aman e o aman
tė kam shpirt e tė kam xhan
aman e o aman
jo si ty tjetėr nuk kam
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 9:06 pm

Soni NRG -I Feel Crazy

hey baby I feel crazy
kur ne syt e saj je vetem ti
.
baby I feel crazy
po mundohem ty te te harroj
.
Ti, si kur ta die ti sa me mungon
e vetmja qmenduri qe ekziston
i vetmi yll ne qjellin tim je ti
shpirt je vetem ti
si kur ta dija un a me mendon
te pakten emrin tim a e kujton
.
hey baby I fell crazy
kur ne syt e saj je vetem ti
me shfaqen puthjet e tua
baby I fell crazy
po mundohem ty te te harroj
dhe me teper te dua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 9:13 pm

Flori feat Luar
– Gjithmone


degjo !
ste kam harruar
te kam menduar
gjithmon
nuk do gjesh tjeter
si dashuria jone
ahhh sa me mungon


degjo !
ste kam harruar
te kam menduar
gjithmon
nuk dot gjesh tjeter si dashuria jone
ahhh sa me mungon


me mbeti nje fjal e pa thene
nje fjal qe ti e doje shum
por ti zemer sme kuptove
kurr sme ndjeve sa te ndjeja un


me mbeti nje fjal e pa thene
me mbet shpirti tek ti
per ty zemer nuk pendohem
se te doja


[4x]
degjo!
ste kam harruar
te kam menduar gjithmon
nuk dot gjesh tjeter se dashuria jone
ahhh sa me mungon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:33 pm

ĒELNI JU MOJ LULE


Ēelni ju moj lule ēelni
Ēelni,hapni ca burbuqe
Ca jeshile,ca tė kuqe
Ah!dynjan'(o) ē'e zbukuroni

Vall Pashkė,Bajram,a ē'ėshtė sot
Tėrė bota po kėndojnė
Un'a i mjeri po qaj me lot
Se s'i pėlqej,(oh) zotris' s'ate
(Aman jeta mė t'u ngjatė)

Dy,tri hallka mi ke shtirė!
Vall' si do bėnet halli
Tė donje donjė mė tė mirė
Se mua s'mė hante malli...

Marrė nga:
KĖNGA LIRIKE QYTETARE SHQIPTARE NĖ VITET 1930
Autor-ENO KOĒO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:34 pm

XHAMADANIN ME SHIRITA

Xhamadanin moj me shirita moj,
si s'ma veshe moj kurr' nji herė.

Sa i bukur moj ty t'raftė pika,moj,
s'ma ke rujtun - o pėr pranverė.

Si me sy njashtu me vetulla
shoqi shojt na i kemi gja.

Kur mendoj se na u mbush vjeta,moj,
plasa i mjeri moj tue kja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:35 pm

A DEL PĖR MU PRANVERA

A del pėr mu pranvera
a zbardh pėr mu kjo ditė,
a gzon kjo zemėr mjera
a po rrin kot tuj pritė.

E lypa kot te shtėpia
se lash kėrkend pa pėvet,
m'ka lodhė m'ka kėput vetmia
por nana ku do t'jatė

O vjeshtė,vjeshtė e shėmtueme
si m'thave n'ditė ma t'mirė
Qė m'fike at dritė t'bekueme
dhe mi more syt e mi.

Nji kunorė dikush e vuni
sa m'fali e m'dha qėndresė,
sa zemrėn n'vend ma pruni
kur m'tha gjithkush do t'vdes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:35 pm

KUR HANA DEL

Kur hana del mbi dhe ndriēon,
dy zemra na i bashkon.
O shpirt o dritė sa fort tė du
me gjithė se m'ke harru

Ate qė deshta unė ma shumė,
iku mė la nė gjumė.
O shpirt o dritė sa fort tė du,
me gjithė se m'ke harru.

Zemra ime kjan,kjan e vajton
pėr atė qė dashuron.
I mjeri unė sa fort tė du,
me gjithė se s'je me mu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:36 pm

ME SY M'SHIKON

Me sy m'shikon me gojė s'mė flet - e
pse zemrėn time ma pėlcet - e.

Hajde ta valona,ta valona
me vajza t'bukura jetėn ta kalona.

Rrugės mbretnore kur kalove
i ktheve syt e s'mė shikove.

Hajde ta valona,ta valona,
me vajza t'bukura jetėn ta kalona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:37 pm

KAM DYZET VJET

Kam dyzet vjet,kam dyzet vjet
e rri nė burg.
As njeri nuk vjen me m'pamun
as njeri prej prind've t'mi.

As nanė as babė,as nanė as babė
as motėr vėlla.
Pėrveē se e dasht'nja ime,
qė mė vjen ngaj'herė me m'pa.

Ajo mė thotė,ajo mė thotė
-Ma jep shaminė!
Unė shaminė ty po ta napi
tė ma lajsh me lot' e tu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:37 pm

KAPITEN I RI

-Kapiten i ri - e
m'difto se ka po vjen?
Ti qė ke qenė n'ushtri - e
a ke pa burrin tem?

.Burrin tand unė e kam pa,
bashk me te kam luftu.
Burri yt ka ndrru jet' - e
e ti ke m'marrė mu.

-Kapiten i ri - e
porsi bora nė mal.
Unė nuk ndrroj dashni - e
as pėr nji gjeneral.

-O moj ti vejush -e
por si molla nė gem.
Tė puthi n'faqe e n'gush - e
se burri yt unė jam.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:38 pm

MOS MA PI RAKINŹ

Mos ma pi rakin konjak,
se ma plase moj zemrėn n'bark.
Tė du tė du,tė du tė rrijsh
me mu,me mu.

Mos ma pi rakin mastikė,
paske mendjen po don me m'fikė
Tė du,tė du,tė du tė rrijsh
memu,me mu.

Kush tė tha se unė s'tė du
dogje veten e m'fike mu.
Tė du,tė du,tė du tė rrijsh
me mu,me mu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:39 pm

VEMI O VEMI

Vemi o vemi!Nė mes tė pyllit tė thellė,
ku nuk hyn dielli dhe bota nuk na sheh.
Atje tė shkojmė jetėn,
me kangė dhe puthje tė nxehta.
Se janė tė meta,
tė gjitha pėrmbi dhe.

Vemi o vemi!Nė mes tė pyllit tė thellė
ku nuk hyn dielli dhe bota nuk na sheh.
Atje ku zogjėt mėshefin,
folen dhe dashurinė.
Atje shtėpinė,
ta ngrehim edhe ne.

Njemė,o njemė!Njemė sa fort guxova,
tė dashurova por si nji mituri.
Dhe vetė nuk desha
por zemra s'u urdhėroka.
Kur dashuroka
s'din nam as dituri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:40 pm

FLOKĖT E GOCĖS

Flokėt e gocės kunor,kunor,
O,si s'ja preka nji herė me dorė.

Jamė jabanxhi jamė vetėm o,
I mjeri si ta ēoj jetėn o.

Jam jabanxhi jamė pa njeri,
Si t'shkojka jeta pa dashuri*

Verzioni tjetėr:Su ēoka jeta pa dashuri.

Marrė nga:
MARGARITARĖT E KĖNGĖS POPULLORE
Autor-Gjergj Kaēinari
Kosovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:40 pm

MOJ E MIRO SYTĖ E ZI

A moj e mejro me syetė e zi
Do ta vras moj couco ēenin ty
Not'e dito lef nė ēato avllej
Nuk mė lej-o mou tė vij-o ke ty
Mo ma vra bre gjalė ēat ēenin e zi
Hajde mroma ke oun nė shtėpej
Kum lidh ēenin gjalė bre me shėnxhejr
Sofra vou darka tė pret tey
Ka shkou nona gjalė bre nė miēsej
Baba nė pazar mixha nė mullej
Porta ēelė bre gjalė dera pa dry
Kreveti shtruj-o ēafēafi pėrmy
Ēyēj'e zezo nana i thotė bre bi!
Si tė rreni bi ēaj gjali ri!
Tė ka erdh-o bi moj nė shtėpej!
Hesht bre none tej o mo m'shaj mou
Se s'koum dert moj nono t'i ēysh thu
Se njizet vjet-o nonė i kum-o maru
Me je pa moj nonė ēat gjalo tė ri
Tė shashtejset nonė menja nė kry
I le coullėt-o nė pleēėsej!

Marrė nga:
KĖNGĖ TĖ MOĒME KĖRĒOVARE
Autor-Dr.Qemal Murati
Maqedoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:42 pm

Ja dhe nje variant ne vargje (si kėngė) i gojedhenes mbi Kalane e Rozafatit.
Kam pershtypjen se kendohet ne zonen e Ulqinit.

Ē’i ka ra mjeglla Bujen’s-ė,
Edhe fushės Shkodaras-ė,
Fryni erė, frashni e hollė,
E nalcoj-ė mjegullan-ė
Ku punojnė e tre vllazni,
Gjidh ditėn e po punojnė,
Gjidh natėn po jau rrenojnė,
Shkon nji shenjt i gjallė asajna,

-Puna marė, o ustallarė.

-Ta marė paē, o shenjt i gjallė,

Ku e sheh ta marėn tonė,

Na gjidh ditėn po punojmė,

Gjidh natėn po na rrenojnė,

A di gja me na kalxue?

-Unė e di, por kam gjynah-ė.

-At gjynah-ė le’mi ne.

-A jini tė tre t’martuem,

A i kini tė trija vashat?

-Na tė tre vashat i kena.

-Cilla vashė t’u bjere bukė,

At muroni n’murė t’Kalasė,

Lidhni besė, e lidhni fe,

Nė konak e kur tė shkoni,

Vashave mos u kalxoni.

Aj ma i madhi zanė vėlla,
Prishi besė, e prishi fe,
Nė konak-ė bjesedoj-ė,
Vashės ti-ė i kalxoj-ė.

Aj i dyti zanė vėlla,
Prishi besė, e prishi fe,
Nė konak-ė bjesedoj-ė,
Vashės ti-ė i kalxoj-ė.

Aj i treti zanė vėlla,
Majti besė, e majti fe,
Nė konak nuk bjesedoj-ė,
Vashės ti-ė s’i kalxoj-ė.

Po thėrret nana gjelinė:
-Gjelinė, e para gjelinė.

-Lepe nanė, e brraf nė kamė.

-Ustallart-ė duen bukė,

Duen bukė e duen ujė.

-Besa nanė po m’dhem kryet.

-Gjelinė, e dyta gjelinė.
-Lepe nanė, e brraf nė kamė.

-Ustallart-ė duen bukė,

Duen bukė e duen ujė.

-Besa nanė s’po vojt atjene,

Due me shkue nė gjini.

-Gjelinė, e treta gjelinė.
-Lepe nanė, e brraf nė kamė.

-Ustallart-ė duen bukė,

Duen bukė e duen ujė.

-Besa nanė s’po vojt atjene,

Kam djaloēin t’vogėl-o.

-Na djaloēin ta shikojmė,

Kurr na tokė s’ta lėshojmė.

Muer bukė, muer ujė,

Muer kungullin me venė.

Tek e pa-ė i shoqi saj-ė,

Tek e pa i lshoj bela,

Do t’murojmė nė Kala.

-Synin djathtė ma lini jasht-ė,

Kamėn djathė ma lini jasht-ė,

Dorėn djathtė ma lini jasht-ė, Gjinin

djathtė ma lini jasht-ė.

Kur t’vinje djali kėsajna,

Unė me sy-ė ta shikonjė,

E me kamė-ė ta afronjė,

E me dorė-ė ta lurtonjė,

E me gji-ė ta nėrgonjė. "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:43 pm

Dili fola
Dili fola,Dili ska
nene c'ma bere Diline
une ta lashe si florine
ti ma trete si qirine

Hesht o djale i veteme
te gjen nena tjetere

Do marr shatin e kazmane
do shkoj ti zbuloj varre
te shoh se c'nur i ka rene
nur i kuq a nur i bardhe

Dili fola,moj Diline
pse z'degjon mua te zine
Te degjoj e qaj me lot
por jam thelle e nuk dal dot.Shenim:
Nje njeri kthehet nga mergimi ose gyrbeti dhe nuk gjen ne shtepi gruan e tij. Aty shperthen vajtimi i tij ne te cilin fajin ja hedh nenes per vdekjen e gruas. Edhe kjo kenge kendohet nga nje kor lab. Dashuria e tij eshte kaq e madhe sa ben edhe nje veprim c'njerezor: hap varrin e gruas. Por dhimbja e tij ben qe te falet ky akt "prishjeje te vdekurit"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:44 pm

Kėnga e Nizamit


Mbeēe more shokė mbeēe
Pėrtej Urės sė Qabesė
Tė fala i bėni nėnėse
Kaun e zi le ta shesė


Nė pyestė nėnėja pėr mua
I thoni qė u martua
Nė pyeste se ē'nuse mori
Tre plumba te kraharori
Nė pyeste se ē'krushq i vanė
Sorrat e korbat e hanėShenim:
Ura e Qabese gjendet ne shkretetirat e Azise. Kenga kendohet ne nje kor lab (lab quhen shqipetaret e disa krahinave te Jugut te Shqiperise si Vlora, Gjirokastra, Mallakastra etj,). Zerat qe rrjedhin e njekohesisht vajtojne jane kaq prekes saqe lotet cdokujt qe kete e degjon i dalin vetvetiut. Absolutisht nje nga perlat e folklorit shqiptar e cila ne thjeshtesine e vet mbart nje peshe tmerrsisht te madhe dhimbjeje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:45 pm

NE PESE-PUSE KALA


Ne Pese-Puse Kala
dolli palo Jorgua
Kostandini shkeli krijne
te ben pashken ne Janine
Riza beu-tha-do ndroj dine
do bij bajram ne Athine
Janine, e zeza Janine
del e shih asqere qe vijne
Mahmut beu me dhjet mile
Moj Janine,o moj Janine
veqil keshe Sheh Aline
kajmekami me katine
radhazi telit i bijne
Mecove,e zeza Mecove
shume u mbajte,pra tu hodhe
shqipetaret perpara shkojne
me jatagane ne dore
Valle kush e beri fora?
Selam Hasani nga Vlora
pika gjak i kullon kordha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:46 pm

JANINE E ZEZA JANINE


Janine e zeza Janine,
Janin-o 1)
mire ta bene tertipne
Selim Qori me Uznine
ne Korfuz vane e te shitne
anapolona tre mile
Janine te mbite ngjoli
hapi site se te mori
Po e pe qe te te marre
veri xhepanese zjarre
me mire t'e djegesh vete
se ta marre Junani shkrrete.


Shenim 1) perseritet pas c'do vargu.


JANINE MOTRA JANINE


Janine,motra Janine
dil e shih c'djelma qe vijne
Taborret e Vlores vijne,
per Bezhan e per Janine
dolli mileti i prine
nuk e mbanin dot gezimne
dridhej vendi ne Janine
ka muzikate qe bijne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:47 pm

Camet i kane kenduar shume bukur edhe dashurise:

Tumankuqe moj belholle,
ma ben me si, (sy) ma ben me dore
kjo shtepia me derrasa
dil moj kaleshe se plasa etj etj

************

Ke dale ne dritare
me qeron nje ftua
gjysmen haje vete
gjysmen ma jep mua (Kjo e dyta eshte nje nga propozimet me origjinale qe mund te behet)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:47 pm

Mu ne mes te ballit

Mu ne mes te ballit
nje nishan i zi
kush te ka moj vajze
kimene nuk ta di
Buzete te kuqe
hunden si qiri
kush te ka gajtuar
kimene sta di
Di kocat e tua
te glata si glate
lem ti prek moj vajze
sa te nxjer maraze
Vetullat e zeza
siri si ulli
une qe te te dua
kimene ta di.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:48 pm

Moj neperke e bukur

-Moj neperke e bukur
ku je qe sje dukur?
-nene dhe jam futur!
-une ste le pa gjetur
moj balluke tretur
Moj balluke fije-fije
ma keshe deren karshie
me verbon me ate si
do dal mal me mal te ri
te pi cingar per zili
Kush luan qelqe e filxhane
kush luan kupa me vere?
-Manushaqja ne ferre
-Qasu djal e meri ere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:48 pm

Trendafil i bardhe

Trendafil i bardhe
renjete lejmua
ti c'e deshe tjetrin
kur me deshe mua?
Me fanar ne dore
gjegjis mahallane
as u bere diell
te ngrohje dunjane
po u bere shi
lage kasabane!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:48 pm

CAMET DIKUE IKUR

Cemet dikue ikur
e dikue leftuar
garkuar me placka
me jene ne duar
hidhnin site prapa
shtepite perveluar
ka gjulet e topit
ullinjt copetuar.
Cameri e shkrete
shume u pervelove
cdo pellembe toke
me gjak e leshove
Toka e epiroteve
e stergjusheve tane
s'e thot Perendia
te humbac vatane
Do te vije dita
dhe s'do te harohet
gjakun qe ke derdhur
shternjte do te pagohet
Edhe ne po vdekshim
bilte do te rojne
gjakun qe ke derdhur
nuk do ta harojne.


Te me falni per disa <>por
dua t'ju them se i kam qendruar besnik versionit
origjinal nga ku kam shkeputur kete kenge came.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tekste Kengesh Shqiptare!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 28Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16 ... 28  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: