Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Figuara tė Letėrsisė Botėrore, Lygia Fagundes Telles

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Figuara tė Letėrsisė Botėrore, Lygia Fagundes Telles Empty
MesazhTitulli: Figuara tė Letėrsisė Botėrore, Lygia Fagundes Telles   Figuara tė Letėrsisė Botėrore, Lygia Fagundes Telles EmptyFri Apr 13, 2012 2:51 am

Njihuni me personalitete dhe figuara tė Letėrsisė Botėrore sot! Lygia Fagundes Telles me profesion Gjykatėse ėshtė personalitete e Letėrsisė Botėrore, Simbol i Lirisė dhe tė Drejtave tė Njeriut, pjestare aktive kunder Juntės ushtarake ne Brazili (1976), shkrimtare dhe fituse e shume Ēmimeve Ndėrkombėtare, Anėtare e IWA dhe akademike e shkėlqyer,autorja mė popullore nė Brazil dhe kandidate pėr Ēmim Nobel 2011! (Ky njoftim vjen nga Komunikata mė e fundit e Presidentes sė IWA Teresinka Perreiera me Anėtarėt e saj) Lygia Fagundes Telles ka lindur 19 prill 1923. Ajo ėshtė njė noveliste dhe romancier braziliane e njohur ne mbare boten e letareve letrare sot. Ajo ka lindur nė Sćo Paulo dhe ėshtė njė nga shkrimtarėt mė tė rėndėsishme tė Brazilit tė jetesės. Libri i saj i parė i tregimeve tė shkurtra, Viva Praia (Living Beach), u botua nė vitin 1944. Nė vitin 1949 mori ēmimin Arinos Afonso pėr tregimin e shkurtėr . Ndėr librat e saj mė tė suksesshme janė Ciranda de Pedra (Dance mermeri) (1954), Verćo nuk Aquįrio (1963), Antes bėjė Hyrėse Verde (1970), Seminįrio dos Ratos (1977) dhe si Nuas Horas, e (1989). ajo ka fituar Cmimin e madh Francez nga Gratė huaja mė tė mira " Grand Prix" nė Cannes (France) ne vitin 1969. Romani i saj mė i famshėm ėshtė (Vajza nė fotografi), i cili tregon historinė e tri grave tė reja nė fillim tė viteve 1970, njė kohė tė vėshtirė nė historinė politike tė Brazilit pėr shkak tė shtypjes nga ana e diktaturės ushtarake. Nė vitin 2005 ajo fitoi Ēmimin Camões, ēmimin mė tė madh letrar nė gjuhėn portugeze. Ajo ėshtė njė nga tre anėtarėt femra tė Akademisė Braziliane tė Letrave. Ne vitin 2011 ishte autotja e nominuar nga IWa per Fitimin e Ēmimit Nobel. Lygia Fagundes Telles born April 19, 1923) is a Brazilian novelist and short-story writer. She was born in Sćo Paulo and is one of Brazil's most important living writers. Her first book of short stories, Praia Viva (Living Beach), was published in 1944. In 1949 got the Afonso Arinos award for her short stories book O Cacto Vermelho (Red Cactus). Among her most successful books are Ciranda de Pedra (The Marble Dance) (1954), Verćo no Aquįrio (1963), Antes do Baile Verde (1970), Seminįrio dos Ratos (1977) and As Horas Nuas, (1989). The book Antes do Baile Verde won the Best Foreign Women Writers Grand Prix in Cannes (France) in 1969. Her most famous novel is As Meninas (The Girl in the Photograph), which tells the story of three young women in the early 1970s, a hard time in the political history of Brazil due to the repression by the military dictatorship. In 2005 she won the Camões Prize, the greatest literary award in the Portuguese language. She is one of the three female members of the Brazilian Academy of Letters.
Paraqiti : Agron Shele
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Figuara tė Letėrsisė Botėrore, Lygia Fagundes Telles
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: