Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat...



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  KONGRESI I PARĖ NDĖRKOMBĖTAR I LETĖRSISĖ PEGASI , ALBANIA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 KONGRESI I PARĖ NDĖRKOMBĖTAR I LETĖRSISĖ PEGASI , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: KONGRESI I PARĖ NDĖRKOMBĖTAR I LETĖRSISĖ PEGASI , ALBANIA    KONGRESI I PARĖ NDĖRKOMBĖTAR I LETĖRSISĖ PEGASI , ALBANIA EmptyFri Apr 13, 2012 2:36 am


KONGRESI I PARĖ NDĖRKOMBĖTAR I LETĖRSISĖ “MUZA POETIKE PEGASI- VITRINA 2012” ME OBJEKT : “UNIVERSIALITETI I VLERAVE NĖ LETĖRSI DHE NĖ ARTIN BASHKĖKOHOR”

Nga Kristaq F. Shabani, IWA, AOM, W.PS, OIA , President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
NJERIU I VITIT 2011 I SHAPLLUR NGA ABI, SHBA

Ėshtė i pari Kongres i kėsaj natyre, qė zhvillohet nė Shqipėri, i mirėorganizuar me njė program befasues, me koncepte tė bashkėkohėsisė, duke pėrdorur forma dhe metoda moderatore, tė cilat i krijojnė dhe i zbatojnė njerėzit, qė produktojnė ide dhe nisiatorė. Ky Kongres do tė tregojė vitalitetin, angazhimin dhe ekzistencėn pegasiane dhe ka njė objekt tė parapėrcaktuar: ” UNIVERSIALITETI I VLERAVE NĖ LETĖRSI DHE NĖ ARTIN BASHKĖKOHOR”. Ky Kongres vjen pas Simpoziumeve Ndėrkombėtare tė suksesshėm tė lINPSHA “PEGASI” ALBANIA: “ Pėr njė Letėrsi Ndryshe “ nė vitin 2008, “Poezia bashkėkohore” 2009, “Magjia e Pėrkthimit” nė 2010 dhe “Lirizmi nė Letėrsi” nė vitin 2011. Nė kėtė kongres janė pėrzgjedhur tė marrin pjesė tė aftėt, tė pėrkushtuarit, kapacitetet letrarė, artistėt, studiuesit e vendit tonė dhe mė gjerė, shkurt talentet. Ka njė larmi edhe prezencė aktive brezive moshash, ku mbizotėron mosha e re. Ėshtė funksionuese nxitja e talenteve tė adhmėrisė, ku edhe janė dhėnė shembuj tė krijimit tė kėtyre grupeve talentore. Kam mendimin se ky kongres do tė thotė gjėra tė menēura. Ėshtė shmangur “pjesa e vjetėr e kokės dhe megalomania”.
Nė tė marrin pjesė poetė dhe shkrimtarė nga gjithe trevat shqiptare , nga diaspora nga shumė vende tė tjera, por edhe me njė formė tjetėr tė pjesėmarrjes me kumte tė tė shumė tė tjerėve, tė cilėt janė sot potencialė talentorė nė Botė. Ky kongres zhvillohet nė partneritet moderator dhe me njė pozitivitet kohor me Universitetin “Vitrina”, ku njė rol tė padiskutueshėm luan Drejtori i Pėrgjithshėm i kėtij Universiteti, z. Edmond Vlashaj dhe stafi i tij inteligjent e i pėrkushtuar.
Ide tė Mėdha dhe realizime tė tejskajshme. Nė kėtė rast kryejnė funksion prioritar liderėt dhe realizatorėt, tė cilėt janė
PEGASI - VITRINA
Duhet theksuar se UNIVERSITETI “VITRINA” DHE LIDHJA NDĖRKOMĖBARE E POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “ PEGASI”, ALBANIA dhe “PEGASI” KOSOVA, ėshtė njė lidhėsi moderatore dhe progresive bashkėpunimi afatgjatė, njė shembull i njė partneriteti model pėr letėrsnė dhe Artin.
KONGRESI I PARĖ NDĖRKOMBĖTAR “MUZA POETIKE PEGASI 2012- UNIVERSITETI ”VITRINA”
“UNIVERSIALITETI I VLERAVE NĖ LETĖRSI & ARTIN BASHKĖKOHOR”
20 - 24.04.2012 organizohet nė: TIRANĖ, SHKODĖR, LEZHĖ, KRUJĖ, KUKĖS, PEJĖ, PRISHTINĖ
dhe nė kthim njė vizitė nė qytetin e Prizrenit.
Lajtmotivi i Kongresit ėshtė:
”Jemi tė gjithė Ėngjėj...Ejani tė bashkojmė krahėt dhe tė fluturojmė sė bashku...Fluturimi starton nga qyteti ēudi...”
Qėllimi: Realizimi i niveli mė tė lartė tė kontaktit letrar, debatimit, konsulencės, prezantimit tė shkrimtarėve, poetėve dhe artistėve pegasianė shqiptarė, kosovarė dhe poetėve, shkrimtarėve dhe artistėve nga vende tė ndryshme tė Botės, anėtarė tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, si dhe nga Lidhje dhe organizma letrare, ka pėr qėllim evidentimin e vlerave letrare qė ka LIDHJA NPSHA “PEGASI” ALBANIA DHE LPSHA “PEGASI” KOSOVA, njohja me letėrsitė dhe artin modern, prezantimin i kėsaj letėrsie dhe artit mbarėshqiptar, shkėmbim universal tė vlerave, nė kuadrin e Letėrsisė dhe Artit modern (bashkėkohore) me simotrat e saj nė mbarė botėn.
Nxjerrja nė pah e kontribut reklamues dhe publikues nė drejtim tė Letėrsisė, Artit dhe Kulturės tė Universitetit ‘VITRINA” pėr menaxhimin e veprimtarive tė tilla madhore
Nė kahje progresiviteti dhe realizimi i njė partneriteti bindės, real …
Gjetje, forma , realizime:
Kontakte , pritje , panair - ekspoze te librit “PEGASI INTERNACIONAL- VITRINA”, guidė turistiko - poetike, takime, kumte, analitika, profile, promovime kreative, “RRUGETIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”, fokusim talentesh te rinj, vizita me objekt, miniseanca prezantimi krijuesish, shfaqe, koncerte, fokusime “FJALĖ POETIKE”, bisedė psiko - analitike “Nderimi pėr Fjalėn”, dhurim librash dhe njohje e punėn qė bėhet me librin nė bibliotekat e dy vndeve Shqipėrisė dhe Kosovė, miting poetik, intervista, homazhime, anketime, sfilime me punime me grep tė traditės, ekspozitė pikturore, kafe poetike, dancim, deklaratė Universale e tjerė.
Nė vija tė pėrgjithshme , pa e specifikuar, agenda, sipas ditėve, nė kolonat e saj vertebrore do tė jetė :
1. DITA E PARĖ , E PREMTE , datė 20 prill e quajtur:
”DITA SIPAR, DITA E UNIVERSIALITETIT TĖ VLERAVE”
Zhvillohet ne UNIVERSITN “VITRINA” me shume surpriza dhe larmitet bashkėkohor...
Referohen kumte tė lidhura me objektin nga poetė, shkrimtarė tė vendit dhe tė vendeve tė tjera (sipas programit tė veēantė)
*Prezantime tė Antologjive tė botuara nga viti 2007 deri nė vitin 2012, vlerat e tyre universale si dhe veprimtaria e madhe pėrkthyese, e cila ka realizuar njohjen e dimensioneve tė krijimit tė shumė autorėve pegasianė…nė Botė dhe qė mundėson kontaktimin me autorėt e vendeve tė tjera …, prezantim antologjik nga shkrimtarėt dhe poetėt e vendeve te tjera (program i veēantė).
Nje vend tė veēantė zė prezantimi i Antologjisė “KORSI E HAPUR” (OPEN LANE) 2.
II. DITA E DYTĖ, E SHTUNĖ , DATĖ 21 PRILL : “DITA E SHKĖMBIMIT UNIVERSAL TĖ VLERAVE NĖ LETĖRSI, ART”. Kjo e kombinuar me guidė turistiko-poetike nė Shkodėr dhe nė Lezhė, dy qytete kreative tė Shqipėrisė dhe me vlera pėrfaqėsuese letraro - kulturore, artistike, me pjesėmarrje tė krijuesve dhe mediave tė kėtyre qyteteve dhe stafeve akademike (Shkodėr Universiteti “Luigj Gurakuqi”).
III. DITA E TRETĖ , E DIEL 23 PRILL , DITA E PLEJADĖS
(Gjatė kėsaj dite do tė mbahet njė kumt i shkurtėr sentencė pėr poetin , a shkrimtarin, artistin mė tė madh pėrfaqėsues nga njė ēdo shtet pjesėmarrės, pėr figurėn mė tė madhe historike tė Kombit tė tyre dhe nderimi e respektimi, evidentimi letrar i tyre... Pėr Shqipėrinė, Kosovėn do tė mbahet njė kumt i shkurtėr pėr Gjergj Kastriot Skėnderbeun dhe pėr Migjenin, uraganin e ndėrprerė, si dhe pėr shkrimtarin e madh Ismail Kadare. Kjo do te realizohet nė Krujė, Kukės dhe nė orėn 13.00 Kongresi fillon seancėn e vet nė Pejė tė Kosovės, ku do tė celebrohet kjo ditė .
IV. DITA E KATĖRT E KONGRESIT, E HĖNĖ, DATĖ 23.04.2012
DITA E VĖLLAZĖRIMIT UNIVERSAL TĖ KRIJUESVE ORGANIZOHET NĖ PRISHTINĖ.
Programi zhvillohet edhe nė seancat e mbasditės, ku vijohet tė zbėrthehet rreth objektit.

Shpalosja e programit tė kėsaj veprimtarie gjigante tashmė ėshtė realizuar... Na pret vetėm suksesimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
KONGRESI I PARĖ NDĖRKOMBĖTAR I LETĖRSISĖ PEGASI , ALBANIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: