Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jun 18, 2011 12:45 am

Kumti qe do te mbahet ne kuvendin e dates 20 qershor 2011

*
LEGJITIMIMI I ELIMINIMIT NĖ HAPĖSIRĖN E MJEGULLUAR.

nga Kristaq F. Shabani

Jeta ėshtė aq e shkurtėr sa shpesh herė kjo “jetėshkurtėsi e saj” lakohet gjithmonė nga njerėzit. Gjatė kėsaj jete ata nuk arrijnė tė thonė “fjalėn” e tyre. Krijesa njerėzore ėshtė njė krijesė arti, tė cilėn natyra e dhuroi nė momente lindjeje tė guxuar dhe qysh atėhere ajo vijon tė “prodhohet” nė pėrmasa mė cilėsore inteligjente, duke arritur nė nivele shumė tė larta.Shumė pėrkufizime ka pėr njeriun si qenie aktive njerėzore, tė cilat janė ngulitur nė kujtesat e mijėvjeēarėve tė kaluar tė pėrcjellė me aftėsi nė tė tashmen dhe qė do tė pėrcillen nė ardhmėrinė. Ēdo epokė e kaluar ngulitet dhe ka heronjtė, eruditėt, korifejtė, tribunėt, ciceronėt, diplomatėt, filozofėt, estetėt, etimologėt, shkencėtarėt, artistėt dhe klounėt e saj, tė cilėt pėrgatisin me aftėsi vegjetimin dhe ndriēojnė pėr ecuri aktive...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jun 18, 2011 12:45 am

Kryesorja ėshtė se njerėzit janė aktivė dhe pėrpiqen sipas aftėsisė, predispozitės, talentit, dhuntisė tė japin kontribut nė shoqėri nė kahjen e prosperitetit, avancės pėr qytetėrim vetiak, civil e social. Por, shpesh ėndrrat e kėtyre njerėzve tė guxuar ndėrpriten nė mes, copėzohen, prangosen, ganxhohen, asfiksohen, u hiqet nervi, meitizohen, humbasin pulsimin, tjetėrsohen duke i denatyruar, duke i inkuzicionuar moderisht, duke u hequr dritėzimin, duke i errėsuar pėrfundimisht nė shpirt e duke u prerė shpresimin.
Nė tė gjitha formacionet shoqėrore nė tė cilat ka kaluar shoqėria njerėzore kėtė fat kanė pasur shumė njerėz, tė cilėt kanė qenė tė pėrkushtuar pėr progres ose qė kanė luajtur rol aktiv nė ecurinė drejt njė begatie sipas logjizmit tė vet nė interes social. Por, aktivė kanė qenė edhe trekėmbshat, gijotinat, kurthet, atentatet, duelet, pėrplasjet, passhpinat, intrigat, tė cilat unė i quaj si veprime “alguasile”*, kur njerėzit epokorė janė ftuar nė ceremonialė mashtrimi dhe vdekja u ka ardhur nga “tekat” e njė perandori, princi, sulltani, mbreti, udhėheqės xhungle, princeshė, fallxhore...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jun 18, 2011 12:45 am

A mund tė kėputet njė jetė nė mes? Kėsaj pyetjeje tė gjithė do t’i pėrgjigjeshin me njė zė: “Jo!” Dhe pėrgjigjja ėshtė e kahjes pozitive, njė pėrgjigje dinjitoze...
Pėrvoja e “eliminimit” apo teoria e eliminimit ėshtė e vjetėr sa vetė bota dhe s’ka patur “terapi” qė ta shėrojė kėtė “peng” tė madh ...
Pse ka ekzistuar kjo teori eliminimi? Pse kjo teori ėshtė zbatuar me njė fanatizėm tė pashoq nė njė praktikė gjaksore ku viktimat janė vetė kėto qenie njerėzore tė krijuara tėrė art, siē thamė mė lart, nga Natyra? Pse grupet e ndryshme shoqėrore pėrpunuan taktika eliminimi, duke pėrdorur tė gjitha mjetet sipas evoluimit tė teknikės me shėnjestėr: Njeriun? Kush e nxiti kėtė armiqėsi njerėzore tė eliminimit? Pse pikėrisht Njeriu fokusoi nė “teatrin e eliminimit” objektiv vetė njeriun? Me kėto pyetje mund tė vijohej dhe tė shtrihej mė gjerėsisht, por fakti mbetet fakt. Nė pėrleshjet njerėzore tė kohėrave dhe nė ato qė vijojnė nė epiqendėr vihet njeriu, eliminimi i kundėrshtarit. Paēka nga trumbetimet paqedashėse, paēka nga fryrja e erėrave tė humanizmit, njeriu pėrsėri vė nė objektiv njeriun. Vrasja si koncept konkret ėshtė jo vetėm njė vrasje fizike, praktike, por edhe njė vrasje mendore, e cila e ka rrjedhojėn tek psikologjia sociale, te kultivimi i asaj ideje mbizotėruese pėr eliminim mendor.
Shėnim: 1. “Oficerė” tė policisė, ruajtės tė moralit nė Spanjė, tė cilėt ruanin moralin
artificialisht pėr vjelje parash. Pėrmendet nė njė vepėr tė Servantesit.
Ne nuk kemi ndėrmend tė bėjmė zbėrthime tė tilla me objekt psikologjik nė kėtė kumt , por tė evidentojmė atė tė keqe tė madhe tė eliminimit tė kundėrshtarit. Vetė betejat mė tė mėdha tė zhvilluara nė Glob dhe qė ky Glob “Lufte” nuk pushon asnjėherė nga luftrat me shkak, pa shkak apo improvizim shkaku, tregojnė se nė disa raste ose mė tė shumti “Urtėsia e kėsaj bote ka nė thelb marrėzinė”, qė vepron e starton marramendėsh nė korsi inkoherence dhe hipokrizie tė pashoqe. Shpeshherė eliminimi fizik i kundėrshtarit kthehet nė njė pompozitet fisnikėrie tė lėmuara e njė dėfrimi mondan festiv, ku festohet vrasja.... Kjo ka ndodhur gjatė kohėrave. Tėrėsia e cilėsive tė mira tė njeriut si dinjitet personal, gojėtaria, sjellja, ndjenja,ēiltėrsia, trimėria, virtyti etj. janė tipare qendrore tė karakterit, por nė kahjen tjetėr u “profilizuan” me njė shfaqje tė “ndritur”: mizoria, tradhtia, fanatizmi, sakatizmi dhe egoja. Nė kėtė kontekst u shfaq dyfytyrėsia njerėzore: Njeriu dhe antipodi i tij, “Mosnjeriu”, i etur pėr tė bėrė gjithēka pėr tė “plasdarmuar” nė tokė, jetė, qiell,det dhe oqean...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jun 18, 2011 12:46 am

Sa bukur e “punon” mėndafshin krimbi i mėndafshit! Ē’stilizėm dhe ndjenjė pėr prodhimin! Njė art i vėrtetė thurjeje qė mendja njerėzore mezi guxon ta rivalizojė! Apo rasti i mjaltit tė bletės... Nė kėtė shtjellim tė mjegulluar ecin nė zona tė ndaluara njerėzit, qė insistojnė nė frone, “oda”, “vila”, “tendenca”, “ndėrtime e arkitekturime” tė “ėndrrave qiellore” tė pushtimit tė Universit...
Sakrificat e tyre pėr tė arritur nė kėto stade janė nga mė tė guxuarat...
Teoria e kundėrshtarit dhe e kundėrshtisė ėshtė shumė e vjetėr dhe kjo teori transmetohet me njė shpejtėsi tė habitshme, ndoshta me shpejtėsinė e dritės apo tė zėrit. Vargjet e mėposhtme tė G.Veertit e shpjegojnė dhe e vėrtetojnė kėtė:
“S’ka gjė mė gazmore nė botė
se kur armikun e thumbon,
Shkulesh e qesh me lot,
Romuzet varg kur ia lėshon...”
*G.Veert “S’ka gjė mė gazmore nė botė”
***
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jun 18, 2011 12:46 am

Njeriu nė “epokė krizimesh” pėr tė realizuar eliminimin e kundėrshtarit apo tė synimeve shkatėrruese ėshtė bėrė e modės tė thėrrasė nė ndihmė pėr realizuar “personazhet mistike”, ata qė janė shquar nė kėsisoj realizimesh, duke pėrdorur mjetet dhe vandalizimin e shfrenuar pėr tė arritur qėllimin. Bile vetė ky “MOSNJERI” ka thurur pėr ndihmė “katakombet” e lashtėsisė mė me emėr dhe ėshtė veshur vetė me “mantelin dhe kapėrcimin e pengesave”. Ky ėshtė njė huazim, nė kėtė rast, i pashpirt se ėshtė pėrdorur pėr tė realizuar objektiva tė mėdha me tendenca eliminimi. Sa i bukur, fisnik dhe i kundėrt kur kėto “epitetizime” apo “simbole” janė pėrdorur nė favor tė lėvizjes pėr progres shoqėror se ēdo njeri ka njė idol, ka njė simbol shtytės, ka njė personazh mistik, qė e shtyn nė bukurinė mendore dhe nė atė tė realizimit!... Por, kėshtu ndodh jo sė shumti... Pra, ringjallja e imagjinatės nėpėrmjet fantazmės sė “idolit” apo “shtytėsit”vepron nė tė dy kahjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jun 18, 2011 12:46 am

Duke fryrė era e eliminimit nė Glob padyshim qė kjo erė e “Gollsthrimit” elimininues preku verbėrisht, sakatėsisht dhe njeriun e kombit tonė, i cili u fut nė rrugė tė pambarimta gjakėsimi edhe kultivoi “hakmarrjen” e rėndė, mbyllėzimin, eliminimin fizik, duke e kushtėzuar e “legjitimuar” nė kanune tė “ligjėsuara” dhe tė pranuara. Pra, vetė shoqėria jonė pranoi eliminimin e saj dhe kjo teori “lėshon” lule tė verdha sot e kėsaj dite, paēka nga rėniet e “kambanės” sė paqes vendore e tė pėrbotshme. Eliminimi fizik ėshtė veprues dhe vepron me gjithė “gjeneralitetet” e tij dhe nė tė gjitha zonat. Ėshtė njė edukim i mbrapshtė qė nė tėrėsi s’mund tė frenohet apo asqė duhet menduar tė “rudimentohet”, pale tė eliminohet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jun 18, 2011 12:46 am

Shfaqjet e kėtij procesioni ne do t’i paraqesim me art edhe nė kėtė antologji vetiake ( gjashtėtip) vetėm nė disa detaje pėr tė cilat duhet tė nxirren pėrfundime logjike. Mesazhi ynė ėshtė i madh : “Sa mė pak njerėz tė eliminuar me dėshirė njerėzore. “Procesi eliminues i njerėzores” nuk varet plotėsisht nga mendėsia mendore e lidhur me fenomenet klimatike dhe natyrore... Po kundėrshtitė njėra me tjetrėn? Kanė arritur edhe nė gjakėsimin e tyre apo kanė ekzekutuar njėra tjetrėn?... Ē’faj e ē’fat!...
A mund tė ngrihesh ndaj kohės qė tė “statuzojė”? Tė shembėsh kėtė “nder” do tė thotė tė shembėsh vetveten... Por, sa e vėshtirė ėshtė tė shembėsh vetveten!...
Po tė ngrihesh ndaj vetvetes prapė ėshtė vėshtirė, paēka se diē kupton dhe rri mėnjanė nė “odat e nderit” ..., duke u mėnjanuar sė toku me heshtjen qė falet dhe rrėfehet nė “TEMPULLIN E HESHTJES”
Duhet bėrė sakrifica dhe duhet dalė nga “sakrifica”...
(botuar te gjashtėtipi "VIRTYTI I GENJYER" i autorit , viti 2003


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI EmptySat Jun 18, 2011 12:46 am

KULLA E JETIMORES
nga Kristaq F. Shabani

. Virtyti ndihet i fyer aq rėndė
sa dhe kupa qiellore mund tė thyhet...
Njeriu ky prodhues i madh ndjenjash
ėshtė nisur qyshkur nė njė “Pistė Lotimi”
ku loti ngjason me njė breshėr
qė bie rrėmbyeshėm nga njė hapėsirė shpirti...

•. Njerėzit marrin plagė dhe gjaku u rrjedh
nga trupat e tyre tė stolisur me armė vrasėse...

U shkėlqejnė armėt nė dritėn e Diellit,
nė zbehtėsinė e dritės sė Hėnės,
nė ndriēimin e Yjeve
tek presin “teatrin e dueleve”
me objekt eliminimi tė kundėrshtarit...
Sa “akte” paskan kėto duele?
Akte tė pambarimta me skena puthjesh, pėrshėndetjesh
dashuri tė ndėrprera, tė pėrgjysmuara, prerje venash,
synime pa syth tė prekura nga ngrica dimri!...
Lulet nuk zbukurojnė livadhet,
edhe oazet e shkretėtirės thahen aq brutalisht
sa s’mendohet pėr ujin e sė nesėrmes-etje...

.Kėtej nga hemisfera e Nėnės
dridhje, tensione tė pambarimta, ankthe.
Njeriu i zemrės humbet jetėn natyrore
nė marrarendje tė trėndafilit tė zi...
Njerėzit ngjasojnė nė aktet e ndėrmarra si
fėmijė tė paedukuar
dhe fėmijėt ngjasojnė tė menēur si pleq,
tek i lutin tė kthehen nga duelet e pakuptimta
se e nesėrmja i gdhin jetimė...
S’ka mė keq se tė jetuarit “jetim”
pa krahė, pa zemėr, pa mbrojtje, pa ēati, me
qiell tė hapur qė veē shi kėrcėnimi hedh...

. Njė yll i vogėl, qė rrallė shfaqet nė qiell,
veten e pyet:
“Mirė ne humbasim jetėn nė qiell
po Njerėzit pse veten e hedhin nė qiell?”
Kjo pyetje e torturon Yllin e vogėl,
ngjasues “xhuxhmaxhuxh” me yjet e tjerė...
Njeriu ngre supet...
Sot e pret njė trekėmbėsh,
njė gijotinė e hapur,
njė kryqėzim,
njė nxjerrje syri,
njė kotėsirė gjaku... e mjegullt.

. Ēezarėt e Kohės pyesin nė ēuditje:
“Edhe ti, Brut?”
Brutėt lėshojnė “piskamėn” e vrasjes...
Nė vend tė tyre pėrgjigjen thikat:
“Jo, Ēezar, ē’ne unė!”

. Zhvishet ndjenja nga thelbi
dhe lėkura ka ngjyra kameleoni.
Kthesat, urat, kthinat, lavamanėt,
autostradat, pluset, shenjat e pikėsimit,
kullojnė gjak njeriu... mjegullisht.
Nga kokat fluturojnė
si zogj “truri” truret e njerėzve
tė arratisur detyrimisht nga kafkat.
kodrushkat, sinqeriteti,
ēiltėrsia,...

Marrė nga gjashtėtipi "VIRTYTI I GWNJYWR" i au
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , KRISTAQ F. SHABANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: