Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI EmptySat Jun 18, 2011 12:40 am

*LNPSHA “PEGASI” ALBANIA DHE LIDHJA E POETĖVE DHE SHKRIMTARĖVE “PEGASI” KOSOVA…

20 qershor nė kompleksin turistik “LURA”, GJIRI I LAZRIT ZHVILLOHET NJĖ KUVEND I MADH PĖR SENSIBILIZIMIN E SHOQĖRISĖ PĖ R MINIMIZIMIN E FENOMENT TĖ GJAKMARRJES… EDHE NĖ KĖTĖ VEPRIMTARI PĖRVEĒ MISIONIT TĖ PAJTIMIT MBARĖKOMBĖTAR JEP KONTRIBUTIN E VET LIDHJA NDĖRKOMBĖTARE E POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA DHE LIDHJA E POETĖVE DHE SHKRIMTARĖVE “PEGASI” KOSOVA…
ĖSHTĖ KOHA QĖ ZĖRI DHE VEPRA E SHKRIMTARIT SI MISIONAR I PĖRĒIMIT TĖ HUMANIZMIT DHE I MBROJTĖSIT E KULTIVUESIT TĖ ETIKĖS JETĖSORE, SI PRODHUES I PRODUKTIT MENDIMOR TĖ SIPĖRIZOHET…

APEL I MADH PĖR MBROJTJEN E MOSELIMINIMIT TĖ KRIJESĖS NJERĖZORE …
JEPNI MENDIMET TUAJA NĖ KĖTĖ SIPĖRMARRJE TĖ MADHE TĖ SHOQĖRISĖ CIVILE ME PREZENCĖ TĖ FIGURAVE QĖ MERREN ME VEPRIMTARI KONKRETE PĖR RUAJTJEN E JETĖS NJERĖZORE …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI EmptySat Jun 18, 2011 12:40 am

“PAQETIMI” ORGANI MĖ I RI MEDIATIK I MISIONIT TĖ PAJTIMIT MBARĖKOMBĖTAR “NĖNĖ TEREZA”
*
Ėshtė koha tė apelojmė pėr tė sensibilizuar shoqėrinė pėr tė minimizuar e efektin drastik tė gjakmarrjes. Gjithė elita e vendit, E KOMBIT duhet tė ngrihet nė kėmbė pėr kėtė problem e fenomen tė madh tė gjakėsimit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI EmptySat Jun 18, 2011 12:41 am

*
Gruaja e ditėve tė sotme nė gjakmarrje.
kumtesė nga Jozefina Traboini LPSHA “PEGASI” ALBANIA,
e cila do te mbahet ne
KUVEND DATE 20 QERSHOR 2011

Kjo temė, kėto fjalė, tė cilat krijojnė njė binom shkatėrrues, Gjakmarrje- Hakmarrje, do tė thotė gjak e hak, do tė thotė pafajėsi e padrejtėsi. Ky term i bashkuar me vepėr nė vendin tonė ka lėnduar familje, fėmijė, burra, gra, pleq e tė rinj dhe pėr ēfarė? Pėr tė ndėrruar opinionet e njerėzve! Kjo pėr mua ėshtė njė temė shumė shqetėsuese dhe shumė problematike kundra kėsaj plage, sė cilės akoma nuk i ėshtė gjendur medikamenti shėrues. Ky fenomen ka pllakosur shoqėrinė tone, por me dhembshuri flas pėr gruan, pėr atė qė gjendet nė gjakmarrje dhe hakmarrje. Besoj se dhimbja e saj ėshtė e shumėfishuar. Unė po e kap kėtė temė, duke folur nė tė pėrgjithshmen, mbasi tė pėrmend emra s’ka fund dhe t’ju them tė drejtėn me kap trishtimi i madh, kur mendoj sesi nė kėtė shekull aq lakmues pėr jetėn, pėr disa nuk duhet tė mendojnė pėr tė. Duke filluar nga filizat e njomė, qė dalin nė jetė e deri te pleqtė, tė cilėt duan tė ikin sa mė parė nė botėn e pėrtejme. Ne kėtė histori gjakmarrjeje e kemi tė trashėguar nga turqit. Po i kemi qėndruar besnik kėsaj “legjende”, duke e pėrsosur tė keqen, me vrasjen, vajin dhe gjakun.
Nė kėtė tmerr tė vdekjes! Si mund tė vijė te njė nėnė, kur fėmija i saj akoma nuk ka filluar tė flasė, nuk ka filluar jetėn, apo ka ardhė nė jetė pėr tė larė gjakun e hakun?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI EmptySat Jun 18, 2011 12:41 am

A thua kėto gra njohin gėzim?... Jo! Ato mbyten nė atė realitet, nė atė arsye dhunuese nė atė ndėrgjegje tė sėmurė. Rriten dhe vdesin pa ndjenja, veē nė ankth… Kam parė gra tė frikshme me fytyra si hije, me shpirt si floriri, por tė tretura nga ngadhnjimi! Sa herė jam lodhur duke pyetur? Dhe pėrgjigjja ka qenė “Jemi nė gjak”. Mė janė ngulitur nė kujtesė gratė me fėmijėt e tyre jetimė Ndėshkimi i jetės pėr ta ėshtė i rėndė! Janė femra, por kanė karakterin e njė mashkulli, njerėz pa shpresė, pa dije, familje tė tretura e tė shkatėrruara…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI EmptySat Jun 18, 2011 12:41 am

Njė jetė kam pasur,
Memorje nuk njoh,
Zė i ējerrė,
Buzė qė dridhen,
Zemra qė thėrrasin:
Amshim, falje, jetė…
Larė me gjak
E marrė me hak…
O pafajėsi ! Shpirt i larė…
O drejtėsi, kur do tė vijė:
Tė tė puth e tė tė them: “Hajde,
Se u thamė pėr Ty,
Si sytė e Zotit…
E zemra e nanėn, qė nuk tė braktisin kurrė…
Ashtu, hajde ti, falje, na le me jetu…
Plotėsoma kėtė lutje, dhe thuama njerėzisht:
”Faljen ta kam dhuru!..”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI EmptySat Jun 18, 2011 12:41 am

Por do t’ju pyesja? Vallė kėta tė vdekur do tė ngrihen, nė rast se ne jemi gjithmonė nė gjak?... Jo! Sepse kėto viktima duhet tė thėrrasin viktima. Jo, o njerėz tė mirė, ky popull ėshtė i tejngupur me gjak e hak. Kjo temė te ne merr pėrmasa tė ndryshme totalitare, pasi ajo, qė ndodh kėtu, mbetet referencė historike. Mjerisht te ne ka shumė urrejtje, pėrēarje qė realizojnė portretin e gruas shqiptare nė gjakmarrje. Kjo gjė nuk vjen thjesht vetėm nga shoqėria, por dhe nga puna e pamjaftueshme e politikės shqiptare. Politikanėt tanė zihen si ēakej pėr karrike, nuk vrasin mendjen tė punojnė shumė pėr kėtė shtresė, prandaj dhe gruaja jonė nė gjakmarrje shfaqet si fantomė dhe e paēliruar kurrė nga urrejtja, duke u shkatėrruar me familje, fise, duke prodhuar dhunė e pėrdhunė. Dhe kėtė ndjesi nė vendin tonė mė shumė se askush e njeh gruaja.Tė drejtat e gruas duhet tė jenė bazat e dinjitetit njerėzor. Degradimi i kėtyre grave nė gjakmarrje ėshtė shumė faktik, por dashamirėsia e simbolika e gruas duhet tė trajtohet nėpėrmjet marrėdhėnieve shoqėrore civile, duke patur si kriter ndihmėn nė nevojė tė kėtyre grave. Ēdo grua ėshtė njė imazh i Zotit, Krijuesit tė Gjithėsisė. Ai gruas i ka krijuar laboratorin e saj, atė tė krijuesit… Dhe pse duhet shkatėrruar ai?! Ajo, qė i jep formė jetės ėshtė dashuria, qė ka gruaja pėr tė, e cila shfaqet kudo. Nė kėtė betejė morale e psikologjike gruaja dhe ajo nė gjakmarrje duhet tė gjejė mbėshtetje, tė gjejė vetėn e saj tek ne, tė jetojė e tė gėzojė bashkė me ne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI EmptySat Jun 18, 2011 12:42 am

Zonja dhe zotėrinj!
Tė luftojmė me vlerat dhe fjalėn tonė qė kjo grua tė mos tė vuajė poshtėrimin e pėrditshėm… Shpresa jonė t’i kthehet asaj nė vepėr, sepse gruaja ka rol tė rėndėsishem nė shoqeri. Ajo ndikon drejpėrsėdrejti nė pėrparimin e gjinisė njerėzore. Mendoj se ajo krijon bilancin e tolerancės, esencėn dhe rėndėsinė e identitetit nė shoqėri familje e komb. Humanizmi i saj pėrbėn njė doktrinė artikuluese. Po potenciali i paktė, qė ka nė vendin tone, provon tė imponojė njė kuptim tė turbullt dhe abstrakt nė figurėn e saj.
Puna e gruas ėshtė njė adhurim pėrtej epokės… Koordinatat dhe drejtpesha ėshtė dhėnė pėr tė gjithė njerėzimin nė rrugėn e ekzistencės sė saj. Gruaja kėrkon tė vertetėn. Prandaj kėto gra fatrėnda, duhen tė ngrihen me njė zė unik sė bashku me ndihmėn e gjithė shoqėrisė dhe politikės. Ti themi: ”Boll gjakmarrjes e hakmarrjes!” Tė pėrsosim jetėn dhe tė krijojmė njė ekuilibėr pėr tė mbrojtur identitetin dhe ndėrgjegjėn. Njėkohėsisht ėshtė detyrė e lartė pėrpara sė drejtės sė ligjit, duke kėrkuar epėrsi nė moral, virtyt e vokacion dhe tė konsiderohet si njė ikonė, pėrballė idesė sė saj; tė ngrejė lart zėrin e zemrės pėr tė krijuar lumturinė qė kėrkon e
meriton.
Qershor 2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: Re: KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI   KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KUMTE TE PEGAISTEVE PER GJAKMARRJEN , JOZEFINA TRABOINI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: