Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
AutoriMesazh
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySun Nov 20, 2011 11:18 pm

perdite vrasje vrasje mafioze dhe aksidente makinash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyMon Nov 21, 2011 9:21 pm

u banen copa shtet se jo pak dojne me u faru nemes veti po anmiku dota ket leht me hy...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyTue Nov 22, 2011 9:48 pm

Pėr shkak tė Kosovės ėshtė anuluar takimi i Asamblesė Parlamentare tė Bashkėpunimit Ekonomik tė Detit tė Zi (PABSEC).

Kundėrshtimi i Serbisė qė Kosova tė marrė pjesė me mbishkrimin Republika e Kosovės dhe insistimi i Shqipėrisė qė tė ndodhė kėshtu ka bėrė qė pėr herė tė parė nė histori tė ndodhė shtyrja e kėtij takimi, raporton “indeksonline”. Ai ishte paraparė tė mbahej nė Tiranė sot e nesėr dhe sipas shefit tė delegacionit serb, Aleksandar Vlahoviē vetėm Shqipėria ka votuar pėr, njė votė ka qenė abstenim dhe tė gjitha shtetet e tjera kanė votuar kundėr pjesėmarrjes sė Kosovės.

12 shtete janė pjesė e kėsaj organizate: Shqipėria, Armenia, Azerbejxhani, Bullgaria, Gjeorgjia, Greqia, Moldavia, Rumania, Rusia, Turqia, Ukraina dhe Serbia. Aktualisht Asambleja udhėhiqet nga kryeparlamentarja shqiptare, Jozefina Topalli.


!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySat Feb 04, 2012 1:09 pm

Nuk e di pse ky vazhdon kur askush nuk e degjon me.. Veprat flasin jo komunikatat...


Nėqoftėse, unė dhe tė gjithė ish strukturat drejtuese, Sekretariati Vendimmarrės i ish FBKSH (Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar), pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, vendosėm pėr pezullimin e pėrkohshėm tė strukturave luftarake tė ish FBKSH-sė, tė AKSH (Armata Kombėtare Shqiptare) dhe tė SKSH (Sigurimi Kombėtar Shqiptar), dhe ish FBKSH-nė (mė 28 nėntor tė vitit 2008), nga njė formacion politiko-ushtarak e reformuam nė njė formacion politiko-demokratik, dhe e emėrtuam: FDBK (Fronti Demokratik i Bashkimit Kombėtar).GAFURR ADILI (*):

SHUMĖ SHPEJT, ASHTU SI DIKUR “CAR LAZARĖVE” TĖ SERBISĖ,
EDHE BANDĖS KRIMINALE SLLAVO-MAQEDONASE (TĖ SERBOFILIT NIKOLLA GRUEVSKI), ME EMRIN “MOS”, DO T’UA BĖJMĖ JETĖN BAJAT…!

Nėqoftėse, unė dhe tė gjithė ish strukturat drejtuese, Sekretariati Vendimmarrės i ish FBKSH (Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar), pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, vendosėm

pėr pezullimin e pėrkohshėm tė strukturave luftarake tė ish FBKSH-sė, tė AKSH (Armata Kombėtare Shqiptare) dhe tė SKSH (Sigurimi Kombėtar Shqiptar), dhe ish FBKSH-nė (mė 28 nėntor tė vitit 2008), nga njė formacion politiko-ushtarak e reformuam nė njė formacion politiko-demokratik, dhe e emėrtuam: FDBK (Fronti Demokratik i Bashkimit Kombėtar).

Pėrkundrazi…, ky veprim yni, imi dhe i ish Sekretaritaiti Vendimmarrės tė ish FBKSH, nuk nėnkuptonte qė, sa herė qė nė trojet etnike tė Shqipėrisė Historike (tė Vlorės), nėn Serbi (Kosova Lindore) nėn IRJM (Lugina e Vardarit – ILIRIDA), apo nėn Mal tė Zi (Tivar, Ulqin, Hot, Grudė, Plavė, Guci dhe Tuz), tė na dalin banda kriminale tė llojit tė “Car Lazarėve, siē tani na dalin edhe bandat kriminale sllavo-maqedonase (serbe), tė vetėquajtura “MOS”, bandė kriminale kjo qė ashtu, siē dikur banda kriminale e “Car Lazarėve” komandohej nga Koshtunica, komandohet nga serbofili Nikolla Gruevski, dhe as unė dhe as FDBK tė mos mundemi dhe as tė mos guxojmė qė t’i riaktivizojmė strukturat e AKSH-sė, me nė krye Divizionin “TAHIR SINANI” tė AKSH-sė.

Prandej, keni KUJDES edhe ju “MOS” tė serbofilit Nikolla Gruevski, sepse edhe ju, ashtu si dikur bandės sė “Car Lazarėve” (tė Koshtunicės) tė Serbisė, do t’ua bėjmė bajat jetėn tuajė.

(*)Kryetar i FDBK dhe ish Komandant i ish AKSH-sė.

Tiranė, mė 3 shkurt 2012

http://www.fdbk.eu/?p=187
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySun Feb 05, 2012 1:02 pm

Ky subjekt nuk ekziston me se G.adili esht deklaru se esht shkri ne A.kuqe zi.

Mir se po shifet njifar uniteti sado i vogel, e jo mahall e parti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyThu Apr 19, 2012 12:36 pm

Nė pėrpjekje pėr t’i ikur debatit mbi bllokimin e linjės sė interkonjeksionit me Kosovėn, Sali Berisha u shfaq para gazetarėve me njė hartim mbi mafien ku mbizotėronte fjalia “mafia nuk ka atdhe”. Ashtu mediokėr siē di tė bėjė ai hartimet, ashtu shtiracak siē di tė shpjegojė skandalet, dhe mbi tė gjitha gėnjeshtar kur pėrpiqet tė flasė pėr pėrfshirjen e djalit tė tij nė ēdo skandal ku ka miliarda, ai nė fakt vetėm sa na bindi tė gjithėve qė skandalin e ka bėrė ai dhe Familja e tij, dhe ėshtė qartazi nė favor tė njė kompanie boshnjake, qė ėshtė pėrndryshe atdheu i Damir Fazlliēit, edhe pse ky i fundit siē thotė Berisha nuk duhet tė ketė atdhe.

Argumenti i parė qė Berisha pėrpiqet tė japė lidhur me njė ofertė mė tė ulėt nga kompania klienteliste e tij ėshtė spekulativ, pasi nėse shikon kushtet e tenderit, e kupton se 70 pėr qind tė pikėve nė tender i ka oferta teknike. Oferta financiare ka 30 pėr qind tė pikėve dhe ulja ėshtė spekulative pasi ėshtė teknikisht thuajse e pamundur ndėrtimi me atė ēmim, ēka na bind tė gjithėve se edhe nė planin afatgjatė nga berishėt kėrkohet qė ajo linjė tė sabotohet dhe nė ndėrtim.

Argumenti i dytė i Berishės se djali i tij ka dhėnė pėrgjigje, ėshtė njė spekulim klasik i tij. I biri i tij shfaqet kudo ku shfaqen tenderė skandalozė, vrasje pėr shkak tė vjedhjes siē ėshtė Gėrdeci, trafik fishekėsh nė Afganistan siē ėshtė rasti Trebicka, Diveroli, shitje tokash nė bregdet, tendera energjetike, etj. Sa herė qė i biri shfaqet qartė si autor i kėtyre skandaleve, Berisha nxiton tė gjejė ndonjė detaj teknik pėr tė pėrgėnjeshtruar njė tullė nga gjithė ndėrtesa e akuzės qė i bėhet tė birit dhe e mbyll me kaq problemin. I biri i tij ishte i pėrfshirė kokė e kėmbė nė Gėrdec, qė nga lobimi pėr kontratėn, ēuarjen e dosjes Delijorgji nė tavolinė tė Mediut, kthimin e Aldo Bumēit nė shėrbėtor tė tij duke i raportuar me faks, hyrjen 40 herė nė muaj tek zyra e Mediut, pėrzgjedhja e mikut tė tij Selmanllari si pėrfaqėsues i kompanisė amerikane, emėrimi i burrit tė tezes si numėrues arkash, biseda fatale me Delijorgjin gjysmė ore pas aksidentit e dhjetėra fakte tė tjera, dhe e vetmja gjė qė pėrgėnjeshtroi me tė madhe ishte: “Shkėlzen Berisha nuk e ka marrė kurrė nė telefon Delijorgjin”(!!!) Nė fakt e kishte marrė Delijorgji!

E njėjta gjė ndodhi nė debatin mes Kosta Trebickės dhe Diverolit. Ky i fundit thoshte qartazi nė bisedat telefonike se mafia ka ndėrhyrė pėr tė spostuar Trebickėn, deri atje lart… tek djali i Kryeministrit… dhe derisa sa e vetėvranė Trebickėn nuk folėn, pas asaj e pėrgėnjeshtruan duke cituar Trebickėn e vdekur qė sipas tyre kurrė nuk e kishte pranuar atė qė thoshte Diveroli.

Tė njėjtėn gjė bėri dhe me ish- shefin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, Luan Hoxhėn, tė cilin e ka kėrcėnuar pėr tė firmosur pėr Gėrdecin dhe ai shkoi i tmerruar e u rrėfye nė ambasadėn amerikane. Pas publikimit tė kabllogramit ai doli e tha se “kurrė nuk ka marrė nė telefon Luan Hoxhėn!!!”. (Dhe nė kėtė rast e kishte marrė Luani t’i qante hallin).

Historitė e pėrgėnjeshtrimeve tė Shkėlzen Berishės kanė ndjekur gjithmonė kėtė taktikė, qė mes pyllit tė korrupsionit qė tregon media, ai tė kėpusė njė gjethe e tė thotė nuk ėshtė e imja. Por kjo histori nuk mbaron kėtu. Shkėlzen Berisha jo mė shumė se tri ditė mė parė ka darkuar publikisht nė Tiranė me Damir Fazlliēin, njeriun qė vėrtit pazaret e energjetikės nė Shqipėri prej vitit 2008 pėrmes kompanisė sė tij “ballkanike” ose pa atdhe, siē e quan Berisha kėtė kategori biznesmenėsh. Ai ėshtė pronar i Rudnap Energjie, e licencuar nga Sali Berisha pėr tė na blerė e shitur energji, ortak me Vojin Lazareviēin, njė ish- nacionalist antishqiptar i konvertuar nė biznesmen “pa atdhe” siē e quan Berisha. Shkėlzen Berisha mund tė betohet qė s’ka darkuar kurrė me kėta njerėz as nė Vjenė, as nė Tiranė, por duhet tė bėjė pak kujdes se mund ta shikojė ndonjė ditė veten dhe nė ndonjė video me ta, bile nė mes tė Vjenės, atje ku mendon se ėshtė larg syve tė shqiptarėve. Pėrgėnjeshtrimi i tipit “s’e kam marrė kurrė nė telefon Delijorgjin”, apo “kurrė s’e kam marrė nė telefon Luan Hoxhėn”, janė bėrė bajate dhe nuk u thonė asgjė shqiptarėve. Fakti qė sa herė flitet pėr skandale, sa herė flitet pėr korrupsion nė tendera qė ka nė dorė qeveria, sa herė flitet pėr miliarda nė biznesin e armatimeve, energjetikės, pronave dhe koncesioneve del emri i djalit tė Sali Berishės, kėrkon njė jetė tė tėrė tė pėrgėnjeshtrohet, dhe aq me keq tė pastrohet biografia e tij.

Argumenti i fundit i Berishės, gjysmė krenar e gjysmė tinėzar, ishte se dihet dėshira e tij pėr Kosovėn. Me pak nėntekst tė moderuar ishte duke na thėnė dihet se ē’mund tė bėj unė pėr atė vend. Pati dhe njė ironi pėr opozitėn dhe reagimin e saj duke pėrsėritur atė qė mendonte se e kishte si gjetje, qė “mafia nuk ka atdhe”. Dhe seē tentoi ta thoshte kėtė nė emėr tė berishėve, nė emėr tė Familjes. Nė fakt realisht Familja nė pushtet, ajo qė ne njohim si njerėz qė diktojnė sot tregun dhe pushtetin nė Shqipėri, nuk ėshtė se ka njė atdhe, por ne nuk na shqetėson kjo gjė. Shqiptarėt janė tolerantė dhe kanė pranuar qė familja nė pushtet tė mos jetė etnikisht shqiptare. Nuk na shqetėson fakti qė gjyshja e Shkėlzenit dhe Argitės ėshtė serbe, qė dhėndri i Berishės ėshtė boshnjak, apo nusja e Shkėlzenit “Berishė Kosove”. Kjo nuk na jep tė drejtėn t’i quajmė “berishėt” njė “Familje pa Atdhe”, dhe mė kėtė tė nėnkuptojmė qė janė mafiozė, siē thotė Berisha. JO! Problemi jonė ėshtė qė Familja nė pushtet ėshtė mafioze dhe bash pėr kėtė shkak ia vlen tė quhen “pa atdhe”. Jo pėr faktin se janė njė aliazh shqiptaro- serbo- boshnjak.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySat May 19, 2012 11:08 pm

Drafti i ri pėr pėrcaktimin e kufijve detare, i cili po shqyrtohet ne kuvendin e Shqipėrisė ėshtė antikushtetues.
Kėtė konkluzion nxjerr kolonel Myslym Pasha, i cili denoncoi edhe variantin e parė tė qeverisė ne marrėveshjen pėr kufijtė detare me shtetin grek, variant i cili u hodh poshtė nga Gjykata Kushtetuese.
Sekretari i pėrgjithshėm i Aleancės Kuq e Zi shton se ėshtė skandaloz fakti i mungesės sė vijave bazore. Ai shkon dhe mė tej kur deklaron se me njė variant tė tillė, cenohet hapėsira territoriale detare e Shqipėrisė.
Dy komisione,ai i Ligjeve dhe ai i Sigurisė, kanė kaluar me konsensusin e PS dhe PD, draftin e propozuar nga deputeti Ilir Gjoni pėr pėrcaktimin e kufijve.
Nisma ligjore pėrmban amendamente pėr ndryshimin e ligjit pėr kufijtė tė hartuar dhe miratuar nga mazhoranca e djathtė mė 2008-n.
Propozimet e socialistėve kanė nė thelb pėrcaktimin e kufijve nė bazė tė marrėveshjeve ndėrkombėtare dhe jo nė bazė tė bisedimeve bilaterale me ēdo shtet kufitar duke lėnė kėshtu nė fuqi ligjin e vitit 2001 pėr kufijtė.
Por deri mė tani nuk ka asnjė reagim nė lidhje me pretendimet e ngritura nga kolonel Pashaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySun May 20, 2012 11:28 am

Njė Komb, Njė ABETARE

--------------------------------------------------------------------------------

PRIZREN- Nxėnėsit e klasave tė para tė Shqipėrisė dhe Kosovės do tė mėsojnė tashmė me njė Abetare tė pėrbashkėt. Ceremonia e promovimit tė Abetares sė pėrbashkėt u zhvillua sot nė Qendrėn Sportive "Sezai Surroi", ku pėrveē Kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, ishin tė pranishėm edhe Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga dhe Kryeministri kosovar Hashim Thaēi.

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaci gjatė fjalės sė tij nė nė ceremoninė e promovimit tė abetares sė pėrbashkėt Shqipėri-Kosovė, e cilėsoi njė ditė historike pėr tė gjithė shqiptarėt. Ndėrkohė, kreu i qeverisė shqiptare Sali Berisha u shpreh se shqiptarėt kudo qė ndodhen janė tė vendosur tė bashkohen nė BE, ndėrsa nuk nguroi t’i bėjė thirrje fqinjėve tė clirohen nga shqiptarofobia dhe veprimet primitive.

Mė 24 prill u pėrzgjodh teksti fitues pėr Abetaren e pėrbashkėt Shqipėri-Kosovė. Teksti i pėrzgjedhur ka si bashkėautorė, Shezai Rrokaj, Mimoza Gjokutaj dhe 2 pėrfaqėsuesit nga Kosova Islam Krasniqi dhe Saranda Kumonova Pozhegu. Ndėrsa grafika ėshtė realizuar nga Lorenc Buzi.

Pėrzgjedhja ėshtė bėrė nga komisioni vlerėsues me pėrfaqėsi tė dy palėve. Nė garė ishin 13 Shtėpi Botuese, nga tė cilat fituese ėshtė shpallur Shtėpia Botuese “Pegi” dhe shoqėria “Dukagjini”. Unifikimi i teksteve shkollore ėshtė njė nisme mes dy ministrive tė arsimit tė Shqipėrisė dhe Kosovės, qė do tė vijojė edhe me tekste tė tjera shkollore.

BERISHA: ABETARJA E NJĖHESUAR, KRYEVRPRA E DIJES, FQINJĖT TĖ CLIROHEN NGA SHQIPTAROFOBIA
Kryeministri Berisha i pranishėm nė ceremoninė e inagurimit tė Abetares sė pėrbashkėt Shqipėri-Kosėve, qė po mbahet nė Prizren, deklaroi se kjo ėshtė dhurata mė e bukur qė i bėhet kombit tonė nė 100-vjetorin e Pavarėsisė.

“Falenderoj pėrzemėrsisht hartuesit pėr kėtė kryevepėr qė i dhuruan sot fėmijėve tė kombit tonė Abetaren e parė tė njėhėsuar,tė bashkuar, e cila vjen so kėtu nė kėtė sallė si njė vepėr e rrallė e shqiptarėve qė ka endur nė shekuj pėr tė ardhur tek ju, fėmijėt e Prizrenit, fėmijėt e kombit shqiptar. Ajo mban ėndrrėn e dhjetra qindra gjeneratave tė shqiptarėve, tė cilėt donin tė kishin njė Abetare tė pėrbashkėt. Mban sakrificat qė nė kohėt e Skėndėrbeut e deir nė luftrat pėr ēlirim tė Kosvės e Maqedonisė. Mban idealin e bashkimit si idelai i pėrjetėsisė kombėtare”, deklaroi Berisha.

Duke iu drejtuar nxėnėsve qė kishin mbushur plot e pėrplot sallėn, Berisha tha: “Nuk duhet tė harroni kurrė se ka me qindra, mijėra jetė tė flijuara qė ju tė jeni tė lirė, qė nė tė jemi tė lirė tė ndėrtojmė tė ardhmen tonė tė shkėlqyer. Abetarja ėshtė margaritari i kurorės sė 100 vjetorit tė Shqipėrisė sė pavarur, dhurata mė e bukur qė njerėzit e lirė mund t’ju bėnin Shqipėrisė dhe shqiptarėve”, tha ai.

Kryeministri Berisha deklaroi se shqiptarėt kudo qė ndodhen janė tė vendosur tė bashkohen nė BE, ndėrsa nuk nguroi t’i bėjė thirrje fqinjėve tė clirohen nga shqiptarofobia dhe veprimet primitive.
“Ne nuk jemi kombi i zgjedhur i zotit, por jemi nė tė drejtėn tone, ne jemi nė trojet tona. Sot mė tė vendosur se kurrė qė tė punojmė pėr projektin e bashkimit tė shqiptarėve nė kuadėr tė projektit tė BE. Tė punojmė pėr paqen e stabilitetin nė rajon e mė gjėrė. I themi fqinjve, clirohuni nga shqiptarofobia, ajo ėshtė plehrė e primitvizmit tė sė kaluarės suaj! Shqiptarėt janė komb miqėsor, ndėrsa ata me skena si ato tė Preshevės faktojnė se janė nė ende nėstadet primitive”, komentoi ai.

THACI: DITĖ HISTORIKE, NJĖ ABETARE, NJĖ GJUHĖ
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaci gjatė fjalės sė tij nė nė ceremoninė e promovimit tė abetares sė pėrbashkėt Shqipėri-Kosovė, e cilėsoi njė ditė historike pėr tė gjithė shqiptarėt.
"Mė lejoni tė uroj kėtė ditė tė madhe pėr shqiptarėt. Sot ėshtė njė ditė historike pėr kombin, kulturėn dhe qytetėrimin shqiptar. Sot ju prezantojmė abetaren e pėrbashkėt tė shqiptarėve, tė ardhemen e kombit shqiptar. Kjo ėshtė arritje historike. Ėshtė abetarja e parė e pėrbashkėt e autorėve nga Shqipėria dhe Kosova. Urime”,- uroi kryeministri i Kosovės.

Thaci deklaroi se jo rastėsisht ceremonia po mbahet nė Prizren kryeqytetin shpirtėror tė shqiptarėve, pasi sipas tij ai ėshtė qyteti i bashkimit tė shqiptarėve nė njė komb.
“Sot tė gjithė shqiptarėt ku jetojnė, janė me ne, janė me abetaren e parbashkėt. Jemi mbledhur nė kryeqytetitin shpirtėror tė shqiptarėve nė qytetin mes kryeqyteteve poliike dhe administrative, Tiranės dhe Prishtinės, nė qytetin e bashkmit tė shqiptarėve nė njė shtet tė vetėm. Sot nė vitin jubilar tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė institucionet po promovojnė librin e pėrbashkėt. Kjo ėshtė abetarja e kombit, kjo ėshtė arritje pėr tė gjtihė shqiptarėt. Kėtė mund ta bėjė njė shtet i lirė dhe sovran”,- deklaroi Thaci.

Sipas Thacit fati i abetares ėshtė i njėjtė me fatin e shqiptarėve, dhe falė pėrpjkejeve shekullore tahmė shqiptarėt do keni njė gjuhė dhe njė flamur.
“Nė themele tė Rilndjes qėndron patrioti Naum Vexhilharxhi, fati i librit ishte i ngjashėm me fatin e popullit shqiptar. Sot pas 100 vjetėsh shteti shqiptar ėshtė vend demokratik anėtar i NATO dhe me prespektivė pėr nė BE. Sot Kosova ka hyre nė 13 vjetorin e lirisė dhe 5 vjetorin e pavarėsisė. Kosova ka tė ardhme tė ndritur. Abetarja e pėrbashkėt ėshtė njė pėrpjeje e jona shekullore, dhe shqiptarėt tashmė do kenė abetare tė pėrbashkėt gjuhė dhe flamur”,- deklaroi Thaci.
(el.me/ma.ar/BalkanWeb)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySun May 20, 2012 11:30 am

http://www.kohavision.net/video/lajmet/4101/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyTue May 22, 2012 1:51 pm

ne shqipeti dite zie i ngushelloj te gjitha familjet e viktimave
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySat Sep 08, 2012 11:40 pm

Tiranė, 8 shtator - Duket se i ka ardhur fundi kohės kur shqiptarėt e dėshpėruar brein rrugėve tė Greqisė, me shpresėn e gjetjes sė njė vendi pune. Tashmė, janė grekėt, ata qė duket se po i “hedhin njė sy” terrenit tė Shqipėrisė pėr tė punuar. Madje, njė gjė tė tillė po e marrin nė konsideratė edhe grekėt qė u pėrkasin shtresave tė larta intelektuale tė vendit fqinj, si pėr shembull ata tė sektorit akademik.Dukuri kjo, qė nė fakt, ėshtė cituar nga vetė mediat greke, tė cilat kanė treguar me detaje se si pedagogėt e kolegjeve apo universiteteve nė Greqi, po shfaqin interesim e tyre pėr tė dhėnė mėsim nė institucionet arsimore shqiptare.

Saktėsisht, e pėrditshmja greke, “Kathimerini” apo dhe “Greek Reporter”, citojnė tė flasė mbi njė ēėshtje tė tillė vetė rektorin e Universitetit tė Janinės, Triantafyllos Albanis. Sipas tė cilit, Shqipėria fqinje, pse jo, mund tė jetė njė mundėsi e mirė pėr akademikėt grekė, kjo edhe sepse nė kėtė vend, ka institucione tė larta private arsimore tė cilat avancojnė sipas programeve mėsimore europiane ose amerikane (ku kėto tė fundit, njihen dhe janė tė ngjashme me homologet e tyre greke), transmeton noa.al.

Por ndėr tė tjera, ky rektor i njė universiteti tė rėndėsishėm grek, nuk e pėrjashton mundėsinė e bashkėpunimit tė stafit akademik grek, me atė shqiptar, edhe pėr faktin, sepse ofertat qė sipas tij, paraqesin institucionet arsimore shqiptare, janė me leverdi.

Konkretisht, ai ka treguar sesi kėta tė fundit propozojnė pėr pedagogėt grekė paga tė larta, transport tė garantuar dhe madje, edhe mbulimin e shpenzimeve tė qėndrimit tė tyre nė Shqipėri ...

“Disa pėrfaqėsues tė shkollave shqiptare kėrkuan tė takohen me mua nė zyrėn time. Mendova se qėllimi i kėtij takimi, do tė ishte ai i diskutimeve nė lidhje me ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me bashkėpunimin kėrkimor, por ata donin tė ofronin nė fakt, njė pozitė tė mirė nė Shqipėri pėr disa profesorė tė Universitetit tonė", bėri me dije pėr mediat greke, rektori Triantafyllos Albanis.

Ndėrsa ka pėrfunduar, se njė variant tjetėr pėr profesorėt grekė, ėshtė edhe ai i tė punuarit nė universitete tė ngjashme nė Bullgari, prej tė cilėve, gjithashtu, sipas tij, u kanė mbėrritur oferta tė mira.

Kurse gazeta “Kathimerini” ka raportuar tashmė se disa profesorė grekė kanė lėvizur pėr nė Arabinė Saudite apo Katar, pėr paga mė tė larta dhe marrėveshje 3-vjeēare.

P.S Nje lajm interesant, Shqiperia po leviz per te mir.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyFri Sep 14, 2012 11:12 am

edhe shqipnia seshte me mire o driniii,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyTue Dec 04, 2012 9:58 pm

Publikuar: 04.12.2012 - 11:14
Vlorė, 4 dhjetor - Kėshilli i Ministrave zhvilloi mbledhjen e sotme nė katin e dytė tė Muzeut tė Vlorės, ku 100 vite mė parė u mblodh qeveria e parė shqiptare me nė krye Ismail Qemalin. Gjithnjė nė kuadėr tė 100 vjetorit Berisha tha se pėrparėsi do tė jetė hartimi i njė ligji pėr shtetėsinė shqiptare pėr ēdo shqiptar qė aplikon vėrejt Shqipėrisė kudo qė tė ndodhte. “Ai qė do tė marrė shtetėsinė shqiptare do ta marrė, ky ligj do tė jetė nisma e 100 vjetorit tė kėsaj qeverie. Dorėzimi me pėrparėsi nė parlament i ligjit qė pėrcakton njohjen pa kushte tė shtetėsisė shqiptare pėr ēdo shqiptar qė aplikon pėrtej Shqipėrisė kudo qė ndodhet”, tha Berisha duke i kėrkuar ministrit tė brendshėm tė hartojė sa mė parė ligjin.“Ministria e Brendshme tė marrė masa nėpėrmjet konsullatave e zyrave tė krijojė mundėsinė e aplikimit pėr shtetėsi. Ministri tė sjellė ligjin nė qeveri dhe ftoj opozitėn qė ta votojė”, tha Berisha, raportojnė mediet e Tiranės.Ministrat zunė vend pak para orės 10:00 nė tė njėjtėn zyrė ku u mblodh kabineti i parė qeveritar shqiptar, ndėrkohė qė mbledhja u drejtua nga Kryeministri Berisha, i cili zuri vend nė krye tė tryezės.Tė parėt qė kanė mbėrritur nė Vlorė ka qenė grupi i sigurisė sė Kryeministrisė, tė cilėt sė bashku me Policinė e Vlorės krijuan planin e masave tė sigurisė. Muzeu qė prej ditės sė sotme deri nė pėrfundim tė mbledhjes do qėndrojė i mbyllur pėr publikun, ndėrsa masat e sigurisė nė ndėrtesė janė tė larta.Kryeministri Berisha 100 vite pasi patriotėt shqiptarė hodhėn tė parėn ide tė bashkimit kombėtar, hodhi sėrish kėtė tezė, duke e cilėsuar si platformė tė kabinetit tė tij.“Ndaj dalin njė seri detyrash nė mėnyrė qė tė bashkohemi me njėri- tjetrin dhe Evropėn. Unė jam i bindur se kjo platformė iu jep pėrgjigjen mė tė shkėlqyer dhe pėrfundimtare ēėshtjes shqiptare nė Ballkan. Askush nuk mund tė mohojė qė shqiptarė nė padrejtėsitė mė tė mėdha tė kohės u copėtuan nė 5 shtete. Ata tė cilėt kishin krijuar shtet dekada para nesh dhe u vėrsulėn mbi kėtė komb me projektet nga mė ogurzeza. Mjaftojmė tė kujtojmė se Qeveria e Ismail Qemalit dhe vetė themeluesi i pavarėsisė, baba i pavarėsisė u detyrua tė largohej”- deklaroi Berisha duke shtuar se nė 100 vite shqiptarėt shkruan faqet mė tė ndritura tė historisė sė tyre, madje duke normalizuar marrėdhėniet me fqinjėt.

Numri 1 i qeverisė shqiptare, duke iu rikthyer historisė, deklaroi se shqiptarėt pavarėsisht se janė tė lirė, ato jetojnė tė ndarė nė 5 shtete.“Sot shqiptarėt janė tė lirė, por sėrish jetojnė nė 5 shtete dhe kudo ato ndodhen nė tokat dhe trojet e tyre, kudo ato janė tė pėrkushtuar nė projektin e integrimit Evropian, si e ardhmja e tyre mė e shkėlqyer. Projekt i cili historikisht ka realizuar pėr Evropėn njė mrekulli tė vėrtetė, sė pari nė rrafshin moral. Ka qenė dhe mbetet projekti mė i shkėlqyer i bashkėpunimit tė kombeve tė kėtij kontinenti”,- theksoi Berisha.“Mė lejoni tė theksoj se tė ndarė disa shtete, shqiptarėt nuk munden tė konsiderohen ndryshe veten pėrveēse vėllezėr nė gjene, kulturė, identitet dhe kjo ėshtė dhe kjo ėshtė realitet i padiskutueshėm.’,- shtoi BerishaKryeministri Berisha tha se festa e 100-vjetorit tė Pavarėsisė ishte njė ngjarje e paprecedentė nė historinė e kombit shqiptar.


P.S Nje lajme i mir, ishalla berisha kesaj radhe e mban fjalen.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySun Dec 09, 2012 8:01 am

Censusi: 83% shqiptarė, 0.87% grekė
07/12/2012 19:50

INSTAT ka pėrfunduar pėrpunimin e tė dhėnave tė mbledhura nga censusi dhe pritet tė deklarojė rezultatet mė datė 13 dhjetor.

Por Top-Channel nga burime diplomatike nė Tiranė, ka mundur tė sigurojė pėrfundimet e Censusit 2011, pėr dy prej aspekteve tė mė rėndėsishme tė tij, qė janė kombėsia dhe feja.

Pyetjes nė formularin e censusit qė lidhet me kombėsinė i janė pėrgjigjur si shqiptarė 83% e tė pyeturve. Njė e dhėnė tjetėr interesante lidhet edhe me numrin e minoritetit grek nė Shqipėri, pėr tė cilin ka patur debate tė vazhdueshme.

0.87% ėshtė numri i atyre qė e kanė deklaruar kombėsinė si greke, ndėrsa 0.2% janė deklaruar me kombėsi maqedonase.

Tė dhėnat pėr besimin fetar tė shqiptarėve tė mbledhura nga Censusi tregojnė se 57.12% janė deklaruar si myslimanė, 10.11% katolikė, ndėrsa 6.8% ortodoksė. Ateistė janė deklaruar 2.52%, bektashinj 2.11%, ndėrsa evangjelistė 0.11%.

Rezultatet e Censusit, qė lidhen me kombėsinė pritet tė prodhojnė debate tė forta, veēanėrisht nga shoqatat e minoritetit grek, tė cilat janė shprehur kundėr Censusit dhe kanė ndėrmarrė njė regjistrim tė tyrin tė minoritarėve nė jug tė vendit.

Njė tjetėr shifėr qė bie nė sy ėshtė ajo e komuniteteve fetare, mė saktė atij tė krishter, ku pėr herė tė parė zyrtarisht bashkėsia katolike sipas shifrave tė Censusit ėshtė mė e madhe se ajo ortodokse.

Disa javė mė parė INSTAT publikoi disa tė dhėna paraprake nga ku rezultonte se popullsia e Shqipėrisė ėshtė 2.831.741 banorė. Ndėrkohė qė numri i popullsisė nga Censusi i vitit 2001 ishte 3.069.275.

Vihet re se numri i popullsisė nė vitin 2011 ėshtė zvogėluar me 7.7% gjatė kėtyre dhjetė vjetėve. Supozohet qė shkaqet kryesore tė zvogėlimit tė popullsisė janė emigrimi nė shkallė tė gjerė dhe rėnia e lindshmėrisė.

Pėr herė tė parė nė historinė e censuseve tė kryera nė Shqipėri, popullsia e cila jeton nė zonat urbane ėshtė mė e madhe se ajo nė zonat rurale. Kėshtu, 53.7% e popullsisė jeton nė zonat urbane dhe 46.3% nė zonat rurale.

Censusi 2011 nė Shqipėri ėshtė i 11-ti nė historinė e censuseve tė kryera nė vendin tonė. Ai ėshtė pjesė e censuseve tė planifikuara nga UNECE/Eurostat nė tė gjithė botėn.

Kombėsia:
Shqiptarė 83%
Grekė 0.87%
Romė 0.3%
Aromunė 0.3%
Maqedonas 0.2%
Egjiptianė 0.12%
Malazezė 0.01%
Tė tjerė 0.1%
Nuk u pėrgjigjėn 14.07%

Feja:
Myslimanė 57.12%
Katolikė 10.11%
Ortodoksė 6.8%
Bektashijn 2.11%
Evangjelistė 0.11%
Tė krishterė tė tjerė 0.1%
Ateistė 2.52%
Besimtarė tė pa karakterizuar 5.53%
Besime tė ndryshme 0.2%
Nuk u pėrgjigjėn 13.89%

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyMon Dec 10, 2012 8:23 pm

Dhuna ndaj gruas, Berisha: Vrasjet nė 20 vite, mė shumė se nė dy shekuj. Masa urgjente
Lajmi i Fundit e Hėnė, 10 Dhjetor, 2012 | 10:10 am

TIRANĖ- Kryeministri Sali Berisha, duke garantuar se qeveria ėshtė e angazhuar tė bėjė gjithēka pėr tė mbėshtetur liritė dhe tė drejtat e grave, ka kėrkuar tė merren masa urgjente pėr politika nė mbėshtetje tė tyre dhe masa pėr luftėn kundėr dhunės.

Gjatė fjalės sė tij nė konferencėn ne diten nderkombetare te te drejtave te njeriut, duke u ndaluar ne fenomentin e dhunes ndaj grave, Berisha ka deklaruar se fenomeni i dhunės ndaj grave, jo vetėm ėshtė nė rritje, por shifrat e vrasjeve janė njė sirenė e vėrtetė alarmi.

“Nuk mund tė presin qė njė problem kaq tė rėndėsishėm t’ia lėmė ta zgjidhė vetėm drejtėsia. Fushatė mediatike kundėr saj shoqėruar me mekanizma ligjorė qė tė bėjė pėrgjegjės autorėt e dhunės ėshtė e domosdoshme. Komuniteti lokal tė pėrcaktojė familje me rrisk tė lartė, bėni gjithēka pėr njė pėrgjigje sa mė tė vendosur kundėr kėtij fenomeni qė vjen nė rritje. Nga fillimi i shekullit deri nė ’90 vrasja e gruas kėto 20 vite mund tė jetė mė e madhe se dy shekuj tė marrė sė bashku, kjo duhet tė pėrbėjė pėr ne sirenė tė fuqishme alarmi”- tha ai.

Sipas tij, dhuna ndaj grave ėshtė dhunuesi mė i madh mbi tokė i liritė dhe tė drejtave njerėzore. Kjo dhunė ėshtė multidimensionale, me shumė fytyra, kjo ėshtė e bazuar nė stereotipin e trashėguar nga shekujt.

Ne konference kane marre pjese ambasadori i SHBA-se, Aleksander Arvizu, i cili ka theksuar se fenomeni eshte shqetesuar gjithandej, por ka terhequr vemendje per bashkepunimin e shoqerise, sensibilizim dhe me shume mbeshtetje nga instancat perkatese. Sipas tij, vete njerezit mund te bejen shume per parandalimin e fenomentit.

Masa ne drejtim te parandalimit ka kerkuar edhe ambasadori i BE-se, Etore Sekui, duke theksuar rendesine e respektimit te lirive dhe te drejtave te njeriut.
Shif qka flet shkerdhata i biri shkines e bastardi i shqiptarve dhe tradhtari esht e vertet se dhe ky idiot qka ka vra ky shkerdhat e hal muti ja kalon Elver Hoxhes gati kater fishin e tij.
Aj per 50 vite jan dikun 8ooo mij te vrar me statistik% ndersa ky bastard bir shkine silet shifra dikun33000,vetum gjat diktatures te birit shkines, cili esht pra ma idiot pra kuptohet pinjolli i shkive SAL leshi...k.....!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySat Dec 15, 2012 11:30 pm

Deklaratat nacionaliste dhe anėtarėsimi i Shqipėrisė nė BEReplika tė forta midis eurodeputetėve nisur nga deklaratat e bėrė nga kryeministri Berisha me rastin e 100 vjetorit, tė cilat parlamentarėt grekė i konsiderojnė nacionaliste dhe trazuese.
"Kur zoti Berisha shkoi nė Vlorė pėr tė festuar 100-vjetorin e krijimit tė shtetit shqiptar siē ishte krijuar nė atė kohė, ai pėrmendi pesė vende ku jetojnė minoritete shqiptare. Mė pas ai u pėrpoq ta ndryshojė atė deklaratė dhe pėrpjekjet i pėrkeqėsuan gjėrat. Ne kemi shqiptarė nė Greqi , po ata janė emigrantė ekonomikė qė punojnė dhe dėrgojnė para nė shtėpitė e tyre", u shpreh Marietta Giannakou, eurodeputete.


Nga ana e tij, eurodeputeti, Nikolaos Chountis deklaroi se “Parlamenti Europian dhe institucionet europiane duhet tė mbajnė qėndrim kundėr deklaratave tė tilla nacionaliste dhe irredentise, nė mėnyrė qė tė promovojnė mardhėniet e mira mes Shqipėrisė dhe vendeve fqinje".
Por ka edhe eurodeputetė gjermanė, qė venė pikat mbi i pėr historinė e Shqipėrisė, kaq pak tė njohur dhe pranuar nė Europė.
“Shqiptarėt janė njė nga popujt mė tė vjetėr nė Ballkan. Nė kongresin e Berlinit nė 1888, shqiptaratė janė injoruar dhe mohuar. Ka qenė i vetmi popull i Ballkanit qė nuk ka marrė asnjė tė drejtė. Dhe kur u pėrcaktuan kufinjtė, kjo u bė nė interesin e fuqive tė mėdha dhz pati dhe njė masakėr nė Kosovė. Kjo ėshtė e pėrshkruar shumė mirė nė libėr, qė ėshtė vėrtet impresionues pėr tu lexuar. Ka patur vėrtet njė gjenocid nga forcat serbe nė hetimin qė ėshtė kryer nga fondacioni Konigi. Dua tė veēoj diēka . Pėr 100 vjetorin janė bėrė shumė fjalime. Ndoshta ato nuk ishin shumė tė matura, por ne i themi miqve shqiptarė qė kufinjtė janė tė pandryshueshėm. Ne nuk duam ndryshim kufinjsh, ne duam qė tė mos ketė kufi midis nesh. Ne duam tė kontribuojmė pėr kėtė. Nėse ne vazhdojmė t’ju refuzojmė shqiptarėve tė Kosovės vizat, atėherė s’kemi pse tė habitemi nga pasojat negative. Le ti kritikojmė shqiptarėt, por kur sheh Kushtetutėn e Serbisė, aty ka pretendime pėr territore tė Kosovės. Ndaj, ne duhet tė kemi njė perspektivė europiane pėr Shqipėrinė, vlerėsoi eurodeputeti Bernd Posselt.
Dhe ja se si ėshtė pėrgjigjur eurodeputeti Posselt qėndrimit tė njė eurodeputeti tjetėr grek, qė ka deklaruar se Shqipėria nuk duhet tė anėtarėsohet nė BE.
“Si pėrfaqėsues i komunistvė grekė, ne jemi kundėr anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Europian. Punėtorėt shfrytėzohen nė Bashkimin Europian. Ne duhet ta braktisim Bashkimin Europian dhe jo ti shėrbejmė monopolit. Ne duhet tė bashkėpunojmė mbi bazėn e interesave tė pėrbashkėta”, tha Georgios Toussas, eurodeputet
Ndėrsa eurodeputeti Posselt nėnvizoi se “unė jam krejtėsisht nė favor tė anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė BE. Do tė doja ta pyesja zotin Toussas. Zotėri, a duhet tė pyesim vetė shqiptarėt nėse duan apo jo tė anėtarėsohen nė BE, apo duhet t’ia lemė vendimin pėr Shqipėrinė disa komunistėve grekė”.
Eurodeputeti grek Toussas ėshtź kundėrpźrgjigjur, se ai dhe grupi i tij kanė qenė dhe mbeten kundėr qėndrimit tź Greqisė nė BE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptySun Dec 16, 2012 7:58 am

MEDVEGJA flen mbi ari, “zbulohet” pse aty i bėnė shqiptarėt pakicė
7

Kompania « Dunav Minerals « (ėshtė njė degė e kompanisė kanadeze Danubit ) ka nisur hulimtimet gjeologjike nė rajonin Tullar nė komunėn e Medvegjės, ku sipas tė dhėnave tė deritashme janė vėrtetuar se nga prej 800.000 tonėsh miniera bakri aty janė mbi 78 tonė ari, ka thėnė menaxheri i kėrkimeve, Phil Fox, njofton agencia informative « Presheva jonė »Fox, nė vazhdim ka pohuar duke sqaruar se kėrkimet nė rezervuarin Kiseljak (Tullarit) kanė nisur qe mė shumė se njė vit dhe se janė nxjerrė qindra mostra nga thellėsia prej 80 metrash.

Kėto hulumtime, sipas tij, kanė dėshmuar ekzistencėn e rezervuareve me 300 milionė minerale, tė cilat pėrmbajnė rreth 0,27 pėrqind bakėr dhe 0,26 gramė ari pėr cdo ton.

“Para se ky burim tė shndėrrohet nė njė minierė tė vėrtetė, na nevoiten nė terren tė bėjmė edhe ca analiza metalurgjike dhe sociale, studime kėto qė kanė tė bėjnė me refeltkimin banorėve nė rajon. Pėr tė gjitha kėto nevoitet kohė sė paku 3 vite ”, ka shtuar eksperti Fox.

Dothkesua se Medevegja deri para njė decenie ka qene e piopulluar me shumicė shquptare. Dhe pas zbulimit tė kėsaj nėntoke me pasuri natyrore ku Medevegja flen mbi te, gjithkush e kupton qartė qėllimet e politikės serbe jo vetėm territoriale por edhe startegjike ekonomike, nė tė cilin mjedis qė me kohė kishin nisur sapsitrimet etnike ku sot shqiptarėt janė pakicė, kurse serbėt shumicė.

Kryetari i Medvegjės Slobodan Drashkoviq nuk ka mundur ta fshef gėzimin e tij pėr ketė zbulim i cli ka pohuars e pritet tė kontribuojė nė zhvillimin e minierave tė zonės, rajon ky i cili ėshtė njė nga mė tė varfėrit nė Serbi.

“Ne jemi nė tokėn tonė, por ne kemi edhe pasuri. Ne llogarisim qė nė Tullarė tė veprojnė rreth 300 punėtorė (po aqsa shipatrė sot kanė mbetur aty, shen.redaks) Kjo apsuri, natyrore do tė ndalte migrimin e njerėzve tanė. ” ta thėnė Drashkoviē.

Do shtuar se Kiselaku gjendet nė Tullarė, nė pjesėn jug-perėndimore tė Leskocit. Ai ėshtė i dyti mė i madh vullkanik komplekse nė Serbi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyFri Nov 28, 2014 10:02 am

Urime festat e Nentorit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyFri Nov 28, 2014 10:03 am

Urime festat e Nentorit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 EmptyThu Dec 11, 2014 11:50 pm

Pandeli Majko: S’e pėlqej fjalėn kosovar, ata janė shqiptarė


Ish-Kryeministri i Shqipėrisė, Pandeli Majko thotė se nuk i pėlqen termi i pėrdorur kosovar kur flitet pėr qytetarėt e Kosovės pasi tė gjithė janė shqiptarė.

Majko ka folur edhe pėr kohė kur ishte nė studime dhe ofertėn pėr t’u bėrė pjesė e Partisė Demokratike. Pėrveē angazhimeve nė studimet, Majko thotė se nuk u bė pjesė e PD’sė pėr shkak se babain e kishte komunistė. Majko ka folur edhe se si kishte hyrė nė PS, pėr kohėn kur ishte Kryeministėr....

Zoti Majko, u mbushėn plot 24 vjet nga dita kur nisi ajo qė ka hyrė tashmė nė histori si Lėvizja Studentore e Dhjetorit. Ju kini qenė ndėr pjesėmarrėsit e spikatur tė asaj Lėvizjeje. Ē’ėshtė pėr ju sot ajo Lėvizje dhe aspirata qė shpalosi nė atė kohė?
- Lėvizja e Dhjetorit ka qenė shansi i fundit i njė historie tė drobitur shqiptare. Ajo ka pasur brenda saj disa “jetė” por qė marrėdhėniet me lirinė e shpėtuan. Levizja e dhjetorit ėshtė bashkimi i rrethanės dhe rastėsisė kundėr manipulimit dhe kodoshllėkut tė kohės kur ajo nisi.
Tė mos harrojmė se konteksti social i nisjes sė Lėvizjes Studentore ishte njė shoqėri qė kishte rėnė nė grackėn e historisė… Ajo qė po pėrplasej nė Shqipėrinė e kohės pėr tė majtėt ishte dramė, pėr tė tjerėt ishte mungesė shprese dhe pėr disa tė tjerė edhe mė keq. Nė fakt, mė e keqja po ndodhte pa u ndjerė. Po vdisnim duke qenė tė gjallė. Kjo e fundit ėshtė e lehtė pėr t’u thėnė por e vėshtirė pėr t’u shpjeguar… Lėviz diku midis fjalės “moral” dhe pamundėsisė pėr tė menduar pėr tė nesėrmen. Veē ndihej nga tė gjithė. Edhe kur nuk thuhej.
- Nga ajo Lėvizje lindi partia e parė opozitare nė Shqipėri pas gjysmė shekulli, Partia Demokratike. Ēfarė ju pengoi apo stepi qė tė mos bėheshit pjesė e asaj partie?
- Nuk doja dhe pikė. Isha i fejuar dhe gjėrat i shikoja tė lidhura me familjen. Nė atė kohė studioja nė degėn Inxhinierisė Mekanike qė ishte shkolla mė e ashpėr e vendit pėr nga ngarkesa mėsimore. Tė marrurit me politikė me dukej njė “komoditet” qė nuk mund ta gėzoja… Kjo qė po them ishte vendimi im pasi PD ishte krijuar. Mė erdhėn mjaft shokė qė mė nxitėn tė angazhohesha, por pėrgjigja ime ishte e shkurtėr: “Jo!” …Me ata qė kisha konfidencė ju shtoja jo pa dėshpėrim se im atė ishte komunist dhe mua nuk mė shkonte tė bėrtisja nga mėngjesi nė darkė kundėr tyre…
Nė Shqipėri ngjarjet nė vitin e mjegullt 1990 kishin “vrapuar” rrėmujshėm. Hapja e ambasadave kishte krijuar ilaritet. Shoqėria jetonte frikėn e vet tė edukuar nga qeverisja e gjatė e komunistėve. Nė fakultet profesorėt tanė hijerėndė tė Inxhinierisė nuk ja thoshin shumė nė tė shpjeguarit e politikės sė ditės… Por duket se me urdhėr nė orėt e seminarit u zhvilluan mbledhjet tė “orkestruara” pėr tė dhėnė e marrė opinione pėr “njerėzit e ambasadave” qe sapo ishin larguar jashtė vendit… Nė klasė ra heshtje kur profesori e hapi kėtė temė. Nė bankėn pas meje ishte ulur njė shok i imi nga Durrėsi, mė i miri i inxhinierisė… Dhjetėn e merrja edhe unė, por e tija ishte ndryshe. Ishte i lindur pėr atė profesion. Kur u ktheva e pash tė zbardhur nė fytyrė dhe u rrafshua nė tavolinė. I vėllai i tij ishte me tė larguarit e ambasadės. Priste edhe pėrjashtimin nga shkolla… ishte “normė” e kohės. Nė njė moment kėrkova fjalėn dhe i dhashė pak gojės duke thėnė se faji i largimit tė njerėzve nuk duhet parė veē tek ata… Profesori na shikonte mendueshėm, mbajti shėnime dhe ne fund kėrkoi qė tė zgjidhej sekretari i rinisė. I pari qė e kėrkoi fjalėn ishte shoku im me “cen” nė biografi qė mė propozoi mua… Kur e pyeta pse ma bėri kėtė “nder” ishte e qartė se me mua ndihej i mbrojtur. Nė radhėt e “mekaniksave” lojrat me politikė nuk pėlqeheshin. Quhej kohė e harxhuar dhe ne kohėn e kishim si uji nė shkretėtirėn e ngarkesės me mėsime. Por ja qė zgjedhja si sekretar i grupit kishte “detyrime”. Nėna ime ishte sekretare nė Fakultet dhe mė thirri nė mbarimin e orėve tė mėsimit e shqetėsuar. Duhet tė shkoja nė mbledhjen rinisė sė fakultetit se do zhvilloheshin zgjedhjet. Isha i kėputur ndaj refuzova. Kur zėri i sime meje u ngrit me dėshpėrim se po e “turpėroja”… Ula kokėn dhe me mėrzi shkova nė sallė. Mbledhja ishte masive pasi nė fakultet studionin 2300 veta. Sekretarėt e partisė dhe ai i universitetit ngriheshin me radhė me njė formalitet cfilitės. Nė njė moment diskutimi kėrkova fjalėn dhe ashtu i mllefosur i kthehem sallės dhe them “Deri kur do i lejojmė komunistėt tė na marrin pėr dore…” Ra njė heshtje e thellė. E vetmja gjė qė mendova ishte “E hėngra!”… Fati im ishte sekretari i partisė sė universitetit qė, i hutuar lėshoi shprehjen “Po, kemi qenė tė detyruar…!” Pas kėsaj ndjeja brrylat e studentėve, me kėmbė dhe me dorė, qė mė uronin pa fjalė. Isha “krenar” dhe i merakosur se kisha lėshuar njė “fjalė” qe nuk e di ku mė shpinte. Kur filloi procesi i zgjedhjes pėr drejtimin e fakultetit, sekretari partisė lexoi emrat e pėrzgjedhur pėr votim. Nga salla u ngritėn dhe mė propozuan mua. Mė i habitur se sekretarėt e partisė isha unė qė dola nga mbledhja sekretar i rinisė sė Fakultetit. Nėna ime u shastis kur e mori vesh dhe pyeti me zė tė ulėt “Ore tallesh ti?!”…
- Ėshtė pėrmendur herė pas here njė fletė-rrufe qė ju i kini vėnė ish-Kryeministrit tė asaj kohe, Adil Ēarēanit. Mund tė na tregoni sot se si ėshtė puna e asaj fletėrrufeje?
- Po… Fakultetin e doja dhe mė donte. Kisha respektin e pedagogėve. Nė muajin nėntor shkova tek njė pedagog dhe i kėrkova tė mė ndihmonte pėr tė shtypur nė kompjuterin e tij njė “letėr tė hapur” pėr kryeministrin e vendit, Adil Ēarēanin. E kisha shkruar vetė. Letra do tė bėhej nė emėr tė Komitetit tė Rinisė sė Fakultetit…
Politika mė ka pėlqyer dhe rregullat e saj i ndjeja, edhe kur nuk i kuptoja. Vendosa t’i drejtohem “ekzekutivit” dhe jo partisė. Doja tė krijoja njė sinjal jashtė sistemit partiak. Si rregull, duhej t’i shkruanim Ramiz Alisė qė ishte nė njė protagonizėm pėr “ndryshim” dhe qė nuk po prodhonte asgjė mbi ngrehinėn politike tė kohės. Por jo! Kaq e kuptoja dhe padashje kisha futur njė “gozhdė” nė mekanizmin e kohės… Letra ra si “bombė”. E ngjita nė hyrje tė fakultetit dhe ajo u kthye nė njė vend “pelegrinazhi” pėr njerėzit qė vinin ta lexonin… Shkova tek “Zėri i Popullit” qė kishte botuar shkrimet e guximshme tė Ylli Popės dhe Sali Berishės, por aty mė panė mua dhe shokėt qė mė shoqėronin si “alienė” tė ndonjė planeti tjetėr… Nuk e botuan!
Adil Ēarēani na u pėrgjigj dhe pranoi tė na takonte. Shkova klasė mė klasė tė fakultetit dhe fillova pėrgatitjen pėr takimin. Po pėrgatisnim njė “bombė” por qė nuk dihej si do i vente filli. Papritur dhe pa na lajmėruar kryeministri shkon njė mbasdite vonė nė konviktin e vajzave tė fakultetit. Kaq u desh dhe aty “plasi” debati… Siē mė thanė ishte njė bisedė ku nuk munguan pėrplasjet. Lajmi pėr vizitėn e frikėsuar tė kryeministrit nė Qytetin Studenti u pėrhap si rrufe. Na kishte “rrėshkitur” dhe kishte vajtur tė takonte vajzat… Nė darkė nė konviktin e studentėve tė fakultetit tim, “elektriksit” morėn njė krevat sustė dhe bėnė “lidhjen” e sistemit… Transformatori plasi dhe dritat ikėn. Pas kėsaj filloi ajo qė quhej Lėvizja e Dhjetorit 1990. Nė pėrfaqėsinė e dhjetorit unė mora pjesė falė kėmbėnguljes sė shokėve tė mi, sidomos tė “elektriksave”.
Isha nė Pallatin e Brigadave, por shikoja me kujdes. E gjitha dukej si histori dhe lojė po ashtu. Ishte historike pasi dukej qartė qė po fillonte njė kohė e re pėr vendin. Ishte pak “lojė” pasi ishim ulur pėrballė regjimit… Nė karriget tona duhet tė ishin ulur tė tjerė, por qė ishin veē “hije” pasi ose ishin vrarė ose ishin nė burgje dhe kampe pėrqendrimi. Lėvizja demokratike nė Shqipėri u zhvillua duke i pasur protagonistėt e lirisė nė burgje. Amnistia erdhi mė vonė. “Torta” e politikės ishte ndarė. Vendosa tė mos flas nė emėr tė tė tjerėve, por tė asaj qė besoja. Pasi ngrita dorėn pėr krijimin e PD-sė shkova tė vazhdoja studimet. Detyrėn time e quajta tė mbaruar. Por, ja qė nuk ishte ashtu…
- Dhe ju u bashkuat me Partinė Socialiste…? Pse?
- Fakulteti im ishte mbyllur pas rrėzimit tė statujės sė Hoxhės. Kisha filluar punė nė bazėn prodhuese ngjitur me tė dhe ndiqja nė distancė rrėmujėn e politikės. Njė ditė mė vjen njė student i elektrikes qė dikur kishte “pėrveshur” krahėt kur diskutohej emri im nė Lėvizjen Studentore. Quhej Ilir Zela. Mė propozoi tė shkonim dhe tė takonim Namik Doklen (ishin kuksianė dhe njiheshin) tek Partia Socialiste. Kjo e fundit sapo ishte krijuar mbi ngrehinėn e Partisė sė Punės. U ngurosa nė fillim. Doja tė refuzoja por ia kisha borxh. Pranova me idenė “shif dhe bėj”… Kur hyra nė godinė m’u duk se “tradhtova” gjithēka. Por, jo! Pas takimit me Namikun erdhi njė takim tjetėr me Fatosin, Maqon, Servetin, Ermelindėn, Ethemin… Kishin ngelur aty nė njė godinė bosh dhe kishin veē njėri-tjetrin pėr tė bėrė atė qė bėnė mė vonė. Ishte operacioni social mė i vėshtirė nė postkomunizėm dhe qė ndryshoi partinė mė konservatore tė lindjes ish-komuniste nė njė parti perėndimore.
Kur tė rinjtė e “rilindjes” mė pyesin sot se si ka qenė partia dikur… iu them shkurt: “Imagjinoni njė parti ku mė rebeli isha… unė!” Thuajse padashje bashkė me Ilir Metėn, Ilir Zelėn, Ndre Legisin dhe Monikėn sollėm Lėvizjen Studentore nė kampin e majtė. Krijuam me njė pavarėsi kokėfortė Forumin e Rinisė Eurosocialiste duke e bėrė atė mė tė fuqishmin dhe mė tė organizuarin nė vend. Hymė nė parlament si deputetė tė sė majtės por u ulėm nė karrige qė i meritonim dhe pėrfaqėsonim veten dhe tė tjerėt. Nuk jam penduar aspak. Pėrkundrazi.
Po e vutė re nė “listėn e atyre” qė gjeta nė PS mungon emri i Gramoz Ruēit. Me tė s’i kisha mirė “pipėzat” nga fillimi, por jo pėr shkak tė sjelljes sė tij se sa times. Tani erdhi koha qė Gramozi kur pimė kafe thotė edhe shprehjen “ne tė vjetrit…” dhe mua mė kap gazi… Po nuk kam ēfarė tė them! E kujt ia merrte mendja se unė qė dyshohesha rėndom pėr “tradhti” dhe i dekoruar si “Pishtar i Demokracisė” do tė bėhesha i “vjetėr” nė historinė e njė tė majte, historinė e sė cilės do e kishin zili edhe dramat shekspiriane. Tek e fundit, ėshtė shtėpia dhe familja ime politike qė nuk e ndėrroj me asgjė.
- Shumėkush mendoi se ėndrra idealiste e studentėve tė Dhjetorit u zbeh shumė shpejt. Edhe ju shpesh kini qenė tepėr kritik me regjimin qė erdhi pas 22 marsit 1992. Pse ndodhi kjo zbehje?
- Kjo ėshtė drama e Partisė Demokratike, por jo e Lėvizjes Studentore. Ajo, Lėvizja, e kreu detyrėn e saj si njė dashuri nė kohė kolere. Ja dha me butėsi dhe dashuri e besim tė gjithė autoritetin e saj publik partisė sė parė opozitare. Djemtė dhe vajzat e saj u shpėrndanė si frymė e njė ndryshimi dhe nuk u morėn me “plaēkėn” e fitores. PD-ja ka patur njė druajtje tė pashpjegueshme karshi njė Lėvizjeje tė rinjsh qė thjesht bėnė detyrėn pėrpara kombit dhe historisė. Thėnė ndryshe “magjia” e saj i ngjan shkėndijės nė asgjė qė krijoi botėn e lirisė.
Lėvizja Studentore nė kėndvėshtrimin historik duhej tė ishte pėr tė djathtėn njėlloj si fondamenti i LANĒ-it pėr tė majtėn, pasi nė thelb qė tė dyja janė lėvizje tė rinjsh nė kushte tė ndryshme, sigurisht.
Nė Shqipėri konflikti i brezave ka prodhuar mė shumė politikė se sa duhet si pasojė e “statuskuove” tė lodhura tė brezit mė tė vjetėr. Kjo ėshtė e mirė dhe e keqe pasi nė historinė tonė kombėtare evolucioni ka ndodhur me “shpėrthime” duke nxjerrė nė skenė politikanė tė rinj nė moshė dhe qė pėr arsye tė ndryshme kanė bėrė gabime e faje edhe pėr kėtė arsye. Ahmet Zogu doli nga konflikti me elitėn e sfilitur turkoshake. Enver Hoxha mbijetoi nga diskreditimi i njė pjese tė elitės sė vjetėr politike nga kolaboracionizmi i Luftės sė Dytė.
Nė fenomenet e politikės aktuale ngatėrrohet perceptimi me pėrmbajtjen qė do tė thotė mosha e re me risinė politike. Liderėt po tentojnė teknologjinė e “pemishtes” sė tė rinjve e cila rrezikon ta vrasė politikėn. Politikanėt i prodhon koha dhe jo lideri.
Kjo qė po ndodh aktualisht nė Partinė Demokratike pėr mua ėshtė njė “ndjenjė” qė e kam provuar dikur. Tė ulurit nė karrigen qė nuk tė takon ėshtė njė fenomen qė nisi nė gjenezė dhe po vazhdon edhe aktualisht tek e djathta politike. Nėse PD-ja do tė ishte investuar tė orientohej nga shtresat e veta, tė profilit tė saj politik, sot ajo do tė ishte njė dinozaur i frikshėm. Por, jo! Aty gjen njė tufė majtistėsh qė kujton se i bėn tė djathtė lufta politike me Partinė Socialiste. Kjo e bėn debatin politik nė Shqipėri si “sherrin” midis origjinales dhe kopjes. Sjellja politike e sė djathtės po mbėshtetet gjithmonė e mė shumė tek tė qenit kolektor i pakėnaqėsive sociale se sa tek pėrfaqėsimi social dhe pamje e njė garanti hijerėndė ndaj frikės njerėzore pėr tė ardhmen.
- Ju arritėt tė bėheshit edhe Kryeministėr i Shqipėrisė, madje nė njė periudhė shumė tė vėshtirė sikurse ishte lufta pėr ēlirimin e Kosovės. Kam takuar shumė kosovarė qė flasin me shumė respekt pėr ju. A ju kishte shkuar nė mend nė dhjetor tė ’90-s se do tė ngjiteshit aq lart?
- (Qesh) Sigurisht qė jo! Marrėdhėnia ime me politikėn ka qenė dhe mbetet e komplikuar sepse i ka tė dyja ndjenjat, dashurinė dhe urrejtjen.
Kur flasim pėr Kosovėn unė nuk e pėlqej shprehjen “kosovar” sepse ata janė pjesė e jona. Thjesht, janė shqiptarė. Nė qenien time Kosova ka ridimensionuar fjalėn “atdhe”… Unė nuk jetoj dot pa tė brenda meje… Kur kujtoj tė kaluarėn, kuptoj tragjedinė kombėtare dhe ndihem me fat pėr kohėn qė jetoj.
- Sidoqoftė, me ndryshimet qė kanė ndodhur nė kėto vite, e shikoni tė realizuar apo tė tradhtuar idealin e dhjetoristėve ’90?
- Shikoni! Lėvizja e Dhjetorit nuk ėshtė dhe nuk ka pėr tė qenė, pėr shumė arsye, njė lėvizje pėr tė cilėn do tė gjeni “veteranė” qė tė flasin si kompetentė tė idealeve tė saj… Lėvizja e Dhjetorit ėshtė dhe ka pėr tė qenė e fuqishme si ide pikėrisht pėr “dobėsinė” e saj. Lėvizja pėrfaqėsonte djem dhe vajza qė bėnė detyrėn karshi njė atdheu dhe shoqėrie tė mbetur pa gojė dhe nė njė udhėkryq ku po prekej mizerabiliteti ekonomik. Kjo Lėvizje nuk nxiti shoqėrinė shqiptare tė tejkalonte veten dhe dobėsitė e saj. Ajo thjesht i pohoi ato dobėsi me dhembshuri dhe i tha njė brezi jakobinėsh tė plakur nė pushtet duke vrarė tė tjerėt dhe tė vetėt: “Koha juaj mbaroi! Shkoni nė shtėpi!” Mos harrojmė se komunistėt u mblodhėn nė dhjetor dhe u diskutua edhe ndėrhyrja me forcė nė qytetin Studenti, por zėrat brenda tyre ishin tė fortė edhe me pyetjen: “Do vrasim djemtė dhe vajzat tona!?” Nė Ministrinė e Mbrojtjes u shpėrndanė armėt. Im atė nuk pranoi ta merrte. Komunistėt u dorėzuan pasi pėrballė, nė shumicė, kishin fėmijėt e tyre. Ata ishin tė lodhur nga koha dhe vetja…
Kujtimi i Lėvizjes sė Dhjetorit ėshtė njė reflektim pėr marrėdhėniet me lirinė qė pėr shoqėrinė shqiptare nuk ėshtė e vjetėr. Ajo ka tė rrėnjosur shembullin e aktit tė njė brezi qė kupton kohėn qė jeton.
- E megjithatė ju keni qenė dhe vazhdoni tė jeni shumė kritik me trashėgiminė e Enver Hoxhės. A ėshtė koha pėr njė rivlerėsim edhe tė figurės sė tij, nė fund tė fundit ka qenė udhėheqėsi kryesor i luftės antifashiste nacionalēlirimtare qė ju si forcė politike e mbroni?
- Fakti qė ne vazhdojmė ta diskutojmė kėtė ēėshtje dhe nė kėtė mėnyrė, tregon se sa pak kemi bėrė nė kėtė drejtim. Historia e Shqipėrisė dhe shqiptarėve mbetet ende njė histori e “pashkruar” pėr shkaqe qė varen dhe nuk varen nga ne. Historia jonė nuk ėshtė vetėm historia e drejtuesve tė saj, por edhe historia e komplikuar e njė kombi me fuqitė dhe fqinjėt e tij. Enver Hoxha ėshtė njė drejtues komod i dobėsive tona kombėtare, sepse mbi to dhe me to ai, diku me instinkt dhe diku me zgjuarsi, ja doli qė ta qeverisė vendin. Ai ėshtė i pashmangshėm nga trajtimet e historisė sonė dhe ėshtė produkt i rrethanave tė saj nė Luftėn e Dytė dhe pas saj. Ajo qė mė shqetėson ėshtė trajtimi naiv i figurės sė tij qė shpallet ose njė gjakatar homoseksual ose njė personalitet i historisė. Kam qenė lexues i rregullt i librave tė tij dikur nė rininė time parapolitike, dhe po ju them se Hoxha ėshtė mė i komplikuar se sa duket. Profili i tij politik ėshtė edhe produkt i tre miqėsive me Beogradin, Moskėn dhe Kinėn dhe ku ai i mbijetoi prishjes me secilėn. Hoxha nuk ka qenė idiot, por padyshim drama jonė kombėtare me tė ėshtė se ai arriti qė gjithė inteligjencėn kombėtare ta barazojė me inteligjencėn e vet personale. Njė dramė e cila kishte filluar para tij dhe ka lėnė hijen edhe pas tij, nė historinė tonė kombėtare. Mendoj se do tė jetė vėshtirė qė ai tė analizohet nėse nuk i pohohen ato qė mund t’i konsiderohen pozitive nė aktet qė ai ka prodhuar nė veprimtarinė e vet. LANĒ-i nuk ėshtė vepėr personale e Enver Hoxhės, por ai ėshtė pjesė e padiskutueshme e kėsaj lufte. Vlerėsimet pėr aktet e tij gjatė LANĒ, nė Konferencėn e Parisit apo nė disa suksese tė regjimit tė tij pas ēlirimit nuk mund ta shfajėsojnė apo ta ndriēojnė atė rrugėtim nė tė cilin ai futi kombin. Ai nuk ka asnjė mundėsi justifikimi kur “teknikisht” pjesa mė e madhe e atij brezi drejtuesish qė nxori Lufta Nacional Ēlirimtare ose u vranė, ose u burgosėn ose u shmangėn duke e lėnė vendin nė duart e njė tufe njerėzish pa personalitet dhe produkt tė interesave tė familjes sė vet. Dhe tė mendosh qė pas ēlirimit, Partia Komuniste e Shqipėrisė nga pikėpamja e shkollimit tė drejtuesve tė saj ishte mė perėndimorja nė gjithė lindjen komuniste. Enver Hoxha nė kėtė kuptim, ėshtė ende “gjallė” me dobėsitė e veta, dhe na ironizon me mėnyrėn se si pėrsėrisim edhe atė vetė. Edhe sot.
- Kur pėrballeni aktualisht me ish-studentėt e dhjetorit qė janė rreshtuar nė kampin demokrat tė politikės, i adhuroni apo ju vjen keq pėr ta?
- Asnjėrėn nga tė dyja. Unė i konsideroj miq dhe shokė tė gjithė. E vuaj sipas mėnyrės sime distancėn me njė pjesė tė tyre, pasi janė larguar jo pak nga atdheu pėr nė emigracion. Nė 1998 kur isha nė zyrėn e kryeministrit, u ula nė tryezėn e dialogut me opozitėn e kohės. Pėrballė kisha Sali Berishėn dhe Genc Pollon. Nė krah kisha Ilir Metėn. Interlokutorė tė takimit ishin pikėrisht ish-studentėt e dhjetorit… “Moj kasolle ku na mblodhe”, thotė njė fjalė e urtė. Ishim aty tė gjithė tė lidhur me “pjesėzat” e tė njėjtės Lėvizjeje qė na ftonte tė reflektonim pse i hymė asaj pune qė quhej “politikė”… Lėvizja na ftonte tė mos harronim. Dhe ashtu bėmė.
- Ē’ėshtė Partia Demokratike pėr ju sot, 24 vjet pas themelimit tė saj?
- Jam kundėrshtar politik i saj, kėshtu qė vlerėsimi im do tė ishte i pasinqertė politikisht. Mos harroni, kam ngritur dorėn pėr formimin e saj.
- Ėshtė deklaruar shpesh se njė nga defektet e pluralizmit shqiptar ėshtė se ai u bė i komanduar nga ish-Partia e Punės. Thėnė troē, Sali Berisha u komandua tė shkonte te PD-ja dhe Fatos Nano tek PS-ja. Ju jeni i bindur pėr kėtė?
- E vėrtetė ėshtė qė thuhej kėshtu! Por ishte humor dhe kaq!
- Ėshtė folur shumė gjatė kėtyre viteve se me ėndrrėn e dhjetoristėve ėshtė abuzuar shumė nga politika. Ju jeni dakord me kėtė konstatim?
- “Dhjetoristėt” si fenomen politik nuk janė njė listė njerėzish. Pėrkundrazi janė kaq fluidė sa duken pak dhe nė tė njėjtėn kohė, shumė mė shumė. Ata nuk janė gra tė dhunuara qė reklamohen pranė tabelės “Ti nuk je pėr t’u shitur!” Dhjetoristėt janė njė brez qė bėri detyrėn karshi vetes dhe kohės. “Hesapi” i fundit i Lėvizjes sė Dhjetorit janė spiunėt… Dosjet e Sigurimit tė Shtetit. Nėn guackėn e politikės edhe sot lėviz timbri ironik i pyetjes “A ishte e gjitha ēfarė ndodhi njė lojė e telekomanduar spiunėsh qė konvertuan pushtetin e komunizmit?!”…. Pėrgjigja ime ka dy anė, sepse paralelisht me Lėvizjen e Dhjetorit ka pasur le ta quajmė njė nėntokė tė njė Lėvizjeje spiunėsh. Ka pasur njė jetė tė dyfishtė e cila rrotullohej dhe donte ta mbyste me pisllėkun e kohės atė qė nisi me studentėt. Kjo ėshtė arsyeja qė nėse vini re nė vazhdim, gjithmonė nga protagonistėt e politikės qė kanė pasur njė lidhje morale me Lėvizjen e Dhjetorit kanė ngritur problemin e hapjes sė dosjeve. Ka pasur edhe nervozizėm, pa diskutim, por dukshmėria ėshtė e qartė dhe reflektim i asaj qė thashė. Spiunėt janė “porosia” e fundit e Lėvizjes sė Dhjetorit….
- Edhe Edi Rama, qė sot e kemi Kryeministėr tė vendit, ka qenė nė njėfarė mėnyre dhjetorist, madje ndėr mė radikalėt nė atė kohė kundėr ish-Partisė sė Punės. A mund tė thuhet se tani ai ėshtė duke punuar pėr ato ideale qė studentėt u hodhėn atėherė nė protesta kundėr regjimit?
- Kur Ndre Legisi mė foli pėr herė tė parė pėr tė takuar Edi Ramėn… reagimi im i parė ka qenė: “Kė tė takoj?! Po Edi Rama ėshtė ekstremist?!” (Qesh) E kam njohur nga larg Edin dhe mė kishte lėnė pėrshtypjen e njė radikali tė djathtė… Pastaj, kuptohet qė u bėmė miq. “Debati” ynė vazhdon edhe tani, por nė mėnyra tė tjera.
- Zoti Majko, si do ta vlerėsonit qeverisjen aktuale tė mazhorancės sė majtė?
- Sot do flasim pėr “dhjetoristėt” dhe jo “rilindasit”. (Qesh) Probleme ka sa tė duash po nuk besoj se ėshtė vendi dhe koha. Kemi marrė vendin nė njė kohė tė vėshtirė dhe pėrgjigjet teorike janė komoditet. Unė e konsideroj veten pjesė tė arritjeve dhe problemeve tė mazhorancės. Kur dua tė flas pėr kėto tė fundit, si rregull ia them Edit dhe jo medias.
- A ka tė pakėnaqur brenda radhėve tė PS-sė ndaj qeverisjes socialiste?
- Kur tė mos ketė tė pakėnaqur nė Partinė Socialiste besoj se ajo do tė jetė dita e “vdekjes” sonė politike…
- Prej disa muajsh opozita ka bojkotuar Kuvendin, ndėrsa i ėshtė futur rrugės sė protestave, si ju duket kjo strategji e demokratėve?
- Mė duket njė veprim i sforcuar qė po defaktorizon grupin parlamentar tė Partisė Demokratike. Mė shumė se “strategji” duket si taktikė krize qė buron nga marrėdhėniet e brendshme nė atė parti.
- Mungesa e bashkėpunimit mes palėve duket se po fut nė ngėrē edhe procesin elektoral tė radhės, duke kujtuar qė zgjedhjet lokale janė nė prag?
- Zgjedhjet lokale nuk mund tė konsiderohen si stacion politik pėr njė marrėveshje politike. Duket qė pėr momentin demokratėt janė tė aftė tė shprehin ato qė nuk duan, por jo tė kundėrtėn. Ata duhet tė dinė tė kėrkojnė, pasi qėndrimet e tyre politike po reduktohen nė “konferenca shtypi”… Po imitojnė pjesėn mė tė dobėt tė periudhės sonė tė tė bėrit opozitė dhe kanė pėrballė qėndrimet e veta tetėvjeēare qė kanė mbajtur pėr kėtė logjikė politike kur ishin nė pushtet. Padashur, demokratėt na kanė bėrė njė nder qė nuk shpjegohet dot politikisht. Na i kanė lėnė ne tė majtėve t’i bėjmė tė dyja, edhe qeverisjen edhe “opozitėn”. Kjo e ka reduktuar qėndrimin e partisė sė dytė nė vend nė konceptet e shoqėrisė civile…
- Zoti Majko, ju keni qenė skeptik pėr koalicionin me LSI-nė. Tashmė, pas njė viti e gjysmė qeverisjeje, si ju duket se ka funksionuar ky bashkėpunim?
- A kam qenė “skeptik”?!… Po, kam qenė! Por pėr tė kuptuar domethėnien e skepticizmit tim duhet njė natė dimri. Nuk lidhet kjo me LSI-nė si parti, por me marrėdhėniet e mia me Ilirin. Largimin e Metės nga Partia unė e vuajta ndryshe nga tė tjerėt… Qė tė mos zgjatem. Nuk i kemi folur njėri-tjetrit deri ditėn qė babai im ndėrroi jetė para njė viti. Iliri erdhi dhe nuk e bėri sa pėr tė larė gojėn. Nga ajo ditė marrėdhėniet tona janė konstante. Jemi rritur bashkė paēka se jemi tė ndryshėm. Jemi pjesė e historisė sė njėri-tjetrit. Kjo ėshtė jeta, sigurisht. /Gazeta "DITA/

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 13 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 13 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: