Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Nov 03, 2010 12:59 am

Koco Danaj Shpall Listen e Shqiperise Natyrale ne Tirane me 30.10.2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Nov 03, 2010 12:47 pm

Rexhepi: Shqipėria “natyrale” jo reale
Publikuar: E martė, mė 02 nėntor 2010

Artikuj tė ngjashėm

Ertan Hasan i bashkohet Shkėndijės '79

Tre vjetėt e qeverisė Thaēi – Ēka (nuk) bėri ?
FER: Mocioni i mosbesimit jo hap pozitiv

Radomir Dimiq garon nė zgjedhje me “Krahu i popullit”

Prishtinė, 2 nėntor – Ministri i Punėve tė Brendshme i Kosovės dhe nėnkryetar i Partisė Demokratike tė Kosovės, Bajram Rexhepi, i ka thėnė FoNet-it, agjenci serbe e lajmeve, se ideja mbi Shqipėrinė “natyrore” dhe bashkimi me territoret nė tė cilat jetojnė shqiptarėt “nuk ėshtė reale”, duke theksuar se bėhet fjalė pėr iluzionin, tė cilin e promovojnė disa parti tė vogla politike.

“Kėtė tregim nė programet e veta e kanė disa parti tė vogla. Kosova dhe Shqipėria janė dy shtete, tė cilat kanė aq shumė tė pėrbashkėta, por ekzistojnė si shtete tė veēanta. Dhe tė tilla do tė mbesin”, ėshtė shprehur Rexhepi.

I pyetur se kur do tė fillojė dialogu midis Beogradit e Prishtinės, Rexhepi ėshtė pėrgjigjur se ai mund tė fillojė “nė ēdo moment”, por do tė “ishte mė i efektshėm pas formimit tė qeverisė sė re tė Kosovės”.

Ai ka paraparė se kjo do tė jetė “dialog pėr ēėshtje teknike midis dy shteteve sovrane tė pavarura”, dhe ka shtuar se mbi ēėshtjen e personave tė zhdukur bashkėpunimi tashmė ekziston.

Rexhepi konsideron se do tė duhej tė flitej pėr “targat dhe dokumentet, infrastrukturėn, energjetikėn e ēėshtje tė tjera”,

Duke folur pėr zgjedhjet nė Kosovė, Rexhepi ka thėnė se ėshtė “koha qė serbėt tė dalin nė numėr sa mė tė madh”, dhe si shumė pozitive, ka vlerėsuar sinjalet nga Beogradi pėrmes deklaratave tė Vuk Drashkoviqit dhe Dragolub Miqunoviqit.

Ai shpjegon se deputetėt serbė dhe tė bashkėsive tė tjera minoritare nė Kosovė, pas zgjedhjeve tė ardhshme, do tė mund tė ishin bashkė si grupi i dytė politik pėr nga fuqia nė Parlamentin e Kosovės, nėse dalin nė zgjedhje me numėr tė mjaftueshėm.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Nov 03, 2010 12:52 pm

Halimi: Shqipėria “natyrore” marketing politik
Publikuar: E martė, mė 02 nėntor 2010

Artikuj tė ngjashėm

Fetai debuton me Maqedoninė kundėr Shqipėrisė

Bankat shqiptare transferojnė jashtė mbi 1 miliard dollarė

Rrėshqitje dheu, bllokohet aksi Rrėshen-Milot
Kompjuterėt paralizojnė trafikun me Greqinė Preshevė, 2 nėntor – Kryetari i Partisė sė Prosperitetit Demokratik nė Preshevė, Riza Halimi, i ka thėnė FoNetit se promovimi i Listės pėr Shqipėrinė natyrore, nė njė tubim nė Tiranė, nuk ėshtė diēka e re dhe e gjitha u shėrben “partive tė vogla politike” pėr tė mbledhur pikė politike.

“Kėsaj idesh ka pasur me bollėk deri tash. Nė kėtė rast bėhet fjalė pėr qėndrimin e njė analisti, i cili nuk ka kurrfarė peshe as nė Shqipėri e as nė Kosovė”, ka theksuar Halimi, dhe ka rikujtuar se ai edhe mė parė ka zhvilluar kėtė ide.

Halimi konsideron se fakti qė nė tubim nuk merrte pjesė asnjė subjekt i rėndėsishėm politik, as nga Shqipėria, as nga Kosova, as nga Lugina e Preshevės, as Maqedonia e Mali i Zi flet pėr rėndėsinė e tij dhe peshėn politike.

Sipas fjalėve tė tij, nė mbledhjen e Tiranės ishin “parti tė parėndėsishme” nga Lugina e Preshevės.

Mbledhja e Tiranės ishte “vetėm rast i mirė pėr marketing politik dhe mbledhje pikėsh politike”, ka theksuar ai.

Pjesėmarrėsit e mbledhjes nė Tiranė kanė mbėshtetur platformėn e analistit politik, Koēo Danaj, sipas tė cilės, deri nė vitin 2013 do tė formohej shteti unik i gjithė shqiptarėve nė Ballkan, i cili do tė formohej pos nga Shqipėria dhe Kosova, edhe nga pjesė territoresh tė Malit tė Zi, tė Serbisė, tė Maqedonisė dhe Greqisė.

njejt skur ja benin UCK-s , thojshin nuk ekziston more ky far HALIMI spom befason por REXHEPI tuj u bazu ne punen e tij, por sdot e ndalin kurren e kurres.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Nov 03, 2010 1:06 pm

Une nk perkrahi halimin nje bashkpunetore i serbise

po ai ka thene te vertetetn se keta qe perkrahin kishe bashkimin Kombetare shumica ishin bashkpunetore te serbise
kjo eshte vetem nje marketing politik qe ti mbulojne te zezat e veta
po nuk munde askushe te mshefet pas patriotizmit formal
se deshmitaret jane gjalle dhe e dijne per secilin se kushe qka ka qene.
keshtu thojne edhe Politikanet e kosoves Shqiperise .
Po edhe Bajram rexhepi
Ska bashkim fare keta njerez skane autoritet fare ne popull.
Dhe skane as 100 as 20 anetare.
me shume per perfitime ,jane pasurue ne mer kinse te bashkimit..
Qellimi i fundit eshte pasuria.
Vetem njerez te pa pjekur flasin per gjera qe ska mujt ti bejne atdhetaret me te medhenje Ismajl Qemajli Fan Noli Isa Boletini.
E po na bashkojne shpjunat e serbise
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Nov 03, 2010 1:18 pm

Strasburgu pezullon ekstradimin e Rrapos
03.11.2010, ora 10:31Tė fundit nga kjo kategori
Ambasadorėt e BE-sė sot pėr heqjen e vizave pėr Shqipėrinė
Strasburgu pezullon ekstradimin e Rrapos
Presidenti Topi sot nė Mbretėrinė e Bashkuar
Aksident nė Klos, 6 tė plagosur
Pasuritė, ILDKP: Rama i pastėr, Prifti shkeli ligjin
Gjykata e Strasburgut pezulloi ekstradimin e ish-sekretarit tė Ministrisė sė Jashtme, Almir Rrapo, mbi tė cilin rėndojnė njė seri akuzash nga drejtėsia amerikane. Strasburgu urdhėron qeverinė shqiptare qė tė mos e ekstradojė Rrapon deri nė 15 ditė pas vendimit nga Gjykata e Lartė.

Sipas avokatit mbrojtės sė Rrapos, Ardian Visha, pas urdhėrit tė Strasburgut do tė kėrkohet ndryshim i masės ndaj klientit tė tij, duke qenė se afatet e paraburgimit kanė mbaruar.

Ish-zyrtari i Ministrisė sė Jashtme Almir Rrapo u arrestua nė korrik nė ambientet e ambasadės amerikane.

Mbi 27 vjecarin rėndojne akuza tė rėnda sikurse pjesėmarrje nė organizatė kriminale, trafik droge, armėmbajtje pa leje, pengmarrje, grabitje me armė, shantazh dhe vrasje.

Sipas prokurorėve amerikanė, banda ku bėnte pjesė ish-sekretari i Ministrisė sė Jashtme ka nisur fillimisht aktivitetin nė vitin 2003 me trafikun e marijuanės e mė pas janė kryer edhe krimet e tjera nė mėnyrė pėr tė mbrojtur territorin e kriminalitetit.

Kjo organizatė njihej si “grupi i vėllezėrve Krasniqi”, qė tė dy tė arrestuar. Ndėrsa nė total pėr kėtė operacion do tė jenė nėn gjykim 15 persona. (tch)


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Nov 03, 2010 1:19 pm

Ja qfare politikane ka shteti shqiptare
banda hajna kriminel
qka pret populli i kosoves dhe i shqiperise nga keta njerez
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Nov 03, 2010 7:17 pm

Ai qė thotė se "Shqipėria Natyrale" nuk ėshtė reale, ai nuk ėshtė shqiptar!
Publikuar mė 03 nėntor, 2010 nė orėn 17:58 ( Para 17 minutave ) Intervista |


Intervistė me z. Orhan Rexhepin, kryetar i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare

Z. Rexhepi, kohėve tė fundit ka lėvizje tė shumta si nė politikėn lokale nė Preshevė, pastaj nė Bujanoc dhe nė pėrgjithėsi nė Kosovėn Lindore por jo vetėm kaq sepse nė Tiranė ėshtė mbajtur njė kuvend me nismėn e z. Koēo Danaj i cili publikoi platformėn pėr njėsimin e territoreve shqiptare nė njė Shqipėri Natyrale.
-Kohė mė parė ishte krijuar Platforma e Shqipėrisė Natyrale dhe si pasojė mė 30 Tetor 2010 nė Tiranė u promovua edhe Lista pėr Shqipėrinė Natyrale e cila do tė jetė pjesė e zgjedhjeve tė ardhshme, si atyre lokale ashtu edhe atyre parlamentare, si nė Shqipėri , Kososvė, Maqedoni, Luginė tė Preshevėsa ashtu edhe nė Mal tė Zi.


Kuvendi komunal nė Preshevė si duket nuk ecėn aq mirė pėr shkak tė mosmarrveshjeve tė brendshme tė BLD-sė sė dr. Skender Destanit, a mundė tė ketė njė krizė komunale apo do tė tejkalohet dhe do tė vazhdoj edhe mė tej kjo qeverisje?

- Vėshtirė se do tė dale dikush nga BDL dhe tė bėhet aq naiv sa qė tė bllokojė Kuvendin komual tė Preshevės. Veprimet e deritashme tė Kryetarit tė Kuvendit tė Preshevės Dr. Skender Destani janė fare tė pakuptueshme dhe fundė e krye tė paarsyeshme. Mė e mira ėshtė se katėr kėshilltarėt e tjerė tė BDL-sė janė tė pozicionuar drejtė nė gjithė kėtė lėmsh dhe si pasojė situata nuk mundė tė dalė jashtė kontrollit, prandaj Kuvendi komunal do tė vazhdojė sė funksionuari se pėrndryshe do tė duhej tė shkohej nė zgjedhje tė reja.

Komunės sė Preshevės po i mungojnė 9 djem tė rinjė, 9 ish-luftėtarė po mbahen nė burgun e Beogradit, ata u arrestuan nė dhjetorin e vitit 2008, ju vazhdoni akoma tė quani njė veprim tė tillė tė Sėrbis, Kindapim, derisa edhe jeni zėri i vetėm politik dhe moral nė mbrojtje haptas pėr kėta djem. Na thoni ju lutem pse duket sikur jeni i vetmi qė merreneni me kėtė ēėshtje?

- Tashmė po bėhen dy vjet qėkur u Kidnapuan kėta nėntė djem tė Komunės sė Preshevės. Ata u kidnapuan sepse nė Preshevė, ditėn e 26 Dhjetorit erdhėn hiq mė pak se rreth 2600 pjestarė tė xhandarmėrisė serbe, edhe rreth 150 pjestarė civil tė shėrbimeve tė ndryshme shtetėrore, targat e makinavet tė tė cilėve ishin tė Novi Sadit, Beogradit, Kragujevcit, Nishit, Leskovcit dhe Vranjės. Ata dhe familjet e tyre, qė nga fillimi kishin nevojė tė kujdesej dikush pėr ta dhe unė si njė ish i burgosur politik nuk do tė kisha mundur ti shmangesha kėsaj detyre morale dhe kombėtare nė asnjė variant tė mundshėm. Nė muajin e parė nuk mė afrohej askush, as nė rrugė, as nė restoran e askund tjetėr, isha plotėsisht i vetėm, paniku qė e kishin mbjellur forcat dhe shėrbimet serbe e kishte bėrė tė veten por me kalimin e kohės gjėrat filluan tė ndryshojnė dhe “tė normalizohen”.

Nė Kosovėn Lindore ndodhėn dhe disa lėvizje tė tjera politike si formimi i Kėshillit Nacional, mund tė na thoni cili ėshtė qėndrimi juaj nė lidhje me formimin e Kėshillit Nacional?

Kėshilli Nacional ėshtė plotėsisht nė interes tė shtetit serb, si njė nga kushtet pėr pranim eventual nė Bashkimin Europian. 27 000 nėnshkrimet, 80% tė tė cilėve tė fallsifikuar me ndihmėn e Qeverisė sė Republikės sė Serbisė, do tė pėrdoren nga po kjo Qeveri nė bisedimet e ardhshme mes Kosovės dhe Serbisė, si njė referendum nė hije pėr tė anuluar rezultatin e referendumit tė 1 e 2 Marsit 1992 kur 99,7% tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės votuan pėr bashkim me Kosovėn.

Nė Bujanoc pushteti lokal u nda me partitė politike sėrbe pėr tė u bėrė njė pushtet lokal multietnik a mundė tė ndodhė njė gjė e tillė edhe nė Preshevė nėse kėrkon Trupi Koordinues nga qeverisja lokale e Preshevės?

- Pushteti lokal multietnik i sapokrijuar nė Bujanoc ėshtė vazhdimi kontinuitetit tė Trupit Koordinues dhe Kėshillit Nacional. Hapi tjetėr do tė jetė edhe mė i rėndė pėr Luginėn e Preshevės. Njė gjė e tillė nuk ka shansė tė ndodhė nė Komunėn e Preshevės sepse ndikimi i Riza Halimit, pėrkatėsisht i Milan Markoviqit, pėrkatėsisht i Qeverisė serbe nė kė tė Komunė ėshtė zero.

Lėvizja Kombėtare Shqiptare vepron vetėm nė Preshevė, pse nuk ka patur njė tentativė nga ju pėr t'u shtrirė nė tė gjithė Kosovėn Lindore?

- LKSH nuk ka tentuar fare tė shtrihet edhe nė komunėn e Bujanocit, megjithė kėrkesat nga andej, sepse atje ekziston subjekti tjetėr i Luftės LPD, por veprimet e fundit tė kėtij subjekti po na detyrojnė tė mendojmė krejt ndryshe.

Ditėve tė fundit patėm njė kuvend nė Tiranė ku analisti z. Koēo Danaj prezantoi Listėn e lėvizjes sė tijė, bazuar nė platformėn pėr njėsimin e territoreve shqiptare nė njė Shqipėri Natyrale ku edhe ju ishit prezent. Menjėher pas kėsaj pati zėra qė kjo nuk ėshtė dicka reale, nuk ka mbėshtetje dhe mė tepėr u cilėsua nga Sėrbia si kėrcėnim, ju si e quani kėtė nismė?

- Atė qė e thashė para mediave nė Tiranė po e pėrsėris edhe kėtu, ky ėshtė njė moment i madh historik. Lugina e Preshevės ėshtė territori Shqiptar i okupuar qėmoti nga shumė Perandori, e sė fundi edhe nga Serbia. Fundja Presheva dhe Bujanoci deri nė vitin 1956 kanė qenė pjesė administrative e Kosovės edhe pse edhe atėherė nėn okupimin serb. Kushdo qė thotė se kjo nuk ėshtė diēka reale ai nuk ėshtė Shqiptar. Kėshtu thonė po ata qė dikur kanė thėnė se nuk ėshtė reale Kosova tė ndahet nga Serbia, po ata qė kanė thėnė se UĒK-ja ėshtė dorė e zgjatur e Serbisė. Kėshtu thonė ata, sepse mu ata janė dora e zgjatur e pushtetit serb nė Luginė tė Preshevės, sepse janė tė urdhėruar tė thonė kėtė.

Ka zėra nė Sėrbi se duhet tė ngritet padi penale ndaj pėrfaqėsuesve tė Kosovės Lindore qė ishin prezent nė atė Kuvend, ju si i komentoni kėto zėra?

- Kur jemi nė pyetje ne Shqiptarėt, Serbia nuk ka ditur tė veprojė ndryshe me ne pos pėr tė na vrarė, pėr tė na pėrzėnė dhe pėr tė na burgosur. Dy vite mė pare ndodhi kidnapimi i nėntė djemve tanė tė Preshevės dhe si pasojė ndodhi largimi i mė se 600 banorėve Shqiptarė nga Presheva dhe Bujanoci. Sa mė pėrket mua le tė urdhėrojnė, bash mė ka “marrė malli” pėr burgjet serbe.

A mendoni se Kosova Lindore duhet tė pėrfaqėsohet apo pėrfshihet nė bisedimet mes Kosovė - Sėrbi?

- Nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr Lugina e Preshevės patjetėr do tė jetė pjesė e bisedimeve tė ardhshme Kosovė- Serbi sepse do tė bisedohet pikėrisht pėr tė, sepse ėshtė njė problem i madh i pazgjidhur dhe do tė zgjidhet patjetėr e tek pastaj nuk do ta quaj mė Lugina e Preshevės por Kosova Lindore apo Shqipėria Veri-Lindore.

Z. Rexhepi ju faleminderit pėr kohėn tuaj dhe njėherit ju urojmė suksese dhe nė tė ardhmen!

Intervistoi: Arbėr Ibrahimi[/b]Pamje nga Manifestimi i "Listės sė Shqipėrisė Natyrale"
Tiranė, 30. 10. 2010
Poashtu pamje nga Manifestimi
Tiranė, 30. 10. 2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Nov 04, 2010 12:56 pm

Itali, 16 vjecarja shqiptare padit prindėrit pėr dhunė seksuale
Nga BalkanWeb 8 ore 50 minuta me pare
Font size:
Njė 16 vjecare me origjinė shqiptare nė San Xhorxho tė Italisė ka paditur prindėrit e saj pėr dhunė seksuale.

Policia italiane ka arrestuar ciftin shqiptar pas dėshmisė sė guximshme tė adoleshentes se ishte dhunuar seksualisht nė mėnyrė tė vazhdueshme nga i ati, ndėrsa e ėma bėnte sehir.

Tė dy pėrkatėsisht, 53 dhe 50 vjec tashmė akuzohen pėr dhunė seksuale dhe keqtrajtim, bėn tė ditur agjencia italiane e lajmeve Ansa.

Nė padinė e saj, 16 vjecarja theksonte se kishte qenė prej vitesh viktimė e tė atit ndėrsa e ėma, nė tė shumtėn e kohės e pranishme kur ajo ishte sulmuar, nuk kishte bėrė asgjė pėr tė mbrojtur vajzėn.
Share on: Facebook del.icio.us Digg StumbleUpon Twitter
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Nov 04, 2010 12:58 pm

dite e me shume po dalin gjera te flliqura nga disa shqiptare qe mendja sta merr.
Kjo sishte dhe seshte as ne traditen shqiptare as ne kulturen e tije.
po edhe me pare kishte pas kesi gjera po ne skemi pas mjete te informimit ne ate kohe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Nov 05, 2010 3:36 pm

Panik nga “Lista pėr Shqipėri Natyrale”

Prej katėr ditėsh, mediat e shkruara dhe elektronike tė Beogradit kanė hedhur nė treg 72 shkrime dhe reagime ndaj tubimit pėr krijimin e listės pėr Shqipėrinė natyrale.

Nė tubimin nė Tiranė gjatė javės sė kaluar u promovua “Lista e Shqipėrisė Natyrale”, qėllimi i sė cilės ėshtė tė krijojė njė shtet tė unifikuar tė tė gjithė shqiptarėve nė Ballkan. Nė tubim morėn pjesė shqiptarėt nga Lugina e Preshevės, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Greqia dhe diaspora. Iniciativa ėshtė e drejtorit tė Institutit pėr Parashikime Rajonale nė Tiranė dhe ish-kėshilltarit tė tre kryeministrave shqiptarė, Koēo Danaj. Dhjetėra agjenci dhe televizione kanė transmetuar analiza e reagime politike mbi projektin “Shqipėria e madhe”. Deklarata ka shkaktuar reagime tė ashpra nė Serbi.
Tomo Zoric, zėdhėnės i Prokurorisė sė Pėrgjithshme serbe
“Asnjeri nuk ka tė drejtė tė cenoje integritetin territorial tė Serbisė. Prokuroria nuk do zmbrapset nga asnjė kėrcėnim. Do tė kėmbėngulė nė hetimin e kėsaj ēėshtjeje, veēanėrisht nėse zbulohet se cenohet integriteti dhe siguria e vendit”, citoi z.Zoric, duke shtuar se pėrpara drejtėsisė tė gjithė janė njėsoj, pavarėsisht nga postet politike qė kanė.
Jelena Trivan, zėdhėnėse e PD-sė sė Tadiēit
Zėdhėnėsja e DS-sė, (Partia e Tadiēit) Jelena Trivan, tha se qeveria nuk do tė tolerojė shpėrthime nacionaliste. “Shpėrthime tė tilla nacionaliste nė Serbi nuk do tė kalojnė pa marrė parasysh se nga cili drejtim vijnė ato! Pėrgjigja ėshtė pėrgjegjėsi e prokurorisė, ėshtė punė e tyre”, tha ajo.
Gjenerali Ninosllav Kerstiē
Ish-komandant i Forcave tė Bashkuara tė Sigurisė, gjenerali Ninoslav Kerstiē beson se sulmet ekstremiste shqiptare dhe loja e Zukorliēit, kanė si qėllim pėrfundimtar destabilitetin e rajonit dhe ndarjen e mėtejshme tė Serbisė. “Shqiptarėt sė pari duan t’i bashkohen Kosovės dhe pastaj Tiranės. Shikuar globalisht, qėllimi ėshtė tensionimi i rajonit dhe copėtimi i mėtejshėm i Serbisė”, tha ai.
Kryetari i PLD, Cedomir Jovanoviē
Udhėheqėsi i Partisė Liberale Demokratike (LDP), Ēedomir Jovanoviē, tha se “Gjithkush nė Serbi ka tė drejtė tė thotė se si e sheh tė ardhmen e saj dhe qeveria, nė vend se tė ofrojnė kėtė koncept, ofron kėrcėnime. Ky ėshtė hapi i gabuar!”, tha Jovanoviē nė njė konferencė pėr shtyp. Kryetari i Partisė Liberaldemkorate serbe deklaroi se shqiptarėt kanė tė drejtė tė ėndėrrojnė pėr Shqipėrinė Natyrale. Jovanoviė tha se tė gjithė nė Serbi kanė tė drejtė tė paraqesin pikėpamjet e tyre politike dhe perspektiva nė tė ardhmen. “Sigurisht unė nuk pajtohem, por nė vend tė kėrcėnimeve nė ēdo deklaratė qė nuk na pėlqen, duhet tė shtrohet pyetja pse po ndodh”, tha ai.
Kryetari i Partisė Radikale serbe, Nikoliē
Presidenti i Partisė Radikale Serbe, Tomislav Nikoliē, tha se shteti duhet tė pėrgjigjet pėr ēdo sjellje qė ėshtė nė kundėrshtim me kushtetutėn, duke komentuar mbi pėrpjekjet e Ragmi Mustafės dhe Jonuz Musliu, udhėheqės tė shqiptarėve nga Presheva dhe Bujanoci, pėr krijimin e Shqipėrisė sė ashtuquajtur natyrore.
Sipas tij, edhe partia e Ēedomir Jovanoviē, i cili thotė tė njohin pavarėsinė e Kosovės, duhet tė arrestohet bashkė me ta, si tė gjithė ata qė bėjnė veprime antikushtetuese nė Serbi.
Ivanovic: Koncepti i “Shqipėrisė sė Madhe” ekziston ende
Sekretari i Shtetit nė Ministrinė pėr Kosovėn dhe Metohi, Oliver Ivanoviē, tha se koncepti i rrezikshėm i “Shqipėrisė sė Madhe” asnjėherė nuk ka pushuar sė ekzistuari, por nė praktikė kjo asnjėherė nuk mund tė vijė nė jetė, pėr shkak tė njė gjė e tillė nuk mund tė bėhet pa pėlqimin e forcave politike nė Europė dhe nė mbarė botėn.
Dimic: Shqipėria natyrore, ide e rrezikshme
Shefi i Departamentit tė Historisė sė Jugosllavisė nė Fakultetin Filozofik nė Beograd, Dimiē, u kėrkoi autoriteteve shtetėrore tė reagojnė. Ideja e “Shqipėrisė natyrale” e ka vazhdimėsinė qė prej 130 vjetėsh dhe mund tė jetė jashtėzakonisht e rrezikshme. “Historia na mėson se ēdo gjė ėshtė e mundur, kur ėshtė fjala pėr realizimin e idesė qė fillon nga viti 1877”, tha ai. (Gazeta Panorama)/05 Nov 2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Nov 06, 2010 11:44 am

Edhe 8000 serbė kėrkojnė nuse nė ShqipėriSerbia dhe Shqipėria, dy vende qė dikur flisnin me gjuhėn e luftės, sot duket se kanė krijuar njė marrėdhėnie mė shumė se miqėsore. Prej dy vitesh, 86 vajza shqiptare janė martuar me djem nga Serbia, por fakti qė aktualisht ka tetėmijė djem qė janė vėnė nė radhė pėr t'u martuar me vajza shqiptare flet qartė se tashmė mes dy vendeve po fryn njė erė e re, shumė miqėsore. Nė lagjen "Rus", nė periferi tė qytetit tė Shkodrės, ndodhet shoqata "Moraēa Rozafa", e cila pėrfaqėson pakicat serbo-malazeze nė Shqipėri. Pranė zyrave tė kėsaj shoqate ushtron aktivitetin e saj edhe njė kompani private "Maruel 2008", e licencuar pėr konsulencė familjare dhe qė nė bashkėpunim me kompaninė serbe "Novi Varosh" kanė marrė pėrsipėr tė bashkojnė nė martesė djemtė serbė me vajzat shqiptare.
Ēdo ditė, pranė shoqatės "Moraēa Rozafa" tė zė syri makina tė shumta me targa tė Beogradit. Janė tė rinj nga Serbia tė cilėt kanė ardhur nė Shkodėr vetėm pėr njė arsye: tė gjejnė nuse. Kompania serbe ėshtė ajo qė gjen djemtė, ndėrsa kompania shqiptare merr pėrsipėr tė gjejė vajza dhe pasi djali me vajzėn shihen dhe njihen, vendosin nėse duan tė martohen. Kėrkesat e djemve serbė pėr t'u martuar me vajza shqiptare kanė kaluar ēdo parashikim edhe tė vetė dy kompanive qė kanė marrė pėrsipėr tė martojnė djemtė serbė me vajzat shqiptare. Procedurat nuk janė aspak burokratike dhe tepėr praktike, madje ka raste kur fejesat ndodhin dhe brenda njė dite, mjafton qė djali dhe vajza tė pėlqehen dhe nėse vendosin tė fejohen duhet tė bėjnė dhe njė pagesė te kompanitė private qė mundėsuan njohjen. Njė tjetėr anė pozitive ėshtė fakti se njerėzit e dy kombėsive nuk shohin as pėrkatėsinė fetare, as etnike dhe as tė kaluarėn, duke treguar njė emancipim tė brezave. Njė nga kandidatėt pėr t'u bėrė dhėndėr nė Shqipėri ėshtė Vidan Mitroviē nga qyteti i Uzhicės, 40 kilometra larg Beogradit. Atė e gjetėm duke u interesuar pranė shoqatės "Moraēa Rozafa" ku ndodhet edhe kompania "Maurel 2008". Vidan Mitroviē duket me fat, sepse pėr tė kompania propozon njė vajzė nė fshatin Grudė tė Shkodrės. Kandidati pėr dhėndėr sė bashku me drejtues tė kompanisė niset pėr nė fshatin Grudė, ku e pret familja e Kanto Isufit, pėr t'u njohur me vajzėn e shtėpisė. Pasi prezantohen, djali me vajzėn pėlqehen dhe siē i takon zakonit tė shqiptarit, fjala jepet nga i zoti i shtėpisė. Me lot nė sy, Kanto Isufi jep fjalėn e burrit se ėshtė dakord tė krijojė miqėsinė e re. Vidan Mitroviēi ėshtė shumė i gėzuar. Nė Serbi ka qenė e vėshtirė tė gjejė nuse, sepse siē thotė ai, vajzat serbe po largohen drejt Perėndimit. Vidani thotė se u interesua pėr nuse nga Shqipėria pasi disa shokė tė tij tė martuar me vajza shqiptare kishin krijuar familje tė lumtura. "Mua nuk mė intereson e kaluara, as ēėshtjet etnike, as ato fetare. Mė intereson qė tė gjej njė njeri tė mirė", thotė Vidani, i cili sqaron mė tej se nė Beograd, shqiptaret kanė namin pėr vajza tė thjeshta, tė ndershme dhe punėtore. Ndėrsa nusja shqiptare qė do shkojė nė Serbi, Diana Isufi, pas fjalės sė dhėnė nga babai, thotė se ėshtė e kėnaqur qė do tė shkojė nuse nė Serbi. Ajo pohon se do vazhdojė tė ruajė traditat dhe zakonet e familjes dhe vendit, pa harruar mė kryesoren, qė nesėr fėmijėt e saj, pėrveē serbishtes do tė flasin dhe gjuhėn e nėnės, shqipen. Miqėsia mes familjes serbe Mitoviē dhe familjes shqiptare Isufi merr formė pas njė dasme tė vogėl familjare tė organizuar nė njė nga zonat turistike tė Shkodrės. (shqip)

Gjysma e kėrkesave, nga djemtė e lagjes sė famshme "Zemun"

Presidenti kompanisė shqiptare, qė mundėson gjetjen e nuseve, Gėzim Gjoka, thotė pėr gazetėn "Shqip" se "kėrkesat janė tė shumta qė tė ēojmė nuse nė Serbi. Vetėm nga lagjja "Zemun" nė Beograd, qė ėshtė njė lagje elite dhe me tepėr emėr nė gjithė Ballkanin, janė rreth katėrmijė djem tė regjistruar, nė radhė pėr tė gjetur nuse nė Shqipėri". Sipas tij, vajzat shqiptare pėlqehen shumė nė Serbi, pasi janė tė rregullta dhe familjare. "Nga 86 martesa qė kemi bėrė ne si kompani, asnjėra nuk ka pasur probleme. Tė gjitha martesat vazhdojė normalisht dhe ēiftet janė shumė tė kėnaqura nga lidhja qė kanė krijuar", thotė Gjoka. Martesat qė po bėhen mes serbėve dhe shqiptareve komentohen dhe janė pritur mjaft mirė dhe nga pushtetarė serbė. Kėshilltari i ministrit tė Diasporės, Simon Gjuretiē, nė njė prononcim dhėnė pėr gazetėn "Shqip", thotė se "lidhjet tona me Shqipėrinė janė tė hershme dhe dėshirojmė qė ato tė forcohen mė tej. Nė qendėr tė Beogradit ne kemi njė rrugė me emrin 'Skaderlija' (Shkodra) dhe njė pallat me emrin "Albania". Kėto tregojnė se ne i kemi parė dhe pranuar shqiptarėt si miq. Kohėt e fundit vihet re se djemtė serbė po martohen me vajza shqiptare dhe ne e pėrshėndesim dhe urojmė qė kjo tė vazhdojė, pasi forcon dhe vazhdon miqėsinė mes dy vendeve".

Diana Isufi, pas fjalės sė dhėnė nga babai, thotė se ėshtė e kėnaqur qė do tė shkojė nuse nė Serbi. Ajo pohon se do vazhdojė tė ruajė traditat dhe zakonet e familjes dhe vendit, pa harruar mė kryesoren, qė nesėr fėmijėt e saj, pėrveē serbishtes do tė flasin dhe gjuhėn e nėnės, shqipen

Vidan Mitroviē, nga njė qytet i vogėl pranė Beogradit, sapo ėshtė fejuar me njė vajzė shqiptare nga fshati Grudė i Shkodrės. Ai ėshtė entuziast dhe shpreson tė krijojė njė familje tė shėndetshme, qė pėrveē tė tjerash do tė rrezatojė vlera njerėzore edhe jashtė mureve tė shtėpisė, nė shoqėrinė serbe dhe atė shqiptare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Nov 06, 2010 11:47 am

8000 te martuara me shka
ka nje femije 16 mije
ka 5 femije = 40.000
mashallah po shtohemi ne veri me shkije
ne jug me grek ne lindje me Maqedon...
valla shtet
E Fazliqi ,po naj bene kopila me Sala sllobodanken
a pe shehni qyshe gjaku i perziem qka te bene
Sala po naj bje miqte e tije ne shqiperi ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Nov 28, 2010 9:37 pm

Pakti detar, Wikileaks publikon dokumenta sekrete


TIRANĖ- Nė dokumentat sekrete tė Wikileaks qė parashikohet tė publikohen sė shpejti pėrfshihet edhe Shqipėria dhe konkretisht nė marrėdhėniet diplomatike me Greqinė. Dokumentet pritet tė nxjerrin fakte tė forta nė lidhje me marrėdhėniet mes Tiranės dhe Athinės dhe pėr paktin ujor mes dy vendeve qė u rrėzua pak muaj mė parė nga Gjykata Kushtetuese nė Tiranė.

Sipas mediave greke dhe shqiptare, nė dokumenta pėrfshihen edhe dosjet sekrete tė marrėdhėnieve mes Greqisė dhe disa shteteve tė tjera. sic bėjnė tė ditura. Ministri i Jashtėm grek, Drucas ka kėrkuar sqarime se si kanė pėrfunduar nė duart e SHBA-sė informacione tė klasifikuara si “top sekret” nga qeveria greke. Marrveshja e ujrave mes dy vende u denoncua fillimisht nė News24 dhe GSH, qė coi mė pas dhe nė rrėzimin e kėsaj marrėveshje nga Gjykata Kushtetuese. Ndėrkaq “Gazeta Shqiptare” njoftoi pak ditė mė parė se pavarėsisht vendimit tė Gjykatės Kushtetuese kanė nisur tashmė negociatat shqiptaro-greke pėr nėnshkrimin e njė marrėveshjeje tė re tė pėrcaktimit tė kufirit detar mes dy vendeve.

Takimi i parė dypalėsh ėshtė zhvilluar nė nivelin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Ministrive tė Punėve tė Jashtme tė tė dy vendeve, respektivisht ndėrmjet Gazmend Turdiut pėr palėn shqiptare dhe Yannis-Alexis Zepos, pėr atė greke. Bisedimet janė realizuar me dyer tė mbyllura, nė njė nga ambjentet e Ministrisė sė Jashtme tė Greqisė. Nė pėrfundim tė kėtij takimi ku morėn pjesė dhe ekspertėt e secilės palė, MPJ-ja greke nėpėrmjet njė njoftimi tė thatė pėr shtyp bėri tė ditur se nė mbledhjen qė zgjati pėr disa orė ishin prekur njė numėr i madh ēėshtjesh bilaterale.
(m.a/News24/BalkanWeb)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Dec 03, 2010 5:21 pm

WikiLeaks: Frika greke nga bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė

Publikuar: Sot, mė 03 dhjetor 20
Tiranė, 3 dhjetor - Lufta a Kosovės mė 1999 dhe mundėsia e krijimit tė njė Shqipėrie tė Madhe duket se e ka nervozuar tej mase Athinėn zyrtare. Kjo bėhet e ditur nga njė raport i Kongresit amerikan, tė publikuar sė fundmi edhe nė Wikileaks, bėn tė ditur sot e pėrditshmja “Gazeta Shqiptare”.

Raporti i hartuar mė 27 maj tė vitit 1999 nga specialistja e ēėshtjeve tė jashtme nė Departamentin e Shtetit, Carol Migdalovitz, pėrshkruan situatėn nė Ballkan gjatė luftės sė Kosovės dhe frikėn e Greqisė se kjo mund tė shkatėrrojė ekonominė e vendeve tė rajonit dhe nėse njė rezolutė pėr Kosovėn mund tė mbėshtetet, nxit edhe mundėsinė pėr krijimin e njė Shqipėrie tė Madhe.

“Greqia i frikėsohet njė rezolutė pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit qė do tė krijonte njė shtet tė pavarur, por nė vetvete do tė nxiste krijimin e Shqipėrisė sė Madhe, qė do tė destabilizonte rajonin dhe do tė provokonte njė luftė mė tė gjerė”, shkruhet nė kėtė dokument.

Por, sipas kėtij raporti tė publikuar sot nė “Gazeta Shqiptare”, nė njė tjetėr skenar qė pėrshkruhet nga Athina, refugjatėt mund tė tentojnė tė hyjnė nė territorin grek dhe nė kėtė rast do tė zmbrapseshin me forcė nga forcat ushtarake, gjė qė do tė nxiste Turqinė tė ndihmonte Shqipėrinė nė kėtė konflikt.

Greqia strehon rreth 400,000 emigrantė shqiptarė dhe do tė ishte tepėr i ndjeshėm reagimi i tyre ndaj keqtrajtimit tė emigrantėve.“
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Dec 03, 2010 5:24 pm

Te gjitha keto shqetesime ne lidhje me ndonje vendim pozitiv te OKB-se per nje Kosove te pavarrur,dhe friges per nje "Shqiperi te madhe" siq e quan fqinji dhe "shteti mik"i shqipetareve Greqija,si dhe lansimit te skenarit te ndonje lufte te gjere ku refugjatet shqipetare do te tentojne te hyne me dhune ne teritorin Grek,dhe kunderpergjigja me dhune e autoriteteve Greke per ta ndaluar kete,dhe si pasoje e kesaj do ta detyronte Turqine te infiltrohej ne kete skenare te menduar nga Greqija,kane pasur dhe kane per qellim qe te frikesojne faktoret vendimmarres per te mos lejuar pavarsine e Kosoves,dhe per ti ndihmuar aleatit ortodox.mikut te tyre shtetit Serbe!
Por un besoj plotsisht se aleatet tan nuk dot frigohen ne vendim marrje per SHQIPRIN ETNIKE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Dec 05, 2010 1:32 am

Aurel Plasari, apel SHISH dhe Prokurorisė pėr bibliotekėn
Informacion: SHĖRBIMIT INFORMATIV SHTETĖROR

Pėr dijeni: Znj. INA RAMA, Prokurore e Republikės sė Shqipėrisė

Pėr dijeni: Z. Sali BERISHA, Kryeministėr i Republikės sė Shqipėrisė

Dje, mė datė 2 dhjetor 2010, Biblioteka Kombėtare e Shqipėrisė ėshtė sulmuar publikisht nė njė mjedis publik, gjatė njė mbledhjeje tė organizuar nė Tiranė, nga dy nėnshtetės tė huaj: njė nėnshtetės serb i quajtur Streten Ugreēiq, drejtor i Bibliotekės Kombėtare tė Serbisė (Beograd), dhe njė nėnshtetės slloven, i quajtur Tomaz Seljak qė paraqitet nė Shqipėri me detyrėn e drejtorit tė njė institucioni tė quajtur Institut Informacijskih Znanost, Maribor (Slovenia).

Ky sulm ėshtė realizuar pikėrisht mbas pėrfundimit me sukses tė edicionit V tė Konferencės Kombėtare tė Bibliotekonomisė mes Bibliotekės Kombėtare tė Shqipėrisė dhe Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės, mbajtur nė Tiranė nga 22 mė 23 nėntor. Pėr mė shumė pėrputhshmėri, po ashtu si BKSh nė tė njėtjėn mbledhje ėshtė sulmuar nga njėri prej dy nėnshtetasve tė huaj edhe BKU e Kosovės.

Sulmi publik ka ardhur mbas orvajtjesh shumėvjeēare tė tė quajtur Institut Informacijskih Znanost pėr pėrshfirjen e Shqipėrisė nė njė projekt (model organizativ tė sistemit) tė quajtur “Kooperativni online bibliografski system in servisi (COBISS)”, i themeluar nė ish-Jugosllavinė mė 1987. Seē pėrqaqėson sistemi nė fjalė njoftohet nė vetė faqen e tij promovuese: “Koncepti i sistemit COBISS ėshtė futur 20 vjet mė parė. Nė dhjetor tė 1987, Shoqata e atėhershme e Bibliotekave Kombėtare tė Jugosllavisė pėrshtati njė sistem bashkėndarės katalogimi, si bazė tė pėrbashkėt pėr sistemin e informacionit bibliotekar kombėtar dhe sistemin e informacionit shkencor dhe teknik tė Jugosllavisė. Roli i shėrbimit tė informacionit bibliografik, si dhe ai i zgjidhjeve organizative dhe zhvilluesit (krijuesit) tė programeve (softeve) u morėn pėrsipėr nga Instituti i Shkencės dhe Informacionit (IZUM), nga Maribori, Sloveni. Falė mbėshtetjes sė gjerė financiare tė ministrisė sė atėhershme federale tė shkencės dhe teknologjisė, u krijua njė rrjet kompiuterik bibliotekar, qė mė 1991, nė kohėn e shpėrbėrjes sė Jugosllavisė, ndėrlidhte 55 biblioteka nga tė gjitha republikat dhe krahinat e saj autonome” (“The concept of the COBISS system was introduced 20 years ago. In December 1987, the then Association of the Yugoslav National Libraries adopted a shared cataloguing system as a common ground for the national library information system and the system of scientific and technological information of Yugoslavia. The role of the information and bibliographic service, as well as that of the organisational solutions and software developer was taken over by the Institute of Information Science (IZUM) from Maribor, Slovenia. Due to extensive financial support of the then federal ministry for science and technology, a computer and library network was created, which, by 1991, the time of the collapse of Yugoslavia, connected 55 libraries from all its republics and regions” (www.cobiss.net).

Nė mėnyrė konkrete prej institucionit tė quajtur Institut Informacijskih Znanost Bibliotekės Kombėtare i janė ushtruar presione pėr tė nėnshkruar marrėveshje qė i bien ndesh Legjislacionit tė shtetit shqiptar: Ligjit nr. 8576, datė 03.02.2000 “Pėr bibliotekat nė Republikėn e Shqipėrisė” dhe akteve nėnligjore nė zbatim tė tij: tekstin e ofruar pėr marrėveshje tė tilla do ta gjeni nė dokumentacionin bashkėngjitur.

Konstatoj gjithashtu qė elementė klientelistė tė kėtij projekti i kanė dhėnė kėtij instituti mbėshtetje pėr tė folur, shkruar dhe sulmuar publikisht institucionet kombėtare tė shtetit shqiptar, siē ėshtė Biblioteka Kombėtare e Shqipėrisė nė 90-vjetorin e saj: identitetet e tyre do t’i gjeni nė dokumentacionin bashkėngjitur kėtij informacioni, ndėrsa pėr shumat e konsiderueshme monetare tė shpenzuara pėr kėto ndėrhyrje informacionet nuk rezultojnė transparente nė publik. Edhe rasti mė i fundit i njė mbledhjeje tė organizuar nė mjediset e Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė me njė temė “Roli i bibliotekave nė shoqėrinė e informacionit bazuar nė dije”, por qė me zhvillimet e tij rezulton tė kėtė qenė promocion klientelist i institucioni tė quajtur Institut Informacijskih Znanost, Maribor (Slovenia)ø njė orvatje tė tillė klientelizmi pėrfaqėson. Prej kolegut tim drejtor i BKU tė Kosovės jam njoftuar tanimė zyrtarisht se presione tė ngjashme klienteliste janė ushtruar edhe ndaj atij insitucioni

Ndiej detyrė tė saktėsoj se BKSh nuk mund as tė ndalojė dhe as tė lejojė biblioteka – cilatdo qofshin ato - tė integrojnė ose tė ēintegrojnė tė dhėnat e tyre nė rrjete qė i vlerėsojnė me interes pėr to, sepse ndėrhyrje tė tilla nuk ia atribuon BKSh asnjė element nė legjislacionin pėr bibliotekat nė Republikėn e Shqipėrisė”, ndaj edhe i quaj destabilizuese ndėrhyrjet e dy nėnshtetasve tė huaj pėr ta shpėrfillur kėtė legjislacion dhe pėr tė ushtruar mbi BKSh presion publik pėr shkeljen e tij duke i sugjeruar legjislacionet e vendeve tė tyre pėrkatėse: serb ose slloven.

Ndėrkaq duhet t’ju informoj se BKSh ka punuar dhe vijon tė punojė nė dy drejtime madhore nė pėrkim me politikat integruese tė shtetit shqiptar: drejt integrimit europian, pėrkatėsisht nė portalin e bibliotekave, muzeve dhe arkivave EUROPEANA, si pjesėtarė me partneritet tė plotė, dhe nė WORD DIGITAL LIBRARY, nė tė cilėn BKSh ėshtė ftuar tanimė si partnere prej vitit 2009, madje me rezultate tė lakmueshme pėr mundėsitė e saj modeste dhe vetėm falė punės tepėr tė lavdėrueshme tė specialistėve tė saj. Nga ana tjetėr, baza e tė dhėnave elektronike tė BKSh ėshtė tanimė publike, online, dhe si e tillė ajo mund tė shfrytėzohet nga ēdo individ jashtė dhe brenda vendit, institut, rrjet ose “kooperativė” qoftė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Dec 19, 2010 1:09 am

Ilir Meta, nė Kongresin zgjedhor tė Partisė sė Tadiqit

Beograd, 18 dhjetor - Zv.kryeministri i Shqipėrisė, Ilir Meta, ka marrė pjesė nė pjesėn solemne tė Kongresit Zgjedhor tė Partisė Demokratike (DS) tė Boris Tadiqit nė Serbi, tė shtunėn.
Gjatė ceremonisė sė mbajtur nė Beograd, Meta ėshtė ulur nė radhėn e parė, pėrkrah mysafirit tjetėr, Milorad Dodik, kryetar i Republika Srpskas, njė ulėse mė larg nga kryetar i Serbisė dhe kryetar i DS-sė, Boris Tadiq.
Nė Beograd Meta ka theksuar se Shqipėria dhe Serbia duhet tė punojnė sė bashku pėr ardhmėninė e tė dy vendeve.
Gjatė qėndrimit nė Beograd, Meta ėshtė takuar edhe me kryeministrin serb Mirko Cvetkoviq.
“Serbia pret hetime tė hollėsishme nė lidhje me pohimet e raportuesit tė Asamblesė arlamentare tė Kėshillit tė Evropės Dick Marty”, ka thėnė Cvetkoviq gjatė takimit me Metėn.
"Kur bėhet fjalė pėr Kosovėn, kryetari i Qeverisė sė Serbisė Mirko Cvetkoviq ka pėrsėritur se Qeveria e Serbisė vazhdon tė mbetet pranė qėndrimit se dialogu ėshtė rruga e vetme pėr gjetjen e zgjidhjes sė kompromisit", thuhet nė komunikatė tė lėshuar nga qeveria e Serbisė.
Nga ana e tij, zėvendėskryeministri shqiptar, Ilir Meta, ka thėnė se bashkėpunimi ndėrmjet Shqipėrisė dhe Serbisė duhet tė intensifikohet nė domenin politik dhe atė ekonomik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Dec 19, 2010 5:07 pm

Meta tradhtare..si Sala.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Mon Dec 20, 2010 1:50 am

Meta nė Serbi: Tė bashkėpunojmė duke lėnė pas tė shkuarėnMbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Dec 23, 2010 7:13 pm

Basha: Raporti i Marty riciklim i akuzave tė Del Pontes

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Dec 25, 2010 3:04 pm

Basha ka punuar vet kunder uck.
Ky mik i shkijeve
tashe po rren,po nuk ju shiten se ky ka qen punetore i unmikut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Dec 29, 2010 3:32 pm

Nje lajm i mire per Shqiperin.
CNN:Shqiperia, nder destinacionet kryesore turistike ne 2011. KOHAnet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Dec 29, 2010 3:51 pm

Po Shqiperia ka pas shume lajme te mira keto kohe por keta qe nuk duan te degjojne dhe te shohin le te vazhdojne e ti bien legenit se mire po i bien.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Dec 29, 2010 4:03 pm

Cito :
Po Shqiperia ka pas shume lajme te mira keto kohe por keta qe nuk duan te degjojne dhe te shohin le te vazhdojne e ti bien legenit se mire po i bien...
..
Per ate edhe behu mu aktive , se na mbyti P.Kola me lajme terr e zi sikur i konvenon te shef ashtu Shqiiperin dhe shqiptaret :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Dec 29, 2010 4:19 pm

ke te drejte Arber,Petrit Koles,po i plas syri ..... Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: