Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyFri Jun 18, 2010 10:46 pm

Friday, June 18, 2010


Nja dy fjale per Bekim Femiun dhe ata qe e sulmuan


Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Images
Nuk dija shume per te pervecse ishte nje aktor shqiptar i sukseshem.
Dija gjithashtu qe ai e mbante veten si te tille, shqiptar.
Me rastin e vdekjes se tij mesova se qysh nga viti 1987 ne shenje proteste ndaj shtypjes se shqiptareve nga sllavet ai u terhoq nga aktrimi dhe jeta publike .
Amaneti i tij ishte qe pasi te digjej hiri i tij te shperndahej ne Prizren, atje ku ai e kishte shpritin. (A ka kuptim tjeter ky amanet?)
Keto fakte na bejne qe ta respektojme si shqiptar kujtimin e tij. Natyrisht munde te themi se ai ne nje fare menyre ai ishte patriot i vonuar ne aktivitet publik, patriotik por jeta ka shume dallge dhe stuhira qe nuk te lene te besh zgjedhjen e zemres cdo here.
Ne kete prizem do te ishte mire ta shikonin edhe ata patriota shqiptar qe sulmuan Bekim Femiun.
Do te ishte mire qe ata patriota kur ta kritikonin Bekimin ta krahasonin ate me Nenen Terez dhe Aleksander Moisiun te cilet ndryshe nga Bekimi per vec te qenit shqiptar nuk bene asnje gjest nacionalist. E ne me te drejte krenohemi me Nenen Tereze dhe Aleksander Moision dhe per nder te tyre ja kemi vene emrin aeroporteve, shesheve, teatrove… sepse i tregon botes aftesite e shqiptareve.
Kur te kritikohej Bekimi per mungese patriotizmi ai duhej te krahasohej me Ismail Kadarene, Dritero Agollin, Sabri Godon te cilet ne kundershitm me Bekimin se bashku me te tjere bene te mundur kasapanen qe ndodhi ne trojet tona. Te thuhej se ndryshe nga Bekimi edhe sot Kadare, Godo, Agolli shikojne interesin personal duke shitur me heshtjen, me veprime e mosveprime ineteresat shqiptare.
Ndersa ata kritikonin Bekimin (ndryshe nga une), krenoheshin (sikurse une) me Eliza Dushkun, Xhim Belushin, Rene Rexhepin, Ferid Murratin, Sten Dragotin…te cilet deri me tani nuk kane bere ndonje xhest me patriotik se Bekimi.
Ne disa rrethana pranimi i atij qe je, prami me krenari i te qenit shqiptar eshte patriotizem, eshte aktivitet patriotik, ndaj une i respektoje Dushkun, Rexhepi, Murratin, Dragotin dhe po ashtu Bekim Femiun qe ne mbyllje beri me shume.

Petrit Kola
pojofree@yahoo.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyMon Jul 05, 2010 12:58 am

Greqi, sulm me armė nė Agrinio
plagosen 3 shqiptarė
Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 34671_4ATHINE- Disa persona tė armatosur dhe
me maska kane sulmuar njė lokal, ku ishin ndaluar tre autobus tė linjės
Athinė – Tiranė . Sulmi ku mbetėn tė plagosur tre shqiptarė ndodhi njė
orė pas mesnatės sė tė shtunės ( me orėn greke).

Lajmi ėshtė bėrė
i ditur nga zyra e shtypit e Ministrisė sė Jashtme shqiptare. Nga
kontaktet me Ambasadėn e Republikės sė Shqipėrisė nė Athinė mėsohet se
ngjarja ka ndodhur rreth orės 01:00, nė qytetin e Agrinios, rreth 330 km
nga kryeqyteti grek.

Ministria e Jashtme informon se "nga sulmi
kanė mbetur tė plagosur shtetasit shqiptarė : Efimi Bika, 66 vjec lindur
nė Pėrmet, Vangjel Stavro, datėlindja 15 vjec lindur nė Athinė dhe Soni
Hodaj, 29 vjec lindur nė Fier. "
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Punėve tė
Jashtme informon se me tė marrė kėtė njoftim Ambasada jonė nė Athinė,
si dhe Konsullata e Pėrgjithshme nė Janinė, kanė ndjekur me vėmendje tė
veēantė situatėn e krijuar, duke qenė nė kontakt tė vazhdueshėm si me
autoritetet policore, spitalore, ashtu dhe me spitalin e Agrinjos.
Ndėrkohė, pėrfaqėsues tė Ambasadės nė Athinė dhe Konsulli i Pėrgjithshėm
nė Janinė ndodhen nė vendngjarje.

Nga komunikimet e vazhdueshme
me spitalin e Agrinios, Ministria e Jashtme informon se "shtetasit
Vangjel Stavro dhe Soni Hodaj janė plagosur lehtė dhe pritet tė dalin
gjatė ditės sė sotme nga spitali, ndėrsa shtetasja Efimi Bika, i ėshtė
nėnshtruar menjėherė njė ndėrhyrje kirurgjikale dhe situata e saj
paraqitet e qėndrueshme dhe jashtė rreziku pėr jetėn."
Ministria e
Jashtme shqiptare i ka kėrkuar autoriteteve kompetente tė shtetit fqinj
qė tė zbardhen sa mė parė rrethanat dhe motivet e kėsaj ngjarje tė
rėndė, si dhe tė identifikohen e dėnohen autorėt e saj.

Konsulli
shqiptar: Kemi marrė garanci pėr zbardhjen e ngjarjes

“Kemi
marrė garanci tė plotė pėr zbardhjen e ngjarjes nė Agrinio tė Greqisė
ku mbetėn tė plagosur 3 shqiptarė” Kėshtu deklaroi pėr News24 konsulli
shqiptar nė Janinė Esref Shehu. Nė njė bisedė telefonike zoti Shehu
zbardhi rrethanat nė tė cilat ndodhi kjo ngjarje qė shėnon njė tjetėr
episod kriminal ndaj shqiptarėve nė Greqi ndėrsa bėri tė ditur se 3 tė
plagosurit janė jashtė rrezikut pėr jetėn.

Konsulli ynė nė
janinė thekson se ka patur kontakte tė vazhdueshme si me autoritetet
policore ashtu dhe me ato spitalore ndėrsa ka marrė garanci nga
autoritetet greke pėr zbardhjen e shpejtė tė kėsaj ngjarje tė rėndė.
(s.g/BalkanWeb)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Aug 21, 2010 12:37 am

Tė rinjve shqiptar u pengon gjuha ''Greke'' ne HIMARA ..
Kjo mirė ( diku kah fundi i videos )

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Aug 24, 2010 12:14 am

Basha: Hetim Bollanos


Dy jave pas bllokimit te rrugės nacionale nga banoret e Himarės dhe njė dite pas pėrsėritjes se njė situate te ngjashme ne Librazhd, ministri i brendshėm Lulzim Basha premton pėr ndėrhyrje me forcėn e ligjit ne te gjitha rastet kur pengohet qarkullimi i makinave. Gjate njė takimi ne Vlorė, Basha u shpreh se nuk do te ketė tolerim ndaj kujtdo qe ndėrmerr kėtė vepėr kriminale. Por ministri nuk dha ndonjė sqarim se pse ne rastet e mėsipėrme nuk ka ndėrhyrė policia, pasoja te cilat i vuajtėn qindra emigrante qe kaluan natėn ne rrugėt e bregut te jugut. Edhe pse nuk e pėrmendi ne asnjė moment incidentin e Himarės dhe reagimet e Bollanos, Basha la te kuptohet qarte se edhe autoritetet qe spekulojnė me ngjarje te tilla do te pėrballen me drejtėsinė. "Kushdo qė guxon tė instrumentalizojė ngjarje kriminale dhe tė justifikojė bllokimin e rrugėve, do tė pėrgjigjet maksimalisht pėrpara ligjit, qofshin shoqėrore apo te politikes". Basha garantoi se policia e shtetit ka pėrvojėn dhe vullnetin e duhur pėr tė ē'bllokuar ēdo situatė tė tillė. Kreu i ministrisė se Brendshme inspektoi edhe punėn ne portin e Vlorės ku evidentoi rritjen e numrit te pushuesve krahasuar me njė vit me pare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Aug 24, 2010 12:14 pm

asgje si bejne Bollanos
vetem propaganda jane keto.
Shqiperia eshte shitur Grekeve si detin.
Gjirokastra saranda Himara e shume vende te bukura i kontrollojne Greket ,toponimet greqishte rruget greqishte dhe ska fare polici ushtri shqiptare.
Shkoderen serbet .
Gjysma e shkodres po martohen ne serbi femrat.
Shkaterrim i kombit nga mafija kriminele miq te serbise sala sllobodanka me vajzen dhe miqte fazliq Mishkoviq e shume biznesmen tjere ne shqiperi .
vetem Mishkoviq ka 1200 vetesherbime ne shqiperi..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 12:42 am

Nga ana e departamentit amerikan tė shtetit janė dhuruar pesė anije pėr rojėn bregdetare. Por vetėm tre kanė mbėrritur nė portin e Durrėsit, teksa dy kanė pėrfunduar nė fund tė detit

DURRĖS - Vjen e pėrgjysmuar dhurata amerikane pėr rojėn bregdetare shqiptare. Nga 5 copė anije tė dhuruara shtetit shqiptar, kanė mbėrritur nė destinacion nė Portin e Durrėsit vetėm 3. Njoftimi i paradokohshėm i Ministrisė sė Mbrojtjes bėnte fjalė pėr 5 anije qė do tė vinin sė shpejti.

Anijet moderne amerikane kishin nė to tė stampuar fjalėt "Albanian Navy" dhe numrat pėrkatės tė cilėt nuk ishin sipas radhės. Mjetet e ardhura ishin me numrat respektivė 1, 3 dhe 5. Nė radhėn rendore tė mjeteve tė zbarkuara nga anija transportit "Ascension" mungonin numrat 2 dhe 4 tė "Albanian Navy", por rreth kėtij fakti nuk u dha asnjė shpjegim.

Pas interesimit nė personelin e rojės bregdetare qė do tė pėrdorė kėto mjete, nga burime konfidenciale mėsohet se dy anijet e tjera janė mbytur nė det gjatė ardhjes nė brigjet e Mauritanisė.

Mjetet detare kanė qenė tė vendosura nė kuvertėn e anijes transportuese dhe gjatė rrugės, pas njė fortunali tė madh, nga lėkundjet ngarkesa ka rrėshqitur dhe kanė rėnė mes dallgėve tė detit 2 prej anijeve amerikane qė kishin destinacion bankinat e portit tė Durrėsit.

Anijet arritėn me numėr mangėt tė inventarit dhe megjithėse pritej ardhja e tyre, pėr kėtė nuk ėshtė bėrė asnjė ceremoni zyrtare, madje nuk ka qenė i pranishėm as shtypi dhe mediat televizive, siē veprohet nė raste tė tilla kur jo vetėm dhurohen objekte tė rėndėsishme si kėto mjete pėr rojen bregdetare, por ėshtė bėrė njoftimi nė orėt e pasdites pėr shkarkimin e tre copė anijeve, si dhe mbi detyrat dhe destinacionin qė kishin nė tė ardhmen nė luftė kundėr trafiqeve dhe terrorizmit.

Duke u nisur nga vlera e bėrė publike se ato kushtonin 5,3 milionė dollarė del se gjatė transportit kanė pėrfunduar nė fund tė detit mbi 2 milionė dollarė, dhuratė nga shteti amerikan.

Anijet e arritura janė mjete tė dhuruara rojės bregdetare shqiptare nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Njoftimi i bėrė nga Marina luftarake shqiptare thekson se ato janė prodhime tė tipit "Arc Angel" dhe se janė anije tė reagimit tė shpejtė. Kjo shumė ėshtė kontribut i fondit tė koalicionit kundėr terrorizmit tė SHBA-sė dhe sipas tė dhėnave, pėr kėtė qėllim do tė pėrdoren edhe nė vendin tone.

Nė njoftimin e bėrė, sipas tė dhėnave taktiko-teknike tė kantierit prodhues amerikan, tipi i anijes "Arc Angel" ka njė gjatėsi prej 13 metrash, gjerėsi 4 metrash, lartesi 3.8 metra, peshkimi nė ujėra i korpusit metalik nėnujor, kalluna, shkon sipas ngarkesės nga 0.3 - 0.8 m, peshė 9.5 t, shpejtėsi 35 - 40 nyje, shpejtėsi ekonomike 30 nyje, starton nė 13'' njė shpejtėsi 30 nyje dhe ėshtė e pajisur me 2 motorė 500 Kf, si dhe me aparatura tė tjera moderne.
Komanda e Forcave Detare ka bėrė me dije se "gjatė muajit gusht njė ekip trajnues i rojės bregdetare amerikane do tė zhvillojė nė portin e Durrėsit trajnimin e personelit shqiptar qė do tė pėrdorė kėto anije, kryesisht nė njohuritė teknike dhe praktike tė ndėrtimit tė anijeve, instalimin dhe mirėmbajtjen e motorėve, sistemet elektronike dhe elektrike, pajisjet e komunikimit dhe lundrimit etj".

Mėsohet se pas pėrfundimit tė kėtij kursi 2 anije do tė shėrbejnė nė Flotiljen Detare tė Jugut dhe 1 anije nė Flotiljen Detare tė Veriut duke rritur ndjeshėm kapacitetet operacionale tė kėtyre flotiljeve veēanėrisht nė operacionet antiterror dhe ato pėr zbatimin e ligjit nė det. Anijet kanė arritur nė port me datėn 4 gusht dhe vazhdojnė qė tė jenė tė stacionuara nė bankinat e portit tė Durrėsit.

Njoftimi zyrtar

"Ditėn e mėrkurė, mė 4 gusht 2010, mbėrritėn nė portin e Durrėsit tre anijet "Arc Angel", dhuratė e Departamentit Amerikan tė Shtetit pėr Rojėn tonė Bregdetare. Kėto anije tė reagimit tė shpejtė me njė vlerė 5,3 milionė dollarė, sipas Zyrės sė Bashkėpunimit tė Mbrojtjes nė Tiranė, jepen nga fond i koalicionit kundėr terrorizmit tė SHBA-sė dhe do tė pėrdoren po pėr kėtė qėllim nė vendin tonė. Anija e transportit "Ascension" mbas njė lundrimi tė gjatė nė oqeane dhe dete bėri tė mundur mbėrritjen nė portin e Durrėsit tė kėtyre mjeteve, dhuratė e popullit dhe qeverisė amerikane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 11:32 am

Lajme te mira vijne nga shqiperia ajo po zhvillohet me ritem te ngadalte por te sigurt ,numri i pushuesve kete vit ka qene shume i madh .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 11:43 am

lajme nga shqiperia
dal ngadal Sala po e greqizon dhe serbizon shqiperine
E hskaterroje ne emer te ,,demokracise" hajnise banditeve ,kriminalitetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 12:00 pm

TY une ta kisha dhane diagnozen e imbecilit paranojak .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySun Aug 29, 2010 12:03 pm

Sali sllobodanka berisha ..
Dhenderr i serbise kurse vajza dashnorja e fazliqit..
Kurse ju qe perkrahni RRimtaf jeni rrenja e tyre sllavo Ruse--
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 07, 2010 1:09 am
“Vizat” PE miraton opinionin pėr Shqipėrinė“Vizat” PE miraton opinionin pėr ShqipėrinėTIRANE- Komisioni i politikes sė jashtme nė Parlamentin Europian miratoi sot me 43 vota pro, 2 kundėr dhe 3 abstenim, projekt/raportin e paraqitur nga europarlamentarja Tanja Fajon pėr liberalizimin e vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn.

Votimi i sotėm nė Komisionin e politikės sė jashtme ėshtė njė ndėr votimet paraprake tė draft/raportit, i cili pritet tė kthehet nė raport nė votimin e Parlamentit Europian mė 15 shtator.

Nė Parlamentin Europian nevojitet njė votim i thjeshtė, nė mėnyrė qė procesi i liberazimit tė ecė pėrpara pėr tė mbėrritur nė vendimin mė tė rėndėsishėm qė pritet tė marrė Kėshilli i Ministrave tė Brendshėm tė Bashkimit Europian ne 9 nentor, qė duhet tė vendosė nėse Shqipėria do tė pėrfitojė nga liberalizimi i vizave apo jo brenda kėtij viti.
Nė kėtė Kėshill nevojiten 2 tė tretat e anėtareve, pra 22 nga 27 anėtarė qė Shqipėria mė pas tė pėrfitojė nga liberalizimi i vizave pėrpara ndėrrimit tė viteve.

Pėrfaqėsuesit europianė qė inspektuan Shqipėrinė gjatė verės sė kėtij viti vlerėsuan se njė pjesė e madhe e kushteve teknike ėshtė pėrmbushur por se ende duhet bėrė kujdes me sigurimin e pavarėsisė sė gjyqėsorit dhe pėrgjimin e rrjeteve kriminale. Vlerėsimet e tyre u paraqitėn javėn e kaluar pėrpara komisionit tė drejtėsisė dhe ceshtjeve tė brendshme.

Rezultatet e komisionit vėzhgues kompletojnė raportin e eurodeputetes Tanja Fajon qė thekson se Shqipėria ka bėrė progres nė pėrmbushjen e kushteve kryesore pėr heqjen e regjimit tė vizave, por vendi duhet tė vazhdojė pėrpjekjet nė luftėn ndaj korrupsionit, integrimin e tė riatdhesuarve si dhe sekuestrimin e aseteve kriminale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 07, 2010 10:42 pm

hygjim e ne perendim
me vjedhe ,kane me naj humb edhe me shume rrespektin qe kemi aq pak tashe hajnat.
E shehni sa problem ka me pase evropa me keta njerez.
Sa hajni eshte ne evrope burgjet plote tashe kane mu mushe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 07, 2010 10:51 pm

Pra te mbesin shqiptaret te Izoluar sipas teje ?
Atehere edhe me shume mbushen burgjet , edhe natyrisht qe njeriu qe detyrohet te kalon jeten ne burg sigurisht qe nuk e ben nga deshira por nga zori ..
Behu ma optimist o Detektiv Basketball
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyWed Sep 08, 2010 12:06 am

Mė mir me tė gjith sė bashku se tė izoluar sepse disave do ju konvenoj vetmia , por pėr Popullin ėshtė mė mir hapen disa rrug tė reja dhe fillon edh enė vend tė investohet dhe tė hapen vende pune sepse Evropa plak ėshtė mė e einteresuat tė i mbaj nė vend tė vet dhe tė investoj aty pėr aty , dhe do lehėtsohet jeta .Nuk kan nevoj tė shkoj e tė i mbushin burgjet e huaja por tė rrin nė shtėpit e veta .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyWed Sep 08, 2010 12:19 am

Urime fitorija, perpara Shqiperi...2 ndeshje 4 pike sukse i madh per ne...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 14, 2010 11:24 am

Minoriteti grek duhet tė ketė mbrojtjen e shtetit shqiptar

http://i53.tinypic.com/flv69j.jpg

Kryeministri grek Jorgos Papandreu ka deklaruar se ajo qė ai e quajti si shpėrthim nacionalizmi nė Shqipėri ndaj minoritetit grek, krijon probleme serioze sa pėr marrėdhėniet dypalėshe, aq edhe pėr perspektivėn evropiane tė Shqipėrisė.

Ndonėse ai nuk e ka thėnė qartė, ka lėnė tė kuptohet se Greqia mund ta kushtėzojė procesin e integrimit evropian tė Shqipėrisė, me ēėshtjen e tė drejtave tė minoritetit grek, qė kėrkoi tė mbrohen nga ana e shtetit shqiptar.

Njėra nga pyetjet qė iu drejtua kryeministrit grek gjatė konferencės vjetore ishte nėse edhe pas kėtij incidenti, qeveria greke do tė vazhdonte tė mbėshteste pa kushte procesin e integrimit evropian tė Shqipėrisė. Kryeministri grek nuk i dha njė pėrgjigje tė qartė kėsaj pyetjeje, por pėrfitoi nga rasti tė prononcohej ndaj incidentit, qė e ai e cilėsoi si shumė serioz dhe jo tė rastėsishėm.

“Pėr fat tė keq, vėrejmė fenomene tė ngjashme tė njė shpėrthimi nacionalizmi, nga grupe ekstreme, qė pėr fat tė keq kanė edhe pasoja politike dhe qė synojnė minoritetin grek nė Shqipėri”, tha Papandreu dhe shtoi se incidenti i Himarės, por edhe incidente tė tjera, tregojnė njė qėndrim armiqėsor ndaj Greqisė.

“Doja t’i dėrgoja mesazhin palės shqiptare se nacionalizmat gjithmonė kanė krijuar probleme kolosale, jo vetėm ndėrmjet vendeve, por me viktima edhe qytetarė tė thjeshtė. Ne kėtu nė Greqi bėmė njė pėrpjekje serioze pėr integrimin e shumė shqiptarėve nė shoqėrinė greke, nė kėtė proces mund tė ketė pasur edhe probleme dhe incidente.

Por duhet t’i shmangim nacionalizmat dhe minoriteti grek duhet tė ketė mbrojtjen e shtetit shqiptar sa u pėrket tė drejtave tė tij. Dhe ky do tė jetė qėndrimi qė do tė mbajė pala greke”, pėrfundoi kryeministri.
Me theksimin e kėtij qėndrimi, Jorgos Papandreu ndoshta lė tė kuptohet se Greqia do tė risjellė nė kancelaritė evropiane ēėshtjen e tė drejtave tė minoritetit grek nė Shqipėri, duke e kushtėzuar me kėtė ēėshtje progresin e perspektivės anėtarėsuese tė vendit fqinj. /bbc/telegrafi/

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Flv69j
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 14, 2010 11:27 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Sep 14, 2010 11:40 am

U hjek nje shpijun erdhe tjetri edhe me shpijun i serbise,.
Ndoshta fazliqi po vendose se kushe mu kane minister e qeveri..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyThu Sep 16, 2010 7:28 pm

Incidenti nė Himarė Berisha: Greqia s’mund tė bllokojė integrimin


BRUKSEL- Nga Brukseli kryeministri Berisha i jep pėrgjigje deklaratave tė homologut tė tij grek Jorgos Papandreu, nė lidhje me incidentin nė Himarė.

Berisha u shpreh se nuk mendon qė Greqia mund tė bllokojė proceset itegruese tė Shqipėrisė, pasi sipas tij, shteti helen ka qėnė njė factor qė nxiste proceset integruese nė Ballkan.

“Nuk mendoj se Greqia do tė bllokojė dhe do tė mbajė qėllime bllokuese ndaj proceseve integruese. Me Greqinė ka njė problem jo recent, ka njė problem qė ka mbetur qė nga koha e marrėveshjeve qė janė bėrė shumė vite pėrpara. Por nė tėrėsi Greqia ka qenė njė faktor qė ka nxitur proceset integruese rajonale.”,- thekson kryeministri Berisha.

Nė pėrgjigjen e tij Berisha i kujton Papandreut se fryma bllokuese nuk ėshtė mėnyra mė e mirė pėr zgjidhjen e problemeve.
“Mos harrojmė qė deklarata mė mbėshtetėse pėr gjithė Ballkanin ėshtė bėrė nė Selanik , kėshtu qė unė nuk mendoj se problemet mund tė zgjidhen nė kėtė frymė dhe se kjo frymė ekziston nė qeverinė greke”,- shprehet kryeministri.

Mė herėt kryeministri grek, kishte deklaruar se ngjarja nė Himarė ku shtetasi Aristotel Gumi humbi jetėn ishte njė shpėrthim nacionalizmi, prandaj i kėrkone shtetit shqiptar tė mbronte minoritetin grek,pėr ndryshe Greqia do tė bllokonte proceset e saj integruese.
(m.a/BalkanWeb)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyThu Sep 16, 2010 7:30 pm

Incidenti nė Himarė 26 shoqatat: Papandreu aludime shoviniste


VLORĖ- Pas deklaratės sė kryeministrit grek Jorgos Papandreu se incidenti i Himarės ishte njė shpėrthim nacionalizmi nė Shqipėri ndaj minoritetit grek, dhe se krijonte probleme serioze sa pėr marrėdhėniet dypalėshe, aq edhe pėr perspektivėn europiane tė Shqipėrisė, vjen edhe reagimi i 26 shoqatave atdhetare shqiptare.

Nėpėrmjet njė deklarate nga qyteti i Vlorės, 26 shoqatat kanė kėrkuar qė ky incident tė mos politizohet, ndėrsa deklaratat e Papandreut i kanė cilėsuar si aludime shoviniste.

“Aksidenti nė Himarė ndodhi mės shtetasve shqiptarė, nė njė rrugė dhe qytet shqiptar, prandaj kjo ngjarje nuk duhet tė politizohet nga qarqet greke. Deklaratat e kryeministrit Papandreu s’janė gjė tjetėr vecėse aludime shoviniste”,- theksohet nė reagimin e shoqatave.

Ndėr tė tjera shoqatat atdhetare theksojnė se “zgjidhja pėr kėtė aksdent duhet tė vijė nga gjykatat shqiptare dhe jo nga Omonia”.
Deklarata e kryeministrit Papanderu nė lidhje me vrasjen e shtetasit Aristotel Gumi, nga Himara u bėnė pas insistimit tė mediave greke, qė ky i fundit tė jepte opinionin e tij.
(m.a/BalkanWeb)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Sep 18, 2010 1:23 am

Qelen pėr herė tė parė nė Fier kurse pėr gjuhėn serbe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Sep 18, 2010 3:27 pm

Shtohen tabelat nė gjuhėn greke nė rrugėt e Sarandės

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 36892


Shtohen tabelat nė gjuhėn greke nė rrugėt e SarandėsTIRANE-Nė rrugėn kombėtare Sarandė-Konispol, janė vendosur tabela orientuese dygjuhėshe, nė shqip dhe greqisht. E perditshmja Gazeta Shqiptare ben te ditur ne nje artikull te sotem se tabelat ndodhen jo vetėm nė hyrje tė fshatrave minoritare tė zonės por edhe nė ato qė banohen nga popullsi shqiptare, kryesisht ēame, si nė Shkallė, Mursi, Sopik, Dobra etj. Tabelė dygjuhėshe ėshtė vendosur edhe nė hyrje tė qytetit tė Sarandės, qė gjithashtu banohet nė shumicė dėrrmuese nga shqiptarė. Vendosja e tabelave me mbishkrime greqisht nė kėto fshatra qė banohen vetėm nga shqiptarė duket se synon identifikimin e tyre si zona tė minoritetit etnik grek. Autorėsia e personave qė kanė marrė pėrsipėr vendosjen e tyre nė rrugėn nacionale ėshtė e paqartė.

Me tej e eprditshmja kujton se rruga kombėtare Sarandė-Konispol, ndodhet nėn administrimin e Drejtorisė sė Pėrgjithshme e Rrugėve, qė ėshtė edhe enti pronar i saj. Nė bazė tė nenit 23, pika 4 dhe 5 e Kodit Rrugor, sanksionohet mes tė tjerash se “Pėr vendosjen e tabelave duhet autorizimi i entit pronar tė rrugės”. Neni 23, pika 11 e Kodit Rrugor pėrcakton qartė se “cilido qė shkel dispozitat e kėtij neni dhe tė akteve nė zbatim tė tij, si dhe kushtet e autorizimeve tė parashikuara nga ky nen gjobitet me njė shumė nga njėzet e pesė mijė deri njėqind mijė lekė dhe zbatohen masat plotėsuese administrative qė e detyrojnė autorin e shkeljes tė heqė, me shpenzimet e tij, tė gjitha veprat, tabelat, parullat dhe ēdo tip impianti e formė reklame”.

Por, ndėrtimi i rrugės kombėtare Sarandė-Konispol, qė ka njė gjatėsi prej 41 km, ėshtė mundėsuar falė njė granti tė qeverisė greke me vlerė 858.6 mln lekė (32.3 milion Euro). Ky financim ėshtė nė kuadrin e ndihmės me njė fond tė veēantė, qė qeveria greke ka parashikuar pėr vendet e Ballkanit, nga tė cilat, pėrfituesi kryesor nė kėtė kontekst bėhet dhe vendi ynė.

Ceshtja e tabelave sjell ne mend episodin me kreun e Bashksie se Himares, Vasil Bollano. 6 muaj burg, njė gjobė prej 500 mijė lekėsh tė reja dhe heqjen e sė drejtės pėr ushtrimin e funksioneve publike pėr tre vjet. Ky ka qenė vendimi i dhėnė rreth njė vitė mė parė nga Gjykata e Shkallės sė Parė tė Vlorės nė ngarkim tė kryetarit tė bashkisė sė Himarės, Vasil Bollano. Ai u shpall fajtor me akuzėn e shpėrdorimit tė detyrės pasi urdhėroi nė mėnyrė tė kundraligjshme heqjen e tabelave orientuese nė gjuhėn shqipe pėrgjatė aksit rrugor Qeparo-Qafė Llogara duke i shkaktuar buxhetit tė shtetit njė dėm ekonomik prej 21 milion lekėsh. Tabelat nė gjuhėn shqipe u zėvendėsuan me tė tjera nė gjuhėn greke me pretendimin se zona i pėrket minoritetit etnik grek.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Sep 18, 2010 3:48 pm

Nuk eshte per tu cudite aspak.Cdo dite e me shum greku po fute hunde ne Shqiperi .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptySat Sep 18, 2010 3:55 pm

Po shendrohet Shqiperia dal nga dal ne minoritar , edhe Sllavet e Maqedonise kan fillu :

Cito :
Gruevksi sot ne Shqiperi takon minoritetin maqedonas

Tėrhequr mė 08 Shtator 2010


KORCE- Kryeministri i Republikes se Maqedonise Nikolla Gruevski do te vizitoje sot komunen e Liqenasit ne qarkun e Korces ne Shqiperi. Agjencia maqedonase e lajmeve mia ben te ditur se gjate qendrimit atje do te takohet me perfaqesuesit e maqedonasve ne Shqiperi ndersa do te bisedoje edhe me krytartin e komunes se Liqenasit Edmond Themelko.

Pas takimit kryeministri do ta vizitoje kishen Shen Arhangel dhe Mihael ne qender te fshatit Liqenas dhe do te marre pjese ne hapjen e Festivalit folklorik maqedonas Prespa 2010.

Parapakisht gjate dites Gruevski do te vizitoje rajonin e Ohrit dhe Struges dhe do te marre pjese ne vendosjen e gur-themelit per ndertimin e kompleksit Universiteti Shen Klimenti ne Pllaoshnik ne Oher ndersa pas kesaj edhe ne leshimin ne perdorim edhe te rruges se rikonstruktuar rajonale P-418 Struge-Diber ne afersi te fshatit Lukove.
s.g/BalkanWeb
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 EmptyTue Nov 02, 2010 12:55 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: